LEIDE Alle onderzoeken op één dag Politiek verheugd over Geertsema REGIO Gevaarlijke situatie door oprukkende marktkramen VVD Mest voor ervarin8 Brand in kapsalon trekt veel bekijks r< Actiegroep protesteert n R1 n beroofd mishandeld d kwijt op de irlemmerstraat efoondieven lijscooter Centrum in LUMC voor levensbedreigende allergieën Werk in uitvoering! maandag 22 JULI 2002 EGIO Ponyraces op ^ftompwijkse tardendagen Een 26-jarige man is dagnacht in de Koolstraat, Oude Singel en Lange- it, mishandeld en beroofd, ip rond vier uur een ap in, mentencomplex in die binnen. In de entree laj hij neergeslagen door jaa onbekende mannen. Ter- e, ij op de vloer lag, werd hij Ier iog geschopt en geslagen c rvolgens van zijn porte- iee beroofd. Het slachtof- d1 met hoofdletsel, een ge in duim en diverse kneu- Jrs n naar het LUMC ge- ad it. De daders zijn spoor- door Robbert Minkhorst leiden - Een kleine maar felle brand heeft gisteravond het kantoor van kapsalon Zizzorz in de Breestraat in Leiden ver woest. Door snel handelen kon de brandweer - naar eigen zeg gen - erger voorkomen. De Breestraat en de Botermarkt zijn ongeveer een uur afgesloten geweest voor verkeer. Omdat de brand midden in het centrum was, trok het optreden van de brandweer nogal wat bekijks. Van het vuur zelf was nauwelijks iets te zien. Het kantoor zit ach ter de kapsalon en is inge bouwd. De eigenaar, zijn vriendin en hun twintig maanden oude ba by, bewoners van het boven huis, zaten net te eten toen de brand uitbrak. Ze bleven onge deerd. „De eigenaar rook een brandlucht en is op onderzoek uitgegaan", vertelt brandweer officier A. Vons. „Hij zag rook uit zijn kantoor komen op het binnenplaatsje. Hij heeft de deur opengetrokken en zag met een dat de boel in brand stond. Hij heeft zelf nog een poeder blusser gepakt. Maar dat richtte weinig meer uit. Het vuur greep zo snel om zich heen dat hij toen 112 heeft gebeld." Twee brandweerwagens waren binnen enkele minuten ter plaatse. Officier van dienst Vons kon binnen een kwartier het sein brand meester geven. Het kantoor is volledig uitgebrand. De brandweer voorkwam dat aangrenzende gebouwen vlam vatten. „Het was kantjeboord", meldt Vons. „Door onze snelle inzet is het woonhuis gespaard gebleven." De achterkant heeft door de uitslaande vlammen lichte brandschade opgelopen. Andere panden hebben op z'n hoogst wat rookschade, zegt de brandweerofficier. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vandaag doet de tech nische recherche onderzoek. In het kantoor stond elektrische apparatuur, waaronder een computer. De schade is fors, geeft Vons aan. Een schatting durft hij niet te geven. Brandweerlieden staan op het dak van het kantoortje van kapsalon Zizzors, in de Breestraat. Het kantoor op de binnenplaats brandde gister avond van binnen helemaal uit. Foto: Hielco Kuipers leiden - De gemeente Leiden heeft een boompje cadeau ge kregen van het anarchistisch collectief Ongeleid. Het onge veer twee meter hoge exemplaar stond vanmorgen in een emmer voor de deur van het stadhuis. De gift is bedoeld als protest te gen een opruimactie van de ge meente achter het station. On geleid had daar eind juni op het grasveld bij het LUMC wat boompjes en planten neergezet - bij wijze van nieuw stadspark - die de gemeente een week later weer heeft laten verwijderen. Het collectief verklaarde van morgen: „Ongeleid vond het een goed idee om de gemeente ambtenaren mee te laten genie ten van een stukje groen in de buurt. Vandaar dat we vandaag wederom een bescheiden begin hebben gemaakt met de aanleg van een nieuw stadspark. Deze keer in hartje Leiden: het Stad huisplein." De ambtenaren op het stadhuis konden de actie kennelijk waar deren. Volgens een woordvoer der van de gemeente Leiden staat het boompje met emmer en al nu binnen, in het stadhuis. mc|i - Een 29-jarige Leidenaar irdagnacht rond kwart lijf op de Haarlemmer- ter hoogte van de Harte- erk beroofd. Hij werd al loor 3 of 4 mannen aan- ujs jken, met een op een mes ko :nd voorwerp bedreigd en ai Igens ontdaan van geld en jele telefoon. Nadat het offer zijn spullen had af- en, werd hij gedwongen te lopen. Op de IJsselmeerlaan is lagochtend rond half ne- >n Leiderdorper (26) van lobiele telefoon beroofd, an fietste daar toen hij ngehaald door twee man- p een rode scooter. Tij iet inhalen kreeg de Lei ier een duw. Hij kwam en vervolgens pakte de ssagier zijn telefoon af. a vluchtte het tweetal Willem de Zwijgerlaan. 7 3 F door René van Zoen leiden - Op een terras zit een man een colaatje te drinken. Hij wordt gestoken door een wesp. Al snel daarna zwelt zijn lichaam op en hapt hij naar lucht. Even la ter raakt het slachtoffer in shock. Dit kan iemand met een bijen- en wespenallergie overkomen. Wat precies de hevige reactie veroor zaakt is onbekend. Het Centrum voor Astma en Allergie in Leiden, dat in september begint, gaat de ze levensbedreigende allergieën onderzoeken en behandelen. Het idee voor het instituut komt van Liesbeth Bel (46), longarts van het LUMC. „In een grijs ver leden was hier een allergie-cen trum. Het werd opgeheven uit de gedachte dat specialisten de allergieën beter konden behan lijk (advertentie) )ro( BS o rkeerkrant www.leidschdagblad.nl delen. Dus astma door de long arts en hooikoorts door de KNO-arts. Die situatie is echter heel onhandig voor artsen en voor patiënten. Soms hebben meerdere artsen dezelfde pati ent onder hun hoede, maar we ten ze van elkaar niet wat ze doen. De patiënt moet keer op keer dezelfde tests ondergaan. Sommige patiënten, zoals met een bijen- en wespenallergie, konden eigenlijk bij niemand te recht. Zij worden nu door een longarts behandeld." Bel heeft ervaring opgedaan bij topwetenschappers van het centrum voor allergie van de Universiteit van Virginia (VS). „Het is makkelijk hun werkwijze te kopiëren, want de kennis hebben we al in huis. We moe ten vooral onze organisatie ver anderen. De specialisten die nu ieder voor zich allergieën be handelen, moeten intensiever gaan samenwerken." Het Centrum voor Astma en Al lergie krijgt een eigen polikliniek met bijbehorende onderzoeks apparatuur. Patiënten komen 's morgens binnen en krijgen dan op één dag alle onderzoeken. Dat is minder belastend dan in de huidige situatie. Bel verwacht jaarlijks honderd tot vierhon derd patiënten te kunnen on derzoeken en behandelen. Naast behandeling gaat het cen trum onderzoek doen naar moeilijk behandelbare, levens bedreigende allergieën. Bel heeft al twee promovendi begeleid in hun onderzoek. Met groot suc- Liesbeth Bel wil specialisten van het LUMC laten sa menwerken bij de behandeling van allergieën. Foto: Hielco PfffijffipPPPlP Kuipers ces.Alles wat je publiceert over ernstige allergische aandoenin gen is gelijk raak." Het centrum richt zich bijvoorbeeld op men sen met zware astma, gecombi neerd met neusproblemen, voedselallergie of ernstig ec zeem. Een ander belangrijk on derzoeksterrein is latexallergie. Inmiddels staat de telefoon roodgloeiend bij het LUMC, want veel mensen melden zich met een vraag om hulp. Bel moet deze patiënten teleurstel len. Het allergiecentrum is nog niet open. En ook straks - als het centrum in september met zijn werk begint - zal Bel vaak 'nee' moeten verkopen. Het is namelijk niet de bedoeling dat mensen met 'eenvoudige' hooi koorts naar de instelling komen. door Peter Groenendijk en Wim Wegman leiden - De meeste fractievoorzit ters reageren verheugd op de voordracht van Alexander Geert sema tot wethouder economi sche zaken. De WD'er wordt ge roemd om zijn ervaring, de ma nier waarop hij samenwerkt en zijn bestuursstijl. Wel hebben sommigen enige twijfel over zijn kennis van zijn nieuwe porte feuille. Tegelijkertijd vertrouwen de meesten erop dat hij zich snel inwerkt. „Hij is in elk geval niet iemand die zich straks aan ieder een moet voorstellen", meent fractievoorzitter Dirk van den Bosch van GroenLinks. PvdA-ffactievoorzitter Conny Broeyer noemt Geertsema een 'prima keuze'. „Hij zit al lang in de raad, is ervaren genoeg. Ik heb het idee dat hij dit ook al heel lang wilde. Een logische be slissing dus." Ook de D66-frac- tie reageert positief. .Alexander was een zichtbaar raadslid, een benaderbaar en deskundig man", zegt Paul van Meenen. „Hij is een echte bruggenbou wer en dat kan het college wel gebruiken." Van Meenen vindt het jammer dat nu geen vrou wen meer in het college zitten. „Maar blijkbaar zat dat er bin nen de WD niet in." Ook bij de vierde collegepartij, GroenLinks, is de keuze voor Geertsema goed gevallen. Van den Bosch: „Hij heeft heel veel geschiedenis in de Leidse raad. Hij is open en communiceert goed. Ik denk dat hij een goede wethouder wordt" Verrassend vindt de Groenlinkser de keuze niet. „Wij hadden binnen de fractie een pooltje gemaakt wie de opvolger van Schultz zou worden. We hebben allemaal gewonnen. Iedereen had zijn geld op Geertsema gezet." CDA-fractievoorzitter Wim Bleij- ie vindt het wél opmerkelijk dat de WD met Geertsema op de proppen is gekomen. „Ik vind hem geen voor de hand liggen de keus. Eerlijk gezegd had ik verwacht dat het een van de da mes in de fractie zou worden." Maar verder is Bleijie wel te spreken over de nieuwe wet houder economische zaken. „Hij is een gewetensvol, nauw gezet en breed ontwikkeld raadslid. Hij is geen vernieuwer, goed. Maar die vind je sowieso niet zo veel in het geslacht Geertsema Maar hij is wel een heel actief raadslid. Je komt hem overal tegen in de stad. Maar nogmaals, het verbaast me dat hij de ambitie heeft om wethou der te worden." Filip van As (SGP/Christenunie) vindt de keuze voor Geertsema de meest logische, maar be treurt diens vertrek uit de raad. „Dit is niet goed voor de stad. Het vertrek van Schultz was een slag, het vertrek van Geertsema uit de raad eveneens. Hij was de nestor van de gemeenteraad, een belangrijk figuur in het ge heel. Hij heeft veel voorwerk verricht voor de nieuwe functie die de raad gaat bekleden." Paul Day (SP) - die nog heel even in de veronderstelling ver keerde dat Greetje van Gruting de nieuwe WD-wethouder zou worden - noemt Geertsema kundig en bedreven. „Maar ik weet niet of hij wel genoeg in zicht heeft in het economische verkeer. Vooral zijn contacten met het midden- en kleinbedrijf zijn volgens mij niet zo sterk. Hij is geen slechte kandidaat, be grijp me goed, maar ik denk dat er toch wel betere mensen te vinden zouden moeten zijn. Het verbaast me dat de spoeling binnen zo'n grote partij als de WD kennelijk zo dun is." Jacques de Coo (LWG/De Groe nen) vindt het treurig dat er nu geen enkele vrouw meer in de raad zit Hij noemt dat 'maat schappelijk onverantwoord'. De Coo is vrij negatief over de kan didatuur van Geertsema „Het is mij nooit opgevallen dat hij veel heeft met economische zaken. Hij zit lang in de raad, maar dat kan ook tegen je werken. Hij heeft trouwens al enkele keren zonder succes geprobeerd om weg te komen. En als fractie voorzitter van de WD was hij ook al geen doorslaand succes." van Meijgaarden, voorzit- d wijkvereniging Pancras- luidt de noodklok. In een dbrief van de wijkvereni- aan de gemeente wijst hij prez °1ege van burgemeester j veI ithouders en de gemeen- id op een in zijn ogen zeer arlijke situatie aan de Nieu- fol ijn. Een afschrift van het jven is ook naai- de brand- a gestuurd. jqjj j ns Van Meijgaarden is herinrichting van de wo; ive Rijn tussen Hoogstraat ve: ^getje een zogenaamde orde tape1' 'n de bestrating t bin ie li W op aangebracht. Deze lichtgekleur de klinkers liggen haaks op de 'normale' bestrating en marke ren het gebied waar de markt kramen worden geacht te staan. „Wij moeten helaas constateren dat deze lijn door de markt kooplieden steeds verder wordt overschreden, waardoor een onaanvaardbare situatie is ont staan. De ruimte tussen markt kramen en straatlantarens of uithangsels aan de gevels van de winkels is inmiddels zo klein geworden, dat urgeritieverkeer (brandweer of EHBO) daar niet meer door kan. Wij vinden dat tein ite dei de 1 v rijdt e b no et m B limu! :-geb 36i tarief Het 2006 lidsti fen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ertc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 onaanvaardbaar", zo schrijft de voorzitter. Van Meijgaarden vervolgt: „Mocht er een brand uitbreken of een levensbedreigende situa tie ontstaan, waarbij de EHBO moet komen, dan zullen kost bare minuten verloren gaan, omdat talloze kramen moeten worden verzet. In het verleden heeft een dergelijke situaties zich al eerder voorgedaan, met als gevolg een noodlottig resul taat. Op herhaling daarvan zit ten wij niet te wachten." Van Meijgaarden doelt daarbij op een bewoner van de Nieuwe Rijn die een hartinfarct kreeg en aan de gevolgen daarvan over leed. „Het duurde toen erg lang voordat er een ambulance kwam, al zeg ik niet dat het slachtoffer niet zou zijn overle den als er sneller een ziekenwa gen was gekomen." Ook was er een aantal jaren ge leden brand in de Burgsteeg waarbij de brandweer grote moeite had om op de plaats van de brand te komen. „Dat zijn sentimenten die sterk leven in de buurt", aldus Van Meijgaar den. Hij eist dan ook dat de ge meente terstond maatregelen neemt, opdat het urgentiever keer te allen tijde voldoende ruimte heeft om de plek des on- heils te kunnen bereiken. „De problemen zijn makkelijk op te lossen door de regels te hand haven, maar de gemeente laat Tijdens marktdagen is er op de Nieuwe Rijn tussen de Koornbrug en de Visbrug geen ruimte voor zieken auto's, ambulances en brandweerwagens. Foto: Hielco Kuipers het allemaal maar toe." Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft Van Meij gaarden het niet helemaal goed gezien. „Tussen de Karnemelk- sebrug bij het Gangetje en de Koornbrug mogen de marktkra men namelijk tot aan de stoep rand staan. Daar kan de brand weer in noodgevallen over de stoep rijden. Daarmee is tijdens de herinrichting van het gebied rekening gehouden. Dat is alle maal nagemeten." Voor het stukje Nieuwe Rijn tussen Koornbrug en Visbrug liggen de zaken anders, moet de voorlichter toegeven. „Dat is in derdaad smaller, ook zonder kramen. Mocht een kraam de marktloper overschrijden, dan wordt de eigenaar daarop aan gesproken. Overigens kan de brandweer op alle drie de brug gen komen en daar vandaan actie ondernemen. Dus van ge vaarlijke situaties kan geen sprake zijn." Eric-Jan Berendsen door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Met de voordracht van Alexander Geertsema als nieuwe wethouder van economische zaken, toerisme en veiligheid kiest de WD in Leiden voor er varing en aanzien. De fiberaal volgt in september Melanie Schultz op. De WD zocht na de kandida tuur van Schultz voor de baan van staatssecretaris verkeer en waterstaat iemand met goede contacten in de stad, zei fractie voorzitter Leendert de Lange vanmorgen op een persconfe rentie. „Dat is belangrijk, omdat je met deze portefeuille heel veel mensen in het veld tegen komt." Dat de keuze op Geertsema valt, is geen verrassing. De fiberaal is niet alleen een ervaren, maar ook een gewaardeerd raadslid, zowel binnen als buiten de poli tiek Hij is iemand die zich vaak in de stad laat zien. Geertsema is van plan dat te blijven doen, zei hij vanochtend. „Ik zal de warme contacten die Melanie Schultz met het be drijfsleven heeft opgebouwd, blijven onderhouden. Ik heb niet de charme van Melanie, maar daar zal ik aan blijven wer ken. Dit is een mooie portefeuil le. Het gezicht naar buiten: juist deze portefeuille biedt die mo gelijkheden. Veiligheid heeft verder altijd mijn aandacht ge had. Met name de betrokken heid van de burger. Voelt die zich veilig? De nieuwe wethou der zal zich op dit terrein goed moeten laten zien." In het takenpakket zitten verder grondzaken, archeologie, mo numentenzorg en evenemen- tenbeleid. Geertsema, sinds 1986 lid van de gemeenteraad en tussen 1993 en 1997 fractie voorzitter, is ingevoerd op al die terreinen. Maar er wachten zwa re tijden in Leiden: de gemeente gaat aan de slag in het Aal marktgebied, bereidt de aanleg van een sneltram voor, alsmede de uitbreiding van de Lakenhal, en stort zich op wijkontwikke ling in Noord. Tegelijk moet Lei den fors bezuinigen. „Een vis in het water moet nog wel weten wat er in zijn aquarium staat", aldus de fiberaal. „Hij moet om de rotsjes heen zwemmen, en niet in het nelje." De voordracht komt voor de WD'er als een verrassing. Geertsema is eerder in beeld ge weest als wethouder, maar werd of gepasseerd, of belandde in de oppositie. Geertsema: „Ik had daarom het idee dat het voor mij verstandig was als dit mijn laatste periode als raadslid zou worden. Er zaten twee uitste kende wethouders die wat mij betreft konden blijven zitten." Schultz, vandaag benoemd tot staatssecretaris, draagt haar portefeuille met een gerust hart over, liet ze weten. „Ik heb er vol vertrouwen in dat hij in goede handen is." De Lange verwacht geen problemen bij de benoe ming. Hij heeft zondagavond de fractievoorzitters van andere partijen ingelicht. De raad beslist 5 september over Geertsema's kandidatuur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7