BINNEN- 8c BUITENLAND 'Mantelzorgers zijn te bescheiden' 'In de ogen van velen hier doe ik niets en ben ik niets' Rijstboeren Indonesië lijden onder droogte Hulplijn krijgt vooral praktische vragen over verzorging langdurig zieken Alanya-slachtoffer Hanneke Sweep begint in Canada een nieuw leven zaterdag 2qjuli 2002 y Bernice Breure i haag - Mensen die langdurig ziek familielid of vriend ver ren, kunnen stoom afblazen jde Mantelzorg-lijn. Maar het intal 'huiltelefoontjes' valt mee. ieh schuilt achter elke prakti- ie vraag emotie. Een middagje leeluisteren. jn vrouw vraagt zich af waar ze ji 'oppas' voor haar demente neder kan krijgen. Ze zorgt al ^5 ht jaar voor haar, vertelt ze na achteloos. Ze woont bij **>'in huis, maar moet 'na- lijk' wel naar haar werk. En terhand durft ze haar Ier niet meer alleen te la- emstig zieke patiënte met thuis wonende kinderen aan de lijn; ze vraagt zich er niet iemand is die een dagen in de week kan ko- koken. „Dat zou zo fijn j, vooral voor mijn man. it die doet al zo veel." Met stem die ingehouden woede jverdriet verraadt, belt een vanaf zijn werk. Hij eist zo mogelijk hulp voor zijn ge- idicapte zus. Want zijn tach- moeder kan de zorg on- ;eïljk nog langer in haar een- aan. tis overdreven te stellen dat medewerkers van de Mantel - rg-lijn, drie jaar geleden opge- door de LÓT, de vereniging n mantelzorgers, wordt over bid met wanhopige telefoon- 5. „We hadden verwacht Dral troost te moeten bieden. de meerderheid van de Ders heeft een concrete, prak te vraag", vertelt coördina- Keate Last. Medewerkster Jo- iangi fielen, die deze middag de ldem efoon in het Bunnikse kan- ing irpand beantwoordt, voegt i iraan toe: „Mantelzorgers vaak heel nuchter. Maar iter elke vraag voel je de otie. Dat valt ook op te ma- i uit de stapels verslagen van gesprekken op het bureau. Eten als 'kan het niet meer 'zijn op' en 'ten einde raad' ten veelvuldig voor. f wilt stad dingt op^ ie: Bijna anderhalf miljoen Nederlanders verzorgen een langdurig zieke of gehandicapte partner, ouder, kind, kennis of buur. Archieffoto: GPD/Niels Westra Bijna anderhalf miljoen Neder landers verzorgen een langdurig zieke of gehandicapte partner, ouder, kind, kennis of buur. Door de vergrijzing en perso neelstekorten in de professione le zorg zal de behoefte aan deze 'thuisverzorgers' de komende jaren flink toenemen. Maar de term 'mantelzorg' is nog lang niet zo ingeburgerd als het ver schijnsel zelf. 'Heeft dat niet iets met de stomerij te maken', hoort Keate Last wel eens. Ze verhaalt van een oudere vrouw die eens opbelde en zich direct verontschuldigde. „Ze vroeg zich af of ze zich wel een man- telzorger mocht noemen, want ze zorgde maar 'twintig uur' per week voor een ander." Drie jaar geleden werd een voorzichtig begin gemaakt met het openstellen van een tele foonlijn voor concrete vragen of om stoom af te blazen. In de eerste maand zochten al direct 700 mensen contact. Onlangs zijn de openingstijden van de lijn flink uitgebreid, en is een ju ridisch medewerker aan het team toegevoegd. „Mantelzorgers hebben ontzet tend veel te maken met proce dures in de zorg", aldus de co ordinator. Een term als 'per soonsgebonden budget' klinkt in de meeste gesprekken door. De medewerkers van de tele foonlijn verwijzen, bemiddelen en leggen de uiteenlopende re gelingen nog eens uit. Ze 'coa chen' ook, want mantelzorgers zijn vaak veel te bescheiden, stelt Last. Ze noemt als voor beeld bezoeken van medewer kers van het indicatie-orgaan, de regionale instantie die be paalt hoeveel zorg iemand krijgt toebedeeld. „Veel mantelzorgers denken: 'Ha, die gaat met mij samen bedenken hoe we de zorg gaan aanpakken'. Ze ont vangen het bezoek stralend in een netjes opgeruimd huis." Helemaal fout, aldus Last. „De medewerker van het indicatie orgaan denkt: nou, hier is alles onder controle, en zal niet al te royaal zijn met het toekennen van hulp." De mantelzorgers moeten het gesprek zien als 'een onderhandeling'. „Laat maar eerlijk zien wat er niet zo goed verloopt." En sommige ver pleeghuizen zetten de mantel- zorger onder druk om zich als 'vrijwilliger' voor bijvoorbeeld het rondbrengen van de maaltij den op te geven. In de zomermaanden bellen veel mensen die graag, met of zonder de patiënt, met vakantie willen. De medewerkers ver strekken adressen van aange paste vakantiehuisjes, en voor de mantelzorgers zijn zorg- voor-jezelf-weekenden opgezet. Geen overbodige luxe; uit een recente enquête blijkt dat 23 procent van deze groep 'te moe' is om in de vrije tijd nog iets te ondernemen. Acht procent zegt zelfs ziek of overspannen te zijn door alle verplichtingen. Bij de telefoonlijn wordt veel geklaagd over de slechte bereikbaarheid van instanties, zoals de gemeen telijke diensten. „Het is vaak let terlijk een halve dagtaak om overal achteraan te bellen." En bijvoorbeeld omgaan met de mentie vergt behoorlijk wat ge duld en incasseringsvermogen. „Deze patiënten reageren zich vaak af op degene die het dichtst bij staat." Binnen de fa milie zorgt dat vaak voor span ningen. „De mantelzorger is vaak de boeman. Terwijl het kind dat nauwelijks langskomt, geen kwaad kan doen." Als mantelzorgers weten dat veel anderen ook als 'boksbal' voor hun demente familieleden dienst doen, maakt dat het ver zorgen alweer wat makkelijker. De Mantelzorg-lijn Is tijdens kantooruren te bereiken op 0900-2020496. Rijst op de sawa bij Solo op Midden-Java. Ondanks de droogte dreigt er nog geen tekort aan levensmiddel nummer één in Indonesië. Foto: GPD/Theo Haerkens door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Een halfjaar geleden leden veel gebieden in Indone sië nog onder ernstige overstro mingen, nu worden ze geplaagd door buitengewone droogte. Duizenden hectaren aan rijst velden zijn veranderd in kurk droge vlakten. De vruchtbare klei is gebarsten en er groeit niets meer. Volgens de autoritei ten komt de voorziening van dit basisvoedsel echter niet in ge vaar. De droogte doet zich vooral voor op Java. Terwijl grote delen van het land begin dit jaar ge teisterd werden door overstro mingen die wegen, bruggen en spoorwegen vernielden en de hoofdstad Jakarta half onder water zetten, viel er de laatste maanden extreem weinig regen. Daardoor zien de boeren hun rijstvelden verdrogen en nieuwe aanplant verdorren. Normaal duurt de regentijd in Java van september tot april. De rest van het jaar valt er altijd minder re gen, maar nu is het wel extreem weinig. Ook de oogst aan maïs en sojabonen lijdt onder het ge brek aan water. In een aantal re gio's op Oost-Java wilde de overheid duizenden waterpom pen uitdelen, maar toen was het al te laat; de grond was al uitge droogd. Van het voornemen om zelf regen op te wekken door wolken met chemicaliën te be sproeien is afgezien, omdat dit maar dertig procent kans geeft op regen en wel een fortuin kost. De oogst voor augustus wordt in de getroffen gebieden als afge schreven beschouwd. Normaal kan een rijstveld twee en soms zelfs drie keer per jaar vrucht dragen. De gebieden met goede irrigatie overleven tot nog toe, maar ook hier heerst somber heid omdat de stuwmeren waaruit ze worden gevoed steeds verder droog komen te staan. Ondanks deze tegenvallers denkt de overheid nog steeds dat de totale rijstoogst die van vorig jaar zal overtreffen. Gere kend wordt op ruim 53 miljoen ton, bijna tien procent meer dan vorig jaar. „We hebben met alle mogelijke tegenvallers rekening gehoudenliet het ministerie van landbouw weten. „We hou den er bij de ramingen altijd re kening mee dat droogte of over stromingen de opbrengsten bé- invioeden." Ook andere voed- selorganisaties geloven niet dat er rampen dreigen, al is het uit blijven van regen voor de getrof fen boeren desastreus. De ernstige droogte nu wordt toegeschreven aan La Nina, het wereldwijde meteorologische verschijnsel dat de tegenhanger is van El Nino, die juist een overvloed aan neerslag met zich meebrengt. Terwijl El Nirio elke vier jaar van zich doet spreken, doet La Niria zich eens in de vijf jaar gelden. Het effect doet zich vooral voor rond de evenaar. ineke en Anko Sweep gaan naar Canada emigreren. Dochter Femke wilde, ondanks de belofte van een «3-koek, niet op de foto. GPD/Ben Steffen 9* >en f Fran ka van der Rijt M-leur - Aan de vooravond van een iw leven wil Hanneke Sweep (35) haar ver kwijt. Zeven jaar nadat ze aan de Turkse in Alanya slachtoffer werd van ontvoe- grove verkrachting en mishandeling, It Hanneke op 4 augustus weg uit Neder- om samen met echtgenoot Anko en hun itertje Femke (5) te emigreren naar het adese Manitoba. Anko kan er zijn droom een eigen veeteeltbedrijf waarmaken, neke moet er de rust vinden die ze nog i ontbeert. lei van dit jaar slaat de pijn in alle hevig- weer toe. Hakan K., hoofddader van ilrama in Alanya, blijkt vrij rond te lopen e Turkse badplaats. Op de dag af zeven nadat hij samen met drie vrienden de iriandse Marijke van Dijk vermoordde lar vriendinnen Hanneke Sweep en Su- b Kranenburg na brute verkrachtingen dood in de bergen van Alanya achter- irofiteert hij van een nieuwe amnestie- 1 Turkije. neke is verbijsterd over die vervroegde iting. Minister van buitenlandse zaken Aartsen is dat ook. Na een diplomatieke Hssen Nederland en Turkije verdwijnt in K. begin juni weer achter slot en lel. De rust in huize Sweep keert terug, voor heel even. Half juni verschijnt het Turkse weekblad Diinya met daarin een column van journalist ïlhan Karacay. Hij heeft van horen zeggen dat de drie Nederlandse vrou wen in mei '95 dronken en half naakt door Alanya liepen. Toen kwamen ze Hakan K. en zijn maten tegen. „Zij besloten samen te gaan wandelen en gingen de bergen in. Toen deze jongens, die niet gewend waren om met jonge aantrekkelijke vrouwen om te gaan, probeerden om hun seksuele behoef ten te bevredigen, werden zij geweigerd. Toen is de ramp gebeurd", neemt Karacay aan. De redacteur plaatst er meteen een waar schuwing bij: westerse meisjes die in hun vakantie willen 'beesten', moeten niet afrei zen naar landen aan de Middellandse Zee. Dat is vragen om problemen. Anders ge zegd: vrouwen als Marijke, Hanneke en Su zanne hebben het drama over zichzelf afge roepen. De Nederlandse pers haakt in op het artikel in Dünya. In Harderwijk slaat Hannekes moeder op woensdag 19 juni het Veluws Dagblad op. "Verkrachting Alanya was eigen schuld', kopt de krant. „En weer is er dat waanzinnige verdriet", zegt Hanneke. Ook Hannekes schoonouders in Etten-Leur lezen het, maar zeggen niets. 'Alanya' is geen gespreksonderwerp in de familie. Het is te beladen, te moeilijk. De stilte, het zwijgen drukken op Hanneke. Te gelijk begrijpt ze het heel goed. Want wat moet het moeilijk zijn geweest voor haar schoonfamilie - dag en nacht bezig met het boerenbedrijf en de toekomst van hun kin deren - om geconfronteerd te worden met Hannekes traumatische ervaringen. Op 12 december 1995, ruim een half jaar na 'Alanya', trekt Hanneke weg uit Hilversum om bij haar nieuwe liefde Anko Sweep in Et ten-Leur te kunnen zijn. Psychisch en licha melijk is ze dan nog een wrak. Ze komt te recht in een boerengemeenschap waar de enige maatstaf is: hoe hard kun je werken? Dat Anko uitgerekend een vrouw kiest die dat gesjouw niet aankan, is voor zijn ouders een zware dobber geweest. Tegelijk zijn ze zeer gekwetst door de opmerkingen daar over uit de omgeving, weet Hanneke. Die opmerkingen worden overigens nog steeds gemaakt. Want, zo leeft volgens haar de op vatting in Etten-Leur, wordt het onderhand geen tijd dat die Hanneke een flinke schop onder haar kont krijgt en de handen einde lijk uit de mouwen gaat steken? „De mensen hier weten niet tegen welke problemen ik nog dagelijks aanloop. Maar ze oordelen wel. In de ogen van velen hier doe ik niets en ben ik niets", zo voelt Han neke het. In de verdediging gedrukt worden terwijl je niet eens openlijk wordt aangeval len, is lastig. Het is een ongelijke strijd. Ook Anko's ouders lopen daar tegen aan. Toch hebben ze vanaf de eerste kennisma king alles voor Hanneke gedaan. Praten over 'Alanya' ging niet, lukt tot verdriet van Han neke nog steeds niet. Maar ze voelt zich wel volledig geaccepteerd, opgenomen in de fa milie. Het is Anko's moeder die in 1996 Hannekes trouwjurk maakt. Terug naar 23 mei 1995, Alanya. Esref Poz, een toevallig passerende automobilist treft in de bergen buiten het toeristenoord de ernstig gewonde Hanneke en Suzanne aan. Vooral Hanneke is meer dood dan levend. Door verkrachting en bruut geweld is de lin kerhelft van haar lichaam verlamd. Hoofd en lijf opgezwollen, bont en blauw. Suzanne sleept haar mee, over de keien van het ra vijn. Marijke is dan al uren dood. In het ziekenhuis van Alanya ziet Hanneke zichzelf liggen. Dokters delibereren of het zin heeft om nog wat te doen. „Ik kan niet uitleggen wat me gebeurde, zo vreemd. Als of ik buiten mijn lichaam was getreden. De onrust, ik wilde die artsen toeschreeuwen 'doe nou iets, schiet op'." Ger, de toenmalige echtgenoot van Hanne ke, wordt overgevlogen. Hij kan het niet aan. Hij vraagt niets, wil niets horen. Doet vol gens Hanneke alsof het allemaal wel mee valt. Op 6 juli 1995 vindt in Alanya de eerste rechtszitting over het drama plaats. Ger loopt weg uit de zaal. Als de twee maanden later uit elkaar gaan, is het woord 'Alanya' amper gevallen. Tussen moeder en dochter overheerst de stilte in die tijd al evenzeer. Dat ligt zeker niet alleen aan moeder, zegt Hanneke. „Ik was zo bang om haar pijn te doen, voelde me haast schuldig om al die gruwelijke de tails die ze zou horen. Telkens als er weer iets in de krant stond, dacht ik: jeetje, mijn moeder." Tijdens het proces in Alanya, temidden van alle ellende, is daar op 18 oktober '95 ineens Anko Sweep. De boerenzoon uit Etten-Leur doet er mee aan een triatlon en ontmoet Hanneke en Suzanne. „Door hem konden we af en toe weer lachen." Het klikt tussen Anko en Hanneke. Wat met Ger niet kan, gaat met Anko als vanzelf: praten over van alles, de ontvoering en verkrachtingen incluis. De gevoelens over en weer verdiepen zich. Ger heeft in het geheim een nieuwe vriendin. Toch irri teren hem de telefoongesprekken tussen zijn vrouw en Anko. „Iedere keer als je die vent aan de lijn hebt, leef je op", zou hij hebben gezegd. In december pakt Hanneke haar koffers en zakt af naar Brabant, naar Etten-Leur. Bin nen afzienbare tijd woont ze met Anko on der één dak. „Er waren een heleboel proble men, maar wij waren en zijn niet het pro bleem." De fysieke beperkingen van Hanneke, het gevolg van permanent hersenletsel, eisen hun tol. Ze wil graag, maar valt keer op keer terug. Toen ze met de meiden in het vlieg tuig stapte naar Alanya was Hanneke een gezonde vrouw, net afgestudeerd als fysio therapeute. Ze zal het vak nooit kunnen uit oefenen. De neuroloog zegt in '96 dat ze haar oude leven uit het hoofd moet zetten. Hanneke mag blij zijn als ze thuis wat kan rommelen. Zelfs dat laatste is een hele toer. Ze vergeet de simpelste dingen. Of ze haar tanden al heeft gepoetst, de was uitgezocht. Zeven jaar na 'Alanya' maakt Hanneke nog steeds lijstjes. Wat ze die dag moet doen. Wat haal baar is. Tussendoor móet ze rusten. Als ze dat niet doet, betaalt ze de volgende dag de tol. „Door de hersenbeschadiging kan ik geen twee dingen tegelijk." Revalidatie en therapie waren succesvol, vindt Hanneke. „Conditioneel is er gewoon het maximale uitgehaald. Meer is niet te verwachten. Geestelijk gaat het ook goed. Ik heb verwerkt wat ik kan verwerken. Last van nachtmerries of zo heb ik niet." Hanneke weet wat ze fysiek kan hebben en probeert daar naar te leven.Anko en ik hebben daar een goed evenwicht in gevonden." Toch zijn er ook voor hem moeilijke mo menten, weet ze. „Nog niet zo lang geleden was ik met Anko mee naar mensen op zijn werk. Zegt iemand spontaan tegen hem: 'Goh, wat heb jij een leuk vrouwtje'. Het was voor het eerst dat hij een complimentje kreeg over mij. Dat heeft hem heel veel ge daan." De twee hebben een gezonde dochter van vijf, Femke. De zwangerschap in 1996 leidt tot consternatie bij Hannekes hulpverleners. Want haar lichaam is daar niet klaar voor. „Pas later heb ik die zorg goed begrepen. Ik wilde zo graag door met mijn leven, het le ven met Anko. Ik wilde te veel. Inzicht krij gen in je eigen ziekte en beperkingen gaat maar heel geleidelijk. Het kost zoveel tijd." Als de bevalling in volle gang is, blijkt Han nekes lijf het karwei maar gedeeltelijk aan te kunnen. De linkerzijde van het lichaam, door 'Alanya' tijdelijk verlamd geweest, laat het bij het persen afweten. Door snel ingrij pen komt Femke toch goed ter wereld. Manitoba, een gebied in hartje Canada, biedt Hanneke en Anko een nieuw begin. Anko krijgt er zijn koeien, Hanneke haar rust. De afgelopen twee jaar brachten ze er al enkele weken door. In Canada kan Anko zijn droom van een eigen veeteeltbedrijf verwezenlijken. De emigratie is geen vlucht. „Het is ook niet zo dat ik naar Canada wil omdat het lekker ver van Turkije ligt" Als ze, zoals in mei, Hakan K. op televisie ziet. voelt Hanneke naar eigen zeggen helemaal niets. „Behalve dan de enorme verantwoor delijkheid om ervoor te zorgen dat die man nen zo lang mogelijk vast blijven zitten. Ze zijn echt levensgevaarlijk. Als ze vrij komen, slaan ze opnieuw toe", is haar overtuiging. Gevoelens van haat, wrok of frustratie zijn Hanneke vreemd.Als ik me daaraan over geef, laat ik Hakan K. en zijn vrienden toe in mijn leven. Ik zou ze macht geven over mij. Dat dus nooit. Ik laat mijn leven niet door hen verpesten." Hakan K. (midden) werd afgelopen juni opnieuw opgepakt nadat hij eerder was vrijgelaten. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5