BUITENLAND EU deinst terug voor 'staaloorlog' met VS Nederlandse apenontdekker botst met Braziliaanse autoriteiten a i|gen in Tirol rongelukt - nge Mexicaan l end begraven iwe NAVO- lan Europa Ifcest in Kabul militaire basis legere dissident izburg dood erlanders der doden bus Uganda' Harde handelsacties door Brussel nog steeds niet uitgesloten ^.^3 'Deportatie van familie terroristen niet toestaan' Procureur Israël reageert op voorstel Onderzoek: 'Dr Death' doodde 215 patiënten Zes doden na gebruik Chinese afslankpillen 17 November-verdachte bekent acht moorden Voorzorgslanding toestel na incident met passagier 'Geen poging tot kaping of terreur' g iikuck - Twee Belgische fjeklimmers zijn donder- in Tirol verongelukt. Een Vo ile Belg heeft de nacht in de ;q nt van de plaats van het on- ik moeten doorbrengen en an gisteren een andere klim- tvaarschuwen. Een 58-jari- - jouw gleed uit over een oen stortte in de diepte. jIk r49-jarige begeleider pro- vt de haar te redden, maar Gj or eveneens zijn even- d it. De drie klimmers waren n, ens de politie goed toege- 96 \oor de beklimming, maar - ien waarschijnlijk de in- :vr iningen die de tocht van 1,1 vergde onderschat. ni i| to juarez - Een 6-jarig jon- g. :is gisteren in Mexico over- w ina levend te zijn begra- door zijn broertje en neefje. nq ine deden een spelletje 81 in zij speelden dood te Het 8-jarige broertje en 10- eneefje vertelden de politie wilden zien hoe lang hun ^enootje het onder de dzou volhouden. Zij be- m en hem op een verlaten wt in vlakbij hun huis. De va- gjj ieeft het jongetje uitgegra- n een ambulance gebeld, het kind overleed in het De NAVO heeft giste- e Amerikaanse generaal sL. Jones benoemd tot irbevelhebber van de troe- d Europa. Jones, hoofd Vt Amerikaanse korps ma ts, volgt generaal Joseph alston op, die de functie mei 2000 bekleedt. Het is niet duidelijk, wanneer Jo- ïantreedt. Hij zal leiding naan de strijdkrachten van TÜantie van IJsland tot het n van Turkije. •efl iaac - Op de basis van de k0; rlandse militairen in Ka- asbest ontdekt. Het gaat litte asbest in gebonden Witte asbest is veel min- vaarlijk dan blauwe as- kan bovendien alleen d als het wordt inge- Om dit te voorkomen aj ïaatregelen genomen op ji iderlandse basis. De deel- 'S0I erden ontdekt door de ezige specialist 'hygiëne eventieve gezondheids- - De Russische journalist 331 andr Ginzburg, een van de grijkste dissidenten in de ere Sovjetunie, is gisteren jarige leeftijd in Parijs den. De gezondheid van lurg was geknakt door urig verblijf in een straf - .Hij behoorde met de 'va- in de atoombom' Andrej irov tot de leiders van de ging ter bescherming van ihten van de mens in de lunistische staat. Na de de Sovjetunie was Ginz- irhaaldelijk in Rusland. >org zijn pessimisme ontwikkelingen daar ckan me niet voorstel - daar binnen tachtig jaar male, liberale samenle- zei hij vorig jaar de- d/ap - Twee van de meer Estig mensen die donder- jeen busongeluk in Ugan- ihet leven kwamen, waren uit Nederland. Vrien- m de slachtoffers hebben zegd. De twee waren als kelingswerker werkzaam mda en vierden vakantie nationale park Queen Eli- in het westen van het leiden de vrienden, plek van het ongeluk, in urt van de westelijke stad kwamen gisteren hon- mensen bijeen om te m. De verkoolde lichamen den zich nog altijd in het van de bus omdat de ivartsen nog niet waren ïerd. werd donderdag geramd een tegemoetkomende agen vol paraffine, wat orme vlammenzee tot ge- ad. De bus was onderweg Ugandese hoofdstad da naar Mpondwe, dat grens met Congo ligt. Al- ittenden kwamen bij de gom het leven, lertig slachtoffers had- Ugandese nationaliteit, kwamen uit Congo. Elf len waren niet-Afrika- ts van twee van hen - iren uit India - is de door de autoriteiten door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Unie gaat een 'staaloorlog' met de Verenigde Staten voorlopig uit de weg. Het besluit over harde handelssancties tegen de VS van wege de importheffingen op Europees staal wordt uitgesteld tot eind septem ber. De lidstaten geven Washington het voordeel van de twijfel na een beperk te verzachting van de importbelem meringen. Europees Commissaris Lamy (handel) waarschuwde zijn Amerikaanse ge sprekspartners gisteren niet achter over te leunen. „De VS hebben stap pen in de juiste richting gezet. Maar er is meer nodig om sancties eind sep tember te voorkomen." De EU heeft een lijst klaarliggen met strafheffingen op Amerikaanse producten tot een waarde van zeshonderd miljoen euro. Het staalconflict heeft de betrekkingen tussen de EU en de VS flink onder druk gezet. Sinds medio maart be schermt Washington de eigen staalin dustrie met extra importheffingen tot dertig procent op buitenlandse staal- producten. EU-exporten tot een waar de van 2,3 miljard worden daardoor getroffen. Een van de zwaarst gedu peerden is Corns in IJmuiden. De EU reageerde furieus en stelde on middellijk tegenmaatregelen voor. Nog deze zomer zou een hele reeks Amerikaanse producten als vergelding getroffen worden met importheffin gen tot een bedrag van 379 miljoen. De goederen zijn zorgvuldig geselec teerd uit precies die deelstaten waar president Bush maar weinig steun heeft. Vanaf najaar 2003 wil de EU de handelssancties uitbreiden tot 606 miljoen. Onder druk van de EU heeft Washing ton de afgelopen weken een beperkt aantal Europese staalproducten uitge zonderd van de strafheffingen. In to taal gaat het om 420.000 ton staal, met een waarde van een kleine driehon derd miljoen. De VS beloven voor eind augustus met verdergaande con cessies te komen. Voor de Europese Commissie waren deze eerste 'stappen' van de VS vol doende om uitstel van de tegenmaat regelen voor te stellen. De EU-ambas- sadeurs van de lidstaten stemden daar gisteren unaniem mee in. „Wij willen de kwestie niet onnodig complice ren", aldus een betrokken Commis sieambtenaar. Maandag bespreken de EU-ministers van buitenlandse zaken de verdere aanpak van het staalcon flict. Het uitstel van de EU-sancties komt enigszins als een verrassing. Afgelo pen woensdag betitelde de Commis sie het uitzonderingspakket van de VS (toen nog 230 miljoen) als 'manifest onvoldoende'. De extra verzachting van zestig miljoen op de valreep plus de belofte van meer was voor Com missaris Lamy kennelijk genoeg om zijn mening bij te stellen. Lamy bena drukt dat de EU de stok van sancties achter de deur heeft en houdt. Diplomaten stellen dat de Commissie wel pas op de plaats moest maken. Verschillende lidstaten - waaronder Duitsland en Groot-Brittannië - zijn immers zeer beducht voor een groot handelsconflict met de VS. Zij vrezen de gevolgen voor de eigen economie- en. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De bekende Neder landse ontdekker van nieuwe apensoorten in het Amazone re genwoud Marc van Roosmalen gaat het Braziliaanse Overheids bureau voor Milieuzaken (Ibama) voor de rechter slepen wegens smaad. Van Roosmalen, die re cent de wereldpers haalde met ontdekking van twee nieuwe soorten, voelt zich in zijn goede naam aantast door de Braziliaan se milieuautoriteiten. Het Ibama legde de primatoloog een boete op van 1700 euro we gens het overtreden van de mi lieuwet. Van Roosmalen werd dinsdag bij terugkomst van een wetenschappelijk missie in een natuurgebied 400 kilometer bui ten de junglestad Manaus be trapt op het bezit van vier zeld zame apen. In het rivierstadjè Barcelos, waar hij met zijn boot kortstondig aanmeerde kon hij de dienstdoende autoriteiten geen officiële papieren tonen met specifieke toestemming voor het verzamelen van weten schappelijk materiaal. Van Roosmalen erkent dit, maar, zo zegt hij: „de autoritei ten hebben mij zestien jaar op deze manier laten werken. En nu kan dat kennelijk opeens niet meer." De vermaarde bioloog zegt dat het praktisch onmogelijk is te voldoen aan de Braziliaanse mi lieuwet. Die bepaalt dat een on derzoeker zestig dagen voor het begin van een wetenschappelij ke expeditie dient specificeren welke planten en dieren hij wil meenemen naar de bewoonde wereld. „Hoe kan ik in vredes naam toestemming vragen voor de gevangenneming van een onbekende apensoort", vraagt Van Roosmalen zich boos en verontwaardigd af. De vier in beslag genomen ba byaapjes had de bioloog verle den week los weten te peuteren bij junglebewoners, die de bees ten als huisdieren hielden. Een ervan betreft volgens Van Roos malen een voor de wetenschap nieuwe soort. „Hun moeders zijn waarschijnlijk geëindigd in de kookpan van de gezinnen waar ik ze aantrof. De jonge aapjes waren hoogstwaarschijn lijk hetzelfde lot beschoren. Ik voel me daarom in het geheel niet schuldig aan de overtreding van de milieuwet. Integendeel. Ik heb de beestjes van een wisse dood gered", verweert Van Roosmalen, die vijf jaar geleden de Braziliaanse nationaliteit aannam om zijn werk te verge makkelijken. Als buitenlander voelde hij zich in zijn weten schappelijke onderzoek belem merd. Drie van de vier babyaapjes - volgens de primatoloog 'een bij product van de jacht' - had hij bestemd voor het Nationale On derzoeksinstituut voor het Ama zonegebied (INPA) in Manaus. INPA-directeur Marcus Barros heeft intussen een interne on derzoekscommissie ingesteld en zegt dat Van Roosmalen zijn volledige vertrouwen geniet. Het vierde beestje - mogelijk een nieuwe soort - had Van Roos malen mee willen nemen naar zijn wetenschappelijke 'dieren tuin'. Die houdt hij achter in de tuin van zijn woonhuis. Maar daar wringt volgens het Ibama nu juist de schoen. Waarne mend directeur Mario Lucio da Silva Reis stelt dat Van Roosma len geen toestemming heeft om thuis zeldzame dierensoorten te houden. „Hij belet ons een kijk je te nemen. We weten het niet zeker, maar we vermoeden dat hij daar over de honderd zeldza me apensoorten gevangen houdt." Da Silva erkent dat Van Roos malen, die op de loonlijst staat van het Braziliaanse Ministerie van Wetenschap en Technolo gie, al in 1998 een aanvraag heeft ingediend om zijn 'dieren tuin' te legaliseren. Toestem ming is naar zijn zeggen nooit gegeven, omdat Van Roosmalen zijn apen op clandestiene wijze heeft vergaard. „Het Ibama con troleert de naleving van de wet en voor doctor Van Roosmalen kunnen we geen uitzondering maken. Hij heeft nooit beschikt over de vereiste papieren om apen te vangen en te transporte ren", stelt Da Silva. De Ibama - functionaris zegt respect te heb ben voor het wetenschappelijke werk van de Nederlander, maar verdedigt de boete. „We willen hem alleen wat remmen." Van Roosmalen ziet in die ver klaring wat hij al langer ver moedt. „Het Ibama probeert me Foto: Archief te vloeren en wetenschappelijk vleugellam te maken. Het is lou ter jaloezie, omdat niemand on der de Brazilianen veldwerk doet. Het steekt dat ik dat als buitenlander wel doe. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël kan niet zonder meer familie en nabestaanden van Palestijnse terroristen de porteren van de Westelijke Jor- daanoever naar de Gazastrook. Alleen als de mensen om wie het gaat ook zelf betrokken zijn geweest bij het uitvoeren van terreurdaden, is zoiets toege staan. Dat vindt de Israëlische procureur-generaal Elyakim Ru binstein. Hij reageerde gister avond op een voorstel van de le gerleiding om 21 aangehouden vaders, zoons en broers van Pa lestijnse militanten die deze week aanslagen op Israëlische burgers hebben uitgevoerd, over te brengen naar de Gazastrook. Volgens een Israëlische rege ringswoordvoerder is de bedoe ling van het plan de familiele den 'weg te halen uit de omge ving waarin ze tot nu toe heb ben geleefd'. Zelfs de doorgaans gematigde minister van buiten landse zaken Shimon Peres zei dit soort deportaties geen slecht idee te vinden, 'vooropgesteld dat ze juridisch gezien geoor loofd zijn'. Volgens hem ver keert Israël in een situatie waar in het zich gedwongen ziet me thoden te Hezen die het liever niet zou aanwenden. „Als je be denkt wat er deze week is ge beurd, dan laat dat ons eenvou dig weinig keus", zei hij. De liberale oppositie en men senrechtenorganisaties staken in reacties hun verontwaardi ging niet onder stoelen of ban ken. „Het jodendom heeft er al tijd garant voor gestaan dat nie mand wordt gestraft voor de da den van een ander", zei leider van de liberale partij Meretz Yossi Sarid. „Het is zorgwek kend dat de terreur er in slaagt regeringsvertegenwoordigers het hoofd op hol te brengen." De Israëlische mensenrechten organisatie B'tselem wees erop dat het gedwongen overbrengen van burgers van bezet gebied is verboden volgens het interna tionale recht. „Een van de meest fundamentele principes van een rechtssysteem is dat iemand niet mag worden gestraft voor de daden van een ander." Het Israëlische leger heeft don derdag de huizen verwoest van commandanten van de Aksa- brigade en de Hamas in Nablus, die volgens de veiligheidsdienst de beschieting van een Israëli sche bus bij de nederzetting Im- manuel en de dubbele zelf moordaanslag in Tel Aviv heb ben georganiseerd. Bij die acties kwamen dinsdag en woensdag in totaal elf mensen om het le ven. Volgens de procureur-ge neraal, geciteerd door de Israëli sche radio, is het verwoesten van huizen en het arresteren van familieleden wél gerecht vaardigd volgens uitspraken in het verleden van het Hoogge rechtshof. manchester/rtr - De Britse huisarts Harold Shipman, die inmiddels bekend staat als 'Dr Death', heeft zeker 215 van zijn patiënten om het leven ge bracht. Dat is gebleken uit een officieel onderzoek, waarvan de conclusies gisteren in Manches ter zijn bekendgemaakt. In de 23 jaar dat de nu 56-jarige Shipman zijn beroep in het dorp Hyde bij Manchester uitoefen de, diende hij ten minste twee honderd patiënten dodelijke he- roïne-injecties toe. Dat aantal komt nog bij de vijftien moor den op patiënten, waarvoor hij in 2000 al tot levenslang werd veroordeeld. Eerder verschenen er specula ties in de Britse pers dat hij ze ker 300 mensen om het leven had gebracht. Volgens Janet Smith, de rechter die het onder zoek heeft geleid, bestaat er in 45 andere sterfgevallen inder daad een reële verdenking tegen Shipman, maar daarvoor is geen bewijs gevonden. Er komt geen nieuwe rechtszaak voor deze vermoedelijke moorden. De uitkomst van het onderzoek bevestigt dat 'Dr Death' een van de meest productieve seriemoor denaars ter wereld is. De motie ven van Shipman blijven echter duister en de voormalig arts wei gert te bekennen. De rechter zei dat ze het erg ver ontrustend vond dat Shipman zoveel jaren zijn gang heeft kun nen gaan, zonder ontdekt te worden. 'Dr Death' vermoordde zijn patiënten vaak tijdens huis bezoeken. Na elk sterfgeval ge droeg hij zich weer anders en hij had telkens een andere verkla ring voor de dood van zijn slachtoffers. „De manier waarop Shipman zijn moorden pleegde, omging met de nabestaanden en vervolgens wegliep zonder ver dacht te worden, zou in een ro man als te fantastisch worden af gedaan" liet de rechter weten. Shipman liep tegen de lamp toen hij een voormalige burgemeester van zijn woonplaats vermoord de. In haar testament stond dat zij alles aan de dokter na zou la ten. Dit wekte de argwaan van de dochter van de vrouw. Het li chaam van de dode vrouw werd opgegraven en in haar lichaam werden sporen van de dodelijke injectie gevonden. Tokio - Een populair merk Chi nese afslankpillen beloofde snel gewichtsverlies, maar heeft ge leid tot de dood van zes vrou wen in drie Aziatische landen. Tientallen gebruikers van de pillen zijn in het ziekenhuis op genomen wegens aantasting van hun organen of vergiftiging van het spijsverteringsstelsel veroorzaakt door stoffen die niet op het inhoudslabel wor den genoemd. Sommigen moesten levertransplantaties ondergaan. Het Japanse ministerie van volksgezondheid maakte giste ren bekend dat 62 mensen, op tien na allemaal vrouwen, lij den aan lever-, schildklier- of andere klachten, veroorzaakt door Chinese dieetpillen. Vier van hen zijn overleden en 28 in het ziekenhuis opgenomen. Het ministerie verricht onder zoek naar het afslankproduct, waarin deskundigen sporen van het schildklierhormoon thyroxine en eetlustremmende stoffen hebben aangetroffen. De betreffende substanties mo gen alleen in medicijnen wor den gebruikt en staan boven dien niet vermeld op de ver pakking van Slim 10, dat gepro duceerd wordt door Yuzhitang Health Products. In Singapore overleed een 43- jarige vrouw aan een leverkwaal die vermoedelijk door de pillen was veroorzaakt. In China werd eveneens melding gemaakt van een sterfgeval door een afslank middel van Yuzhitang. In beide landen is de verkoop van Yuz hitang dieetproducten inmid dels verboden. Volgens een medewerker van het Japanse ministerie van volksgezondheid is het voor naamste probleem een gebrek aan wetgeving om de veiligheid van 'natuurproducten' te waar borgen. De afslankmiddelen worden niet getest omdat ze normaliter niet de synthetische stoffen bevatten die in medicij nen zitten. De vermoedelijke oprichter van de Griekse terreurbeweging '17de November' wordt door agenten begeleid naar de rechtbank in Athene. Foto: AP/Aris Messenis athene/afp - Een van de mannen die de Griekse politie heeft aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de linksex- tremistische terreurbeweging 17 November heeft gisteren bekend dat hij heeft meege daan aan acht moordaanslagen en zeven mislukte moordaanslagen in Athene. De 47-jarige elektricien, die tegelijk met de vermoedelijke leider van 17 November en nog een verdachte werd voorgeleid, ver klaarde dat hij tussen 1985 en 1992 betrok ken was bij een reeks moordaanslagen, on der meer op het conservatieve parlements lid Pavlos Bakoyannis (in 1989). De belangrijkste verdachte, de 63-jarige Griek die woensdag is aangehouden, heeft tegenover de openbaar aanklager elke be trokkenheid bij 17 November ontkend. De politie zei donderdag dat deze man voor een belangrijk deel de terroristische activiteiten van de beweging heeft geleid en dat hij mo gelijk medeoprichter was. Drie andere aangehouden verdachten waren donderdag al voorgeleid. Een van hen be kende deelname aan de moord op de Britse diplomaat Saunders in 2000. Zijn broer be kende medeplichtig te zijn aan zeven moor den, waaronder de moord op de Ameri kaanse militaire attaché William Nordeen in 1988 en wapendiefstallen en roofovervallen. Tot dusverre tastte de politie voornamelijk in het duister over deze terreurgroep, die van 1997 tot en met de moord op Saunders in het jaar 2000 zeker 23 moorden pleegde. De betrokkenheid van de Britse opsporings dienst Scotland Yard bij het onderzoek naar deze laatste moord heeft het oprollen van de terreurgroep vervolgens in een versnel ling gebracht. Spaanse agenten en miltairen bij het Colombiaanse toestel dat gisteren een voorzorgslanding maakte op een militair vliegveld bij Madrid na een incident met een verwarde passagiers. Foto: AP/Paul White madrid/ap - Een passagiers vliegtuig van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij Avianca met 155 mensen aan boord heeft gisteren een voorzorgslan ding gemaakt op een lucht machtbasis buiten Madrid na dat een van de inzittenden met een mes was gaan zwaaien. Naar later bleek ging het om een plastic mes. De Spaanse vice-premier Maria no Rajoy sprak tegen dat de man het vliegtuig wilde kapen. Het ging niet om een kaping of om terrorisme, maar om een verstoring van de openbare or de, zei hij. Het vliegtuig was in de Colom biaanse hoofdstad Bogota ver trokken met bestemming Ma drid. Vlak voor de geplande lan ding pakte de man zijn mes. Het vliegtuig werd daarop onder es corte van een F-18 van de Spaanse luchtmacht naar de luchtmachtbasis Torrejon gedi rigeerd, waar het veilig landde. De passagiers zijn met bussen van de basis naar het Madri- leense vliegveld Barajas ver voerd. De man die met het mes zwaai de was volgens de Colombiaan se ambassade onder invloed van alcohol.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7