GESPREK VAN DE DAG 'Het is echt dierentuinweer' Britse multimiljonair is schuldig aan doodslag Slecht weer deert meeste toeristen niet In de hoofdrol Roze Maandag MENSELIJK EMINEM, Missy Elliot en P.O.D. zijn dit jaar de grote favo rieten voor de felbegeerde MTV Video Music Awards. De muziekzender MTV maakte de nominaties gisteren be kend. De winnaars worden op 29 augustus gelauwerd tij dens de uitreikingsceremonie in New York. Het trio sleep te elk zes nominaties in de wacht. Zangeres Shakira kan waarschijnlijk ook rekenen op veel op prijzen. Ze heeft vier nominaties op haar naam staan. De Amerikaanse PRESI DENT BUSH, tegenwoor dig overtuigd geheelont houder maar die naar ver luidt vroeger niet vies was van een borrel, heeft in 2001 van buitenlandse gasten meer dan zeventig flessen wijn cadeau gekre gen. Dat blijkt uit de jaar- lijke presidentiële cadeaul- ijst die het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft geopen baard. Naast alcoholische versnaperingen werd het staatshoofd overstelpt met giften die wijzen op zijn voorliefde voor zijn Texaan- se ranch en het ruige leven van een cowboy. 'Sheriff George W. Bush' kreeg on der meer zes paar cowboy laarzen, vijf zadels, vier hoeden en drie sabels. De president zal evenwel wei nig kunnen genieten van de presentjes. Hij is bij wet verplicht alle cadeautjes over te dragen aan de na tionale archieven of andere instituten zodat ze ten toongesteld kunnen wor den. Koningin Margrethe van Denemarken is gisteren opnieuw grootmoeder geworden. De uit HongKong afkomstige PRINSES ALEXANDRA, echtgenote van Margrethe's zoon Joachim, schonk het leven aan hun tweede zoon. Hoe het kind gaat heten, is nog niet bekend. De jongen weegt zeven pond en is 52 centimeter lang. Hij werd ge boren in het academisch ziekenhuis in Kopenhagen. De baby is vierde in de lijn van troonvopvolging, na zijn oom kroonprins Frederik, zijn vader prins Joachim en zijn bij na driejarige 'grote' broer Nikolai. De kwelgeest van de Amerikaanse president Bill Clinton, voormalig onafhankelijk aanklager KENNETH STARR, richt zijn pijlen op een nieuw doel: het verbod op tatoea ges in de staat South Carolina. Gisteren maakte Starr be kend dat hij namens de 33-jarige Ronald White, die in 1999 werd gearresteerd en 2.500 dollar boete moest be talen nadat hij op televisie een tattoo had gezet, in be roep gaat bij het Hooggerechtshof. Volgens Starr staat de vrijheid van meningsuiting op het spel. Behalve in South Carolina zijn tattoos ook in Oklahoma verboden. In South Carolina mogen alleen artsen tatoeages aanbrengen. De Britse thrillerschrijver en voormalige minister LORD AR CHER kan niet in hoger beroep gaan tegen zijn veroordeling we gens meineed en het belemme ren van de rechtsgang. Het Hof van Beroep wees gisteren een verzoekschrift om in beroep te gaan tegen deze veroordelingen af. De raadsman van de 62-jari- ge Jeffrey Archer verklaarde voor het hof dat zijn cliënt vorig jaar was veroordeeld na een 'oneven wichtige' rechtszaak omdat hij samen met medeverdachte en vriend Ted Francis terechtstond. Die laatste werd vrijgesproken. Lord Archer kreeg vier jaar cel. De miljonair Archer had 1987 in een rechtszaak tegen de Daily Mail een valse verklaring laten afleggen door Francis. De krant had gemeld dat de conservatieve ex-politicus de nacht met een prostituee had doorgebracht. Archer werd destijds in het gelijk ge steld door de valse verklaring en kreeg een flinke financi ële vergoeding toegewezen. Francis kwam later op zijn verklaring terug. Het concert dat NORMAAL zaterdag zou geven in Hen gevelde gaat niet door. Zanger Bennie Jolink, die zaterdag gewond raakte bij een val van zijn crossmo tor, wordt naar verwachting eind deze week uit het zie kenhuis ontslagen. Hij mag echter van zijn artsen voor lopig niet optreden. Het af gelasten van het optreden is een tegenvaller voor or ganisator Mark Tuinte uit Hengevelde. ,,ln de voor verkoop liep het storm. Het optreden van Normaal is het enige concert dat ze dit jaar in Twente geven. Wij hadden in Hengevelde ze ker zo'n 3500 fans ver wacht." Normaal heeft in middels wel Hendrik-Jan Lovink van de Achterhoek- se popgroep Jovink en de Voederbietels bereid ge vonden tijdelijk zanger Bennie Jolink te vervan gen. Hij zal in ieder geval met Normaal optreden tij dens concerten in Schoon oord en Keipen Oler. Toeristen in Nederland hebben nog nauwelijks van het strand kunnen genieten. Foto: GPD/Martin Mooij Strandtenthouders lopen door de kwakke lende zomer veel mensen mis, maar de Efte- ling, het Rijksmuseum en Artis doen goede zaken. Volgens branche-organisatie Toeris me Recreatie Nederland (TRN) zijn veel at tracties 'weerbestendig'. Slechts zes mensen ziet Sheila Grootjans, bedrijfsleidster van het Scheveningse strandpaviljoen Peukie, deze middag op het strand liggen. Dat hadden er een paar honderd moeten zijn. „Maar het waait be hoorlijk en je kunt elk ogenblik een plens bui over je heen krijgen. Daarom lopen we veel dagjesmensen mis", zegt Grootjans. 'Rustig', zo omschrijft zij de gang van za ken. Wat haar betreft is het overdreven om te zeggen dat het slecht gaat „Want we draaien 's middags nog een leuke lunch en 's avonds zit het aardig vol in ons steak house." Een druk op de knop is genoeg om het ter ras van Peukie automatisch te overkappen. Dat is volgens Rien van den Anker, woord voerder van brancheorganisatie Toerisme Recreatie Nederland, typerend voor de manier waarop de toeristensector omgaat met slecht weer. „Het valt reuze mee met klagende ondernemers. Veel bedrijven die het van toerisme moeten hebben, stellen zich daar met allerlei faciliteiten op in. Ook de meeste vakantiegangers maken er wat van. Veel gezinnen tóezen voor Neder land omdat ze met hun kleine kinderen geen verre reis willen maken. Vooral de Duitsers zijn loyaal. Als die tevreden zijn over hun camping of vakantiebungalow dan komen ze volgend jaar weer terug. Het wordt pas anders als ze twee keer achter elkaar een slechte zomer in Nederland hebben beleefd", aldus Van den Anker. Vïjfsterrencamping De Paal in Bergeijk is een goed voorbeeld van 'regenbestendige' campings. De 620 kampeerplaatsen zijn allemaal bezet. De kampeerders kunnen er terecht in een tennishal, subtropisch zwemparadijs en een theater. „We hebben daar heel bewust voor gekozen. Mensen komen hier om iets te doen. Het maakt ze niet veel uit of dat binnen of buiten is. De zomer is tot nu toe niet geweldig, maar ze ker niet slecht. Mensen zijn niet teleurge steld. Dat gebeurt wel als je na een verre reis met slecht weer aan de Costa Brava zit", zegt Martens. „Dit is echt dierentuinweer. Met erg mooi weer gaan mensen liever naar het strand. Maar met dit wandelweer weten ze ons te vinden", zegt Piet Duijzer, woordvoerder van Artis. Voor de Amsterdamse dieren tuin begon het seizoen in mei opvallend goed. Er kwamen zo'n honderdtwintigdui zend bezoekers. Dat zijn er twintigduizend meer dan vorig jaar. „We hebben vooral gescoord met onze uitbreiding. De Bor- neo-kas waar bezoekers vleesetende plan ten mogen voeren slaat enorm aan", zegt Duijzer. De afgelopen weken blijft het aantal men sen dat Artis bezoekt wat achter bij de ver wachtingen. „Het zijn er zo'n vijfduizend minder dan vorig jaar in dezelfde periode. Maar dat maken we met een mooi week end weer goed. Er is geen reden voor be zorgdheid", aldus Duijzer. In het Rijksmuseum in Amsterdam is het deze zomer juist drukker dan gewoonlijk „Dat heeft zeker te maken met het tegen vallende weer", zegt woordvoerster Elles Kamphuis. Volgens haar loopt de belang stelling hartje zomer meestal terug. „Maar we hebben nu wekelijks zo'n achtduizend bezoekers voor de tentoonstelling over Albert Cuyp. Dat is meer dan anders." Bij attractiepark de Efteling in Kaats heuvel wordt niet geklaagd over het slechte weer. „Regen is voor veel mensen geen reden om weg te blijven. Want we hebben veel overdekte attracties. De belang stelling is groter dan vorig jaar rond deze tijd", aldus een woordvoerster van het attractie park, dat onlangs de nieuwe at- j tractie Pandadroom opende. Rondvaarttochten in Amsterdam zijn sinds jaar en dag een popu laire toeristische trekpleister. Vol gens Holland International- woordvoerster Alice Bohm stap pen zomers dagelijks zo'n twee duizend mensen aan boord van hun schepen voor een rondvaart. „We hebben niet zoveel last van dit weer. Zolang het niet met bakken uit de hemel komt is er niks aan de hand", al dus Bohm. Tegenvallend weer is meestal goed voor een 'run' op last mi nute boekingen naar een zon nige bestemming. Maar daar merken ze nog niets van bij de honderdtwaalf reisbureaus van Rottink. „Veel mensen hebben in mei al een zonvakantie met hun gezin gehad. Zij kunnen zich niet nog zo'n vakantie veroorloven", zegt Wensink. Volgens hem zijn er nog nau welijks reizen beschikbaar, vooral omdat er door de reisbranche minder reizen zijn ingekocht dan gebruike lijk. Dat heeft te maken met de verwachtte vliegangst door de aanslagen van 11 september. „Je bent uren bezig om een last minute te vinden. Met wat geluk rolt er dan voor zeshon derd euro een weekje Spanje uit. Het is lang niet zeker of de reizen door prijsdumping goedkoper worden. Op z'n vroegst ge beurt dat eind au gustus. Dan is het voor de meeste gezinnen al te Regen is geen redei IC voor bezoekers om te blijven uit attrac parken. Foto: Ton Kasterma Uw columnist is de uitputting nabij en dat heeft met De Parade te maken. Dat reizend theaterfestival staat nu in Utrecht en in een van de tentjes draait daar de liefste multi media familievoorstelling die ik zelf ooit ge maakt heb. Dat was ook het idee: iets moois maken en dat de mensen dat dan gingen zien. Waarom? Daarom. Weken van knutselwerk resulteer- f den in een op prettige wijze ontspo- r rend videoverhaaltje, geprojecteerd op p een manier die ik heb afgekeken van een tentoonstelling ooit, in het Centre Pompidou. Kunst voor het volk. Met be kende Nederlanders. En net echt, zoals mijn eigen dochter in het begin van de voorstelling zegt, terwijl haar schattige kopje wordt geprojecteerd op precies de vorm van haar hoofd, maar dan 60 centi meter groot. Dat alles heefteen aange naam ontregelend effect op oog en brein, het is een manier van (bijna) drie dimensio naal projecteren. En dat dus met maar liefst 15 projectiekoppen, plus een emmer, en nog allerlei andere acteurs die het gaas en kous doek tot leven brengen. En elke acteur is dus, al knippend en plakkend met video computers, teruggebracht tot niet meer dan een hoofd. En wat blijkt? Er komt niemand binnen. En daar is een simpele reden voor: de wet van de kermis. Dat wat vóór de tent gebeurt, is veel belangrijker dan wat in de tent gebeurt. Als ze eenmaal betaald hebben om naar binnen te mogen kan je daar doen wat je wilt. De kunst is om ze een kaanje te laten kopen, of de rest ook kunst is niet meer dan bijzaak. In de tent links van mij staan bui ten mannen met Blues-Brothers hoeden ko nijnen het publiek in te schieten, begeleid door keiharde muziek. Zo stimuleren zij hun bezoek. Op het buitenpodiumpje van de tent rechts van mij staan twee zwoele na- maakhoeren erotiserende bewegingen te maken. Zo lokken zij het publiek richting kassa. En wie staat er voor het tentje van 'In De Hoofdrol'? Uw columnist, die mensen probeert uit te leggen dat hij iets moois heeft gemaakt, dat hij (voor 3 euro per persoon) graag aan iedereen wil laten zien. Terts, de immer hulpvaardige directeur van De Para de, raadde mij aan om een pruik met blon de vlechten op te zetten en in hoelahoep- rokje over de terrassen te gaan dansen. Liefst ook met een tuba, waarop ik dan het Azerbeidzjaanse volkslied zou spelen. Na een uurtje, zo verzekerde Terts mij, zou ik dan heus wel 15 mensen hebben die mijn magische multivideo wilden zien. Kortom, ik had die hele video ook kunnen laten zitten. Lok ze binnen met een leugen achtig verhaal, trek dan je broek naar bene den en plas van drie meter precies in het midden van een potje, en de mensen I ben hun geld er ook uit. Goed. Hoe nu jj] der met mijn tovervideo? Toch maar n twee bananen in mijn neus een blokf nate gaan spelen in de Fontijnbar? Ne belde een 2.05 meter lange Ugandese i en maakte een wervend a-viertje. Nad >1 op dag twee, per persoon zeker 100 nu hadden warm gemaakt en ingezeept i zouden zeker gaan langskomen, zeide brak een noodweer los dat De Parade keer ontvolkte. We verdienden die avo men 32 euro. Bent u ook zo dol op dat romantiek? Dan begrijpen wij elkaar, columnist staat met steedse schordere^ publiek te werven op het Moreelseparï r straatje binnen het Paradeterrein. Teg e over de beelden. Blauw boogtentje. In Hoofdrol. Een gigantische INKTVIS die op een Australisch strand is aange spoeld, zou mogelijk een nooit eerder ontdekte soort kunnen zijn, zo hebben wetenschappers gisteren gezegd. Het 250 kilo zware dier werd zaterdag dood aangetroffen op een strand in Hobart in de deelstaat Tasmanië en werd gisteren naar het Tasma- nian Museum overgebracht. Zo oiogen waren geïntrigeerd door de ongewone kenmerken van het beest, zoals lange dunne spier- stroken die aan de acht armen van het zeedier vastzitten. „Wat we op dit dier hebben gezien, hebben we nog nooit op andere inktvissen waargenomen. Het is een opvallend kenmerk", zei zo oioog David Pemberton. Het beest had zijn tentakels, die zo'n vijftien meter lang moeten zijn geweest, verloren. Grote inktvissen leven op zo'n 500 meter diepte langs de ran den van continentale platen. DINSDAG 23 JULI 20Q2 Een van de rijkste Britten, Ni cholas van Hoogstraten, is giste ren schuldig bevonden aan doodslag. De multimiljonair Van Hoogstraten heeft volgens het vonnis twee mannen ge huurd om een zakenpartner let sel toe te brengen. Het slachtoffer, Mohammed Ra- ja, werd twee jaar geleden met messteken en vuurwapens in de hal van zijn woning vermoord. Er is niet bewezen geacht dat Van Hoogstraten opdracht tot de moord heeft gegeven. De twee daders zijn vorige week tot levenslang veroordeeld. De straf voor de miljonair wordt na een psychiatrisch onderzoek begin oktober vastgesteld. Van Hoogstraten werd in 1946 geboren in het Engelse graaf schap Oost-Sussex als Nicholas Marcel Hoogstraten, later voeg de hij een voorvoegsel aan zijn naam toe. Hij kende een van de daders uit de gevangenis waar hij zelf in de jaren zestig vier jaar verbleef wegens geweldpleging tegen een schuldeiser. Het fortuin van Van Hoogstra ten is afkomstig uit onroerend goed. Hij maakte aanvankelijk winst met de koop en verkoop van onroerend goed op de Ba- hama's en verplaatste vervol gens zijn zaken naar Groot-Brit- tannië. Op zijn 22ste was hij de jongste miljonair van het land. Hij kocht vaak verhuurde eigen dommen en verjoeg vervolgens de huurders die hij tuig noemt. Daarbij steeg de prijs van het onroerend goed aanzienlijk in waarde. Hij schuwde geweld niet in zijn zaken en een rechter omschreef hem ooit als een ver tegenwoordiger van de duivel. Hij leeft in onmin met zijn moe der die hij 'een misselijke koe' noemt. Van Hoogstraten is er altijd trots op geweest zich niet aan de re gels te houden en hij etaleert graag arrogantie en provoceren de meningen. Hij wilde naar ei gen zeggen altijd al rijk worden om het gepeupel te ontstijgen en alle middelen leken daarbij geoorloofd. „Ik dwing vergoe dingen af en ik probeer een straf te vinden die bij de misdaad past", zei Van Hoogstraten over zijn vele zakelijke conflicten. Van Hoogstraten heeft zelf een paleis laten bouwen groter dan dat van Buckingham. Dit enor me bouwwerk, Hamilton Palace bij Uckfield in Oost-Sussex, is naar verluidt de duurste parti culiere woning van Groot-Brit- tannië en moet minstens 61 mil joen euro hebben gekost. Er is een mausoleum in verwerkt dat net als de rest gebouw zeker 5000 jaar moet overleven. Hij heeft er afscheidingen laten neerzetten tot grote woede van de plaatselijke bevolking en een vereniging van wandelliefheb bers. Die probeert de miljonair te dwingen om de openbare voetpaden over zijn landgoed te openen. Van Hoogstraten noemt hen ongewassen landlo pers. Hij heeft meer respect voor de Zimbabwaanse president Ro bert Mugabe die hij netjes en onomkoopbaar noemt. Van Hoogstraten bezit veel land in Zimbabwe en heeft de kas van Mugabe gespekt Links moeder Eeten en rechts haar 'dochter1 Miss Lollipop 2002 op Roze Maandag in Tilburg. De Roze Maandag, het homo-evenement van de Tilburgse Kermis, is gisteren bezocht door ruim 300.000 Dat zegt een woordvoerder van de politie. Volgens hem is het evenement zonder noemenswaard blemen verlopen. Vorig jaar kwamen nog ruim 200.000 mensen naar Roze Maandag. Die grote van mensen was een bron van zorg voor de gemeente Tilburg. Daarom nam het stadsbestuur veiligheidsmaatregelen. Zo mochten horecaondernemers geen buitenactiviteiten organiseren en terrassen klein gehouden worden om de doorstroming van publiek te bevorderen. Foto: GPD/Ingrid Bertens

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2