BINNENLAND Pim Fortuyn-show eindigt in Italië Uitvaart in Roermond maakt diepe indruk Rumoer binnen LPF over baan voor Melkert gedwongen Jenomen omgekomen chtervolging -jer graancirkel t zichzelf aan wachtlijst intenkamers (partij: dode 1 iwonden Herbegrafenis trekt minder mensen dan verwacht COMMENTAAR Wim Kok Prins Claus Kok was niet Uitzending lichten kist matig bekeken 1 controle snelweg fine op d Vlieland Marten Fortuyn hoopt op gesprek met Van der G. opnieuw naar het ziekenhuis "Z suw druk ïeinde ANWB Zusje Cheyenna en moeder Francien bij plechtigheid aanwezig Kamerlid Van As acht PvdA'er niet geschikt VOC-schip van melkkarton principieel tegen lintje Varkenshouder vecht dreigende ontruiming aan ICEN - Een Russische :ker uit Groningen is [vond gedwongen opge- in het Dijkzigt Zieken- Rotterdam omdat hij iberculose (tbc) heeft en medicijnkuur is ge le man zou een gevaar voor de volksgezond- staat nu bewaking voor lier. Hoe lang bewaking jlijft, is niet duidelijk. ie - De Rijksrecher- »ekt de exacte iak van een 22-jarige ter, die vrijdag een wilde achtervol- een schot uit een poli- om het leven is geko- lostvoorne. Het is on- of de man is overleden 'olgen van een schot- doordat hij né het iet zijn auto tegen een eed. De man zou vanuit o drugs hebben gede- nten wilden de auto eren, maar de Rotter- iai rreed weg, waarna de nd ide achtervolging inzet- 5P lei ird - Het mysterie van ncirkels op een akker bij oord is opgelost. Een ;e inwoner van deze eeft zich gemeld en een enis afgelegd. De man schade, 475 euro, beta- een plank en een touw lij het tarwe plat in de in een cirkel en een ster. bewust voor het graan- gs de A29 omdat daar veel auto's langs rij- hoopte dat de bestuur- media zouden waar in dat die aandacht werk zouden besteden. - De wachttijd voor een die een woning zoekt is weer schrikbarend op- Meer (buitenlandse) in, een verminderde om van afgestudeer- ancties op onderhuur rote boosdoeners. Dat een inventarisatie van elijke Studenten Vak- udenten in Amsterdam ht komen er weer het vanaf met minstens r wachttijd voor een inkamer. he het maandag 22 juli 2002 door onze correspondent Hans Celeijnse provesano - Provesano slaapt weer. Een etmaal na de herbe grafenis van 'il leader politico Olandese' overheerst op de klei ne dodenakker van het Noord- Italiaanse gehucht het geluid van krekels en vogels. Af en toe wordt de stilte doorbroken door Pim-pelgrims die bij het wit marmeren praalgraf van hun idool bloemen en pluchen speelgoedbeertjes deponeren. Maar de door Nederlandse en Italiaanse media voorspelde in vasie van Pim-toeristen blijft ook zondag uit. „Blij dat het over is en dat die aangekondig de tientallen bussen met men sen uit Nederland een fabeltje waren", zegt Jolanda Collaviti, een in Den Haag opgegroeide Italiaanse. Met enige verbijstering hadden Collaviti en enkele tientallen an dere inwoners van Provesano een dag eerder op het rustieke Piazza Risorta gekeken naar de aankomst van de zwarte lijkwa gen. Hooguit vijfhonderd men sen zijn op het gebeuren afgeko men, van wie naar schatting vierhonderd Pim-pelgrims, de rest journalisten. De door de autoriteiten gevrees de extreem-rechtse fanatici uit Italië en andere Europese lan den blijven weg. Alleen de leider van de afdeling Venetië van de fascistische groepering Fiamma Tricolore duikt op. Roberto Cio- fi, kaalgeschoren hoofd, zwart hemd, groene legerbroek, hoge schoenen, vertelde iedere jour nalist dat Fortuyn een 'vriend' was vanwege zijn kritiek op de islam en zijn immigratie-stand punten. Van Fortuyns homoseksualiteit moest Fiamma Tricolore echter niets hebben, vertelde Ciofi er meteen bij. Als de kist met de Caribische rouwdoek erop uit de wagen wordt gehaald, ontstaat een pandemonium. Fotografen en toeristen vechten om hun plaat je te maken. Als de dragers, fa milie en vrienden van Fortuyn, tussen de aan weerszijden van het pad naar de kerk opgestelde rij belangstellenden lopen, wijkt de hele kluwen achteruit. De misdienaartjes in hun witte hemden die wachten achter pastoor Don Piergiorgio Rigolo en vicaris-generaal Verbakei van het bisdom Rotterdam, moeten de benen nemen om niet te worden verpletterd. Terwijl buiten op het plein de gewijde muziek van de door bei de priesters geleide uitvaartmis klinkt, gaat het in het snikhete kerkje opnieuw mis. Na een aanmaning van Rigolo aan het adres van de om de kist rennen de fotografen stuurt Marten, de oudste Fortuyn-broer, hen met een geïrriteerd 'en nu basta!' de kerk uit Geen enkel respect voor de familie, de kerk, de overledene, zal hij een dag later nog steeds boos tegen deze krant zeggen. Uitermate luchtig geklede Pim-pelgrims lopen tij dens de dienst met het nodige rumoer de kerk in en uit. Op het plein posteert een in fel rood hemd getooide kaalkop zijn weelderige vriendin bij de ge opende achterklep van de lijk wagen en richt de camera voor een 'origineel' Pim-souvenir. De 27-jarige Haarlemse Melitza van Molenbrood, overgewipt van een camping in de buurt, schudt geërgerd het hoofd. Ze is toch al geëmotioneerd over de nieuwe confrontatie met het ge welddadig einde van de man die haar belangstelling voor politiek opwekte. Pim-vriendin Fiona van Leeuwen (29) uit Eindho ven, speciaal met haar twee jon ge kinderen en echtgenoot per auto overgekomen, had al voor speld 'het niet droog te kunnen houden'. Ze heeft Pims dood nog niet verwerkt. „Ik wilde hier naar toe, punt uit" Een opmerkelijke Pim-pelgrim is de 66-jarige Rotterdammer Jan van der Voort. Hij is op zijn 1200cc zware motor in twaalf uur tijd naar Provesano gere den. Van der Voort ging al in Rotterdam iedere dag bij Pims woning kijken. De herbegrafenis doet hem denken aan die ande re begrafenis die hij bijwoonde: van de ook vermoorde Ameri kaanse president Kennedy. „Mijn kinderen zullen in de ge schiedenisboekjes over Pim le zen", zegt 18-jarige Sjoerd Gehring uit het Limburgse Gul pen beslist. Even later zijn ze al lemaal op het kerkhof, waar een kleine hijskraan het 3 ton zware deksel op de sarcofaag tilt De Fortuyns hebben kort ervoor een van Pims opvallende Itali aanse maatpakken op de kist gedeponeerd. De plechtigheid, ook hier weer rommelig door opdringerige fotografen en Pim- vrienden, is in tien minuten voorbij. 'De show is over', zal broer Marten later zeggen. Eerder op de dag zijn enkele honderden mensen samenge stroomd op Rotterdam Airport, om een laatste afscheidsgroet op Nederlandse bodem te kun nen brengen. Velen zijn getooid met de button 'Ik doe wat ik zeg en ik zeg wat ik doe'. Het is veel minder druk dan verwacht Er klinkt applaus als de kist met het stoffelijk overschot in het vlieg tuig wordt getild. .Altijd in mijn hart", huilt een vrouw. Het ap plaus klinkt weer op als het vliegtuig een ereronde maakt beneveld wordt door twee brandweerwagens en opstijgt voor een laatste tocht boven de stad. Een paar uur later is er op de Coolsingel nog een laatste groet Enkele honderden Rotterdam mers laten om 14.30 uur, het tijdstip waarop het vliegveld met Fortuyn in Italië landt, witte bal lonnen op. Op dat moment klinkt uit de luidsprekers: 'I did it my way". Wim Kok is vanaf vandaag weer een gewone Nederlander. Hij laat na acht jaar het Torentje, de Trêveszaal en het Cats- huis achter zich. En verenigt zich te Amsterdam-Osdorp met zijn gezin. Menigeen zal deze alledaagse minister-president missen. Hij was vaak nukkig, maar tegelijk o zo gewoon en ook zo solide. De zoon van een timmerman uit Bergambacht was na Schermerhom, Drees en Den Uyi de vierde sociaal-demo craat in het Catshuis. Al was hij - mentaal gevormd in de ja ren van de wederopbouw - uiteindelijk meer Drees dan Den Uyi. Kok toonde zich in twee kabinetsperiodes wars van ideologische scherpslijperij. Wie visionaire vergezichten ver wachtte, kwam aan hem tekort. Hij bestuurde zonder rode veren en ook zonder grote stappen. Met zijn paarse kabinetten diende Kok de continuïteit meer dan de vernieuwing. Zijn kabinetten zonder het CDA waren in hun samenstelling uniek, maar toonden zich in de kem van het beleid toch vooral een voortzetting van eerdere coa lities mét het CDA. De verdienste van Kok ligt eerder in de wijze waarop hij zijn eigen partij na een langjarige oppositie in de regering realiteitsbesef bijbracht en de wijze waarop hij zelf op Financiën via forse bezuinigingen de basis legde voor een gezonde overheidshuishouding. De man die het meest van tegenwind hield, kreeg als pre mier meer rugwind dan hem lief was. Zijn tweede kabinet wist na decennia van overheidstekorten een overschot op te bouwen en een klimaat te scheppen waarin de werkgelegen heid bloeide. Maar de economische hoogconjunctuur bracht ook de particuliere rijkdom die burgers verwend maakte en die een afkeer van de traditionele politiek teweegbracht. Het laatste half jaar nam het krediet van Kok snel af. Het na tionale chagrijn verdrong jaren van tevredenheid. In eigen land werd hij vooral de man die de publieke voorzieningen had verwaarloosd. Maar tegelijk bleef hij de premier die met het poldermodel internationaal groot krediet had opge bouwd. Het is dan ook niet meer dan terecht als Kok straks in een gezaghebbende internationale functie terugkeert op het politieke toneeL Twee mensen staan zaterdagavond laat bij de graftombe in Provesano waar Pim Fortuyn eerder die dag zijn laatste rustplaats vond. Foto: ANP/Robin Utrecht Door een steekpartij ker is in de nacht van )p zaterdag een 35-jari- uit die plaats gedood, ige man uit Dongjum •jarige man uit Frane- n ernstig gewond, ige man uit Franeker itgewond. Twee 34-ja- len, eveneens uit Fra ais verdachten gear- In een café was tussen ;rdachten en de fers ruzie ontstaan. De ïnaar zette de verdach- zaak. Wat daarna bui- gebeurde is nog on- - In verband met nende gevoel van on- d gat de divisie mobili- it Korps Landelijke isten (KLPD) de con- /erzorgingsplaatsen Isnelweg uitbreiden. t vanaf de tweede Idit jaar. Bezoekers van Iplaatsen worden ;er geconfronteerd rigen, drugsgebruik, [en bedreigingen. Het Noordzeestrand and is zaterdag over te van twintig kilome- lild met naar schatting eke meter paraffine, p heeft de stof geloosd, erstaat is ook vandaag its t g om het wasachtige te ruimen. Rijkswa- an toil de kosten van de nni ïaakactie verhalen op rum idat de paraffine heeft Hilversum - De Nederlandse tv-kijker lijkt 'For- tuyn-moe'. De rechtstreekse uitzendingen op SBS6 van de herbegrafenis van de vermoorde po liticus werden dit weekeinde niet massaal beke ken. Vrijdagavond volgden vanaf 19.00 uur bijna 890.000 kijkers het lichten van de kist op begraaf plaats Westerveld in Driehuis. Een dag later keken nog maar 613.000 Nederlanders naar de uitzen ding (19.30 uur) van de herbegrafenis in het Itali aanse Provesano. Vooraf was er al veel kritiek op de keuze van SBS om met name het opgraven van Fortuyns kist live op het scherm te brengen. Broer Marien Fortuyn zegt, dat de familie in de 'geest van openheid van Pim' heeft willen handelen. „We wilden volledige informatie geven, iedereen laten zien wat er ge beurde." We hebben SBS6 geen geld gevraagd, er is niets betaald, verzekert hij. Dat de commerciële omroep de rechten kreeg was te danken aan de goede banden die hij onderhield met een van de verslaggevers, vertelt hij. De uitzending van vrijdag haalde wel een markt aandeel van 25 procent, hetgeen betekent dat van de vier Nederlanders die op dat moment televisie keken er één zijn toestel op SBS6 had staan. Daar bij is echter opvallend dat het 8 Uur Journaal op Nederland 1, waarin ook beelden van de opgra ving van Fortuyns kist waren te zien, ruim 1,1 mil joen kijkers trok en een marktaandeel van 29 pro cent scoorde. Het NOS Journaal overlapte het laatste uur van de SBS-uitzending. Ook een dag later gaven meer Nederlanders de voorkeur aan de NOS. Het 8 Uur Journaal haalde zaterdag twee keer zo veel kijkers als SBS 6: 1,2 miljoen. Zelfs het RTL Nieuws van half acht was met 875.000 kijkers meer in trek dan de live repor tage van SBS 6. SBS was desondanks tevreden. „In hoeverre je bij deze uitzendingen over tevreden kunt spreken", liet een woordvoerder van de commerciële zender weten. „We hebben een journalistieke keus ge maakt en het blijkt dat er toch bij veel mensen de behoefte bestond om het rechtstreeks te volgen. Dat de nieuwsuitzendingen van de NOS en RTL meer kijker trekken, vind ik niet opvallend. Die uitzendingen trekken normaliter al veel meer kij kers." provesano/g pd - Marien For tuyn, broer van Pim, wil praten met Volkert van der G. Hij heeft enige tijd geleden via het open baar ministerie (OM) en de Haagse stichting Herstelbemid deling geprobeerd contact te krijgen met de verdachte van de moord op zijn broer. Tot nog toe heeft die poging niets opge leverd. Een gesprek zou Fortuyn helpen bij het verwerken van de dood van zijn broer en inzicht kunnen geven in de motieven van Van der G. „Zolang er raadsels blij ven bestaan, blijven ook com plottheorieën aanwezig", zegt Fortuyn. Maar hij voegt er met een aan toe vooralsnog te gelo ven dat de moord op zijn broer de daad van een fanaticus is. De moeder van Van der G. heeft volgens Marien anderhalve maand geleden het OM ge vraagd om bij de familie For tuyn te informeren of deze een door haar te schrijven brief wil accepteren. Marien: „Ik heb daar positieve op gereageerd." Fortuyn toont zich gedeeltelijk tevreden over het uitblijven van massale toeloop zoals bij de be grafenis van zijn broer in Neder land. „We raken nu gelukkig los van de hype en ik ben blij dat het geen massahysterie is ge worden. Maar ik had toch wat meer mensen verwacht en ik hoop niet dat mijn broer snel weer vergeten is." den haag/gpd - Prins Claus is gisteren rond het middaguur ter observatie overgebracht naar het Academisch Medisch Cen trum (AMQ in Amsterdam. De behandelende artsen verwach ten dat de prins hier zeker een aantal dagen zal moeten verblij ven. Dat maakte de rijksvoor lichtingsdienst gisteren bekend. Claus is opnieuw opgenomen omdat het herstel sinds zijn vo rige opname, begin deze maand, minder voorspoedig verloopt dan was verwacht. De prins was sinds vorige week za terdag thuis, nadat hij zich op maandag 1 juli onwel had ge voeld en in het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis was opgeno men. Later werd hij naar het AMC vervoerd. Artsen vermoed den een infectie aan de luchtwe gen. De 75-jarige prins verbleef dit voorjaar ook al twee maanden in het AMC. Hij werd opgeno men wegens longembofie. Tij dens zijn verblijf in het zieken huis kreeg prins Claus ook een hartinfarct. Hij kreeg hierop een dotterbehandeling. De prins kampt al langere tijd met diver se gezondheidsproblemen. Hij lijdt onder meer aan de ziekte van Parkinson. iiep De verschillende ben i steunpunten van de egen afgelopen week- '0 flink aantal hulpvra- rekt twerken, net als een 'egt der. Bij de meeste dig oeken ging het om au- ioei Saterdag was de druk- fooral de steunpunten t%erti Barcelona en Mün- 'elefi lden het druk. Net als [aan de weekeinde lag il hulpvragen dit week- tot 20 procent hoger jaar. roermond/gpd - De uitvaart dienst van de zes Roermondse kinderen die omkwamen bij de door hun vader gestichte brand heeft zaterdag zeer veel indruk gemaakt op de bijna duizend aanwezigen in de Heilig Hartkerk. Het overlevende zusje Cheyenna, neefjes en nichtjes en speelkame raadjes hadden nadrukkelijk een rol bij de plechtigheid. Moeder Francien zit in haar rol stoel op de voorste rij in de Roermondse Heilig Hartkerk als dragers de zes witte kinderkist jes binnenbrengen in een rij die bijna eindeloos lijkt. Foto's van Davy, Pascal, Rowena, Sandeli- na, Robin en Charissa maken duidelijk wie in welk kistje ligt. Terwijl een gevoelige vertolking van het lied Everybody hurts van popgroep R.E.M. door de kerk klinkt, stijgen hartverscheuren de snikken van verdriet op. De kerk is tot de laatste bank be zet Achterin volgen zeker hon derd aanwezigen staande de dienst. De bewoners van de wijk Donderberg, waar de ramp zich voltrok, zijn massaal naar de kerk gekomen. Ook het brand weerkorps en andere hulpdien sten zijn met delegaties verte genwoordigd. Burgemeester Kaiser, die een week eerder bij de eerste herdenkingsdienst ver stek moest laten gaan, heeft zich nu bij de andere collegeleden gevoegd. Pastoor Kreuwels benadrukt in zijn openingsrede hoe woorden tekortschieten bij een gebeurte nis die zo onbegrijpelijk is. Bur gemeester Kaiser spreekt van een menselijke tragedie die door het verstand nauwelijks te vat ten is. Een belangrijke rol is tijdens de dienst weggelegd voor het 9-ja- rige zusje Cheyenna, dat als enig kind is overgebleven. Tijdens de brand was zij toevallig uit loge ren. Samen met de pastoor mag het bedremmeld ogende meisje een witte roos bij ieder broertje en zusje op de kist leggen. De neefjes en nichtjes ontsteken in tussen kaarsjes. Leerlingen van school brengen een groot schil derij naar voren. De zes omge komen kinderen stijgen op de tekening vrolijk in een grote ra ket ten hemel, terwijl Cheyenna ze uitzwaait. De vader, die de brandstichting heeft bekend en van justitie mo menteel alleen contact met zijn advocaat mag hebben, is vol gens pastoor Kreuwels ook slachtoffer van de gebeurtenis sen. Kreuwels uitte in de dagen voor de dienst al zijn ongenoe gen dat hij op geen enkele ma nier contact met de 34-jarige man mocht hebben om hem suggesties voor de uitvaart te la ten aandragen. De pastoor trekt in zijn preek een vergelijking tussen de ramp en het bijbelse verhaal over de zondvloed en de ark van Noach. Die stuurde vanuit de ark een duif weg, om te zien of het water was gezakt De vogel kwam te rug met een olijftak. De pastoor geeft zo'n tak aan de moeder, als symbolisch teken van hoop. zeewolde - Tijdens de watersportdagen in de haven van Zeewolde, Sailwolde, is gisteren een schip van melkpakken te water gelaten. In vier weken tijd hebben vrijwilligers met 38.000 melkkartonnen van een melkfabriek in Lelystad een replica van een VOC-schip gebouwd. Er was 480 liter lijm nodig om de pakken aan elkaar te plakken. Het schip heeft een gewicht van 2000 kilo. Het bouwsel zal tot 15 augus tus in de haven van Zeewolde blijven lig^n. Foto: ANP/Koen Suyk door Koos van Wees den haag - Binnen de LPF is rumoer ont staan over de afspraak die de onderhande laars voor het nieuwe kabinet hebben ge maakt over een functie bij de Wereldbank voor oud-PvdA leider Melkert. Verscheidene prominente LPF'ers, zoals de Rotterdamse havenwethouder Van Sluis en het Kamerlid Van As, zetten vraagtekens bij de afspraak. LPF-onderhandelaar Mat Herben heeft vol gens zijn woordvoerder ingestemd met de voordracht van Melkert, maar wel in de.we tenschap dat het nieuwe kabinet hem voor moet dragen. „Hij heeft dat niet ervaren als een definitief ja, want de onderhandelaars gaan niet over benoemingen. Dat is het nieuwe kabinet", aldus LPF-woordvoerder Ines Scheffers. Het initiatief tot de voordracht kwam van Melkerts voorganger, premier Wim Kok. Die benaderde WD-leider Zalm, die op zijn beurt Herben en formateur Balkenende pol ste. Herben ging akkoord op grond van de capa citeiten van Melkert als oud-woordvoerder van de PvdA voor financiën en ontwikke lingssamenwerking en als oud-minister van sociale zaken. Van Sluis vertelde dat hij dit weekeinde tij dens een lunch met de nieuwe LPF-minis- ters wat onvrede bespeurde over de gang van zaken. „Er waren wat vraagtekens: moet Melkert op deze manier aan een baantje worden geholpen. Dat is toch een beetje ou de politiek." LPF-Kamerlid Van As vindt dat Melkert niet naar Washington mag. Volgens hem is Mel kert niet geschikt. Een benoeming op deze wijze is 'regentesk', aldus Van As. „En dat hoort niet bij de LPF." Hilversum /anp-gpd - Als pre mier Kok een lintje zou krijgen, dan zal hij dat gewoon aanvaar den. „Het is een wijdverbreid misverstand dat ik, als FNV- voorzitter, een lintje zou hebben geweigerd. Dat is niet zo." Dat zei Kok gisteren in een speciale uitzending van het tv-program- maNOVA De scheidend minister-presi dent heeft geen principiële be zwaren tegen een lintje. Maar destijds heeft hij wel aangege ven dat hij vond dat hij het niet bij uitstek verdiende, omdat hij als vakbondsvoorzitter gewoon zijn werk deed. Kok omschreef de presentatie van het Niod-rapport over Sre brenica en het aftreden van het kabinet als „de meest emotione le dagen en uren in mijn be staan als minister-president. Maar ik heb er geen spijt van." Het huwelijk van het kroonprin selijk paar beschouwt Kok als het hoogtepunt van zijn loop baan. Hij verweet de Nederland se pers 'slaperig optreden', om dat die niet doorhad dat al maandenlang in Argentinië werd gekeken hoe Zorreguieta van het huwelijk weg te houden. Een groot afscheidsfeest geeft kok niet. Daaraan heeft hij geen behoefte. „Er komt geen af scheidsreceptie in Den Haag. Maandag is de overdracht (van het premierschap). Later in het najaar is er nog een bijeenkomst in partijverband. Dat is het." Hij is niet van plan op korte ter mijn op zoek te gaan naar een 'volle baan'. „Ik heb mijn hele leven hard gewerkt Veertig jaar lang." In die periode is roof bouw gepleegd met werkweken van tachtig uur of meer. brussel-halen/an p-belga - De Nederlandse varkenshouder Jan Welvaarts die een bedrijf heeft in het Belgische Halen waar het verboden groeihormoon MPA is aangetroffen, spant een kort ge ding aan. Wehiwrts wil voorko men dat al zijnoesmette dieren op last van het Belgische voed selagentschap FAW worden vernietigd, zo kondigde hij giste ren aan. Welvaarts is er niet over te spre ken dat het FAW hem slechts tot vrijdag de tijd geeft om aan vullende stalen van de varkens- mest, waarin de MPA is opge spoord, te laten uitvoeren door een erkend laboratorium. Wel vaarts zal vandaag opnieuw sta len laten nemen. De MPA is afkomstig uit biggen die Welvaarts uit Nederland heeft ingevoerd. Hij had zelf vrijdag monsters genomen die negatief waren. Het FAW wil echter zekerheid en eist extra onderzoek in een Belgisch lab dat er in het niervet van de be smette dieren geen MPA meer zit. De eigenaar schat de schade alvast op een half miljoen euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3