Evenementen in plaats van koeien N Groenoord Plaza voor groepen van 80 tot 13.000 mensen: 'Als hier het licht aan gaat, gaat een heel circus draaien' Directeur André de Jong gaat met zijn Groenoord Plaza de concurrentie aan met Ahoy* en de Rai. De galerij verbindt de toren met de zalen en het restaurant van Groenoord Plaza. De officiële opening van Groenoord Plaza laat nog een tijdje op zich wachten. Dat feestje wordt waar schijnlijk gehouden als ook de tweede toren is opgetrokken. Want pas als de nieuwe kop van de Groenoordhallen keurig symme trisch de stad in kijkt, is Groenoord Plaza echt af. Maar ook met 'slechts' één toren is er geen ge brek aan belangstelling voor het nieuwe zalencomplex, merkt direc teur André de Jong op. De boekin gen stromen vanaf de eerste dag in maart toe. En dat is voor De Jong en de andere werknemers van de in het nauw gedreven Groenoord hallen in meer dan één opzicht een groot geluk. door Marijn Kramp I a de definitieve sluiting van de vee markt door de mond- en klauwzeercrisis vo rig jaar, kon het bedrijf wel een opsteker ge bruiken. Niet alleen financieel - de Groenoordhallen liepen 590.000 euro mis - maar ook mentaal. Want voor De Jong en zijn personeel was het verdwijnen van de veemarkt een hard gelag. „Die mkz-crisis was een ongelooflijke ramp. Het was emo tioneel een ontzettend zware periode, waar in op een gegeven moment het doek viel voor de veemarkt. Het hield gewoon op. We hebben toen allemaal een knop om moeten zetten." Dat de club zich toen in die moeilij ke maanden kon storten op Groenoord Plaza was een welkome afleiding. „En het mooie was dat we ook direct werden beloond voor het werk. Onze inspanningen wierpen al snel hun vruchten af." Donald Duck De boekingen stromen toe. Een grote klap per die de hallen wisten binnen te halen is Donald Ducks vijftigste verjaardag dit na jaar. Dit feestje van Walt Disney's stripheld wordt groots gevierd. Een week lang ver wachten de makers van het weekblad dage lijks achtduizend kinderen. „Om dit evene ment te bemachtigen, heb ik mijn hele pro grammering omgegooid. Zo belangrijk is het voor ons. En ik ben er dan ook erg trots op dat we het uiteindelijk hebben weten weg te slepen voor de neuzen van de RAI en Ahoy'." Met Groenoord Plaza is er 2000 vierkante meter verhuurbare oppervlakte bijgebouwd aan de Groenoordhallen. Met de nieuwe za len kan het bedrijf evenementen organiseren voor groepen tussen de 80 en 13.000 men- De kantoortoren is klaar. Nu de hoteltoren nog. Foto's: Hielco Kuipers sen. Er zijn, merkt De Jong tevreden op, niet veel zalencomplexen in Nederland die dat kunnen. „Ik zeg wel eens: als hier het licht aan gaat, gaat een heel circus draaien. Bevei liging, schoonmakers, horecapersoneel, gar derobe, kassa, opbouwers en-ga-zojnaar door." De nieuwe meters zijn verdeeld overtwee grote congreszalen, een iets kleinere zaa!7 een riante ontvangstruimte met zitjes, gar derobe, toiletgroepen en informatiebalie, en een restaurant. Alle ruimtes zijn vernoemd naar hoofdrolspelers ten tijde van het beleg van Leiden. Zo hebben Comelis Joppensz, Doeza en Van der Werf een zaal 'gekregen', is Boisot ingezet voor het restaurant en de Geuzen voor de bar. Ook is er een aantal muurschilderingen die naar deze hoofdrol spelers en hun daden verwijzen. De Jong kon deze mogelijkheid om het Leid- se verleden onder dë aandacht te brengen simpelweg niet laten liggen. „Ik ben niet voor niks al 24 jaar bestuurslid van de 3-Oc- tober Vereeniging. Ik houd van de stad en van haar verleden en ik vind dat die namen goed bij de Groenoordhallen passen. Dit za lencomplex is op en top Leids. Dat mogen de bezoekers best ergens in terugzien." Tweede toren Het nieuwe Groenoord Plaza, waarvan de bouw een kleine twee jaar in beslag nam, is van binnen luxe afgewerkt met zandkleurig rubber op de vloer, lichte muren en massief houten deuren en meubels. Een inpandige glazen galerij op de eerste verdieping ver bindt het zalencomplex met de lifthal van de eerste, zestien verdiepingen hoge toren. De iweede toren moet uiteindelijk op een zelfde manier aan het zalencomplex worden ver bonden. Maar vooralsnog wordt het com plex van buiten af gezien, aan de westzijde bruut afgebroken. De hotelketen Best Wes tern en de projectontwikkelaar Eurinpro zijn nog steeds in conclaaf over de financiële uit werking van het project. De Jong gaat er echter van uit dat 'een dezer dagen' het verlossende jawoord valt en de aannemer weer aan de slag kan. Dat die kor te termijn voor het begin van het omvangrij ke tweede deel van het bouwproject al maanden tevergeefs wordt genoemd, doet De Jongs vertrouwen niet wankelen. „Die tweede toren komt er echt wel. Let maar op." Er is tenslotte vraag genoeg naar een hotel. De Jong: „Wij worden net als het Leids Con gressen Fonds regelmatig benaderd voor grote congressen en andere meerdaagse bij eenkomsten, maar dat knapt altijd af op het gebrek aan overnachtingsmogelijkheden in Leiden. Of neem die Dance Classic Party's die we hier houden. Die 7.500 bezoekers ko men van heinde en ver en combikaarten met een overnachting erbij zouden heel goed lo pen. Of denk eens aan al de organisatoren en opbouwers van al die feesten en bijeen komsten, die moeten ook ergens slapen als ze tot laat hebben gewerkt en de volgende dag weer vroeg aan de slag moeten." De afspraak is dat De Jongs organisatie de horeca voor de twee torens verzorgt. Dat houdt in dat zijn medewerkers ook het ont bijt gaan lopen. „Continental breakfast met scrambled eggs én, niet te vergeten, de 3- en 5-minuteneitjes." Bij personeelstekort gaat De Jong naar de andere toren, waar uitzend organisatie Luba begin volgend jaar intrekt. „Zo houden we elkaar bezig, hè. Luba, dat zijn personeel in het hoofdkantoor opleidt, heeft soms een zaal nodig en wat hotelbed den. Wij soms personeel en bedden en het hotel kan niet zonder onze gasten en extra voorzieningen en diensten. Al met al kunnen wij dus veel voor elkaar betekenen. En inder daad, het iets heel anders dan veemarkten organiseren." Veemarkt Ach, de veemarkten... Met regelmaat komt De Jong tijdens het gesprek op zijn oude lief de terug. „De Groenoordhallen had de mooiste veemarkt van heel Europa. Ik was zo betrokken bij die markten. Zat in tal van overlegorganen op allerlei niveaus. En dan moet je ineens een punt zetten achter dat werk. Achter 30 jaar lief en leed delen met de marktbezoekers. Dat vreet aan je. Het is zo ingrijpend geweest, die cirisis. Veel mensen beseffen dat niet, denk ik. En het speelt nog steeds in veel families. Daar wordt niet over gepraat, maar ik weet zeker dat er boeren zijn die het leven hebben beëindigd door die mkz-crisis. Dat wordt verzwegen, maar het is zo." De Jong leeft sterk mee met de boeren die door de mkz-crisis zijn getroffen. „Stel je eens voor. Boerenfamilies die van vader op zoon generaties lang met bloedlijnen zijn bezig geweest. Hun hart en ziel hebben ze in het werk gelegd en dat is dan van de ene op de andere dag weg. Door een paar onbeken de die plots op je erf verschijnen, afgemaakt en met grote grijparmen geruimd." Zeifis hij ook op een gegeven moment ingestort. „Zo maar, ineens. Ik kreeg een telefoontje dat de heropening van de markt weer werd uitge steld. En ik ben nooit ziek, maar toen kon ik plots niets meer. Ik kwam zelfs de trap niet meer op." Nog wat maanden later was het definitief over met de veemarkt. „We hebben allemaal de knop moeten omzetten. Het is ons alle maal overkomen. En met zijn allen hebben we er weer wat van weten te maken. Neem Ton, die hier beneden helpt met een muur schildering. Hij hield zich tot vorig jaar bezig met kalveren tellen, hokken neerzetten en schoonspuiten, beesten reinigen en ga zo maar door. Nu is hij de huismeester in Plaza. Dat betekent dat hij veel onderhoudswerk verricht, maar soms ook met een keurige blouse aan achter de informatiebalie moet plaats nemen om bezoekers te woord te staan. Dat is een behoorlijke omschakeling. Als dan toch iedereen weer zijn draai weet te vinden, is dat erg fijn. Wat dat betreft kon den we de succesvolle, nieuwe start Groenoord Plaza in meer dan een opzicht goed gebruiken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 38