BINNENLAND Kortst zittende staatssecretaris ooit Balkenende heeft zijn motto: We hebben er zin in 'Bijlhout was fanatiek lid van volksmilitie' kamermoord jinitief gesloten er verdrinkt ede sloot iiojtie rolt weer dbende op icloek Fortuyn afgehouden sr MPA bij ;ens België houdingen bij ilen drugslijn nen vast voor ig doodslag endbureau daklozen COMMENTAAR Record Vermisten op website politie Stedeling vaker mishandeld en beroofd Cheyenna krijgt van buurtgenoten beurs Viagra-pillen onderschept Scouts richten kamp in Het dossier van de paskamermoord, waar- [984 de 21-jarige Sandra Iten omkwam, is defni- loten. De zaak werd heropend waarna via 'eken als dader een 3 overleden Amsterdam- on worden aangewezen. Jcenheid van een tweede - in leidde naar Macedo- eze in 1992 bij een ver- 4 ngeval omgekomen man jïüet betrokken te zijn ge tij de zaak. Een tweejarige jon gisteren aan het einde iddag in een brede het Friese Hallum ver- Het kind was even aandacht van de ouders it en viel in de sloot. Een later werd de peuter den door zijn grootvader, natie mocht toen niet aten. x>rn - De politie in Apel- heeft weer een jeugd- opgerold. In de afgelo pen werden 21 jongeren akt, die op het dievenpad Daarmee werden veer- en opgelost. De jongeren, eeftijd van 15 tot en met opereerden in wisselen- ienstelling. Er waren drie laders.De buit, voorna- mobiele telefoons, werd gelde gemaakt. Het geld aan softdrugs en etens- idam - De kans is klein 13 familie van Pim Fortuyn et proces tegen Volkert G. met hem kan praten, ocaten van de verdachte moord op Fortuyn heb- t verzoek van de familie skast gelegd zolang de wijker in zijn strafzaak vijgen. Op 9 augustus fan der G. voor het eerst ipenbaar voor de recht- erschijnen. sch - In België is bij een varkenshouder mest t met het verboden irmoon MPA. Het gaat ïaal om een bedrijf dat larkens, fokzeugen, van- erland heeft ingevoerd, elde het Federaal Agent- foor Voedselveiligheid gisteren mee. Eerder bekend dat MPA-resten ïgetroffen bij een bedrijf n. Daar dreigt een ont- der - Met de aanhou- n veertien personen is ngrijke dnigslijn tussen en Den Helder opge- merendeel van de ver in de leeftijd van 17 komt uit de marine- laast werden ander- cocaïne, vuurwapens, geld en diverse gesto- leren in beslag geno- zaak kwam aan het aanleiding van on- in een wijk waar veel is door dnigsdealers. R - De politie heeft vrij- id twee mannen opge- worden verdacht van tot doodslag op een mannen, beiden 28 aangehouden in hun olijke woonplaatsen en Zevenhuizen, ilitieagenten probeer- aan te houden na een dat zij niet hadden be- een benzinepomp. Een hgenten kreeg een kaak- andere agent werd de ^gesleurd en er honderd 8 nu ïrderop weer uitge- lani dinsdag 23 JULI 2002 en l okfl Ne ese Na* Ome ?ptt eide ade ■wse, Verslaafden en daklo eerlen kunnen aan de :n speciaal voor hen it uitzendbureau. Ze ingezet bij de groen- ling en het opruimen "rfiniil Alc Kolnriina Irrii 'Ses rfvuil. Als beloning krij- euro, een lunchpak- maaltijdbon en een r het slaaphuis. Voor zendkrachten gelden tegels. Onder het werk geen alcohol drinken gebruiken. den haag/gpd - Jan Peter Balkenende, koud een paar uurtjes premier, kan het niet vaak genoeg herhalen: deze groep bewindslieden 'heeft er zin in'. „Ik proef de behoefte om er met elkaar tegenaan te gaan, we zijn tot het uiterste gemoti veerd, we zijn een team", klinkt het be zwerend tijdens de eerste persconferen tie als reactie op elke twijfel over de houdbaarheid van dit kabinet. De persconferentie heeft plaats vóór het aftreden van staatssecretaris Philomena Bijlhout. Vragen over onder meer de sta biliteit van de nieuwe regeringsploeg wimpelt Balkenende dan ook zonder problemen af. Hij verwijst naar de team geest. „De vraag of deze ploeg vier jaar blijft, zou wel eens een bindend element kunnen zijn voor dit team." Voelt hij een aparte verantwoordelijkheid voor dit zo opmerkelijk samengestelde kabinet? „In een tijd die zeker niet makkelijk is, ben ook ik tot het uiterste gemotiveerd er een succes van te maken." En zo gaat het verder over de groepsgeest, de motivatie, het teamgevoel. Balkenende is dan juist in opperbeste stemming teruggekeerd van de beëdiging op het paleis Huis ten Bosch, een plech tigheid waar geen buitenstaanders wel kom zijn. En dat is ook goed zo, bena drukt hij. „Het is een mooie traditie om in beslotenheid te beëdigen. Het was een mooie happening met indrukwekkende momenten, met zeer geanimeerde ge sprekken met de koningin", zegt hij. De nieuwe minister-president wil wel toegeven dat het niet makkelijk zal wor den. „Iedereen weet dat er geen gemak kelijke periode aankomt", verwijst hij naar de economische tegenwind. En ook die constatering wordt herhaald, alsof er alvast een slag om de arm wordt gehou den als de resultaten van het kabinet- Balkenende tegenvallen. Balkenende voorziet niet dat de rege ringsfracties straks afstand nemen van dit kabinet. Maar het gaat wel anders dan onder Paars, weet hij. „Zalm zei onlangs dat hij niet naar het Torentje wil komen, andersom heb ik er ook geen zin in, dus dat wordt waarschijnlijk een bankje voor de Ridderzaal." Serieus: „Het is altijd goed om de contacten met de eigen par tij te onderhouden." Philomena Bijlhout is recordhoudster geworden in het ver keerde klassement. Nooit eerder moest een lid van een kabi net binnen enkele uren al weer aftreden. De val van de LPF- staatssecretaris van emancipatiezaken was even onafwend baar als triest Onafwendbaar, omdat liegen tijdens je sollici tatiegesprek met de kabinetsformateur een goede reden is voor ontslag op staande voet. Triest omdat er zo een voortij dig eind komt aan de veelbelovende loopbaan van de eerste allochtone bewindsvrouw in het kabinet-Balkenende. Bijlhout is gestruikeld over een paar foto's die aantonen dat zij in 1983, dus né de Decembermoorden in Suriname van 1982, nog het uniform droeg van de volksmilitie. Op zich is dat geen vreselijke misdaad. Vaak wordt vergeten dat het Bouterse-regime in z'n beginjaren op steun kon rekenen van veel Surinamers die genoeg hadden van de corrupte en machteloze politieke kaste die na de onafhankelijkheid aan de macht bleef. Bijlhout nam gisteravond bovendien zonder enige reserve afstand van het Bouterse-regime en sprak de hoop uit dat de militairen achter de Decembermoorden worden berecht. Maar waar het lidmaatschap van de volksmilitie een 'jeugd zonde' was, is het liegen erover tegenover formateur Balke nende een politieke doodzonde. De kersverse premier moest erop kunnen vertrouwen dat zij open kaart met hem speel de. Dat de veiligheidsdiensten tijdens hun gebruikelijke on derzoek van de levenswandel van kandidaat-bewindslieden het akkefietje niet ontdekten, zegt iets over hun vakbe kwaamheid, maar doet niets af aan de plicht van een politi cus eerlijk te zijn. Toch zit er aan het aftreden van Bijlhout ook een trieste kant Zij maakte de afgelopen weken een sterke indruk en liet zich kennen als iemand met heldere en afgewogen opinies. Dat uitgerekend de LPF de eerste allochtone bewindsvrouw ooit leverde, pleit voor die partij. Dat uitgerekend zij als eerste struikelt, is een smet op het nieuwe kabinet. De nieuwe ministersploeg presenteerde zich gisteren met de koningin volgens traditie op het bordes van paleis Huis ten Bosch. Op de achterste rij (van links naar rechts) Aart Jan de Geus (sociale zaken), Herman Heinsbroek (economische zaken), Henk Kamp (VROM), Hans Hoogervorst (financiën), Benk Korthals (sociale zaken), Roelf de Boer (verkeer), Cees Veerman (landbouw), Hilbrand Nawijn (vreemdelingenzaken en inte gratie). Voor: Jaap de Hoop Scheffer (buitenlandse zaken), Johan Remkes (binnenland se zaken), Jan Peter Balkenende (minister-president/algemene zaken), koningin Bea trix, Eduard Bomhoff (VWS), Maria van der Hoeven (onderwijs) en Piet Hein Donner (justitie). Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - De politie zet vanaf oktober foto's en gegevens van vermiste volwassenen op het internet. Iedereen kan de in formatie bekijken. De politie hoopt zo vermisten sneller op te sporen en meer voor de achter blijvers te kunnen doen. Waar schijnlijk zullen er ongeveer dui zend foto's op de site komen. Als iemand een duidelijke brief achterlaat en met een koffer vol kleren vertrekt, is die waar schijnlijk 'vrijwillig verdwenen'. In dat geval doet de politie niets. Is echter onduidelijk waar ie mand is, dan wordt in overleg met de familie besloten foto en gegevens op internet te zetten. De volwassen vermisten komen op de site www.politie.nl. Voor kinderen bestaat al een verge lijkbare internetpagina: www- .vermistekinderen.nl. Vooral als er sprake is van ontvoering naar het buitenland door een van beide ouders, bewijst de site zijn nut. Jaarlijks worden bij de poli tie zo'n zestienduizend verdwij ningen gemeld. Binnen 24 uur is het merendeel daarvan opge lost. Zo'n zevenhonderd men sen blijven langer dan drie we ken onvindbaar. Eén tot twee procent van hen wordt dood aangetroffen, door een ongeluk of een misdrijf. Zo'n vijftien tot twintig personen, onder wie ge middeld één minderjarige, blij ven langdurig vermist Twee jaar wachtgeld Bijlhout door Erwin Tuil den haag - Vereerd voelde ze zich toen ze gevraagd werd om staatssecretaris te worden. Tege lijkertijd baalde Philomena Bijl hout dat ze de LPF-Tweede Ka merfractie moest verlaten. Maar de druk van fractievoorzitter Mat Herben was te groot om nee te zeggen. Dus werd ze gistermid dag beëdigd als staatssecretaris voor emancipatie en gezinsza ken. Nog geen negen uur later zit Bijlhout in spoedoverleg met premier Balkenende en minister Donner (justitie). Later schuift LPF-vice-premier Eduard Bom hoff nog aan. Aanleiding vor men de foto's die RTL4 presen teert van Bijlhout in uniform van de Surinaamse Volksmilitie, gedateerd in mei 1983. Dat is ruim vijf maanden na de De cembermoorden waarbij leger leider Bouterse een vijftiental opponenten liet executeren. Bijlhout zei aanvankelijk dat ze afstand had genomen van Bou terse voordat hij de December moorden in 1982 liet uitvoeren. Gisteren gaf ze toe dat ze pas vier maanden daarna haar lid maatschap van de Volksmilitie heeft beëindigd. Vorige week zei ze tegen de Volkskrant. „Ik was erbij, begin jaren tachtig, maar dat was voordat de beweging militaris tisch werd en ook voor de De cembermoorden. Ik was 22 en idealistisch. Vergeet niet dat het gros van de Surinamers toen blij was met veranderingen. Zodra de militairen de overhand na men, was ik vertrokken. Ik ben geen type dat klakkeloos com mando's opvolgt. Geloof me: Je zult geen foto's tegenkomen van Philomena Bijlhout in uni form." Uit de beelden die RTL4 gisterenavond toonde blijkt het tegendeel. Volgens de zender zijn de beelden uit 1983 en dat weerspreekt de beweringen van Bijlhout. Maar niet haar lidmaatschap van de Volksmilitie en haar be trokkenheid bij het regime van Bouterse is haar fataal gewor den. Het feit dat ze hierover niet het achterste van haar tong heeft laten zien tijdens haar ge sprek met formateur Balkenen de, was dat wel. Bij zo'n gesprek wordt een kandidaat-bewinds persoon geacht alle lijken die in zijn of haar kast liggen op tafel te leggen. Precies daarom legde Bijlhout haar ambt gisteravond neer. Bijlhout was de eerste vrouw van allochtone afkomst in een Nederlandse regering. Ze is ook de bewindspersoon die het snelst na haar aantreden weer vertrok. Voorgangers in die cate gorie waren onder meer Roel in 't Veld (onderwijs) en Charles Schwietert. De eerste kluste er op onaanvaardbare wijze bij en de tweede had gelogen over zijn De gisteren afgetreden staatssecretaris Philomena Bijlhout heeft recht op twee jaar wachtgeld. Dit bedraagt het eerste jaar 80 procent van haar salaris als staatssecreta ris, het tweede jaar 70 pro cent Het bedrag is niet af hankelijk van de duur dat ie mand in functie is geweest, aldus Binnenlandse Zaken. De Kiesraad en de voorzitter van de Tweede Kamer zoe ken uit of Bijlhout terug mag keren in de Kamer. „Deze si tuatie is niet zwart-wit", zegt de Griffie van de Tweede Ka mer. Bijlhout had haar ont slag als Kamerlid nog niet in gediend. Normaal gesproken gebeurt dit wel na benoe ming tot staatssecretaris, om dat de twee functies onver enigbaar zijn. Nu Bijlhout geen staatssecretaris meer is, is onduidelijk of zij aan spraak kan maken op een IJPF-zeteL Mocht Bijlhout terugkeren in de Kamer, dan mag zij haar wachtgeld aanvullen tot 100 procent Zij verdient dan dus eigenlijk bij met het Kamer lidmaatschap. Of zij haar recht op de uitkering ook zal opeisen is nog niet bekend. door onze correspondent Armand Snijders parajmaribo - De vier foto's die Brian laat zien spreken boekdelen. De huidige ambte naar van het ministerie van binnenlandse zaken in Paramaribo had ze onder in een kast liggen tussen een stapel die als stille ge tuige dient voor de beginjaren van het mili taire bewind in Suriname. Op de foto's staat overduidelijk een jeugdige Philomena Bijl hout, gehuld in een uniform van de Volk smilitie, een soort vrijwilligerskorps dat in geval van nood het leger moest bijstaan. Op de foto's die Brian toont, is ze een van de weinige vrouwen tussen zeker honderd mannen. „Op deze foto sta ik naast haar. Het was tij dens een trainingskamp achter Zanderij, zo'n vijftig kilometer van Paramaribo. Als ik het goed heb was dat in juni 1983, maar het kan ook een maand eerder of later zijn ge weest. Het was in ieder geval na de Decem bermoorden van 1982." Brian weigert de foto's af te staan voor pu blicatie. „Nee, daar krijg ik problemen mee. Daarom wil ik ook niet dat mijn volledige naam in de krant komt. Ik ben twee weken geleden door Philomena gebeld. Ze zei het niet explicitiet, maar ik kreeg de indruk dat ze mij ertoe wilde bewegen niets over haar verleden te vertellen. Ook andere toenmali ge leden van de volksmilitie zijn door haar benaderd. En nadien ben ik drie keer door leden van de Nationale Democratische Par tij van Bouterse gebeld die er op aandron gen dat ik niet met journalisten over Bijl hout zou praten." Volgens Brian behoorde Bijlhout tot de fa natiekelingen binnen de Volksmilitie. „Ik was zelf ook heel gedreven. Op dat moment geloofden we in onze idealen. We wilden echt een beter Suriname maken. Door de Decembermoorden begonnen we wel te twijfelen of we nog wel onze steun aan Bou terse moesten blijven geven. Aan de andere kant zagen we de slachtoffers van de moor den als gevaarlijke tegenstanders die ons wilden beletten om onze doelen te bereiken. „Ik weet nog dat ik daar met Philomena en anderen stevig over heb gediscussieerd. De meesten besloten echter om ook na decem ber 1982 bij de militie te blijven. Pas een jaar later beseften we dat het echt de verkeerde kant op ging. Ik ben er toen uitgestapt, vol gens mij is Philomena niet veel later ge volgd." Ook andere bronnen bevestigen dat Bijlhout in 1983 nog een fervent aanhanger van het militaire regime was. „Toch moet je daar niet te zwaar aan tillen", zegt een geluids technicus die in die roerige jaren met de journaliste Bijlhout samenwerkte bij de staatsradiozender SRS. „Bouterse heeft heel lang op steun van de bevolking kunnen re kenen. Ook na de Decembermoorden. Veel mensen dachten toen dat slechts door met harde hand te regeren het land vooruit ge bracht kon worden." roermond -Een deelnemer aan de Nawaka 2002 heeft zijn huiskamer al opgebouwd. Meer dan 5000 wa terscouts zijn gisteren afgereisd voor het grootste waterkamp in Europa. De scouts brengen gezamenlijk een weekje door in Limburg. Foto: ANP/Bas Rutten voorburg/anp - Stedelingen werden vorig jaar twee keer va ker dan plattelandsbewoners slachtoffer van een geweldsmis drijf. Ook hadden ze dubbel zo vaak te maken met diefstal. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS)gisteren be kendgemaakt. Een op de vijf stadsbewoners ontdekte vorig jaar dat zijn fiets of auto was gestolen of dat iets uit hun huis of auto was ont vreemd. Buiten de stad over kwam dit een op de tien inwo ners. Vandalisme overkwam in woners van alle soorten ge meenten ongeveer even vaak. Gemiddeld had een op de vier Nederlanders vorig jaar last van veelvoorkomende criminaliteit, zoals geweld, diefstal en vernie lingen. Onder stedelingen was dat een op de drie, onder de plattelandsbevolking was dat een op de vijf. Behalve stedelingen lopen ook jongeren bovengemiddeld veel risico, vooral jongeren tussen de 18 en 24 jaar. Afgelopen jaar was 42 procent van deze jongeren het slachtoffer van geweld, dief stal of vandalisme. Jongeren werden van alle soor ten delicten vaker slachtoffer dan ouderen. Van de 18 tot 24- jarigen werd 15 procent slacht offer van een seksueel delict, mishandeling of bedreiging. Daarnaast werd een kwart van hen bestolen. Deze percentages zijn respectievelijk drie en twee keer zo hoog als het gemiddel de. Alleen van vandalisme wer den mensen in een andere leef tijdscategorie vaker slachtoffer, namelijk de inwoners tussen de 25 en 34 jaar. heerlen/gpd - De 9-jarige Chey enna Schouwenaar, het enige overgebleven kind van het Roer- mondse gezin dat onlangs werd getroffen door een fatale brand, kan vanaf haar achttiende jaar beschikken over 4116,48 euro, exclusief rente. Dat is het resul taat van een vorige week gehou den collecte door enkele buurt bewoners in de wijk Sterrenberg waar het gezin woonde. Drie broers en evenveel zusjes van het meisje kwamen om bij de brand. De moeder raakte zwaar gewond. De brand werd aange stoken door de vader van de kinderen. Het geld komt alleen vrij als Cheyenna het wil besteden voor studiedoeleinden. Wil ze het er gens anders aan uitgeven, dan heeft ze hiervoor tot haar 23ste levensjaar toestemming nodig van de kantonrechter. Het geld wordt door de gemeente op een spaarrekening gezet „Dit is de veiligste constructie die we hebben kunnen beden ken en die ook mogelijk was", aldus een woordvoerder van de gemeente Roermond. Gisteren overhandigden de vier buurtbewoonsters die spontaan aan de collecte waren begon nen, een reiskoffer vol met geld aan wethouder L Imkamp, die burgemeester H. Kaiser verving. Vier buurtbewoners gingen vori ge week elke avond op pad om huis aan huis een bijdrage voor Cheyenna te vragen. In verre weg de meeste gevallen reageer den de buurtbewoners positief. Wel waren er mensen die geld gaven en dit nadrukkelijk wens ten te bestemmen voor Cheyen na en niet voor de moeder, ver telt een van de collectanten. Afgelopen zaterdag werden in Roermond onder grote belang stelling de zes kinderen uit het gezin Schouwenaar begraven, die in de nacht van 11 op 12 juli bij de brand in de Jupiterstraat om het leven kwamen. De vader van het gezin zit vast op verdenking van brandstich ting. den haag/anp - Justitie heeft in Delft 24.000 pillen in beslag ge nomen, waarvan ze denkt dat het Viagra-tabletten zijn. Voor zover bekend is niet eerder een dergelijke hoeveelheid illegale potentiepillen onderschept. De politie vond de pillen bij de doorzoeking van drie woningen en twee bedrijfspanden. De huiszoekingen vonden plaats na de aanhouding van drie Delfte naren. Agenten vonden ook xtc-pillen. Onderzoek moet duidelijk ma ken of de potentiepillen echt Viagra zijn, of dat het om na maak gaat.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3