BUITENLAND Akkoord over Peterselie-eiland Sudan door 11 september mogelijk van oorlog verlost Terreurgroep zweert wraak bij uitzettingen Vermeend lid al-Qaeda gearresteerd in Amerika Britse Labour-partij zit diep in de rode cijfers Newyorkers ontevreden over WT C-ontwerpen 'Fouten VS kosten veel Afghaanse burgers leven' Ecevit vreest winst voor islamitische extremisten spoorde trein ië: acht doden meer doden a «brand Peru reluitdrijvers Egyptische eersongeluk t6 levens s euwlid '17 '1j imber' vast m Duitsland: n gewonden Spanje en Marokko begraven strijdbijl onder zware Amerikaanse druk Kou doodt Zuid-Afrikanen Oekraïne rouwt weer om kompels ig tpartijen bord-lerland maandag 22 juli 2002 rlac* ^Dat - Een twintig minuten le hagelbui met hagelste- i groot als kippeneieren eker 22 inwoners van de al-Chinese stad Zhengz- t leven gekost. Volgens iese staatsmedia heeft jdweer vrijdagavond laat ite materiële schade l( jcht. De hagel trof de i,id van de provincie He- wijl er een storm woed- 6 windkracht 8. Zeven :n n overleden aan hoofd- m le meeste andere doden door instortende daken. *e a - Minstens acht men- gisteren om het leven en bij een treinongeluk Italiaanse eiland Sicilië, i dertig kilometer van de essina. Ongeveer dertig d jers raakten gewond. De kvan het ongeval is nog 3p stgesteld, maar vermoed pl jat de trein is ontspoord i leegstaand huis langs :n ior heeft geramd. De lo- -n ef kwam met zijn neus 31 i rand van een brug tot d. Omstanders schoten inzittenden te hulp. Het aantal doden als ge- n de grote discotheek- aterdag in de Peruaanse id Lima is opgelopen )at hebben de autoritei- 30)iet Zuid-Amerikaanse eren bekendgemaakt, an vijftig mensen raak- ■ond. De brand brak ie uur 's morgens uit in eek Utopia in een win- rum van Lima. Vonken fakkels waarmee een (jn, uwer jongleerde zouden n d veroorzaakt hebben. e( In Egypte is zaterdag m uw overleden na uren- zijn geslagen door man- e haar wilden bevrijden j1" i duivel die haar ziek Jn( De drie mannen zijn ff> i gearresteerd. Zij waren an de politie door de broer nouw (36) ingeschakeld rte genezen. De 59-jari- iluitdrijver en zijn assis- ra ainnen maximaal tien m krijgen. Het komt in arraak voor dat mensen 33, opleiding wordt ge- )0l1 om duivels te verdrijven. Een frontale botsing en bus en een vracht- ■ir leeft in de omgeving pi ïeilige stad Medina in rabië aan 26 mensen n gekost. De politie uini gisteren dat het doden- tort )og is uitgevallen omdat 0Èna de botsing, vrijdag- aat, in brand vloog. wintig mensen raakten De oorzaak van het is nog onduidelijk. - De politie heeft giste- et noordwesten van land opnieuw een ver lid van de linksextremis- roepering 17 November it. Een dag eerder wer- twee leden in dezelf- aangehouden. De 36- irdachte is inmiddels nséracht naar Athene. In tten nu negen leden adicale linkse splinter- ig vast, onder wie de £|hde leider Alexandras uplos. De groep voerde Jopen dertig jaar 23 suc- Q- moordaanslagen uit. het Duitse Ulm heb- :ren zeven mensen ver- _»;en opgelopen door een inslag. De slachtoffers 3 Ui zich verzameld voor 'de lilie-üitje met picknick en' ark van de stad. Een 01 irige vrouw is er slecht zo maakten de lokale ■dten bekend. Duitsland ^Jten week te kampen it weer. Reddingswer ken zich op voor meer mingen en stormen. ac;' door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Het rotseiland Perejil is weer het domein van geiten en vogels. Vandaag ondertekenen Spanje en Marokko in Rabat het 'vredesakkoord', dat zaterdagavond onder druk van de VS tot stand kwam. Het was al donker toen twee soldaten zater dagavond de Spaanse vlag streken. Een helikopter bracht vervolgens het 'bezet tingsleger* van 75 militairen terug naar de Spaanse enclave Ceuta. Negen dagen lang was de rotspunt voor de Marokkaanse kust inzet van een snel escalerend conflict tussen beide landen. Op 11 juli werd het onbewoonde Peterse lie-eiland door Marokkaanse soldaten bezet. Een week later werd het bij verras sing door Spaanse troepen heroverd. Spanje en Marokko hebben beloofd geen militairen meer op het eiland te zullen stationeren. De VS, die met beide landen vriend schappelijke betrekkingen onderhouden, hebben zich vanaf het begin met de ruzie bemoeid. Minister van buitenlandse za ken Colin Powell trad zelf op als bemid delaar. Hij bracht zaterdag het bericht naar buiten dat een akkoord was bereikt Dat werd even later bevestigd door de re geringen in Rabat en Madrid. In Spanje is het akkoord met gemengde gevoelens ontvangen. Men is blij dat er een oplossing is, maar dat dit alleen be reikt kon worden met hulp van de VS wordt algemeen gezien als een zwakte bod van de regering-Aznar. Het is op nieuw een bewijs van de slechte betrek kingen met de zuiderburen. De oppositie wil op korte termijn een debat in het par lement over de relatie met Marokko. In Marokko wordt de oplossing van het conflict toegeschreven aan koning Mo hammed VI, die een paar keer contact heeft gehad met Powell. De Marokkaanse minister van buitenlandse zaken waar schuwde dat nu moet worden gewerkt aan een oplossing van alle slepende kwesties tussen Spanje en Marokko. Behalve de controverse over de Westelij ke Sahara hebben beide landen ruzie over visserijrechten en over de grote toe stroom Marokkaanse illegale immigran ten naar Spanje. Historisch oud zeer zijn ook Ceuta en Melilla, de twee Spaanse enclaves op Marokkaans grondgebied. Marokko beschouwt die als door Spanje bezet gebied. Washington/ANP - De douane op het vliegveld van de Ameri kaanse stad Detroit heeft een in Jordanië geboren man aange houden die voor zo'n 12 miljoen euro aan valse cheques bij zich had. De autoriteiten vermoeden dat hij is getraind in kampen van de terreurbeweging al-Qae da in Afghanistan. Dat heeft de Washington Post zaterdag ge meld. De 47-jarige arrestant, Omar Shishani, komt voor op een Amerikaanse lijst van mensen die door al-Qaeda in Afghanis tan zijn getraind. Zijn naam dook op in documenten die in dat land zijn gevonden. Hij werd woensdag aangehouden toen hij uit Indonesië kwam. Agenten van de anti-terreureen heid in Detroit hebben donder dagavond huiszoeking verricht in Shishani's woning in Dear born, Michigan, waar hij woont met zijn vrouw. De Japanse werkt bij de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Northwest Airlines. Shishani had bij aan komst in Detroit een Ameri kaans paspoort bij zich, en ver klaarde een genaturaliseerd staatsburger van de VS te zijn. De Amerikaanse geheime dien sten hebben gezegd dat moge lijk honderden strijders van al- Qaeda en de Taliban uit Afgha nistan naar Indonesië zijn ge vlucht. Dat land is volgens hen een toevluchtsoord voor het ter roristennetwerk geworden. Een regeringsfunctionaris noemde het hoogst alarmerend dat al-Qaeda blijkbaar probeert veel geld de Verenigde Staten in te krijgen. „De aanslagen van 11 september hebben in totaal maar een half miljoen dollar ge kost", zei hij. „Je moet er niet aan denken wat ze met 12 mil joen zouden kunnen doen." londen/ap - De Britse Labour- partij van premier Tony Blair heeft gisteren toegegeven ruim 9 miljoen euro in het rood te staan. Uit een intern document van de partij blijkt dat Labour er financieel nog nooit zo slecht heeft voorgestaan als nu, meld den de BBC en The Independent on Sunday. De partij zou daar door niet goed in staat zijn in 2003 campagne te voeren. In dat jaar kiezen Schotland en Wales een nieuw parlement. Volgens Labour is het normaal dat een partij een jaar na alge mene verkiezingen rood staat. „We werken aan een met de bank overeengekomen zaken- plan om de situatie te verbete ren", zei een woordvoerder. De zegsman weersprak dat de partij uit geldgebrek geen volwaardige campagne zal kunnen voeren in Wales en Schotland. De vakbeweging is normaal ge sproken de grootste geldschieter van de Britse sociaal-democra ten. Maar de afgelopen maan den zijn de betrekkingen tussen de bonden en de partij verslech terd, en hebben de bonden minder geld overgemaakt. Vol gens de bonden is Labour te veel naar rechts opgeschoven. Ze hebben afgelopen weken op enkele fronten gestaakt om hun ongenoegen duidelijk te maken. Ook heeft de partij strengere voorwaarden verbonden aan donaties van particulieren, na dat bekend was geworden dat Labour een grote gift had aan vaard van een uitgever van por- nolectuur. De partij heeft bo vendien te lijden onder een af nemend ledental. In 1994, toen Blair partijleider werd, telde La bour 405.000 leden. Sindsdien is dat aantal gedaald tot 280.000. new york/anp-rtr - Newyorkers lopen niet echt warm voor de zes ontwerpen die zijn inge diend voor een bouwproject op de plaats waar eens het World Trade Center stond. Geen van de plannen was volgens de aan wezigen op een massale bijeen komst zaterdagavond accepta bel. Ongeveer vijfduizend mensen brachten hun stem uit op de zes ontwerpen. Alle plannen voor zien in kantoren en een monu ment rond Ground Zero, de plek waar eens de twee 110 verdie pingen tellende torens van het WTC stonden. De voornaamste kritiek op de ingediende voorstellen is dat ge bouwen te dicht op elkaar ge plaatst worden, dat het project te grootschalig en vooral dat het te saai is. Critici vragen om min der kantoorruimte. Ze zien lie ver meer woningen en culturele voorzieningen op de rampplek. De plannenmakers hebben hen gehoord en zullen reageren, al dus de president van de Lower Manhattan Development Cor poration, het overheidsorgaan dat na 11 september in het leven is geroepen voor de coördinatie van de invulling van het gapen de gat op Manhattan. „Dit was het begin van een proces. We hebben het deze week aan het publiek voorgelegd, en dat zegt dat we nog meer werk te doen hebben", aldus Lou Tomson. Op 11 september vorig jaar boorden zich twee gekaapte vliegtuigen in de torens van het World Trade Center, die vervol gens instortten. Bij de bloedigste terreuraanslag tot nu toe von den 2.823 mensen de dood. jenin-jeruzalem/afp-dpa-anp - De extremistische al-Aqsa Mar telaren Brigade zal familieleden van Israëlische functionarissen doden als de Israëlische rege ring haar omstreden uitzettings plannen doorzet. De regering- Sharon wil naaste familieleden van Palestijnse terroristen ver bannen van de Westelijke Jor- daanoever naar de Gazastrook. Het hoogste Israëlische ge rechtshof zei gisteren geen oor deel te kunnen vellen over de uitzettingsplannen. Onder aan voering van de Israëlische men senrechtenactiviste Lea Zemel hadden 21 familieleden van twee vermeende, ondergedoken Palestijnse extremisten het hof gevraagd een dreigende depor tatie naar de Gazastrook tegen te houden. De uitzetting zou strijdig zijn met de Geneefse Conventies. Die verbieden de portaties van personen uit be zette gebieden. De groep trok het verzoek giste ren weer in, nadat het hof had bepaald dat er geen officieel be sluit tot deportatie is. Daardoor is een gerechtelijk oordeel nog niet mogelijk. De betrokken fa milieleden zullen via hun advo caten worden geïnformeerd wanneer er wel een formeel be sluit is. De groep kan de kwestie dan alsnog aanhangig maken. Eind vorige week maakte de Is raëlische procureur-generaal Rubinstein duidelijk dat depor taties alleen mogelijk zijn als er bewijzen zijn voor directe be trokkenheid bij een aanslag. Saarom werd besloten om ver banningszaken per geval te be kijken. Van collectieve deporta ties zou geen sprake meer zijn. washington-kabul/anp-ap - De manier waarop de Verenigde Staten sinds oktober hun lucht oorlog in Afghanistan voeren, heeft honderden Afghaanse burgers het leven gekost. De Amerikaanse strategie om door het gebruik van geavanceerde technologie te voorkomen dat aan eigen kant slachtoffers val len, heeft geleid tot 'een patroon van fouten'. Dit schreef The New York Times (NYT) gisteren. De krant heeft elf plaatsen on derzocht waar luchtaanvallen in totaal zo'n vierhonderd burgers het leven hebben gekost. Uit het onderzoek concludeert de NYT dat Amerikaanse bevelhebbers soms zwaar hebben vertrouwd op foute of zelfs misleidende in formatie van Afghanen, van wie niet duidelijk is waar hun loyali teit ligt. De voorkeur van de Amerikanen voor luchtaanvallen in plaats van voor riskantere operaties op de grond heeft het onmogelijk gemaakt de inlichtingen uit Af ghaanse bronnen te controle ren. Daardoor hebben de Ame rikanen aanvallen gedaan zon der dat zij precies wisten wat zij aanvielen, aldus de krant. Het is in de oorlog in Afghanis tan wel voorgekomen dat Ame rikaanse bommen niet het doel raakten waarvoor zij bedoeld waren. Zo raakte een bom die bedoeld was voor de mogelijke verblijfplaats van een Taliban- commandant in november vorig jaar een moskee, waardoor 65 gelovigen om het leven kwa men. Maar dat soort fouten maken de VS niet veel. Veel vaker, zegt de NYT, zijn burgers omgekomen doordat bommen precies de doelen troffen waarvoor zij be doeld waren. Dat kwam doordat de doelen mogelijk bepaald wa ren op basis van opzettelijk mis leidende informatie. De nieuwe regering in Kabul verwerpt de kritiek op de Ameri kaanse strategie. Een woord voerder van president Hamid Karzai zei tegen de BBC dat het aantal burgerslachtoffers van de Amerikaanse luchtaanvallen niet bijzonder hoog is, gezien de omvang van de militaire cam pagne. Volgens de zegsman heeft de Afghaanse regering Washington wel gevraagd nauwkeuriger te zijn bij de jacht op strijders van de Taliban en al-Qaeda. ankara/afp - De Turkse pre mier Ecevit heeft gisteren ge waarschuwd voor een overwin ning van extreem-islamitische en pro-Koerdische partijen als de verkiezingen worden ver vroegd. Dat kan 'ernstige pro blemen' veroorzaken voor het bestuur van het land, zei hij in een gesprek met de staatstelevi siezender TRT. Ecevit probeert te voorkomen dat de verkiezingen worden ver vroegd, sinds hij de meerder heid in het parlement kwijtraak te door het opstappen van een groot deel van de fractie van zijn DSP. De oppositie wil die ver vroegde verkiezingen op 3 no vember. Ecevit zei zaterdag dat hij er de voorkeur aan geeft de verkiezingen volgend jaar te houden. Hij voegde eraan toe dat hij het liefst in april 2004 de Turkse kiezer naar het stembu reau laat gaan, wanneer de offi ciële termijn van zijn kabinet er op zit. Uit opiniepeilingen is af te lei den dat verkiezingen een forse winst voor de conservatief-isla mitische AK Partij kunnen ople veren, waardoor die partij de grootste fractie zou kunnen krij gen. De machtige Turkse strijd krachten zouden echter vrijwel zeker AK-leider Erdogan niet als premier accepteren. Ook zou het economisch herstel van het land zou kunnen ontsporen, omdat verdere ondersteuning door het Internationaal Mone tair Fonds in gevaar zou kunnen komen. Kiev - Een aangeslagen reddingswerker rust uit na alweer een mijnongeluk in Oekraïne. Gisteren stierven zes mijnwerkers door een gasexplosie nabij Dnepropetrovsk. Vijftien kompels raakten zwaargewond. Het was de tweede keer deze maand dat het land werd opgeschrikt door een groot ongeval in een mijn.Twee weken geleden kwamen 35 mijnwerkers om het leven door een brand in een mijn in dezelfde regio. Foto: Reuters/Aleksandr Koedotjopli pretoria/gpd - Zuid-Afrika blijft in de greep van ijzige kou en on gewoon hevige sneeuw- en re genval. Het noodweer, dat mo gelijk nog een week zal aanhou den, heeft tot nu zeker twintig mensen het leven gekost. De si tuatie is het ernstigst in de noor delijke delen van de Oost-Kaap en KwaZulu Natal. De afgelopen dagen zijn talloze automobilisten ingesneeuwd. In de Drakensberg, de bergketen die beide provincies van oost naar west doorsnijdt, zijn nog steeds vakantiegangers ingeslo ten, dorpen van de buitenwe reld afgesneden en worden en kele herders en kinderen ver mist. Kleinere dorpen en town ships kampen al dagen met uit gevallen elektriciteit. Het extreme weer bemoeilijkt ook de reddingsoperatie rond twee olietankers die eind vorige week vastliepen voor de kust van de Oost-Kaap. De hoge zee maakt het onmogelijk 60.000 li ter diesel over te pompen uit een van de twee schepen. De kou is volgens meteorologen te wijten aan extreem koude lucht, direct afkomstig van de Zuidpool, die op grote hoogte ongewoon lang op één en de zelfde plaats blijft hangen. Bij schietpartijen in irland heeft ten minste vannacht het leven Twee anderen raakten le politie bij de con- 1 tussen katholieken en iten gewond. De dode, istant, viel in de al I [n onrustige noordelijke ri inl°yne. Hij werd getrof- L 51 een kogel die vanuit gebied van achter een •genoemde 'vredesmu- afgeschoten. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Vrede in Sudan. Het klinkt surrealistisch, maar afge lopen weekeinde zijn door rege ring en rebellen stappen gezet die het einde kunnen inleiden van het langstlopende conflict van Afrika, dat aan twee miljoen mensen het leven heeft gekost. Problemen tussen het hoofdza kelijk Arabische en islamitische noorden en het zuiden, waar christelijke en traditionele Afri kaanse godsdiensten overheer sen, zijn zo oud als de onafhan kelijkheid van Groot-Brittannië, die het qua oppervlakte grootste land van Afrika in 1956 verkreeg. De laatste 19 jaar is sprake van een regelrechte oorlog. De tot de zuidelijke Dinka-stam horende rebellen van het Volks bevrijdingsleger SPLM strijden voor autonomie en respect voor hun religies. Complicerende factor is de olie die op de scheidslijn tussen noord en zuid wordt gewonnen, en die de re gering heeft verleid tot geweld met de modernste middelen. Sinds de aanslagen van 11 sep tember is de internationale (Amerikaanse) druk opgevoerd onQje situatie in het tot voor kort als 'duivels' gebrandmerkte Sudan te normaliseren. In Kenya werd onder leiding van president Daniel Arap Moi, die al tien jaar vredesbesprekingen voert, een naar zijn zeggen 'his torisch besluit' genomen. In de grondwet zal scheiding van staat en godsdienst worden vastge legd, evenals het recht tot zelf beschikking van de zuidelijke bevolking. Opmerkelijk genoeg hebben de onderhandelaars te gelijk de eenheid van het land als prioriteit gesteld. Er is bewust gekozen voor een dubbele agenda voor een proef periode van zes jaar. De rege ring belooft in die periode hetr zuiden niet meer de islam en de traditionele islamitische wetge ving (sharia) op te dringen. Het moet de rebellen zó tevreden stellen dat ze in een eenheids staat verder willen leven. Om dit te testen wordt na zes jaar onder internationaal toezicht een refe rendum gehouden onder de zuidelijke bevolking. Het optimisme was gisteren groot bij de vredesadviseur van president Omar al-Bashir en de woordvoerder van de rebellen. Beiden onderstreepten dat een stevige basis was gelegd voor de afsluitende gesprekken die vol gende maand zullen volgen. De onderhandelaars zeiden geen problemen te verwachten rond de 'kleinere issues' als de verde ling van de olierijkdom, integra tie van rebellen in het reguliere léger en een staakt-het-vuren. Dit laatste wordt door waarne mers als cruciaal gezien. Het in januari dankzij Zwitserse en Amerikaanse bemiddeling over eengekomen staakt-het-vuren wordt regelmatig geschonden. Er bestaat verder een forse dosis scepsis over de ware intenties van de regering in Khartoum. Waarom accepteert ze nu zaken die 2° jaar lang onbespreekbaar waren, en waarom zou na een lange reeks van mislukte vredes akkoorden met vrijwel dezelfde inhoud deze overeenkomst wel levensvatbaar zijn? Het veel gegeven antwoord is: 11 september. Sudan stond op Amerika's zwarte lijst van het in ternationale terrorisme en heeft Osama bin Laden van 1991 tot 1996 te gast gehad. Hij zou er terroristen hebben opgeleid, maar had er ook constructie- en handelsbedrijven. Drie jaar gele den vernietigden Amerikaanse raketten aan de rand van Khar toum een fabriek die chemische wapchs zou produceren, maar waarvan het nu waarschijnlijker is dat er medicijnen werden ge maakt. Na de aanslagen van 11 septem ber. een bezoek van minister van buitenlandse zaken Colin Powell en verschillende reizen van de speciale gezant John Danforth, is de stemming in Su dan nadrukkelijk omgeslagen. De regering heeft wijselijk geko zen voor 'volledige samenwer king' met de VS en wil aantonen geen terroristen te herbergen. Vorig jaar werden VN-sancties tegen Sudan opgeheven, een in dicatie dat Khartoum inderdaad vooruitgang boekt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5