Kabinet-Balkenende nu een feit Ptlllick Ï1<1 Geertsema (46) volgt Schultz op als wethouder aardbeving in Limburg 'Leiden' levert bekendste én jongste staatssecretaris Opnieuw ongelukken in Tour ill# 5? Leidsch Dagblad s bang voor te maandag Schade vooralsnog gering WorldCom wil surseance Dansen op het water Vakcentrale FNV 'schrikt zich kapot van horror-plannen' Nederlandse jongen (11) aangereden door politiemotor betalen! Leidsch Dagblad NR. 42981 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 22 JULI 2002 lan mogelijk delijk verlost i burgeroorlog arlijke itie door ■ktkramen reca boos organisatie - irdenmarkt mule hTJ'gt nog tijdje i te blijven x versterkt itoch met tor Sikora 11Ü iterti lfti iam - De Amsterdamse ip in ibeurs is vanochtend >rsla ellijk na de opening op- ier lard onderuit gegaan. lel vreest voor een 12| maandag'. De AEX-in- k razendsnel naar een 50 ran rond de 350 punten procent). Ronduit pa- er in de hoek van de je m Ie fondsen, waar de Paral arschuwing van Aegon iestraft met een koers- acnu (ylog de verzekeraar van .95 n procent, bei; KDrfri 199J (advertentie) in een ver land? weg met de zomerpuzzel 5.M dinsdag 14 tot 16 uur illy Wortel's S erWerkplaats i.sdn f nntje, Boerhaave Leiden lSl Agnietenstraat 10 tapki museiimboerhaave.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad leiden - Alexander Geertsema (46) wordt de nieuwe wethouder economische za ken, toerisme en veiligheid voor de WD in Leiden. Zijn partij maakte de voor dracht vanmorgen bekend. Geertsema wordt in september benoemd. Het WD- raadslid, zoon van de befaamde staats man 'Molly" Geertsema (1918-1991), volgt Melanie Schultz op, de nieuwe staatssecretaris voor verkeer en water staat in de nieuwe regering van CDA, LPF en WD. Geertsema is nu plaatsvervangend voor zitter van de gemeenteraad en voorzitter van de raadscommissie ruimte en groen. De WD'er heeft een grote staat van dienst. Hij vervulde tal van functies in al lerlei commissies en organisaties. Hij was tussen 1982 en 1994 persoonlijk mede werker van Hans DijkstaL Geertsema zit sinds 1986 in de gemeenteraad. De keuze voor de ervaren Geertsema heeft de fractie gauw genomen, zei frac tieleider Leendert de Lange vanochtend. „We wilden een snelle opvolger voor Me lanie. We hebben daarom onze zoek tocht vorige week bespoedigd en ik heb de fractie opgetrommeld." De WD stelde een profiel op: De kandidaat moest goed ingevoerd zijn in de Leidse politiek, snel beschikbaar zijn en kennis hebben van financiën en economie. Bovendien wilde de WD een netwerker. .Alexander past geheel in dat profielal dus De Lange. „In al die jaren als raadslid is hij zeer ervaren als netwerker. Hij is zeer bekend in en met de stad. Hij is ie mand met een duidelijk WD-gezicht. Hij is iemand die zeer betrokken is, iemand die je overal tegen komt en die altijd be reid is om iets te doen voor de stad." Geertsema reageerde opgetogen op zijn kandidatuur. Hij gaf aan dat hij er niet meer op had gerekend om ooit nog wet houder te worden. De ambitie had hij wel. „De vacature kwam onverwacht De WD is na de verkiezingen doorgegaan met twee prima wethouders." Pagina Ri: Keuze voor Geertsema geen verrassing ruswuk/anp - Een aardbeving heeft vanmorgen omstreeks kwart voor 8 het zuidoosten van Nederland, het westen van Duits land en een deel van België opge schrikt. De beving had een kracht van 4,9 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag ten oosten van Heerlen, in het Duitse Als- dorf. Er is nog weinig bekend over schade. Persoonlijke onge lukken zijn niet gemeld, wel bel den veel ongeruste mensen de politie. De meldkamers werden met na me in Zuid-Limburg, maar ook in het midden en noorden van de provincie overspoeld met te lefoontjes van geschrokken be woners. Ook in Gelderland, Bra bant, Zeeland, Overijssel en zelfs Utrecht en de Leidse regio voel den mensen trillingen. Vanuit Roermond kwamen mel dingen over schuddende muren en lampen. Mensen liepen hun huizen uit en de straat op. Het energiebedrijf Essent in Roer mond en de Kamer van Koop handel en verzekeringsmaat schappij Ohra in Arnhem ont ruimden uit voorzorg hun pan den. Werknemers vreesden dat de gebouwen zouden instorten. De enige schademeldingen tot nu toe komen uit Heerlen en van net over de grens in Duits land. IEen woordvoerder van de regionale alarmcentrale in Zuid- Limburg zei te verwachten dat er nog heel wat meldingen bij zullen komen. „Het duurt meestal uren voordat schade worden ontdekt." Seismoloog H. Haak van het KNMI zegt geen grote, structurele schade te verwachten. De politie Limburg-Zuid be klaagde zich erover dat het KNMI zich pas drie kwartier na- de beving meldde. Tot die tijd moest de politie het doen met informatie van de media. Er zijn inmiddels ook naschok ken geweest. Het KNMI regi streerde een paar schokken van 0,8 op de schaal van Richter. De aardbeving is niet de zwaarste die Nederland ooit heeft getrof fen. In 1992 deed zich er een voor bij Roermond met een kracht van 5,8 op de schaal van Richter en in 1932 schudde het Brabantse Uden door een be ving van 5 op diezelfde schaaL De beving van 1992 had plaats op een diepte van 20 kilometer op de Peelrandbreuk. De schade bedroeg ruim 100 miljoen gulden. Zeker 200 wo ningen raakten beschadigd en 300 bedrijven rapporteerden schade. new york/anp-rtr - Het Ameri kaanse telecomconcem Worid- Comkan de 41 miljard dollar zware schuldenlast en de gevol gen van zijn boekhoudschan daal niet langer torsen. Gister middag hebben leden van de raad van bestuur een beroep ge daan op Hoofdstuk 11 van de Amerikaanse faillissementswet. Lukt het dan niet om orde op zaken te stellen, dan ontstaat het grootste faillissement in de Amerikaanse geschiedenis. Het bedrijf kan de rente niet meer betalen en heeft nog maar een paar honderd miljoen dollar in kas. Volgens de Wall Street veel Journal gaat het concern onderdelen verkopen. Vorige maand gaf WorldCom toe een bedrag van 3,8 miljard dollar vijf kwartalen lang onjuist te hebben geboekt, waardoor het verlies van 1,2 miljard dollar verbloemd werd. De beurswaarde van het con cern is gekelderd van 160 mil jard dollar naar 267 miljoen dol lar. Van de 60.000 werknemers zijn inmiddels 17.000 ontslagen. Pagina Economie: Inhaligheid kan WorldCom fataal worden noordwijk - Terwijl tijdens andere sportevenementen werd geklaagd over het slechte weer, waren de kitesurfers gisteren juist erg blij. Zij werkten voor de kust van Noordwijk het eerste deel van het Nederlands kampioenschap af. „Hoe harder het waait, hoe be ter", aldus Richard Henderickx van het organiserende Trendsportworld, dat is gespeciali seerd in extreme sporten, zoals kitesurfen. „Of het regent of niet, dat maakt de deelne mers niet uit. Ze zijn juist in hun element als de zee wat wilder is. Het spektakel wordt er alleen maar groter door. Het is net dansen op het water. Het gaat erom dat ze zo hoog mogelijk uit het water komen, in de lucht draaien en dan weer goed landen." Harry Vo gelezang uit Scheveningen ging dat het best af. In het laatste weekeinde van september moet hij zijn eerste plaats verdedigen tijdens het tweede deel van het kampioenschap voor de kust van Zandvoort. Christiaan Bakker uit Sassenheim staat vierde. Pagina R5: 'Niets mooier dan als een vogel in de lucht te hangen' Foto: Dick Hogewoning den haag/gpd - anp - Het nieu- we kabinet van premier Balke nende nam vandaag na een for matie van 68 dagen het stokje over van het tweede paarse ka binet-Kok. Koningin Beatrix be- edigde de ministers en staatsse cretarissen van CDA, WD en LPF vanmiddag in Paleis Huis ten Bosch. Vervolgens presen teerde de nieuwe regering zich op het bordes voor de traditio nele groepsfoto. De bewindslieden kwamen van ochtend eerst bijeen in het mi nisterie van algemene zaken voor het constituerend beraad. Ze beloofden zich aan het re geerakkoord te houden en stem den in met het eindverslag van Balkenende. De nieuwe premier bood koningin Beatrix dat ver slag aan. Na de beëdiging gin gen de kabinetsleden naar hun ministeries waar vertrekkende ministers hun portefeuilles offi cieel overdroegen. De FNV is het op zoveel punten oneens met het nieuwe kabinet dat nu al acties worden voorbe reid. De vakcentrale vindt dat het kabinet onnodig hard wil bezuinigen. Inmiddels heeft de werknemersorganisatie een groep werknemers vrijgemaakt die zich alleen nog bezighoudt met het bedenken van actie strategieën. Ook worden in di verse regio's leden en kaderle den bijeengeroepen. De FNV hoopt vooralsnog dat echte ac ties niet nodig zijn. „We willen het liefst gewoon blijven parten met het nieuwe kabinet. Maar mocht dat niet lukken, dan kan de stakingskas meteen open", zegt een FNV-woordvoerder. De FNV is zich 'kapot geschrok ken van de horror-plannen' van het kabinet „Vooral de afschaf fing van het spaarloon, de maat regelen die pensioenopbouw bemoeilijken en de maatregelen om de WAO-instroom te beper ken bevallen ons niet." Op Prinsjesdag, als het kabinet met de definitieve plannen naar bui ten komt, beslist de FNV wat te doen: praten of acties voeren. Vertrekkend premier Kok zei gisteren in Den Haag Vandaag wel teleurgesteld maar niet ver bitterd te zijn. Het CDA heeft volgens hem op een heel ge wiekste manier meegelift met het succes van Pim Fortuyn. Eén ding staat voor hem vast. Pim Fortuyn heeft vooral ge scoord met zijn boodschap 'vol is vol' en zijn aanval op de is lam Pas later kwamen daar on vrede over de wachtlijsten, de fi les en de veiligheid bij. Kok noemde Fortuyn 'een magistrale man', maar had alleen bewon dering voor diens handigheid met de media. „Niemand kon het op dat vlak tegen hem opne men. Het lijsttrekkersdebat na de raadsverkiezingen is vrij do delijk geweest", aldus Kok. Pagina Binnenland: Commentaar Head Shoulders shampoo keuze uit alle varianten normaal per stuk P 21 >0.0 mont ventoux/gpd - Een 11-jarige jongen uit het Brabantse Zundert is gisteren tijdens de Tour de France aangereden door een politiemotor. Dat ge beurde vijf kilometer voor de top van de Mont Ventoux. De jongen ligt ter observatie in het ziekenhuis van Avignon. Hij heeft niets gebro ken, maar wel een hersenschudding en verwondingen aan zijn gezicht De jongen werd aangereden toen hij plotseling de weg op liep. Hij kreeg eerste hulp van de Brabantse oud-amateurwielrenner Anton Tak, in 1991 winnaar van Olympia's Tour. Tak: „Ik heb net mijn EHBO- diploma en had mijn EHBO-koffer- tje toevallig bij me". Ook een fietsster en een ander kind raakten giste ren gewond. De fietsster daalde tegen het einde van de ochtend de Mont Ventoux af. De vrouw kwam in botsing met een volgwagen uit de koers, die net op weg was naar de top. De onfortuinlijke recr.^ante werd met een helikopter naaj: het zie kenhuis in Carp entras gebracht Daar constateer de een arts een bekkenbreuk. Volgens een woord voerder van de Tourorganisatie kon de bestuurder van de wagen weinig aan het ongeluk doen. Hij reed met lage snelheid de berg op. Vorige week woensdag kwam een ze venjarig jongetje om door een aanrij ding. Hij stak de weg over en werd ge grepen door een auto uit de reclame karavaan. Richard Virenque won gisteren de zware bergrit naar de top van de Ven toux. Na 221 kilometer bleef de Frans man, in het verleden vijf keer winnaar van de bolletjestrui voor de beste klimmer, op de helse Mont Ventoux uit de greep van klassementsleider Lance Arm strong. De Rus Botsjarov eindigde als tweede op bijna twee minuten. Armstrong finishte als derde op 2.20. Zie ook pagina Si en pagina Tour de France LE TOUR leiden - Ze hebben er zin in: de bekendste staatssecretaris van Nederland (Cees van Leeuwen, vanwege de tegeltjesaffaire) en de jongste (Melanie Schultz Van Haegen, vanwege haar 32 jaar). Vandaag worden ze door konin gin Beatrix beëdigd. Cees van Leeuwen (LPF, cultuur en media) is vooral opgelucht Zijn ruzie met oud-minister Ne telenbos over de waardevolle te geltjes die hij uit zijn voor de HSL onteigende boerderij in Hoogmade had laten slopen, krijgt geen staartje. De affaire is niet eens ter sprake geweest tij dens het sollicitatiegesprek dat hij met formateur Balkenende had. „Doordat ik alle procedu res tegen de staat intrek, zijn de tegeltjes geen punt van discussie meer", zegt Van Leeuwen opge lucht. Het staatssecretariaat voor cul tuur en media heeft hij nooit nagestreefd. „Het overkomt me. Het is ook geen jongensdroom. Wel lijkt het mij een leuke baan, waarvoor ik al mijn andere acti viteiten heb laten vallen." Melanie Schultz van Haegen - sinds vandaag oud-wethouder van Leiden en de nieuwe staats secretaris voor verkeer en water staat - had er in het geheel niet op gerekend dat ze deel zou gaan uitmaken van de nieuwe regering. Toen ze voor het eerst werd benaderd, overviel haar dat. „Het stond absoluut niet op mijn wensenlijstje. Ik wilde nog heel veel in Leiden doen. Je moet je ook afvragen of de ti ming juist is. Mijn leeftijd speel de ook een rol, vond ik." Uiteindelijk heeft ze toch vol mondig ja gezegd. Kritiek dat ze deel gaat uitmaken van een in stabiele regeringsploeg en coali tie, wuift Schultz weg. „Ik heb er vertrouwen in. De partijen me nen het serieus. Iedereen heeft er baat bij van deze periode een succes te maken. Het CDA keert terug in de regering, de LPF wil bewijzen dat ze daar de verant woordelijkheid kan dragen en voor ons is de inhoud van het strategisch akkoord aantrekke lijk. En dat los van de chemie, die er duidelijk is." De liberale gaat niet de puinho pen van Paars opruimen. „Ik ge loof niet in de puinhopen van Paars. Ik geloof wel dat politici helderder moeten zijn. Die roep om duidelijkheid van mensen is terecht De minister moet niet zeggen dat hij de files gaat op lossen, maar dat hij ze gaat aan pakken. Je moet niet iets belo ven wat je niet in vier jaar waar kan maken. Alles moet wel snel ler kunnen. Minder nota's, meer doen: dat spreekt me aan." Pagina R5: 'Ik wilde nog heel veel in Leiden doen' (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon (i.vjn cortroèe raCarorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatect» betatog is rrjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1