SPORT Na de zonde komt de zege voor Chela De Weille voorkomt op Ope Leidse recordpoging Ketelaa Weer geen finalt* voor Van Lotturi Fedcup-team ten onder in Australië L-I.A.M. Van Delft rukt op in Turkije De Kleijn overleeft drie matchpoints Eerste zege Rus Joesji mm Matchpoint niet gespeeld: Degradatie uit hoofdgroep Dutch Open eerste titel voor Argentijn na schorsing wegens dopinggebruik LD TENNIS CIRCUIT 2002 door Peter Klein leiden - Soms werkt een bittere pil lang door. Hanneke Ketelaars werd enkele weken geleden de nieuwe nationale nummer 1, maar reisde niet met het Neder lands Fed Cup team mee naar Australië. De Brabantse uit Ma- riaheide speelde daardoor ge woon bij de Open Leidse Tennis Kampioenschappen en stuitte daar in de finale op Kim de Weille in bloedvorm. De teleur stelling werd ook nog eens ge volgd door een van de weinige ruime nederlagen (6-4 6-2) van Ketelaars in Nederlandse toer nooien. „Ze was gewoon veel beter", verklaarde Ketelaars na afloop. „Ik heb het echt geprobeerd, maar ik wist niet wat ik er tegen moest doen. Dat Kim de Weille, nu ze gestopt is met internatio naal tennis, de Nederlandse toernooien speelt, ervaar ik als positief. Dat zorgt bij mij voor nieuwe uitdagingen. In het toer nooi van Emmen verloor ik eer der van haar, maar in Hoorn nam ik vorige week revanche." In de eindstrijd op Roomburg verdiende De Weille de titel als enige. De speelster uit Uithoorn had de gehele week het toernooi al gedomineerd en dicteerde ook in de slotronde het spel. Met bijna foutloos tennis werd nationaal Master Ketelaars (de cember 2001 in Valkenswaard) duidelijk naar het tweede plan verwezen. Met haar nederlaag in de finale verspeelde Ketelaars tevens de kans op een uniek record. Tus sen 1959 en 1963 won toenmalig nationaal topper Jenny Seven de inmiddels 47-jarige Open Leidse vijf maal op rij. Ketelaars eve naarde het record tussen 1997 en vorig jaar en kon met haar zesde titel op rij een record neerzetten. „Natuurlijk zou het een mooie prestatie zijn", zei de Brabantse die met ere de bij naam 'Koningin van de Neder landse A-toemooien' draagt in een voorbeschouwing op haar zoveelste finale. „Maar het zegt ook iets over de concurrentie. In 1996 kwam ik tot het besef, dat ik het vele reizen die bij een in ternationale loopbaan hoort, niet op kon brengen. Ik bleef wel in Nederland spelen, terwijl Heieen van den Berg en Esmir Hoogendoom bijvoorbeeld dat niet deden. Maar ik stop nog niet, die zesde titel kan er heus nog wel komen." Via haar opmerkelijk reeks van zeges bereikte Ketelaars enkele weken geleden de hoogste posi tie op de nationale ranglijst. Ze speelde daardoor afgelopen sei zoen in de eredivisie niet alleen op de eerste positie bij het Eind- hovense ELTV, maar werd ook voor competities in Duitsland en Frankrijk vastgelegd. Toch voelt ze zich een beetje mis kend. „Het is belachelijk dat ik niet wordt geselecteerd voor de Fed Cup", klinkt de teleurstel ling duidelijk door. „Ik probeer op mijn eigen manier zo hoog mogelijk op de ranglijst te ko men. In de competitie win ik ook van sterke buitenlanders. Wat moet je dan doen in Neder land om voor een vertegen woordigend team te spelt01 houd niet van veel reizen, dat wil niet zeggen dat ik e wil reizen." De keuzehere 61 len de nederlaag van Kei stellig gebruiken om hun te halen. Bij de mannen werd het c rie 1 toernooi op Rooi compleet op zijn kop gez vier hoogst geplaatste sneuvelden in de kwartf Vanaf de halve finales wa sen Maarten Paas, Eric mer, Ruben de Kleijn en G Bergraaf de spanning vi gegarandeerd. Paas en De patóen beiden in de tiel van de derde doorgang ee po te zege en stonden giste de eindstrijd. Paas, die to 00r riet Wouter Standaart had 2. i schakeld, had op papier d te kansen en kreeg die o q een 5-3 40-0 stand in de 1 sende set. De Limburge^- zuimde het karwei op eigi te vice af te maken. De kwam niet alleen langszij, stootte meteen naar 7-5 se )o door. De naam van de A parker wordt gegraveerd wisselbeker waarop ook kampioenen en national pers als Tom Okker, Jan Louk Sanders, Michiel Sd en meer recent Marcel prijken. >,4( stuttcart - De 20-jarige Russische tennisser Michael J( heeft gisteren in Stuttgart zijn eerste ATP-toernooizege beb am In de finale versloeg hij de derde geplaatste Argentijn Guill J Canas in vijf sets: 6-3 3-6 3-6 6-4 6-4. Joesjni ontving vooi E overwinning een cheque van 65.000 euro plus een Mercede Br)' 61.000 euro. i'o 0.2 15,C Mercedes-Benz lil l, 2 4,2 oogt olde 10C (t iel) Poel gh Soms is het moeilijk een matchpoint te benutten. Voor Albert Costa was het zaterdag wel héél makkelijk. Zijn tegen stander in de halve finale, de Argentijn Gaston Gaudio, kreeg op wedstrijdpunt zijn derde waarschuwing en dus een strafgame tegen. Het duel was meteen afgelopen: 6-4, 4-6 en 6-3. Tweemaal had umpire Mur phy begrip voor de theatrale Gaudio, die bij een beetje te genslag de bal hoog in de tri bunes joeg. De derde keer gaf tef ent rur un tW' ut de Ier een waarschuwing, vierde keer moest hij wel strafpunt geven, maar het ment was ongelukkig. Gai had net op een 4-3 achterst in de derde set rijn serv81 game ingeleverd en Costa met een voorsprong van de wedstrijd uitserveren. sloeg de inwendig kokende gentijn op matchpoint tt zijn racket stuk. Waars» g|( wing, schrijven de regels i en bij de derde reprima IK betekent dat ook een game: einde wedstrijd. DSl stel 10 èb\ II1 Amersfoort - Opnieuw haalde John van Lottum geen finale op een ATP-toernooi, maar hij stond gistermiddag toch op de baan. Van Lottum verruilde na zeven wedstrijden Amersfoort voor het Duitse Neuss. Hij speelde in de Bundesliga, met rijn club Essen. Na een maandje mentaal her stelwerk draait alles dus weer om tennis voor Van Lottum. Tot rijn eerste ATP-finale wist hij het na een verbazingwekkende week niet te schoppen. De als tweede geplaatste Argentijn Juan-Ignacio Chela had met 2-6, 6-3 en 6-3 de langere adem. Voor de vierde keer strandde de huidige Antwerpenaar in de hal ve eindstrijd. Na Pete Sampras (1998, San José), Jim Courier (1999, Memphis) en Byron Black (1999, Chennai) was nu Chela te sterk. „Vooraf had ik hiervoor gete kend", stelt Van Lottum. „Dan hadden ze het prijzengeld (18.000 euro, red) mogen hou den. Chela behoort tot de top vijftien van tennissers op gravel, van hem mag ik verliezen. Al heb ik mijn kansen gehad. In het begin van de tweede set had ik break voorsprong, die ik met een verspeelde. Dat was een 12 V ind DtC ird (kil and oh anj< cruciale fase." In de eerste set zag Van L waar rijn piek kan liggen, lukte. „Zo goed kan ik blijser tennissen. Ik was het bijm geten. Deze week was sc rend voor mij, daar put i hoop motivatie uit. Het i mij om deze lijn door te trelgï Ik zou het zwak van mezel den als ik volgende week in mijn oude ritme verval.' Zijn Nederlandse tenniscollvan weten in elk geval dat Vai na turn weer een beetje milwa „Sjeng Schalken heeft mi n. dag gebeld vanuit Los Aifiad En van Tjerk Bogtstra en I we< Kempes kreeg ik sms'je ioo steun is er dus nog wel. Sti erw durf ik nu een beetje te aan de Davis Cup-wedsl Finland. Als ik me zo blijf Ina festeren, kan ik belangrijpgg voor het team. Al is het m ve vijfde man. Tot de afge on week had ik daar niet eeif m durven denken." Vandaag stond Van weer op de baan met Essi wa club waarmee hij vorig ja rug finale om het landskampbni schap verloor. „Het liefst zaterdagavond een klein gaan drinken met mijn vriierii in Amersfoort. Maar ja, mijn woord gegeven." boi liter door Martijn van Beeten wollongong/anp - Het Neder landse vrouwentennisteam heeft de degradatiewedstrijd te gen Australië in het toernooi om de Fedcup met 3-2 verloren. De équipe van captain Tjerk Bogtstra daalt door het resultaat af naar de Europees/Afrikaanse zone. Vormverlies bij Miriam Ore mans en logistieke overbelasting bij Kristie Boogert waren bepa lend bij het verlies op het indoor sportcentrum van Wollongong. In de derde partij van het week einde was Oremans kansloos te gen Alicia Molik, die op de eer ste dag ook Boogert had versla gen. Met 6-2 en 6-3 zette Molik Australië op 2-1. Kristie Boogert moest winnen van Evie Dominikovic. Ze nam de eerste set in 7-5 en had in de tweede set twee matchpoints. Toch ging de set verloren. „Daarna walste ze wel over Do minikovic heen", loofde captain Bogtstra na afloop. Het werd 6-1 voor Boogert, die zich binnen een half uur moest opmaken voor het beslissende dubbelspel. Dat ging met 7-6 7-6 nipt verlo ren tegen Molik en routinier Rennae Stubbs. Bogtstra: „Het was allemaal zeer close, zoals ik voor de wedstrijd al verwachtte, maar de Austra liërs waren de meerdere in de tiebreaks. Ik kan niet anders zeggen. Renae Stubbs liet zien Istanbul - De tennisloopbaan van Bart van Delft heeft een po sitieve wending gekregen. De 19-jarige Rijnsburger kwalifi ceerde zich afgelopen weekein de voof het hoofdschema van het eerste 10.000 dollar future- toemooi van het Turks tennis- circuit. In de eerste ronde ver sloeg Van Delft rijn als vierde geplaatste tegenstander, maar in de tweede ronde vond hij na tweemaal 6-7 rijn Waterloo. In middels heeft de Rijnsburger zich geplaatst voor het hoofd schema van het tweede toer nooi. Van Delft klopte daarin de Italiaan Agazzi met 7-6 6-2 6-2. Amersfoort - Voor het eerst sinds zijn schorsing voor doping gebruik heeft de Argentijn Juan- Ignacio Chela een ATP-toernooi gewonnen. Juist op de Dutch Open, waar hij vorig jaar na drie maanden absentie zijn rentree maakte. De 22-jarige tennisser uit Buenos Aires versloeg in de door hevige regenval ingekorte finale Albert Costa met 6-i en 7-6. Chela wordt door veel collega's, met name de Nederlanders, met de nek aangekeken. Zelf bena drukte hij dat tennissers als Alex Corretja hem moed inspraken na rijn schorsing van drie maanden wegens het gebruik van mytheltestosteron. „Ik ten nis ook niet om vrienden te ma ken, het is mijn werk. Kortom iedereen mag zeggen wat hij denkt." Chela won tot rijn Amersfoortse succes één toernooi, twee jaar terug in Mexico City. Kort daar na werd hij in Cincinnati be trapt en kreeg een schorsing aan z'n broek. De Argentijn moest van maar liefst elf maanden ten nis de ATP-punten inleveren en zakte naar de 820ste positie op de wereldranglijst. Chela moest terug naar de chal lengers, de kleinere proftoer- nooien en won er vorig jaar liefst zes. Zijn eerste ATP-toer- nooi na rijn terugkeer was vorig jaar in Amsterdam. In januari van dit jaar stond Chela al in de finale van het toernooi in Syd ney, voor hem de bevestiging dat het contact met de toppers was hersteld. Vandaag riet hij zichzelf op de wereldranglijst te rug rond de 24ste positie, rijn hoogste ooit. Bij de eerste editie van de Dutch Open in Amersfoort ng dreigde de finale een dag te worden uit gesteld. Iets wat eerder gebeur de in 1985 en 1989. De start van de partij werd door de regen met twee uur uitgesteld en na 55 minuten tennis, met Roland Garros-kampioen Costa als on geïnspireerde figurant, konden Winnaar Juan Ignacio Chela maakt kennis met de typisch Nederlandse weersomstandigheden. Foto: ANP/Toussaint Kluivers de twee opnieuw de baan af. Weer moesten rij, alsmede de volhouders op de tribunes, twee uur wachten. Gelukkig voor ie dereen, in het bijzonder Costa die om acht uur moest vliegen richting het Oostenrijkse Kitzbü- hel, was de partij ingekort van drie naar twee gewonnen sets. Op de Dutch Open wordt de fi nale normaal gesproken in best- of-five-sets afgewerkt, omdat het toernooi sinds 1962 het pre dikaat 'internationale tennis kampioenschappen van Neder land' draagt. Net als de finales tussen Heinz Gunthardt en Balasz Taroczy in 1981 en de eindstrijd tussen To- mas Smid en Taroczy twee jaar later, werd de wedstrijd inge kort. „Gelukkig maar", zuchtte Costa, „anders was de wedstrijd misschien nooit uitgespeeld." Deze finale gaat wat het aantal games betreft de boeken in als de gedeeld kortste uit de histo rie. Smid en Taroczy hadden in 1983 ook twintig games nodig. Alles bij elkaar duurde het tref fen echter langer dan de vijfset ter tussen Alex Corretja en You- nes El Aynaoui vorig jaar. Om twaalf uur hadden Costa en Chela moeten beginnen, om half zes waren ze klaar. Chela had moeite om de wed strijd na de hervatting te beslis sen. Hij kwam terug op de baan met een set en een break voor sprong, verspeelde op 5-4 een matchpoint en moest een tie break toestaan. Daarin maakte Costa enkele cruciale fouten. Het betekent dat Costa dit jaar precies het juiste graveltoernooi heeft uitgekozen om te winnen. Naast rijn victorie op Roland Garros haalde hij wel de finales in rijn woonplaats Barcelona en Amersfoort, maar won die eve nementen niet. Op de vraag of hij Chela anders benadert sinds rijn schorsing, antwoordde de Spanjaard negatief. „Het zou kunnen dat hij zonder het zelf te weten iets toegediend heeft ge kregen." De winnaar, komende week net als Costa actief in Kitzbühel, on derging het kruisverhoor op de persconferentie. Het gros van de vragen ging uiteraard over do ping. „Ik heb niets te verbergen, gaan jullie je gang maar. Door die schorsing ben ik de sport nog meer gaan waarderen en geniet er ook meer van. Natuur lijk was het een moeilijke tijd voor me, maar uiteindelijk ben ik er sterker door geworden." Genieten deed Marcus Lightfoot ook, in rijn eerste jaar als toer nooidirecteur. Ruim 35000 toe schouwers kwamen naar Amersfoort, tweeduizend meer dan vorig jaar in Amsterdam. Wel vertoonden de tribunes veel lege plekken, ondanks het prachtige weer tijdens de eerste zes dagen. „Op elke dag was toch minstens driekwart van de kaarten verkocht. Voor Lightfoot breekt nu het echte gevecht aan, want hij moet op zoek naar een nieuwe hoofdsponsor. Energis haakt na drie jaar af. „Er is belangstelling, maar er staat nog geen handte kening. Ik verwacht volgend voorjaar duidelijkheid. In elk ge val ben ik tevreden over de eer ste kennismaking met Amers foort, onze verhuizing is ver standig gebleken." niet voor niets de nummer één dubbelspeelster van de wereld te rijn. Molik speelde het hele weekend goed. In de tiebreaks met 2-3 verliezen is niet zo'n schande." Bogtstra zei niemand van het team wat te kunnen verwijten. „Iedereen heeft vreselijk rijn best gedaan. Oremans ook, ze ker naar wat ze onlangs allemaal heeft doorgemaakt met haar va der." Het Fedcupteam degra deerde weer, in de toekomst zal Bogtstra het team verjongen. „Het hangt er vanaf wat Ore mans, Boogert en ook Amanda Hopmans (nu geblesseerd) zul len besluiten over hun toe komst. Het was goed dat nu al twee jongeren (Mariëlle Hoog land en Sylvana Bauer) mee wa ren om ervaring op te doen." De tennissters van Spanje en Oostenrijk hebben als eersten de halve finales bereikt van de Fedcup door overwinningen in de kwartfinales tegen respectie velijk Duitsland en Kroatië. De 31-jarige Arantxa Sanchez Vica- rio zette gisteren in Cala Ratjada Spanje op 3-0 tegen Duitsland door winst op de 19-jarige Mar tina Müller: 3-6 6-2 6-3. In Pört- schach zorgde Barbara Schwartz voor het beslissende punt voor Oostenrijk tegen Kroatië. Zij won met 4-6 6-3 8-6 van Jelena Kostanic en dat betekende 3-1. Slowakije en Italië plaatsen zich gisteravond bij Spanje en Oos tenrijk. Slowakije won verras send van Frankrijk en Italië ver sloeg België. Tennisster Martina Sucha maakte met winst op Na thalie Dechy het derde en be slissende punt België betaalde zwaar voor de afzegging van de vedetten Justine Henin en Kim Clijsters. Els Callens en Caroline Maes konden net niet bolwer ken tegen hun Italiaanse oppo nenten. In de halve eindstrijd spelen Slowakije en Italië tegen elkaar. De andere wedstrijd gaat tussen Spanje en Oostenrijk. Kristie Boogert en Miriam Oremans lopen elkaar in de weg tijdens het dubbel tegen Australië. Foto: AP i^ch 10 iun' 8 september 241 40 open toernooien MASTERS 7 categorieën voor toernooi kalender en circuit regels ^Circ*^ 071 -535 63 62 www.leidschdagblad.nlwww.tennisworld.nl KNLTB district Leiden (^y~l3ARTNE Verzekeringen, hypotheken en pensioenen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16