BUITENLAND Rwanda en Congo komen tot bestand ïr Havel geeft volgens velen wel érg snel gratie Europese Unie scherpt sancties tegen Zimbabwe aan Bush trekt handen af van Iraanse president Britse regering erkent Milities duiken vaker op in Atjeh fouten bij aanpak mkz idic gedekt r Kostunica' troepen gaan iai bewaken ejil-bestand rachtigd ongeval in eria: 85 doden iiliaan volgt „b Robinson op Oaedaleden akistan vast' arresteert insteendieven otste Ierse labisvangst Troepen weg in ruil voor staken steun rebellen 'Abortieland' China krijgt geen geld meer van boze VS 'Iran betaalde zwijggeld aan Carlos Menem' Nebojsa Pavkovic, ®ei ontslagen chefstaf Joegoslavische strijd- len, heeft president Kos- i ervan beschuldigd de ialige Bosnisch-Servische eider Mladic de hand bo et hoofd te houden. Kos- jzou weten van recente eten van de inlichtingen- imet Mladic in Servië. Het slavië-tribunaal heeft aangeklaagd wegens ^misdaden en is ervan igd t hij in Servië is, bescherming van het le- elgrado ontkentdit. Amerikaanse troepen de lijfwacht van de Af- se president Karzai ver- nen trainen. Karzai krijgt aende drie tot zes maan- e beschikking over circa Amerikaanse militairen gespecialiseerd in de erming van VIP's, deelde oordvoerder van de presi deren mee. Het besluit voort uit de aanscherping veiligheidsmaatregelen moord op vice-president eerder deze maand. n /Madrid - Spanje en Ma- ihebben gisteren in de 39 kkaanse hoofdstad Rabat [stand van afgelopen 9 inde over het eilandje Pe- ekrachtigd. Het bestand is r i ind gekomen door bemid- m |van de Verenigde Staten, een Marokko spraken n af de onderlinge rela- rdere te verbeteren. Ma- lil echter niet spreken !e Spaanse enclaves Ceuta i in Marokko. Een busongeluk in het esten van Nigeria heeft ïn 85 mensen het leven .De dubbeldeksbus reed gvan Lagos naar Abuja in 1 ravijn nadat hij in een van de weg was geraakt, stjj igeluk is zaterdag al ge- ,maar de politie maakte teisteren pas bekend. Nie- heeft het ongeval over- Tot dusver zijn zeven offers geborgen. -|DtK - De Braziliaan Ser- 6 lira de Mello volgt in sep- de Ierse Mary Robinson Hoge Commissaris voor lS asenrechten van de Ver- 1 Naties. De 53-jarige de Mello, die tot voor eVN-missie in Oost-Ti- sidde, is sinds 1969 in van de VN. Robinson, de alige Ierse president, september na vijf jaar La haar eerste ambtsperiode jUli er jaar werd zij in 2001 noemd, maar ze besloot «de termijn niet af te ma- ington - De Pakistaanse ileiten hebben de afgelo- »ee weken verscheidene ledelijke leden van al- 1 aangehouden, onder wie Ijk de financiële topman organisatie. De Ameri- 1 minister van defensie ld Rumsfeld zei gisteren identiteit van de ver en nog niet vaststaat, dat zeker is dat het gaat annen die verdacht wor- in lidmaatschap van Osa- nLaden's terreurnetwerk. De Amerikaanse fede- cherche FBI heeft afgelo- eekeinde vier mensen ge- irium eerd in verband met de ibun il van maanstenen. Onder -oen estanten zijn drie stagiairs gele (NASA. De dieven gingen eren uston aan de haal met een lit het Johnson Space hie t waarin het materiaal lag iCh( lagen. De NASA ontdekte |rsl fstal pas op 15 juli, terwijl 'al in mei getipt was dat Den via internet te koop Go n aangeboden. De dieven r m een prijs van 2.000 tot dollar per gram. dinsdag 23 JULI 2002 r e s verstopt zat m een con- .zo meldt The Irish Inde- it. De drugs hebben een [aarde van 15,5 miljoen gaat om de grootste 1 ifangst tot nu toe in Ier autoriteiten hebben gearresteerd, vermoe- 1 Nederlander. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Ministers van Rwanda en de Democratische Republiek Congo hebben gisteravond na vijf dagen onderhandelen in Pretoria een akkoord bereikt dat kan uit monden in een einde aan de vier jaar oude oorlog in Congo. Een uitgelaten Jacob Zuma, Zuid-Afri ka's vice-president en bemidde laar, zei nog geen details te kun nen geven voordat het akkoord is voorgelegd aan de presidenten van beide landen. Maar Patrick Mazimhaka, rech terhand van de Rwandese presi dent Paul Kagame, en Mwanke Katumba, naaste medewerker van de Congolese leider Joseph Kabila, menen dat er geen pro blemen zijn te verwachten. Zuid-Afrika zou een grote (mili taire) rol krijgen in de uitvoer van het akkoord. De essentie ervan is dat Rwanda toestemt in terugtrekking van zijn troepen uit oostelijk Congo, en dat de regering in Kinshasa in ruil daarvoor haar steun zal stopzetten aan Rwandese rebel len die in hetzelfde deel van het reusachtige land opereren. Het akkoord is zeer opmerkelijk, omdat president Kagame on langs in Durban nog zei perti nent tegen een terugtrekking te zijn en het geweld in het gebied is alleen maar toegenomen. Rwanda claimt een 'buffer' te mogen hebben tussen zichzelf en Congo, om de Hutu-milities van de Interahamwe, verant woordelijk voor de genocide van 1994, van zich af te houden. De milities worden gesteund door de regering in Kinshasa. Rwan da is nog steeds met 30.000 mili tairen aanwezig in Oost-Congo, en steunt er de Congolese rebel len van de RCD, die grofweg een derde van het land controleren. Zuid-Afrika's president Thabo Mbeki en VN-secretaris Kofi An nan proberen al jaren de Gordi aanse knoop te ontwarren. Vre de in Congo is cruciaal voor Afrika, maar ook voor Mbeki's plannen om het continent ein delijk aansluiting te laten vinden bij de rest van de wereld. Een pijler van het nieuwe beleid is dat Afrika zelf zorgt voor beëin diging van oorlogen en conflic ten. Enkele weken geleden nog werd in Zuid-Afrika de Afrikaanse Unie opgericht, die zich plechtig voor heeft genomen zelf veel meer aan vredeshandhaving te gaan doen. De AU volgt de op dat gebied volstrekt machteloze Organisatie voor Afrikaanse Eenheid op. Vrede in Congo zou het beste visitekaartje voor de nieuwe club zijn zijn. door onze correspondent Runa Hellinga Boedapest - De Tsjechische president Vaclav Havel gaat te ver bij het inwilligen van gratie verzoeken. Dat zei de twee weken geleden benoemde voorzitter van het Tsjechische par lement, de sociaal-democraat Lubomir Zaora- lek afgelopen weekeinde voor de Tsjechische televisie. Het is niet voor het eerst dat Havel dergelijke kritiek te verduren krijgt. Zijn gra- tiebesluiten zijn een van de meest omstreden punten van zijn twaalfjarig presidentschap. De kritiek van Zaoralek volgt op de amnestie voor een man die doorgereden was nadat hij een vader met diens 8-jarige zoon had doodgereden. Artsen meenden volgens Ha vel dat de dader een gevangenisstraf fysiek niet aan zou kunnen. Volgens het Tsjechi sche Nom-TVkwam die medische verkla ring van Havels eigen lijfarts. Hoe dan ook vinden veel Tsjechen dat de betreffende be stuurder er zo wel érg makkelijk vanaf komt. Toen hij in 1990 aantrad, tekende Havel een zeer omstreden amnestie voor 23.000 van de 31.000 mensen die op dat moment in Tsjechoslowakije gevangen zaten. Kort daarop gingen de misdaadcijfers omhoog, en veel burgers waren overtuigd dat dat door die gratieregeling kwam. Nadien heeft de Tsjechische president aan een kleine 2.000 mensen gratie verleend en regelmatig leiden die beslissingen tot forse debatten. Grootste knelpunt is dat Havel gratie kan verlenen voordat er een rechts zaak is geweest. Hij kan vervolgingen stop zetten, en bemoeit zich daarmee dus recht streeks met het functioneren van de rechte lijke macht. Havel maakt van die bevoegdheid vooral ge bruik in gevallen die hij als gerechtelijke ab surditeiten ziet. Daarbij gaat het om alle (volgens de wet strafbare) beledigingen aan zijn adres, maar ook om bijvoorbeeld een zigeunerin die een paar jaar geleden voor de televisie had staan schelden op de Tsjechen die een muur midden in haar straat wilden bouwen. Of om pater Protivinsky, een pries ter die was aangeklaagd omdat hij de Com munistische Partij had bekritiseerd. Verder spelen medische of humanitaire re denen vaak een rol bij zijn beslissingen. Zo verleende hij een 22-jarige Roemeense bor deelhoudster gratie toen ze in de gevangenis een baby kreeg. Het kind was zonder de presidentiële gratie in een kindertehuis be land. Daarnaast grijpt de president in als hij straffen absurd hoog vindt Zo werd een 19- jarige jongen door hem op vrije voeten ge steld, nadat die na zeven maanden voorar rest vier jaar cel kreeg omdat hij 18 stickies had verkocht. Volgens Jiri Pehe, naaste vriend en adviseur van Havel, grijpt de president vooral in om te voorkomen dat mensen vanwege een klein vergrijp eindeloos in voorarrest zitten. Dat geldt ook voor mensen van wie volgens hem bij voorbaat duidelijk is dat ze vrijge sproken moeten worden, zoals de eerder ge noemde pater Protivinsky. Laatstgenoemde is zelf overigens niet onverdeeld blij met de presidentiële gratie. Hij had liever pas gratie achteraf gekregen, want hij had graag een principe-uitspraak over zijn zaak gehad. Als ik veroordeeld zou zijn, was dat een grote klap geweest voor de vrijheid van me ningsuiting in de Tsjechische republiek." Politiek commentator Vaclav Zak vindt de macht van de president om vervolging stop te zetten te ver gaan. „Havel had in de afge lopen twaalf jaar veel kunnen doen om het juridisch systeem te verbeteren. Maar wat hij steeds doet, is aan de bevolking laten zien dat hij zelf geen enkel vertrouwen heeft in de rechtelijke macht" Volgens Zaoralek zou in de toekomst ieder gratiebesluit van Havel ook door de premier getekend moeten worden. De vorige rege ring heeft geprobeerd om Havels macht te beperken via een verandering van de grond wet, maar kreeg daarvoor niet de vereiste tweederde meerderheid in het parlement. Critici menen dat er nog een goede reden is waarom de presidentiële macht moet wor den ingeperkt. Havels beweegredenen zijn over het algemeen aantoonbaar humanitair. Maar een volgende president kan die macht ook gebruiken om bijvoorbeeld onderzoe ken naar corruptiepraktijken van zijn eigen vrienden stop te zetten. Dat eigenbelang is volgens sommigen ook de reden waarom een deel van de parlementariërs in het ver leden tegen een grondwetswijziging stemde. - De Ierse politie in heeft een grote lading »s onderschept. Het gaat 1 hoeveelheid van 4 tot 6 Peking-Washington - Een Chinese moeder, die keurig voldoet aan het door Peking al jaren met harde hand toegepaste één kind-beleid, staat voor een slogan op de muur die meldt dat 'geboorteregeling een van de pijlers van het regeringsbeleid' in het overvolle land is. De Ver enigde Staten maakten gisteren bekend dat zij hun financiële bijdrage staken aan het VN-bevolkingsfonds Unfpa, omdat het geld zou heb ben gegeven aan Chinese organisaties die zich zouden bezighouden met gedwongen abortus en gedwongen sterilisatie. Volgens velen zijn die uitwassen een gevolg van het harde bevolkingsbeleid van Peking. De 34 miljoen dollar die voor dit jaar was gereserveerd voor Unfpa gaat nu naar ontwikkelingshulp, zo meldt Washington. Het bevol kingsfonds, dat zich bezighoudt met gezinsplanning en geboortebe perking, ontkent dat het steun heeft gegeven aan gedwongen abortus en sterilisatie. VN-secretaris-generaal Kofi Annan betreurt de stap van de VS. Die kan tot gevolg hebben dat andere landen meer moeten bij dragen om het werk van de Unfpa op peil te houden. Begin vorig jaar zette president Bush alle financiële bijdragen van de overheid aan or ganisaties die zich inlaten met abortus stop. „Naar mijn overtuiging moet het geld van Amerikaanse belastingbetalers niet worden ge bruikt om voor abortus te betalen", stelde hij in een schriftelijke toe lichting. Die maatregel trof zowel organisaties die de VS als thuisbasis hebben als buitenlandse organisaties. Het hoofd van de Unfpa, Tho- raya Obaid, waarschuwde maandag de Amerikaanse regering dat het stopzetten van de hulp tienduizenden mensen het leven gaat kosten. Het verlies van 34 miljoen dollar is 'funest voor vrouwen en kinderen in de armste landen', aldus Obaid. Het geld zou twee miljoen onge wenste zwangerschappen, 800.000 abortussen, 4.700 doden onder zwangere vrouwen en 77.000 gevallen van kindersterfte hebben voor komen, zo rekende de Unfpa-cheffin voor. Foto: Reuters/Guang Niu new york/anp - De Iraanse re gering heeft de toenmalige Ar gentijnse president Carlos Me nem 10 miljoen dollar betaald om stil te houden dat Iraanse agenten achter een bomaanslag in Buenos Aires zaten. Dit heeft een getuige verklaard, zo schreef de New Vork Times gisteren. De krant kreeg de geheime ge tuigenis van Argentijnse onder zoekers, die gefrustreerd zijn omdat het onderzoek naar de aanslag nog steeds niet vordert. Het gaat om een bomaanslag op 18 juli 1994 op een centrum van de joodse gemeenschap in de Argentijnse hoofdstad. Daarbij kwamen 85 mensen om en raakten er 200 gewond. De getuige, de uit Iran uitgewe ken ex-medewerker van de ge heime dienst Abdolghassem Mesbahi, stelt in zijn verklaring dat Menem, president van 1989 tot 1999, het geld opstreek dankzij zijn goede contacten met Iraanse functionarissen. Het onderzoek naar de aanslag is vrijwel van het begin af aan moeizaam door het verdwijnen van bewijsstukken, zwijgzame getuigen en ondoelmatig wer ken. Iran heeft altijd elke betrok kenheid ontkend, en er zijn tot dusverre weinig aanwijzingen geweest die op een Iraanse rol wijzen. Mesbahi's getuigenis zou dat evenwel veranderen. Menems familie behoort tot de kleine, maar invloedrijke Sy- risch-Libanese gemeenschap in Argentinië. De Iraniërs zagen in hem een belangrijke figuur met islamitische wortels in het Mid den-Oosten. Menem denkt op nieuw president te worden, on danks zijn door schandalen overschaduwde politieke loop baan. Een medewerker van Menem spreekt het verhaal ten stelligste tegen, en zei dat de beschuldi gingen waarschijnlijk politiek gemotiveerd zijn. Hij ontkent dat er van regeringswege pogin gen zijn gedaan de zaak in de doofpot te stoppen. brussel/anp - Het aantal men sen uit de entourage van presi dent Mugabe van Zimbabwe dat voorlopig niet welkom is in de Europese Unie, wordt steeds groter. De Europese ministers van buitenlandse zaken voeg den gisteren nog eens 52 namen toe aan een oude lijst van twin tig. Afgezien van mevrouw Mu gabe gaat het om alle ministers en vooraanstaande leden van de regeringspartij ZANU-PF. Nederland stelde zich volgens diplomatieke bronnen in Brus sel het hardste op. Landen met Afrikaanse belangen zoals Frankrijk, België en Portugal be ginnen eraan te twijfelen of het sanctieregime tegen Zimbabwe, dat ook slaat op het bevriezen van financiële tegoeden van Mugabe en zijn clan, wel zin heeft. De lijst werd niettemin unaniem aanvaard. Nederland vindt een duidelijk politiek gebaar, ook naar andere Afrikaanse landen, op zijn plaats. De visumbeperkingen te gen Mugabe die van februari dateren, hebben amper effect. De onteigeningen van blanke boeren ten gunste van landloze oorlogsveteranen, zijn ondanks toenemende voedselschaarste opgevoerd. De Unie wil wel de dialoog met Zimbabwe doorzet ten, want Europa heeft volgens de ministers een probleem met Mugabe, niet met Zimbabwe. De EU-ministers uitten ook hun zorg over de voedseltekorten el ders in de regio en beloofden extra geld om de nood te leni gen. Tot nu toe dit jaar is al 130 miljoen euro aan voedsel en noodhulp verleend. Maar ze we zen ook op de eigen verant woordelijkheid van de betrok ken regeringen. londen/anp-afp - De Britse re gering heeft gisteren erkend fou ten te hebben gemaakt bij de bestrijding van de mond- en klauwzeercrisis in 2001. Dat zei minister Beckett van landbouw in het parlement Zij reageerde op een officieel rapport over de wijze waarop Londen de crisis heeft aangepakt. Volgens het onderzoek onder leiding van dr. Iain Anderson reageerde de regering te lang zaam nadat de eerste besmet tingshaarden waren ontdekt. Ook hadden de strijdkrachten veel sneller ingezet moeten wor den in de zwaarst getroffen ge bieden. Dit werd al aangeraden in een officieel onderzoek na de laatste mkz-crisis in 1967. Beckett bevestigde dat vaccina tie onderdeel wordt van de stra tegie om de omvang van de zeer besmettelijke veeziekte in de toekomst te beperken. In eerde re officiële rapporten werd ook al gepleit voor het inenten van gezonde dieren om verdere ver spreiding te voorkomen. In het parlement bekende Bec kett dat door de buitengewone omstandigheden van vorig jaar fouten gewoon niet te voorko men waren. Zij zei dat de be trokken ministers in het begin van de crisis niet hadden beseft hoe ernstig de situatie was. sydney/anp - In de opstandige Indonesische provincie Atjeh duiken steeds vaker op Oost-Ti- morese leest geschoeide milities op. Met buitensporig geweld treden ze op tegen vermeende onafhankelijkheidsstrijders en hun aanhangers. Volgens de lokale bevolking worden dergelijke extreem ge welddadige groepen gesteund en opgeleid door het leger, zo meldt The Sydney Morning Her ald. Ondanks officiële lezingen van het Indonesische leger dat het Nationaal Bevrijdingsfront Atjeh Sumatra (Anslf) verantwoorde lijk is voor het geweld dat de burgerbevolking treft, zijn bur gers een andere mening toege daan. Zij geven het leger, de po litie en de nauw met hen sa menwerkende milities de schuld van moorden, verdwijningen, brandstichtingen, martelingen en vernielingen. Naast het opsporen van separa tisten en hun aanhangers heb ben de milities ook opdracht systematisch de economische en sociale structuren van de At- jehse samenleving te vernieti gen, zo blijkt uit verhalen van de lokale bevolking. Tegen de Au stralische krant bevestigde een voormalig lid van zo'n militie deze verhalen. „We kregen opdracht van het le ger de Atjehers te laten lijden, te laten zien dat ze niet kunnen winnen, en hun maatschappij te vernietigen", aldus het militie- lid, dat uit vrees voor represail les anoniem wenste te blijven. Volgens officiële cijfers over af gelopen jaar zijn in Bandar At jeh 1.900 huizen in brand gesto ken en vielen er ongeveer 400 doden. Jakarta houdt het Anslf verantwoordelijk voor deze ver nielingen en moorden. De wer kelijk schade in Bandar Atjeh ligt vermoedelijk hoger, aldus The Sydney Moming Herald. Niet alleen de hoofdstad wordt echter zwaar getroffen. Milities zouden verantwoordelijk rijn voor wijdverspreide terreur en verwoestingen die de regionale economie tot stilstand hebben gebracht. Veel scholen en klinie ken rijn vernield en hele dorpen rijn platgebrand of verlaten. Ve le duizenden mensen hebben de wijk genomen. Washington - De Verenigde Staten zien de hervormingsge zinde Iraanse president Khatami niet langer als een potentiële partner om democratische her vormingen in Iran te bewerk stelligen. President Bush schrapt daarmee een beleid dat al vijf jaar gemeengoed is, aldus The Washington Post. Khatami en rijn aanhangers zouden 'zwak en ineffectief rijn. De Amerikaanse president schaarde Iran eerder met Irak en Noord-Korea onder de 'as van het kwaad', landen die mas savernietigingswapens versprei den. De beleidswijziging is een overwinning voor de haviken op het Witte Huis. Die pleitten al langer voor nadrukkelijker steun aan hervormingsgezinde bewe gingen binnen het Iraanse volk, zoals de onlangs nog demon strerende studenten. Het ministerie van buitenlandse zaken, onder leiding van de ge matigde Colin Powell, had liever gezien dat Bush rijn handen niet van Khatami had afgetrok ken. Khatami trad in 1997 aan. Hij werd vorig jaar herkozen. De president staat bekend als een hervormer en iemand die tegen wicht kan bieden aan de conser vatieve en uitgesproken anti- Amerikaanse geestelijk leider ayatollah Khamenei. Volgens The Washington Post heeft zowel Khatami als Kha menei afwijzend gereageerd op de beleidswijziging in Washing ton, die ze via de Amerikaanse propagandazender Voice of America te horen hebben gekre gen. Beiden Menen dat de VS zich niet met interne Iraanse za ken moeten bezighouden. Khatami, vandaag op bezoek in Maleisië, betichtte de VS ervan de 'oorlog te promoten'. „Ik denk dat het gedrag van de VS dezer dagen zowel het land zelf als de wereld niet ten goede komt." Volgens Khatami kan de Amerikaanse ideologie van 'wie niet voor ons is, is tegen ons' niet worden geaccepteerd. De Iraanse president haalde ook uit naar de intussen weinig ge heime plannen van de VS om de Iraakse leider Saddam Hussein te wippen. Een oorlog tegen Irak zal de regionale stabiliteit on dermijnen, waarschuwde Kha tami. Irak en Iran vochten tus sen 1980 en 1988 zelf een oorlog uit die aan een miljoen mensen het leven kostte.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5