'De babyfuut die daar duikt, is ook leuk hoof De plantjes, de post en de kat... Fluisteren op de Nieuwkoopse plassen Over zomeren in de Leidse HoutL, Frons weg HOC 970 maandag 22 JULI 2002 door Nancy Ubert nieuwkoop - „Mijn huwelijk is stukgelopen op kaartlezen", roept Jea- nette van Veelen gekscherend tegen haar vijftienjarige buurjongen Robert Buisman die de elektromotorboot bestuurt. Jeanette moet van hem de vaarroute uitstippelen en probeert daar onderuit te komen. Hond Dushi piept onophoudelijk. De jonge Maltezer heeft nog nooit gevaren. „We hadden die hond niet moeten meenemen", moppert Ro bert, „en haar ook niet." Hij wijst op zijn jongere zusje Roxanne die de pose van zeemeermin heeft aangenomen en zichzelf tot boegbeeld heeft verklaard. Collega Pieter van Langevelde vraagt zich hardop af in welk absurd gezelschap hij is terechtgekomen. „En dat allemaal voor een boottochtje. Dit is een uitje van Jan Steen." Op deze be haaglijke zo meravond is het groepje bij Jachtha ven Tijster man in een 'fluisterbootje' gestapt. De bijna geruisloze boot biedt plaats aan maximaal zes personen. Het Nieuwkoopse plassengebied no digt uit tot ultieme ontspanning. Een zacht briesje beroert je huid. Je ruikt het water, voelt het bootje glijden en ziet de enorme variatie in het omliggende land schap met zijn afwisselende na tuur. Wie goed kijkt, ontdekt zeldzame planten als de rietor chis en de kievietsbloem. Robert en Roxanne vinden die grote rijkdom aan planten en vogels minder interessant dan de goed gevulde picknickmand en het verkeer op de grote Noordein- derpias. Jeanette probeert het uitstapje nog een educatief karakter te ge ven en vertelt haar buurkinde ren over de Nieuwkoopse plas sen. „Dit gebied bestaat voor de helft uit grote en kleine plassen, sloten en vaarten. De andere helft is rietland, moerasbos en weiland. Weten jullie dat dit al lemaal is ontstaan door uitbag gering van turf? Mis schien zien we nog zeldzame vogels." Roxanne: „Die babyfuut die daar duikt, is ook leuk hoor." In het plassengebied zijn, in sa menwerking met Natuurmonu menten, vier vaarroutes uitge zet. De routes zijn apart te beva ren maar ook onderling met el kaar te combineren. „Hoe dan ook, we moeten eerst deze grote plas over", stelt Pieter vast. Roxanne zwaait uitbundig naar andere bootjes. „Dat mag niet", vindt Jeanette. „Dat mag alleen de schipper doen." Een discus sie barst los. Welke ongeschre ven wetten gelden op het water? En waar komt dat zwaaigedrag eigenlijk vandaan? Even later worden de eerste broodjes kaas klaargemaakt. Pieter schenkt een laagje rode wijn in plastic bekertjes. Dushi, een stuk rustiger inmiddels, krijgt hondenbrokken en water uit de plas. Roxanne kondigt aan dat ze graag wil zwemmen. Als een aanlegplaats is gevon den, wordt aan die wens vol daan. Onder toeziend oog van Pieter, Roxanne, Jeanette en Robert 'fluisteren' op de Nieuwkoopse Plassen. Particuliere foto de rest spartelen meisje en hond in het water. De tocht gaat verder. Opnieuw bekvechten Robert en Jeanette over de route. „Klassiek hoor", merkt Pieter op. „Ruzie over de kaart. Een tochtje met de fluis terboot is dus een relatietest op het water." „Het is anders be hoorlijk verwarrend", verdedigt Jeanette zich. „Hallo", buldert Robert. „Het lijkt erop dat ik toch echt gelijk heb. We hebben een heel stuk van de route afge sneden. Kijk eens in het riet, daar staat bordje zes." „We zijn te netjes geweest", concludeert Jeanette. Bij som mige sloten staat een bordje dat vertelt dat het stuk alleen met kano's bevaren mag worden. „Een fluisterboot valt dus niet onder de categorie motorboot." Het is te laat om het gemiste stuk nog te bevaren. Het bootje is voor twee uur gehuurd. De te rugtocht over de Noordeinder- plas neemt meer tijd in beslag dan berekend. Tien minuten te laat meert het gezelschap weer aan bij jachtha ven Plaszicht van de firma Tijsterman dat samen met het restaurant sinds 1938 een fami liebedrijf is. Als Pieter Joop Tijsterman ver telt over de dwaling zegt deze: „Het leuke van een fluisterboot- je is dat je op plekken mag ko men waar het voor motorboten verboden is. Jullie hebben ge woon niet goed opgelet. Je moet, heel simpel, de rode bordjes met de elektrobootroute volgen." Prijs: 17,50 euro per ui lei euro per dag (als je de kfvei deelt, valt de prijs mee) Waar: Tijsterman, Dorpit j 118, Nieuwkoop 0172-5 als (vooraf reserveren is aan velen) Natuurpracht, pure onl nie ning, stilte, aardige mens ou re Jachthaven is moeizamsl bereiken met openbaai aai liet Ie door Gerard Baas De plantjes, de post en de kat. Normaal gesproken zijn dat de voornaamste ingrediënten van de taak die de huizenoppas c.q. zielige thuisblijver toegeworpen krijgt. „Ik ga een paar weken weg, zou jij...", vraagt de aanstaande vakantievierder. Tuurlijk joh, niets aan de hand, geen probleem. „Mooi, neem ik voor jou een Toblerone mee. Je rookt toch niet, dus aan een slof si garetten heb je niets. Nou goed. Ik zie je over twee weken en nog bedankt hè." Een hand, een zwaai en daar sta je dan, met een vreemde sleutel aan je sleutelbos. Ook deze zomer gebeurt het weer. Op het eerste ge zicht net als altijd, maar een tweede blik zegt dat het deze keer totaal anders is. Het adoptiehuis heeft geen plantjes, geen kat en de post verdwijnt in een postbus op het PTT-kantoor, of heet dat tegenwoordig het TPG-kantoor? In ieder geval geen kopzórg. Helemaal geen kopzorg. Mijn vakantiehuisje heeft een loopbrug naar de voor deur, een terras aan het water en heel veel kubieke meters zwem- en vaarplezier achter de schuifpui. Hoe vaak vraagt iemand je nou 'zou je even anderhal ve maand op mijn woonboot willen passen'? En hoe snel zegje 'ja', bang voor kapers op de kust? (Woord keus is het snelst aangepast). Dit is de kans. Dit maakt het gemis aan een echte va kantie goed. Overzomeren op een boot, nagenoeg in het hartje van Leiden. Wie verlangt er dan nog naar Mexico, Maleisië of Meppel? 's Ochtends een frisse duik in mijn Rijn, 's middags met een flesje ijskoude helderheid en 's avonds met de ondergaande zon, goede gesprekken met fijne vrienden of andersom. Ga maar weg, de woonboot is in goede handen. Op de eerste dag is het al raak. De zon schijnt en zet met gemak 25 graden weg. Om half drie schuift de schuifpui open en de route naar zomerse heerlijkheid ligt wijd open. Rust, ruimte, ontspanning. Zo luidt de theorie. Maar... De praktijk klinkt anders. De praktijk heeft niet alleen zijn zachte kanten. Het gekwetter van op het water spelende kinderen zou zo op een new-age- cd kunnen, maar met het geluid van speedbootachti ge vaarmonsters maak je alleen Rammstein-liefl be; bers gelukkig. De bestuurders daarvan krijgen als straf niet de die de 'mensen van het water' jegens elkaar onj dé schreven-wettelijk verplicht zijn. Geen 'hoi' dus voor het waterrapaille. Maar ook rust voor deze woonbootuitzendkracht Dan maar even binnen op de bank liggen. Biert de tafel, boekje in de hand. Zachtjes klotst het tegen het kelderraam, een eend rust uit op hett de zon zorgt voor een weldadig warme roes enl buitenleven voelt zoals het hoort te voelen. Als i wiegje wiebelt de boot... rust... rust... Zachtjes klinkt het ronken van de huisoppas. Het ultieme vakantiegevoel. Dat hoopt toch iedereen in de zomer te vinden. Voor de een is dat het eenzame uitzicht vanaf de Mount Everest. De ander zoekt het snorkelend in de Middellandse Zee of vliegerend op Ameland. Maar zonnebloemen helpen groeien in de achtertuin geeft misschien net zoveel vrijheid, ontspanning en plezier. Lezers van het Leidsch Dagblad stuurden de foto in die voor hun het ultieme vakantiegevoel oproept en vertellen het verhaal dat achter het kiekje schuilt. De beste inzendingen verschijnen tot en met 24 augustus in de krant. Gevoelige platen zijn welkom in de brievenbus (postbus 54, 2300 AB Leiden), de mailbox (redactie.ld@damiate.hdc.nl, uitsluitend in jpg-formaat, hoge resolutie) of bij de receptie van het kantoor aan de Rooseveltstraat 82 in Leiden. 'Absoluut niet voeren' staat op het bord in het herten kamp van de Leidse Hout, een groene oase tussen het steen van Leiden en Oegst- geest. Wie zich door de koei- enletters op het knalgele bord niet laat afschrikken, maakt het zwarte prikkel draad dat bezoekers en beestjes scheidt wel duide lijk dat het menens is. Maar Isabella is pas 18 maanden oud en zij kan niet lezen. Van prikkeldraad heeft ze ook geen verstand. Wel van hertjes: die zijn lief. En hebben dus wel een chipje verdiend uit de mini- zak die in haar kleine knuist jes de proporties van een ge zinsverpakking aanneemt. De hertjes en ganzen nemen de gulle gaven dankbaar in ontvangst. Het leven - en de zomer in het bijzonder - is mooi als je lief bent. Al snel blijkt dat de Leidse Hout vol zit met lieve wezens. Isabel la's chips zijn voor iedereen. Toevallige passanten krijgen ongevraagd de zak onder hun neus geduwd. Iedereen hapt toe: eerst verbaasd, dan met een lach. Zo maak je vrienden. De zomerse gulheid ver spreidt zich als een olievlek over de Leidse Hout. Naar mate de middag vordert, Ia- ten ook de grote mensen op hét terras van het theehuisje rdi zich steeds vaker verleiden is. tot naastenliefde. Niet met rjSf chips en onschuldige, blau we ogen dis doorgeefluik, maar met rondjes koele rosn v en bloedhete bitterballen. Binnen speelt de Andrew Spieker band klassiekers uil jazz en pop, buiten is het ven goed. Het is 'wisselend bewolkt d< met hier en daar een bui', maar zelfs als die bui hier nrr yalt, blijft de zon schijnen. Uit de grote picknicktassej op het grasveld, uit de in strumenten van de band ei desnoods uit de door con dens matgeslagen flessen rosé. Maar vooral uit het zakje chips van Isabella. Theo Westra uit Leiden schoot zijn ultieme vakantiefoto op Terschelling: „Dit panora ma is genomen tegenover uitspanning 'De Walvis', vanwaar je een fantastisch uitzicht hebt op de Waddenzee richting Vlieland. Tijdens een 'vakantie in eigen land' op deze eilanden waan je je in het buitenland, zodra je een stap aan wal zet. Hier ervaar je het zogenaamde 'eilandgevoel', een niet te bevatten fenomeen voor mensen die het nooit ondervonden hebben. Het is een soort overweldigende rust die zich van je meester maakt. Ineens hoeft niets meer snel, gaatje lichaam in een soort slaapstand. Niemand heeft haast en iedereen is gemoedelijk, net als in Spanje. Alles van vandaag kan ook morgen. Bij het zien van deze foto krijgt elke Waddenganger dat gevoel direct weer. Hier kom je tot rust!" Ze is toe aan een man. „En dat is heel lastig als je zo'n lelijke frons hebt", vindt de Leider- dorpse Yvonne. („Ik ben 46, werk als secretaresse, maar zet mijn achternaam er maar niet bij. Want dan krijgt mijn baas een rolberoerte.") Haar vakan tiegeld, zo'n 1500 euro, heeft Yvonne gereserveerd voor een cosmetische behandeling. „Ik laat die oerlelijke rimpel tussen mijn wenkbrauwen wegspuiten en mijn lippen een beetje op pompen. Dit jaar daarom geen vakantie voor mij. Geen uitstap je zelfs. Mijn vakantiedagen neem ik in oktober op om dan na een paar weken als een godin zo mooi weer op het werk te verschijnen." Nu maar hopen dat Yvonne's baas en collega's straks ook zien dat zij er stukken knapper op is Va bi geworden. Zouden meer men sen van hun vakantiegeld een cosmetische ingreep betalen? „Ja, weet ik dat", antwoordt een medewerker van de Rotterdam se Velthuis Kliniek waar alle voorkomende cosmetisch chi rurgische ingrepen worden uit gevoerd. „Denkt u nu echt dat wij onze cliënten vragen waar zij het geld vandaan halen? Dat in teresseert ons helemaal niet." Bij Vanessa's cosmetische on derneming, New-Fill Center Den Haag, weten ze het wel ze ker: vooral alleenstaande vrou wen gebruiken hun vakantie geld om hun uiterlijk een pepper te geven. „Echt vi f zegt mede-eigenaar Ruui nada. „We krijgen hier de 4 uiteenlopende mensen b se Arm en rijk. Er zijn mens hun vakantie schrappen dysport." Dysport?? „Een injectie, lijkbaar met botox. Dank dysport-behandeling wc spieren lam gelegd. Dat bijvoorbeeld kraaienpoo Ook een frons verdwijnt mee als sneeuw voor de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10