'Houd de verkeerstoren altijd aan de rechterkant' De reiger en de rat Over zomeren in de Leidse Hout haken, dammen en voetbal verenigd in een bordspel Het dak eraf Fietsen, shoppen en eindeloos turen: een dagje uit op luchthaven Schiphol rbod op bonkende auto's HDC970 DINSDAG 23 juli 2002 door Nancy Ubert Vreemde vogels. Daar stikt het van in de Leidse Hout. Je hoeft maar een wandeling te maken over de velden, door de bossen of langs het water om dat te zien. Behalve door de voetballers, fietsers, slen teraars, zitters en liggers van divers pluimage, wordt de aandacht vandaag vooral ge trokken door vreemde vogels in de letterlijke betekenis van het woord. Zo loopt er bij het Diaconessenziekenhuis aan de overkant een haan rond, die zich heeft opgeworpen als pleegvader van een jong konijntje. Of de haan zijn ou- derrol geheel vrijwillig op zich heeft genomen, is niet duidelijk. Hij kan het jonge huppelding in elk geval niet afschudden. Misschien dat „Of mensen met vakantiegeld op zak makkelijker auto's ko pen?", herhaalt de Leidse Ford- verkoper Carl Verburg de vraag. Hiermee wint hij bedenktijd voor zijn antwoord, maar het is tijd die Verburg ook wel nodig heeft. Zijn uitvoerige antwoord bestaat uit drie delen, hier ver kort weergegeven: 1. Ik zou het nooit doen, want ik wil op va kantie. 2. Ik vraag nooit aan mijn klanten hoe ze aan hun geld komen. 3. Nee. Verburg verkoopt het hele jaar door auto's. Een piek in mei en juni heeft hij nooit meegemaakt. „Zoiets is toch meer van vroe ger. Mensen hebben tegenwoor dig al een idee hoe ze het een en het diertje zich een kleine haan waant Dat zijn vader niet op hem lijkt, weet het niet eens. Er staan maar wei nig spiegels in de struiken. Of het deert het pluizenbolletje niet In elk geval is de keuze voor een potige bescherm heer niet onverstandig. Want de natuur is wreed, en ook in de Leidse Hout spelen zich drama's van Discovery- en National Geographic-achtige proporties af. Jonge konijn tjes vallen regelmatig ten prooi aan grote, krijsende meeuwen. Die wanen zich op hun beurt als een condor in de Andes en plukken hun weerloze prooi in duikvlucht van de grasmat Nee, dan de Canadese gans die op diezelfde grasmat resi- ander financieren en de storting van het vakantiegeld heeft daar niet zoveel mee te maken. „Waar we in de zomer wel een piek in hebben", zegt Verburg, „is het aantal kijkers naar die daar." En hij wijst naar buiten waar al een maand of twee een cabriolet staat. „Kijkers, hè. En geen kopers. Zo gauw het zon netje doorbreekt kun je er op staan wachten. Dan komen ze weer. Hebben net getankt, laten deert. Het beest maakte ooit eens een noodlanding voor het theehuisje. Vleugelpech, onherstelbaar. Sindsdien woont hij tussen zijn Neder landse soortgenoten. Maar uit het oog is in dit geval niet uit het hart. Elk jaar krijgt de vleugellamme gans bezoek van zijn overwinterende fa milie, die onderweg naar warmer oorden even komen kijken hoe het met de verlo ren zoon gaat Meevliegen kan hij niet meer, maar in de Leidse Hout is het best uit te houden, zeker als je vriendjes het park als jaarlijkse stop over gebruiken, 's Zomers is er aandacht van de wande laars, 's winters familiebe zoek. Gedwongen overwinte ren én overzomeren. hun eigen auto even staan en lopen een rondje om de cabrio heen. We zijn er onderhand aan gewend." Maar hij staat er nog steeds. „Ja dit is Nederland hè. Met iets te nuchtere mensen en iets te wei nig mooi weer. Maar misschien gaat hij komend weekeinde wel weg. Tijdens de Summer Sale Actie. Wel even opletten, want het is 'sale' van verkopen, niet 'sail' van zeilen. Dank je." schiphol - Het is droog, de zon laat zich regelmatig zien en als je de wind wegdenkt, is het ideaal fietsweer deze maandagmiddag. Nu eens geen traptochtje door polderlandschap of bos, maar een rondje Schiphol. Schiphol: in ruim 85 jaar tijd uitgegroeid van mili tair vliegveld in een drassige pol der tot energieke bedrijvenstad. Miljoenen mensen komen en gaan en duizenden mensen wer ken hier. De bedrijvigheid trekt dagjesmensen aan. Wie wil, kan dankzij 'De ronde van Schiphol' de Airportcity eens op een andere manier leren kennen. Fietsen kun je niet huren in de vliegstad. Dat is jammer. Het rij wiel moet dus mee in de trein of met de auto. De routebeschrij ving begint bij Aviodome, het nationaal luchtvaartmuseum. Eerst maar even daar naar bin nen. „Gemiddeld blijven men sen hier anderhalf uur", vertelt Peter van de Noort, hoofd PR en Marketing. „Vooral gezinnen met kinderen onder de twaalf komen bij ons de geschiedenis van de luchtvaart ontdekken." Overigens kan dat nog tot eind van dit jaar. Want op 31 decem ber sluit Aviodome voorgoed. „We kunnen hier niet uitbrei den, we hebben al ruim dertig jaar dezelfde grootte." Het mu seum verhuist naar Luchthaven Lelystad en gaat daar als natio naal luchtvaartthemapark ver der. „Met een R in de naam. Aviodrome. Airodrome betekent vliegveld. Bovendien gaat een lang gekoesterde wens in ver vulling en worden we in de volksmond al Aviodrome ge noemd." Het is vrij rustig in Aviod(r)ome. Tim (9) en Bas (11) hebben de geschiedenis van Fokker en de inzet van de helikopter Sikorsky tijdens de Watersnoodramp achter de rug en kijken met open mond naar een filmpje over kunstvliegen. „Gymnas tiekles in de lucht", concludeert de oudste. Of ze later soms pi loot willen worden, vraagt hun opa. „Nee archeoloog", meldt Bas gedecideerd. „Ik geloof ik ook", zegt zijn broertje. Op de fiets. Met de gouden tip in het achterhoofd: 'Houd de verkeerstoren altijd aan de rech terkant, dan fietst u vanzelf om Schiphol heen'. Terwijl auto's langs suizen, echte en machina le vogels in de lucht zijn, is het een levendig, afwisselend stukje trappen naar de zogenoemde spotterspromenade voorbij het 'lang parkeren'. Hier zijn de vliegtuigen die gebruik maken van de Buitenveldertbaan van dichtbij te bewonderen. „Maar vandaag is het veel te rustig", moppert Brandon (12) die met zijn vader ook de achttien kilo meter tellende ronde fietst Brandon is gek van alles wat maar met luchtvaart heeft te maken en is vaak op Schiphol te vinden. „We staan vierde in de top tien van Europese lucht vaartsteden", weet Brandon. „De vijfde baan is in aanbouw. Op het panoramaterras kun je heel goed zien hoe druk het hier is en hoe hard er gebouwd wordt. We doen het heel goed." Pa grinnikt. „Hij praat alsof hij hier al werkt." De tocht gaat verder. Via Schip- hol-Noord, Schiphol- Oost (met hangars van de KLM, Martinair en Transa- via) en Ou de Meer kom je bij een tweede officiële spottersplek, de grote parkeerplaats langs de Kaag baan. De Kaagbaan is een van de meest gebruikte start- en lan dingsbanen. Het is behoorlijk druk; zowel op de baan als op de spottersplek. Tientallen au to's staan met de neus naar de landingsbaan geparkeerd. Kin deren joelen langs het groene hek. Een jonge vrouw, gekleed als stewardess, luistert een handscanner af. Is ze een door gedraaide vliegtuigspotter of vervult ze een officiële taak? „Geen van beiden", antwoordt Kassandra Zandstra uit Zoetermeer. „Ik ben al sinds mijn tiende gek van vliegtui gen. Nu heb ik een va kantiebaan tje op Schiphol. Op weg naar huis, pik ik nog even de sfeer mee. Even kijken hoe alles er uitziet, nu het extra druk is. Al die vliegtuigen die de lucht in gaan. Het klinkt lekker, het voelt vanbinnen lekker, zelfs de kero sinelucht vind ik lekker." Nu ze het zegt, de brandstofdampen zijn inderdaad te ruiken. „Ik ben aangenomen bij de vliegschool van Martinair. Het is mijn grote droom piloot te worden. Ik moet alleen een bank zo gek zien te krijgen om mijn oplei ding te betalen." Weer op de route is vanaf fiets pad Rijkersstreek de verkeersto ren te zien die Kassandra en an dere spotters met handscanners aan het afluisteren zijn. Weer bij Aviodome aangekomen in Schiphol-Centrum gaat de fiets terug in de kofferbak van de au to. Het is tien minuten lopen naar de Terminal met onder meer winkelcentrum Schiphol Plaza, informatiecentrum Schip- holscoop en het Panoramater ras. „Eens zien hoe extra duur het hier in de winkels allemaal is", zegt een vrouw tegen haar metgezel als ze de draaideur binnengaan. Bijna inspirerend is het om te ontdekken hoeveel mensen op reis gaan of zojuist gearriveerd zijn. Boven, op het brede Pano ramaterras, kijken tientallen mensen opstijgende vliegtuigen na. Een meisje koopt een kaartje voor de vluchtsimulator die daar al jaren achtereen is te vinden. „De aantrekkingskracht van de luchtvaart is groot", vindt haar moeder. Waan Schiphol, gemeente H aar lemmermeer Prijs: Fietsroute is gratis te be machtigen via internet, kaartje Aviodome kost 6,80 euro of 5,70 euro (afhankelijk van leef tijd of kortingspas), op Schip hol Plaza kun je zoveel geld uitgeven als je wilt, het Panora materras is gratis toegankelijk. Alleen mensen kijken op Schiphol is al leuk, fiets tocht is zonder sterke wind prima te doen. Fietsen zijn niet te huur, parkeren op Schiphol is schreeuwend duur en kerosine lucht kan misselijk maken. mg/ANP - De Schevening- ulevard is vanaf vanmid- erboden terrein voor per- die geluidsoverlast ver ken. Burgemeester Deet- van Den Haag heeft een rerordening ingesteld we de aanhoudende klachten eiharde muziek uit gepar- t auto's. Het verbod op oemde bonkende auto's en en het rondhangen ij geldt tot 1 oktober op de oulevard. ijn voornamelijk jongeren hinder veroorzaken. En- weken geleden ergerden omwonenden zich zo, dat de politie nog net een vechtpartij kon voorkomen. „De openbare orde was daar in gevaar", aldus Deetman. De jongeren veroor zaken ook overlast door te drin ken en te voetballen tussen het wandelend publiek. Het is vol gens de gemeente voor het eerst dat Scheveningen met het pro bleem wordt geconfronteerd. Wel ontstonden eerder moeilijk heden door alcoholmisbruik. Vorig jaar zomer stelde de bur gemeester een drankverbod in op de boulevard. Dit jaar her haalde hij dat wegens succes. Verslaggever Gerard Baas overzomert op een woonboot. Zijn ervaringen beschrijft hij in een drieluik. Vandaag deel twee. Rust is het belangrijkste kenmerk van het dagelijks leven, nu de woonboot voor anderhalve maand van mij is. Af gezien van de luidruchtige motorboot jes en hun dito bemanning, is het over wegend stil. Het lichte gegrom van het autoverkeer op honderd meter afstand neem ik op de koop toe. Omdat ik er geen been in zie om het fijnste aan mijn nieuwe omgeving te verstoren, is het in huis ook stil. Geen radio, geen muziek, geen TV. Dat laat ste is overigens meer geluk dan wijs heid, want de afstandsbediening is aan gort en de bedieningsknopjes op de te levisie zijn onvindbaar. Gelukkig heb ik weinig last van ontwenningsverschijn selen en kan ik proberen het nadeel om te zetten in een voordeel. Waarom ook niet? Ik heb de tijd om rustig om me heen te kijken, om eens goed te zien wat ik als verwende stadsjongen allemaal mis of ben vergeten te waarderen. Of om het rauwe gevoel van 'terug naar de natuur' op te roepen. Toegegeven, met de ver trouwde stad en al zijn gemakken bin nen loopafstand, mag ik het woord ontbering slechts met het allerkleinste lettertype opschrijven. Maar ik doe mijn best en het is een begin. Observeren. 'Wie zich meester wil ma ken van een vreemde omgeving doet er goed aan eerst een grondige observatie te plegen', citeer ik uit een survivalboek dat ik nooit gelezen heb, maar dat on getwijfeld geschreven is. Om zoveel mogelijk te kunnen zien, observeren dus, nestel ik me aan de eettafel. Met de rug naar de wal, dat is de meest stra tegische plek voor mijn onderzoek Kopje thee bij de hand en een krant binnen bereik Want wie weet, denk ik stiekem, heb ik het allemaal in drie mi nuten wel gezien en slaat de verveling toe. Ik begin links en ik eindig links, want ik kom niet verder dan links. Mijn blik wordt gevangen door een reiger. Die reiger, een prachtige grijswitte die ik meteen maar Willem doop, zit daar stokstil, stoïcijns en onverstoorbaar. Het is niet de eerste reiger die ik zie, maar wel die eerste die ik - waarschijn lijk door de stilte - lang in de gaten kan houden. Willem de Reiger is fascine rend en ik denk er niet aan ergens an ders naar toe te kijken. Wat is de natuur mooi en wat bijzonder dat je er op een woonboot middenin zit. Dan gaat de telefoon. Of ik zin heb om wat te komen drinken. Natuurlijk Twee minuten later sluit ik de voordeur ach ter me. Aan het einde van de loopplank hoor ik een zware plons. Plons? Een rat Help! Ik trek een sprintje. Weg uit die vreselijke natuur. Terug naar de veilige stad. las Pronk naar - Een zomerdag ij de regen met bakken uit nel komt Juist op die mo- :n doet het ontbreken van il op televisie pijn. Maar aop niet: Wassenaarder yLim vond na tien jaar zoek een bordspel uit dat al, schaken en dammen ineert: Zetbal. Volgend dat de uitdaging op een rige vakantiedag, rhet bord verlang je niet naar goed weer. Voor je n groenwit speelbord met p zichtbaar de contouren sn doel, een doelgebied, ïitvakken en een speel- ien doelverdediger, vier ligers, vier libero's (een niddenvelders) en twee 1 vormen het team. In het n van het veld ligt de bal. igint. ferste zet: de middenvel- e net als de toren bij scha leen vooruit en achteruit ewegen, plaats ik vooruit. 'Lim trapt af met zijn li- lie net als de loper diago- lag bewegen. Na vier zet- steert Lim zijn libero zo, met mijn libero de bal wel voeten moet schieten, libero kan hierna scoren, nijn doelman dekt de kor- kniet. „Ja, het lijkt zo lijk Maar er zit een hele [ie achter", lacht Lim ont- en. ilfvertrouwen begin ik aan eede potje. Want de regels nvoudig en zo moeilijk !t toch niet zijn? De zweet- els breken uit als Lim na ten de bal weer in het hiet. Nu is het zijn spits doelman verschalkt Weer spannen lach. En op kan ik daar niets tegen- ellen. irdt duidelijk waar Lim ir lang aan bezig is ge- Want het spel kan door ftijden worden gespeeld. Schaakliefhebbers kunnen er een dag overdoen om de bal in het doel te schieten. Maar ook de haastige bordspeler komt aan zijn trekken. Want snelle zetten en voetbalgevoel zorgen voor een bordspel vol actie en snel heid. „Het komt op strategie aan en niet op de geluksfactor", zegt Danny Lim. De nederlagen die Lim lijdt tegen zijn 12-jarige zoon en schaaktalent Dustin be wijzen dat. In 1988 vertrok de Chinese Lim vanuit Indonesië naar Neder land om daar met zijn vrouw een bestaan op te bouwen.Als je de taal niet spreekt, ga je au tomatisch meer denken." Het 4 idee voor Zetbal werd zo gebo ren. Zijn werk als postbezorger en verkoper in de supermarkt brachten hem hier niet vanaf. „Mijn handen werkten, maar in mijn hoofd dacht ik aan het spel." Ook ruzies bleven niet uit: soms zat Danny tot drie uur 's nachts in de huiskamer voor zich uit te kijken, terwijl zijn vrouw Tanya zich in bed afvroeg waar hij toch bleef. Dat piekeren resulteerde in een bordspel waarvan hij de patenten inmiddels in negen landen in bezit heeft. Tientallen jongeren hebben enthousiast gereageerd op Zetbal. Er is slechts één probleem: het spel is nog niet op de markt. Grote spelfabrikanten toonden inte resse, maar werden niet con creet. „Ik vermoed dat ze wach ten tot ik de patenten moet ver lengen in 2006", zegt Lim.Als ik dan niet meer in het spel ge loof, kunnen hun de rechten zo overnemen." Voorlopig gelooft Lim er wel in. Hij hoopt in Zuid- Korea een bedrijft te vinden dat het spel op de markt wil bren gen. „Sinds de prestaties van Guus Hiddink met het nationale team zijn Nederland en voetbal daar populair." Als dat ook niet lukt, gaat de Wassenaarder zelf over tot productie in het najaar. Navraag leerde dat Lim mini- Danny Lim met echtgenote en zoons aan Zetbal: „Het komt op strategie aan en niet op de geluks factor." Foto: Dick Hogewoning maal 2.500 stuks moet laten fa briceren. De kosten bedragen hiervoor ongeveer 20.000 euro. „Ik moet daar een lening voor afsluiten. Maar als dat de kans is om het spel op de markt te brengen, dan moet het maar. Ik geloof hier heilig in. In die tien jaar heeft deze hobby me ook al 14.000 euro gekost. Het moet nu slagen. Zetbal wordt achter schaken en dammen het derde bordspel. Ik zie het al helemaal voor me." Hoe dan ook is het spel in het najaar te koop. Actuele ontwik kelingen zijn te volgen op de website http://home.wana- doo.nUd.lim Eindeloos gratis turen op het Panoramaterras van Schiphol. Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13