GELOOF SAMENLEVING ^YJeren^4 t Wie 'dwaas' zegt gaat naar de hel AuAor? cultuurprijs Zuid M V K>l Fonds ïgiS Pastoors willen rol in ramphulpverlening I -1 Pleidooi na drama in Roermond Doodstraf wegens godslastering dreigt voor Pakistaanse 'Christus' Paus vereeuwigd PREEKTIJGERS Religieuze leiders praten over terrorisi Regionale cultuurprijs Meer informatie Deelnemende plaatsen ra Leidsch Dagblad MAANDAG 22 JULI 2002 roermond - Priesters, dominees of imams moeten voortaan bij rampen direct worden inge seind en bij de hulpverlening betrokken worden. Dat vinden pastoor J. Kreuwels van de Roer- mondse Tomasparochie en zijn collega Berkhout van de Vincen- tiuskerk in Volendam. Kreuwels deed zijn uitspraak za terdag na afloop van de begrafe nis van de zes kinderen die vori ge week bij een 'brand in hun .woning aan de Jupiterstraat in Roermond om het leven kwa men. Hij is 'heel boos', omdat hij pas uren na de brand op de hoogte werd gesteld. Hij vindt dat rampenplannen in heel Ne derland gewijzigd moeten wor den zodat geestelijke verzorgers vanaf het begin bij de hulp be trokken worden. „Niemand belde mij uit bed om te zeggen dat er parochianen van mij dood zijn, terwijl ik ze ken, en de familie mij kent", zegt Kreuwels. „Bij deze mensen ben ik welkom, ik kan hen hel pen, iets voor hen betekenen. Maar ik krijg geen seintje. In Vo lendam ging dat precies hetzelf de. Achteraf is in het rampen plan van Volendam gezet dat de priester ook direct ter plaatse moet komen. Roermond gaat dat nu ook doen. Maar dat bete kent dat in iedere gemeente eerst zo'n ramp moet plaatsvin den voor dat rampenplan gewij zigd wordt." Pastoor Berkhout van de Vïn- centiuskerk in Volendam is het eens met zijn collega uit Roer mond. „Hij heeft volkomen ge lijk, het wordt tijd dat de rege ring opdracht geeft aan ge meenten en provincies kerkelij ke instanties bij rampen te be trekken." Volgens Berkhout heeft iedereen een soort sys teem van zingeving om te kun nen leven. Dit wordt door een ramp als het ware weggespoeld en op dat vlak ligt voor de kerk een grote rol. Pastoor Kreuwels is 'gigantisch' boos op justitie. Hij probeert al een week lang toestemming te krijgen voor een gesprek met de 34-jarige vader van de omgeko men kinderen. Maar justitie weigert dat. De man heeft brandstichting bekend. „Het is niet goed te praten wat hij ge daan heeft", zegt Kreuwels. „Maar ik begrijp dat deze man in grote problemen zit. Ik vind dat deze man het recht heeft om zijn verhaal aan mij te kunnen vertellen als priester die hij kent. Maar de wet verbiedt me dat ik hem bezoek." Ook op dit vlak steunt Berkhout uit Volendam zijn Roermondse collega. „Ik ben van de week nog op bezoek geweest bij Kreu wels en het niet mogen spreken met de vader is een belachelijke situatie." Volgens Berkhout moet er in de toekomst ruimte komen voor de kerk om in een vertrouwelijk gesprek met da ders te kunnen spreken. lahore/ap - Een Pakistaanse christen die beweerde Jezus Christus te zijn en de islam een nepreligie noemde, is tot de strop veroordeeld wegens gods lastering. De 40-jarige oud-ambtenaar Anwar Keneth werd een jaar ge- i leden in Lahore gearresteerd na- dat hij een plaatselijke imam per brief van zijn godslasterlijke boodschap op de hoogte had gesteld. Het Christelijk Bevrijdingsfront, een Pakistaanse organisatie die opkomt voor de belangen van de kleine christelijke gemeen schap in het land, is het niet eens met het vonnis. „Keneth had in een psychiatrisch zieken huis moeten worden opgeno men." Volgens de Pakistaanse wet is de getuigenis van een moslim vol doende om een niet-moslim te veroordelen wegens godslaste ring, waarop maximaal de doodstraf staat. Toronto - Twee vrouwen luisteren naar de mis die volgt op de onthulling van het vijf en een half me ter hoge standbeeld van Paus Johannes Paulus II. De onthulling van het standbeeld door de Poolse ge meenschap in Brampton, Ontario, was gisteren on derdeel van de voorbereiding op het bezoek later deze week van de Paus aan de Wereld Jongeren Da gen in Toronto. Ondanks een verslechterende ge zondheid en symptomen van de ziekte van Parkin son staat de paus er op om zijn 97ste buitenlandse reis te maken sinds zijn benoeming 24 jaar geleden. De paus vertrekt morgen naar Canada, waar hij de Wereld jeugddag van de katholieke kerk voor zal preek recensie Peter Groenendijk Dominee B. Heubeck-Duijts, De Regenboog Leiden, zondag 10.00 uur Dat is even schrikken voor de bezoekers van De Regen boog op zondagochtend. „Een ieder, die in toom leeft tegen zijn broeder, zal ver vallen aan het gerecht. Wie tot zijn broeder zegt: 'Leeg hoofd', zal vervallen aan de Hoge Raad, en wie zegt: 'Dwaas', zal vervallen aan het hellevuur." En dat op zo'n mooie, zon nige ochtend, vlak voor het begin van de grote vakantie. Moet dit nu? „Indien uw gerechtigheid niet overvloedig is, meer dan die der schriftgeleerden en Farizeeën, zult gij het Koninkrijk der hemelen voorzeker niet binnen gaan." De tekst, een toespraak van Jezus uit het Mattheüs- evangelie, is het begin van de preek van mevrouw Heubeck-Duijts, dominee in de Regenboogkerk in de Leidse Merenwijk. Of 'geloofsgemeenschap', zo als ze het noemen in de Merenwijk. De Regen boog is een kerk voor zowel katholieken als pro testanten: de helft van de gelovigen slaat na het gebed een kruisje, de andere helft niet De Regenboog is geen plek waar hel en verdoe menis worden gepredikt. Veelkleurig vieren' is hier het parool. Er is zelfs een 'sereen ingericht stiltecentrum' waar gelegenheid is voor bezin ning, gebed of meditatie. Aan de tegenstelling tussen katholieken en protestanten heeft men in de Merenwijk lak: 'Overeenkomsten zijn be langrijker dan verschillen', meldt de fleurige website van De Regenboog. 'Niet wat ons scheidt, maar wat ons bindt is van belang.' Ie dere nieuwkomer wordt met een glimlach ver- Dl( D< en se ee: dal bei lerc welkomd. Na afloop 0 nétj vangt een ieder een wan handdruk van de voorga ger. En te midden van al die vrolijkheid komt Heubei Duijts plotseling op de proppen met een van de strengste vermaningen v Jezus die in het Nieuwe Testament zijn opgeti De doorgaans zo bei lijke zoon van God waai schuwt in de betreffend) passage voor de Dag des Oordeels, en de strenge oordeling die op die dag j plaats zal hebben. „Wie dan een van de kleinste zer geboden ontbindt ei mensen zo leert, zal ze#!, klein heten in het Ko ninkrijk der Hemelen Heubeck-Duijts zelf ook mee te woi len. „Is dit nu Jezus?", vraagt zij zich af. Gelitzr kig weet zij het publie snel gerust te stellen. Nee, niet iedereen die het woord 'dwaas' of 'leeghoofd' in de mond heeft genomen, zal branden in het hellevuui streng is het allemaal niet bedoeld, weet Want was Jezus ook niet degene die zich hartig toonde ten opzichte van zondaars, lunchte met de zondige tollenaar en vergevi van andermans zonden predikte? Ja, dus. Jezus toont zich hier streng, maar di dat slechts om ons te waarschuwen voor en beschermen tegen kwade verlokkingen. Hij: elders toch ook dat wie fout is geweest, in Zi armen mag vallen en opnieuw kan beginnei Jezus is streng, maar tegelijk barmhartig. De bezoekers van De Regenboog halen opg lucht adem. Wordt het toch nog gezellig. zitten, een evenement waar traditioneel enkele honderdduizenden jongeren uit de hele wereld op af komen. Vervolgens reist hij door naar Guatemala en Mexico. Hoewel een aantal kardinalen binnen de katholieke kerk een taboe heeft doorbroken door te speculeren over een vrijwillig aftreden van de paus in verband met zijn verslechterende gezondheid, heeft deze besloten dat hij zijn ambt niet om ge zondheidsredenen zal neerleggen. „Hoewel on waardig, heeft Christus mij als zijn afgezant op aar de gekozen. Hij is het die over mijn lot zal beslis sen", aldus de paus. Foto: AP/Kevin Frayer rome/anp - Leiders van de wereldwijde gemeen schappen van joden, moslims en christenen ont moeten elkaar begin september op Sicilië om te praten over de problemen van armoede, terroris me en globalisatie. De rooms-katholieke basisbe weging Sant'Egidio organiseert de conferentie. Sant'Egidio verwacht ongeveer 5000 deelnemers in Palermo, onder wie 350 geestelijk leiders. Aan de hand van het thema 'Religie en cultuui conflict en dialoog' proberen de confereil gers te achterhalen hoe de dialoog 'op li lange termijn de remedie kan zijn voor d die het westen, de joodse en christelijke] probeert te scheiden van de arabische en n wereld', legde woordvoerder van Sant'E Marazziti uit. Wie strijkt er dit jaar □e Zilveren Veer is de cultuurprijs van de regio Zuid-Holland Noord. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt en is bestemd voor mensen die bijzondere betekenis hebben voor het culturele leven in de regio. Als bewoner van de regio kunt u zelf kandidaten aanmelden en stemmen op een van de genomineerden. Haal de folder bij: gemeente, openbare bibliotheek of Leidsch Dagblad. U kunf ook een folder aanvragen via het telefoonnummer 071 535 63 62 of het e-mail adres: zilverenveer@mvkk.nl Meer informatie vindt u op de website www.mvkk.nl Aarlanderveen Alphen aan den Rijn Benthuizen Bodegraven Boskoop De Zilk Delderswoude Hazerswoude-Dorp Hazerswoude-Rijndijk Hillegom Hoogmade Kaag Katwijk Koudekerk aan den Rijn Leiden Leiderdorp Leimuiden Lisse Nieuwe Wetering Nieuwkoop Nieuwveen Noorden Noordwijk Noordwijkerhout Oegstgeest Oud Ade Oude Wetering Roelofarendsveen Rijnsburg Rijpwetering Sassenheim Ter Aar Valkenburg Voorhout Voorschoten Warmond Wassenaar Woubrugge Zevenhoven Zoeterwoude Zwammerdam -<2. Hiei Moe kee ditl ger 000 WVC noli est. !nt( De regionale cultuurprijs Zilveren Veer is een initiatief van MVKK Kommunikatie bv. Leidsch Dagblad en Nuon, en wordt mede ondersteund door Fonds 1818 fi) an te 10l( iePc rwi ren icha MVKK KOMMUNIKATIE BV

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8