DUIN BOLLENSTREEK 7 Niets mooier dan als een vogel in de lucht te hangen' dZklnder',, k wilde nog heel veel in Leiden doen' Cultuur klinkt jurist Cees van Leeuwen als muziek in de oren WEKEN VOOR 22,00 aangestoken Leidse WD-wethouder Melanie Schultz neemt met pijn in het hart afscheid Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Nederlands kampioenschap kitesurfen in Noordwijk Leiderdorpse staatssecretaris zet streep onder tegeltjesaffaire ter zonnig uit, de Leidse wethouder Melanie Schultz haar laatste weekeinde als luder gaat ze casual ge en handelt ze wat laatste af op het stadhuis. Veel tijd voor te bereiden op haar e baan en om afscheid te li van Leiden, krijgt ze niet. jn is haar eerste officiële lag als staatssecretaris van ;r en waterstaat. „Ik neem jn in het hart afscheid." Hans Dijkstal in januari vroeg of ze in was voor het idmaatschap, zei ze nee. anderhalf jaar later Gerrit belde met de vraag of ze secretaris van verkeer en itaat wilde worden, ant- Ide Melanie Schultz van Maas Geesteranus met heb wel even de boot af- Ik heb gezegd: dan it nog een gesprek. En ik lenktijd. Het mag geen beslissing zijn. Ik niet zomaar ja op zeg- moest het gevoel hebben echt een bijdrage kon le- :e dus voor een even- ilek op de kandidatenlijst WD voor de Tweede Ka- ,Ik heb toen besloten om iet te doen, omdat ik vind als wethouder, als be- uiider veel beter politiek kunt l|ven. Je moet niet alleen wat zou moeten gebeu- naar je moet ook zórgen gebeurt." En zo ligt haar :-5 als staatssecretaris meer in m irlengde van het wedloo ps had er alleen in het ge- infiiet op gerekend dat ze iu gaan uitmaken van de e regering. Toen ze voor zaèrst werd benaderd, over vaar dat. „Het stond abso- liet op mijn wensenlijstje. Ie nog heel veel in Leiden moet je ook afvragen of ling juist is. Mijn leeftijd e ook een rol, vond ik. iel begin je aan? Moet ik het en? Af en toe moet je de gewoon wagen." ngÖde alleen wel zicht heb- wat de functie inhoudt, er met mijn voorgangster t departement over ge- Melanie Schultz van Haegen, omringd door cameraploegen en toeschouwers op het Binnenhof. Foto: Henk Bouwman sproken, en natuurlijk ook met mijn echtgenoot overlegd. Ge lukkig had ik wat meer tijd dan andere kandidaten. Ik geloof dat Roelf de Boer drie uur bedenk tijd had." De Boer, LPF'er van WD-huize, is de nieuwe minis ter van verkeer en waterstaat. Via RTL Nieuws lekte Schultz' kandidatuur uit. Dat was sneller dan haar lief was. WD-collega Rogier van der Sande belde, en maakte er nog een grap over. Hij wist van niets, net zoals vele an deren nog van niets wisten. „Ik moest heel gauw een aantal mensen inlichten." De 'echte vraag" kwam op een vrijdagmid dag, toen ze met het college op werkbezoek was. Al bellend stond ze, geleund tegen een vuilcontainer, te overleggen. Een mooi moment was dat, zegt ze met een glimlach. Vanzelfsprekend heeft ze veel zin in haar nieuwe baan. „De onderwerpen die ik ga doen, spreken mij erg aan: water en luchtvaart. Ik denk dat het ook goed is dat er in de nieuwe rege ring mensen van buiten komen. Mensen die niet helemaal in het Haagse zijn opgegroeid. Ze wil len toch naar een andere stijl van besturen toe. Ik ken de Haagse spelregels niet. Mis schien is dat maar goed ook. Verder gaan drie partijen rege ren die met hun standpunten dicht bij elkaar liggen. Ze kun nen het snel eens worden. Dat betekent dat je sneller grote ver anderingen teweeg kunt bren gen. Voor mij is het een hele grote uitdaging om hier aan te beginnen." In de portefeuille luchtvaart is Schultz al deels ingevoerd. Als ambtenaar bij Financiën, werk dat ze kort deed voor ze in 1999 wethouder werd, heeft ze zich verdiept in het dossier verplaat sing Schiphol. „De eerste resul taten waren toen ik weg ging net bekend. Er was extra onderzoek nodig, en dat loopt nog. De fi nanciën waren ook nog een probleem." Leiden gaat ze missen als wet houder. Schultz blijft er wel wo nen. „Het is een mooie stad die heel veel te bieden heeft. Ook al gaat een heleboel al goed, er lig gen nog genoeg uitdagingen. De stad zou veel meer moeten doen met haar positieve kanten: de kenniseconomie, de biotechno logie, het toerisme. Ik kon me met mijn portefeuille ook op die sterke kanten richten. Ik heb dingen in gang gezet. Het is jammer dat ik verdere verande ringen niet meer meemaak." Een vakantie zit er niet meer in voor de WD-politica. „Ik pro beer nog wel een paar dagen weg te gaan, maar het wordt in geen geval een reces voor mij. Waar ik trouwens wel naar uit keek, na de campagne, de ver kiezingen en de college-onder- handelingen. Maar een nieuwe uitdaging geeft ook weer nieuwe energie." door Tim Brouwer de Koning leiderdorp - Door de ruzie om waardevolle tegeltjes uit zijn vo rige woning met oud-minister Ti neke Netelenbos is Cees van Leeuwen vandaag meteen al de bekendste nieuwe staatssecreta ris van Nederland. Toch kwam het gevoelige onderwerp zater dag tijdens het sollicitatiegesprek van de 51-jarige Leiderdorper met formateur Jan Peter Balkenende niet ter sprake. „Doordat ik alle procedures tegen de Staat intrek en mij neerleg bij de uitspraak van een commissie van wijzen, zijn de tegeltjes geen punt van discussie meer", zegt Van Leeu wen opgelucht De kersverse staatssecretaris had nog een schriftelijke proce dure lopen tegen het uitkoopbe drag dat hij voor zijn boerderij kreeg. Van Leeuwens woning in Hoogmade moest wijken voor de aanleg van de HSL. Vanaf vanmorgen half acht staat alles in het leven van de jurist in het teken van het staatssecreta riaat Cultuur en Media. „Dat ambt heb ik nooit nagestreefd, maar het overkomt me. Het is ook geen jongensdroom. Wel lijkt het mij een leuke baan, waarvoor ik al mijn andere acti viteiten heb laten vallen." Van Leeuwen (Lijst Pim For- tuyn) is blij dat hij op het minis terie van Ónderwijs, Cultuur en Wetenschappen terechtkomt. Cultuur klinkt de voormalige bassist en componist van de Ne derlandse popgroep Kayak als muziek in de oren. De jurist vindt zijn departement positie ver dan een ministerie waarin het voornamelijk op verbieden aankomt. „Bovendien heeft cul tuur ook juridische kanten, zo als bij de verdeling van radiofre quenties." Hoewel zijn partij op gespannen voet staat met verschillende me dia, is de nieuwe staatssecretaris niet van plan de botte bijl te hanteren. „Ik hanteer een drie luik: eerst luisteren, daarna den ken en dan pas doen. Mijn con tacten met de media veranderen wel, omdat die via voorlichters gaan lopen. Maar ik stel contact LPF'er Cees van Leeuwen. Foto: ANP met de pers nog steeds op prijs. Zo presenteert SBS vanavond of morgen op televisie een portret je van mij, waaraan ook leden van Kayak meewerken. Met hen heb ik nog steeds goed contact" Als Van Leeuwen het net zo goed zou kunnen vinden met oud-minister Netelenbos („Ik ga niet negatief over haar praten"), was er volgens hem nooit een rel over de plavuizen ontstaan. Van Leeuwen meent recht te hebben op delen van de ge sloopte boerderij aan de Boska- de in Hoogmade, die op kosten van het Rijk naar het Open luchtmuseum in Arnhem ver huist. „Op zich vind ik het een leuk idee dat mijn oude woning daar herrijst. Maar ik ga die boerderij in Hoogmade nabou wen en gebruik daarvoor enkele overblijfselen die mij toebeho ren. Mevrouw Netelenbos heeft de rel veroorzaakt en zoals u weet mij later haar excuses aan geboden." Eigenlijk wil Van Leeuwen - net als Balkenende zaterdag - geen woord meer vuilmaken aan de tegeltjes. Andere zaken eisen vandaag zijn aandacht op. Hij maakt kennis met de ambtena ren, praat met 'zijn' minister Maria van der Hoeven en staats secretaris Annette Nijs (Onder wijs) en wordt op Huis ten Bosch beëdigd door koningin Beatrix voor hij 's avonds op te levisie komt. „En ik wil dit ge sprek kort houden, want ik moet nog zo'n stapel dossiers doorle zen." Robbert Minkhorst n Preenen k - Zwaarbewolkt, re- rde wind en koud. Typisch ijfweer, zou je denken, s. Althans niet in de ogen ristiaan Bakker. De 24-jari- enheimer is op deze zon- oshvan de 32 deelnemers Nederlands kampioen- itesurfen voor de kust van vijk. „Gisteren lag ik hier in omdat er te weinig wind de zee op te gaan. Maar ij maar dat weer van van- r rima. Gisteren kon ik uit- Vandaag leef ik me uit. Ik Ever in de lucht dan op het !m betreft kan het niet !noeg waaien. En aange- t daaraan in Nederland ontbreekt, is kitesurfen bijna 7500 beoefenaren Vogelezang an de leiding Qiwuk - Harry Vogele- leeft gisteren het eerste j in de strijd om het Ne- ds kampioenschap ki rn g vonnen. Voor de Noordwijk versloeg leveninger Stef de Jong aningen. Fons Vervoort Hterdam werd derde, Bakker uit Sassen- vierde en titelhouder Overwater uit Scheve- moest genoegen ne- met de vijfde plaats. nj] september wordt in ,ns oort het tweede deel t kampioenschap afge- e,\ mik wo een van de snelst groeiende sporten. Zo snel dat de overkoe pelende Nederlandse Kitesurf- vereniging nog te weinig erva ring heeft om de nationale titel strijd te kunnen leiden. De orga nisatie is uitbesteed aan Trend- sportworld in Scheveningen. Een bureau dat is gespeciali seerd in extreme sporten. En daar valt kitesurfen zonder meer onder. Hangend aan een grote vlieger bereiken de deel nemers snelheden van vijftig a zestig kilometer per uur. Op sommige meren is deze sport al verboden. In Noordwijk mag al leen op een afgebakend stuk zee voor de Astrid Boulevard wor den 'gereden', zoals veel kitesur- fers zeggen. „Het is veel specta culairder dan gewoon surfen. Dat heeft voor mij best nog wel z'n charme, maar hier kan je mee de lucht in. Vaak hang je zes meter boven het water. Als je dan naar beneden kijkt, is het net of je in de achtbaan zit. Je krijgt een enorme adrenaline stoot als je naar beneden gaat. Heerlijk", zo verklaart Christi- aan Bakker waarom hij ander half jaar geleden naar het kiten is gesurft. Kevin Langeree moet het nood- gewongen allemaal vanaf het strand volgen. Met zijn 14 jaar is de Noordwijker nog te jong om te mogen deelnemen. Maar hij komt eraan, zeggen de kenners. Dat heeft hij vorig jaar onder meer bewezen met de officieuze Nederlandse titel bij de junioren in Zandvoort. „Ik kom ook al lekker hoog. Hé, hoe hoog kom ik nou?" Hij tikt een van zijn vrienden aan, maar die zegt het niet te weten. Dus houdt Kevin het maar op een meter of vijf. „Je bent net een vogel, zo lang blijf je zweven. Het is als met autoracen. Daar weet ik verder niets van, maar dat geeft ande ren een kick. Hier krijg ik een Het was gisteren voor de kitesurfers wél goed weer. Regen deert ze niet, nat worden ze toch wel. Foto: Dick Hogewoning kick van. Zelfs nu ik naar al die topjongens kijk." Zoals Ruud Overwater. De Sche- veninger pleegt zijn sport voor lopig nog op een veel hoger ni veau dan Kevin Langeree te be oefenen. Het verschil is zeker nog drie meter. Onder meer daaraan heeft hij het te danken dat hij de eerste twee nationale kampioenschappen heeft ge wonnen.' Een garantie voor blij vend succes is het niet. In Noordwijk, waar sprake is van een sterke stroming, gaat Over water verscheidene malen on deruit en vergeet hij het princi pe dat 'je je landing moet op vangen met je vlieger en dat je niet te snel moet terugsturen'. Eén keer raakt hij verward in de touwen van concurrent Harry Vogelezang, waardoor een on bedoelde duosprong ontstaat Op het moment dat dat gebeurt, staat Oegstgeestenaar Henrik Helman reeds enige tijd aan de kant. Als 20-jarige debutant was hij al lang blij dat hij de kwalifi catie overleefde. Meer zit er vol gens hem voorlopig niet in. „Het probleem is dat ik nog geen sponsor heb. Anderen hebben een tig-aantal vliegers. Ik heb er twee. Als het hard waait, zoals nu, moet je een klei nere kite opzetten. Maar ik heb er maar twee, dus de mogelijk heden zijn beperkt. Dat merk je meteen." Christiaan Bakker houdt het langer vol, ook al komt hij zich zelf en vooral de hoge golven te gen in de kwartfinale, waarin hij het begrip 'freestyle' op eigen wijze uitlegt. „Ik verloor m'n board en moest er vijf minuten achteraan zwemmen. Als je dan weet dat je tien minuten hebt om je door de jury te laten be oordelen, weet je dat je het kan schudden." In de herkansing herstelt hij zich, zij het ten koste van een knieblessure. Hij moet daardoor opgeven in zijn duel om de derde plaats tegen Fons Vervoort. Dat gebeurt op het moment dat hij toch al kansloos is. „Tegen die jongens die acht maanden van het jaar in het buitenland zitten, kan ik niet op. Ik oefen hier in Noordwijk. Dat is het verschil tussen acrobatiek en wat ik doe." noordwijk De brand die afge lopen vrijdag een schuur van een boerderij aan De Klei in Noordwijk in de as legde, is waarschijnlijk veroorzaakt door twee jongens van acht en negen jaar. Zij waren in het hooi van de schuur aan het spelen met lucifers. De twee Noordwijker- tjes konden tijdig aan het vuur ontsnappen en liepen geen ver wondingen op. De politie heeft hen meegenomen naar het bu reau en na verhoor weer naar huis laten gaan. De brand ontstond rond half vier in de schuur die tegen het woonhuis van de boerderij is aangebouwd. Normaal gespro ken staan in de stal twintig paar den. Op het moment dat de brand uitbrak, stonden de meeste in de wei. De acht paar den die nog op stal stonden, werden door oplettende be zoeksters gered. Het huis liep aanzienlijke brand-, rook- en waterschade op. De schade loopt in de tonnen. Controle caravans krijgt een vervolg noordwijk - Eén nieuwe kop peling, zes slangen van gasfles sen die moesten worden ver vangen, wageps die te zwaar be laden waren en remmen die hard toe waren aan een smeer- beurL Dat was het resultaat van de controle van caravans en vouwwagens, die afgelopen za terdag werd uitgevoerd door de politie en de brandweer in Noordwijk in samenwerking met 3VO. „We zijn erg blij dat we dit initiatief hebben geno men. Net als de mensen die naar ons toekwamen. We heb ben dan ook besloten om dit va ker te doen.", aldus een woord voerder van de politie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11