teun tegenstanders windmolenpark LEIDEN REGIO Horeca woedend op organisatie Paardenmarkt Pony's rennen zich benen uit hun lijf op Stompwijkse Paardendagen Zonder rijbewijs te water Celstraf na ernstige mishandeling echtgenote ANNO 1977 a aandacht voor openheid Vierambachtspolder in milieustudie 'Die ene kan wel wat Spaanse peper in z'n reet gebruiken' apbeurt est 'De machtsverhoudingen zijn compleet scheef 'Mistery shoW nog nooit eerder vertoond Oudste inwoonster Oegstgeest overleden uit de Leidsch DagbladAKCHIEVEN ANNO 1902 Dinsdag 22 Juli WOU BRUGGE-Te Woubrugge moest aan de open bare school een onderwijzeres benoemd worden. Er werd proefles gegeven en men was het eens, dat een der candidaten het best had voldaan. Ze zou be noemd worden. Maar helaas, zij verpraatte zich. Ze vertelt, dat ze voor de hoofdakte studeert en het vol gende jaar examen hoopt te doen. Dat zal dus het volgend jaar ƒ100 meer kosten, denken de vroede vaderen van Woubugge, als ze dit hooren. Fluks be raden ze zich en benoemen een ander. TER AAR - Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat het in den nacht van Zondag op Maandag jl. al hier in den Korteraarschenpolder zoodanig heeft ge vroren, dat bij een tuinder 70 regels agurken door de vorst totaal zijn vernietigd. Gelukkig zijn er nog vele planten gespaard gebleven. Gisteren zijn de eerste ter inmaking gebracht door den tuinder P. Esveldt. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar vnn 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!) Damlate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. IWoude - De tegenstanders van een polenpark in Jacobswoude voelen lesterkt door de opstelling van het fntebestuur. Dat wil de opdracht Jen milieustudie (Milieu Effect Rap- ke) zo aanscherpen, dat de open ier is jan de Vierambachtspolder centraal te staan. De tegenstanders van ie bv- jiolens denken dat de kans op een ,ordt jepark in hun achtertuin daarmee Ir wordt. 1818 Ireniging tot Behoud van het Open khap in Jacobswoude vindt dat burgemeester en wethouders naar haar hebben geluisterd. Zij hamert op de leef baarheid in de polder waar volgens plan nen van plaatselijke ondernemers een windmolenpark moet komen. De ge meente wil laten onderzoeken wat de in vloed van de turbines is op het welzijn en de gezondheid van omwonenden. Het onderzoek spitst zich toe op hinder door schaduw, schittering en geluid van de windmolens. De turbines mogen wat Jacobswoude be treft niet meer herrie maken dan 40 deci bel of dB (A). B en W stellen dat er in het milieuonderzoek ten minste vier alterna tieven met elkaar moeten worden verge leken. Ook moet het verschil tussen lijn en clusteropstellingen en grote en kleine turbines duidelijk worden. Alleen een passage over een 'nieuwe landschappelijke identiteit' zint woord voerder Veraart van de tegenstanders niet. Hij vraagt zich af of zoiets wel ge wenst is in het Groene Hart. „Maar in grote lijnen is recht gedaan aan onze op merkingen", zegt Veraart. Hij is vooral blij dat er in het onderzoek ook aandacht is voor de zichtbaarheid van windturbi nes, die 25 kilometer verderop te zien kunnen zijn. Piet Langeslag, die met 37 andere onder nemers het windmolenplan in Ja cobswoude bedacht, weet nog niets van het voorstel dat het college van B en W op 3 oktober aan de gemeenteraad voor legt. De voorzitter van de coöperatieve vereniging windmolengroep is verbaasd dat de tegenstanders van de windmolens het advies wel hebben ontvangen. Vrijdag 22 juli DEN HAAG - Hoewel de provincie en de gemeenten Voorschoten en Leiden aandringen op spoedige aan leg van een nieuw station De Vink, zien de NS en de NZH pas een mogelijkheid daartoe als de Stevens hof bebouwd wordt. Alleen wanneer er woningen ko men in de Stevenshof (gebied langs de Rijndijk) zal een nieuw spoorwegstation ter hoogte van de Ste venshof en de Voorschotense wijk Noord-Hofland rendabel kunnen zijn, zo blijkt uit een rapport, opge steld door een commissie, waarin rijk, provincie, NZH, NS en genoemde twee gemeenten zitting had den. Al sinds de jaren zestig wordt gesproken over een nieuw station tussen Leiden en Den Haag om de wijken Noord-Hofland (Voorschoten) en Zuid-West (Leiden) te bedienen. Toen de Hoflandbrug gebouwd werd was dat aanlei ding om deze halte De Vink weer eens onder de loep te nemen. De brug veranderde namelijk de situatie van het openbaar vervoer en zou een betere verbin ding tussen Zuid-West en een station De Vink bete kenen dan tot nu toe mogelijk was geweest. Als Noord-Hofland is volgebouwd, zullen daar onge veer 6900 mensen wonen, van wie 3000 binnen een afstand van 500 meter van een eventueel sta tion De Vink. Bijna de gehele Leidse wijk Zuid-West ligt op een kortere afstand dan 1500 meter van het station: de bijna 12.000 bewoners van deze wijk kunnen van De Vink gebruik gaan maken. In de studie van bovengenoemde commissie wordt er rekening mee gehouden dat uit het Morskwartier, via een aan te leggen voetbrug langs de spoorbrug over de Rijn, ongeveer 2500 gebruikers van het sta tion kunnen komen. De bevolking van de Stevenshof (de polder achter de Rijndijk) is momenteel te verwaarlozen, bij bebou wing van de polder zouden er een kleine tienduizend mensen komen te wonen. Samengevat: momenteel zouden er 19.000 omwonenden gebruik kunnen maken van het nieuwe spoorwegstation, in de toe komst 32.000. NOORDWUK - Van het rijtje oefenpartners met een illustere naam - Barcelona, Ajax, Volendam - die zaterdag-eersteklasser Noordwljk 'ter leringh ende vermaeck' op zijn sportpark heeft uitgeno digd, trad gisteren de hoofdstedelijke kampioensformatie van trainer ivic als eerste aan. Op de fo to een omhaal van Geels, waarvoor Van der Veen weg duikt. Op de achtergrond de Deen Lerby. Noordwijk verloor met 6-i. Foto: Archief Leidsch Dagblad ibliek heeft veel bewondering voor de kleinste dieren die soms met gemak hun grotere tegenstanders de baas zijn. Foto: Henk Bouwman loris Rietbroek wijk - Casanova, Draakje, lol en Bambi. Dit zijn niet ild namen die je automa- n verband brengt met paar- n pony's. Toch was er dit iinde een aantal edele die et deze namen op één ren te vinden en wel in Stomp- Hier organiseerde harddra- Nooit gedacht' voor de keer de ponyraces tijdens ditionele Stompwijkse Paar- igen. ras zoals elk jaar gezellig- roef op en om de renbaan. )00-koppige publiek ge niet volle teugen van de en de sfeer en keek vol be ering naar de circa 75 po- ie de benen uit hun lijf n. Al was de scheiding tus- any en paard hier en daar lag. Het paardensporteve- nt wordt vandaag afgeslo- et de 93ste kortebaandra- verij om de 'Grote Prijs van Stompwijk'. De paardjes en hun ruiters stre den gisteren in drie koersen op een 160 meter lange grasbaan pal achter de Laurentius Kerk. Jessica Buying uit Rotterdam won met Amon in de eerste koers voor pony's met een schofthoogte van 1.16' tot 1.35'. In de categorie schofthoogte tot 1.15 pakten Marasco en berijd ster Elize Rook de eerste prijs. Michelle Bakker uit Berkel en Rodenrijs won de derde koers voor pony's van 1.36' tot en met 1.57' met Maddy. Na afloop van de drie koersen streden de drie winnaressen nog een keer geza menlijk om de Dr. Barendse Trofee, bestemd voor de snelste pony van de middag. Dit bleek na een korte, spannende strijd Amon te zijn. Mevrouw Groeneweg is al bijna 30 jaar een trouw bezoekster van de Stompwijkse Ponyre- nnen. Ze vindt de voorbij ren nende pony's allemaal mooi, maar ze is vooral gekomen voor de gezelligheid. „Op de zondag van de paardenrennen is het werkelijk een reünie van oud- Stompwijkers", vertelt ze. „Vaak zijn ze het dorp al een tijdje uit, maar tijdens dit evenement ko men ze graag weer een dag te rug." Groeneweg heeft zelf nooit meegedaan aan een paardrij- wedstrijd. „Ik heb ooit wel eens op een paard gezeten, maar toen viel ik er vanaf. Ik was toen meteen genezen." Er is tijdens de races hier en daar veel hilariteit onder het pu bliek. „Wie noemt z'n pony nou Titanic?" vraagt iemand uit het publiek zich af, terwijl de betref fende pony op dat moment het onderspit delft. „Tja, met zo'n naam win je natuurlijk nooit." Een andere viervoeter is op het moment suprème nauwelijks vooruit te branden. „Die ene kan wel wat Spaanse peper in z'n reet gebruiken", roept een vrouw in de massa. Vanaf de tri bune zijn de races goed te vol gen. Er is met name veel be wondering voor de kleinste die ren die soms met gemak hun grotere tegenstanders de baas zijn. „Die kleine, felle krengetjes maken het die grote beesten nog knap lastig", vindt ook D. de Gelder uit Hazerswoude-dorp. Hij neemt voor het eerst een kijkje bij de Stompwijkse Paar dendagen. „Ik had er wel eens wat over gelezen en het is inder daad een enorm spektakel." Evert Veenstra uit Zoetermeer is een van de weinige jongens die deelneemt aan een van de wed strijden. Hij hoort bij de ploeg van de Westeinderstal in Stomp wijk die met tien pony's mee doet aan de koersen. Normaal gesproken doet hij mee aan dressuurwedstrijden, maar van daag strijdt hij mee op het paard Chico. Helaas ligt hij er in de tweede ronde van de derde koers uit. Zelf weet Veenstra niet goed waarom paardrijden in het algemeen gezien wordt als een typische meisjessport. „Als je als jongen niet voetbalt, maar paardrijdt, dan ben je al gauw een mietje", vertelt hij. „Maar ik ben toevallig mijn hele leven al gek van paarden." Inmiddels heeft een groepje jonge dames zich bij Evert ge voegd dat hier nog een schepje bovenop doet. „Voetbal is stom", vinden Kim, Romy, Claudia, Anouk, Anne, Laura, Vera, Patricia en Nadia, die ook aanwezig zijn namens de West einderstal. „Dan ren je alleen maar achter een bal aan die ook nog wordt afgepakt ook. Pony's en paarden leven tenminste echt en op gegeven moment krijg je ook liefde van ze terug." Vlak voor het begin van de der de koers krijgt de groep een klei ne tegenslag te verwerken. Het paard Bert mag niet meedoen, omdat hij te groot zou zijn. „Wat een onzin", briest berijd ster Anouk. „Hij loopt een beet je met opgeheven hoofd en daarom lijkt hij wat groter. Daar kan 'ie toch ook niks aan doen?" Ze vindt dat de jury wel iets be ter mag opletten. Daarom houdt ze zelf tijdens de laatste races ook een oogje in het zeil. „Hé! Daar rijdt een meisje zonder laarzen, terwijl dat wel moet!." H itgeest - Het frisse resultaat de opknapbeurt van multi- :tioneel centrum 't Groot flijt aan het Boerhaaveplein legstgeest is in 24 uur tijd al getast. Drie weken lang jen schilders de binnen- en enboel aangepakt. Een dag it de werklui waren vertrok- sloeg het vandalisme toe. eerden in de strak geschil- je voordeur uiteenlopende dschappen gekerfd. De da- hebben ook een spelletje er, kaas en eieren' in de lak leeld. ni itje voor Hetlerares erdorp - Else Pakaski-Hab- i8) is zaterdag benoemd tot J in de Orde van Oranje-Nas- De balletlerares, opricht- e en eigenaar van de Leider- ise Balletschool aan de Tol- ersingel kreeg de onder- e iding uit handen van bur eester Zonnevylle op de dat haar balletschool dertig jbestond. Meer dan 2500 J erdorpse kinderen bezoch- haar school, waarvan er 35 electieprocedure van het t ervatorium doorliepen. Ier heeft zij jarenlang mee- e erkt aan festiviteiten rond - inginnedag en bevrijdings- e_ en aan activiteiten van de j «vereniging, Leythenrode, tijrüand Ziekenhuis en di- ;r e bejaardenhuizen. door Bas Pronk voorschoten - Het Comité Paar denmarkt drukt een te groot stempel op de organisatie van de jaarlijkse paardenmarkt in Voor schoten. Dat zegt horeca-exploi- tant Ton Teske namens de Ver eniging Centrum Horeca Voor schoten. Volgens Teske zijn de gages die het comité de horeca in rekening brengt, te hoog. „Het organisatiecomité bepaalt de hoogte", legt Teske, tevens eigenaar van restaurant De Blauwe Tram, uit. „Het bedrag is gerelateerd aan eventuele fi nanciële tegenvallers. Als er dus verlies wordt geleden, draait de horeca daarvoor op. We staan machteloos, want de gemeente heeft alle bevoegdheden aan het comité gegeven. De machtsver houdingen zijn compleet scheefgegroeid." Voor de horeca-ondernemingen was een soortgelijke situatie met Koninginnedag reden om de krachten te bundelen. Restau rant Mas-o-Menos, café De Lin deboom, restaurant de Blauwe Tram, restaurant de Mazzel, res taurant Floris V en café Land zicht besloten om de Vereniging Centrum Horeca Voorschoten op te richten om meer invloed te krijgen. Vooralsnog zonder resultaat. Want nadat de gage in 2001 was verdubbeld, handhaaft het Comité het bedrag dit jaar op 5.000 euro voor de vereni ging. „En we moeten weer ja- knikken", klaagt Teske. „Vorig jaar waren er twee bands en nu slechts één. De kosten zijn dus lager, maar het bedrag blijft ge lijk Dat kan toch niet. Ik zit al 25 jaar in de Voorschotense horeca en dit irriteert me steeds meer. Het is slikken of stikken. We hebben het bedrag dit jaar weer moeten accepteren." Volgens Teske dreigt het comité om horeca van buitenaf in te schakelen als de gage niet wordt betaald. „De horeca huurt jaar lijks de terrassen van de ge meente", legt Teske uit. „Behal ve op paardenmarktdag en Ko ninginnedag. Dat slaat eigenlijk nergens op. Want als jij een huis huurt, hoef je er toch ook niet twee dagen per jaar uit." Comité Paardenmarkt Voor schoten betreurt de uitlatingen van Teske. „We doen alles in nauw overleg", zegt voorlichter R. van Leeuwen namens de or ganisatie. „Als wij zogenaamd van kwade wil zouden zijn, zou het bedrag nog veel hoger lig gen. Want reken maar dat de kosten hoog zijn. We hebben nooit gedreigd om horeca van buitenaf in te schakelen. Als de horeca niet akkoord zou gaan met de gage, is het wel een op tie, maar dat moeten we dan be kijken." Ondanks de onmin loopt de paardenmarktdag, die op 29 juli wordt gehouden, volgens de ho reca en het comité geen gevaar. voorschoten - De 'misteiy show" in het avondpro gramma is het grootste spektakel van de paarden markt op maandag 29 juli in Voorschoten. Het enige wat organisator Comité Paardenmarkt erover kwijt wil is dat er honden en paarden bij betrokken zijn. „Verder is het een verras sing", zegt voorzitter C. Prudhomme van Reine ge heimzinnig. „Dit is nog nooit vertoond in Voor schoten. Ik kan het daar om iedereen aanraden om te komen." De paardenmarkt begint 's ochtends officieel om tien uur na de opening door burgemeester Verver. Maar vanaf zes uur 's ochtends zijn de paardenhandelaren al op de Voorstraat aanwe zig. De organisatie hoopt op meer paarden dan vorig jaar toen er 217 waren. „Ik verwacht meer paarden", zegt Prudhomme van Rei ne. „Vorig jaar kampten we met de mond- en klauwzeercrisis. Daarnaast is het voor paardenhande laren met een aanvoerpre- mie, een consumptiebon en een gratis lot voor de loterij aantrekkelijk om hier op de markt te komen staan." Schapen zijn dit jaar ver boden op de paarden markt. Dit op advies van de Dierenbescherming. Ook kleinvee wordt net als vorig jaar niet toegestaan. Omstreeks 14 uur 's mid dags vertrekken de paar denhandelaren. Tijdens de paardenmarkt staan er in de Schoolstraat kraampjes. Om 13.30 uur heeft de kor- tebaandraverij op de Van Beethovenlaan plaats. Door de slechte staat waarin de bestrating van de Prins Bemhardlaan zich bevindt, moet de organisa tie dit jaar uitwijken naar de Van Beethovenlaan. Vereniging Centrum Hore ca Voorschoten houdt in de Voorstraat om 15.30 uur een kelnerloop waarbij deelnemers een hindernis senparcours zo snel moge lijk moeten afleggen. Naast de 'mistery show' is vol gens het comité ook de trekpaardenshow voor de paardenliefhebber een aanrader tijdens het avondprogramma. Hierbij wordt om zeven uur een boerenbruiloft en -verhui zing getoond die terug voert naar het boerenleven in het Brabantse land rond de dertiger jaren van de vorige eeuw. „Het is prachtig om al om een uur of vijf 's middags te komen kijken", zegt voorlichter R. van Leeuwen. „Ze hebben ruim twee uur nodig om alles klaar te maken. Heel bijzonder om mee te ma ken." De band Clean Sweep ver zorgt de muzikale afslui ting van de avond. oegstgeest - De oudste inwoner van Oegstgeest, Jo van Dijk-van der Vooren, is vrijdag op de leef tijd van 102 jaar overleden. Vol gens haar familie is zij rustig in haar slaap heengegaan. Jo van Dijk werd op 26 november 1899 in Oosterbeek geboren. Me vrouw A. Estoppey, geboren op 23 februari 1900 is nu de oudste burger van het dorp. leiderdorp - Zonder geldig rij bewijs en met een auto van een kennis die geen toestemming had gegeven voor gebruik, is een 30-jarige Leidenaar zaterdag avond het water ingereden. De man kwam uit de richting van de Touwbaan en raakte te water aan de Leiderdorpse Zijloordka- de. Hij wist uit het water te ko men en ging er vandoor, maar de politie hield hem op de Leid se Sumatralaan aan. De man weigerde mee te werken aan een blaastest. Zijn kennis heeft aan gifte gedaan van diefstal. den haag/alphen aan den rijn - Omdat hij zijn vrouw regelma tig als boksbal had gebruikt, is een 33-jarige man uit Alphen aan den Rijn door de Haagse politierechter veroordeeld tot een celstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk. Na ruzie over een te hoge tele foonrekening sloegen de stop pen bij de man door. Hij sloeg op zijn vrouw in tot zij bewuste loos raakte. Het slachtoffer ver klaarde later bij de politie dat ze al twaalf jaar regelmatig door haar man werd mishandeld. Zo zou hij haar tijdens een vakantie in Turkije hebben afgetuigd om dat ze haar mannelijke familie leden omhelsde. De man had volgens de vrouw altijd ten on rechte gedacht dat zij een affaire had. De Turkse vrouw durfde steeds niet naar de politie te stappen omdat ze bang was haar verblijfsvergunning kwijt te raken. De Alphenaar zei tijdens de be handeling van de strafzaak dat hij zich kapot schaamde voor zijn gewelddadige explosies. Hij zei dat hij altijd veel van zijn vrouw had gehouden, maar dat het onder invloed van alcohol vaker uit de hand was gelopen. De man had er veel moeite mee dat zijn gearrangeerde huwelijk niet goed liep. Tot nu toe was het steeds de wens van de verdachte geweest om terug te keren bij zijn echt genote en kinderen. De vrouw wilde scheiden. „Misschien is dat toch het beste voor ons", zei de man. Hij wilde in harmonie uit elkaar gaan, zodat hij zijn kinderen nog kan zien. Officier van justitie R. Steen hoopte van harte dat hij meende wat hij zei. De aanklager was namelijk bang dat de man in herhaling zou val len als hij bij zijn vrouw zou blij ven. De politierechter vonniste overeenkomstig de eis van de officier van justitie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9