Revanche is Armstrong niet gegund Formule 1 dreigt nog een tijdje saai te blijven Ajax versterkt zich met Victor Sikora 'Zoetebier moet roze trui weer aantrekken' nda Mens t in Brazilië issin Bezzai ent bij TOP «rdbedrag r Ferdinand Gaal verliest speler Rivaldo anen mag bij Liverpool SI Amerikaan derde op Mont Ventoux LE TOUR Wereldkampioen Schumacher denkt nog niet aan stoppen 'Dit riekt naar discriminatie' Clemens Westerhof is spoorloos in Zimbabwe Sparta is afhankelijk van bereidwilligheid spelers Veer geen 3.30 I 3.68 0 ialevoor m Lottum 3.65 7,40 1,50 9$ de jordao - Kort na erste overwinning in een dollartoernooi heeft Jo- Mens nu ook haar eerste loizege in een hoger ge il evenement op haar res bijgeschreven. De 23- Voorhoutse won in het aanse Campos de Jordao .000 dollar Futuretoer- loor in de finale de Brazi- 5 Fernanda Alves met 2-6 6-2 voor te blijven, die landgenote Seda inder als winnares op had in de halve finale favoriete en finaliste van aar Vanessa Menga uitge lid. Ook in het dubbelspel succesvol. Met An- an der Hurk uit Heemste- loussin Bezzai komt de ide twee seizoenen uit OP Oss. De 23-jarige Lei- kwam bij Sparta niet in irking voor contractver- Hij wilde deze zomer bij profclubs te doorlo- in een contract te verdie- at is hem nu in Oss ge- Itainer Harry van der ras na twee oefenwed- bo!oo n voldoende onder de in- 5i,oo an Bezzai. De overgang {zzai, voormalig Marok- eugdintemational, is een door de rekening van jj Boys. De Leidse linker- ovelder zou voor de Kat- hoofdklasser uitkomen niet in het betaalde voet- de bak kon komen. Leeds United en Man- United zijn het gisteren eens geworden over de r van Rio Ferdinand. Als 5oonlijk ook tot overeen- ling komt, speelt de ver- r voortaan in Manches- jdag nog wees Leeds een n Man United van 45 euro af. Het uiteindelijk ngekomen transferbe- 1 miljoen, is een record ingelse voetbal. De 23- ntemational maakte tij- et WK voetbal in Zuid en Japan een goede in- ona - Rivaldo vertrekt bij ia. Beide partijen zijn over ontbinding van ende contract. Volgens dedeling op de club- vindt zowel speler als t dit de beste oplossing end is dat Rivaldo en Louis van Gaal in het n gebotst hebben. Nu de ander als coach is terug- d, zullen ze niet meer sa- rken. Rivaldo (30) had i seizoen te gaan in Ca- Hij kwam in 1997 over portivo la Coruna. De er maakte tijdens het apan en Zuid-Korea vijf Inten voor wereldkampi- izilië. K>l - Jari Litmanen mag Liverpool. De club heeft e aanvaller laten weten oor hem geen plaats op Anfield Road. Liver- bereid de ex-Ajacied, die oe slechts 26 competi- voor zijn favoriete club n, transfervrij te laten nkele supporterssites erpool spraken zaterdag e van de beslissing te met de Fin. Volgens de g verliest de club 'één neest creatieve spelers Jigelse velden die van nooit een serieuze «ft gekregen zich te pro- SPORT maandag 22 JULI 2002 door Ad Pertijs mont ventoux - Vanaf de dag dat Jean-Marie Leblanc de Tour van 2002 presenteerde, had Lan ce Armstrong lange tijd slechts oog voor één plek: de Mont Ven toux. Het was de plaats waar hij in 2000 de vergissing van zijn nieuwe wielerleven maakte. „Het was een grote fout de zege weg te geven aan Pantani." Sinds die etappe zocht de Ame rikaan naar revanche. „Revan che vooral op mezelf." Gisteren kwam die dag, waarop Arm strong de Reus van de Provence de hand had willen schud den. Het pak te anders uit. Richard Vi- renque ont vluchtte tijdig het peloton en na een vlucht van ruim 200 ki lometer door een kokend landschap, had hij ge noeg voor sprong opge bouwd om ook de Mont Ventoux te overleven en bedwingen. Tot grote vreugde van zijn fans en zichzelf kroonde hij zich weer eens tot de volksheld van Frank rijk. „Ik dank mijn supporters voor de manier waarop ze me naar boven hebben geholpen." Lance Armstrong, die de top als derde bereikte, dacht daar an ders over. „Als ik voor iedere keer dat ik onderweg ben uitge maakt voor gedopeerde renner, een dollar had gekregen, was ik nu een rijk man geweest", zei hij boos. De houding van het chauvinis tisch Franse publiek stoorde hem meer dan het feit dat zijn hartenwens niet in vervulling was gegaan. „Daarover ben ik niet ontgoocheld", zei hij ge meend. „Het was wel de opzet te winnen, maar voor we aan de klim begonnen, wist ik al dat dat er niet meer in zat. Met zes mi nuten achterstand had het ge kund. Acht minuten was te veel om goed te maken op jongens als Virenque en Botsjarov." De Amerikaan concentreerde zich daarna volledig op zijn ei genlijke job: het winnen van de Tour. „Want dat blijft ondanks mijn fascinatie voor de Mont Ventoux toch het belangrijkste." Het werd de dag waarop hij de Spanjaarden een gevoelige tik uitdeelde. Even nog maakte ploegleider Johan Bruyneel zich zorgen toen de vaste gangma kers Heras en Rubiera af haakten. Arm strong kwam alleen te zitten met twee On- ce-renners (Beloki en Aze- vedo). „Het was niet verontrustend. Die twee reden in een mooi, constant ritme omhoog", meende de Amerikaan. Bruyneel reed voor de zeker heid even naar voren om zijn kopman te spre ken. „Ik keek in het gelaat van Belola en ik keek in het gelaat van Lance. Toen wist ik al ge noeg. Lance zou hem aanpak ken." Het gebeurde op een manier, die extra pijnlijk was voor Belo ki. Eindelijk had de Zoetemelk van Spanje het lef bijeen geraapt om - voor het eerst in de Tour - in de aanval te gaan, of Arm strong diende hem keihard van repliek. De gele-truidrager ach terhaalde de Spanjaard en knal de meteen over de kleine Bask heen. Daarna begon het gevecht met de stoffige ploert vol hete keien. Voor Armstrong is de Mont Ven toux een berg waarmee hij een haat-liefde verhouding heeft. In 2000 vond hij hem maar niets. Daarna veranderde de angst in een uitdaging. „Ik ben van die berg gaan hou den", zegt hij. „Boven de boom grens lijkt het of er geen zuur stof meer is. Ademhalen wordt een probleem." Op dat terrein had hij het kaf van het koren willen scheiden en - als het even kon - in de voetsporen van Charly Gaul (1958), Raymond Poulidor (1965), Eddy Merckx (1970), Bernard Thevenet (1972) Jef Bernard (1985) en de ver vloekte Marco Pantani (2000) willen treden. Naast Johan Bruyneel in de auto schreeuwde filmster en vriend Robin Williams zijn keer schor. „Het was 'fucking wonderful' achter hem te rijden", zei de ster, die na drie dagen Tour weer naar huis keert. Bestuurder Bruyneel lachte eveneens. „Lance heeft een slimme wedstrijd gereden. Je moet in de Tour kost wat kost niet alles willen winnen. Zeker niet hier." De winnaar heette nu Richard Virenque. „Het was een goede ontsnapping en zijn beklim ming was niet slecht", zei Arm strong afgepast. De Fransman ging echter uit zijn dak. „Het was een superbeklimming. Het is magnifiek om een ontketende Lance Armstrong voor te blij ven." In 2000 uitte Eddy Merckx zijn woede over het feit dat Arm strong de zege liet aan Pantani. Hij zag het als een belediging aan alle grote renners, die tot het uiterste waren gegaan om de Ventoux te veroveren. Dit keer was de Belg vol lof. „Vandaag heeft hij terecht de dagzege uit zijn hoofd gezet. De Tour win nen is belangrijker." magny-cours/rtr - Iedereen wist al maanden dat Michael Schumacher wereldkampioen zou worden. Zelden was het Formule-1-seizoen zo saai. Toch was Schumacher gisteren zeer emotioneel bij het binnenhalen van de titel in Frankrijk. Hij eve naarde met zijn overwinning Juan Manuel Fangio en staat met vijf kampioenschappen op dezelfde hoogte als de legenda rische Argentijn. Die wetenschap bracht tranen bij de 'coureur van Ferrari. Fan gio was een legende. De Zuid- Amerikaan haalde wereldtitels in 1951 en van 1954 tot 1957. De autosportwereld bewierookt Fangio als de grootste aller tij den. Of Schumacher die status ooit bereikt is de vraag. Fangio had voor zijn vijf titels maar 51 wedstrijden nodig, te gen Schumacher 172. De Argen tijn beheerste zijn tijdperk volle dig en maakte bijna geen fou ten. Hij genoot bovendien grote populariteit, terwijl de menin gen over Schumacher altijd ver deeld zullen blijven. Een belangrijke smet op zijn ti tel is dit jaar de bekonkelde zege in Oostenrijk. Rubens Barrichel- lo liet zijn 33-jarige kopman op zichtig voorgaan. Het leverde Schumacher helse fluitconcer ten op. Zijn geintjes uit het ver leden in de titelkampen met Damon Hill en Jacques Ville- neuve kan iedere raceliefhebber zich ook voor de geest halen. Het was opmerkelijk dat Schu macher zichzelf na afloop in de schaduw stelde van Fangio. „Wat hij destijds presteerde, kan ik niet bereiken. Ik mag me niet met hem vergelijken. Toen was de autosport veel gevaarlijker. Vroeger stond de mens ook veel centraler, nu is de winst meer een teamprestatie", sprak hij. Op Magny-Cours was Schuma cher sowieso zeer bescheiden. „Ik heb dit weekeinde helemaal niet het gevoel dat ik kan win- Michael Schumacher omhelst twee personeelsleden van Ferrari. Foto: AP nen", sprak hij vooraf. In de ra ce zag het er ook lang naar uit dat het kampioensfeestje een week moest worden uitgesteld, naar de Duitse Grand Prix op Hockenheim. Schumacher maakte een foutje door na een pitstop over de witte lijn te rij den. Hij moest voor straf een keer door de pitstraat rijden, een zogenoemde 'drive through pe nalty". 'Schumi' had echter geluk. Ru bens Barrichello en Juan Mon+ toya, de rijders die hem nog vari de titel hadden kunnen afhou den, verspeelden hun kansen. Barrichello moest voor de start van de race al opgeven. De Bra ziliaan kreeg zijn Ferrari niet aan de praat Montoya begon goed van pole position, maar viel uit eindelijk terug naar de vierde plaats. Schumacher belandde op de tweede plaats achter Kimi Raik- konen. De Fin leek zijn eerste GP-zege te halen, maar slipte vijf ronden voor het einde over een oliespoor van de baan. Schumacher nam de leiding over en hield zijn zenuwen in bedwang. „Het waren de zwaar ste ronden in mijn leven", sprak hij met veel pathos. Schumacher finishte voor Raik- konen en de Schot David Coul- thard, die beiden een McLaren bestuurden. Naast zijn vijfde wereldtitel vestigde hij in zijn Ferrari nog een ander record. Nooit was een autocoureur zo vroeg in het seizoen wereldkam pioen. Er zijn nog zes races te gaan. Schumacher, geboren in het plaatsje Kerpen, was in 1994 en 1995 kampioen met Benetton. De laatste drie jaar haalde hij de titel voor Ferrari. Het einde lijkt nog lang niet zicht voor de man die dit jaar al acht GP's won. Zijn contract bij FerTari loopt door tot 2004 en volgens zijn manager Willi Weber denkt de racer zelfs na over een langer verblijf bij de Italiaanse stal. „Het kan zijn dat we tot 2006 verlengen. Ik zou niet weten waarom Michael over twee jaar stopt", aldus Weber in een Duit se krant. „Na de eerste titel met Ferrari in 2000 heb ik gezegd dat ik alleen nog maar voor mijn plezier rijd. Dat klopt natuurlijk niet hele maal, zoals ik vandaag heb laten zien. Ik wil nog steeds elke race winnen. Dat zal niet zo snel ver anderen", stelde Schumacher zelf. Opnieuw dreigen saaie sei zoenen. arnhem/gpd - Ajax neemt voet baller Victor Sikora over van het Arnhemse Vitesse. De Amster damse club greep gisteren haar kans nadat de onderhandelin gen tussen Vitesse en het Engel se Fulham waren vastgelopen. Sikora tekent vandaag een con tract voor een periode van vier jaar. Naar verluidt mag Ajax de 24-ja- rige vleugelspits hebben voor 4,5 miljoen euro, een miljoen minder dan Fulham bood. Vi tesse ging er toch mee akkoord nadat het zaterdag was misge gaan in Londen. De Arnhem mers kregen onvoldoende ga ranties voor de transfersom van 5,5 miljoen euro. Bovendien wil de Fulham de betaling uitsme ren over vier jaar en het leeu- wendéel pas op het eind over maken. Voor Victor Sikora is het week einde van de wanhoop gister avond laat op een droom uitge lopen. Hij gaat toch naar Ajax. De Vïtessenaar wilde altijd al naar de club van Ronald Koe man, maar had zich neergelegd bij een overstap naar Fulham. „Misschien heeft het zo wel moeten zijn", reageerde Sikora nog onwetend dat het goed zou komen. „Ik wil dolgraag naar Ajax. Ik heb mijn carrière uitge stippeld, net zoals Mare Over- mars. Via Ajax wil ik naar Enge land. Voor mijn gevoel sloeg ik een stap over door naar Fulham te gaan." De onderhandelingen tussen Vi tesse en Fulham liepen zaterdag onverwacht spaak. De Vitesse- onderhandelaars Jan Streuer en Jan-Willem Tijssen sloegen de deur dicht toen de Engelse club aan de betalingsvoorwaarden ging morrelen. Zowel de termijnen ('te veel en te lang') als de rentevergoedin gen ('onvoldoende gegaran deerd') vormden onoverkome lijke struikelblokken. „Maar we zitten niet te wachten op weer een situatie als eerder rond de transfer van Van Hooijdonk", al dus technisch manager Streuer, die verwees naar de moeizame transfer van de hui dige spits van Feyenoord, die eerder door Vitesse aan Benfica werd verkocht. Omdat destijds onvoldoende bankgaranties wa ren bedongen, was het voor Vi tesse een hels karwei om het transfergeld te innen. Gisteravond laat werd echter al een akkoord bereikt dat Sikora alsnog naar Ajax gaat. De Arn hemse club voelde er niets voor nog langer te wachten en liet weten 'tevreden te zijn' met de aanbieding uit Amsterdam. Die was aanvankelijk 4,5 miljoen eu ro. In dat geval loopt de Arn hemse club één miljoen euro mis. Streuer ontkent dat „De aanbiedingen van Fulham en Ajax liggen dichter bij elkaar." Sikora, zesvoudig international, meldt zich vandaag bij Ajax op de training. Morgen reist hij met de selectie van Koeman mee naar Glasgow. Ajax speelt woensdag een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Celtic. rotterdajm/gpd - Feyenoord- keeper Edwin Zoetebier heeft zijn fonkelnieuwe roze keepers shirt nog niet ingeleverd of er gaan al weer stemmen op om de goalie toch weer in het omstre den shirt te laten optreden. „Dit riekt naar discriminatie", aldus een verontruste Feyenoord-sup- porter in de Gaykrant. Zoetebier verscheen anderhalve week geleden bij de eerste trai ning van Feyenoord in een zuurstokroze keepersshirt. De 11.000 aanwezigen vonden die 'homo'-kleur helemaal niets, Feyenoord werd bestookt met telefoontjes en e-mailtjes. De club besloot daarop een ander shirt te laten maken met een 'iets mannelijkere' kleur. Feyenoord-supporter Martin van den Hoek uit Lisse laat ech ter in de nieuwe Gaykrant weten daar boos over te zijn en het Feyenoord-bestuur verzocht te hebben de keeper toch weer in het roze te kleden. Ook moet het bestuur publiekelijk afstand ne men van de negatieve uitlatin gen van de supporters ten op zichte van homo's, vindt hij. „Degenen die vinden dat een Feyenoord-keeper geen roze shirt mag dragen, omdat dit weieens in verband kan worden gebracht met homo's, suggere ren dat homo's per definitie slecht zijn en minderwaardig aan de heteroseksuele mens", schrijft Van den Hoek. „Is het dan alleen heel erg man nelijk om na het winnen van el ke trofee de binnenstad kort en klein te slaan?" arnhem/gpd - Familie en vrien den van voetbaltrainer Clemens Westerhof maken zich grote zorgen. De in Zimbabwe woon achtige voetbaltrainer is al bijna twee maanden spoorloos. Westerhof zou twee weken terug in Nederland zijn om een boek over zijn leven te promoten. Journalist Michel Bongers zette het verhaal van de voetbaltrai ner op papier onder de titel 'De Tarzan van de voetbaljungle', maar speurt nu al weken ver geefs naar de hoofdpersoon. Westerhof, voormalig trainer van onder meer Vitesse, MW, Feyenoord en Nigeria is spoor loos. „Ik heb geen idee waar hij is. Ik heb zijn vrouw in Zimbab we gebeld, contact gehad met familie en vrienden in Neder land. Het is een raar verhaal", vindt Bongers, werkzaam voor het weekblad Aktueel. Bij de Nederlandse ambassade in Harare staat hij nog niet als vermist te boek, zo meldt een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken. Voetbalvriend Henk Westdorp uit Velp sprak op 3 mei, de 62ste verjaardag van Westerhof, voor het laatst met hem. „Op zijn verjaardag belde hij me om half drie 's nachts nog op. Hij was een beetje verward, sindsdien heb ik niks meer ge hoord. Ik maak me wel onge rust Zimbabwe is niet zo'n heel fijn land. Het is corrupt en ze staan te springen om dollars. Ie dereen die dollars heeft, moet oppassen." rotterdam/anp - Sparta zal voor vanavond nog zo'n 400.000 euro bijeen moeten sprokkelen om met een gerust hart voor het beroepscollege van de licentie commissie van de KNVB te kun nen verschijnen. Dit bedrag is nodig om het college een slui tende begroting voor te leggen om in tweede instantie alsnog in aanmerking te komen voor een licentie. Hiertoe zijn de afgelopen dagen gesprekken gevoerd met de tien werknemers (zes spelers, drie trainers en een verzorger), voor wie volgens de arbitragecom missie van de KNVB onvoldoen de grond bestaat voor ontslag. Indien zij voor vanavond in stemmen met de voorstellen die Sparta hen in tweede aanleg heeft gedaan, lijkt het nakende faillissement te kunnen worden afgewend. Bovendien zou een aantal exter ne geldschieters bereid zijn de hoogste nood te lenigen indien het vereiste bedrag niet wordt gehaald. Harde toezeggingen heeft Sparta weliswaar nog niet, maar gesprekken die de leiding dit weekeinde voerde met een aantal kandidaten waren hoop gevend. Het belangrijkste is evenwel de wil van de spelers om mee te werken aan een regeling die Sparta heeft geopperd. De club heeft hen een transfervrije sta tus met een afkoopsom voorge steld, of anders een korting op het salaris van het nog doorlo pende contract. Richard Virenque rijdt alleen kop op de Mont Ventoux. De Fransman gaat later als eerste over de finish. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13