BINNENLAND Pimdag in onzeker Provesano SieMatic 'Fortuyn was rebels, net als wij' Pleegvader ontkent moord Nulde-meisje Auping: High-tech shopdesign van tiMffiHÏHin SieMatic inessa wil zt optreden Commissie brengt bedreigingen in kaart Reality tv Vierdaagse zit er op bij Van Til Serieus topmerk doet één keer gek. msterdam staakt erving agenten isterdam - De politie Amster- m-Amstelland staakt de wer- igvan nieuwe agenten. Circa I mensen die naar de politie- iool wilden, hebben een jef gekregen met deze mede- jjng. Uit het nieuwe regeer- :oord zou namelijk blijken i de verwachte uitbreiding a het politiekorps niet door- it. i jcioloog: Maak holen kleiner eï a haag - Slechte leerpresta- i hangen samen met crirrr- E|en antisociaal gedrag. Om e problemen te ondervan- moeten ouders nauwer bij olen betrokken zijn en moe- scholen kleiner worden, at de belangrijkste adviezen sociologe Junger-Tas aan itssecretaris Kalsbeek van tide. Ze staan in het rapport ioma 's en goed gedrag, dat Isbeek gisteren aan de Twee- Kamer zond. geld Beatrix lar goed doel haag - Koningin Beatrix ift landbouwsteun die zij van Europese Unie voor haar lboomgaard in Italië heeft vangen, geschonken aan goed doel. Eigenlijk wilde subsidie niet ontvangen ar haar verzoek om daar on- lit te komen werd niet ge- 1 omdat het om een collec- europese regeling ging. jing om het Italiaanse bui- verblijf Tavernelle, waar rde strenge winter in 1984 lomen verloren gingen. i iwijn is niet iger CDA-lid zaterdag 20juli 2002 haag - Mr. H. Nawijn, die rde LPF de nieuwe minister ltu [vreemdelingenbeleid egratie wordt, legt zijn lid- itschap van het CDA neer. J* maakte dit gisteren bekend, vijn, voormalig directeur de Inmmigratie en Natura- tiedienst, was voor het CDA ran de gemeenteraad in termeer en lid van de com- sie Asiel en Immigratie. oile ioo igere straffen 3 or schietpartij Broer van Pim Marten Fortuyn (links) keek gisteravond toe bij het plaatsen van de gedenksteen op de tombe in Driehuis. Er bovenop komt de maquette van Pims definitieve rustplaats in Italië. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart - Het gerechtshof in hem heeft gisteren een va- en zoon uit Oss veroordeeld j. gevangenisstraffen van tien ijftien jaar wegens het neer- ieten van twee mannen in overvolle wegrestaurant De ht bij Bruchem langs de A2. Utrechtenaar kwam om het n. De veroordeelden wer- eerder door de rechtbank lordeeld tot 9 en 12 jaar cel. fn mag ex en sms zenden (hen - Een inwoner van 's- jenberg mag de komende tjaar geen sms'jes meer lzijn ex-vrouw sturen. De Miense rechtbankpresident lalde een dwangsom van iro per overtreding tot maal 10.000 euro. De man fzijn ex afgelopen voorjaar [stens honderd beledigende jionberichtjes gestuurd. tNo/GPD - Zangeres Va- is verdrietig. Reden van lurnis: professor De Boft- janisator van een van- te houden Fortuyn- i'sium, wil niet dat zij ter ting haar Pim-lied 'Now iy nothing at all' zingt met en op het dvd'tje dat zij laten maken. r wj. irand Hotel President tien neter van Provesano bleef lortoli onvermurwbaar, ook it Vanessa (Connie Breuk- l in) hem het dvd'tje had la- zien. „Ze mag zingen, maar ier vertoon van beelden", hij tegen echtgenoot Hans 'zeh ikhoven, die via een tolk prod 10Pig probeerde het optre- mpe te redden. en Ksa: „Ik merk dat ze ook ulde. Nkt weten wie Pim is en heeii verkeerd over hem denken. 3tzii beelden moeten, ze tonen mens Fortuyn is", zei ze. m ai Ksa> vermoeid na een lange Hij rit van het echtelijke onder- Spelt*n in Saint Tropez, vond reselijk. „Ik zou toch naar on begrafenis zijn gekomen. g0 r ik ben door Pims broers 11 vai)n en Martin gevraagd om chta 'gen." hin roers zouden haar het liefst ,ij ps 'et kerkje van Provesano ,g 'en laten zingen. Maar pas- alk %olo wilde dat onder geen pass (vaarde. Verkoop van de iard van Vanessa moet het izelj. beeld financieren dat de eres wil laten neerzetten de Rotterdamse woning 'ortuyn. Op het symposium ekt een oude makker van de Groningse tandarts Jan over 'de mens Fortuyn'. door onze correspondent Hans Geleijnse provesano - „Weet u hoeveel autobussen er zijn te verwach ten bij de begrafenis van senor Fortuyn?" Voor Pims huis Rocca Jacoba kijkt de officier van de carabinieri mij hoopvol aan, maar we moeten het antwoord schuldig blijven. Met een aantal collega's is hij naar Provesano gekomen om de laatste voorbe reidingen te treffen voor een or delijk verloop van Fortuyn's herbegrafenis. De bussen zijn een nachtmerrie vanwege de beperkte parkeerge legenheid. De carabinieri heb ben geen idee wat Provesano in aantallen Pimpelgrims boven het hoofd hangt. Het gedrag van tienduizenden in Italië vakantie vierende Nederlanders laat zich nu eenmaal niet voorspellen. „We gaan uit van 2000 tot 5000", zegt de officier. „Onze presentie? Rekent u er maar op dat op elke honderd bezoekers een van ons inzetbaar is." Nu al houdt de carabinieri nachtelijke patrouilles om elk ri sico op incidenten uit te sluiten. De Leonardo-kerk waar don Piergiorgio vandaag de uitvaart mis leidt is al minutieus op 'on gerechtigheden' onderzocht. Dat geldt ook voor het kerkhof. Nana Zavagno, de plaatselijke kunstenaar die Pims praalgraf ontwierp, kijkt vrijdag sceptisch naar het wat moeizaam bevesti gen van het door Pims boezem vriend Bruno Ambrosio uitver koren witte Madonna-beeldje. Hij vindt dit klassieke geval niet echt passen bij de strakke lijnen van het witmarmeren grafmo nument. „Misschien gaat het er weer af en ontwerp ik een Ma donna die beter in het geheel past", zegt hij. Ambrosio is met de gezond heidsinspectie overeengekomen dat de lege ruimtes onder For tuyn's tombe kunnen worden benut voor het deponeren van speelgoedbeestjes en andere blijken van aanhankelijkheid van Pim-pelgrims. Fortuyn zal er zaterdagavond na de mis die om half zes begint worden bij gezet. Het plan om de lijkstoet, die om half drie 's middags op het vliegveld Ronchi bij Triest aankomt, te laten voorafgaan door Fortuyns Daimler met daarin zijn twee hondjes, heeft Ambrosio laten varen. Pim's butler Herman, die de limousi ne zou besturen, is ziek. Bij sommige dorpsbewoners is enige irritatie ontstaan over een bij het installeren van het praal graf in stukken gereden grafzerk van Don Felice Gasparotto, die Provesano 31 jaar als dorpspas toor diende. Don Felice rustte er sinds 8 juli 1924 in vrede, maar moet nu het stoffelijk overschot en alle belangstelling ervoor dwars over zich heen laten gaan. Zijn graf ligt precies in het mid den van het centrale toegangs pad, maar is als zodanig niet meer herkenbaar omdat de ge scheurde zerk tijdelijk is ver plaatst. In het centrum kwamen giater- middag steeds meer Nederlan ders aan. De auto's, veelal met gestroomlijnde skiboxen op het dak, werden voor de kerk gepar keerd. Gezinnen aten hun broodjes op het stenen bankje voor het huis van Fortuyn. Het gaat veelal om dagjesmensen die in de buurt vakantie vieren. „We zitten in een vakantiepark honderd kilometer verderop", vertelt Jeroen Grutten die met zijn vrouw en drie kleine kinde ren op het plein staat. „We kun nen daar met een schotel alle Nederlandse zenders bekijken. Toen we vanmorgen op het journaal beelden van Provesano zagen, heb ik eens op de kaart gekeken en kwam er achter dat het helemaal niet zo ver weg was. Omdat het toch bewolkt was, dacht ik dat het wel een leukje dagtripje zou zijn om er een kijkje te nemen." Inmiddels is bekend gemaakt dat de Nederlandse ambassa deur in Rome aanwezig zal zijn bij de uitvaartmis. Op verzoek van de familie zijn geen politici uitgenodigd. Shirt met huis Fortuyn Bar da Eddy, het enige café van Provesano, beleeft gou den tijden door de herbe grafenis van Fortuyn, Uit bater Eddy en zijn echtge note kwamen al handen te kort om alle bezoekers en journalisten die op het ter ras neerstrijken van eten en drinken te voorzien. Maar de kroegbaas heeft nu ook het begrip merchandising ontdekt. Gisteravond kwam de eer ste partij T-shirts binnen waarop een grote foto van het kerkje van Provesano en de woning van Pim Fortuyn Staat afgebeeld. Prijs 15 eu ro. Een Nederlandse vrouw het eerste exemplaar. Eddy heeft ook ansichtkaarten la ten drukken voor de ver koop. Op de kaarten staan afbeeldingen van het huis van Fortuyn, het interieur van het kerkje of van de kroeg zelf. Ruim 200 motoren zijn op weg van het Stormvogels Telstar-stadion naar Rotterdam Airport. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd - De commissie- Van den Haak die de moord op Pim Fortuyn onderzoekt, wil alle bedreigingen van politici van de laatste twee jaar in beeld bren gen. Politieke partijen is ge vraagd alle bedreigingen van hun vertegenwoordigers sinds 1 mei 2000 te inventariseren. Het gaat zowel om gewelddadige in cidenten (zoals molestatie of be spugen van personen of beklad den van een woning) als om be dreigingen (op straat, per post of telefoon). De commissie moet beoordelen of de bedreigingen aan het adres van Pim Fortuyn voldoen de serieus zijn genomen door de verantwoordelijke veiligheids diensten. Om dat goed te kun nen beoordelen wil Van den Haak weten hoe vaak dit soort bedreigingen eigenlijk voorko men in Nederland. Ook wil hij weten of de bedreigingen die politici veelal ontvangen van heel andere aard zijn dan die Pim Fortuyn ontving. Tot slot wil de commissie ook weten hoe in soortgelijke situaties is gerea geerd. De commissie stelt verge lijkingsmateriaal nodig te heb ben om een goed oordeel te kunnen geven over hoe er met de bedreigingen van Fortuyn is omgegaan. Eind deze maand zal de com missie laten weten hoe lang zij nog nodig denkt te hebben alvo rens haar eindrapport naar de beveiliging van Fortuyn is afge rond. In de Tweede Kamer heeft voor al de LPF er altijd op gehamerd dat het onderzoek snel zou wor den afgerond. De commissie- Van den Haak vindt degelijkheid van het onderzoek echter be langrijker dan snelheid. door Merel de Vries en Wessel Mekking driehuis-badhoevedorp - Uren voordat de kolonne van moto ren de rouwstoet van Pim For tuyn zou begeleiden, meldde zich de eerste rijder al in Drie huis. Hun aantal zou uiteinde lijk uitgroeien tot 228. Met allen hetzelfde uoel: de laatste eer be wijzen aan de vermoorde politi cus tijdens zijn laatste rit naar Rotterdam. Het feit dat hij zeven uur verder op woont was voor J. Vink uit Duisburg geen belemmering om de escorte bij te wonen. Gister ochtend vertrok hij uit Duits land om I >rtuyn zijn laatste eer te bewijzen. „Pim was een mar kant en rebels figuur, zoals de meeste motorrijders ook zijn. Ik heb me altijd erg tot hem aange trokken gevoeld." Paul Rijkse van voetbalvereni ging Stormvogels Telstar, dat de parkeerplaats ter beschikking heeft gesteld, meldt om half acht dat er zo'n 150 motoren op het terrein aanwezig zijn. Om dat het pad achter de tribune vol staat, worden de motoren die dan nog aankomen aan de voorkant geparkeerd. Door zijn portofoon schalt een stem die vertelt dat er nog zo'n vijftig motorrijders op het strand zit ten die pas op het laatste mo ment zullen inhaken. Iets na half acht komt een groep van vijftien motorrijders uit Delft met veel lawaai het terrein oprijden. Met hun Zündapps en Kreidlers deden ze er ruim een uur over om Driehuis te berei ken. De vriendengroep had geen idee van de georganiseerde es corte en had op eigen houtje be sloten richting Driehuis te rij den. „Maar dit is mooi meege nomen", lacht D. Schipper als hij de grote rij motoren ziet. Om tien voor acht wordt ieder een geacht plaats te nemen op de motor. Met veel geronk en la waai worden de motoren ge start. Wat ongeduldig wachten de motorrijders af, terwijl tot tien voor half negen motoren blijven binnendruppelen om aan het escorte deel te nemen. De aansluiting van de motoren gebeurt vlekkeloos. Slechts één motor moet het escorte al voor de gemeentegrens van Velsen verlaten: motorpech. Langs viaduct over de snelweg bij Badhoevedorp brengt een grote mensenmassa de laatste groet aan Pim Fortuyn. Sommi ge mensen hebben hun auto 'gewoon' op de vluchtstrook van de A9 neergezet. „Tot aan Rot terdam is het bij elk viaduct zo druk", weet een man. De motorrijders achter de lijk wagen gooien de handen los en trekken zwaaiend en toeterend voorbij. Op het viaduct laten en kele mensen zich nu ook gaan. Wild zwaaien ze terug. „Echt bijzonder. Heel mooi", klinkt het ontroerd. Bij het begin van de oprit staan enkele motors klaar om zich aan te sluiten bij de honderden anderen. COMMENTAAR door Sander Rooijakkers Rotterdam - De pleegvader van Rowena Rikkers ontkent de be schuldiging dat hij zijn pleeg dochter vermoord zou hebben. In een gesprek met deze krant zegt de 33-jarige Rotterdammer dat Rowena 'door haar zwakke gezondheid gestorven is aan de gevolgen van een klap'. Hij geeft toe dat hij de dochter van zijn vriendin Wanda een paar dagen voor haar dood geslagen heeft, maar daaraan overlijdt een ge zonde kleuter volgens hem niet. Zondagmiddag 12 augustus 2001 renden Rowena en haar zusje Rochelle door zijn flat, zo vertelt hij. „Ik wilde dat ze daar mee ophielden en dus stak ik plotseling mijn hand uit. Rowe na rende daar vol tegen aan. Dinsdag moeten Wanda en haar vriend voor de rechtbank in Zutphen verschijnen. Justitie houdt hen verantwoordelijk voor de dood van het meisje en het laten verdwijnen van haar li chaam. Volgens de man zijn de medici nog zo druk bezig met onderzoeken, dat de rechtszaak onmogelijk kan doorgaan. Pers officier mr. J. Buttinger uit Zut phen bestrijdt dat echter. De Rotterdammer: „Ik wist van af het begin dat ik de schuld zou krijgen van Rowena's dood. Ze ker met mijn strafblad. Maar ik héb haar niet vermoord." De verdachte zegt dat de kleuter een verminderde weerstand had, wat volgens hem ook blijkt uit de eerste sectierapporten. De dagen na de klap moest Rowena een paar keer overgeven. „Toen Zijn leven was turbulent, zijn opkomst op het politieke to neel stormachtig, zijn dood joeg ongekende schokgolven van emoties door Nederland. De man die hoopte maandag als premier naast Koningin Beatrix te staan, vindt in plaats daar van dit weekeinde in Italië zijn laatste rustplaats. De publieke opgraving van Pim Fortuyn is door zijn tegenstanders erva ren als een vorm van slechte smaak. Maar in feite vormde het een passend afscheid van een politicus die in korte tijd via de tv harten stal en afkeer opriep. Politici nodigen sinds jaar en dag de camera's uit voor een kijkje in de keuken van hun huis, waar ze zich, met een kind op de arm of hun levenspartner naast zich, presenteren als gevoelige, zorgzame en innemende persoonlijkheid. Ze we ten maar al te goed dat het niet alleen om beleid gaat, en vrezen het moment waarop de kiezer weet krijgt van onaan gename kwesties uit hun alledaagse leven, al komen die vaak zelden uit boven het niveau van de antieke tegeltjes of slecht beheerd familiekapitaal. Momenten van geboorte en dood behoorden echter nog altijd tot een onaantastbare privé- sfeer. Met de live-uitzending van de opgraving van Fortuyns lijk kist is gisteravond ook die grens doorbroken. Dat lijkt te pas sen in de weinig opbeurende trend van reality-tv die steeds minder ontziet en steeds verder doordringt in intieme mo menten. Maar de behoedzaam geregisseerde uitzending bleef ver van het voyeurisme en zei meer over de uitzonder lijke politicus die tekende voor een uitzonderlijke episode in de Nederlandse politiek. Want Fortuyn beroerde, juist via zijn tv-optredens, honderdduizenden mensen. Hij was ex centriek, uitgesproken en absoluut geen gewone volksjon gen, maar raakte desondanks de gevoelige snaar. Over de 'te levisiedemocratie', die ingewikkelde kwesties terugbrengt tot slagzinnen en reclameslogans, is veel geklaagd. Maar dat vooral gebeurde door politici die die kunst onvoldoende be heersten. Maandag is er weer een Den Haag Vandaag. Voor de liefhebber van dat andere genre. Nijmegen - Opgeluchte wande laars liepen gistermiddag de 'Via Gladiola' in Nijmegen binnen. Maar liefst 36.153 deelnemers haalden de finish van de 86e edi tie van de Vierdaagse. Dinsdag ochtend gingen 39.657 wande laars van start. Volgens de orga nisatie waren er op de laatste dag 'extreem weinig' uitvallers. Tijdens de laatste etappe van gis teren gaven slechts 319 wande laars de strijd op. In voorgaande jaren waren dat er meer dan zes honderd. De oorzaak voor de goede prestaties is voornamelijk het goede wandelweer, aldus de organiserende Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO). Foto: ANP/Vincent Jannink ik terugkwam van het uitlaten van mijn honden, zag ik dat ze was overleden. Ik heb haar nog geprobeerd te reanimeren, maar dat mocht niet meer baten." Volgens hem heeft het dode li chaampje van Rowena ongeveer twee weken in zijn vriezer gele gen. Die tijd hadden hij en Wan da nodig om 'een oplossing' te bedenken. De verdachte zegt dat hij het lichaam door iemand anders in delen heeft laten snij den. Daarna heeft hij die zelf op verschillende plekken in Neder land in het water gegooid. Na een dag werd het rompje al ge vonden bij strand Nulde. Hij en Wanda vluchtten kort daarna met Rochelle naar Span je. „We wisten dat we niet lang uit handen van de politie kon den blijven. Dat was ook niet de bedoeling. We wilden slechts een paai" maanden wegblijven. Wanda was opnieuw zwanger en ik weet dat de eerste maan den erg belangrijk zijn." (advertentie) De Auping Royal is hei resultaat van eindeloze research en innovatief vernuft. In technische zin verbetert de meester hier zichzelf: de Royal is geheel individueel op maat leverbaar en kent zelfs een regelbaar klimaatsysteemI In vele uiterlijke ver schijningsvormen en met tal van extra opties. 320 ai imnn High-tech uitvoering in aluminium met esdoorn details. QU|JII iy In onze speciale Auping-studio ziet u de complete collectie. Ons adres: Openlngsll|don: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.3 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uu Teloloon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vanul.nl DESIGNCENTRUM In verband met een verhuizing verkopen wij enkele originele SieMatic keukens tegen een 'afbraakprijs'. Deze showroomkeukens moeten plaats maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom dus snel kijken en bespaar duizenden euro's! 't Liefst een SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 Leiderdorp (onder dak bij Mijnders Meubelen) tel. 071 - 541 2615

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3