Het manusje van alles op Schiphol Anderhalve eeuw jool en venijn RMM: schoonmaker in het groot Amsterdams studentencorps viert jubileum ZATERDAG 20 juli 2002 een zeil opgevangen en gefilterd. Olie dat er iemand vanaf valt." Bij de vaste wasstraat van RMM op Schiphol staan twee jongens een gi gantische kerosinevrachtwagen af te borstelen met twee bezems. „Alle maal handwerk", vertelt Luttge. „En we krijgen er nooit klachten over." Tijdens het werk van de auto schoonmakers blijven de meeste KLM-werknemers gewoon achter het stuur een krantje lezen of een boterhammetje eten. Behalve bij de echt grote wagens, waar wel een uur werk aan zit. Dat het bedrijf geen klachten krijgt, is opmerkelijk. De brandweer van Schiphol komt namelijk dagelijks controleren of RMM zich wel aan de milieuvoorschriften houdt bij de af voer van het vuile water. Luttge heeft zelf al zijn mobiele wasstraten ont worpen. Die bestaan uit een aan hangwagen waarin containers met zeep en een afvalcontainer voor slib en olie staan, hogedrukspuiten, en een groot zeil met opblaasbare ran den waar de wagens op worden ge reden. Al het vuile waswater wordt in dat zeil opgevangen en direct af gevoerd naar een ingenieus filtersys teem. Het zo schoongemaakte water wordt direct op het vuilwaterriool van Schiphol geloosd; slib en olie komen in een grote zwarte ton in de aanhangwagen terecht. De hele installatie ziet er simpel uit, maar dient wel te voldoen aan de zwaarste milieueisen. Zo heeft Lutt ge in samenwerking met een zeepfa brikant een speciale zeep ontwor pen, waarmee de tankauto's van de KLM beter kunnen worden ontdaan van de laag synthetische olie waar mee die wagens voortdurend wor den besmeurd tijdens het voltanken van de vliegtuigen. „Met gewone zeep krijg je dat er echt niet af', legt Luttge uit. Hoewel het juli is, en de winter nog ver weg lijkt, is Rob Lutt ge alweer met het koude seizoen be zig. Hij laat de winteropslagplaats van de KLM zien. Er staan zo'n 25 de-icing-trucks, bedoeld om vlieg tuigvleugels met chemicaliën te ont doen van sneeuw en ijs. Al die wa gens worden door RMM schoonge maakt. De KLM is erg zuinig op het materiaal. „Die wagens kosten dan ook een half miljoen euro per stuk." RMM begint steeds meer het ma nusje van alles te worden op Schip hol. Als 'de jongens' van Luttge even niets te doen hebben, omdat al het materieel in gebruik is, repareren ze bagagekarretjes, spuiten ze honder den bagagekratten schoon of helpen ze elders op de luchthaven. „Dat ge beurt vooral op sommige dagen in de zomer. Het is dan zo druk, dat we geen wagens krijgen om schoon te maken. Dan spuiten we gewoon even 750 kratten schoon." Rob Luttge is directeur van het bedrijf RMM Mobiele Truck Cleaning Service. Met zijn medewerkers is hij de hele dag in touw om al het rijdend materieel op Schiphol schoon te houden. Met één vaste en meerdere mobiele wasstraten worden zo'n 1.400 voertuigen regelmatig aan een grondige schoonmaakbeurt onderworpen. Behalve voor Schiphol en de KLM werkt RMM ook voor onder meer Heineken, Van Gend Loos en vliegveld Zestienhoven. In Almere heeft het bedrijf, dat in Voorhout kantoor houdt, sinds kort een truckwasstraat. Een impressie van een dagje schoonmaken op de nationale luchthaven. door Bart Vuijk breidt het standaard personeelsbe stand van zo'n zeven mensen uit tot soms wel 25. Die jagen er in een zeer hoog tempo en op een uiterst effici ënte wijze tientallen voertuigen ach ter elkaar doorheen. Marcel Ros is een van de medewer kers van het eerste uur. „Ik heb het bedrijf hier zien groeien. Het is prachtig werk. Elke dag is weer an ders. Als medewerker van RMM kom je in het hele land en je bent voort durend in de buitenlucht. Op een dag als vandaag zijn we afhankelijk van wat we toegezonden krijgen door onze klanten, maar soms moe ten we op een avond wel zeventig vrachtwagens achter elkaar afwer ken. Elke vrachtwagen neemt zo'n tien minuten in beslag. Twee man spuiten hem schoon, twee man bor stelen de wagen. Op een zaterdag werken wij rustig zestig bestelbusjes af in drie uur tijd. Het gaat ontiege lijk hard", vertelt hij trots. Alle werkzaamheden vergen de no dige afstemming met de leidingge venden op Schiphol. Die 'regis seurs', zoals Luttge ze noemt, heb ben het bedrijf uit Voorhout/Almere vijf jaar geleden met gejuich binnen gehaald. Tot dan toe deed KLM zelf de schoonmaak van haar materieel. Dat was geen groot succes, herinnert manager magazijn en materieel Wil lem Klaasse Bos zich. „Wij zijn hartstikke tevreden over deze jongens. Zelfs zo tevreden dat wij hun takenpakket onlangs nog hebben uitgebreid. Zo mogen ze nu ook de vuilpersen bedienen. Vroeger kregen wij het vuilnis, dat uit schoongemaakte vliegtuigen kwam, niet onder controle. We moeten het vuil gescheiden afvoeren, papier apart van het restafval. Maar vaak kwamen wij niet boven negen pro cent gescheiden afval uit. Dat bete kent dat wij voortdurend papier met het andere afval naar de vuilverbran ding moesten brengen. Nu de jon gens van RMM hiermee belast zijn, wordt veel beter in de gaten gehou den of er geen nuttige zaken worden weggegooid en ook de scheiding van het papier van de rest van het afval wordt beter verricht. We zitten nu op ongeveer 45 procent. Vorige week hebben zij nog voor 1.500 euro aan per ongeluk wegge gooide babywiegjes uit de bak gered. Ook overgeschoten wc-rollen, maandverband een ander materiaal dat nog ongebruikt is, halen ze er voor ons uit. Inmiddels heeft RMM genoeg toiletrollen uit het vuilnis ge vist om heel Amsterdam een rolletje te geven, en genoeg maandverband om heel Noord-Holland te voor zien." De uitbesteding van de vuilpersen van Schiphol aan RMM betaalt zich In de vaste wasstraat op Schiphol wordt Aflikken U °*- Goeiemorgen. Met Rob spreek je. Weet jij I wanneer vanavond die koeien uit Polen aankomen?' Een standaardgesprekje in het busje van Rob Luttge. Terwijl hij met een snel le stuurbeweging handig een geval len koffer op het wegdek omzeilt, probeert hij erachter te komen wan neer hij zijn mensen die avond de veewagens uit Polen kan laten schoonmaken. We rijden op het platform van Schiphol. De koeien reizen vanaf Schiphol met het vlieg tuig door naar Israël. Koeien uit Po len heeft Luttge al een hele tijd niet meer gezien. „Ze hebben daar net een MKZ-crisis achter de rug", weet hij. De KLM is zijn grootste klant. Hon derden auto's van de nationale luchtvaartmaatschappij worden we kelijks, maandelijks of tweemaande lijks van voor tot achter en van on der tot boven afgeborsteld en schoongespoten. „Ook de boven kant van de wagens, want iedereen in de wachtruimtes op Schiphol kijkt van boven op het materieel neer. Dus moet het daar ook schoon zijn", legt Luttge uit. Verschillende luchtvaartmaatschap pijen laten hun rijdend materieel door de mannen van RMM schoon maken. Martinair is geen vaste klant bij RMM en dat is duidelijk te zien. De roodwitte wagentjes steken met een dikke laag vuil schril af tegen de blinkende, blauwe karretjes van de KLM. Met een sterk wisselend personeels bestand zorgt het bedrijf uit Voor een vrachtwagen onder handen genomen. We rijden langs een vliegtuigtrap. Op het eerste gezicht geen speciaal ding. Maar schijn bedriegt. „Dat is trap D3", wijst Luttge. „Dat is de trap waar al het koninklijk bezoek over heen loopt. Als koningin Beatrix met het vliegtuig arriveert, worden wij meteen ingehuurd om die hele ko ninklijke trap af te likken. Dat moes ten we ook doen toen bijvoorbeeld de keizer van Japan hier op bezoek kwam." Luttge is er trots op dat de KLM zoveel vertrouwen in zijn be drijf heeft. „Met vliegtuigtrappen is de KLM heel secuur. Ze willen niet Medewerkers van RMM maken met behulp van de mobiele wasstraat een KLM-auto schoon. Het vuile waswater wordt in en slib komen in een grote zwarte ton in de aanhangwagen terecht. Foto's: Bart Vuijk hout ervoor dat het rollend materi eel er tot in de puntjes verzorgd uit ziet. En omdat Schiphol nu eenmaal een vliegveld is, moet RMM daar de meest buitenissige wagens schoon maken. Zoals de reusachtige kerosi- netrucks. Twee medewerkers van RMM doen daar pakweg een uur over. „Dan hebben we het over een wagen waar tachtig kuub kerosine in gaat. Zo'n beetje het grootste voer tuig dat hier op het platform rond rijdt. Voordat wij vijfjaar geleden met ons werk begonnen op Schip hol, moesten de chauffeurs van die vrachtwagens zelf eens in de zoveel tijd hun wagens schoonmaken. En daar hadden ze dan een hele dag voor nodig. Ze zijn blij met ons, want nu kan zo'n wagen veel eerder weer 'de operatie' in." Mierenhoop Het dagelijks leven op het platform van Schiphol laat zich nog het meest vergelijken met een kolossale mie renhoop. Alle voertuigen zijn op drukke momenten voortdurend in gebruik. „Wij komen pas als het wa genpark stilstaat", legt Luttge uit. Dat lijken voor werknemers niet de prettigste momenten, 's Ochtends vroeg, 's avonds laat, diep in de nacht en tussen de middag: dat zijn de momenten waarop de schoon makers van RMM hun werk doen. Zaterdag is de drukste dag. Dan vanzelf terug, zo constateert de KLM-manager tevreden. „Als wij een ton oud papier aan een recyclingbe drijf verkopen, levert dat ons veertig euro op. Maar als wij datzelfde pa pier moeten laten verbranden, kost dat ons 235 euro per ton. En we merken het al direct: er worden veel minder containers naar de verbran dingsoven gestuurd dan vroeger." Commotie Rob Luttge zit weer in zijn busje. Hij laveert om de koffers heen, die van de diverse bagagekarretjes zijn ge vallen. Hij moppert. „Ik ben ooit met mijn bumper tegen zo'n stevige Samsonite-koffer geknald, die vlak voor mij van zo'n karretje af viel. Dat kostte me toen mooi mijn bumper. Het gebeurt zeker tachtig keer per dag dat er een koffer valt. Op een ge geven moment komt een pendelbus je langs dat alle koffers opruimt." Het koeientransport zorgt voor de nodige commotie in de gelederen van RMM. Er moet ineens veel extra menskracht worden opgetrommeld om de veewagens schoon te maken, voordat deze naar Polen teruggaan. Luttge wordt opgebeld. Een van zijn medewerkers deelt hem mee dat de mobiele wasstraat is uitgevallen van wege een plaatselijke stroomstoring. „Los het maar op", zegt Luttge dom weg in zijn telefoon. En tegen de ver slaggever naast hem: „Dit werk ver eist flexibele mensen. De mannen die ik in dienst heb, vormen een fan tastische ploeg. Ik betaal ze ook goed. Ik verwacht namelijk van mijn mensen dat ze er staan, zeven dagen per week. En ze moeten aardig wat in huis hebben. Ze moeten bijvoor beeld met alle voertuigen kunnen rijden die hier op Schiphol zijn, of het nou een vliegtuigtrekker of een cateringwagen is. Ze hebben alle maal een groot rijbewijs en kunnen kleine technische storingen zelf ver helpen. Ze werken erg hard en zijn zeer gemotiveerd. En dat verwach ten de KLM en andere klanten ook van ons. In ons vak heb je geen domme mensen." Het Amsterdamse studentencorps ASV/AVSV bestaat 150 jaar. Ter gelegenheid daarvan verscheen het gedenkboek 'Wij Amsterdamse Studiosi', geschreven door Piebe Teeboom. De feestweek die vorige week begon met een reünistendag, wordt vandaag afgesloten met een lustrummusical. door Aaf Brandt Corstius Het Amsterdamse studentencorps houdt nog altijd tradities in ere (in een lied uitbarsten bij elke mogelijke gelegenheid, elkaar een beetje ont groenen, een bralletje op zijn tijd), maar om nou te spreken van een oudbakken zooi, nee. „Er lopen hier ook mensen met een plat Amster dams accent rond", zegt_Hijmans. Internet is nu de manier van com municeren voor veel disputen. Hoe hard het bestuur ook zijn best doet, mensen gebruiken in sociëteit NIA aan de Warmoesstraat toch stiekem hun mobieltjes. De Bacardi Breezer is hier bij borrels nog niet gesigna leerd, maar de hippe gymp weer wel. De opvallendste gebeurtenis tussen al dit gefeest is het verschijnen van Wij Amsterdamsche studiosi, een boek over anderhalve eeuw studen tencorps. Ook voor niet-corpsleden een heel fijn lees- en kijkboek, ge schreven door Piebe Teeboom (25), AIO nieuwste geschiedenis aan de UvA. De ontgroensenaat was het eerste zweempje corps dat er in Am sterdam ontstond. Een universiteit was er nog niet: het handjevol koop manszonen dat vanaf 1632 in Am sterdam studeerde, deed dat aan het Athenaeum Illustre. In 1818 werd de ontgroensenaat Ne Praeter Modüm opgericht op initiatief van een paar vooraanstaande studenten in navol ging van Utrecht en Leiden. De ont groensenaat was er om een soort bul aan eerstejaars te geven, die bewees dat ze al gestudeerd hadden. De verhalen lezen fantastisch weg, vooral als het gaat over de soms zeer vreemde bezigheden van de dispu ten. Zo proberen ze de 'knorren' (benaming voor studenten die geen lid zijn) te tonen wat ze van hen denken door de stad rond te rijden in 'varkenskoetsen' met varkenskop pen op stokken. Om die stokken vast te houden, huren ze overigens men sen van buiten in. In 1881 komen de eerste vrouwen in Amsterdam studeren. In 1892 rich ten drie van hen samen een eigen vereniging op: Dicendo Discentes Discimus. De vrouwen houden zich zo ver mogelijk van de mannen. In 1903 gaan mannen en vrouwen sa men, om nog een paar keer te schei den. Auteur Teeboom: „Misschien is dat wel de meest ingrijpende veran dering in de hele geschiedenis van het corps." De vrouwen ontgroenden ook, en waren hun tijd ver vooruit. De com missies van toezicht die tegenwoor dig in het leven zijn geroepen om foeten te behoeden van dood-door- drank, hadden zij toen al ingesteld. En die waren behoorlijk streng. In 1903, het jaar dat mannen en vrou wen fuseerden, vond de commissie de ontgroening veel te hard. 'De novitiae hebben op den grond ge zeten, zijn bij nummers in plaats van bij namen genoemd, er heeft een no- vitia met een bloempot over straat moeten loopen, dat alles zijn dingen die bij mannen nog doorgaan, maar die bij vrouwen absoluut niet te pas komen". Het boek zit vol met dit soort hilari sche passages. Maar het is niet een en al 'jool', om in corpstermen te blijven. Een van de meest aangrij- pende_stukken is een scène die zich afspeelt in de Tweede Wereldoorlog. De oorlog is begonnen, en de Duit sers besluiten dat joden niet meer lid mogen worden van gezelligheidsver enigingen. 401 van de 451 mannen en 284 van de 313 vrouwen besloten toen dat het corps daarom opgehe ven moest worden. En dan volgt de beschrijving van de laatste kroegjool: 'De gehele wijnvoorraad werd opge zopen. Een gebrek aan kurkentrek kers werd opgelost door de halzen van de flessen op de tafelrand kapot te slaan. Behalve de gigantische hoeveelheid wijn, bier en sterke drank verslonden de leden ook de enorme hoeveelheid zuurkool en eie ren die in de voorraadkamers van NIA lagen opgeslagen. Om te voorkomen dat de piano in verkeerde handen zou vallen, werd hij door de leden geheel gesloopt, waarbij velen een pianotoets als aandenken mee namen'. In het boek worden de eigen mis stappen ook belicht. Zo is er het overbekende Dachau-schandaal uit 1962. Tijdens de groentijd zei de praeses van de sociëteitscommissie tegen de foeten: 'Nu gaan we Dach- autje spelen'. Een joodse eerstejaars protesteerde en werd vervolgens 'vuile rotjood' genoemd. Gevolg: na tionale ontzetting. En de UvA stelde een onderzoek in. In het boek wordt het schandaal uitgezocht. Teeboom schrijft dat het voorval - hoewel zeer ernstig - uiteindelijk veel erger leek dan het was. Daarbij is hij niet ge stuurd door loyaliteit aan zijn eigen vereniging, zegt hij. „Ik heb niet aan zelfcensuur gedaan, en ben ook niet 9 gecensureerd. De rector las mee, en de voorzitter van de reünistenver eniging. Maar die hebben zich niet met de inhoud bemoeid. De term 'Dachautje spelen' was, bleek uit Teebooms onderzoek, tij dens de groentijd nooit eerder ge bruikt. Toch is het incident nog steeds bekend. Volgens Teeboom kreeg het mede zoveel aandacht om dat de trauma's van de Tweede We reldoorlog in de jaren zestig net naar boven kwamen en mensen extra ge voelig reageerden op alles wat met de oorlog te maken had. De bekende 'hoffotograaf Nico Schuitvlot maakte van 1883 tot 1934 alle foto's voor het studentencorps. In het Maagdenhuis is tot en met 23 augustus een fototentoonstelling te zien, gewijd aan 150 jaar studenten leven van ASC/AVSV. Wij Amsterdamsche Studiosi is voor 45 euro inclusief verzendkosten te bestel len bij de senaat (020-5238010) of vla www.reunistenasc-avsv.nl.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37