'Muziek leeft en laat leven' 1 Meta de Vries kwam door 'leuke stem' in het vak a de Vries: „Van zingen krijg je energie. Niets voor niets is er muziektherapie." Foto: GPD/Roland de Bruin ZATERDAG 20 JULI 2002 ER BU Ook al luister je niet, de stem van Meta de Vries komt altijd het oor binnen. Helder, duidelijk, nooit schreeuwerig. Ze maakte radio programma's, zingt, leent haar stem voor films en reclames en is voor duizenden Nederlanders gids voor Lekker Weg in Eigen Land. „Leven zonder werken lijkt me heel saai." door Monique de Knegt Ze zaait verwarring met haar onbekende gezicht maar o zo vertrouwde stem. „De reac ties van mensen zijn ontzettend leuk. Omdat ik in veel studio's kom, doe ik overal in het land boodschap pen. Kom ik bij een slager in Pur- merend en vraag een kilo rundvlees. Meta!, roept die man spontaan. Of ik zit in de trein en komt de conduc teur langs om m'n kaartje te knip pen. Ik zeg: Dank u wel. En hij prompt: Jou ken ik!" Tussen weilanden en een gordijn van maïs, ergens in de provincie Utrecht, woont Meta de Vries. Op het gazon scharrelen kippen, binnen sieren tientallen houten en stenen exemplaren kasten en muren. „Ie mand zag ooit vier kippen op de kast staan en vroeg of ik kippen verza melde. Nee, zei ik, maar voor ik het wist spaarde ik ze. Van iedereen krijg ik ze cadeau. Zelfs de makelaar nam er een mee uit Mexico. Een vriend verraste me ooit met vier echte kip pen en in mijn werkkamer staat een hele grote houten uit Ghana. Gekre gen van een partner. Het is een doodskist. De een neemt een bos bloemen mee en de ander een doodskist. Ach, het is een vrolijke kip. Ik heb haar meteen Lola ge noemd." Ze licht de staart van Lola op en er onder verschijnt de glanzende licht grijze bekleding van een doodskist. „Ik ga er niet in hoor, als het zover is." Ze slaat haar lange blonde haar als een meisje naar achteren. Ze moet een vijftiger zijn, maar heeft geen behoefte haar leeftijd te noe men. „Ik ben tijdloos. Dat heb ik Gerda Havertong ooit in een inter view horen zeggen, en dat vond ik zo mooi. Wat doet het er toe hoe oud ik ben? Laatst las ik een interview waarin iemand beweerde zestig jaar te zijn terwijl ik weet dat ze 65 is. De wil niet liegen." En nog heel lang werken. „Ik kijk nooit uit naar het moment dat ik kan stoppen met werken. Ik geniet van m'n werk. Mensen bellen me, vragen of ik op een bepaalde tijd ergens kan zijn om een tekst in te spreken en ik ga er heen. Ik doe geen wasmidde lenreclames of andere truttige din gen. Ik leen m'n stem graag voor na tuurfilms, medische voorlichtings films of zoals laatst een Teleac-cur- sus over het oude Egypte. Hoe druk ker, hoe mooier. Dan ben ik op m'n best. Dat is kicken. Leven zonder werk lijkt me heel saai. Ik zou on middellijk vrijwilligerswerk gaan doen. Bij het vogelasiel een eindje verderop kunnen ze altijd mensen gebruiken." „Ik word vervelend als ik weinig werk, zoals nu in de vakantiemaan den. En sinds een maand ben ik weg bij Radio West. Ik snap het nog niet. Ik was de best beluisterde presenta tor, maar plotseling kreeg ik een ge sprek waarin me de wacht werd aan gezegd. Kort daarna volgde een drie regelig briefje met 'hartelijk dank voor de medewerking'. Ik was niet de enige. Van alle freelancers die in het weekend werken, werd het con tract niet verlengd. Te duur zeker, terwijl ze net een miljoenenpand hebben betrokken. Jammer, ik had het daar naar m'n zin. Vooral de ma nier waarop het is gegaan stoort me. Net als bij de AVRO ja, maar toen heb ik zelf ontslag genomen. Ik her inner me nog de vreemde stemming op de dag van mijn laatste uitzen ding. Mijn goed beluisterde pro gramma op Radio 3 moest plaats maken voor een gospelprogramma-. Achteraf bleek dat iedereen dat wist behalve ik. Niemand kon zeggen waarom ik weg moest. Ik begrijp ook wel dat een programma eindig is. Omkleed een besluit met redenen en ik ga wat anders doen. Maar het eni ge wat ik te horen kreeg was: het is nu eenmaal zo. Ik ben naar huis ge gaan en heb een fax gestuurd waarin ik mijn ontslag indiende. De AVRO dacht dat ik dat in een opwelling had gedaan. Die komt wel terug, dachten ze, en zeiden dat ik griep had. Er waren luisteraars die een ac tiegroep wilden beginnen. Dat heb ik afgewimpeld, want daar hou ik helemaal niet van. Dat gospelpro gramma heeft maar drie maanden stand gehouden." „Ik hoor mensen zeggen dat ze radio maken, maar ze bedoelen dat ze 'plaatje praatje' doen. Dat is heel wat anders. Er zijn nog wel mensen be zig met liefde voor het vak, maar het mag allemaal niets meer kosten. Het beste programmavoorstel is dat wat weinig kost. Het heeft met liefde voor muziek niets te maken. Liefde voor muziek heet tegenwoordig marktaandeel. Ik zou graag nog mu ziekprogramma's willen maken voor de radio, maar die kans is heel klein. Het zelf samenstellen van program ma's wordt nergens meer toege staan. Presentatoren krijgen een kant en klare computergestuurde lijst met platen, zonder hoesinfor matie of wat dan ook. Ik luisterde vroeger thuis naar de nieuw uitgeko men platen en maakte dan een se lectie van oud en nieuw. Het ging mij om de muziek. Nu moet je draai en wat anderen voor je hebben uit gezocht." Duizenden cd's, klassiek, jazz, pop, leunen tegen de muren van haar landelijke kantoor. Ze draait soms nog muziek uit persoonlijke interes se. Voor het werk zijn ze overbodig. In haar programma's werden vroe ger vaak opnames gemaakt met or kesten. Chinese zelfs, waarvan de muzikanten geen woord Engels spraken. .Alleen Duitse schlagers heb ik nooit gedaan. Het fenomeen boeit me wel. Lange tafels vol men sen die klappen als oorwurmen. Het is onvoorstelbaar dat die lerenbroe- kenmuziek uit de jaren zestig nog precies hetzelfde is. Leuke stem gevraagd, stond er in een advertentie. We woonden toen in Laren en mijn moeder zei: 'Dat is iets voor jou'. Dat moet je doen. Omdat mijn moeder het zei, deed ik het niet, ik was achttien. Twee we ken later heb ik toch gereageerd. Er werden vierhonderd kandidaten op geroepen die een test moesten doen in vijf talen. Mijn vader was leraar in vijf talen, dus dat kwam goed uit. Ik werd aangenomen en werd omroep- ster. Ik moest de Italiaanse Belcanto programma's aankondigen. Fout loos. Het was een prima leerschool. Als ik tegenwoordig op televisie ie mand zie die een klassiek program ma aankondigt, kun je er vergif op innemen dat er drie fouten in zitten. Dan kun je natuurlijk zeggen: Ach, dat hoort toch geen hond. Maar ik heb een bloedhekel aan die uit spraak. Ik ben geen purist, maar ik wil de dingen wel goed doorgeven. Als ik het verkeerd uitspreek, nemen andere mensen dat weer over. Zo hoor ik steeds meer mensen klemto nen verkeerd leggen. Ik krijg teksten aangeleverd die niet kloppen en moet met regisseurs werken die het zelf ook niet weten. Het is niet fan tastisch, maar fantastisch. En de klemtoon in trottoir ligt op de laatste lettergreep en niet op de eerste. Volgens mij worden er meer foute klemtonen gelegd sinds Frans uit het vakkenpakket is. Het is ook een uit vloeisel van de dj-tijd. Discjockeys leggen op alles klemtonen. Ik heb daar nooit aan meegedaan, terwijl ik toch lang voor Radio 3 heb gewerkt. Je moet niet schreeuwen maar ge woon laten horen wie je bent, dan hou je het 't langste vol. Maar tegen woordig moet alles hetzelfde klin ken. We leven in een tijd van ver vlakking. Nou ja, ik ga er verder niet over zeuren, dan word je zo'n chag rijn." De telefoon gaat. „Sorry, misschien is het een miljoenenorder.'' De elfde september heeft ook haar 'een- vrouwsbedrijf getroffen. „Ik kreeg toen ineens minder opdrachten. In plaats van nieuwe reclamebood schappen te maken, zonden bedrij ven gewoon oude commercials uit. Toen heb ik wel even gedacht: Als dit maar goed gaat." Haar hele werkzame leven is ze ei gen baas. Ook bij de AVRO, waar ze 25 jaar werkte, werd ze per program ma betaald. „Ik ben nooit in vaste dienst geweest. Toen ik bij Radio West een jaarcontract moest teke nen, heb ik een nacht lang niet ge slapen. Ik vind het moeilijk om er gens een handtekening onder te zet ten en te zeggen: 'Hier blijf ik'. Ik hou niet van lange verbintenissen. Ik ben getrouwd geweest, maar dat hoeft voor mij ook niet meer. Ik kan goed alleen functioneren. Alleen naar een museum vind ik heerlijk. En in je eentje winkelen is ook pret tiger dan met z'n tweeën." Als ze vleugelslag voelt, moet ze weg kunnen. „Ik ben ook veel verhuisd in m'n leven. Overal voel ik me snel thuis. Dan neem ik een kaars mee, zet hem op tafel en zeg: Zo, nu wo nen we hier." Ze laaft zich aan de charmes van de stad, maar trekt zich altijd weer te rug op een groen erf met hazen in de tuin, steenuilen om de hoek, bui zerds die op kippen azen en een steeds veranderend landschap. Va kantie vieren doet ze op Texel met een koffer vol boeken en belasting formulieren die eindelijk eens moe ten worden ingevuld. „Er is niets zo mooi als dat eiland in de sche mering. Alles wordt roze, de schapen gaan stil aan de windluwe zijde staan, alles is van een grote schoon heid. Ik ga veel naar de Waddenei landen. Ik heb geen zin meer in volle vliegvelden waar je om zeven uur moet komen om hopelijk om elf uur te vertrekken. Vliegtuigen vallen me ook iets te veel naar beneden. Ik ben echt een exponent van 'lekker weg in eigen land'. Maar niet in het weekend als het even kan. Ik heb een bloedhekel aan rijen. Het heeft me altijd hogelijk verbaasd dat men sen geleid willen worden in hun vrije tijd. Toen ik de toeristische tips be sprak in Juist op Zondag luisterde de rijkspolitie altijd mee. Als ik schaats wedstrijden vermeldde, dan wisten ze dat ze dranghekken moesten plaatsen. Dat programma had een enorme impact. Er waren maar drie zenders en ik zat voor Willem Duys. Ik heb ooit een brief gehad van een pottenbakker uit Akkrum die schreef: 'Meta, ik wil zo graag een keer een file voor de deur'. Die brief heb ik voorgelezen en de file was er. Ik heb ook wel eens mensen bij een uittip naar de verkeerde IJsselhal ge stuurd. Ik zei automatisch Zwolle, maar het was heel ergens anders. Dat hoor je dan wel terug. Er belden ook mensen wanhopig op dat ze zich hadden verslapen en mijn pro gramma hadden gemist. Wat nu te doen op zondag? Dat is toch onge looflijk? Mensen gaan vaak niet uit belangstelling ergens naar toe, als er maar andere mensen zijn, parkeer plekken en liefst ook een ffiettent." Ze zingt de blues met radio- en om roepmedewerkers bij de Gooise Compagnie en treedt op met het or kest van Jean Louis van Dam. Dit na jaar komt er een cd van haar uit met leuke jazzy songs'. „Van zingen krijg je energie. Niet voor niets is er muziektherapie. Mensen in oorlog en concentratie kampen zingen toch ook? Muziek leeft en laat leven. Dat heeft met de kracht van muziek te maken. Ik kan dat niet verwoorden. Ik zou niet zonder muziek kunnen. Bij mijn dood wil ik ook live-muziek. Ik heb zelf ook wel eens gezongen bij een begrafenis. We waren met het hele koor en iedereen stond om de kist. Het was heel liefdevol. Ik vind het een prachtige gedachte om iemand op reis te sturen met muziek. Speel voor mij maar Little Sunflower als het zover is, van Herbie Hancock ge loof ik. Dat is een beetje opgewekt. Mensen die een bijna-doodervaring hebben gehad, spreken altijd over licht en vreugde. Ik geloof wel in zo'n hiernamaals. Ik ben niet gelovig opgevoed en ben absoluut geen zweverig type, maar het kan toch niet zo zijn dat we alleen op aarde zijn voor de tijd die we hier krijgen? Ik geloof in reïncarnatie. Als ik die verhalen hoor van kinderen die er gens voor het eerst komen en spon-4| taan vertellen wat er om de hoek is omdat ze die plek al kennen... Die zijn zo authentiek. Zelf heb ik nooit zo'n déja-vu gevoel of misschien ben ik die ervaringen als kind vergeten. Ik herinner me alleen dat ik 's mid dags als kind moest gaan slapen en steeds maar naar die ene wolk bleef kijken in de overtuiging dat ik God dan uiteindelijk wel zou zien."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 35