GELOOF SAMENLEVING Dokter Colbert weet wat Jezus e vlieger of vliegenier? 'Ook landschap is een product dat subsidie verdier Hoe moet het met de sabbat in de ruimte? Paus arriveert op Jongerendag Meer vrouwen worden priester Boos, maar niet beschonken woensdag 24 JULI 2002 barneveld/washington - Mag een joodse astronaut op sabbat door het heelal vliegen en kan hij aan boord van een ruimte schip koosjer (ritueel rein be reid) voedsel krijgen? De Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al mijdt op sabbat het lucht ruim, maar hoe moet dat nu met de eerste astronaut van Is raël die de ruimte in gaat, lucht macht-kolonel Dan Ramon? De 48-jarige Ramon is getraind voor een vlucht met het ruimte vaartuig Columbia, dat oor spronkelijk morgen zou vertrek ken. Na de ontdekking van drie haarscheurtjes is de vlucht voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ramon wil graag mee, maar noemde koosjer eten en de sab bat kunnen houden als voor waarden. De joodse sabbat be gint op vrijdagavond bij zonson dergang en duurt tot zaterdag avond op hetzelfde moment. De Columbia heeft voor het draaien rond de aardbol slechts negen tig minuten nodig, zodat tech nisch gesproken elke anderhalf uur de nieuwe dag begint. Op de sabbat, de zevende dag, zou Ramon dan aan boord voor hem onaanvaardbare werk zaamheden moeten uitvoeren. De astronaut ging te rade bij rabbijn Zvi Konikov, die tot de chassidische Loebavitsjer stro ming behoort - streng ortho doxe, uit Oost-Europa afkomsti ge joden - en die schakelde weer een zestal wetsgeleerden in. Toen bleek dat andere Joodse astronauten in spe nooit de voorwaarde hadden gesteld om zo nodig op een ruimtevlucht de sabbat te onderhouden. Het beraad van de wetskenners leverde op dat de tijd niet af hangt van een persoon die een zonsondergang ziet, maar van de 24-uurs rondwenteling van de aarde. Ramon zou gehouden zijn aan de sabbat in de oostelij ke tijdzone van de VS, waar het ruimtevaartcentrum Cape Ca naveral zich bevindt. Zo lijkt Ramon uit dit probleem. Alleen krijgt hij zijn training in Houston in Texas, waar de tijd een uur achter ligt op Cape Ca naveral Nu wil Ramon voor de sabbat de Texas-tijd aanhou den. Daar had rabbijn Konikov weer bezwaren tegen. Hij ver wacht echter Ramon - die op ei gen verzoek op de dag van de vlucht door de rabbijn zal wor den gezegend - alsnog te over tuigen van het sabbathouden volgens de tijdzone van Florida. Ook het andere probleem: ritu eel onder rabbijns toezicht be reid ruimtevoedsel, werd door de NASA opgelost, zelfs tot ver bazing van de astronaut. Tijdens de vlucht wil hij symbolisch de sabbat vieren door een 'kid- doesj' (zegening van de sabbats wijn) uit te spreken. toronto/ap - Paus Johannes Paulus n is gisteren per vliegtuig aangekomen in het Canadese Toronto, waar duizenden jeug dige katholieke bedevaartgan gers hem een warm welkom be reidden. De paus, die tijdens een elf dagen durende rondreis ook Guatemala en Mexico zal aandoen, werd op het vliegveld persoonlijk begroet door de Ca nadese premier Jean Chretien. Het pauselijk bezoek aan Cana da valt samen met Wereldjonge rendag, een festival van een week dat in het teken staat van de jeugd. Het is het plan dat de paus verscheidene activiteiten zal bijwonen en bij een mis zal voorgaan. Of die plannen ook worden uitgevoerd, moet gezien de zwakke gezondheid van de paus worden afgewacht Wereldjongerendag is een jaar lijkse bijeenkomst van katholie ke jeugd. Het evenement, waar voor de paus halverwege de ja ren '80 zelf het initiatief nam, trok in Rome, Parijs en Manilla miljoenen jongeren. Voor To ronto hebben zich 200.000 deel nemers aangemeld. münchen - Twee tot priester gewijde vrouwen dragen een paus van karton, met handboeien en martelwerktuigen in zijn handtas. Ze pro testeren tegen het dreigement van excommunicatie vanwege hun volgens het Vaticaan illegale wijding. De voormalige rooms-katholie- ke priester Romulo Braschi, tegenwoordig 'aartsbisschop' van de Ka tholiek-Apostolische Charismatische Kerk Jezus Koning, heeft aange kondigd volgend jaar opnieuw vrouwen tot priester te gaan wijden. Volgens Braschi, die op 29 juni zeven vrouwen wijdde op een schip op de Donau, zijn de toekomstige vrouwelijke priesters bezig hun oplei ding aan seminaries in Oostenrijk, Duitsland, Mexico en Argentinië af MENINGEN te ronden. Tegelijk met de zes vrouwen zal Braschi ook vier mannen wijden, kondigde hij aan. De plechtigheid vindt opnieuw plaats op 29 juni, de dag van de H. Petrus en de H. Paulus, waarop in de Rooms-Ka- tholieke Kerk vaak wijdingen worden verricht. Het Vaticaan heeft de wijding van de zeven vrouwelijke priesters eind juni in Oostenrijk ver oordeeld en gedreigd de 'neppriesters' te excommuniceren. De vrou wen kregen tot maandag de tijd om afstand te doen van de ontvan gen wijding en berouw te tonen, aldus de Duitse kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer. Foto: AP/Diether Endlicher KLANKBORD door Reina Wiskerke barneveld - 'Wat zou Jezus nu eten?' De Amerikaanse arts Do nald Colbert weet het antwoord en heeft er een boek over ge schreven. Hij biedt het 'ultieme programma voor goede voeding, een geweldig gevoel en een lan ger leven'. Colbert wil afrekenen met het ongezonde Amerikaanse eetpatroon: veel hapklare en vet te producten. De titel van zijn boek - What Would Jesus Eat? - is afgeleid van de vraag: „Wat zou Jezus doen?" what would Jesus do?) - afgekort tot WWJD'. Dertien jaar geleden begonnen christelijke jongeren in het plaatsje Holland in de staat Mi chigan armbandjes te dragen met die afkorting. Ze wilden zichzelf eraan herinneren dat ze Jezus moesten navolgen bij alles wat ze deden. Ze vonden dat ze zich bij elke beslissing moesten afvragen: wat zou Jezus doen? Het idee sloeg aan en werd flink uitgebuit door de handel in christelijke artikelen. Bekers, armbanden, T-shirts met de let ters WWJD gingen in heel de VS grif over de toonbank. Colbert haakt daar nu royaal op in. Maar volgens Mark Galli in het blad Christianity Today is er nu wel een eindpunt bereikt. Met Colberts advies om volko renproducten en verse groenten te eten, heeft hij geen probleem. Colberts suggestie dat Jezus aan aerobictraining deed omdat hij een actieve wandelaar was, kan Galli ook verdragen. Zelfs het feit dat de relatie tussen Col berts eetprogramma en de bij bel nogal dun is, neemt hij de auteur niet echt kwalijk. Het gaat Galli om de 'misleiden de titel' van het boek. Colbert, of wie ook met deze titel kwam, suggereert dat navolging van Christus een geweldig gevoel oplevert en je leven verlengt. Galli leest dit zo niet in de bijbel. Jezus verzekert in de zalij kingen en andere bijbel] zijn discipelen er juist v: zullen lijden en waarschij jong zullen sterven, aldi Er gebeuren volgens hei dingen wanneer het veris 'als Jezus te zijn' indaalt ii cultuur. Hij wijst op Anti de kluizenaar van Egypti 356). Antonius meende afstand moest doen van milie en rijkdom. Hij trol woestijn in. Antonius wili daar, net als Jezus, de si gaan met de grote verleit veel later zat de woestijn eenzame kluizenaars. H< ontstond dat je juist doi te eten een typische nai van Jezus zou zijn. Galli concludeert dat niet het leven van Chrisl ten proberen te leven, moeten doen wat hij onsl doen geeft: dat betekent sommigen van ons in de tijn moeten leven en an<* kastelen, sommigen zulli rechtvaardige oorlog mi voeren en anderen moei den voor vrede." Dokter Colbert is overigei de eerste die vraagt 'wat zou eten'. De Christelijke van Vegetariërs in de Ven Staten doet dat ook, maai de er nadrukkelijk het wo 'vandaag' aan toe: what Jesus eat...today? Het anl is niet mis te verstaan: zus getuige zou zijn van deme bedrijfsmatige lani dan zou Hij in de breedti handeling en lijden van tegenkomen, en Hij zou nen dat de verspilling in landbouw sterk bijdraaj verslechtering van het de honger in de wereld, loven dat Hij een veget; worden." Dat Jezus een riër was, kan de bond m( beweren. Hij at onder vis. Maar ja, dat was toei Colbert wil die richting Jezus was geen vegetarii christenen hoeven dat te worden volgens de d< Florida. Een vliegenier is een piloot. Zo staat het in mijn woordenboek. Onder de rubriek 'Meningen' schrijft de heer Schoonderwaldt uit Voorschoten: Vliegtuigbe- stuurder heet een vlieger en niet een vliegenier'. De heer Schoonderwaldt stelt dat woorden als kruidenier, bankier, hovenier en herbergier zijn afgeleid van zelfstandige naamwoorden. Wat zegt het standaardwerk 'Leenwoorden boek' van dr. Nicotine van der Sijs erover? Het achtervoegsel 'ier' kwam in eerste instantie voor in Franse leenwoorden als bankier (banquier), portier (la porte is de deur), cipier (Oud frans cipier), barbier, kanonnier (canonnier), poetier (la poule is de kip) en koetsier (cocher). Daarna werd het achtervoegsel ook aan Nederlandse woorden geplakt als herbergier, schotier en tuinier. De uitgang -enier vinden we te rug in glazenier, rentenier en vliegenier. In zoverre heeft de heer Schoonderwaldt gelijk dat het woord vliegenier is afgeleid van een zelfstandig naamwoord. C.D. Becqué Boskoop Buurtgenoten maakten mij at tent op het stukje over de Rijn Gouwe Lijn in uw krant van dinsdag 9 juli. Die buurtgenoten waren verontwaardigd over de onjuistheden daarin. U bent daarover dan ook door een van hen gebeld. Ze begrepen dat de laster over 'de beschonken man' op mij moest slaan, want ik heb de gang van zaken bij de infor matieavond over deze tramver binding vergeleken met de Sov jet-Unie. Alleen dacht niemand, behalve uw verslaggever, dat ik beschonken was. Zelfs mijn vrouw dacht dat ik nuchter was. Logisch, ik had geen alcohol ge dronken en het is mij nog nooit gelukt om van koffie beschon ken te raken. Is laster de enige mogelijkheid die uw verslagge ver had om de boosheid van de buurtbewoners belachelijk te maken? Dat zij dan zo, maar niet door mijn reputatie door het slijk te halen. Inderdaad was ik wel boos, die avond. Ik ben het nog, en met mij vele wijkbewoners. Het moest een bijeenkomst worden waar infonnatie werd gegeven over de Rijn Gouwe Lijn. Al snel tiet wethouder Pechtold weten dat wij ons nu even emotioneel mochten afreageren, dan kon hij daarna weer gewoon verder werken aan de Lijn. Vervolgens werd de avond geleid door mijnheer Leeuwenburg van Lightrail Mobility, die sterk de indruk wekte er alle belang bij te hebben het werk aan de Lijn te kunnen voortzetten. De infor matie die gegeven werd, was merendeels oude koek. Mijn heer Leeuwenburg snoerde de mensen in de zaal voortdurend de mond met het argument dat er geen plaats was voor discus sie. Intussen gaf de wethouder degenen die van gemeentezijde spraken de instructie om niet op discussiepunten in te gaan. In onze democratie hoort geen plaats te zijn voor zo'n mentali teit. Wat uw verslaggever over 'vee' gehoord heeft, laat ik voor zijn rekening, van mij komt die opmerking niet. Inderdaad was de avond een aanfluiting. Als de wethouder geen antwoord gaf, of om een vraag heendraaide, mocht er niet worden doorgevraagd. Meermaals is de wethouder be trapt op een jokkertje, of een wel erg creatieve omgang met de waarheid. De avond was er ech ter niet voor om daarop in te gaan, er werd kennelijk ver wacht dat we hem toch bleven geloven. Er werden ook gege vens gepresenteerd waaruit bleek dat de gevolgen van het plan voor het tracé door de bin nenstad niet goed onderzocht waren en dat die wel eens min der prettig zouden kunnen zijn dan door de wethouder en Ligh trail Mobtitity in groot optimis me werd aangevoerd. Waar de 'schatting' van de economische voordelen vandaan kwam, kon ook al niet worden aangegeven. Het papegaaiencircuit? De wethouder mag dit alles, als het artikel van uw journalist op dit punt wel klopt, geslaagd vin den, de bewoners leken in meerderheid toch boos of ont hutst. Maar misschien hebben zij de buitengewoon kostbare flop van de renovatie van het Plantsoen nog wat verser in het geheugen zitten. J. Quispel, Leiden. Europees commissaris van landbouw Fischler wil het landbouwbeleid van de EU hervormen. Subsidies moeten niet meer gebonden zijn aan oppervlaktes landbouwgrond, maar aan de mate waarin de productie milieutechnisch ver antwoord is. Dit moet samengaan met een geleidelijke afbouw van de subsidies. Pleitbezorgers van de afschaffing van de ze grootste kostenpost in de Europese begroting spitsten de oren. Maar wie zijn zij? En gaan de plannen van Fischler hun ver genoeg? Wat vinden betrokkenen - in de eerste plaats de boeren - zelf? Frans Vader, woordvoerder van de Land- en tuinbouworganisatie, regio West (WLTO): „Wat noem je 'subsidie'? Zolang dat onduidelijk is, blijft de dis cussie weinig genuanceerd. Heb je het over prijs- en marktbescherming of over rechtstreekse inkomensover dracht? Als je het hebt over 'de grootste kostenpost in de Europese begroting', moet je twee dingen weten. Ten eerste is landbouw de enige Europese begro ting. Dat geeft een vertekend beeld. Naar industriële ontwikkeling gaat waarschijnlijk meer belastinggeld, maar dat loopt via de lidstaten. Ten tweede valt de Europese landbouwbegroting niet samen met de landbouwsubsidies. Zo nieuw zijn de plannen van Fischler trouwens niet: de prijsbescherming wordt al afgebouwd sinds 1990. In plaats daarvan is er compensatie voor 'plattelandsontwikkeling'. Als je de sub sidies afschaft, heb je geen landbouw meer over. De landbouwsubsidies be treffen overigens vooral de melkvee houderij en de akkerbouw." Kurt van der Heden, melkveehouder te Oud-Ade: .Afschaffen subsidies? Hoe eerder hoe beter. Landbouwsubsi dies trekken alles scheef. De melkquo tering was een succes, maar de ooipre mie (onderdeel van het nieuwste subsi diesysteem, voor het houden van scha pen, red.) is onzinnig. Het zou jammer Jan Kerkvliet, melkveehouder zerswoude: „Waarom zou ik t( schaffing van de landbouwsi "e zijn? Het is de consument, niet us die wordt gesubsidieerd. Laat vrc sument gewoon de reële kostpr jer len! Met de afkoopsom voor m kan ik in het buitenland een riaak renbedrijf beginnen. Als men hi^i g een Vïnex-locatie heeft, zit ik d de niet mee. Dan gaat bij mij de »y Maar serieus: de Nederlands bouw is leidinggevend. De zaln' goed geregeld. Daardoor kost ke meer: mag dat? Maar Nedeina hebben geen waardering voi,uv voedsel. Zij willen er gewoon ni |Qe voor betalen. Boeren produce vendien meer dan alleen voedi landschap is een product, dat i sd verdient." ge 'Geen boeren, geen eten.' Foto: ANP/Robin Utrecht zijn als we failliet gingen, maar nu is het zo'n wirwar van regels dat niet meer duidelijk is wie er beschermd wordt voor wie en waarom. Laten ze maar eens met die subsidies stoppen, dan zien we wel waar het schip strandt." Jan Houdijk, schapenhouder te Ter Aan „Je moet je mening wel eens bij stellen. Maar het zou toch wel een goe de zaak zijn, die afschaffing, voor een betere afstemming van vraag en aan bod. Het moet echter niet van de ene op de andere dag gebeuren. Als het al leen op geld aankomt, mag heel Neder land wel onder het mes. Natuurlijk moet je geen onrendabele dingen kunstmatig in leven houden, maar als je de ooipremie nu niet verstrekt, dan hebben de boeren in Zuid-Europa niet te eten. Die premie is niet voor Neder land gemaakt. Ik zie het overigens niet gebeuren dat de subsidie wordt afge schaft. Van de meeste van Fischlers maatregelen moeten we in Nederland niets hebben. Wat milieubescherming betreft: boeren letten sowieso al op het milieu, dat is in hun eigen belang. In Noord-Holland zie ik het land verloe deren, nadat de boeren zijn vertrokken. De tijd dat subsidies niet meer nodig zijn komt vanzelf. Er resteren steeds minder boeren. En zij die overblijven zullen zich dan wel redden." Jan van Dorp, biologisch melkvee houder te Alphen aan den Rijn: .Af schaffing? Ik ben er wel voor. Dingen waar geen markt voor is, moet je niet produceren. Maar je moet wel iets doen om de inkomens te garanderen. De consument zou een reële prijs moe ten gaan betalen. Als boeren 2,5 euro cent netto meer voor hun melk zouden krijgen, zou dat een verdubbeling van hun inkomen betekenen! Maar voorals nog zijn de boeren zelf Nederlands best lopende exportproduct." Een woordvoerder van het ministerie van landbouw: „Het regeringsstand punt van ex-minister Brinkhorst over de plannen van Fischler was: afbouwen van de subsidies, in combinatie met subsidie voor toetreders. Maar dit standpunt is niet meer door het parle ment gesanctioneerd. Brinkhorst noemde het plan van Fischler 'moedig'. Ex-minister Van Aartsen zei zelfs dat het nog niet ver genoeg ging. De nieu we minister Veerman is een landbouw econoom. Desondanks is het regeerak koord van het nieuwe kabinet vaag over het landbouwbeleid. Over de toe komst valt weinig te zeggen." De stelling 'Boeren moeten niet langer gesubsideerd wor den' wordt door een ruime meerderheid van de bezoe kers van de LD-site op inter net onderschreven. Van de mensen die reageerden was 64 procent het met de stelling eens. Maar vooral de mensen die tegenstemden, wilden hun stem ook onderbouwen met een toelichting. Een greep uit de reacties die zijn binnenge komen via www.leidschdag- blad.nl: H. Winterrust, Lisse: „Boeren dienen juist gesteund te wor den en niet afgekraakt." R.K. Nai-Chung-Tong, Leider dorp: „Het ligt genuandeerder, want eerst moeten we ons af vragen waarvoor wij de boeren nodig hebben en dat is in eer ste instantie voor onze voed selveiligheid. We moeten in be paalde mate in elk geval onaf hankelijk zijn van het buiten land. Voorts leggen wij zelf normen aan voor kwaliteit van ons voedsel. En daarvoor heb ben wij onze eigen boeren no dig, want die kunnen wij regels voorschrijven (bij buitenlands voedsel kan dat veel minder). Daarnaast hebben boeren nog andere nevenfuncties voor de samenleving: de prachtige boerderijen en landschaps- schoon, noem maar op. Bo vendien is er een extra toe komstperspectief voor sommi ge van onze kinderen die dit beroep prachtig vinden en er met hart en ziel voor willen gaan: dus meer mogelijkheden tot ontplooiing binnen de sa menleving." Anonieme inzenden „Oneens. Men is de jaren '40-'45 kenne lijk vergeten. Geen boeren, geen eten." P. de Graaf, Woubrugge: „Nee, de subsidie moet niet worden afgeschaft. Subsidies voor gras zaad en graan zijn nodig. Zon der subsidies geen landbouw in Nederland. En je moet toch zelfvoorzienend kunnen zijn. Een lange-termijnbeleid is no dig. Als boeren verdwijnen, wie Michiel van Huiten, Europark riër voor de PvdA: „Het huidij bouwbeleid dateert van vlak na 00 log. Toen had het zin, nu nie™ Veertig miljard euro per jaar is veel. En het meeste van dat gi ;e naar rijke boeren. De landbou:ei die is slecht voor de consun{m< slecht voor de Derde Wereld, haal dat de prijzen, als je ze vrij ven, snel omhoog zouden gaan propaganda van de landbou1 d Een pak suiker zou drie keer zlef koop zijn zonder de landbouws Een pak melk zou half zo di ei Maar de meeste leden van de E °1 Landbouwcommissie, waar ik z y heb, zijn boeren. Die gooien h tegen de krib. De consequentie schaffing van de subsidie zou de landbouw uit Nederland ve m maar wat geeft dat? We zijn V hoofdzakelijk een kennisec 'nc Vanuit Wageningen exporteren 1 pertise op het gebied van landbouw. Mijn voorstel is, devrt hier gewoon voor natuurbehet ff( talen. Maar of het erdoor k<"' maak mij zorgen om de nieuw na ter: hij is een boer." ln Ive Wijnand Noot di ifö beheert dan het land? Het ver dwijnen van boeren is een on omkeerbaar proces. Bosbeheer kost ook geld, een boer beheert sowieso ai." De vorming van het nieuwe kabinet-Balkenende is het on derwerp voor de stelling voor komende week. Die luidt: 'Het kabinet-Balkenende haalt de kerst niet'. Op deze stelling kan tot en met maandag wor den gereageerd, via de post of op www.leidschdagblad.nl Boeren moeten niet lan de gesubsidieerd wordei ot< &2É8

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12