ECONOMIE 'Bodem AEX is nog lang niet in zicht' Hoog en laag zit nu op de camping Opvolging Duisenberg bij ECB oogt problematisch Hypotheekgarantie als het onverhoopt mis gaat J iizafusie 9 ukgelopen pnbedrijven ijgen keurmerk fineon beperkt a vartaalverlies - ipsiCo ziet Inst groeien l menwerking luwconcerns vol risico's KPNQwest wil net nog open houden ■■R Ml «i Hi !H !B>T ■VIM 1 HMMMl 'Vroeger was je een loser als je niet naar het buitenland ging' EIGEN BEURS Analisten twisten over koersverloop ECONOMIE WIJZER Uitdaging voor Balkenende g6, mere - De fusie tussen pizza- lens Al Capone's en Original a ga gaat niet door. Beide be- |s' jven waren in april al over- ngekomen de organisaties sa nté voegen, maar proble- n met de zelfstandige filiaal- oders hielden de fusie tegen, lus Al Capone's-directeur D. liart. Al Capone's zal nu zelf- m ndig doorstarten. Het bedrijf arj g begin deze maand failliet I f jat een langlopend conflict 19 ide 35 filialen werd opgelost jj ar een schadevergoeding. J or problemen met de tele- ,Jj inverbindingen was Al Capo- m 2001 5 dagen onbereik- Al Capone's betaalde de jn ieder ongeveer 30.000 ruim een miljoen euro in l. Galiart wil verder gaan ;30 pizzawinkels. haag - Tuinders willen ille- rerknemers buiten hun ;n en van hun akkers hou- door agrarische loonbedrij ven keurmerk te geven. De Douworganisatie heeft sa- met het ministerie van So- Zaken het project 'Certifi- JC ingvan handmatige agrari- :n ie loonbedrijven' opgezet. €[i 'n zestig loonbedrijven heb- n ivan de landbouworganisa- 1 al een certificaat van goed Irag gekregen. LTO verwacht 'a' dit aantal voor het einde idit jaar verdubbeld zal zijn. ito - nchen - De Duitse halfgelei- fabrikant Infineon heeft in derde kwartaal van zijn les ïkjaar zijn verlies weten te jerken. In vergelijking met - itweede kwartaal liep het ne- -VI ief resultaat, voor belasting, 4p iielasten en afschrijvingen, 0 ugvan 178 miljoen euro naar 'miljoen euro. Met circa 1,4 ijard euro bleef het omzetcij- 3 in het derde kwartaal ten JIT' achte van het vorige kwar- 'e !zo goed als ongewijzigd. De remleiding zei vrijdag bij de sentatie van de cijfers op de de weg te zijn. Ze verwacht de vraag naar halfgeleiders gj ie tweede helft van dit kalen- 41 jaar licht toeneemt. - chase - PepsiCo, de produ- Idi itvan Pepsi-Cola, snacks en ein iere frisdranken heeft dit d ;over het tweede kwartaal 3 iwinst zien toenemen tot ju: Imiljoen dollar. Vorig jaar !fS tkte PepsiCo over deze drie 0j anden een positief nettore- jg aat van 798 miljoen dollar omzet steeg tot 6,178 mil- I dollar. In vergelijking met Kg jaar verkocht het concern Tt313 miljoen dollar meer. gens PepsiCo is de winst je ei vooral een gevolg van de ergievo or delen die zijn be- :tii lid door de overname van kr iker Oats, maker van ont manen en frisdranken. Pep- iaheeft aangekondigd de ko lde drie jaar voor circa 5 ard dollar uitstaande aan- temg te kopen. Daar be- in| thet concern volgende week aee. zaterdag 20 juli 2002 haag/anp - Het feit dat ^concerns veel samenwer- iin combinaties, vergroot het co van kartelvorming. De r(j obinaties kunnen functione- als een medium voor het ïisselen van informatie en 31 sanctiemechanisme om kar- fl in stand te houden. blijkt uit een marktanalyse ir in opdracht van de Neder- isifdse Mededingingsautoriteit is gemaakt. De rapportage - teedt speciale aandacht aan 3C honderd grootste bouwpro- a en met als opdrachtgever de 1' theid over de periode 1998- den haag/anp - De curatoren van het failliete KPNQwest vra gen het overgebleven personeel in Den Haag nog een aantal da gen door te werken, opdat de onderhandelingen met KPN kunnen doorgaan. „Ik ga dit verzoek voorleggen aan de men sen", vertelt Netwerk-directeur J. van der Klauw gisteren. KPN wil het KPNQwest-netwerk in de Benelux, Duitsland en Groot- Brittannië kopen. Gisteren was de laatste salaris dag van de 53 medewerkers, die na het faillissement op 31 mei het netwerk draaiend hielden. Volgens Van der Klauw is het mogelijk dat het personeel nog even doorwerkt terwijl ze een werkloosheidsuitkering krijgen. De vraag is echter of mensen nog willen doorgaan in deze on zekerheid die al weken duurt", stelt Van der Klauw. De KPNQwest-medewerkers hebben gisteren al een begin ge maakt met de definitieve afslui ting van het netwerk. Ze zijn be gonnen met de stukken zonder klantverkeer. Van der Klauw ver wacht dat het personeel alleen wil doorwerken als er een goede kans is dat de curatoren en ban ken het bod van KPN accepte ren. Tot dusver waren de ban ken niet enthousiast te over het bod van KPN. Een aantal KPNQwest-dochters in het buitenland is al verkocht aan diverse bedrijven. De Oos tenrijkse dochter maakte een doorstart als EUnet Austria. Zwitserland ging naar internet bedrijf Via Networks, Noorwe gen naar Catch Communica tions. Het Zweedse Telia kocht het Franse netwerk. Jippii Group uit Finland kocht het Finse KP NQwest. Het Britse telecommu nicatiebedrijf Interoute kocht delen van het Ebone-netwerk, waarvan KPNQwest dit voorjaar eigenaar werd. Vooral gezinnen met kinderen en 50-plussers verblijven in eigen land op de camping. Foto: ANP/Robin Utrecht leidschendam/anp - In het vakantiegedrag Volgens TRN nemen vakanties in eigen land deze zomer in Nederland. Daarmee n leidschendam/anp - In het vakantiegedrag bestaat volgens Toerisme Recreatie Neder land (TRN) steeds minder onderscheid tus sen sociale klassen. Het zijn vooral de gezin nen met kleine kinderen, die tijdens de gro te vakantie op de camping of in een bunga low in Nederland te vinden zijn. Ook stellen boven de 50 jaar verkiezen veelal een vakan tie in eigen land. Uit gegevens van de toeristische koepelor ganisatie blijkt dat dit jaar uit alle lagen van de bevolking een evenredig deel besluit niet naar het buitenland te vertrekken. „Aan een vakantie in eigen land wordt steeds meer status verbonden. Vroeger was je toch een beetje een loser als je niet naar het buiten land ging", aldus een TRN-woordvoerder. Volgens TRN nemen vakanties in eigen land al vier of vijfjaar langzaam toe. „De trend heeft nu alleen een zetje gekregen door de aanslagen op 11 september. Mensen zijn het sindsdien dichterbij huis gaan zoeken." Van alle Nederlanders gaan in juli en augus tus twee op de tien in eigen land op vakan tie deze zomer, circa 3,5 miljoen van de ruim 16 miljoen inwoners. Gezinnen met kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar be slaan meer dan de helft van het aantal Ne derlanders dat niet over de landsgrenzen trekt in de grote vakantie. De gezinnen gaan vooral kamperen of zitten in een bungalow park. Meer dan een half miljoen samenwonende en getrouwde stellen boven de 50 jaar blijft deze zomer in Nederland. Daarmee maakt deze groep iets minder dan eenderde van de vakantiegangers uit die niet voor het buiten land kiezen. Ze zijn veelal te vinden in een hotel en hebben vaak een tweede huis, ei gen boot of vaste stacaravan waar ze in de maanden juli en augustus verblijven. Vooral inwoners uit Noord- en Zuid-Hol land blijven in Nederland. De Hollanders trekken er met anderhalf miljoen op uit in eigen land. Dat is 42 procent van de 3,56 miljoen die in Nederland op vakantie gaat, terwijl de bevolking van deze provincies ge zamenlijk 36 procent van de totale Neder landse bevolking uitmaken. door Maurice Wilbrink den haag - De zoektocht naar een geschikte opvolger voor Wim Duisenberg als president van de Europese Centrale Bank (ECB) wordt steeds problemati scher. Frankrijk, dat het recht opeist de nieuwe ECB-president te leveren als Duisenberg in juli 2003 opstapt, ziet verschillende van zijn mogelijke kandidaten wellicht voortijdig afvallen. De gedroomde favoriet van Pa rijs, en gerespecteerd in mone taire kringen in de hele eurozo ne, Jean-Claude Trichet, wordt achtervolgd door de Credit Lyonnais- affaire van ruim tien jaar geleden. Trichet hoorde de ze week dat hij voor de rechter moet verschijnen voor zijn rol in dit schandaal. De verhoren van Trichet zouden pas plaatsvin den in de tweede helft van 2003, op het moment dat Duisenbergs opvolger al in functie is. Trichet was indertijd als hoogste ambtenaar van het Franse mi nisterie van financiën belast met het toezicht op het bankwezen. Het openbaar ministerie onder zoekt nu zijn rol bij de financiële onregelmatigheden die plaats hadden bij staatsbank Credit Lyonnais. Het officieel kandidaatstellen van Trichet als nieuwe ECB-pre- sident is een groot risico: de monetaire unie kan het zich niet permitteren dat haar machtigste man onderuit gaat door een fi nancieel schandaal uit het verle den. Het gaat hier overigens niet om fraude of een vergelijkbaar vergrijp. Waar het om gaat is of Trichet destijds voldoende heeft gedaan om de grote onregelma- Trichet en Duisenberg (I) in betere tijden in een onderonsje. Archieffoto: ANP/Ed Oudenaarden tigheden bij de bank tegen te gaan. Sinds duidelijk werd dat Trichet mogelijk voor de rechter zou moeten verschijnen, heeft Frankrijk gezocht naar alterna tieven. Zo zou Christian Noyer, tot mei 2002 de vice-president van de ECB, volgend jaar kun nen temgkeren naar Frankfurt voor de hoogste post. Maar ook Noyer dreigt te worden meege sleurd in de Credit Lyonnais- zaak. Donderdag werd bekend dat de Franse rechter die onderzoek doet naar de miljarden verliezen die de bank begin jaren '90 leed, Noyer als getuige wil oproepen. Noyer was van 1993 tot 1995 thesaurier-generaal op het Fran se ministerie van financiën en in die tijd verantwoordelijk voor het toezicht op de staatsbank. Van een rimpelloze kandidaat stelling van Noyer kan dus ook geen sprake meer zijn. Zelf heeft hij overigens eerder al aangege ven dat er ook een hindernis ligt in het Verdrag van Maastricht dat bepaalt dat leden van de ECB-directie niet opnieuw be noemd kunnen worden. Noyer vindt dat het verdrag moet wor den nageleefd. Het grote probleem voor Frank rijk is dat het generaties politici en monetaire bestuurders heeft voortgebracht die carrière maakten in een tijd dat de Fran se staat sterk was verweven met delen van het bedrijfsleven. De Franse overheid probeerde zo de economie te sturen, maar dit kende ook zijn schaduwzijden: het lokte onregelmatigheden uit. Het aantal Franse kandidaten dat internationaal voldoende steun en respect geniet voor toetreding tot het hoogste ambt bij de ECB, is beperkt. Ze moe ten bovendien een volstrekt schoon verleden hebben. Ge zien het politiek-economische systeem waaruit ze voortkomen is dat laatste niet vanzelfspre kend. Zijn er nog andere mogelijkhe den? Jean Lemierre, sinds twee jaar de Franse president van de Europese Bank voor Herstel en Ontwikkeling, zou geschikt zijn. Maar Lemierre heeft een stap naar de ECB al eens afgewezen. (Oud-)politici, zoals Dominique Strauss-Kahn en Laurent Fabi- us, beide gewezen ministers van financiën, worden wel eens ge noemd. Maar het is de vraag of met name de noordelijke landen in de eurozone zo iemand in de top van de ECB willen benoe men: ze weten niet zeker of der gelijke kandidaten keihard zul len vasthouden aan de monetai re lijn die onder Duisenberg is uitgezet. Van Trichet, de huidige centrale bankpresident van Frankrijk, zijn ze op dat punt wel zeker. Dat Frankrijk deze hoogst pres tigieuze en invloedrijke post aan een ander euroland laat, is uit gesloten. Het land verzette zich in 1998 tegen een benoeming van Duisenberg, en heeft vervol gens druk uitgeoefend om de Nederlander na vier jaar te laten opstappen. Daardoor heeft Dui senberg als president en de ECB als nieuw instituut schade opge lopen. Het is nu aan de Franse regering om verdere schade aan het imago van de Europese Centrale Bank te voorkomen. Een groeiend aantal huizenbezitters heeft problemen met het aflossen van de hypo theek, constateert de stichting Waarborg fonds Eigen Woning, uitvoerder van de Nationale Hypotheek Garantie. Werkloos heid weerspiegelt zich her en der in een plotselinge terugval in inkomen. Een ande re boosdoener die veel huizenbezitters in problemen brengt is echtscheiding. Toch zijn er mogelijkheden om de risi co's die samenhangen met het afsluiten van een hypotheek te beperken, onder streept directeur Schiffer van het Waar borgfonds Eigen Woning. Wie een hypo theek afsluit met Nationale Hypotheek Garantie is ervan verzekerd dat de totale hypotheekschuld in alle gevallen wordt afgelost, ook als het helemaal fout gaat en een gedwongen verkoop onontkoom baar is en - nog erger - de opbrengst on voldoende is om de schuld in zijn geheel af te lossen. In dat geval betaalt het waarborgfonds de restschuld aan de hypotheekbank. De voormalige eigenaar heeft dan nog wel een schuld bij het waarborgfonds, maar die wordt in de praktijk vaak kwijtge scholden. Wie voor de Nationale Hypo theek Garantie in aanmerking wil komen, mag geen hypotheek afsluiten boven de 200.000 euro. Schiffer verwacht dat er dit jaar zo'n 1000 huishoudens die een hypotheek met Na tionale Hypotheek Garantie hebben afgesloten, in beta lingsproblemen zullen ko men. Dat is bijna een ver dubbeling ten opzichte van 2001, ook al betreft het slechts een kwart procent van het totaal. „Duizend pro bleemgevallen op een totaal van 400.000 hypotheken met garantie is op zich niet on rustbarend", erkent Schiffer. „Maar er is wel sprake van een trend. En die moeten we goed in de gaten houden." Een bank die een hypotheek heeft verstrekt met Nationale Hypotheek Garantie dient bij het waarborgfonds aan de bel te trekken zodra de cliënt vier maanden achterloopt met de betaling van zijn maandelijkse hypotheeklasten. Het fonds stuurt de be treffende huiseigenaar in dat geval een brief met suggesties om uit de proble men te raken. Het wijst daarbij onder meer op de mo gelijkheid contact op te nemen met een gemeentelijke kredietbank. Of op de mo- Brenda van Dam gelijkheid om de werkgever te verzoeken dat deel van het inkomen rechtstreeks door te sluizen naar de hypotheekbank. Is er drie maanden later nog niets veran derd, dan wordt het beta lingsprobleem aangemerkt als structureel. Gedwongen verkoop van de woning is dan doorgaans de enige uit weg. De Nationale Hypotheek Ga rantie is juist ontworpen om het niet zover te laten ko men. Verantwoord lenen staat hierbij voorop. Een hy potheek met garantie wordt alleen verstrekt aan (potenti ële) huiseigenaren die vol doen aan de inkomensnor men van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlich ting. Volgens die normen dient er na afdracht van de woonlas ten voldoende geld over te blijven voor andere noodzakelijke uitga ven zoals kleding, boodschappen, verze keringen, vervoer en dergelijke. Schiffer zou de limiet van de garantie graag ophogen tot 300.000 euro, maar zover is het nog lang niet. De potentiële huizenkoper die een hypotheek nodig heeft boven de 200.000 euro, heeft voor alsnog dus niets aan de Nationale Hypo theek Garantie zelf. Maar hij kan toch zijn voordeel doen door de normen van dit instrument tot de zijne te maken. Dat kan met inschakeling van een be middelaar die voldoet aan de criteria van de Stichting Keurmerk Hypotheek Be middeling, waarbij ruim 500 kantoren in Nederland zijn aangesloten. Kantoren die het keurmerk dragen, dienen aan di verse kwaliteitseisen te voldoen. Een daarvan is dat zij werken met de verleng de Nationale Hypotheek Garantie-tabel. „Wij hebben de normen van de Nationa le Hypotheek Garantie uitgebreid voor hogere inkomens en hogere hypothe ken", vertelt De Gier van de Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling. „Het kan best zijn dat een hypotheekbank het verantwoord vindt een hypotheek af te sluiten die niet binnen de normen valt, maar dat moet dan wel expliciet aan de consument verteld worden." De normen hebben hun waaide inmid dels bewezen, menen Schiffer en De Gier. Want ook hypotheekinstellingen sluiten met hun eigen normen steeds meer aan bij die van de Nationale Hypo theek Garantie. Meer informatie, via internet: www.nhg.nl en www.skhb.nl abcoude/anp - De stijgende aan delenkoersen die woensdag en donderdag in Amsterdam, Frank furt, Londen en Parijs op de bor den verschenen, betekenen geenszins dat de effectenbeurzen de barre tijden achter zich laten. De vele boekhoudschandalen hebben het vertrouwen van aan deelhouders zo sterk geschaad, dat de belegger daarvan nog lan ge tijd de nadelige gevolgen zal ondervinden. De verzekering deze week door de Amerikaanse president Bush en centralebankenpresident Greenspan dat de Amerikaanse economie de nodige klappen kan opvangen, doet er in dit ka der weinig toe. Tot die conclusie komt R. Tostrams, een van 's lands bekendste technisch ana listen. Daar waar een funda menteel analist concrete be drijfsresultaten en macro-eco nomische verwachtingen als uitgangspunt neemt, laat een technisch analist zich vooral lei den door het gedrag van de beurs zelf. Centraal in de technische analy se staan de onder- en boven grenzen in de koersen en indi ces, die door de effectenhandel ontstaan. Het samenspel tussen deze steunpunten en weerstan den bepalen op lange termijn de beurstrend. Tostrams ziet het herstel eerder deze week als een tijdelijke ople ving. „We doen steeds een stap vooruit en dan twee stappen achteruit. Dit is een herstel in de neerwaartse trend." De beursel- lende neemt de komende maanden alleen maar verder toe, verwacht hij. De AEX-index zal de komende anderhalf jaar halveren tot een niveau van 205 punten. „We zien dat de AEX al met 49 procent is gedaald de af gelopen twee jaar. Die lijn kun nen we doortrekken tot een koersdoel van 205." Tostrams vindt het ernstig dat de AEX recent op niveaus is ge komen onder de dip van sep tember vorig jaar en de Azië-cri- sis in 1998. Hij vindt het ook een teken van zwakte dat voorheen solide aandelen van Ahold en Shell tientallen procenten zijn gedaald. „De halvering van de laatste twee jaar is meer dan een dip. Dingen als boekhoud schandalen en wantrouwen lij ken geen incidenten, maar zijn van lange termijn", waarschuwt Tostrams, die spreekt van een 'donker scenario'. Alleen obliga ties en onroerend goed zijn vol gens hem shockproof. Fundamenteel analisten hebben weinig op met de analyses van hun 'technische' collega's. Zij letten minder op koersgrafieken en meer op economische facto ren. D. Muusers, strateeg van Friesland Bank Securities, noemt technische analyse 'auto rijden via de achteruitkijkspie gel'. „Je weet nooit wanneer de bocht komt." Muusers verwacht dat de AEX eind dit jaar tot 525 punten kan herstellen. Hij houdt daarbij wat slagen om de arm. Zo moeten de winstcijfers in het tweede halfjaar wel herstellen, moet de rente op vijf procent uitkomen en mogen er niet nog meer boekhoudschandalen opduiken. „Deze onzekerheden zitten alle maal aan de negatieve kant. Een AEX van 525 is daarom waar schijnlijk het maximaal haalba re", aldus Mussers. „Zo'n stand eind dit jaar is altijd nog flink hoger dan wat nu op de borden staat." Ook zou de Amsterdam se beursgraadmeter daarmee boven het slotniveau van 2001 komen. De AEX eindigde vorig jaar op een stand van 506 pun ten. Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus Universiteit CDA-leider Jan Peter Balkenen de heeft zijn strategisch akkoord met de LPF en de WD. Dat ak koord leest aardig. „Nederland moet veiliger, zorg en onderwijs beter, en de integratie in de sa menleving sterker." Het gaat in de eerste plaats om het herstel van vertrouwen, om veiligheid. De economie komt op de tweede plaats. In dat op zicht wijkt dit ka binet af van Paars. Maar kijkje door de mooie bedoe lingen en teksten heen, dan veran dert er niet al te veel. Je vraagt je af waar de revolutie van 15 mei goed voor is geweest. De beslissende factor is Zalm. Hij had de aas in handen en heeft die troefkaart mooi uitgespeeld. De tekst van het akkoord straalt veel CDA uit zoals in opmerkingen over waarden, gemeenschapszin, en het gezin, en veel LPF, in de aanpak van immigratie en cri minaliteit, maar lees door en u ziet Zalm in volle glorie. Net als Paars zet dit kabinet werk voorop, stelt het terugdrin gen van de staatsschuld als een prioriteit, en neemt het zich voor te ijveren voor een kleinere overheid en meer marktwerking. Je hoort het Zalm zeggen: „Jon gens, we moeten hoe dan ook de staatsschuld terugdringen." Herben heeft misschien nog wat tegengesputterd, maar Zalm stond klaar met de cijfers. „Doen we het niet", sprak hij ongetwijfeld, „dan is de ramp niet te overzien wanneer de grij ze golf komt opzetten. We willen natuurlijk niet dat onze kinde ren met de gebakken peren blij ven zitten." Dit is een globaal akkoord. Je kunt het nieuwe kabinet niet nu al afrekenen op deze intentie verklaring. Je kunt je hoogstens afvragen hoe de WD als een van de grote verliezers van de jong ste kamerverkiezingen zo'n sterk stempel op dit akkoord heeft kunnen drukken. Is dat wat de kiezers wilden? De roep om een stevigere aan pak van sociale problemen klonk duidelijk door in de stem bus. Nederlanders hebben ruimschoots de buik vol van een gedogende overheid die door schiet in laksheid en tolerantie. Maar daarmee is niet gezegd dat de kiezers een kabinet willen dat aanstuurt op verharding van de economie, verdergaande twee deling en vergaande marktwer king. Ik wil onze nieuwe premier Jan Peter Balkenende graag het vol gende voorhouden: - Neem het niet al te serieus met de be zuinigingen. Neem de verantwoordelijk heid die een over heid moet nemen wanneer het econo misch minder gaat, maar wees royaler met de uitgaven in de beginperiode. Pas de bezuinigingen toe in 2004 en 2005 wanneer de econo mie naar verwach ting weer iets beter zal presteren. Ver mijd een pro-cy clisch beleid. - Werk aan een voorstel om een maximumgrens in te voeren voor de aftrek van de hypo theekrente. Denk verder aan maatregelen om exorbitante in komens tegen te gaan, zoals een progressievere belasting. Stel de tweedeling aan de orde. - Iedereen kan weten dat meer asfalt niet de oplossing is voor het fileprobleem. Neem de on aangename ingrepen die nodig zijn - zoals een kilometerheffing - in 2003, zodat de Nederlanders hieraan kunnen wennen voor dat ze weer naar de stembus mogen. - Wees bereid%ieer uit te geven voor onderwijs en zorg mocht het voorgenomen programma niet werken. - Een doeltreffender overheids apparaat is een lovenswaardig streven, hoe moeilijk de verwe zenlijking daarvan ook zal zijn. Het blijft een goed alternatief voor geprivatiseerde overheids diensten. - Besteed meer aandacht aan sociale organisatievormen, ofte wel organisaties die ideële doe len nastreven en geen over heidsdienst zijn. U heeft dat in uw geschriften steeds gedaan. Doe daar wat mee als minister president. Dit land is gebaat bij meer idealisme en sociale ver antwoordelijkheid van haar bur gers. - Besef dat veel mensen hunke ren naar een duidelijk sociaal gezicht van uw kabinet. U heeft een zware opgave, mijn heer Balkenende. Ik wens u sterkte en geluk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9