ECONOMIE Noodkrediet voor WorldConf Europese Gemeenschap Kolen en Staal strijkt vlag Nieuwe baas Aegon lijkt schoon schip te willen maken met analyse zieken Vakbeweging verdec over nieuwe kabinet Vertrouwen daalt verder Meer auto's naar het buitenland Minder appels dan vorig jaar Rabo komt met roebelobligaties Autoprijzen in EU blijven verschillen Italië: Handen af van onze pasta Spelcomputers Japan populair Onafhankelijk onderzoek naar mismanagement en fraude Hi: KLM bestelt zes nieuwe Airbus-vliegtuigen voorburg - De Nederlandse consument is in juli weer pessi mistischer geworden over de economie. Voor de zesde keer op rij daalde het consumenten vertrouwen. Vooral de koopbe reidheid van mensen is klein en is inmiddels op het niveau van 1985 beland. Ook zijn consu menten negatiever over het economisch klimaat, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag be kend. voorburg - Steeds meer Neder landse auto's eindigen als twee dehandsjes in het buitenland, vooral in Oost-Europa. De oc casionexport is vorig jaar met 40 procent gestegen tot 177.000 stuks, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren. De auto-export is daarmee het hoogste in de zes jaar dat het CBS deze activiteit telt Van de 7,4 miljoen motorvoertuigen zijn er een half miljoen ingele verd voor sloop, export of cross. Dat is een stijging van 8 procent ten opzichte van het jaar er voor. den haag - De oogstverwach- tingen voor appels zijn dit jaar dramatisch slecht. Het Product schap Tuinbouw, de Neder landse Fruittelersorganisatie en handelsorganisatie Frugi Venta verwachten een kwart minder appels dan vorig jaar. Dit is het gevolg van een natte en koude lente. De hardste klappen val len bij gevoelige rassen als Gol den Delicious, Cox's Orange Pippin en Schone van Boskoop. De verwachte oogst daarvan is ruim de helft lager dan vorig jaar. Met de peren gaat het be ter. Na een misoogst vorig jaar komt het aantal dit jaar weer op normaal niveau. Het ziet er door voldoende aanbod uit het buitenland niet naar uit dat de appelprijzen flink stijgen. utrecht - Rabobank gaat in Rusland een obligatielening van 1,2 miljard roebel (40 miljoen euro) uitschrijven. De bank be taalt de geldgevers 14,3 procent rente. Het is tweede keer dat Rabobank een roebellening uit schrijft. In 2001 was de bank de eerste buitenlandse instelling die sinds lange tijd toestem ming had ge&egen. Toen ging het om een lening van 600 mil joen roebel, destijds ongeveer 22 miljoen euro. Rabobank heeft de lokale munt nodig voor de agrarische termijnmarkt waarop het actief is. brussel - De invoering van de euro veranderde niets aan de grote prijsverschillen voor nieu we auto's tussen de EU-lidsta- ten. Bij vijf van de vijftien popu lairste auto's gingen de ver schillen juist verder omhoog. Dat blijkt uit onderzoek van het dagelijks EU-bestuur. Spanje, Griekenland en Finland blijven de goedkoopste landen voor een nieuwe auto. Duitsland, Oostenrijk en niet-euroland Groot-Brittannië gemiddeld het duurst. In Nederland worden lage prijzen grotendeels teniet gedaan door de hoge bpm-be- lasting van 43 procent. rome - Italië heeft EU-land- bouwcommissaris Fischler gis teren duidelijk gemaakt dat hij de productie van Italiaanse pasta niet in gevaar moet bren gen door de subsidie op de ver bouw van harde tarwe te ver minderen. „Handen af van on ze pasta", was de boodschap die minister Allemanno Fischler meegaf. Harde tarwe is het be langrijkste bestanddeel van Ita liaanse pasta's. Vermindering van de subsidie kan ertoe lei den dat andere landen meer durumtarwe gaan verbouwen en dat daarmee de productie van 'echte pasta' naar het bui tenland verschuift. Alemanno vindt dat onaanvaardbaar. tokyo - De verkoop van in Ja pan geproduceerde spelcom puters is enorm gestegen. Vol gens gisteren gepubliceerde ge gevens van branchevereniging CESA in Japan hebben Sony en Nintendo in 2001 voor 7,9 mil jard euro aan dergelijke appara ten verkocht. Dat is ruim twee derde meer dan in het jaar daarvoor. Vooral Sony's PlayStation 2 was razend popu lair. De vraag naar de appara ten kreeg een impuls na de ter reuraanslagen van 11 septem ber. De verkoop van de spelle tjes zelf liep met ruim 10 pro cent terug tot 4,5 miljard euro. dinsdag 23 juli 2002 brussel/anp - Europa gaat te genwoordig om meer dan kolen, staal en energievoorziening al leen. De Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (EGKS), de voorloper van de huidige Europese Unie, houdt daarom vandaag officieel op te bestaan. Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, strijkt in Brus sel letterlijk de wit-blauw-zwarte EGKS-vlag. Daarvoor komen de twaalf gouden Europese sterren op blauwe achtergrond in de plaats. De ontmanteling van de EGKS, vijftig jaar na oprichting in 1952, was al vastgelegd in di verse Europese verdragen. De resterende fondsen van de grote steunpot voor de na de oorlog noodlijdende kolen- en staalin dustrie worden besteed aan on derzoek. Zes landen ondertekenden op 18 april 1951 het EGKS-verdrag: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië. Precies vijf jaar later kreeg dit voorzichtige project een meer politiek vervolg in de oprichting van de Europese Economische Gemeenschap (nu Europese Unie) via het Verdrag van Rome. „Een verenigd Europa ontstaat niet van de ene op de andere dag", stelde de EGKS-grondleg- ger en toenmalige Franse minis ter van buitenlandse zaken Schuman profetisch in 1950, bij de ontvouwing van zijn plan nen. Ruim vijftig jaar later leeft zijn naam en erfenis voort, niet alleen via een naar hem ver noemd plein in het hart van de Brusselse Europa-wijk. Ook blijft Europa nu een project van soms veel kleine en af en toe één grote stap. Enkele jaren geleden oordeel den de Europese regeringslei ders dat de EGKS zijn tijd heeft gehad. Kolen en staal zijn ook niet langer drijvende krachten achter de Europese economie. De EGKS werd kort na oprich ting van de EEG in 1956 ook overrompeld door deze meer N( politieke vorm van same king. f. Wel blijft de structuur v EGKS nog steeds het modi de Europese Unie. De Eui [L Commissie is gemodi naar de Hoge Autoriteit. 0 rh EGKS kende vergadering ministers, een algemene iL dering, te vergelijken mi Europese top, en een rechtsapparaat voor he slechten van geschillen. NC Ne i delft/anp - Werkgevers zeggen dat de Arbo-diensten te traag zijn met de verplichte pro bleemanalyse van zieke werkne mers. Deze analyse is verplicht volgens de nieuwe Wet Verbete ring Poortwachter en moet tus sen de zesde en achtste ziekte- week klaar zijn. De Arbo-diensten hebben de analyses echter vaak te laat klaar, aldus secretaris sociale za ken K. Kuiper van MKB-Neder- land, organisatie voor middel grote en kleine bedrijven. „Be drijven kunnen daarom niet tij dig hun verplichte plan van aan pak opstellen." Ook ondernemingsvereniging VNO-NCW heeft ernstige zorgen over de Arbo-diensten en de Wet Poortwachter. Een woord voerden „We vrezen dat de ach terstanden van Arbo-diensten bij WAO-keuringen ertoe leiden dat de Arbo-diensten het extra werk door de Wet Poortwachter niet aankunnen." De wet moet op de lange ter mijn het aantal zieken en WAO'ers beperken. Werkgevers, werknemers en Arbo-dienst moeten daarom steeds plannen maken voor personeel dat lang durig ziek dreigt te worden. Volgens MKB-Nederland wer ken de Arbo-diensten niet alleen te traag, ook leggen ze de wet verschillend uit. „Sommige diensten willen ook een pro bleemanalyse maken van zwan gere werkneemsters. Volgens ons is dat helemaal niet nodig: zwangerschap is geen ziekte", aldus Kuiper, die verder onte vreden is over de administratie ve rompslomp die de Wet Poortwachter volgens haar ver oorzaakt. MKB-Nederland hekelde eerder de Arbo-diensten, omdat die ziektemeldingen te traag zou den doorgeven aan de verzeke ring. Daardoor zouden de be drijven tientallen miljoenen eu ro's aan rente-inkomsten mislo pen. De brancheorganisatie voor Arbo-diensten BOA is we gens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. newyork/anp/dpa - Een faillis- sementsrechter in New York heeft ingestemd met een finan ciering voor het noodlijdende te- lecomconcern WorldCom van 750 miljoen dollar. WorldCom krijgt het krediet een dag na zijn aan vraag om surseance van betaling, zo meldde The Wall Street Jour nal. Het geld moet ervoor zorgen dat de telefoonverbindingen van zo'n twintig miljoen klanten blijven werken, in elk geval tot de eerste hoorzitting van begin september. Dan krijgt World Com waarschijnlijk de volledige 2 miljard dollar overbruggings krediet. De banken J.P. Morgan Chase en Citigroup plus de investe ringsmaatschappij General Elec tric Capital aan WorldCom gaan de lening van maximaal 2 mil jard dollar verstrekken. De in stellingen hebben al veel geld gestoken in WorldCom dat een schuldenlast torst van zo'n 41 miljard dollar. Volgens WorldCom-topman Sidgmore kan de surseance zich nog wel tot in het eerste kwar taal van 2003 uitstrekken. Vol gens Amerikaanse specialisten is deze zaak veelomvattend, com plex en ondoorzichtig. Door met de surseanceaanvraag een be roep te doen op Hoofdstuk 11 van de Amerikaanse faillisse- mentswet ontstaat de mogelijk heid orde op zaken te stellen voordat schuldeisers komen binnenvallen. De rechter ging ook akkoord met een verzoek van het Ameri kaanse ministerie van justitie voor een onafhankelijk onder zoeker. Deze persoon moet na gaan of er sprake is geweest van mismanagament, fraude of an dere onregelmatigheden. Een dergelijk onderzoeker is ook aangesteld toen Enron onder Hoofdstuk 11 surseance kreeg. Deze energiereus, die met ge compliceerde boekhoudpraktij- ken zijn winstcijfers had opge pompt, ging uiteindelijk aan zijn schulden ten onder. Ook WorldCom wordt door beurswaakhond SEC en het mi nisterie verdacht van malversa ties. Vorige maand gaf World Com toe 3,8 miljard dollar vijf kwartalen lang onjuist te heb ben geboekt. Hierdoor kon het concern over die periode netto winst schrijven terwijl het feite lijk een verlies leed van 1,2 mil jard dollar. De schuldenlast van WorldCom, met een balanswaarde van 107 miljard dollar en een omzet van 35,2 miljard dollar, kan leiden tot het grootste faillissement uit de Amerikaanse geschiedenis. Het concern is, naast de gevol gen van het boekhoudschan daal, vooral insolvabel gewor den door te snelle expansie. Zo kocht WorldCom voor een re cordbedrag van 36 miljard dol lar concurrent MCI. Volgens analisten is toen veel te veel voor goodwill uitgetrokken. Bedrijven in VS die surseance hebben aangevn n; WorldCom is verreweg de grootste onderneming in de Verenigde f die uitstel van betaling heeft aangevraagd om faillissement te voorkomen. Overzicht sinds 1980. Geschat vermogen in miljarden dollars WorldCom 2002 Enron 2001 Texaco 1987 Financial Corp. of America 1988 Global Crossing Adelphia Pacific Gas and Electri MCorp Kmart NTL anp/afp bron Bankruptq -Of farnborough - Een Airbus nadert het vliegveld van het Engelse Farnborough. De vliegbasis is sinds gisteren een week lang het toneel van 's werelds grootste luchtvaartbeurs. Luchtvaartmaatschappij KLM maakte er gisteren bekend dat het zes vliegtuigen van het type A330-200 heeft besteld bij fabrikant Airbus. Daarnaast heeft KLM bij de vliegtuigenfa brikant een optie genomen op nog eens achttien toestellen. Airbus levert de eerste machines, die rond de 250 passagiers kunnen vervoeren, vanaf begin 2005. De bestelling bij Air bus past in de vlootvernieuwing waarmee KLM eerder dit jaar begon. De luchtvaartmaatschappij wil in totaal twintig toestellen vervangen. Foto: AP/Dave Caulking den haag/anr/gpd - De vakbe weging is direct op dag van de installatie van het kabinet-Bal kenende verdeeld. De vakcen trale FNV waarschuwde het kersverse kabinet dat acties wor den voorbereid. De vakcentrale CNV noemt deze harde opstel ling echter 'onverstandig'. De FNV stelt weliswaar dat 'eerst een praattraject' met nieuwe bewindslieden wordt in gegaan, maar voorziet dat over leggen weinig nut heeft. „Wij zien een hardvochtig regeerak koord liggen, dat flink gaat snij den in voorzieningen van werk nemers en uitkeringsgerechtig den. Kijk bijvoorbeeld naar de afschaffing van de spaarloonre geling en bezuinigingen op Mel- kertbanen", stelt een FNV- woordvoerder. De stakingskas van de FNV wordt opengezet om toekomsti ge acties alvast te financieren. „We gaan nu al de infrastruc tuur en commandolijnen neer zetten, zodat we straks niet te laat zijn met onze acties. Voor je het weet is het Prinsjesdag en staat alles op papier vast", aldus een woordvoerder van de FNV. Deze opstelling is bij collega vakorganisatie CNV in het ver keerde keelgat geschoten. „De messen worden nu al geslepen bij de FNV, maar wij kiezen lie ver voor het overlegmodel", stelt een CNV-zegsman. Het CNV gaat ervan uit dat de bond zaken waar de sociale partners achter staan, zoals her ziening van de WAO, het beste met argumenten kan verdedi gen. Werkgevers- en werkne mersorganisaties hebben ook afgesproken de WAO-pl .00 gezamenlijk bij het nieuw net te verdedigen. De FNV-zegsman „De messen zijn we mülóo.1 wel aan het slijpen, nu houden ze voorlopig nog hakblok. We gaan heus ni ministers praten met het de hand." Hoewel de bonden vt zijn, staan FNV en CNVi mi men achter de eerste - to w den - protestactie die van gehouden tegen het niei binet Het gaat daarbij 0 demonstratie tegen het b gen op de asieldiensf Utrecht. De sfeer tussen vakboni kabinet is er gisteravor te - slechter op geworden d ®j voor de NOS-camera's sproken verwachting vai minister Hoogervorst van 25 ciën dat de werkloosheid |"s derland 'omhoog zal s[ naï „Het is een ontzettend tdu spraak", reageert een voerder van de vakcentrs [5 spreekt ook weinig hoopi 15 a De FNV vindt het een slff s ken dat Hoogervorst z( sproken somber is over wikkeling van de werkgi heid, maar daar geen quenties aan verbindt w beleid. In het licht van I vorst' analyse van de markt stemt het volgens extra somber dat het ka" mes wil zetten in de M< nen, alsmede in de loonkostensubsidies voi gevers die risicogroi dienst nemen. door Erik van der Struijs den haag - Aegon schokte giste ren de financiële wereld met de mededeling dat de winst dit jaar 30 tot 35 procent lager zal uitval len dan vorig jaar. De nieuwe Amerikaanse topman Don Shepard lijkt in één keer schoon schip te willen maken. Bij Philips is het al jaren ge meengoed. Een nieuwe topman treedt aan en kondigt meteen een reorganisatie aan. Daarvoor wordt een fors bedrag opzij ge zet, met als gevolg dat het be drijf diep in de rode cijfers be landt Voordeel is dat de kosten in de jaren daarna meevallen, waardoor de topman prachtige winsten kan laten zien en als een held wordt uitgezwaaid. Cor Boonstra deed het bij Philips en zijn opvolger Gerard Kleisterlee begon op precies dezelfde wijze. Nu is Philips geen Aegon, maar de gelijkenis tussen het elektro nicaconcern en de verzekeraar is op dit punt opvallend: nog geen drie weken na zijn officiëte aantreden als bestuursvoorzitter van Aegon komt Don Shepard met een forse winstwaarschu wing. De winst van Aegon - ja renlang een prachtig stijgend lijntje - valt dit jaar 30 tot 35 procent lager uit dan vorig jaar. „Onder voorbehoud van verdere onvoorziene omstandigheden", houdt het concern nog een slag om de arm. Anders dan Philips gaat Aegon niet reorganiseren. Het verzeke ringsconcern moet wel geld op zij zetten voor - naar verwacht - forse tegenvallers in de VS. Na de miljardenovernames van Providian en Transamerica in de tweede helft van de jaren ne gentig is Aegon in feite een Amerikaans bedrijf geworden met grote nevenactiviteiten in Nederland en Groot-Brittannië. Dat legde de verzekeraar jaren lang geen windeieren, maar nu het tij in de VS is gekeerd, wordt het bedrijf geconfronteerd met de keerzijde van zijn overzeese expansie. De boekhoudschan dalen in de VS en de daar deels uit voortvloeiende terugval van dollar en beurskoersen vreten de winst van Aegon weg. Met de verkoop van polissen is niets mis. De nieuwe productie gaat goed, laat Aegon weten. De pijn zit 'm in de beleggingen van Fortis geeft ook winstwaarschuwing De beurs in Amsterdam reageerde gisteren heftig op de winstwaar schuwing van Aegon. Foto: ANP/Robin Utrecht Aegon. Net als andere verzeke raars belegt het concern de pre mies van klanten in aandelen, onroerend goed en (vooral) obligaties. Met de opbrengst daarvan komt het bedrijf zijn contractuele beloften na. Wat overblijft is nettowinst, die deels ten goede komt aan de aandeel houders. Volgens het laatste jaarverslag had Aegon eind vorig jaar een belegd vermogen van 305 mil jard euro. Ruwweg eenderde van dat bedrag is belegd in obli gaties van Amerikaanse bedrij ven. Die zijn vrijwel niets meer waard op het moment dat een bedrijf failliet gaat. Alleen al de ondergang van Enron kostte Ae gon vorig jaar driehonderd mil joen euro. De problemen bij WorldCom en Qwest nopen het bedrijf nu nog eens honderden Fortis heeft vanochtend een winstwaarschuwing afgege ven. Het Belgisch-Nederland se financiële concern ver wacht dat als de malaise op de financiële markten voort duurt de in het eerste kwartaal uitgesproken winstverwach ting voor heel 2002 niet wordt gehaald. Fortis spreekt van onvoorzie ne en exceptionele ontwikke lingen op de aandelenmarkt die vooral van grote invloed zullen zijn op verzekeringsac- miljoenen euro's in de strop- penpot te stoppen. Daarbij komt dat de winst van Aegon zeer gevoelig is voor de koers van de dollar. Het Haagse concern rapporteert in euro's. Als de dollar daalt ten opzichte van de euro - wat sinds april het geval is - zakt de winst aan het Aegonplein. Volgens eigen op gaven van Aegon betekent een dollardaling van vijftien procent tiviteiten. Voor het eerst in de geschiedenis van Fortis is de waarde van de aandelenpor- tefeuille gedaald tot onder het prijsniveau waarvoor indertijd de aandelen zijn gekocht. De positieve resultaten in het eerste kwartaal stemden For tis in mei nog voor het hele jaar positief. „We verwachten over heel 2002 een verbetering van het netto operationeel re sultaat (per aandeel) van 12 procent", verklaarde financi eel topman Mittler toen. tien procent minder nettowinst. Welke stroppen Aegon precies verwacht en wat het dollareffect exact is, wil het concern pas bij de publicatie van de halfjaarcij fers (op 8 augustus) bekendma ken. Analisten reageerden gisteren verrast op de mededeling van Aegon. Een winstwaarschuwing werd alom verwacht, maar niet zo'n grote. „Wij denken dat Shepard schoon schip ken door nu zo'n grote nemen. Daarmee weg voor de komende j; vrij", meent Albert Ploi Effectenbank Stroeve. Een voorzichtige berel leert dat Shepard niet 01 dubbeltje heeft gekekeni waarschuwing. Dertig minder winst betekent 720 miljoen euro minder laatje. Analisten van SNS ties schatten het dollarefl 140 miljoen euro. Bij W01 en Qwest samen heeft Ae voorts 360 miljoen euro staan. Blijft over 220 milji ro. Tenzij de verzekeraar een groot Amerikaans be ziet omvallen, wordt dat ,ver toegevoegd aan de reserv met der meer om kosten vers te schrijven. Dit geld is ni d r: Trekken de financiële mi |famc weer aan, dan vloeien de Tot veringen waarschijnlijk t( Jt-© de resultatenrekening. Ai c gezegd: door nu meer va ningen te treffen dan stri naai dig, spekt Shepard alvast winst in de komende jari 16.0C imen 00 F Dre/rt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6