TOUR DE FRANCE 'Jan heeft zo vaak beterschap beloofd' jaiabert blijft René van de Kerkhof komt boven, maar vraag niet ho LE TOUR Armstrong naar twee criteriums Telekom blijft wielersponsor Nieuwe ploeg met Nederlands tintje Teambaas Godefroot sceptisch over zijn gevallen kopman Ullrich M'll-HttliM 32nv3i 7ockcn Henk Angenent verslaat Jochem Uytdehaage, Gretha Smit en Youri Mulder op Les Deux Alpes in cri POLONAISE HOLLANDAISE HBNBBHHflii dinsdag 23 juli 2002 vaison-la-romain - Lance Armstrong rijdt na de Ronde van Frankrijk twee criteriums in Nederland. Op de rustdag van de Tour tekende de Amerikaan contracten voor optredens in Stiphout en Chaam. Wielerma- kelaar Genie van Gerwen be reikte gisteren overeenstem ming met de gele-truidrager die zich slechts sporadisch in crite riums laat zien. De koers in Stiphout is dinsdag 30 juli, een dag later wordt de Acht van Chaam veneden. grignan - Het Duitse bedrijf Telekom blijft sponsor van de wielerploeg van teambaas Wal ter Godefroot. De Belg kan tot en met 2005 rekenen op de steun van de geldschieter. „Het budget voor 2003 is vastgelegd, dat voor de volgende twee jaren nog niet", aldus Godefroot. Go defroot benadrukte dat de be slissing over het voortzetten van de sponsorovereenkomst los staat van wat er met Jan Ull rich gebeurt. vaison-la-romain - De nieuwe Belgische wielerploeg Quick- Step-Davitamon-Latexco krijgt een Nederlands tintje. Mare Coecke, eigenaar van het beurs genoteerde bedrijf Omega Pharma, heeft die voorwaarde gesteld om toe te treden als co- sponsor van de ploeg. Davi- tamon, op de markt gebracht door Omega en deels geprodu ceerd in Rotterdam, is in Ne derland marktleider in vitami neproducten. Walter Godefroot: „Het woord is nu aan Ullrich." Foto: GPD/Wouter Borre door Ad Pertijs grignan - Aan de rand van het mooie dorpje Grignan ligt het nog fraaiere, ommuurde Manoir de la Roseraie. Telekom mocht er gisteren de rustdag doorbrengen. De ploeg is er kind aan huis, maar elke keer weer verbaast teambaas Walter Godefroot zich over de luxe van de hem toebe deelde kamer. „De eigenaar biedt de Tour zijn kamers aan. Maar al leen als wij komen. Hij zal wel een fan van ons zijn." Kopman Jan Ullrich heeft - ge zien de spandoeken langs de route van de Tour - ook nog al tijd veel fans. De door een alco hol- en drugsaffaire van zijn voetstuk gevallen oud-Tour winnaar is er echter niet bij in het Manoir. Vermoedelijk is hij ergens in een Duits berghutje zijn gedachten aan het ordenen. Nu Lance Armstrong weer ver trokken lijkt voor een volgende (vierde) eindoverwinning, blijkt andermaal dat de ronde Jan Ull rich nodig heeft om de Ameri kaan nog enigszins het vuur aan de schenen te leggen. „Na wat me nu is overkomen ben ik ge motiveerder dan ooit tevoren om temg te komen op het hoog ste niveau", sprak Ullrich nadat hij had toegegeven tijdens een discobezoek pilletjes met amfe taminen te hopen geslikt. „Ik moet het nog zien gebeu ren", zegt Walter Godefroot on omwonden. Hij haalt zijn schouders op. „Jan heeft zo vaak gezegd dat hij zijn leven zou beteren. In mei nog na dat auto-ongeluk waarbij hij dron ken achter het stuur zat Zie hoe snel hij weer in de fout ging." De Duitse wielrenner weet de voorvallen aan een depressieve bui, waarin hij terecht is geko men vanwege de slepende knie blessure, die het hele seizoen in duigen liet vallen. Tot twee keer toe ging een geplande rentree de mist in. De slijmbeursontste kingen moeten nu eerst hele maal genezen zijn, eer Ullrich vermoedelijk in december weer mag gaan trainen. De Belg heeft zijn kopman on danks alle scepsis nog niet afge schreven. „Ik heb geen keuze", zegt hij. „Met wie kun je anders de Tour winnen? Je hebt Arm strong. Hij ligt vast bij US Postal. Vlak daarachter komt Jan en vervolgens zijn er een stuk tien renners, van wie je er hier iedere dag wel eentje kunt wegstre pen." Jan Ullrich is Godefroots hoop en wanhoop tegelijkertijd. „Voor het disco-incident heb ik het be geleidingsteam opdracht gege ven nu al te beginnen met de voorbereiding op de Tour van 2003. Jan was op de goede weg. Hij zat op 85 procent van wat optimaal mogelijk is. De jaren ervoor was dat nog maar vijftig procent. Nu zijn er echter weer veel storende factoren bijgeko men. De knie en de incidenten. De knie komt goed. Blijft over Jan Ullrich zelf. Waar het nu op aan komt is, wat wil de mens Ullrich." Gaat Godefroot hem overhalen nog een keer alles op alles te zetten? .Anderen zullen dat on getwijfeld proberen. Ik niet. Bij mij is het voorbij. Twee jaar hebben we hem 'oververzorgd'. Het moet nu vanuit hemzelf ko men, anders werkt het niet." Godefrooot bouwde de afgelo pen jaren een op papier ijzer- sterke ploeg rond Ullrich. In de ze Tour falen de superknechten Guerini, Julich en Livingston tot dusverre. „Misschien missen ze een chef in deze ronde. Toen Riis bij ons kwam, dacht hij dat de ploeg te zwak was om hem te helpen de Tour te winnen. Een maal in de ronde waren we de sterkste van allemaal. Je hebt kennelijk de stuwende kracht nodig van de vedette." Team Telekom weet nog niet hoe zwaar de schorsing van Jan Ullrich uitvalt. Het Duitse sport- gerecht buigt zich binnenkort over de dopingzaak. In de urine van de wielrenner werden bij een zogenaamde out of compe- tition-controle sporen van am fetaminen aangetroffen. Volgens Ullrich veroorzaakt door het slikken van xtc-achtige pilletjes tijdens een bezoek aan de disco. Het team houdt rekening met een schorsing van zes maanden. Mocht die vedette helemaal niet meer terugkeren, dan moet Go defroot alles nog eens op een rijtje zetten. „Wat kun je com mercieel beter verkopen? Een in de breedte sterke ploeg, of een supervedette. Momenteel heb ben we er twee: Zabel en Ull rich. De ene raakt op leeftijd, van de ander is niet bekend of hij doorgaat Bij gebrek aan an dere supervedetten, moeten we het dan misschien in de breedte zoeken. Op de manier waarop Ferretti nu Fassa Bortolo runt bijvoorbeeld." Dan lacht de 59-jarige Gode froot. „Ach, en misschien stop ik er na Ullrich en Zabel wel hele maal mee. Is het tijd geworden om de familie en leven op de eerste plaats te zetten." 16e etappe 24 juli 179,5 km Deux-Alpes Les Deux- AJpes 1055m 2058m hoogteverschil en m Sl-Jean-de- J*. *ft jajnf »0p< ,7-5 Woensdag 24 juli, zestie etappe, Les-Deux-Alpes u'" Plagne, 179,5 km. Opnieuw een aankomst ber\6rl Het skistation van La PI ging in 1961 open. Illustere ners kwamen er zegevi aan. De Fransman Fignon (t keer) en de Zwitser Alex lieten zich huldigen als etq winnaar. Het bobsleeën tijd 0]L.. de Winterspelen van 19921 er plaats. [,dri j i>bo Voor de renners een zware nan want onderweg komen ze 10Of( nog de Galibier (buitencak rie), de Col du Telegraphe 0 Col de la Madeleine (buiter, er|0, tegorie) tegen. Deze rit is g ^ts 3 voor 75 klimkilometers. all 01 scor lich vorig iwee< :lo< rei .Lm 'ia «Kt Del Ion Volg de rTOUR op de voet via de sms-service van deze krant. Tjitslagen en klassementen. Stuur de sms-tekst TOUR 234 naar het nummer 4777. (Tijdelijk) afmelden? TOUR UIT kosten 35 eurocent per sms avignon/anp - „Merci Jaja". Overal waar het tourpeloton langs komt, klinkt sinds vorige week veelvuldig die ene kreet Laurent Jalabert kondigde op de eerste rustdag in de Ronde van Frankrijk aan een punt te zetten achter zijn loopbaan als wiel renner. Na veertien jaar, 136 overwinningen, waarvan vier touretappes, vindt de mompe laar uit Mazamet het welletjes. Zijn afscheidstoumee begon na zijn met emoties omgeven aan kondiging en kreeg met de dag een intensere lading. „Jaja" viel aan in beide Pyreneeënritten en het berouwde zelfs Lance Arm strong dat hij „een waar kampi oen" tweemaal van de ritzege had moeten afhouden. De eeuwige aanvaller had in beide bergritten samen 263 kilo meter voorop gereden en was een dag later naar Béziers weer 166 kilometer mee in de aanval. „Wie nooit probeert, wint nooit Ik ben een aanvaller, altijd ge weest. Dat verandert niet nu het einde van mijn loopbaan na dert Ik zal tot de laatste dag een ware professional zijn en blijven aanvallen." ager ovij met Frank Aarts Schaatscoach en Tour-fan Ab Krook moedigt ex-topwielrenner Rob Harmeling en schaatsdiva Gretha Smit aan op de flanken van Les Deux Alpes. Foto: GPD/Wouter Borre Voetbalanalyticus Youri Mulder veroorzaakt op zijn fiets een file tijdens de beklimming. Foto: GPD/Wouter Borre Frank Aarts (39) kookt. Dage lijks bereidt hij voor zo'n 25 man van het Nederlandse be drijf Movico in een mobiele keuken het eten. Het bedrijf uit Deume is met een elftal vracht wagencombinaties en zestien grote installaties in de Tour. Zo is Movico onder meer leveran cier van drie luxe vip-ruimtes, de perstribunes en diverse tv- wagens. Aarts, die in Deume woont, is bezig aan zijn eerste Ronde van Frankrijk. Hij kreeg de baan min of meer 'cadeau' van zijn vrouw. Hoe ziet je Tourdag er uit? „Meestal sta ik zo rond vijf uur, half zes op. Dan maak ik koffie en thee en een gezonde snack voor de jongens die vroeg aan de slag moeten. Om half negen ontbijten we gezamenlijk. Ver volgens doen we de afwas en sla ik de boodschappen in die we nodig hebben. We hebben weliswaar drie koelkasten en drie diepvriezers vol uit Neder land meegenomen, maar er gaan per dag bijvoorbeeld al tien broden op. Daarna ga ik koken. Tussen de middag wordt er warm gegeten, omdat er in de avond gewerkt wordt Er is een zeer gevarieerd menu. Ik zet ze geen friet met een frikan- del voor. Het moet gezond én lekker zijn. Dus hebben we de ene dag varkenshaas, dan zalm, dan kipfilet of een biefstukje. Er wordt ook niet op het eten be spaard. Dat kan niet, want ze ker in de bergen zijn we vaak tot twee uur 's nachts in touw." Wat is je meest memorabele Tourmoment? „Dat is eigenlijk alles. Ik vind het echt een geweldig avontuur. Al jaren temg heb ik tegen mijn vrouw gezegd dat ik de Tour wel eens van heel dichtbij wilde meemaken. Zij had gehoord dat Movico een nieuwe kok zocht en heeft voor mij gesolliciteerd. Ja, ik heb deze baan dus eigen- Foto: GPD/Wouter Borre lijk van haar 'cadeau' gekregen. Als je alles zo van nabij mee maakt, krijg je pas echt een goed beeld wat er allemaal bij komt kijken. De contacten zijn ook heel leuk. Wij zijn nogal scheutig piet de koffie, dus tal van televisieploegen uit bin nen- en buitenland weten ons te vinden. En als je hier dan in de technische zone zomaar Lance Armstrong tegen het lijf loopt, en vanaf een meter af stand een fotootje van hem kan maken, dan is dat toch prach tig" Wat mis je het meest? „Mijn krant. Ik lees een regio naal dagblad, blijf graag op de hoogte. Oh, en laat ik mijn vrouw en de kinderen niet ver geten." Na de Tour ga ik.. „Ik heb nog een paar weken va kantie, ga naar Heinkenszand met de familie. En daarna weer aan de slag in ziekenhuis Elker- liek in Helmond. Als kok? Nee, dat heb ik jaren gedaan. Ik werk nu op de bedrijfseconomische afdeling." Edward Swier door Edward Swier les deux alpes - De klim naar Les Deux Alpes is nog niet eens begonnen, maar Marcel Wouda hangt al aan de auto. „Ik ben even wezen plassen, dus de jury zal wel een oogje toeknijpen", denkt de ex-zwemmer hardop. Als even later het officiële start schot klinkt voor het pelotonne tje Nederlandse (ex)topsporters, blijkt al snel dat smokkelen voor hem helemaal niet nodig is. Wouda klimt als een van de bes ten, ondanks zijn honderd kilo. Alleen de schaatscracks Henk Angenent, Jochem Uytdehaage en Miel Roozendaal blijven hem voor. Met een longinhoud van negen liter is Wouda's zuurstofopname in ieder geval veel groter dan die van René van de Kerkhof. De voormalig voetballer, die een bal lijkt mee te smokkelen onder zijn wielertrui, komt als laatste van de op uitnodiging van Ra bobank in Frankrijk neergestre ken prominenten boven op de Alpencol. De col die vandaag door de profs wordt beklom men. Van de Kerkhof zit op een fiets met een gewoon stuur en hij trapt een kleuterverzetje van 42x32. Alleen dankzij vele duw tjes van goedwillende collega's haalt hij de eindstrijd. „Vanaf nu bekijk ik de Tour met heel ande re ogen", hijgt hij. René had het daags ervoor op een racefiets geprobeerd, maar dat kromme stuur was hem slecht bevallen. De organisatie, die de tocht me de organiseerde om de Nebas, de bond voor aangepast spor ten, te steunen (opbrengst 6400 euro), was echter niets te dol. Er werd speciaal voor Van de Kerk hof nog even snel een recht stuur gekocht. Ook de tweede voetballer in het gezelschap, Youri Mulder, zit in de achterhoede. Mulder houdt onderweg de campers, die naar een mooi plekje speuren voor de Touretappe van vandaag, een beetje op. Rechts houden blijkt lastiger dan gedacht. „Maar ik fiets ook nooit meer. De laatste keer? Misschien was dat wel nog in de tijd dat ik in Bussum naar school ging." Een Duitse wieler toerist krijgt van Mulder te ho ren waarom uiteindelijk toch de top haalt .Ausdauer, das be- kommt mann in die Bundesli- ga." Halverwege de klim heeft Mul der zijn ritme toch te pakken en waant hij zich Marco Pantani. „Ik voelde me even het Olifant je. Maar op het laatst was ik wel een hele zware olifant", aldus Mulder, die is gestopt als voet baller. Roeier Nico Rienks, tweevoudig olympisch kampioen, moet zoe ken naar die 'heilige' wil van vroeger, om tot het uiterste te gaan. „Ik herkende de pijn nog van het roeien. Maar als je met roeien moe werd, wist je dat je door moest Dan keek je opzij en zag je die andere boten ko men. Nu reed er geen mens voor of achter me." Als Arbo- arts had hij het zichzelf ontra den mee te doen. Hier ga je te diep. Het is lekker om naar je werk te fietsen, of voor je lol een stukje te rijden. Maar als een gek die berg op, dat is niet gezond." Rob Harmeling, etappewinnaar in de Tour van 1992, is er het le vende bewijs van. Hij zit te ster ven in het wiel van Gretha Smit. Even moet de Tukker, na zijn loopbaan liefst zeventien küo aangekomen, zelfs lossen. „Maar ik dacht, dat mag ik toch niet laten gebeuren. Eraf gere den worden door een vrouw, dat nooit Ik sterf nog liever." Smit, hersteld van een knieope ratie, heeft het - mede vanwege de competitie met Harmeling - een mooi ritje gevonden. Al is het ook voor haar ongemeen zwaar geweest. „Ik heb dit jaar nog niet zo kapot gezeten." Even verderop is aan Stephan Veen nauwelijks af te zien dat hij een forse inspanning heeft Oud-voetballer René van de Kerkhof, 100 kilo schoon aan de haak, wordt door Henk Angenent (links) en een sportieve bankemployé omhoog geduwd. Foto: GPD/Wouter Borre geleverd. De 275-voudig hoc keyintemational deed het nif gf onaardig. Zo rustig als hij inl veld oogt, zo bedeesd klimt h uw - ook. In een en hetzelfde tem| iRce komt hij na 40.58 minuten b( ig g, ven. Zijn nieuwbakken echtg fe c note Suzan van der Wielen, 0 fel, ex-hockeyintemational, heeft er a ruim zeven minuten meer do fel dig. Het stel was net temg va ting huwelijksreis. „Dus de laatste jges weken heb ik niet zo goed ku nen trainen", voert Veen alswi cuus aan. In de achterhoede finisht Ro ||3 Zwerver, winnaar van olym pisch goud met de volleyball - Hi in Atlanta 1996. De huidige 1 ftir nager van landskampioen 0 "ree niworld heeft die ochtend nk 'ren zoals zijn mede-sporters, ing 'gist reden, maar de weg naar de iuel, start in de auto afgelegd. „Als &d i ex-topsporter weet ik precies gde wat ik kan. En nog beter wat nd c niet kan." Hij heeft, als enige Qdai waarschijnlijk, onderweg nog "va tijd gehad om te genieten. s 01 „Je rijdt op die onmenselijks ten berg. En je hoort alleen jezelf mir maar hijgen. Dat is een hele aparte ervaring." jg. Élfstedenwinnaar Henk Angi nent wint het wedstrijdje-vo< bekende Nederlanders op de kilometer lange klim, al is het iza Finse Rabo-talentje Jukka Va ren ranta wel bijna vijf minuten >g v, sneller. 30.34 om 25.55. Net a Jei tweevoudig olympisch kamp ige oen Jochem Uytdehaage be- een schouwt Angenent het spons rde uitje als een serieuze training en A „We zijn allemaal met topspo lalb bezig of hebben dat ons levei 24, lang gedaan. Dan doe je niet ng-( voor spek en bonen mee." U iree dehaage, de gouddelver van 1 nt. laatste Winterspelen in Salt L uit City en daarom waarschijnlijl in h onderweg ook het meest her- Iva kend, baalt dat hij voor de itf ida rathonschaatser moet buige» «se „Maar ik zat met mijn hartsli op soms al hoog in de 190." op Niemand durft aan René van Kerkhof te vragen zijn hartsli eens op te nemen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18