ECONOMIE Aegon komt met zeer forsM waarschir Inhaligheid kan WorldCom fataal worden 'Slechte klimaat moet eerst uitwoekeren' Chipsoorlog tussen Smiths en Italian OPEC dreigt Rusla^ met olieprijzenslag Bolkestein: Diesel moet duun Bush wist van problemen Harken Casema woensdag voor rechtbank Nederland voorop bij truckdiefstal 'Casino-topman naar Laurus' Exploitanten glasvezelnet onder vuur Winst in 2002 eenderde lage 'Russen spelen een smerig spelletje Bliksem slaat in bij ChevronTexaco Nigeria Euronext-directeur Möller ziet overeenkomsten met Azië-crisis van 1987 Washington - George W. Bush werd in 1990 overstelpt met vertrouwelijke informatie over de financiële problemen waarin Harken Energy Corp verkeerde voordat hij zijn aandelen in het bedrijf van de hand deed. Dat blijkt volgens The Washington Post van gisteren uit documen ten van de Amerikaanse beurs- waakhond SEC. Volgens de ar chiefstukken die dankzij de wet op openbaarheid van bestuur vrijkwamen, heeft de Ameri kaanse president vier maanden voordat hij zijn aandelen ver kocht al een schriftelijke waar schuwing gekregen over tegen vallende bedrijfsresultaten. den haag - De rechtbank in Den Haag behandelt woensdag het kort geding dat de Consu mentenbond heeft aangespan nen tegen kabelbedrijf Casema. De bond vindt dat Casema zich schuldig heeft gemaakt aan het plaatsen van misleidende recla meboodschappen. Het kabel bedrijf zou in een advertentie de snelheid van zijn internet dienst, Wanadoo, te gunstig hebben voorgespiegeld. De bond eist dat Casema een recti ficatie plaatst. Apeldoorn - Nederland is Euro pees koploper als het gaat om diefstallen van vrachtauto's met hun lading. Dat zeggen verze keraars in de transportbranche. Met name de parkeerplaatsen langs de Al vanaf Apeldoorn richting Duitse grens zijn be rucht. De transportverzekeraars zagen het aantal gestolen zware vrachtwagens het eerste kwar taal van cüt jaar oplopen van 79 naar 113. Het aantal verdwenen lichte bedrijfsvoertuigen steeg van 962 naar 1085. Criminelen hebben het vooral gemunt op voertuigen van het bouwjaar 1998 of jonger. Bijzonder in trek zijn de merken DAF, Mercedes en Scania. den bosch - Paul Nitschmann wordt genoemd als nieuwe be stuursvoorzitter van super marktconcern Laurus. Een woordvoerster van het concern echter wil niet reageren op het bericht, dat dit weekeinde in het vakblad Distrifood ver scheen. Nitschmann is een Ne derlander die directeur is van het Franse supermarkt-concern Casino, dat 38,6 procent van de aandelen Laurus in handen heeft. De nieuwe topman gaat de hernieuwde reorganisatie leiden. amsterdam/anp - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) heeft de pijlen gericht op de ex ploitant van glasvezelnetwerken KPNQwest, ICT-onderneming Landis en automatiseerder LCL Ze overweegt juridische stappen tegen de drie failliete bedrijven. De VEB vraagt daarom gedu peerde beleggers zich te melden bij de vereniging. „In een vervolgfase beoordeelt de VEB of er voldoende basis bestaat om juridische actie te ondernemen", aldus de belan genbehartiger vrijdag. De VEB vindt dat bij alle drie de onder nemingen sprake is geweest van 'onjuiste en te positieve bericht geving in de periode vooraf gaand aan het faillissement'. De vereniging concludeert dat na eigen feitenonderzoek. De VEB heeft becijferd dat de aandeelhouders in totaal bijna 5 miljard euro aan waardeverlies hebben geïncasseerd ten op zichte van de koers van 1 janua ri 2000. De grootste verliezen zijn geleden bij KPNQwest: 3,8 miljard euro. Bij Landis was dat 0,9 miljard euro, voor LCI 0,2 miljard euro. In haar zoektocht naar genoeg doening klopt de VEB aan bij beursorganisatie Euronext Am sterdam, toezichthouder Autori teit Financiële Markten en de curatoren van de drie bedrijven- .De VEB stelt dat LCI een foutie ve jaarrekening over 2000/2001 heeft gepubliceerd, die echter wel was voorzien van een goed keurende accountantsverkla ring. Bij KPNQwest speelt het niet officieel gepubliceerde jaar verslag over 2001 een belangrij ke rol. In dat verslag, gedateerd op 11 februari 2002, staat dat het verlies ruim 376 miljoen eu ro was. Bij de presentatie van de cijfers op 12 februari maakte KPNQwest echter melding van een veel kleiner verlies. De VEB verwijt Landis onder meer geen officiële winstwaarschuwing te hebben afgegeven. Tot die tijd stelde Landis de beleggers nog 40 eurocent winst per aandeel in het vooruitzicht. maandag 22 JULI 2002 door Jeroen Segenhout Clinton - In het najaar van 1999 was WorldCom dichtbij een koppositie in de telecomwereld, nu rest het concern weinig an ders dan proberen te overleven. Een enorme schuldenlast, maar vooral geknoei in de boekhou ding hebben de afgrond zicht baar gemaakt. WorldCom is het toonbeeld geworden van de in haligheid die heerste bij tele- combedrijven om maar te kun nen voldoen aan de hoogge spannen verwachtingen op de beursvloer. In oktober 1999 beleefde voor malig WorldCom-bestuursvoor- zitter Bemie Ebbers zijn 'finest hour'. In een luxueus hotel in New York kondigde hij een bod aan van 115 miljard dollar in aandelen op concurrent Sprint, de grootste overname in de ge schiedenis van zijn concern. Met Sprint zou WorldCom de wereld gaan veroveren. Acht maanden later was van deze droom niet veel meer over. De Amerikaanse en Europese kar telautoriteiten verboden de overname, wat tot grote woede leidde bij Ebbers. Voor het eerst werd de flamboyante topman geconfronteerd met tegenslag. Ebbers kon toen niet weten wat er allemaal zou volgen. Tot het najaar van 1999 verliep alles in zijn carrière eigenlijk op rolle tjes. In 1983 begon hij met drie vrienden in Clinton, Mississippi, het telefoniebedrijfje LDDS na dat hij jaren had gefungeerd als manager van een hotelketen. Een sprong in het diepe was LDDS zeker, want in de eerste jaren werd weinig geld verdiend. Ebbers geloofde heilig in lange- afstandstelefonie, maar klanten waren er amper. Het geld begon pas binnen te stromen toen Ebbers een, naar later bleek succesvolle, strategie had bedacht: groeien door ko pen. In negentien jaar tijd kocht Ebbers meer dan zestig bedrij ven op, van klein tot groot. In 1992 was er de eerste grote aankoop: Advanced Telecom- Het hoofdwartier van WorldCom In het Amerikaanse Clinton. Foto: Reuters/Suzi Altman munications. LDDS werd daar mee de op drie na grootste aan bieder van lange-afstandstelefo- nie in de VS. Twee jaar later volgde IBD WorldCom, waaraan WorldCom zijn huidige naam ontleent. In 1997 verscheen WorldCom voor het eerste op het interna tionale toneel. Het concern kocht na een biedingsstrijd met British Telecom en GTE concur rent MCI. Op de Amerikaanse markt werd het daardoor een serieuze tegenhanger van AT&T, in Europa en andere delen van de wereld werden in rap tempo netwerken aangelegd. Ook in Nederland. WorldCom was een van de eerste buitenlandse be drijven die de monopoliepositie van KPN aantastte. Waar Eb bers' concern verscheen, sidder de de concurrentie. Telecombedrijven hadden dan ook grote bezwaren toen World Com aangaf Sprint te willen ko pen. Gevreesd werd dat de com binatie de intemetinfrastructuur zou gaan beheersen, toen be schouwd als de geldmachine van de toekomst. De Europese en Amerikaanse kartelautoritei ten waren uiteindelijk bereid een heel eind met de bezwaren mee te gaan. In juli 2000 gaf WorldCom de strijd om Sprint op nadat de Amerikaanse autoriteiten defini tief zich niet konden vinden in de overname. Enkele maanden later tekende zich plots de neer gang van de onderneming af. In november gaf het een winst waarschuwing voor geheel 2001, wat een dramatisch jaar zou worden voor de telecomindu- strie. den haag/anp-gpd - Aegon heeft vandaag de financiële we reld doen opschrikken met een forse winstwaarschuwing. De verzekeraar heeft als gevolg van de 'aanhoudende verslechteren de omstandigheden' zijn voorzie ningen (stroppenpot) flink ver hoogd. De nettowinst voor heel 2002 komt daardoor naar ver wachting 30 tot 35 procent lager uit dan eerder aangegeven. Bij de presentatie van de kwar taalcijfers op 7 mei schatte Ae gon zijn nettowinst voor heel 2002 nog op hetzelfde niveau als vorig jaar (2,4 miljard euro). In maart sprak toenmalig topman K. Storm nog van een winst die 'minimaal even hoog' als in 2001 zou zijn. Maar de ontwikkelingen in de afgelopen drie maanden zijn zo slecht dat de verzekeraar zich gedwongen ziet tot een forse neerwaartse bijstelling. Het uit blijven van een krachtig econo misch herstel, en vooral de be roerde situatie op de financiële markten in de Verenigde Staten, duperen Aegon. Het financiële concern gaat zijn reserves versterken, onder ande re om zich in te dekken tegen la gere inkomsten uit beheerver- goedingen. Verder wil Aegon de reserves gebruiken voor een ver snelde afschrijving van overna mekosten en een versterking van de garanties aan polishou ders. Ook de waardedaling van de dollar raakt het concern, I belangrijk deel van zijn i sten uit de Verenigde haalt. Aegon haalt een b |j rijk deel van zijn inkt haalt uit de Verenigde Ril! Verder moet Aegon fors a ven op de Amerikaanse N - Ei tieportefeuille. lagn Tot slot vergroot de iOu stand van zaken op de it, mi kaanse financiële markepro oninbaarheid van Aegon men rikaanse obligatieportefei bini Aegons nieuwe topmai hij n Shepard, die dit voorjaa onb* Storm opvolgde, wijst et 'j °P toelichting op dat zonder og g' noemde factoren het zijn winstdoelstellingen 1 iee t jaar zou bereiken. Maarmet ge een uitblijvend herstel n de obligatiemarkt en de vers nna ring van de aandelenmari L D< het eerste kwartaal is h standig deze stap te zettei Aegon komt op 8 august zijn resultaten over heti(j kwartaal. Dan geeft de v raar ook een verdere toe IN( op de huidige situatie. Op de aandelenbeurs mc1 E' gon vandaag diep door d '(da; en. In het eerste uur vani ^jf 0 del verloor het aandeel ter cent op 14,90 euro. De er^' pen maand is Aegon al t door procent van zijn beurs ^er kwijtgeraakt. Met een ko snd net onder de 15 euro zit 'gen op hetzelfde niveau als !'e geleden. 0^e en, 1 te lo ift enL tobii inge pee escravos - Bij ChevronTexaco in Nigeria is zaterdag na blikseminslag een grote brand uitgebroken. Een opslagtank met 180.000 vat ruwe olie stond in brand. Werknemers gingen het vuur te lijf met chemische brandspuiten die op afstand kunnen worden be diend en pompten 80.000 vat uit de brandende tank. Er is niemand gewond geraakt. De brand volgde enkele dagen nadat vrouwen uit dorpen in de buurt de Escravos-terminal hadden bezet om verbetering van hun leefomstandigheden af te dwingen. Langs de oe ver tegenover de terminal verzamelden zich dorpelingen om de brand gade te slaan. „De Goden zijn boos. Chevron moet ons compenseren voor dit land. De vrouwen vertrekken en twee dagen later gebeurt dit", zei de werkloze Lucky Mune. Foto: AP/Saurabh Das londen/anp - De OPEC, de Or ganisatie van Olie-Exporterende Landen, staat klaar voor een prijzenslag op de wereldolie- markt als Rusland geen einde maakt aan de snelle groei van zijn olieproductie. „Rusland speelt een vies politiek spelletje en het wordt moeilijk om ze te vertrouwen", aldus een OPEC- frmctionaris, zaterdag in de Brit se krant Financial Times. Enige tijd geleden stemde Rus land er samen met Mexico en Noorwegen mee in om de uit voer van zijn ruwe olieproductie binnen de perken te houden teneinde de OPEC te helpen de olieprijs binnen een marge van 22 tot 28 dollar per vat (169 liter) te houden. Deskundigen zeggen dat Rusland is vals blijven spe len door veel olieproducten uit te voeren en ruwe olie aan zijn buurlanden te leveren. De OPEC is evenmin blij met de verbetering van de betrekkingen leti rpei tussen Rusland en de Ve Staten. De VS sporen aan om meer olie te proi en uit te voeren. Washington beschouwt sche olie als een mo[ om minder afhankelijk van de prijzen die door worden gedicteerd. O Rusland als Amerikaans verander dienen als de in het Midden-Oosten hand loopt. De Britse krant The Inde wist in het weekeinde te dat Nigeria op het punt: uit de OPEC te stapp $3 land zou volgens het meer olie wülen prod maar zit vast aan pr< spraken van het Mocht Nigeria, de op grootste olieproducent organisatie, inderdaad pen, dan komt de OP1 grootste crisis sinds recht. rod si dm PE door Miranda Megens Amsterdam - De beurs in Amsterdam kelder de de afgelopen weken dramatisch, maar vo rige week werd de vrije val pas echt ingezet. De AEX, Amsterdams belangrijkste beurs- graadmeter, sloot op het laagste punt in vijf jaar. De krach kwam in etappes: winst op de ene dag werd de volgende dag weer omgezet in verlies. Het negatieve beurssentiment wordt versterkt door steeds nieuwe boek houdschandalen van grote Amerikaanse be drijven. George Möller, directeur van de fusie- beurs Euronext in Amsterdam, gaat in op de ontwikkelingen op de effectenbeurzen. Hoe verklaart u de paniekgolven van de af gelopen weken? „Ik denk dat de belegger oprecht nerveus is. Dat komt omdat hij niet weet welke richting het opgaat en omdat hij twijfelt aan de fi nanciële informatie die hij krijgt. Door de diverse gevallen die op ons afkomen, is de belegger de ene dag pessimistisch en de an dere dag optimistisch. In dergelijke situaties krijg je altijd heftige uitslagen. De laatste keer was tijdens de Azië-crisis in 1997. Toen zagen we in één kwartaal het hoogste en het laagste punt van de AEX voorbij komen. Tij dens de krach in 1987 gebeurde hetzelfde. Maar zeker in de Azië-crisis zagen we de zelfde patronen als nu." De relatie tussen de economische venvach- tingen en de ontivikkelingen op de beurs lijkt helemaal weg. „Beleggers hebben de neiging elkaar te vol gen en die ontwikkeling gaat een eigen le ven leiden. We zitten nu in een dal en het is een algemeen bekend verschijnsel dat be leggers dan nerveus worden. Dan zie je gro te bewegingen op de beurs, terwijl de on derliggende economische waarden die niet rechtvaardigen. Waar het dan op de beurs nog om gaat is de marginale prijsvorming van één aandeel." Wordt het sentiment op de Europese beurzen werkelijk bepaald door de boekhoudschan- delen van grote concerns in Amerika? Alle goede zaken kwamen altijd eerst uit Amerika en nu het omgekeerde aan de hand is, verwacht de belegger dat ook de slechte wind naar Europa overwaait. De oorzaken van het slechte beursklimaat hebben nu eenmaal een sterke Amerikaanse inslag. Daar blijven wij hier niet helemaal van ver schoond. Maar in de VS is ook oprechte on zekerheid over de politieke situatie. Mensen zijn echt bang voor nieuwe aanslagen. Dat draagt bij aan nervositeit in de markt. De Europese belegger is net zo nerveus als de Amerikaanse. Europa is verder weg, maar onze economieën zijn nauw met elkaar ver bonden. Om weer terug te komen op de Azië-crisis: daar zag je alleen bedrijven sta biliseren die zichtbaar niets met Azië te ma ken hadden. De rest ging mee onderuit." Van welke oorzaken is fundamenteel herstel van de koersen afhankelijk? „De economie moet zich redelijk houden en bedrijven moeten minder slechte berichten geven. In de markt moet de perceptie ko men dat het klimaat weer goed is. Je ziet nu dat een belegger het als positief ervaart wanneer een bedrijf een winstwaarschu wing geeft. Wat nu aan de hand is moet eerst uitwoeden, daarna zal het tij weer ke ren. Ik denk dat er op dit moment een cor rectie gaande is, maar wel een zeer zware correctie." Wilt u graag rust terug op de financiële markten of vaart Euronext wel bij beweeg lijkheid op de markten vanwege de verdien sten op de beurstransacties? „Rust is voor ons belangrijk, ik hoop dat de incidenten ophouden. Het is voor Euronext goed als er veel transacties plaatsvinden, maar voor ons is de lange termijn belangrij ker. Wij hebben niets aan beleggers die veel verliezen. Dat wil niet zeggen dat de markt altijd maar moet stijgen. Maar als het lang durig blijft zakken, blijft het vertrouwen uit. Dat is niet goed voor het beleggingsklimaat, maar ook niet voor bedrijven die op de beurs nieuw kapitaal zouden willen aantrek ken. De beursgangen liggen al een tijd stil, we hopen dat dat weer start, want het is goed voor de economie. Het vertrouwen in de markt terugkrijgen is een mondiaal pro bleem, wat wij niet alleen kunnen oplos sen." De koersen staan nu zo laag heeft u zelf nog nieuwe aandelen gekocht afgelopen week? „Mijn aandelen zijn in beheer bij een bank en ik spreek daar niet over met hen. Ik weet dus niet wat ze doen, maar ik hoop wel dat het goed doen." utrecht/gpd-anp - Niet iedereen is gek op de nieuwe Lay's Mediterraneas, de nieuwe chips van de Smiths Food Group. Het Italiaanse Unichips eist zelfs dat ze uit de handel worden genomen. Voor de Utrechtse rechtbank dient donderdag een kort geding, waarin de Italiaanse chipsfabrikant zijn Nederlandse concurrent aanklaagt. De Mila- nezen voelen zich oneerlijk beconcurreerd. Wat is het geval? Sinds de introductie van de Lay's Mediterraneas en de daarbij horende reclame campagnes verkoopt Unichips Italia minder zak ken Autentica Trattoria. Dat zijn aardappelchips geheel in olijfolie bereid. Smiths wekt met de drie nieuwe smaken van Lay's volgens de Italianen de indruk dat de chips zijn bereid met olijfolie. En dat is onjuist, stellen ze. De Nederlandse chips worden alleen verrijkt met olijfolie. De chips bevatten niet meer dan twee procent olijfolie. Nu is olijfolie duurder dan andere plantaardige olie en dat maakt de prijs van de 'echte' Italiaanse olijfoliechips hoger dan de Nederlands chips'. Verder steekt het de Italianen dat d verpakking van een van de Lay's-smaken ''u zelfde uitziet als de Autentica Trattoria. dbr de oranje zak van de chips met tomaat-b; smaak, op televisieprominent aangeprez °h£ Zorro-acteur Antonio Banderas, op de ver van de Italiaanse versnappering. Smiths Food Group wil niet reageren op 1 £bJ aanse offensief. Pas in de rechtszaal woiRn- derdag duidelijk hoe zij zich verdedigen. vei De Italianen hebben de Amsterdamse i 8e! Erik Vollebregt in de arm genomen. Hij in: de verkoop van en reclame voor Lay'slh( raneas dient binnen veertien dagen te wo ïe staakt, de in de detailhandel aanwezige ve gen moeten binnen veertien dagen wordt gehaald en vernietigd en Smiths moet bin dagen een rectificatie plaatsen in drie la kranten, op straffe van een dwangsom duizend euro per dag. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Europees Commissaris Frits Bolkestein (interne markt) wil diesel voor automobilisten duurder maken. Hij stelt voor de accijns op de brandstof de ko mende jaren te verhogen van 24,5 eurocent per liter tot mini maal 36 cent. Deze maatregel leidt vooral in Luxemburg, Grie kenland, Spanje, België en Oos tenrijk tot fikse prijsstijgingen. In Nederland kan de privé-die- selrijder (laagzwavelig) rekenen op ruim vier cent extra per liter aan de pomp. Bolkestein wil verder een aparte dieselaccijns voor het professio nele vervoer (vracht, passagiers) in de Europese Unie. Dat moet een eind maken aan de huidige concurrentievervalsing doordat internationaal werkende ver voerders kunnen profiteren van de accijnsverschillen tussen de lidstaten. De voltallige Commis sie bespreekt woensdag Bolke- steins plannen worden woens dag. Brusselse diplomaten ver wachten dat Bolkesteins voor stellen niet zonder slag of stoot door de Commissie komen. Be lastingzaken liggen traditioneel zeer gevoelig in de EU. In zijn nog vertrouwelij stellen wijst Bolkestein het aantal verkochte t gens de afgelopen tiei verdubbeld. Bijna de 1 alle nieuwe auto's rijdt sel. Hoewel deze schoner wordt, is zij no belastender voor het mi ongelode benzine, wil daarom de minimui op diesel voor privé-get hogen van 24,5 naar 36 per liter, hetzelfde tariel gewone benzine. Het minimum moet in 200f reikt Het staat lidst meer accijns te heffen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6