DUIN BOLLENSTREEK Grote verbouwing verpleeghuis Overduin i Waar zijn de beeldjes van Annie en Simon? 'Wooncentrum Rijnweide aanpassen aan oudere doelgroep' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Dronkelap rijdt tegen verkeer in Clowntjesdag in Noordwijkerhout Apparatuur naar Polen R! 'Sommige mensen geeft het een vertrouwd gevoel om 's nachts iemand naast zich te horen kuchen en rochelen' Noordwijker r ontkent pogin tot doodslag Leidsch DagbladAHOIIliVIÜjV ANNO 1902 ANNO 1977 NOORDWUK - De politie heeft maandag een 37-jarige Noord- wijkerhouter aangehouden we gens rijden onder invloed. Op het moment dat de agenten de rotonde op de Duinweg opre den, kwamen zij de man tegen die tegen de rijrichting in reed. Ternauwernood wisten zij een botsing te voorkomen. Bij ademanalyse bleek dat de man de toegestane alcohollimiet driemaal had overschreden. Hij heeft zowel voor zijn rijgedrag als voor het rijden onder in vloed een bekeuring gekregen. noordwijkerhout - Honder den kleine clowns nemen zater dag het Noordwijkerhoutse dorpscentrum in. De jaarlijkse clowntjesdag staat dan op het programma. Alle kinderen wor den eerst geschminkt. Zodra dit klaar is, krijgen zij hun 'strip penkaart' waarmee ze deel kun nen nemen aan allerlei activi teiten. Ook krijgen de kinderen allemaal wat lekkers. Vier keer treedt 'grote' clown Toniko op bij de Witte Kerk. De kinderen kunnen zelf sleutelhangers, buttons en maskers maken. Met elkaar werken zij aan het grootste schilderij van Noord wijkerhout, met een oppervlak te van vier bij twee meter. Er is een Hans en Grietje Ballenbad en een clownspringkussen. Deelname is gratis. Clowntjes dag duurt van 11.00 uur tot 16.00 uur. lisse - Piet en Corrie van der Zon uit het buurtschap De En gel zijn gisteren voor de zoveel ste keer naar Polen vertrokken. Piet, zelf lid van de Lissese brandweer, gaat al voor de ne gende keer. De Nederlandse brandweer helpt de Poolse. Eerste reisdoel is Dubielno, waar ze het plaatselijke brand weerkorps in nieuwe overhem den steken. Anderhalve week later hoopt het echtpaar in het vlak bij de Oekraïense grens ge legen Rytro te arriveren, een dorpje van 3600 inwoners aan de voet van het Tatra-gebergte. Hier wordt een zending medi sche apparatuur afgeleverd, be staande uit een defibrillator, datascoop en allerlei kleine hulpmiddelen. dinsdag 23 JULI 2002 door Saskia Buitelaar katwijk - Het Katwijkse ver pleeghuis Overduin gaat de ko mende jaren een grondige ver bouwing tegemoet. Aan de ach terzijde van het enorme complex in de Katwijkse Zuidduinen wordt een stuk aangebouwd. Verder vindt een renovatie plaats in een aanzienlijk deel van het verpleeghuis uit de jaren zestig. De laatste vier- en zespersoons- kamers verdwijnen. Bijna elke bewoner heeft straks een slaap kamer voor zichzelf. Per twee kamers komt er een badkamer. Alleen in de twee paviljoens die tien jaar geleden al zijn aange pakt, slapen de bewoners nog met z'n tweeën in een ruimte. Hoewel dat tegen het beleid is van het ministerie van volksge zondheid - dat wil alleen nog eenpersoonskamers - heeft Overduin toestemming om dat zo te houden. Volgens Dirk de Vries, manager bouw en tech niek van Overduin, vinden de bewoners dat wel zo prettig. „Sommige mensen geeft het een vertrouwd gevoel om 's nachts iemand naast zich te horen ku chen en rochelen." In het Katwijkse verpleeghuis wonen 150 demente ouderen en twintig patiënten met de spier ziekte Huntington. Uit de hele Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio kunnen de ouderen terecht in Overduin. Het psy chogeriatrisch verpleegcentnim maakt deel uit van de stichting Dirk de Vries voor Overduin. De ingrijpende verbouwing van het verpleeghuis kan eindelijk beginnen. Foto: Dick Hogewoning verpleeg- en zorgcentra Duyn Rhyn, die ook twee vestigingen in Leiden heeft: Haagwijk en Overrhyn. Met de uitbreiding komt er in Overduin ruimte voor twintig extra personen, die nu op een wachtlijst staan. Na de onderte kening van de formele contract stukken vorige week, is de feest vreugde er volgens De Vries toe geslagen. „Niets staat de bouw nu meer in de weg." Enkele weken geleden is de Kat wijkse Bouwmaatschappij al be gonnen met het noodzakelijke sloopwerk. De waaiervormige paviljoens aan de oostzijde van het complex worden tot op het betonnen skelet gestript en op nieuw bebouwd. Op één van de vier paviljoens, die trapsgewijs op een duin staan, komt een ex tra verdieping. Daardoor ont staat tegelijk een binnentuin, waar bewoners beschut buiten kunnen zitten. Het heeft een tijd geduurd voor dat de plannen van Overduin op goedkeuring en geld van de overheid konden rekenen. De Vries: „Er is maar beperkt geld beschikbaar, dus als wij iets moois hadden, zei het ministe rie: te duur. Maar wij vinden dat deze bewoners hun laatste le vensdagen in een prettige om geving moeten doorbrengen. Dus op voldoende vierkante meters, met een lik verf op het plafond en mooi sanitair. We moeten echt af van de situatie dat meerdere mensen, vaak in continent, in een niet-geventi- leerde ruimte liggen. Als dat in een gevangenis zou zijn, staat heel Nederland op zijn kop, dus waarom moet je dat in een ver pleeghuis accepteren?" De werkzaamheden duren naar verwachting tot eind 2006 en kosten circa 12 miljoen euro. Tegen die tijd is het toch al forse complex behoorlijk uitgebreid. De vooruitgang voor de bewo ners zit hem behalve in de nieu we slaapkamers vooral in de ge zelligheid. „Met de sfeervolle in richting van de gemeenschap pelijke woonkamers wordt de huiselijkheid in Overduin een stuk beter", zegt De Vries. En dat is een belangrijk aspect voor de dementerende bejaarden. „Ik vind dit duinlandschap prach tig, maar voor de bewoners is het wel erg stil. Die houden vaak van wat meer beweging om hen heen." 0 door Saskia Buitelaar valkenburg/katwijk - De ouderen in het Valkenburgse wooncentrum Rijn- weide zijn te oud. Dat wil zeggen, ze zijn te oud voor de doelgroep die de Katwijksche Bouwvereeniging in ge dachten had, toen het complex enkele jaren geleden werd gebouwd. Er is veel vraag naar de appartementen, zegt di recteur J. Turenhout van de KBV, maar niet onder 55-plussers. De 29 woningen worden verhuurd via RDB Valent, aan mensen die zelfstan dig kunnen wonen, maar zorg in de buurt nodig hebben of de gezelligheid zoeken van een woonvorm met een ge meenschappelijke ruimte. In de prak tijk wordt het complex vooral door ou dere ouderen bewoond en het heeft daardoor inmiddels niet meer het ima go dat Turenhout destijds voor ogen had. „Rijnweide ademt de sfeer van een verzorgingshuis. De gang staat vol met rollators en de geur is er zelfs zoals in een verzorgingshuis." De KBV onderzoekt of ze het concept kan bijstellen. Dat wil zeggen: Rijnwei de geschikt maken voor oudere bewo ners dan oorspronkelijk het idee was. „Met wat aanpassingen kunnen we er een woonzorgcomplex voor heel Val kenburg van maken. Het zijn zelfstan dige appartementen, maar een gedeelte waar zorg kan worden verleend, is er al." Wel moet er bijvoorbeeld een be- lalarmsysteem bij komen en een lift waarin een brancard past. Met de ge meente en andere zorginstellingen wil Turenhout kijken of dat mogelijk is. De Katwijksche Bouwvereeniging gaat ook in Katwijk flink investeren in woonruimte voor ouderen. Voor hen zijn, zowel in Katwijk als Valkenburg, te weinig geschikte huizen. Omdat er voor nieuwbouw nauwelijks ruimte is, wil de woningbouwvereniging bestaande hui zen aanpassen. Voor ongeveer de helft van het woningbezit betekent dat klei ne of grote maatregelen. Volgens Tu renhout gaat dat van drempels verwij deren tot het samenvoegen van twee kleine appartmenten tot een grote. „De aanleunwoningen die twintig jaar gele den zijn gebouwd, zijn nu te klein." den haag/noordwijk - Een jarige man uit Noord wijk kende gisteren bij de Haq rechtbank dat hij heeft gep beerd zijn vriendin te vermo den. De officier van justitie ei toch twee jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk. De vriendin alarmeerde op januari in paniek de politie, verklaarde dat haar vriend h na een ruzie had proberen wurgen. Hij zou haar keel h ben dichtgeknepen, een kuss in haar gezicht hebben gedr en haar hebben gestoken een fruitmesje. Agenten zag rode vlekken in haar hals snijwonden in haar pols en ai Bij de vorige zitting, op 25 ap 1 v trok ze deze verklaring in. Ze Ef dat ze schromelijk had overd li ven bij de politie en dat de haar nooit had gewurgd of een mes had gestoken. De cier van justitie vroeg de red bank toen om een proces-! baal wegens meineed op te d ken. De vrouw werd direct ai voerd naar het politiebure Op het bureau verklaarde vrouw dat ze inderdaad had| logen tijdens de zitting 'uit delijden met haar vriend'. Het slachtoffer vertelde giste weer een andere versie van verhaal. Ze zei dat ze op de wuste dag voor de zoveelste! ruzie hadden gehad. De re! zou zwaar onder druk hebl gestaan, omdat de Noordwi veel te veel dronk. Ook die had hij weer veel te veel op. kregen ruzie en schreeuwt naar elkaar. In bed zou de aan haar haar hebben getrok! en zijn hand voor haar mi hebben gehouden om het schreeuw te stoppen. Hij ook het fruitmesje van de v hebben opgeraapt. De vn raakte, zei ze, gewond omdat haar vriend wilde wegduw ia De Noordwijker zou haar expres hebben gestoken. Da na sprong ze van het bal 'om de ruzie te ontvluchten'. Volgens de officier van jusl <1 probeerde de vrouw haar de weer snel thuis te krijgen 1 haar 'leugenachtige verkla gen'. De aanklager was er overtuigd dat de vrouw de heid had verteld bij de politie Ik wil er eigenlijk niet meer over praten. Het liefst denk öc er ook helemaal niet meer aan, zo erg vind ik het." Noord- wijkse Annie van den Oever is er kapot van. Ze snapt er niets van dat onverlaten er zo maar vandoor konden gaan met vijf van haar beeldjes. De kunstwerkjes, door haar zelf gemaakt, stonden onder een boom in de hoftuin achter het voormalige politiebureau aan de Oude Zeeweg in Noordwijk aan Zee. Andere beelden en or namenten in de tuin bleven on gemoeid. Wanneer en door wie deze kunstroof moet zijn ge pleegd? De Van den Oevers tas ten vooralsnog in het duister. Al zijn ze wel door een buurvrouw getipt dat ruim een week gele den op zaterdag in de vroege ochtend drie jongens in de buurt van de tuin zijn gesigna leerd. De knapen fietsten met kartonnen dozen achterop rich ting Noordwijk-Binnen. Simon: „De vrijdag ervoor was ingebroken in ons schuurtje. Dat was niet zo erg, want er was niks van waarde meegenomen. Alleen een grote foto van het begin van onze tuin bleek ver dwenen. En de sleutel, maar die vonden we later weer terug in het gras. Of de inbraak en de diefstal door dezelfde daders zijn ge- Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 op plaatsen waar je dat het minst verwacht allerlei jonge plantjes de grond uit. Als je een schoffel gebruikt dan verstoor je dat proces. Toen ik bij de boom was beland zag ik ineens de lege pinnen. Daar stonden de beeldjes mee in de grond. Ik schrok me een hoedje en ben meteen naar de buurvrouw ge lopen. Die vertelde toen dat verhaal over die jongens die ze had gezien." Annie (86) en Simon van den Oever (87) leven voor hun tuin. Zij: „Die tuin is onze dokter, onze redding. We zijn er elke dag uren in bezig. We beleven er enorm veel plezier aan." Hij: „Het is goed voor lijf en leden en bovendien, wat moet je an ders doen als je in huis je klus jes hebt ge daan. Thuis zit ten is niks voor ons." De tuin is eigenlijk hün tuin helemaal niet. Het 1000 vierkante meter grote terrein, grenzend aan het vogelasiel dat aan het Dompad staat, deed tien jaar geleden nog dienst als par keerterrein. An nie en Simon tuinierden toen nog pal ernaast. Totdat de eigenaar er een huis op ging bouwen. Het was een hele klap dat hun Hof van Eden, zoals ze dat paradijsje noemden, weg moest. De Van den Oevers zagen zich zelf al werkloos thuis in de Van Panhuysstraat op de bank zit ten. Dat doemscenario wacht ten ze niet af. Voorzichtig infor meerden ze eens wat er zou gaan gebeuren met het par keerterrein achter het voormali ge politiepand, waarin kantoren zouden worden gevestigd. An nie: „Tot onze verbazing en vreugde kregen we alle mede werking. De eigenaar liet zelfs een grote graafmachine met chauffeur komen." Duizenden straatstenen werden wegge haald. Daaronder lag alleen maar zand. Annie wilde graag een vijver. „De chauffeur van de shovel zei alleen maar; waar wil je hem hebben en hoe groot moet 'ie zijn. En voor ik het wist was het gat al gegraven", kijkt ze lachend terug. Toen nog zeventigers Annie en Simon draaiden er hun hand niet voor om om vele tientallen kruiwagens aarde en mest aan te voeren om de grond tuinge- schikt te maken. En toen kon het echte werk beginnen. Alles deden ze zelf. Paden aanleggen, muurtjes bouwen, terrassen maken, de vijver inrichten een pergola timmeren. En na een tijdje konden de planten er in, te beginnen met de rozen die ze meenamen uit hun oude tuin, die in Noordwijk ook wel de verborgen tuin werd genoemd. Alleen ingewijden wisten het toegangshekje aan het Breloft- park te vinden. Ook de nieuwe tuin, door Annie en Simon de hoftuin genoemd, ligt verscholen. Hoge bomen, struikgewas en metershoge ha gen beschermen de bloe- menoase tegen wind en al te nieuwsgierige blikken. Hoewel de Van den Oevers bezoek, ze ker als het tuinminnaars zijn als zijzelf, altijd gastvrij zullen ver welkomen. Dat ze ooit te ma ken zouden krijgen met onge node gasten met kwade bedoe lingen hadden ze nooit ge dacht Simon: „De dieven hebben de beeldjes waarschijnlijk meege nomen om te verkopen. Maar wat zijn ze nou helemaal waard. Misschien 25 euro per stuk." Annie: „Voor mij telt vooral de emotionele waarde. Ik heb ja renlang op pottenbakken geze ten. Toen heb ik ze gemaakt. Ik vind het vreselijk als er iets met die beeldjes gebeurt. Ze horen bij mij en bij de tuin. Ik ben er heel erg aan gehecht." Het gaat om drie ronde kopjes, ongeveer 25 cm. in doorsnee, op een voet van ongeveer 15 cm. Ze zijn grijs/groen van kleur. Verder een kopje met hoed, ongeveer 45 cm. hoog, rood/bruin gekleurd. Annie: „Hem noemde ik Fidel Castro." Het vijfde beeldje stelt een mannenkop met hals voor. „Die was een beetje bescha digd, daar hebben ze dus hele maal niks aan", stelt de maak ster. Ze hoopt maar dat degenen die de beeldjes meenamen tot in keer komen en ze terugbren gen. Wanneer iemand de beeldjes signaleert, misschien wel in een andere tuin, advi seert ze niks te zeggen, maar di rect de politie waarschuwen. Bellen naar de Van den Oevers kan ook: 071-3612461. Marijke den Hollander uit de Woensdag 23 Juli LEIDEN - 't Is bekend: de laatste volle week van Hooimaand brengt Leiden de kermis. Die laatste vol le week is aangebroken, dus: 't is kermis in de Sleu telstad. Gehoord en gezien is het door alle Leide- naars, dat het kermis is, gehoord aan de muziek van menschen en kinderen, gezien aan tenten en kra men, aan établissementen, caroussels, paling- en zuurstalletjes, en krachtmeters; gezien door velen aan het schitterend lichtpaleis op de Lammermarkt, dat gisteravond een oceaan van licht goot over de ve le kermisterreinbezoekers, die - kan het anders op Leidsche kermis? - beregend werden, zij het dano niet onophoudelijk. In de 'Stadszaal' aan de Breestraat treedt op een specialiteiten-gezelschap. Dank zij den eigenaar-1 'Du Nord' aan de Steenstraat, den heer Hünneker kan men ook daar heelwat moois en verwonderlijks aanschouwen en beluisteren. Onder de amusemeq ten, welke de kermis aanbiedt, mag tevens genoen worden het specialiteiten-, operetten- en café-cöi) cert-gezelschap, hetwelk deze week in de concert zaal 'Epraïm' aan de Haarlemmerstraat optreedt. Zaterdag 23 juli LEIDEN - Militaire colonnes op de Haarlemmer straat, groene badhanddoek onder de arm, op weg naar een frisse duik. Politieagenten en brandweer lieden op oefening. Schoolkinderen met de hand op het hoofd watertrappelend voor diploma A, zeven meter onder water zwemen voor B, en bordjes opdui ken voor C. Het hoort voor zwembad 'De Overdekte' al enige tijd tot het verleden. Ultra-moderne zwem baden in de omgeving van Leiden en sinds vorig jaar een bad in een wijk verderop, maakten de dreiging van de rode cijfers tot realiteit. Het veertigjarig be staan van 'De Overdekte' op 4 november van dit jaar, zal in elk geval niet meer gevierd worden. De katholieken die veertig jaar geleden schande spraken van de ontluistering van de Mon Père kerk en de ombouw tot zoiets weinig verhevens als een zwembad, lachen ongetwijfeld in hun vuistje. Een glimlach was al eerder op hun gezicht verschenen toen 'Farizeeër' Koster, die op verschillende plaat sen in Nederland zwembaden had gebouwd en met het plan kwam om de Mon Père op te kopen en het eeuwig brandende vuur met een flinke sloot water blussen, al gauw failliet ging en zijn prijs voor dat 'duivelse plan' dubbel en dwars moest betalen. V zwembad werd echter van de ondergang gered d< de schoonvader van de huidige eigenaar, die als drijfsleider al een aantal jaren in 'De Overdekte' werkzaam was geweest. De Mon Père kerk dateert uit 1654 en is dus een kleine drie eeuwen in bedrijf geweest. Zondag 8 ju di 1934 des avonds om zeven uur werd de laatste ir godsdienstoefening in deze kerk gehouden. De pa e, chianen behoorden toen bij de parochiekerk van j, O.L. Vrouwen Hemelvaart en St. Joseph aan den h rensingel. De familie Koster maakte er, zoals gezegd, een zwembad van, dat ondanks enorme weerstanden moest toch een passender bestemming voor te vin' den zijn) in 1937 geopend. Zeer modern voor die tijd, met een aquarium op de plaats van het altaar kleed hokjes op het koor en daar vlak onder een du plank. NIJMEGEN - De tweede dag van de Vierdaagse is altijd een verraderlijke etappe. Astrid van Schooten uit Alphen aan den Rijn zit even op de 'massagetafel' om de ge tergde onderdanen te la ten verzorgen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van. bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA HaarlB onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van M iji Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Annie en Simon van den Oever temidden van hun lust en hun leven. Links: een van de verdwenen beeldjes. Foto's: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10