KUNST CULTUUR V I Stoelendans rondom Mondriaan 'Er gaan zoveel vrouwen met mij naar bed' Van der ploe§ teru§ naar college» Rus houdt spannir er in met 'minima art' van Philip Gla: Hillegomse kunstenaar pakte uit met geurende kunstwerker Mariska van Kolck wordt de nieuwe Mammaloe Grachtenfestival met ruim 70 optreder Sharon Stone is weer terug Moderne beelden in gotische kerk Vrieze directeur Cobra Museum Tafels, stoelen en krukjes in de geest van de kunstenaar (Ier' Interpol achter kunstboek Appie Baantjer grapt zich door Leiderdorpse signeersessie heen IN MEMORIAM maandag 22 JULI 2002 amsterdam/gpd - Mariska van Kolck is na een eindeloze reeks audities en proefopnamen ge kozen voor de rol van Mamma loe in de film 'Pipo de clown'. „Ik ben het geworden, hoorde ik. Heerlijk. De tijd is er rijp voor en ik ook", zegt de actrice en zangeres, die de afgelopen jaren bij Joop van den Ende in de musicals 'De Jantjes' en '42nd Street' zat.. „Er worden zoveel kinderfilms gemaakt, met succes, en ik ben nog net jong genoeg om te weten hoe belangrijk de serie indertijd was op tv." Pipo de clown verscheen eind jaren vijftig en begin jaren zes tig, op de televisie - in zwart wit nog - met Christel Adelaar en Cor Witsche in de hoofdrollen. Later gaf Adelaar de rol terug en Marijke Bakker werd Mam maloe, de vrouw van Pipo. De schepping van Wim Meuldijk ging toen van de VARA naar de NOS. In 1970 werd Pipo voor het eerst verfilmd met Cees van Oyen en Janine van Wely, maar die versie sloeg niet aan en Wit sche en Adelaar kwamen terug op de televisie, opnieuw bij de VARA. In 1979 stopte de reeks. De nieuwe Pipo wordt als bio scoopfilm en als tv-serie weer gemaakt door Wim Meuldijk, de originele auteur, ditmaal in samenwerking met Peter Ro mer namens de producent. Johnny Kraaijkamp is de meest waarschijnlijke kandidaat voor Pipo. Paul de Leeuw wordt ge noemd als Dikke Deur. amsterdam/anp - Meer dan zeventig concerten telt het vijfde Grachtenfestival in Amsterdam dit jaar. Het evenement, uitgegroeid tot podium voor jong talent, wordt gehouden in en rond de Prin sen-, Keizers- en Herengracht in de hoofdstad en vindt plaats van 14 tot en met 18 augustus. Het hoogtepunt vormt het Prinsengrachtconcert dat op de 17de wordt gehouden. Het thema van het festival is 'Heimwee'. De optre dens zijn afwisselend in panden van instellingen aan de grachten en op pontons in het water. Vorig jaar trokken de concerten zo'n 40.000 bezoekers. De helft daarvan kwam voor het Prinsengracht- ied NO Dw Hei concert. NO Dit laatste evenement wordt voor de 21st gehouden en is de oorsprong van het festh at^ het programma van het door de AVRO ge| ceerde concert staat een optreden van de aanse tenor Juan Diego Flórez met aria's v sini. Na de pauze zal het pianoduo Pieter- Boer/Mariana Izman en violiste Liza Ferst optreden. Het concert speelt zich af op een on voor de deur van hotel Pulitzer en word de pauze rechtstreeks op televisie uitgezont "0 Zowel het festival als het Prinsengracht heeft een speciaal programma voor kindere Sharon Stone. Foto: AP los angeles - Na een afwezig heid van drie jaar is actrice Sha ron Stone binnenkort terug op het witte doek. De filmster gaat de hoofdrol vertolken in de film 'Cold Creek Manor'. De nu 44- jarige Stone heeft een verbinte nis gesloten met productie maatschappij Touchstone, een onderdeel van Disney. Dennis Quaid vertolkt naast Stone de hoofdrol in de film over een echtpaar dat een huis op het platteland betrekt van een ver oordeelde misdadiger. De schurk wil na zijn vrijlating het huis terug. Amsterdam - Tegen een achter grond van gotische architectuur is deze zomer in de Nieuwe Kerk te Amsterdam moderne beeldhouwkunst te zien. De tentoonstelling 'Beelden 1947- 2002 Sculpture' is de eerste van drie die in samenwerking met het Stedelijk Museum worden gehouden. Het museum gaat dicht in verband met een grote verbouwing. De instelling laat de komende drie zomers delen uit haar collectie zien in de Nieuwe Kerk. De eerste exposi tie bestaat uit ruim tachtig wer ken van beroemde kunstenaars als Karei Appel, Henri Moore, Donald Judd en Jeff Koons. De tentoonstelling duurt van 27 ju li tot en met 20 oktober. Amstelveen - John Vrieze wordt de nieuwe directeur van het Cobra Museum in Amstelveen. Het huidige hoofd Tentoonstel lingen van de Nieuwe Kerk in Amsterdam volgt daar Ruvert Ophorst op, die op 1 juli vol gend jaar vertrekt. Vrieze treedt al in januari in dienst van het Amstelveense museum. Vrieze organiseerde in De Nieuwe Kerk een aantal spraakmakende tentoonstellingen, waaronder 'De zwarte farao's' in 1997 en dit jaar 'Kunstschatten uit het oude Mexico, een goddelijke reis'. door Thea Figee Amersfoort - Op uitnodiging van het Mondriaanhuis en de Eg- mondse galeriehoudster Conny van Kasteel maakten 37 kunste naars een tafel, een krukje of een stoel in de geest van Mondriaan. Zeer waarschijnlijk zou Mondri aan blij zijn dat ze ver na zijn dood ontstonden, want zeg nou zelf: een kruk met afbeelding van je eigen schilderij als zitvlak. Dat is geen ode. Dat is uitvlakken. Het Mondriaanhuis in Amers foort lijkt deze zomer een beetje op een meubelwinkel, maar dan wel van het minst stijlvaste soort Stoelen van kunstgras en koeienvel, gestapelde plastic af wasteiltjes, niet te tillen massie ve kubussen, te bouwvallig luchtige creaties en zelfs een ta fel met bewegende Mondriaan- koppen. Zevenendertig odes van evenzoveel verschillende kun stenaars uit binnen- en buiten land. Mondriaan heeft zich in zijn le ven slechts één keer aan het ma ken van een stoel en tafel ge waagd. Ze ontstonden voor zijn nieuwe atelier in New York, ge maakt van de latten van de kis- ten waarin zijn schilderijen in 1940 van Europa naar Amerika verscheept werden. De wat stof fige schuchtere resultaten zijn in het Mondriaanhuis te zien. Waarom deze meubilair-ode? „Een tafel is het middelpunt van communicatie. Eromheen moet je krukken hebben en geen stoe len, want die zitten te gemakke lijk. Een kruk. Daarop blijf je ac tief," meent galeriehoudster Conny van Kasteel. „We bergen Mondriaan niet op. We gaan met hem aan tafel." Naast 28 krukken, 7 tafels en 2 stoelen is van elke kunstenaar ook het autonome werk te zien wat de kunstenaars normaal ge sproken maken. Het bestaat uit schilderkunst, beeldhouwwerk of tekenkunst De tentoonstel ling kent met keuzes voor dui delijke, stevige constructivisti sche kunst nogal wat hoogte- en dieptepunten en je mag ze alle maal uitproberen. Zitten op een schilderij van Mondriaan kan, evenals op het krukje van de Ita- De kruk van Alfons Kunen met een schilderij van Mondriaan als zit vlak. Foto: GPD Het krukje van Henk Peeters met poten van kunstgras en een zitting van koeienvel. Foto: GPD liaanse kunstenaar Luio del Pez- zo en op een kruk van Alfons Kunen. Dat het nog erger dan een Mondriaan-trui kon... Henk van Gemer reageert min der voorspelbaar met zijn kruk, die bestaat uit 24 gestapelde, transparante afwasteiltjes of het meest stereotiepe krukje dat je maar kunt bedenken, waarvan twee poten zijn afgezaagd. Het ligt er wat hulpeloos bij. De on dernemende kunstliefhebber mag het erop wagen, wat een voortdurende strijd oplevert het evenwicht te bewaren. En dat was weer in de lijn van Mondri aan, die zijn leven lang even wicht zocht in zijn abstracte schilderkunst van rechte lijnen en primaire kleurvlakken en strenge leer van het neoplasti- cisme. Het krukje heet 'Boogie woogie' naar de muziek die Mondriaan in New York leerde kennen en ook naar zijn belang rijke Broadway Boogie Woogie- schilderij vertaalde. Werkelijk hout snijdt 'een kruk voor Piet' van Resz Somfai (Boe dapest 1932). Zijn krukje bestaat uit een- gespleten boomstam met erbovenop een eveneens gespleten zitvlak. De tweedeling verwijst naar de tegenstelling tussen mannelijk en vrouwelijk in Mondriaans denkwereld, een hoofdstuk waaraan nog eens een aparte tentoonstelling ge wijd zou moeten worden, om dat het onderbelicht is. Mondri aan zag de horizontale lijn in zijn werk als vrouwelijk, materi eel en eindig. De verticale lijn stond voor het mannelijke, het geestelijke en oneindige. Mond riaans angst voor vrouwen moet er ook wat mee te maken heb ben. De rechte lijn waarin Mondri aan dacht wordt door beeldhou wer Roel Teeuwen opgepakt als een symbool voor de constante inspiratie die voor hem van deze meester uitgaat. Hij laat hem doorlopen in de ringen van een krukje dat oogt als een boom stam. „Voor mij is Mondriaan altijd de schilder van de eindelo ze ruimte geweest. Een ruimte zonder begin en einde", verant woordt Teeuwen zijn creatie. Mondriaan had niets met de na tuur waardoor Teeuwen zich nog meer geïnspireerd voelt. Het knikje van Henk Peeters, bestaande uit poten van kunst gras en een zitting van koeien vel, geeft daarop een speels commentaar. Stoelendans rond Mondriaan, t/m 22 september, Mondriaan huis, Kortegracht 11, Amers foort. Open: di t/m vr 10-17 uur, za en zo 13-17 uur. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Charles Rus, orgel. Gehoord: 20/7, Hooglandse Kerk, Leiden. De wandelconcerten in de Hooglandse kerk zijn in een nieuw jasje gestoken; niet ont worpen door de organist van de week, maar door Theo Visser de vaste organist op het De Swart- /Van Hagerbeerorgel. In nauwe samenwerking met de koster- /beheerder Arnold Vromans, die elke keer weer sponsors zoekt en vindt. Want zonder geld ben je nergens. Was vorige week zaterdag de opdracht 'quatre-mains' op het orgel, nu moest Charles Rus (o.a. organist in San Francisco) zorgen voor een concert met een fiks Amerikaans tintje en dat lukte Rus meesterlijk. Wie alleen de eerste helft van dit concert gehoord heeft, zal wel stiekem gedacht hebben 'moet je déér nou een Amerikaan voor laten overkomen'. Ze hebben gelijk. Coplands 'Fanfare for the common man', Conte's 'Solilo quy' en zelfs het Cappriccio in B van Bach waren niet veel meer dan de opmaat voor de gestaag narcotiserende 'Dance no. 4' van Philip Glass. Wie Glass kent weet wat hem- /haar te wachten staat: minimal art, muzikale tijdsstructuren waarin minimale verschuivin gen in herhalingspatronen op treden. Door die verschuivin gen ontstaan langzaamaan nieuwe patronen. Die verande ringen bij Glass ontstaan door tijdens de voortdurende herha- Tax hilc ma Op: Op: ma Vil! NCI 0u< Nai her ling het zwaartepunt te ^'n gen door klankkleurwijzi (registercombinaties in val), of door tonen toe gen. Glass' muziek word atonaal, zit juist vol 'ma kende' harmonieën. Wat Charles Rus niet lui voorgaande stukken, hem bijzonder goed af dans van Glass: tempo ei ning vast houden tot he toe. Het onophoudelijk neerd wisselen van houdt Rus een klein h voorbeeldig vol. Zijn arm 'raast' als de gt bliksem. De baskant ziiLn langzame lieflijke melo .30 bij het dalen juist het K)z van de rap ratelende ra oproept. Soms houdt de adem in, houdt de ha We. welhaast op te bestaan S,as het constant doorgaan 1 onveranderd fragment van diskant. Tot de atmosfe fit- van ingehouden spannii één grote opleving in (steeds drie dalende daarboven een stralend mo van 'verkleurd' moti machtig akkoord..., 'the over'. Zonder de gevaren van d O-OC narcose kan de luister; reflecterende bewustzij 3dV; bepaalde tijd uitsch ide maar dat lukt nog belde- Glass grote 'muziekt Stukken als 'Einstein beach' en 'Civil wars' di vijf uur duren brengen der gevaar in trance, verrijking in het menseBu staan. Volgende week zaterdag wandelconcert staan in ken van '400 jaar VOC' utrecht - Een kunstboek ter waarde van ongeveer 450.000 euro is ontvreemd uit de Utrechtse Universititeitsbiblio- theek. De politie Utrecht heeft het onderzoek overgedragen aan Interpol, omdat ze denkt dat het boek inmiddels in het buitenland is. Het boek 'Les Li- liacéees' van de Franse en schilder Pierre doute, dat uit 1802 dateejtëh volgens de politie al viei de. den geleden uit de bit 1c gestolen. De bibliothee er pas onlangs achter boek niet is uitgeleen jje- daadwerkelijk vermist wt b' door Rody van der Pols leiderdorp - Even geduld moe ten ze wel hebben, maar dat vinden de wachtenden geen probleem. Ze weten immers waarvoor ze in de rij staan: de laatste kans op een hand en een krabbel van Appie Baantjer, de geestelijk vader van De Cock - 'met cee-oo-cee-kaa' - de be kendste rechercheur van Neder land. Afgelopen zaterdag gaf de au teur bij boekhandel De Kier in Leiderdorp zijn laatste signeer sessie in de Leidse regio. Met het naderen van zijn tachtigste verjaardag zet de auteur een punt achter de vermoeiende tours langs boekhandels. „Je bent er iedere zaterdag en zon dag aan kwijt. Je moet het hele land door. Dat hoeft van mij niet meer zo." Desondanks geniet Baantjer zichtbaar van zijn laatste bezoek aan de Leiderdorpse boekhan del. Monter en met jongensach tig plezier wijdt de oud-politie man zich aan zijn taak. Met ie dereen wisselt hij wel een paar woorden. .Vanzelfsprekend zegt de auteur. „Ik zou het niet netjes vinden om dat niet te doen." Daniëlle Holsberg (21) bezorgt Baantjer wel even werk Ze heeft een hele stapel boeken meege bracht. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor haar vriend en vader, die haar een paar jaar ge leden de liefde voor de detecti ve-reeks bijgebracht. „Het is echt een verslaving. Het is alle maal heel werkelijk opgeschre ven. Net alsof het naast je eigen voordeur gebeurt. Als ik een den haag/gpd - Rick van der Ploeg, die vandaag afscheid heeft genomen als (demissio nair) staatssecretaris van Cul tuur, keert terug naar het do mein waar zijn hart ligt: de we tenschap. Vanaf september is hij Visiting Professor' aan de Uni versiteit van München. Van oktober tot half december geeft Van der Ploeg ook gastcol leges aan de London School of Economics en (vanaf eind de cember) aan de Humboldtuni- versiteit in Berlijn. Vanaf vol gend jaar is Van de Ploeg als hoogleraar verbonden aan de economiefaculteit in het Robert Schuman Centrum van de Eu ropese Universiteit in Florence. Van der Ploeg memoreert in een brief aan de media nog eenmaal zijn wapenfeiten in het tweede Paarse kabinet. Onder zijn regi me is binnen de rijksbegroting het budget voor cultuur relatief het meest gegroeid: sinds 1998 valt er jaarlijks ruim 140 miljoen euro extra te verdelen 'onder jong en oud talent'. Volgens de scheidend staatssecretaris valt er in Nederland 'meer dan ooit te genieten van podiumkunsten en beeldende kunst, ook buiten nett Dis A IS D- de muren van theaters, 1 ien burgen en musea'. Van der Ploeg spreekt t uit dat de cultuurbegrot een procent van de netl uitgaven gaat bedragei laatste is een standpunt langenorganisaties in d sector steeds hebben 11 gen, maar waar de bewi niet al te hard voor lei pen. „Hij had daar b« best voor kunnen doen i dat er nog zoveel geld dus woordvoerder ft Versteegh van belange satie Kunsten '92. De laatste kans op een hand en een krabbel van Appie Baantjer. Foto: Henk Bouwman maal aan een boek begin, kan ik niet meer stoppen." Baantjer heeft het vaker ge hoord „Weet je", reageert hij. „Er gaan zoveel vrouwen met mij naar bed, dat houd je niet voor mogelijk." Daniëlle en haar vriendin schateren het uit. Baantjer vervolgt: „Zo'n dame leest dan een boek van mij voor het slapen en kan niet meer stoppen. Haar man wil slapen, het licht moet uit, maar ze gaan maar door. Tot de laatste pagi na." Els de Haan uit Leiderdorp her kent zich wel in die karakterise ring. „Als ik aan een nieuw deel begin, lees ik het in één ruk uit. Ik begin 's middags en pas 's nachts leg ik hem weer weg. Je bent even helemaal weg. Heer lijk vind ik dat. En het leest ver domd makkelijk." Haar ex-man heeft nog met Baantjer gewerkt op het politiebureau in de War moesstraat in Amsterdam. „Ik ken de buurt dus heel goed waar het zich allemaal afspeelt" 57 Delen telt de serie inmiddels, die behalve in Nederland ook in landen als Zuid-Korea, Polen, Rusland en Amerika wordt ver slonden. En aan de bijna zes miljoen boeken die inmiddels over de toonbank zijn gegaan, zullen de komende jaren nog wel wat worden toegevoegd. Tot oktober 2004 staan nog vijf de len op stapel. Harry zal ze zeker kopen. Hij heeft bijna de hele serie in huis, laat hij Baantjer weten. De schrijver knikt. „Harry", zegt hij plechtig, „ik blijf voor je schrij ven. Als jij mij blijft lezen." „Dat doe ik", mompelt de fan in stemmend. De Nederlandse kunstenaar JAS (Johannes Adriaan Smit) is vrij dagavond overleden. Dat heeft een medewerker van museum Van Lien in Fijnaart zaterdag bekendgemaakt. JAS was al ge ruime tijd ziek. JAS, geboren in 1945 in Hille- gom, verwierf de afgelopen twintig jaar internationale roem met zijn werken, geïnspireerd door de bollenstreek. In zijn ab stract expressionistische schil derijen is de invloed van kunste naar Willem de Kooning terug te vinden. JAS heeft een paar maanden bij De Kooning in zijn atelier in New York gewerkt. Ook heeft hij zelf krijt ontwor pen en geproduceerd, het zoge naamde JAS-krijt, dat later ook is gebruikt door De Kooning en Karei Appel. JAS 1945-2002 JAS was een autodidact. In 1958 maakte hij zijn eerste schilderij en met olieverf. Twee jaar later vertrok hij naar Duitsland en werkte er in de bloembollen- handel. Het was in deze tijd dat hij gefascineerd raakte door het Duits expressionisme. Bloemen bleven gedurende de rest van zijn leven een rol spelen in zijn werk, niet alleen in zijn schilde rijen, maar ook in zijn speciale kunstobjecten. Zo vervaardigde hij een giganti sche triomfboog van zo'n hon derdduizend hyacinten. Deze zogenaamde 'Grande Arche Mu', die maar liefst tien bij tien meter mat, kreeg in 1994 plekje vlakbij het monur Huys Dever in Lisse, wa; laatste overzichtstentooi in de regio werd gehoud Ook gooide JAS in 1999 joen gele tulpen in de H; VEI Hofvijver als hommage 1 cent van Gogh. JAS werd "ve dit soort acties gezien als me soort Christo. Maar in pl iets inpakken, wilde hij 1 |q( ken met geurende kunst rd-i- Zelf omschreef hij zijn 01 grai als „emoties van de land Jo der", ook wel „emotioni In 2001 sierde JAS de Ho opnieuw, maar ditmaal 1 twaalf arken van 7,5 bij 2 ter waarop potplanten sl |gJ Het kunstwerk was ookl 16.i om geld bijeen te brengi «jw Unicef. w

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18