Boos om bekeuring op de N I 1 mytylschool REGIO Van Rijn wil geen Een heer in de politiek Don Quichot worden Verzet tegen Cel en tbs geëist na brandstichting :ie: toename -inbraken in beroofd r portemonnee 'I taaldief door Jtaigen gepakt Wijkambtenaar verlaat Leiden-Noord LEIDEN ijn veel Leidenaars die re- over de NI 1 van Lei- 3.15 naar Alphen aan den Rijn ting Utrecht rijden. Een au- d'h eg waar de maximum snel- 0 so i 100 kilometer per uur be- 2 9) ïgL Een jaartje geleden kon 8.76 rnog lekker scheuren, maar 111 is een drukke weg ge- 8,52 den dus een echte racebaan 0,96 et niet meer. ihet einde van die Nil o/5 dt bij beide stoplichten voor 4.02 aquaduct in Alphen een 9^( Iheid van 70 kilometer aan- wen. Dat gebeurt zo'n 150 ter voor ieder stoplicht ;3 rbij de stoplichten onder •i,6L aquaduct door staat weder- een bord dat 70 kilometer >4'o geeft Je nadert daar een se bocht die niet met hoge 2: heid is te nemen, zelfs niet 56 .6' r Michael Schumacher. doet iemand die regelmatig 56;o:B weg rijdt? Die vertraagt bij n'.2 laatste stoplicht, trekt op tot iet aquaduct en laat dan het bs in de wetenschap dat die scherpe bocht er aankomt En juist die plek grijpt de politie Hollands Midden aan om wat bij te verdienen. Dat vindt al thans Henny Nijssen uit Lei den. Hij werd afgelopen zater dag op die plek bekeurd. „Bij het laatste bord met daar op 70 wachtten zeker 3 motor rijders en een viertal agenten de argeloze automobilist op", al dus Nijssen.Je wordt blijkbaar geacht direct na dat bord die snelheid aan te houden, dus te remmen. Een ieder die slechts motormuis naast zich verschij nen. Deze agent vrazoekt je ver volgens na het aquaduct de beimop te zoeken waar je een prent krijgt" Naar de letter van de wet heeft de politie gelijk, erkent Nijssen. „Maar als je het zo bekijkt rijdt op die plek iedereen te hard. Het is een simpele manier van geld verdienen. Ik kan mij ech ter niet voorstellen dat deze po- litieaanpak door de modale au- 42,8 De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 Een goede buur is beter dan een verre vriend. Dat bleek gistermiddag maar weer eens, toen J. Geel kerken (rechts) namens advocatenkantoor Geel kerken en linskens aan de directeur van de Pie terskerk A.L Boon (Hnks) en aan A. van Vorselen, coördinator fondsenwerving van de Stichting Pie terskerk Leiden, een cheque van 6000 euro over handigde ais bijdrage aan de restauratie van het uit ti2i daterende Godshuis. Het advocatenkantoor aan het Rapenburg, dat aan de achterzijde uitkijkt op een deel van de Pie terskerk, vindt de restauratie van de kerk een zaak van algemeen belang. „Het is een kwestie van goed nabuurschap dat wij ons steentje bijdra gen aan de restauratie", zo voegde Geelkerken zijn achterbuurman Boon toe. Boon toonde zich verheugd met de gift. De restauratiekosten van de kerk zijn op 15 miljoen euro geschat Daarvan is 3,5 miljoen binnen. Er gaapt dus nog een gat van 11,5 mHjoen. Foto: Dick Hogewoning tomobihst steld. Ik vind dit derhalve mak kelijk geld verdienen voor de overheid. Ga boeven vangen of controleer de echte wegvervui- lers." Met pijn in het hart be taalt Nijssen de bekeuring. Maar rechtvaardigheid is an ders, vindt hij. Jaap Nelemans, voorlichter van het Regionale Verkeers Hand- havings Team (RVHT) Hollands Midden, is voor ons in de zaak gedoken. Het RVHT blijkt zater dag op die plek in totaal 30 be keuringen te hebben uitgedeeld voor het overschrijden van de maximumsnelheid. Er werd ge controleerd met laserguns. Uit het proces verbaal blijkt volgens Nelemans dat Nijssen 111 kilo meter per uur heeft gereden. „Een forse overschrijding dus. Bedenk daar ook nog bij dat de marge 10 procent is. Met ande re woorden: waar 70 kilometer per uur geldt, moet je minimaal 77 kilometer rijden om voor een bon in aanmerking te komen. De politie heeft Nijssen een brief gestuurd met daarin de motivatie voor de bekeuring. „En hij is altijd welkom voor een uitgebreidere uitleg." Rest voor Nijssen de schrale troost dat hij niet de enige was die een prent kreeg. De politie schreef niet alleen bonnen uit maar vorderde ook rijbewijzen in. Zo moest een 23-jarige Lei- denaar zijn papiertje inleveren omdat hij 160 reed. Een motor rijder (41) uit Voorschoten was recordhouder met 185 kilome ter per uur. Ook hij kon het ro ze briefje inleveren. Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - Tegen een 47-jarige vrouw uit Leiden is gis teren bij de Haagse rechtbank een celstraf van een jaar en tbs met dwangverpleging geëist. Ze zou op 10 maart haar eigen huis in de De Genestetstraat in brand hebben gestoken. De verdachte heeft een borderli- nestoomis en is vanaf haar ze ventiende jaar kind aan huis bij psychiatrische instellingen. Het afgelopen jaar woonde ze voor het eerst sinds tijden alleen aan de De Genestetstraat. De vrouw voelde zich eenzaam en bang in de woning. Op 10 maart ging het mis. Tijdens een paniekaan val probeerde ze haar eigen trui in brand te steken. Toen dat niet lukte, zette ze haar gordijnen in de hens. Nog net op tijd redde ze haar huisdieren - een paar ratjes - uit de vuurzee. De Leidse belde zelf 112. De raadsvrouw van de verdach te, J. van Roy, wil niet dat haar cliënt tbs krijgt. „Ze is niet hard genoeg voor een tbs-instelling. Ze wordt er gelyncht", betoogde de advocate. De Leidse moest zich gisteren ook verantwoorden voor een winkeldiefstaL De vrouw beken de. Ze zou zich zo eenzaam hebben gevoeld dat ze de brand stichtte en ging stelen. Ook ver minkte ze zichzelf regelmatig. „Ik wil niet meer alleen zijn, ik heb hulp nodig", zei ze. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. De politie waarschuwt reen stijgend aantal auto- aken. Alleen al in stadsdeel Izijn de afgelopen tien we- 2 98 aangiften gedaan. Het aantal auto-inbraken in i Leiden ligt hoger. Bij de in- U en worden met name mo- 5.telefoontjes en audioap- 1 tuur buitgemaakt Volgens 6 olitie worden de inbraken 4' name overdag gepleegd ip donderdag, vrij- j én zaterdag. Het 'bikers- surveilleert op die dagen in de hoop de autokra- te betrappen. Een 31 -jarige Leidenaar rond zeven uur Duizenddraadsteeg, tus- sf laarlemmerstraat en Van Verfstraat, van zijn porte- >1 nee beroofd. Hij werd aan- 1 roken door twee onbeken- ingens die hem vervolgens 37, een mes bedreigden. Nadat .2 lachtoffer zijn geld had af- '1 ven, ging het duo er ren- 10 lin de richting van de Van Verfstraat vandoor. - Twee oplettende bur- hebben gisteravond bij een 4 ijf aan de Willem Barentsz- 23, it op industrieterrein De ,3° rd een metaaldief opge- 2De twee hadden de man, 314-jarige Leidenaar, over 8 ïek zien klimmen en zagen 99! dj daarna metalen pijpen dat hek doorschoof en ilgens in zijn fietsaanhan- >03 eed. De dief werd door de vastgegrepen en overge- 89 en aan de politie. door Marijn Kramp leiden - Het was een volle bak, vorige week op zijn afscheidsbor- rel in de Poort van Leyden. Tien tallen bewoners uit Leiden-Noord en Pancras-Oost kwamen Sjaak van Rijn bedanken voor al die ja ren dat hij zich voor hen en de wijk had ingezet Letterlijk en fi guurlijk moegestreden, neemt hij na meer dan 25 jaar afscheid van de gemeente Leiden. Hij verruilt op 47-jarige leeftijd zijn functie bij het projectbureau wijkontwik keling en zijn taak als wijkgroep- voorzitter voor een baan in het onderwijs. Van Rijn is op. Moe, uitgeblust noem maar op. Een druk privé- leven met veel vrijwilligerswerk en een enerverende baan waar in hem steeds vaker het gevoel bekroop voor dichte deuren te staan, eisten him toL De contac ten met de wijkbewoners wer den spaarzamer en de 'daar gaan we weer blues' speelde het afgelopen jaar met regelmaat door zijn hoofd. Dat was, kort om, allemaal niet des Sjaaks. De tot voor kort onvermoeibare, enthousiaste en kritische amb tenaar die zich met hart en ziel inzette voor de bewoners van Leiden-Noord en de oostelijke binnenstad, maakte de balans op en besloot dat het tijd was om te verkassen in plaats van te verzuren. „Je moet tenslotte zien te voorkomen dat je een echte Don Quichot wordt." Hij wordt leraar natuur- en scheikunde op de agrarische school van het Wellantcollege in OegstgeesL „Ook opbouwend werk waarmee je een bijdrage levert aan de samenleving. Maar met een wat eenduidiger pro blematiek dan in de wijkontwik keling. En een baan waarbij het wat meer op jezelf aankomt Dus zonder stroperige besluit vormingsprocedures, onduide lijke verantwoordelijkheden en weinig concrete resultaten. In het onderwijs ben je volop bezig met uitvoering en concrete re sultaten." Een baan in het onderwijs is ook terug naar de basis. Want als jonge man begon hij zijn amb telijke carrière op de Leidse openbare Karei Doormanschool in NoordL In dat stadsdeel is hij tot nu toe altijd gebleven. Na ruim vier jaar in het basisonder wijs, kreeg hij een functie bij de afdeling Natuur- en Milieuedu catie die als uitvalsbasis de kin derboerderij in de Merenwijk heeft Hij ontwikkelde onder meer onderwijsprojecten, orga niseerde excursies en hielp mee in de schooltuinen. Totdat hij na 12,5 'geweldige jaren' ge vraagd werd chef wijkbeheer van dit stadsdeel te worden. De ze functie was nieuw voor Lei den en het pionieren beviel Van Rijn zo goed, dat hij vijf jaar la ter toen het grotestedenbeleid moest worden opgezet, met groot enthousiasme tekende voor een baan in de wijkontwik keling. „Het begin, die initiatieffase, was erg leuk. Het inventariseren en analyseren van de proble men in Leiden-Noord, de ge sprekken met de wijkbewoners, gezamenlijk plannen maken, het voorzitterschap van de wijk- groepvergadering. Ik heb dat met ontzettend veel plezier ge daan." Het resultaat, het Wijk ontwikkelingsplan dat uit 24 projecten bestaat, werd in 1999 goedgekeurd door de raad. „He laas zijn we drie jaar later nog steeds aan het praten over hoe de grote projecten uitgevoerd moet gaan worden. En dan neemt mijn enthousiasme enigszins af." Hij kijkt er een beetje meewarig bij en met een verontschuldi gende lach benadrukt hij vervol gens ook de positieve ontwikke lingen in Leiden-Noord. Want niet alle 24 projecten zijn nog steeds onderwerp van gesprek. Een aantal, zoals de grootschali ge renovatie van de Tuin van Noord, het buurtproject van voetbalvereniging Roodenburg en de huisbezoeken van ge meente, LWO en woningbouw- verengingen om problemen en woonwensen te inventariseren, zijn al tot stand gekomen en blijken een groot succes. Maar dit wordt overschaduwd door de grote projecten zoals de bouw van een moskee, de on dertunneling van de Willem de Zwijgerlaan en de bebouwing van het EWR/Slachthuisterrein, die maar niet van de grond ko men. De politiek en de woning bouwverenigingen moeten ein delijk eens vaart zetten achter die projecten. „Dan zien de wijkbewoners ook dat het de politiek menens is." Want de bewoners zijn niet on verdeeld enthousiast over al die aandacht die Leiden-Noord de laatste jaren krijgt Diverse pro jecten leveren immers ook ne gatieve publiciteit op, weet Van Rijn. „Er komt pas een project als iets verkeerd dreigt te gaan Verpleeghuis -J _t1 ,1,1 iv yin wacrvt ©te verbouwing Peuters naar ipermodeme peelzaal door Wim Wegman Hij vierde grote triomfen, leed bittere nederlagen, maar bleef altijd de aimabele gentleman die de politiek als geen ander kon relativeren. Nu, op een moment dat hij er absoluut niet meer op rekenende, schuift de WD Alexander Geertsema alsnog naar voren als wethouder. De nestor van de raad krijgt, voor zo ver nog nodig, eerherstel. Geertsema werd in april 1986, onder toeziend oog van zijn moeder en vader Molly, geïn stalleerd als raadslid. Zeven jaar later nam hij het fractieleider schap over van Theo van der Nat. Geertsema leidt zijn partij het jaar daarop naar een klin kende verkiezingsoverwinning. Vrij onverwacht wint zijn partij twee zetels en is daarmee met een de grootste fractie van de Leidse raad. Het lukt Geertsema niet om de WD in het college te krijgen. Zijn verzet tegen de autoluwe binnenstad - wie hoor je daar tegenwoordig nog over? - en zijn eis om de hoge Leidse lasten omlaag te brengen, zijn voor de andere partijen onoverkomelijke obstakels. Als oppositieleider is Geertsema ook geen doorslaand succes. Zijn invloed op het be leid is gering. Wel weet hij voortdurend fouten en foutjes in de begroting en de voorjaars Alexander Geertsema. Archieffoto: Mark Lamers nota's aan het licht te brengen, maar dat levert hem alleen maar de bijnaam 'wandelende reken machine' op. De WD, die dolgraag op het pluche wil terugkeren, zet hem in 1997 aan de kant als fractie leider. Zijn opvolger, Jan Willem Kradolfer - die betere manage mentskwaliteiten zou hebben - slaagt er alleen maar in de ande re partijen nóg sneller de gordij nen in te jagen. Kradolfer ver trekt, Melanie Schultz volgt hem op, en zij loodst de WD na een collegecrisis alsnog het pluche op. Als haar partij Schultz naar voren schuift als staatssecreta ris, mag uitgerekend Geertsema haar vervangen. Enige ironie is de liberalen niet vreemd. Dat hij nog wethouder is gewor den, zal ongetwijfeld echter ook zijn te danken aan de houding die Geertsema de afgelopen ja ren aannam. Uiteraard was hij in 1997 teleurgesteld toen zijn partij hem aan de kant schoof als fractievoorzitter. Hij toonde zich echter nooit verbitterd en bleef loyaal aan zijn WD. Al die tijd bleef hij ook zeer ac tief in de stad. Geertsema is een van de raadsleden die zich voortdurend overal laten zien. Als het nodig was voerde hij ook hardnekkig actie. Zo hamerde hij jarenlang en met succes op vervanging van de door zwam men aangetaste Paterbrug. De laatste jaren klom hij, als een van de oudgedienden in de raad, langzaam weer op in de politieke hiërarchie. In 2000 werd hij bijvoorbeeld weer vice- fractievoorzitter van de WD. Ook kreeg hij het vooratter- schap van verschillende raads commissies in handen, taken waar hij zich kundig van kweet Op het moment dat hij voor zichtig dacht aan stoppen - hij hield er rekening mee dat dit zijn laatstatermijn was - krijgt hij een niet meer verwachte hoofdprijs in de schoot gewor pen. leiden - Bewoners van de Vogel wijk en de bomen bond maken bezwaar tegen de kap van 61 bo men ten behoeve van de nieuw bouw van de Mytylschool De Thermiek. Met de nieuwbouw gaat de ecologische zone tussen het Bos van Bosman en het land goed van Endegeest teloor, me nen zij. Ze dienen ook een be zwaarschrift in tegen het bouw plan dat nog ter inzage ligt De gemeente heeft voorafgaand aan de nieuwbouw van de school een kapvergunning aan gevraagd voor een flink aantal bomen in het gebied. Behalve deze bomen wordt ook een deel van het jonge bos aan de Blau we Vogelweg gekapt Voor deze bomen, die dunner dan 10 cen timeter zijn, heeft de gemeente geen kapvergunning nodig. Voor de bomen komen een nieuw schoolgebouw, een par keerplaats, een speelplaats en een lange gang in de plaats. Die gang verbindt de nieuwe school met het revalidatiecentrum van het Rijnlands Zeehospitium. De gemeente meent dat het voortbestaan van de ecologische zone niet in gevaar is omdat de gang op 2,20 meter boven de grond komt. De buurt vindt dit een foute voorstelling van zaken omdat die ruimte vooral gewon nen wordt door de grond 1,40 meter diep af te graven. De gang komt dus op slechts 80 centime ter boven het huidige maaiveld. De aantasting van de groen strook is volgens bewoonster A. Hendriksen in strijd met het structuurplan en het gemeente lijke beleid, waarin een dertig meter brede strook is gewaar borgd. Daarnaast vinden de be woners het raar dat een kapver gunning wordt afgegeven voor dat de bouwvergunning voor de school rond is en dat zij niet zijn ingelicht over dit voornemen. De wijk zag al eerder een deel van het groen plaatsmaken voor steen. Voor de bouw van het re validatiecentrum van het Rijn lands Zeehospitium en het woonwijkje op het terrein van de voormalige Annakliniek aan de Wassenaarseweg moesten 55 bomen wijken. Het nog eens neerhalen van een kleine 70 bo men betekent volgens de bewo ners en de bomenbond een enorme aantasting van het leef gebied van insecten, kleine boomzoogdieren, vleermuizen, zangvogels, uilen en spechten. (advertentie) Regionale cultuurprijs De Zilveren Veer is de cultuurprijs van de regio Zuid-Holland Noord. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt en is bestemd voor mensen die bijzondere betekenis hebben voor het culturele leven in de regio. Als bewoner van de regio kunt u zelf kandidaten aanmelden en stemmen op een van de genomineerden. Meer informatie /"AN ^60^ Haal de folder bij: gemeente, openbare A bibliotheek of Leidsch Dagblad. U kunt ook y een folder aanvragen via het telefoon nummer 071 535 63 62 of het e-mail adres: zilverenveer@mvkk.nl Meer informatie vindt u op de website WWW.fTlvkk.nl en om geld te krijgen van het rijk moet je voor elke stap die je wilt zetten, de problematiek uit voerig beschrijven. Bewoners herkennen zich vaak niet in die ellende-verhalen. Een beetje meer ruimte, zodat snel ingegrepen kan worden als iets mis dreigt te gaan, had Van Rijn toegejuicht. „Leiden is geen stad met grootsteedse proble men. Wij zijn juist sterk in het voorkomen van die problemen en dat is bijna niet te meten: dat scoort dus niet Het groteste denbeleid is zo'n enorme pa pierwinkel aan het worden. Alles moet gemeten, gemonitord en geëvalueerd worden in een zo genoemde Rotik, een plan van aanpak, een halfjaarplan, een jaarplan, en een meerjaren plan." Het gaat allemaal veel te stroperig, vindt Van Rijn, met als gevaar dat een project na drie jaar praten achterhaald is op het moment dat het eindelijk wordt uitgevoerd. „Dat dreigt in Lei den te gebeuren en om dat te voorkomen moeten de gemeen te, corporaties en instellingen in de wijk een stuk slagvaardiger worden." Het grotestedenbeleid is een enorme papierwinkel aan het worden, meent scheidend ambtenaar Sjaak van Rijn. „Het gaat allemaal veel te stroperig." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9