Voetbal opgepompt met gemeenschapsgeld '\f V: ARALIS 'Terwijl er niet eens opvang is voor dak en thuislozen' MARKT 16 08370 10010 20 JULI 2002 Schoonmaken in het groot op Schiphol P0S1 pos dt e pei 5SET in, sl idert ting Dag oor ïoudr iB' s va n ge veh dat erss derd ;ndi Zo kan het eruit gaan zien wanneer de gemeente geen geld meer wil stoppen in het betaald voetbal. Dit is de tribune van FC Wageningen dat tien jaar geleden failliet ging omdat de gemeente geen trek had een tekort van 90.000 gulden weg te werken. Het complex ligt er nu treurig bij. Het dak van de tribune lekt, op het beton van de staanplaatsen groeit het onkruid en de doelen leunen een tikkeltje achterover. Foto: GPD/Phil Nijhuis Zonder geld van de gemeente zouden de meeste clubs uit het betaald voetbal al lang failliet zijn. Status, historie en angst voor supporters die ook nog eens kiezers zijn, blijken voor politici steeds weer genoeg reden om de profclub in stand te houden. Maar het oproer kraait: „Er is niet eens opvang voor dak- en thuislozen. Wat is nou belangrijker?" door Dick Hofland oetbal is een zeer onze kere business, maar dat maakt allemaal niets uit. Je mag overal aankomen, maar van het voetbal moet je afblijven. Het is een prestigeproject: kijk onze stad eens geweldig zijn!", zegt Margriet Twisterling. Ze is fractievoorzitter vein de Socialistische Partij (SP) in Zwolle, waar het gemeentebestuur waarschijnlijk zestien miljoen euro gaat bijdragen aan de bouw van een nieuw stadion voor de plaatselijke FC. „Als een club goed presteert, is dat goed voor het image van de stad", weet Gerrit Valk, oud-kamerlid van de PvdA, die nu werkt aan een proef schrift over de geschiedenis van het betaalde voetbal in zijn woonplaats Alkmaar. „Prestaties trekken bedrij ven aan, want die willen zich er graag vestigen, hun naam aan de stad en de club verbinden. En het voetbal voorziet in de behoefte van supporters - die natuurlijk ook kie zers zijn. Ja, zo is het wel." Het is weliswaar geen kerntaak van de overheid om een voetbalclub met gemeenschapsgeld overeind te hou den, maar toch gebeurt het. Soms openlijk, maar vaker via constructies als een renteloze lening (die later wordt kwijtgescholden), door het stadion op te kopen voor een sym bolisch bedrag van één euro, door grond voor een nieuw complex aan de club te verkopen voor een fractie van de werkelijke waarde, of door aandelen te kopen in het stadion. El ke keer weer zeggen gemeenten dat het de laatste keer is, dat ze deze keer beter zullen opletten, dat de le ning nu écht moet worden terugbe taald, maar net zo vaak zwichten ze. Soms omdat een club dreigt de stad te verlaten als de gemeente niet bij springt, soms door demonstrerende supporters, soms omdat gemeenten het belangrijk vinden voor hun stad. Daardoor voelen bestuurders van de clubs zich niet bezwaard dure spe lers aan te trekken, hoge salarissen aan spelers te betalen en om plan nen voor peperdure stadions te ma ken. Naar dat laatste gaat veruit het meeste gemeentegeld. Nico van Duijn is huisarts, fractie voorzitter van Leefbaar Almere en hij weet weinig van voetballen. Met afschuw ziet hij dat veel gemeenten miljoenen naar de plaatselijke prof club brengen. „Terwijl er niet eens opvang is voor dak- en thuislozen. Wat is nou belangrijker?" En dat de voetbalclub van Almere op kosten van de gemeente een profclub wil worden met een mooi stadion, daar heeft hij helemaal geen woorden voor. Nou ja, deze dan: „Als de ge meente Rotterdam zegt dat ze Sparta wil steunen, omdat die club een so ciale functie heeft in de wijk, dan is dat terecht. Sparta heeft daar hon derd jaar over gedaan, die club is ge schiedenis en heel belangrijk voor Spangen. Die functie is gegroeid en niet bij elkaar gekocht. Maar FC Om- niworld in Almere... toe zeg! De voetballers zijn volstrekt kansloos om tot een topploeg uit te groeien. Ze staan in de middenmoot van de hoofdklasse amateurs, maar de he ren krijgen nu al ongeveer het salaris van een huisarts. En praatjes dat ze hebben... het is een hoop gebakken lucht. Als ze het niveau van Ajax hebben gehaald, dan hoor ik het graag. Wij als gemeente betalen dan met plezier de lantaarnpalen langs de toegangsweg naar het nieuwe sta dion van die topclub. De rest moe ten ze maar op een andere manier voor elkaar zien te krijgen." Almere heeft plannen liggen om voor eigen risico een stadion te ont wikkelen en te exploiteren waar de huidige amateurclub FC Omniworld tot een profclub zou kunnen uit groeien. Gaat de gemeenteraad ak koord, dan verwacht ze niet alleen 25 miljoen aan subsidie te moeten betalen, maar ook nog eens de ko mende dertig jaar op te zullen draai en voor een tekort van 72 miljoen op een project dat in totaal zo'n 110 miljoen kost. Die beslissing is aan Leefbaar Almere, PvdA en twee klei nere partijen. Identiteit .Almere is interessant, omdat die gemeente voor de keuze staat: gaan we meedoen of gaat het ons toch te veel kosten?", zegt Gerrit Valk. .Al mere is nog niet gesetteld in de sa menleving, de bewoners van Almere hebben nog geen band met die club, zoals Spangen die wel heeft met Sparta. Toch moet je ook beseffen dat een profclub die stad een identi teit kan geven, kan zorgen voor sa menhang onder de bevolking. Die afweging zal gemaakt moeten wor den." Diverse gemeenten hebben dat al gedaan. Een kleine bloemlezing. Breda leende NAC vijf miljoen euro voor de bouw van het Fuji-stadion. De club betaalde het bedrag niet te rug, maar kocht dure spelers en vraagt nu nog^ens ruim vier miljoen om het tekort op de begroting weg te werken. Vitesse heeft een schuld van zo'n dertig miljoen aan gemeente en provincie, maar krijgt toch weer 5,4 miljoen van het Arnhemse stadsbe- stuur. FC Groningen heeft de ge meente bereid gevonden garant te staan voor een lening van 7,5 mil joen voor drie jaar en krijgt 5,7 mil joen voor de bouw van een nieuw stadion. FC Zwolle krijgt waarschijn lijk 16 miljoen van de stad voor de bouw van een nieuw stadion. Sparta krijgt vrijwel zeker twee miljoen van de gemeente Rotterdam. MW heeft bijna een miljoen gekregen van de gemeente Maastricht en een lening Vein de Bank Nederlandse Gemeen ten van ruim een miljoen. FC Den Haag werd al een lening van 3,9 mil joen kwijtgescholden en krijgt nu een bankgarantie van twee miljoen alsmede 2,6 miljoen voor de bouw van een nieuw stadion. Emmen krijgt dit jaar eens niets, maar heeft al een schuld van ruim 5 miljoen bij de gemeente. Hevige strijd „Niemand wil de doodgraver van de voetbalclub zijn", zegt fractievoor zitter Jan Taks van de WD in Breda. De gemeente twijfelt formeel nog of ze NAC opnieuw uit de nood moet helpen en heeft de club tot eind sep tember de tijd gegeven om met be hulp van een accountantsbureau aan te tonen dat ze nog (financieel) perspectief heeft. Ondertussen woedt een hevige strijd tussen de Bredanaars. Voorstanders vinden dat Breda zonder NAC geen vol waardige stad meer is, en tegenstan ders vinden het te gek voor woorden dat er omgerekend zo'n 200 euro per gezin aan zwaar overbetaalde voet ballers wordt uitgegeven. „NAC is niet meer het cluppie van dertig jaar gelden", zegt Taks. „Het is, zoals alle betaalde voetbalclubs, een onderneming geworden, een commercieel bedrijf. En een ge meente hoort geen gemeenschaps geld in een privé-bedrijf te stoppen." Taks vindt dat de gemeente Breda de afgelopen dertig jaar alles heeft ge daan om NAC te helpen. Met subsi dies, locaties, erfpacht, zachte lenin gen, noem maar op. „Dat deden we omdat we ervan overtuigd waren dat het beter zou worden. Dat is niet meer zo. De grens is bereikt, het houdt een keer op hè. In mijn hart ben ik ervan overtuigd dat NAC geen toekomst meerheeft. Er zijn zoveel afbreukrisico's, het vertrouwen is compleet weg." Taks zal er geen nacht minder om slapen als NAC failliet gaat. „Het zou jammer zijn, maar zeker geen dra ma. Het is de wet van de markteco nomie. Als je voetbalclubs op die manier benadert, zal NAC echt niet de enige club zijn die verdwijnt. Nou, dan moet er maar een compe titie komen met minder clubs of een internationale competitie, bijvoor beeld een Benelux-competitie, voor de topclubs die wèl gezond zijn. Ik heb er geen enkel probleem mee als er in Brabant één of twee betaalde clubs overblijven. Dat zullen ver moedelijk PSV en Willem II zijn. Als je dat niet wilt, moet je je als ge meente realiseren dat je straks tien tallen miljoenen euro's naar een club overmaakt die je nooit meer te rugziet." Margriet Twisterling van de SP in Zwolle vraagt zich af waarom ge meenten toch altijd maar weer de plaatselijke voetbalclub uit de geld zorgen halen. Nu FC Zwolle is ge promoveerd naar de eredivisie speelt het probleem daar nog nadrukkelij ker. Vorig jaar kreeg de club al een 'lening' van vier miljoen, dit jaar kwam daar al meteen een miljoen bij voor een KNVB-licentie, maar de knaller is de zestien miljoen die de club wil om een nieuw stadion te bouwen. Verandering Twisterling herinnert zich nog dat de gemeente het huidige stadion ter waarde van ruim tien miljoen euro kocht toen de club nog PEC Zwolle heette. Over die tijd wil ze geen oor deel vellen, maar nu gelden andere regels. „Clubs zijn commerciële on dernemingen geworden en moeten onderhand hun eigen broek ophou den. Maar een club is voor een stad toch een soort status geworden. Po litiek en bedrijfsleven vinden het goed voor de'promotie van 'hun' stad als er een voetbalclub op hoog niveau speelt en ze zitten graag bij elkaar in de VIP-room of de business seats. Dat mag blijkbaar wat kosten. Maar zestien miljoen euro alleen voor de bouw van een stadion!? Dat is bijna 140 euro per hoofd van de bevolking in onze stad, dus voor een gezin met twee kinderen 560 euro. "Dat zouden we dan dus doen om pakweg achtduizend mensen eens in de twee weken een voetbalwedstrijd te laten zien. En dat zijn dan elke keer ook nog ongeveer dezelfde achtduizend. Los van de vraag hoe veel daarvan overblijven als Zwolle straks degradeert, vind ik dat we zo veel geld veel beter kunnen uitgeven aan het bestrijden van de armoede, aan een betere samenhang tussen mensen die nu allemaal zo leuk langs elkaar heen leven. Zwolle heeft een grote toename van dak- en thuislozen. Mensen ontsporen en dat is een landelijke tendens. Wat doen wij als gemeente? Wij zetten dure gebouwen neer. Waarbij het nog maar de vraag is of er zoveel mensen in dat voetbal geïnteres seerd zijn. Iemand uit het Zwolse bedrijfsleven zei dat 'ie onder colle ga's een miljoen euro ging ophalen om nieuwe spelers te kunnen kopen. Hij heeft 65.000 euro bij elkaar ge kregen. Er is helemaal niet zoveel animo voor dat voetbal. Iedereen denkt van wel, maar het is echt niet zo." Er loopt een onderzoek naar de noodzaak van het nieuwe stadion en als dat klaar is, schrijft de SP een re ferendum uit. De partij wil dan van de Zwollenaren weten of ze het er mee eens zijn dat 'hun geld' voor het stadion wordt gebruikt. Twisterling zou het liefst zien dat er een landelijke discussie op gang komt over de vraag wat we nou ei genlijk willen met dat voetbal, of we er met z'n allen wel zoveel geld aan willen uitgeven.Als een gemeente de club niet meer steunt, moeten de spelers maar voor een normaal sala ris gaan voetballen. Het is allemaal zo vreselijk uit de hand gelopen." Jan Rijpstra, kamerlid van de WD en onder meer woordvoerder sportza ken, ziet wel iets in het plan. „Ik vind het een zorgelijke ontwikkeling dat zoveel clubs niet meer kunnen be staan zonder financiële steun van de gemeente. Het is geen taak van de landelijke overheid om zich af te vra gen of het betaald voetbal nog toe komst heeft, wel om er in Europees verband met ministers van sport over te spreken. Kijk eens naar Real Madrid. Die club heeft iets van 500 miljoen euro schuld, maar koopt doodleuk een Zidane voor ik weet niet hoeveel. Zo'n club zou uitgeslo ten moeten worden van betaald voetbal. Maar ja, ik ben natuurlijk uitgepraat als er een bank komt, die zegt: Ik wil dat risico wel dragen." Kiezen Volgens PvdA'er Gerrit Valk moeten gemeenten wel goed beseffen dat ze zich afhankelijk maken van de club vanaf het moment dat ze zich er fi nancieel mee gaan bemoeien. „Een stad die de club steunt en deze na verloop van tijd failliet laat gaan, sleurt zichzelf mee in de financiële diepte. Dan weet je namelijk zeker dat je nooit meer iets van je geld te rugkrijgt. De keuze tussen failliet la ten gaan of toch weer steunen, is dus een beetje kiezen tussen twee kwaden." Partijgenoot Marjo van Dijken, frac tievoorzitter in Groningen, wijst er op dat FC Groningen elke thuiswed strijd minimaal tienduizend toe schouwers trekt. „Dan heb je als ge meente een maatschappelijke ver plichting om die club in leven te houden. Net zoals er voor anderen een schouwburg is. Als er maar tweeduizend mensen naar FC Gro ningen zouden gaan kijken, vind ik het een ander verhaal. Dan kun je niet meer zeggei^fct je je burgers een plezier doet. ten nieuw stadion kost een hoop geld, maar wij denken dat het goed is voor Groningen en goed te exploiteren, omdat er meer te doen is dan voetbal. Er komen bioscoopzalen, een casino, kanto ren, winkels, zelfs appartementen voor de echte die-hards." Van Duijn en zijn partij Leefbaar Al mere moeten er allemaal niets van hebben. Hun slogan is: minder geld in marmer, meer in mensen. Nico van Duijn: „FC Omniworld is een NV waarin naast de voetbalclub ook een volleybal- en basketbalvereni ging zijn ondergebracht en die krijgt nog steeds geld van de gemeente. Ze verbranden bijna een half miljoen euro per maand. Ja. per maand! De leiding van de NV zegt steeds dat het geld een investering in de toekomst is en dat het goed komt. Dat geloof ik niet meer. Wij hebben daar als ge meente al veel te veel geld naar toe gedragen. Dat moet ophouden. De houding dat je voor geld alles kunt kopen, is voorbij."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33