KUNST 8c CULTUUR Snorkelen boven foto's en schilderijen beeld en evenbeeld Glansrollen Lambik en Tante Sidonia Ridderen Chaplin twintig jaar uitgesteld Heldere beweging in visuele overdaad >el nul van mo duplex' e mfestival in nniversum svo Gordon erleden Bie onjuist Leidse kunstenaar Casper van der Kaay exposeert onder water 'Elvis-herdenkingsfestivaT in Tilburg t Charlie Chaplin in de film 'The Goldrush'. Foto: GPD Londen/ap - Niemand kon zijn talent en bij drage aan de filmindustrie ontkennen en toch werd het ridderen van Charlie Chaplin in Groot-Brittannië bijna twintig jaar uitge steld. Uit voorheen geheime documenten die nu zijn vrijgekomen, blijkt dat dit voor namelijk te wijten was aan zijn levensstijl, die de Britse regering moeilijk kon verkrop pen. Chaplin, die wereldberoemd werd als acteur en regisseur van stomme films, werd in 1956 al voorgedragen als kandidaat voor de ko ninklijke onderscheiding, maar kreeg die pas in 1975. Volgens de documenten zag de Britse regering er lange tijd vanaf omdat de acteur door sommige Amerikanen was be stempeld als een sympathisant van de com munisten en een man met een twijfelachti ge moraal. Chaplin, die in 1889 in Londen werd gebo ren, vertrok in 1910 naar de Verenigde Sta ten, waar hij 42 jaar zou blijven. Toen rond 1956 voor het eerst werd overwogen om hem tot ridder te benoemen, bleek volgens de documenten dat het publiek aanstoot nam aan Chaplins huwelijken met de 16-ja- rige meisjes Mildred Harris in 1918 en Lita Grey in 1924. Daarnaast konden de roddel bladen niet genoeg krijgen van verhalen over de geldigheid van Chaplins latere hu welijk met actrice Paillette Goddard met wie hij in China trouwde, of over een slepende rechtszaak waaruit bleek dat hij de vader was van het kind van actrice Joan Barry. Het ridderschap kwam voor Chaplin pas dichtbij toen de Schotse zakenman Fergus Horsburgh in januari 1972 een brief schreef aan Elizabeth II waarin hij er bij de koningin op aandrong om Chaplin te onderscheiden. Chaplin leefde toentertijd samen met zijn vrouw Oona O'Neil in het Zwitserse Mon- treux. Uiteindelijk werd Chaplin in 1975 op 86-jarige leeftijd tot ridder benoemd, twee jaar voor zijn dood op Eerste Kerstdag in 1977. Ie'. Zo lt de toepasselijke on- srsftitel van de tentoonstel- 'Beeld en Evenbeeld', ïalf september in negen sea en galeries te zien. n 45 ateliers worden in half jaar tijd binnenste den gekeerd om een arsdoorsnede te tonen hedendaagse kunst. In e wekelijkse serie stelt dsch Dagblad de kunste- ar achter de doeken, Iden en installaties voor. ndaag: All art Lakke. blad Mlart Lakke staat boos op )ES foto. Tikkeltje agressief s. „Dat is ook de bedoeling, meeste kunstenaars staan tsappig naast hun kunst ig k. Omdat ze vinden dat ze ndelijkheid moeten uitstra- Hun werk willen aanprij- 71-51 Nou, dat is niets voor mij. ir voel ik me niet zo prettig Daarom kijk ik zo op die Maar ook omdat het werk htigi jickname 'De geur van de Fschfl' ld' heeft. Ik haal mijn neus ioen oor op. ckname. Oftewel koos- Ik geef mijn werk geen P s mee. Een titel duidt het in Jk meteen. Geeft het meteen betekenis en dat wil ik Waarom niet? Ik ben nu al *ssi hele tijd bezig met het ont- kelen van een tekentaal, gelijkvormigheid in tekens, chDajlden. Ik veronderstel datje als de letters van het alfa tekens hebt die voor ieder- hetzelfde zijn. Onmisken- rzijn. Dat iemand uit Japan er naar kijkt precies het- uid B|ie ziet als iemand in Afrika, rbij gaat het me om de vor- l(j ijkheid, niet om de inter- atie die iemand er vervol- aan geeft.' len gjis niet zoiets als een nieuw een nieuw beeld. Wel wat ik een tussenbeeld ïzeri m. Een voorbeeld: er zijn in oop der tijd natuurlijk heel torens ingestort. Maar het ld van het instortende ld Trade Center vreet al die ere instortende torens als ware op. Dat beeld wordt iet ware een icoon van alle ortende torens. Het wil niet als iets nieuws voor- en n. Het wil het banale zijn, gewone. Denkt men aan instortende toren, dan kt men aan het World Tra- terdam - Schrijver A.F.Th, der Heijden heeft deel nul zijn nieuwe romancyclus no duplex' ingeleverd bij uitgeverij Querido. De 'Mo- apes' is het begin van de verwachte achtdelige kro- en verschijnt in november, ichrijver, bekend van zijn ge romancyclus 'De Tande- iTijd', had al eerder de ma- tripten van deel een (Homo lex 1: Moeilijke Voeten) en twee (Homo duplex 2: oppunt Hellegat) ingele- Hij vond al schrijvende er een boek ontbrak. haag - Het Omniversum in Haag houdt voor het eerst t filmfestival. Het evenement aat uit 22 grootbeeldpro- öes en loopt van 22 juli t/m t jtember. Naast thema's als u uit, cultuur en techniek zijn ok IMAX-entertainment- s. Drie producties beleven ns het festival hun Neder- se première en de Haagse d Pink Project begeleidt live n avondvoorstellingen. In- 70-3073456. york/anp - De Amerikaan- lueszanger en -pianist Ro- Gordon is op 74-jarige leef- overleden. Hij is op 11 juli een hartaanval bezweken, I gisteren bekend. Gordon in de jaren vijftig van de eeuw een reeks hits als 'No More Doggin', Chicken' en 'Just a Litt- Hij speelde met coryfee- 3.B. King, Johnny Ace en Bland. 'Just a Little Bit' van de populairste uit de jaren zestig. - Het bericht afgelo- deze krant over geen royalty's ontvangen van de ige platenbaas en de minister van economi- Herman Heins- is niet correct. Uit de be de website van De dat Arcade-baas geen royalty's aan hebben afgedragen, reactie van Wim de Bie het niet ging om maar om een pla- van een andere maat- dans recensie Maja Landeweer Voorstelling: 'Before and after the fall' en 'Rise', in het kader van Julidans, door Michael Gark Company. Choreografie: Michael Clark. Muziek: The Fall. Gezien: 19/7, Stadsschouwburg, Amsterdam. Het zaallicht is nog niet uit of in het donker lichten twee billen op. Ze behoren toe aan één van de danseressen van de Britse terug-van-weggeweest choreo graaf Michael Clark, die in zijn nieuwste programma 'Before and after the fall' letterlijk met de billen bloot gaan. Danspak- ken met een cirkelronde uitsne de ter hoogte van het achter werk bieden een vrij uitzicht op frivole bilpartijen. De kostuums van de in 1994 overleden kunstenaar Leigh Bo wery, waar Clark in het verle den veelvuldig mee samen werkte, verwijzen rechtstreeks naar Clark's werk uit de jaren tachtig. Veel stoute details als één blote borst of naakte oksels zijn typerend voor het rebelse karakter van het werk van de excentrieke en roemruchte Clark, die zich enkele jaren ge leden, op de rand van de af grond, terugtrok uit de danswe- reld. Nu is de vroegere belofte van de klassieke danswereld, die hij zo ferm de rug toekeer de, weer helemaal clean en vol op bezig aan zijn come-back. Terwijl Clark in 'Fall' teruggrijpt op het verleden, toont 'Rise' de nieuwe Clark. Wezenlijke ver schillen zijn er overigens niet, al is 'Rise' soberder van vorm. In beide stukken bedient Clark zich van een mooi helder neo klassiek dansidioom. Maar ter wijl de dansers zich in 'Fall' soms nog verliezen in vloeiende aansluitpassen en elegante armvoeringen, heeft Clark in 'Rise' de pure hoekige en geo metrische vormen verder door gevoerd. Bovendien is de dans in 'Fall' veel meer aangekleed met uitdagende mimiek, af en toe een sneer naar het klassieke ballet in de vorm van bespotte lijke dribbelpassen op zilveren plateaulaarzen, barokke over dadige kostuums en flauwe hu mor als spiegelei-bomen. 'Rise' straalt bij vlagen vroom heid en sereniteit uit, ondanks de expliciete verwijzingen naar seksuele handelingen, waartoe hulpmiddelen als een reusach tige op en neer gaande hand worden gebruikt. Puur abstrac te dansscènes worden afgewis seld met visueel spektakel als fel oplichtende TL-balken die de lijnen van de dansers bena drukken. Maar ondanks alle overdaad, het lawaai van de rockformatie The Fall en de op vallende decors en kostuums, blijft de dans in al haar schoon heid toch de meeste aandacht trekken. de Center. Ziet men dat beeld voor zich." „In de werken in de Lakenhal keren een aantal beelden te rug, zoals een vliegtuig, een schip, een hand. Wat centraal staat in dit werk is dat het zich wil voordoen als tussenbed den. De tekens die ik nu ge bruik doemen als het ware op uit een laag. Het lijkt alsof ze al bestaan, het lijkt alsof ze in de werkelijkheid al een plaats hebben. Ze doen wat ik wil. Ze bewerkstelligen dat jij een boot ziet, een vliegtuig. Ze zijn voor jou niet anders te interpreteren dan alleen zo. Terwijl er eigen lijk alleen gekleurde lijnen zijn en ruimten daartussen, een vorm van illusie die ik heel aangenaam vind. Dat probeer ik te bereiken, dat je niet voor bij de tekens kunt kijken." „Zie het zo, ik bevind me in de stam van de beeldende kunst, de basis. Terwijl veel kunste naars in de uiteinden van de takken bezig zijn. Met de aller individueelste beleving van kunst, voor iedereen een eigen ervaring. Mij gaat het om de collectieve herkenning. Ja, dit werk komt saai over, dit schreeuwt niet om aandacht. Dit wekt een veel minder heftig •soort emotie op. Want je kent al een vuur, je kent al een vliegtuig. Alleen wil dit vlieg tuig een plaatsje tussen al die andere vliegtuigen die je kent. En uiteindelijk wil het hét vliegtuig zijn. Dat beeld waar je aan denkt als je naar Schiphol rijdt." Tekst: Herman Joustra Foto: Hielco Kuipers den haag/gpd - Een Elvis-lunch, een Elvis-dienst, een Elvis-straattekenwedstrijd, een Elvis-cd- en platenbeurs en veel Elvis-muziek. Met een 'groots herdenkingsfestival' zet Tilburg op 16 augustus de 25ste sterfdag van Elvis Presley luister bij. De Elvis Memorial, onder het motto '25 years of mourning'wordt onder meer georganiseerd door kunstenaarscollectief de Tilburg CowBoys en zaal 013.Tijdens de Elvis-lunch worden typische Elvis- hapjes geserveerd als zijn favoriete peanutbutter- banana-sandwich en zal Jan Rot in een bij voor baat al als zeer persoonlijk aangeprezen lezing 'zijn band met de King' uit de doeken. Op de Memorial-dag wordt de film 'Hasenpfeffer' vertoond die zij maakten over hun 'bedevaart' naar het Duitse Bad Neuheim waar Elvis woonde toen hij in het nabij gelegen Friedberg gelegerd was. De dag wordt ingeluid met een gospeldienst door ds. Fred Omvlee, theoloog en Elvis-fan. Op de dubbelexpositie 'Elvis is hier-hier is Can nes' is tot 18 augustus in FAXX, naast foto's die persfotograaf Sem Presser in de jaren vijftig maak te tijdens de filmfestivals in Cannes, werk te zien van hedendaagse kunstenaars die zich door Elvis hebben laten inspireren. De Openbare Biblio theek heeft de expositie 'De Boekenkast van Elvis'. In 013 zijn de hele avond muziekoptredens, met afterparty en Elvis-disco. theater recensie Jacques Hendriks Voorstelling: 'Suske en Wiske - De Spokenjagers', musical van Music Hall. Gezien: 21/7, Stadsschouwburg Antwerpen (première). Nog te zien aldaar: t/m 1 /9. Vanaf 29/9 tournee door Nederland o.a. 12 en 13/10 Rijswijk (Schouwburg); 16/10 Scheveningen (Circustheater); 10/11 Leiden (Schouwburg). Een populair stripverhaal dat letterlijk tot leven komt. Dat moet wel een heerlijke familie voorstelling opleveren. Dat is ook het geval met 'Suske en Wiske - De Spokenjagers', de musical die zondag in Antwer pen in première ging en vanaf eind september in ons land te zien is. Veel kinderen, maar na tuurlijk ook volwassen fans van de stripboekenreeks Suske en Wiske zullen ervan genieten. De vijf helden - Suske (Sébastien de Smet), Wiske (Femke Stoop), Lambik (Ronald van Rillaer), Tante Sidonia (Jeroen Maes) en Jerom (Ivan Pecnik) - worden tot in de perfectie uitgebeeld. Het lijkt werkelijk of ze zo uit de strip zijn komen lopen. Wat dankzij de levensgrote projec ties van tekeningen van Paul Geerts, de inmiddels gepensio neerde tekenaar van de strip, ook het geval is bij deze pro ductie van Music Hall. Het is knap en geestig om te zien hoe regisseur Jos Dom twee- en driedimensionale ele menten laat samensmelten op het podium. Op het doek knalt een getekende auto tegen een boom, waarna een echte band over het podium rolt en onze helden volgen, Lambik natuur- Slapstickachtige fratsen van Suske en Wiske in de musical 'De Spokenjagers'. Foto: luk Monsaert lijk met het stuur in de hand. Publiekslieveling Lambik speelt toch een glansrol, net als Tante Sidonia. Met zijn onnavolgbare motoriek bezorgt de boomlan ge Jeroen Maes het publiek buikpijn van het lachen. Je vraagt je voortdurend af wan neer die lange stelten werkelijk in de knoop zullen raken. De vijftien liedjes, van de hand van Alain Vande Putte en Peter Gillis (K3, Isabelle A.), geven de voorstelling een vlot en eigen tijds karakter, zonder dat de ge bruikelijke, wat gedateerde mo raliserende boodschappen in de knel komen. Met name het nummer de 'De Spokendril', waarin Lambik verkleed als bluesbrother de zes gemene spookjes probeert op te voeden, zorgt voor een massaal mee- swingende zaal. Het verhaal van de musical is in vergelijking met de strip wat versimpeld. De vijf vrienden belanden tijdens een vakantie weekendje op een kasteel in de Ardennen. Vlak voordat ze bin nengaan, worden ze gewaar schuwd door een landloper: het spookt op kasteel Rodeldal! In (fit kasteel - waarvan het interi eur het enige 'echte' decor vormt - woont barones Lamer de Rodeldal. In de strip een eenzame, oude vrijster, in de musical een wat wulpse vrouw, gespeeld door Gerdy Swennen. Er blijken inderdaad zes spook jes te zijn, gespeeld door kinde ren tussen de 12 en 15 jaar, die van plan zijn de barones dood te pesten. Waar die spookjes precies vandaan komen en waarom de landloper met hen samenspant tegen de barones, wordt niet helemaal duidelijk, ook al omdat de gemaskerde spookjes vrij moeilijk te ver staan zijn. Daarvoor moet u het stripboek nog maar eens lezen, dat in een speciale editie op nieuw is uitgebracht. Voor de kinderen in de zaal maakt die lichte onduidelijk heid in het verhaal niets uit. Jong en oud genieten toch wel van de slapstickachtige fratsen van hun striphelden en pakken misschien en passant ook nog wel de wijze lessen mee: rodde len en kwaadspreken is slecht. En houd de natuur, je vrienden en je familie in ere. door René van Zoen leiden - Gehuld in een gewaad van fietsbinnenbanden rijst mo del Aswintha Lam op uit het wa ter. Je moet wel af en toe adem halen", roept ze naar fotograaf Casper van der Kaay. De foto graaf portretteert haar terwijl zij onder water poseert. De fotoses sie is de laatste in een lange reeks studies naar beweging van men sen onder water. Van der Kaay bereidt zich ermee voor op een expositie van foto's en schilderij en onder water. Volgend jaar zo mer, voor de kust van het Griekse eiland Kefallonia kunnen bezoe kers snorkelend zijn werk bezich tigen. De fotosessie vindt plaats in een hoek van het buitenbad van zwembad De Vliet. F.en wit scherm van twee bij twee meter staat rechtop in het water. Het vormt de achtergrond voor de fotosessie onder water. Model en fotograaf halen een paar keer diep adem voor ze zich naar be neden laten zakken. Op het wit te doek is de schittering van zonlicht in water geprojecteerd. Van der Kaay kronkelt door het water om het model voor het decor vanuit verschillende posi ties te fotograferen. Slierten fietsband van de jurk van As wintha Lam zweven als tenta kels door het water. „Ik wil dat het water geen be lemmering meer is voor het fo tograferen", vertelt Van der Kaay, die ruim een jaar geleden begon met fotograferen van mensen onder water. Zijn erva ringen hiermee verwerkt hij in de schilderijen voor de onder water-expositie. Twee jaar gele den ontstond het idee daarvoor. „Ik had genoeg van exposeren in galeries, want er is geen inter actie met bezoekers." Mensen die volgend jaar zijn tentoonstelling in de zee bij Kefallonia bezoeken, zullen wel actief bezig zijn. Uitgerust met vinnen, duikbril en snorkel zwemmen zij over de doeken die een paar meter diep in zee zijn afgezonken. Naast de ten toonstelling van schilderijen wordt er ook muziek gemaakt. Van der Kaay heeft daarvoor de hulp ingeroepen van een musi cus en een deskundige op het gebied van onderwatergeluiden. „We proberen de geluiden van zeezoogdieren te imiteren. Het moeten geen liedjes worden." Er zijn al enkele composities ge maakt. Daarbij zijn vooral hoge en middentonen gebruikt, want lage tonen zijn slecht hoorbaar onder water. De gedachte achter het project is de mens die lacht naar de wereld boven water. „Onder water kun je dingen doen die boven water niet kun nen. Er zijn veel minder beper kingen. Je hoeft bij je beweging alleen naar jezelf te luisteren. Water is ook iets waar iemand of bang voor is, of juist van houdt." Model Aswintha Lam poseert onder water voor kunstenaar Casper van der Kaay. Slierten fietsband zweven als tentakels rond haar. Foto: Henk Bouwman I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17