KUNST CULTUUR Zomerhit stuurt musicalster wereld over 'Huidige leeuw is echt een amateurtje' Postzegelparadijs bij Sidac Studio Beste kunst uit Groene Hart gebundeld op drie exposities «{bevordering nd van Ooit ebuut wordt neelstuk tgever Donker 8) overleden yie De Vijf I moderniseerd L( r eer geld voor 1 nstsalarissen eaterworkshop or kinderen bliek in bakje izenwassers De Bie kreeg geen royalty's van platenbaas Heinsbroek Programma Kunstblik komt naar Leiden Eerste optreden was in Leiden en nu wacht New York Kunstenaar pleit voor nieuw ontwerp vlag Zuid-Holland (Spijkers Foto: GPD unen - In het Land van Ooit irdt deze zomer het lezen van eken aangemoedigd. In op- icht van de Stichting Lezen irden met ingang van maan- g dagelijks zeven voorlees- 1 sies gehouden in het Dru- nse park. Daarvoor zijn be nde Nederlanders gestrikt, ider anderen nieuwslezer Je- >q Latijnhouwers, kok Cas jkers, burgemeester Johan kelenburg en actrice Tanja dezen voor. sterdam - De roman 'De ge- uedenis van mijn kaalheid', debuut van Marek van der t (pseudoniem van Arnon inberg), komt volgend jaar het toneel. Regisseur Elles ijter bewerkt het verhaal ir theatergroep Toetssteen. I boek werd in 2000 be- ond met de Anton Wachter- s. Het toneelstuk gaat op 26 art 2003 jaar in première. rERDAM - Adriaan Donker telg uit de bekende Rotter- nse uitgeversfamilie Donker, leze week op 68-jarige leef- overleden in zijn woon- ats Kaapstad. Ad. Donker trok in 1966 naar Zuid-Afrika daar voor Macmillan Pub iers een uitgeverij op te zet- Nic In 1973 opende hij in Jo- u? inesburg zijn eigen uitgeve nd. Donker die zich toelegde de vertaling van Zuid-Afri- nse literatuur in het Engels, lens de apartheid was Don- jarenlang geheim lid van ANC. iemendaal - Het is in 2002 cies zestig jaar geleden dat boek 'De Vijf en het ge ilde goudschip' verscheen, lsdien zijn hele volksstam- opgegroeid met de boe serie van Enid Blyton over en oemruchte Vijf. Uitgeverij tmer brengt nu een corn et herziene en gemoderni- de versie van de reeks op de kt. De eerste veertien delen en sinds deze week in de termeer - Er is 650.000 euro a nodig om achterstanden e salarissen in de kunstsec- te' e repareren. Dat blijkt uit erzoek van bureau Cap Ge- li in opdracht van het minis- )fs evan OCW. Staatssecretaris i der Ploeg (Cultuur) geeft mening over het rapport, ïrlaat dat over aan een nd w kabinet. De onderzoe kt I bepleiten een salarisverho- Ee l van vijf procent. rei senaar - Van woensdag 28 en met vrijdag 30 augustus i dt vormingscentrum 01751 theaterworkshop voor kin- en in de Europaschool aan ohan de Wittstraat in Was- ïar. In drie dagen tijd zetten inderen een theaterstuk in ar dat ze op de laatste id aan de ouders presente- un Naast toneelspelen is er n aandacht voor zingen, dan- gel en muziek maken. Meer in- latie: tel. 070 - 3853287. haag - Haagse theaters en e0 Residentie Orkest hebben ebl voorstelling ontwikkeld, r(> rbij het publiek in het bakje at normaal door glazen iers wordt gebruikt. De stelling heet 'Office 2002' peelt zich af in de kantoren /er het Haagse stadhuis. De lekers worden aan de bui- ant van het gebouw in het uv enwassersbakje langs de 0ren gehesen en kunnen de ramen de optredens Onder het motto 'theater oog niveau' doen Het Na- de Toneel, De Appel, Stella, iter aan het Spui en het Re- ntie orkest aan de voorstel- mee. Tussen 3 en 8 sep- j-i 'er zijn er veertig speel- I ten. zaterdag 20 JULI 2002 alphen aan den rijn - De expositie 'Beeld en Evenbeeld' toont tot en met half september het beste dat hedendaag se kunstenaars uit de stad Leiden te bie den hebben. Vanaf dat moment gaat het estafettestokje naar de regio ten oosten van Leiden: het Groene Hart. Op drie tentoonstellingen wordt het werk van dertig toonaangevende kunstenaars uit dat gebied gebundeld. Het initiatief voor het kunstproject dat de titel 'Kunst langs Rijn en Gouwe' heeft meegekregen, is genomen door zaken man en kunsthistoricus Henk Dinkelaar uit Alphen aan den Rijn. Behalve de drie exposities in Alphen aan den Rijn, Gouda en Woerden bestaat het project ook uit een lijvig boekwerk over de kunst die door de eeuwen heen in het Groene Hart is ontstaan. Met name de omgeving van de Nieuwkoopse Plassen is altijd een be langrijke inspiratiebron geweest voor landschapsschilders (vooral voor die van de Haagse School). Dinkelaar kreeg het idee voor deze ten toonstellingen naar aanleiding van het lijstje dat Theo de With, tegenwoordig werkzaam op de kunstredactie van het Leidsch Dagblad, aan het einde van het tweede millennium publiceerde. Hij blik te daarin vooruit op de 21ste eeuw en voorspelde welke kunstenaars uit het Groene Hart in de nieuwe eeuw 'over eind' zouden blijven. Deze twintig kun stenaars benaderde Dinkelaar voor zijn project. Hij breidde de selectie uit met nog een tiental beeldhouwers en kera misten. „Fotografie en glaskunst heb ik buiten beschouwing gelaten", zegt hij. „Je moet ergens een grens trekken." Het boek wordt uitgegeven onder auspi ciën van de Stichting Rijnlandse Hist oriën. Daarom is het meer dan alleen een catalogus bij de exposities. Acht kunst historici bespreken in even zoveel hoofd stukken de ontwikkeling van de diverse genres (landschap, stilleven, portret, ab stract enz.). Het 160 pagina's tellende boek is voor leden van plaatselijke histo rische verenigingen in de regio met kor ting verkrijgbaar. „We beogen met het boek vooral de mensen dicht bij de kunst te brengen. En de kunst bij de mensen", stelt Henk Din kelaar. „Er wordt vaak gedacht dat alleen in de grotere steden interessante kunst wordt gemaakt, maar niets is minder waar. In het Groene Hart gebeurt meer dan menigeen denkt. Het landschap is niet alleen inspiratiebron voor land schapsschilders, maar net zo goed voor kunstenaars die abstract werken." De eerste expositie in de reeks van drie begint zaterdag 14 september in het Stadsmuseum van Woerden. In dit voor malige stadhuis wordt vooral klein en in tiem werk getoond. Op 20 oktober gaat de tentoonstelling in het Centrum Beel dende Kunst (CBK) van Alphen aan den Rijn van start. In het CBK ligt de nadruk op multimediakunstenaars die werken met video, geluid en installaties. De laat ste expositie wordt op 8 november ge opend in het Catharina Gasthuis in Gou da. Dit museum biedt een totaalover zicht. den haag/gpd - Het is lang geleden, maar platenbaas Herman Heinsbroek, vanaf maandag de nieuwe minister van Economi sche Zaken, staat Wim de Bie nog helder voor de geest. Arcade baas Heinsbroek ('Alle dertien goed') „was een vlotte man in een donkerblauwe blazer", schrijft tv-maker Wim de Bie op zijn web site, die hem en zijn kompaan Kees van Kooten een contract aanbood voor het maken van een langspeelplaat. Het ging om de eerste LP van het duo. Heinsbroek, die deze week verklaarde alles op een A4'tje af te willen handelen, was destijds ook al niet gediend van papieren rompslomp De Bie her innert zich: „'Jongens', zei de platenbaas, 'het is heel erg kost baar, LP's maken. Jullie beginnen net, dus hier is een simpel con- tractje.' Hij overhandigde ons een A4'tje, dat we dankbaar onder tekenden." „De LP (nu CD) staat nog steeds in de bakken van de CD-win- kels. Van de opbrengst hebben wij nooit één cent gezien. Over royalty's stond niets vermeld op het A4'tje." leiden - Het AVRO-televisie programma Kunstblik komt over twee maanden naar de Stadsgehoorzaal in Leiden. Er worden zaterdag 14 en zondag 15 september opna men gemaakt voor het pro gramma. Het publiek heeft bij die gelegenheid de kans een kunstwerk te winnen. Kunstblik richt zich in te genstelling tot het andere AVRO-kunstprogramma 'Tussen kunst en kitsch' op hedendaagse kunst. De pre sentatoren Roeland Kooij- mans en Liesbeth Brandt Corstius stellen kunstenaars van nu en hun werk voor aan de kijkers. Belangstellenden kunnen voor vijf euro een toegangs bewijs voor de Stadsgehoor zaal kopen. Iedere bezoeker kan zijn deelnamebewijs in zetten op het kunstwerk van zijn keuze. Bij elk beeld of schilderij wordt een kaart getrokken. Wie vervolgens het juiste antwoord geeft op de gestelde vraag, wordt de nieuwe eigenaar van het kunstwerk. De te winnen kunst is te bekijken op de website www.avrokunsttri- bune.nl. Geïnteresseerde Leidenaars kunnen zich al aanmelden via telefoonnummer 0900- 1305. De kaart is op de op namedag vanaf 13.00 uur op te halen. Het programma begint om 14.00 uur en duurt tot circa 16.30 uur. Voor de organisatie van Kunstblik in Leiden werkt de AVRO samen met het plaat selijke Centrum Beeldende Kunst (CBK). Er zijn dit seizoen ook opna men voor Kunstblik in Haarlem, Amsterdam en Rotterdam. Te winnen zijn onder meer kunstwerken van Yumiko Yoneda, Ton de Laat, Paul Dijkman, Emilio Kruithof, Piet Stockmans, Renze Dijkema en Marie- Luc Grall. door Martin Hermens leiden - Ze heeft, naar eigen zeg gen, loodjes aan haar schoenen. Om zo met beide benen op de grond te blijven staan. Musical ster Leona Philippo uit 'Aida' den dert de hitlijsten in met haar eer ste single 'Zomer op je radio'. Het buitenland lonkt voor de artieste die in Oegstgeest opgroeide en op de streekmuziekschool in Lei den haar muzikale vorming kreeg. In feite heeft de 23-jarige Leona Philippo al een nummer 1 hit op zak. Je hoort haar namelijk óp de achtergrond zingen bij het nummer 'A little less conversa tion' waarmee Elvis Presley pos tuum de internationale hitlijsten aanvoert. De contacten met Junkie XL, die de Elvis-song in een nieuw en eigentijds jasje stak, zijn er nog altijd. En mis schien kan hij het zomerhitje in Amerika promoten. Volgende maand gaat ze voor dat doel in elk geval drie weken naar New York. In Europa groeit de belangstel ling voor de zangeres. In Enge land, Frankrijk, Duitsland en België is of wordt 'Zomer op je radio' annex 'Summer on your radio' uitgebracht. Vijf jaar geleden stuurde haar toenmalige platenmaatschappij Leona Philippo naai- Hollywood. „We hebben er opnamen ge maakt, maar daar is verder niets mee gebeurd", vertelt ze. „Een maand lang heb ik alleen de ho telkamer en een studio gezien. Ik was in de wolken, dacht: nu word ik een ster. Als dat dan niet zo blijkt te zijn, is dat een klap. Ik heb ervan geleerd dat de din gen lopen zoals ze lopen. Daar door ben ik nu misschien wat nuchterder, ja. Maar als ik op toneel sta, wil ik me zoveel mo gelijk laten zien." 'Zomer op je radio' is een num mer uit de koker van Tjeerd Oosterhuis. Voor hem is het de eerste hit sinds het duo Total Touch uit elkaar viel. „Hij is een te gekke jongen. Heel ambitieus ook. Hij is geen hitfabriek, maar zoekt naar de beste resultaten in de muziek." In het Scheveningse Circusthea ter staat Leona gemiddeld een keer per week op de planken in de musical 'Aida'. Ze vertolkt dan de titelrol, waarvoor ze laai end enthousiaste kritieken kreeg. „In die rol kan ik mijn se rieuze kant kwijt. Maar ik vind het ook heerlijk om als lollige tiener 'Zomer op je radio' te zin gen. Ik kan in beide genres goed uit de voeten." Binnenkort gaat ze met produ cent Joop van den Ende praten over een verlenging van haar 'Aida'-contract. Eventuele suc cessen op het platenffont hoe ven daarbij geen drempels op te werpen, veronderstelt Leona. „Joop is iemand die mensen hun carrière gunt, op welk ter rein dan ook." Over een nieuwe cd-single wordt al druk nagedacht. Slaat ook die aan, dan volgt ongetwij feld een compleet album. „Na tuurlijk droom ik daarvan. Maar ik wil de dingen graag stap voor stap doen. Je weet nooit hoe de zaken gaan lopen. Dus moet ik me ook niet al te zeer blind sta ren op dat album." Eenzelfde verhaal gaat op voor een mogelijke buitenlandse car rière. „We hebben haakjes in de oceaan gegooid", vertelt Leona, verwijzend naar de internatio nale release van haar single. Er varing heeft ze, want in 2000 toerde ze een jaar lang met The Nits door Europa. „Maar mijn allereerste optreden was in Lei den. Met een band in jazzcafé The Duke." „Ik houd niet zo van audities doen. Een toetsenist met wie ik werkte, stimuleerde mij om contact te zoeken met Tjeerd Oosterhuis. De combinatie van onze talenten blijkt te werken. Het eerste plaatje wordt meteen een hit. Dat is heel bijzonder. Je kunt een goed nummer opne men, maar het publiek laat zich niets door de strot duwen. Daar om zijn we ook zo blij met deze hit." Leona Philippo: „Ik vind het heerlijk om als lollige tiener 'Zomer op je radio' te zingen." Foto: Govert de Roos door Herman Joustra Dordrecht - De huidige vlag van Zuid-Holland is een spuuglelijk ding. Die is niet representatief en kan zo de prullenmand in. Want de leeuw die erop staat is een bang huiskatje, en bepaald niet de koning der dieren. Vindt Theun Okkerse tenminste. De Dordtse kunstenaar en grafisch ontwerper ergert zich zelfs zo aan het dundoek dat hij een al ternatieve vlag heeft ontworpen. Dat ontwerp, met een leeuw die wel van wanten weet, heeft hij een week of wat geleden opge stuurd aan Gedeputeerde Staten. En nu maar afwachten. „Een re actie heb ik nog niet ontvangen. Wel een bevestiging van ont vangst. We zien wel." De vlag is in de loop der eeuwen in elk geval wel vaker veranderd. Zo zag de vlag er na de oorlog uiterst simpel uit: twee horizon tale gele banen, onder en boven, met een rode baan in het mid den. In 1985 werd de vlag voor het laatst veranderd. „Die drie- baansvlag sprak niemand aan, was niet populair. Een van de gedeputeerden kwam toen met het idee de oude leeuw er weer op te zetten. Maar ja, als je zo'n heraldisch dier van stal haalt, doe het dan goed. De vlag is De provincievlag van Zuid-Holland, zoals die volgens kunstenaar Theun Okkerse zou moeten zijn (links) en zoals die nu in werkelijkheid is (rechts). Publiciteitsfoto toch een symbool van de over heid." Dat schrijft hij ook in zijn toe lichting aan Gedeputeerde Sta ten. „Vlaggen worden gehesen om te communiceren. Als de provincievlag ergens wappert is de provincie aanwezig, bijvoor beeld bij de ingebruikname van een kunstwerk of op een con gres. Wapperend tussen andere vlaggen is hij de representant van de provincie en daarin schuilt het belang van een goed ontwerp." En met een paar simpele ingre pen is dat te verwezenlijken, vindt Okkerse, lid van de Neder landse Vereniging voor Vlaggen- kimde. Zijn ontwerp is uiterst gedetailleerd en verschilt zo op het eerste oog niet veel van de huidige vlag. Maar bij nauwkeu rig bestudering zijn toch wel wat kleine verschillen te zien. „Op de oude vlag staat de leeuw in een wat afwerende houding. Hij maakt een benepen indruk. Je kunt hem ook in een denkbeel dige rechthoek zetten, die wei nig met de vorm van de vlag te maken heeft. Een leeuw op een vlag is ook een toneelspeler. Hij staat ergens voor, hij beeldt iets uit. Je hebt goede en slechte to neelspelers. Nou, dit is echt een amateurtje hoor." Want de leeuw hoort toch een symbool van kracht te zijn, zegt Okkerse. „Op de echte oude vlag, de zeventiende-eeuwse vlag van het graafschap Hol land, kwam dat ook goed tot uit drukking. In een tijd vol wapen gekletter was dat een leeuw met enorme flair. Een goede repre sentant van het graafschap. Die moest imponeren. Niet een leeuw die stilstaat, maar een stap naar voren doet. Die onder nemingszin uitstraalt. Dat wil ik ook op de nieuwe vlag. Een leeuw die een stuk aanvallender oogt. Maar niet agressief. Vlaamse toestanden horen hier niet. Wel een degelijke leeuw." Om die reden ook pleit Okkerse voor het uitgummen van de zwarte contourlijnen die de fi guur van de leeuw op de huidi ge vlag duidelijk aangeven. „Daarmee krijgt hij het uiterlijk van een stripfiguurtje. Oor spronkelijk had de leeuw een blauwe tong en nagels. Die breng ik ook weer terug." Maar hoe je het ook wendt of keert, is het niet een hoop poe ha voor een vlaggetje dat nau welijks bekend is onder de Zuid- Hollanders? „Ja, dat valt me in middels ook wel op, dat bijna niemand hem kent. En van de mensen die hem wel kennen, ben ik de enige die me er druk om maakt. Ik kan daar het lolli ge ook wel van in zien, het is na tuurlijk een dwaze onderne ming. Het gaat domweg om smaak. Maar de provincie wint er in elk geval mee, met deze aandacht. Want zoals de vlag er nu uit ziet is echt een aanflui ting." beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: "Art Stamps I', kunstenaars reageren op postzegels Pnjzen: 15 t/m 365 euro. Te zien: t/m 28/7, vr t/m zo 13.00-17.00 uur, Sidac Studio, Hogewoerd 77, Leiden. Kunstenaars kunnen zich wer kelijk overal door laten inspire ren. Hoe onbenullig en onbe duidend iets ook is, zij zien er iets bijzonders in en gaan er mee aan de slag. Misschien is dat wel hun grootste talent. Zij zijn de ontdekkingsreizigers in een gebied waar voor de niet- artistieke leek doorgaans weinig opzienbarends is te vinden: het doodgewone leven van alledag. De zomertentoonstelling bij Si dac Studio laat zien hoe dit in zijn werk gaat. Galeriehouder Piet Franzen gaf alle kunste naars uit zijn bestand een vel papier met op de ene helft drie Nederlandse en een buiten landse postzegel geplakt. De andere helft van het papier mochten de kunstenaars zelf invullen, met als opdracht zich door de postzegels te laten in spireren. De respons was zo groot dat Franzen er twee ten toonstellingen mee kan vullen. Op dit moment is het werk van zo'n zeventig kunstenaars te zien, de rest volgt in augustus. De variatie is groot. Een aantal kunstenaars heeft zelf een post zegel ontworpen, waarbij soms gebruik is gemaakt van de af beeldingen op de opgeplakte zegels. Sommigen deden dat nogal letterlijk, zoals Arnold Cocv die uit elementen van de aangeleverde zegels een eigen postzegel samenstelde. Ande ren ontwierpen daarentegen iets heel nieuws. Zo is er van Arnold Busch een ronde zegel, maakte Koos ten Kate een post zegel van textiel en zijn de met goudkleurige ornamenten ver sierde postzegels van Anja Scholten te gebruiken als siera den. Maar verreweg het meest inte ressant zijn de werken van de kunstenaars die het thema ^vat vrijer hebben geïnterpreteerd. Zoals Matilde Zijp, die met postzegels verf een stads plattegrond samenstelde. Of Saskia Sombeek, die twee ab stracte schilderijtjes in een plastic hoesje stopte. Het duurt even voordat het verband met het thema duidelijk wordt. Ei genlijk is dat er bijna niet. Som beek liet zich namelijk uitslui tend inspireren door de kleuren van de opgeplakte zegels. Ook de humor ontbreekt niet op deze tentoonstelling. Zo schilderde Margriet Wester- vaarder een portret van een vrouw die postzegels als oor bellen draagt. Het werk van Jodi Fakkel zal iedere filatelist in het hart treffen. Het bestaat name lijk uit een grote berg ver scheurde postzegels. En er is nog veel meer. Iedere kunste naar maakt er weer iets anders van. Een postzegel is zo klein en simpel, maar bij Sidac gaat er een wereld voor ons open.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25