Valse start van kabinet Balkenende Tekort aan studentenkamers slaat alle records Leidsch Dagblad 'We gaan met dit kabinet nog veel beleven' Weer politiebewaking voor LPF-leider Herben Advocaat vindt mogelijke getuige WEEK BIJ ZEEMAN van ongeval met prinses Maxima ZEEMAN 11 Itrlevende crash na week op idslid stuurde en kinderporno LSVb noemt Leidse kamermarkt onoverzichtelijk Leugen kost staatssecretaris kop POSo weer minder ard dan dollar Baasje vindt kat terug in spouwmuur Hamasleider gedood bij raketaanval schelling 'eert drankwet WIE SUM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! Leidsch D; NR. 42982 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 23 JULI 20O2 \LGEMEEN euwe topman aakt schoon iip bij Aegon itse regering rent fouten aanpak mkz •rzet tegen imenkap bij rtylschool okterspost echt bereikbaar or ouderen - Een van de tien inzit- n van het vliegtuig dat vo- reek dinsdag neerstortte Indonesische eiland rsfl fo, heeft het ongeluk toch ïefd. Na dagen door het lud te hebben gelopen, He de man gisteren het Papadi. De man wordt in laatselijk ziekenhuis be- '°n eld. Volgens de politie is Ig te zeer in de war om in- itie over het ongeluk te ge le autoriteiten zeiden eer- at er geen overlevenden lad.nl tVEEN - PvdA-fractievoor- Smid in de raad van Hoo- a is niet schuldig aan het iren van kinderporno per iL De politie had zijn com- ïNTf en die van andere raads- in beslag genomen. Vol- het openbaar ministerie }_51] een sporen van pomo ge en. Vermoedelijk gaat het en wormvirus dat zich ver- dt door een bijlage bij e- 50 tot en g( >wel 1 dat zersi Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad leiden - De kamemood in Leiden groeit Eerste jaarsstudenten die woonruimte zoeken, maken op dit moment weinig kans. De Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) had op haar internetsite gisteren maar twee kamers beschikbaar. Daar staat tegenover dat op de site www.kamergids- .com maar liefst 65 advertenties stonden van bin nen- en buitenlandse studenten die dringend in Leiden een kamer zoeken. De Landelijke Studen ten Vakbond (LSVb) spreekt van een 'record in de wachtlijsten'. Het toenemende tekort aan kamers hangt volgens de LSVb onder meer samen met de toestroom van meer buitenlandse studenten naar Nederlandse universiteiten. Niet alleen voor studenten, maar ook voor net-afgestudeerden moeten er volgens de LSVb meer woningen komen, zodat de door stroming op de kamermarkt verbetert. Ook de SLS constateert dat studenten na hun studie 'te lang1 op hun kamer blijven. In alle studentensteden speelt verder een rol dat particuliere kamerverhuurders afhaken: zij kun nen hun doorgaans monumentale panden nu goed verkopen. De LSVb stelt vast dat 'de politiek' er al jaren voor kiest om de ogen te sluiten voor de krimpende kamermarkt. De kamemood is het hoogst in Amsterdam en Utrecht, met wachttijden van twee drie jaar. De wachttijd in Groningen is gegroeid. Konden stu denten daar vorig jaar nog binnen drie maanden terecht, nu moeten zij tot negen maanden wach ten. Leiden zit ergens tussen de extremen in: de SLS verzekert dat negentig procent van de studenten binnen een jaar een kamer heeft De LSVb klaagt erover dat het moeilijk is om in Leiden een duidelijk beeld van de woningmarkt te krijgen. „Verschillende systemen bestaan naast el kaar", zegt woordvoerster Noortje van der Meij. „Het is moeilijk om een overzicht van de gegevens te achterhalen." Een en ander hangt samen met de ondoorzichtige particuliere markt voor studen tenkamers. Het aanbod van deze kamers wordt niet centraal geregistreerd. den haag/anp - De start van het kabinet-Balkenende is gisteren overschaduwd door het vertrek van LPF-staatssecretaris Bijlhout van emancipatie en familiezaken. Negen uur na haar aantreden be sloot ze na spoedoverleg met premier Balkenende ontslag te Bijlhout deed dat omdat ze tij dens haar sollicitatiegesprek on juiste informatie had verschaft over haar verleden bij de volk smilitie (een soort burgerwacht) van de voormalige Surinaamse legerleider Desi Bouterse. Balkenende betreurt het vertrek van Bijlhout en karakteriseerde de korte crisis als een 'triest dra ma'. In haar sollicitatiegesprek had Bijlhout gezegd dat ze de volksmilitie 1,5 jaar voor de De cembermoorden van 1982 had verlaten, aldus Balkenende. Uit foto's die RTL4 Nieuws publi ceerde bleek dat Bijlhout in mei 1983 nog lid was. Bijlhout is op die foto's te zien in uniform tij dens de nabootsing van een oorlogssituatie in de Surinaam se Ajoko-kazerne. Bijlhout verklaarde gisteren dat ze direct na die bijeenkomst uit de militie is gestapt. „In mijn herinnering was dat voor de De cembermoorden van 1982, maar nu blijkt dat dat later was", aldus Bijlhout in een korte verklaring naar aanleiding van haar ontslag. Zij wilde het nieu we kabinet niet met de gevoelige kwestie belasten. „Ik heb Balke nende verkeerde informatie ge geven." Balkenende vindt dat moeilijk te bepalen is of Bijlhout slordig is geweest of heeft gelogen. „Maar deze stap moest worden geno men want de informatie die ze gaf klopte niet", aldus de pre mier. Cruciaal was het voor Bal kenende dat Bijlhout ook na de Decembermoorden, die het le ven kostten van vijftien tegen standers van de militaire macht hebbers, nog lid was van de volksmilitie. Vice-premier Remkes (Binnen landse Zaken, WD) kon zich helemaal vinden in het besluit „Het is de enige juiste stap. Ze heeft een taxatiefout van jewel ste gemaakt." President Ronald Venetiaan van Suriname meent dat Bijlhout Suriname onnodig in diskrediet heeft gebracht. „Mevrouw Bijl hout heeft zichzelf in het ge drang gebracht, dat is haar zaak, maar ook de naam van Surina me, en dat is erg vervelend", zei de president vanochtend tegen journalisten in Paramaribo. Venetiaan vindt dat Bijlhout had moeten weten dat ze betrokken was bij 'een proces dat nergens in de wereld wordt geaccep teerd'. Hij doelde op het bewind van Bouterse en de moorden van 8 december 1982. „Het zijn alleen maar stijfkoppige, ongevoelige en criminele mensen die erach ter blijven staan, en ze had moe ten weten dat het niet vol te houden zou zijn", aldus de Suri naamse president Pagina Binnenland: Meer over het aftreden van Bijlhout Commentaar De net benoemde LFP-staatssecretaris van emancipatie en familiezaken Philomena Bijlhout li verklaring af over haar aftreden. Inzetje: De veelbesproken foto van Bijlhout in Surinaams unif Foto's: ANP/Olof Kraak-RTL Nieuws den haag/gpd - Een feestje voor het nieuwe ne.Als iemand de waarheid niet vertelt een verklaring aflegt Dat de verklaring met itigin •chrijv jen njk - Met een forse duike- de ochtenduren is de eu- *SSE! ïsdag weer minder waard 70ni'esn en dollar. Omstreeks elf ng tond de Europese munt op h Das aarde van 0,9885 dollar, lersval zette zich vanaf lur vanochtend in. Toen 1de de Europese munt bij- dollarcent in waarde in 'houd lijking met de stand giste- an het eind van handel, e euro duurder is dan de heeft bij elkaar ruim een stand gehouden. linschoten/gpd - Fractieleider Mat Herben van de LPF heeft opnieuw politiebewaking gekre gen, nadat hij thuis telefonisch is bedreigd met een aanslag op zijn leven en zijn gezin. Twee agenten in kogelwerende vesten bewaken vanuit een poli- tiebusje zijn huis in het Utrecht se Linschoten. Een politiecon- tainer wordt overwogen. Herben is vanochtend gewoon in de Tweede Kamer aan het werk gegaan. „Ik heb hem zien lopen. Hij zit nou in overleg", aldus een medewerkster van de fractie. De bedreiger zou Herben heb ben laten weten zeer ontevre den te zijn met de houding van de LPF-voorman inzake de kan didatuur van PvdA'er Ad Mel- kert voor een positie bij de We reldbank. den haag/gpd - Een feestje voor het nieuwe kabinet. In een ontspannen sfeer ontmoe ten de nieuwe ministers en staatssecretaris sen elkaar in de burelen van premier Balke nende aan het Binnenhof. Een drankje, een hapje en een gemoedelijk gesprek. De stem ming is uitstekend, want zelden kwam een kabinet sneller tot stand. Maar rond een uur of acht gaat het razend snel. In hoog tempo benen Jan Peter Balke nende, Eduard Bomhoff en Jan Hein Don- ner de Trêveszaal uit op weg naar het To rentje, voor een onderhoud met Philomena Bijlhout, staatssecretaris voor de LPF voor sociale zaken. Bijlhout heeft niet de waar heid gesproken over haar verleden bij de aan Bouterse gelieerde volksmilitie in Suri name. De achterblijvende ministers en staatssecre tarissen, bijeen voor de rechtstreekse tv-uit- zending over het kabinet, zijn vrij stellig in hun oordeel. „Je moet wel de waarheid spreken", zegt onderwijsminister Maria van der Hoeven streng. „We gaan nog heel wat beleven", vermoedt staatssecretaris van ont wikkelingssamenwerking Agnes van Arden- ne.Als iemand de waarheid niet vertelt heeft-ie een probleem. Ook als hij van de LPF is", zegt LPF-minister van economische zaken Herman Heinsbroek. Balkenende en Bomhof komen tussentijds nog even terug om te voldoen aan hun ver plichtingen voor de camera's, maar vertrek ken daarna weer schielijk naar het overleg met Bijlhout. En naarmate de besprekingen langer duren, wordt het beeld steeds som berder. Vooral als Bomhoff aangeeft dat Bijl hout 'met de beste bedoelingen foute infor matie heeft gegeven in het gesprek met de heer Balkenende' is duidelijk dat het zwart ste scenario zich zal voltrekken. Er wordt wat gniffelend een citaat van Bijl hout aangehaald. „Je zult geen foto's van mij tegenkomen in uniform", verklaarde ze stellig. De problemen waarin ze nu verkeert zijn juist veroorzaakt door een foto van haar in uniform. „De zegeningen zullen geen vierentwintig uur duren," zegt vice-premier Johan Rem kes (WD). En hij krijgt eerder gelijk dan hij gedacht had. Even voor tienen komt er ein delijk duidelijkheid. Het is Bijlhout zelf die een verklaring aflegt Dat de verklaring met een beschikbaar is verraadt de invloed van Balkenende en zijn ambtenaren. ,Ik ben in Suriname korte tijd bij de Volk smilitie geweest", leest Bijlhout voor. „Ik heb dat nooit onder stoelen of banken ge stoken. Ik ben uit de militie gegaan, vanwe ge het militaire karakter. Ik herinnerde mij dat dat voor de Decembermoorden van 1982 was. Naar nu blijkt is dat later geweest Dat bete kent dat ik premier Balkenende verkeerde informatie heb gegeven", erkent ze. De nieuwbakken premier, nauwelijks negen uur in functie, zegt later geen andere keus gehad te hebben dan haar weg te sturen. „Het is erg vanwege het niet juist neerzetten van de feiten, daar hangen voor elke be windspersoon consequenties aan". Maar ook het lidmaatschap van Bijlhout van de volksmilitie na de Decembermoorden was voldoende voor haar gedwongen ontslag. „Het maakt nogal verschil of dat vóór of né de Decembermoorden was", zegt de pre mier. Hij zou haar niet gevraagd hebben als hij dat eerder had geweten, zegt hij. door Jelle Settels leiderdorp - Hij had huis-aan- huis al folders verspreid waarin 500 euro werd uitgeloofd aan degene die zijn kat Moritz vond. Maar eindelijk kwam Edwin Wassenaar uit Leiderdorp zijn huisdier zelf op het spoor. De kater had zich verstopt in de spouwmuur van zijn woning aan het Jan de Hartogplein. De Leiderdorper was de kat kwijtgeraakt toen hij terugkwam van vakantie. „Hij verstopt zich wel vaker, maar we vinden hem altijd terug", vertelt hij. „Maar dit keer heb ik met mijn vrien din het hele huis overhoop ge haald, zonder resultaat" Hij sprak buren aan, verspreidde folders en bleef ondertussen zelf ook piekeren waar het dier zich zou kunnen hebben verstopt. Uiteindelijk kwam hij tot de conclusie dat de kat ook wel eens letterlijk fn het huis zou kunnen zitten. „Ik heb toen ge deeltes van de muur verwijderd en toen zag ik hem zitten, op een plek waar hij niet meer weg kon komen. Als ik Moritz niet had gevonden was hij nu dood geweest." Wassenaar heeft een speciale band met zijn 'huisvriend'. „Ik heb Moritz meegenomen uit Oost-Europa", vertelt hij. „Hij werd verwaarloosd. Zijn baasjes gingen verhuizen en wilden hem op straat schoppen. Hoe wel ik niet bepaald een katten liefhebber ben, kon ik het niet over mijn hart verkrijgen om het beest zo te laten zitten." Moritz is een zeldzame Britse korthari- ge kat met een stamboom. In middels is hij lid van de familie geworden. „Ik krijg nog steeds telefoontjes van mensen die hem denken te hebben gevon den. Maar die hoeven zich nu niet meer te melden." jeruzalem-gaza/afp-rtr-anp - De Israëlische premier Sharon en minister van defensie Ben Eliezer hebben persoonlijk toe stemming gegeven voor de li quidatie van sjeik Salah Sheha- da, de leider van de militaire vleugel van de radicale islamiti sche beweging Harnas. Dat be richtte de Israëlische publieke radio vandaag. Israël voerde rond middernacht een luchtaanval uit op Gaza- Stad. De aanval op een aantal woningen en een hangar met raketten kostte zeker vijftien Pa- lestijnen het leven, onder wie acht kinderen. Zeker 150 Pales- tijnen raakten gewond. Sharon toonde zich vanochtend blij met de liquidatie van Sheha- da. Hij noemde het 'een van de best geslaagde operaties van het leger'. De premier zei dat de re gering alert is op wraakacties, maar dat met terroristen geen enkel compromis mogelijk is. Harnas heeft meteen na de luchtaanval wraakacties aange kondigd. Gisteren had sjeik Ah med Yassin, de oprichter van Hameis, nog gezegd dat de mos limbeweging overwoog om de zelfmoordaanslagen te staken. Sharon zei de dood van burgers bij de luchtaanval te betreuren. (advertentie) (advertentie) 1ELUNG - Ruim 60 procent e ondernemers op Ter- ling overtreedt de Drank- irecawet. Dat blijkt uit een icheepse controleactie rl e Keuringsdienst van Wa- gelopen weekeinde. De lendi edingen varieerden van henken van sterke drank •ngeren onder de 18 jaar verkoop van sterke drank i supermarkt. textielSiyers JAAR Amsterdam- De advocaat van de man die door een aanrijding met prinses Móxima zijn been brak, heeft mogelijk zijn 'kroon getuige' gevonden. Mr. H. Loon- stein uit Amsterdam zei gisteren dat hij K. Groen uit Voorburg laat oproepen voor een voorlo pig getuigenverhoor. Groen zou getuige zijn geweest van de aanrijding op 18 oktober 2001 tussen Wassenaarder G. van der Bent en de toenmalige verloofde van kroonprins WÜ- lem-Alexander. Volgens advo caat Loonstein heeft de man fo to's gemaakt en moet hij in staat zijn de precieze situatie te be schrijven. „Ik heb hem bereid gevonden te getuigen", aldus Loonstein. „Ik heb de foto's nog niet gezien, maar ik vermoed dat ze nieuw licht op de zaak kunnen weipen." Door de botsing, op de Leidse- straatweg bij paleis Huis ten Bosch, brak vleeshandelaar Van der Bent zijn been. Hij kon tijde lijk niet werken, waardoor hij in komsten is misgelopen. Infor matie uit getuigenverhoren wil Loonstein gebruiken in een bo demprocedure voor schadever goeding. Loonstein vond 'zijn' getuige met behulp van de Haagsche Courant. Die bracht zaterdag een verhaal over Voorburger Groen. „Ik heb de schrijver van dat artikel gebeld en die had voldoende informatie voor me om een brief te schrijven aan de rechtbank in Den Haag", vertelt Loonstein. Wanneer de advo caat Groen voor de onderzoeks rechter mag horen, is onduide lijk. „Het zal niet voor eind au gustus zijn." Begin mei had de eerste sessie verhoren plaats in het paleis van justitie in Den Haag. Toen on dervroeg de onderzoeksrechter Méxima, een beveiligingsman en twee politiemensen. Tijdens een tweede verhoordag waren een tweede beveiligingsbeambte en een passant aan de beurt. Loonstein vond de informatie niet toereikend en kreeg van de rechter tot 27 juli middernacht de tijd om de fietser te vinden die het ongeluk zag en er foto's van maakte. Waarschijnlijk bepaalt de on derzoeksrechter begin volgende week of de man inderdaad naar de rechtbank moet komen. Dan prikt hij waarschijnlijk ook een datum voor het laatste voorlopi ge getuigenverhoor. Volgens een woordvoerster van de rechtbank heeft de rechter in principe toe gezegd dat Loonstein de getuige mag horen als hij hem zou vin den. Straat Postcode Telefoon fi.vm controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1