Ad Melkert vertrekt naar Wereldbank Fortuyn onder het oog van de camera opgegraven Voorhout boos op GGD over extra bijdrage voor inentingen werken is oké Leidsch Dagblad Xvfeceti^ v VAN ROY N EN VISSERS C.S. ljel. (071)5122362, Op voorstel WD-leider Zalm Marten Fortuyn vond het goed zo op Westerveld Schultz staatssecretaris van Schiphol 'Overzomeren' Dramatische week op beurs Acht paarden uit vuurzee gered Europees record voor Vroemen Marokko: geen geweld op Perejil EU mijdt conflict met VS over staal Leidsch Dagblad NR. 42980 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Griekse verdachte 17 November bekent moorden Pleegvader: 'Ik heb Rowena niet vermoord' Slachtoffer in Alanya-zaak naar Canada Hazerswoudse fietst naar Wladiwostock Zes bibliotheken gaan nauwer lc samenwerken Vervuiling bedreigt drinkwater Gemeentegeld naar het betaald voetbal Hubert Lampo Geloven is net iets meer dan alleen maar weten en als zekerheid aanvaarden taurprijsZuid-HoUond Noord meld uw ei9«n kand'd"' sh slo Meer informatie vindt u op: www.mvkk.nl Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 20 JULI 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden den haag/anp - Oud-PvdA-leider Mel kert vertrekt zeer waarschijnlijk naar de Wereldbank in Washington. Het nieuwe kabinet van CDA, LPF en WD wil als een van zijn eerste daden het huidige Twee de-Kamerlid voordragen voor de functie van bewindvoerder bij het internationale instituut. Bronnen in Den Haag hebben gisteren bevestigd dat de onderhandelaars van CDA, LPF en WD het tijdens de kabi netsformatie over de functie voor Mel kert hebben gehad op voorstel van WD-leider Zalm. Hij heeft Melkert ge- door Fokke Zaagsma driehuis - Een privé-gebeurtenis was het bepaald niet. Twee vas te camera's, een camera op lan ge zwenkarm en regiecentrum van SBS registreren op tien me ter van het graf alles recht streeks voor het Nederlandse volk. Een tiental fotografen klikt en flitst en maakt op gedempte toon doorlopend grapjes. Toch was Marten Fortuyn tevreden over de opgraving van zijn broer Pim. „Het was goed zo", zegt hij, met een witte zakdoek in zijn handen. De camera's waren nodig om dat te veel mensen niet geloof den dat Pim Fortuyn echt lag begraven op begraafplaats Wes terveld in Driehuis, legt hij nog maar eens uit aan het Radio 1 - Journaal. Broers Marten en Si mon met vrouwen en kinderen en een nicht van Pim komen 19.04 uur de heuvel oplopen naar het graf. Bij het graf wach ten drie medewerkers van Wes terveld: twee met schep en één met de afstandsbediening van een groene graafmachine. Tij dens het graafwerk krijgt een zoon van Simon het te kwaad. Zijn moeder troost hem en veegt zijn tranen weg. Directeur Van Eijk brengt beiden een glaasje water. De familieleden zwijgen. Af en toe slaat een van hen een arm om iemand. Meer dan een half uur lang zal de machine happen licht gekleurd duinzand achter zich neergooien. Pim ligt niet echt begraven. Het is eigenlijk een grafkelder met gemiddeld een halve meter polst, die er wel oren naar had. De mi nister van financiën, nu nog Zalm, gaat over de voordracht voor een func tie bij de Wereldbank, geldverstrekker van ontwikkelingslanden. Daar komt dit najaar een post vrij, omdat de hui dige Nederlandse bewindvoerder ver trekt. Melkert zal er een soortgelijke functie gaan bekleden als zijn partijgenoot Herfkens, die nu nog minister van ont wikkelingssamenwerking is. Zij was vanaf 1990 zes jaar bewindvoerder. Melkert is op vakantie in Spanje en niet bereikbaar voor commentaar. Melkert is als voormalig directiesecre taris van de Novib ervaren op het ge bied van ontwikkelingshulp. Hij was als Kamerlid jaren woordvoerder op het terrein van buitenlandse zaken. Daarnaast was hij financieel expert van zijn partij. Iets wat hem als minis ter van sociale zaken en later als frac tievoorzitter van de PvdA regelmatig in aanvaring bracht met Zalm. Melkert trad na de dramatische verkie zingsnederlaag van de PvdA op 15 mei terug als partijleider. Na 6 mei, de dag waarop Pim Fortuyn werd vermoord, en ook na de verkiezingen stond Mel kert onder voortdurende bewaking, omdat hij werd bedreigd. Enkele For tuyn-aanhangers stelden na de moord dat Melkert had bijgedragen aan een sfeer waarin de aanslag plaats had kunnen vinden. LPF-vice-fractievoorzitter Hoogendijk zei vlak voor de verkiezingen dat Mel kert, premier Kok en GroenLinks-lei- der Rosenmöller Pim Fortuyn „demo- niseerden". Melkert kreeg tijdens de verkiezingscampagne een geladen pis tool opgestuurd. Melkert (46) kwam in 1986 in de Twee de Kamer. In 1994 werd hij minister van sociale zaken in het eerste paarse kabinet. Na de kabinetsformatie die in 1998 leidde tot paars-2 keerde hij als fractievoorzitter terug in de Tweede Kamer om zich warm te draaien voor het leiderschap van de PvdA. In de zo mer van 2001 schoof premier Kok Mel kert naar voren als zijn opvolger. Of Melkert nu inderdaad het parlement gaat verlaten, is nog onduidelijk. In LPF-kringen werd hij uit blinde woede verantwoordelijk gesteld voor de aan slag. Onduidelijk is nog of de partij nu - net als Herben - met de voordracht kan leven. .'•v.-' De witte kist van Pim Fortuyn staat klaar om van Westerveld naar Italië te worden overgebracht. Foto: CPD/Phil Nijhuis zand erop. Marten en Simon Fortuyn schuiven naar voren als de betonnen afdekplaat wordt verwijderd. Ratelend komt lang zaam de kist omhoog. Onge schonden stralend wit. Twee man vegen met borstels de rest jes duinzand weg. Een Antilli aanse vrouw die met de familie is meegelopen stapt naar voren en legt met een neef van Pim een bruin-zwart-witte doek met motieven op de kist. Gemaakt in Afrika van kamelenhaar, legt Marten later uit. Het heeft een symbolische betekenis. Wat weet hij niet precies, maar de doek mag niet mee het graf in. De vrouw, Sharline Werleman, begint te zingen in het Engels, Nederlands en Papiaments: „Goodbye oh Pim, oh Pim mijn verdriet is groot, oh Pim ik hou van jou, bedankt". Al zingend loopt ze weg. De witte lijkwagen rijdt voor met op het dak een grote bos zonne bloemen. Nadat de familie de kist in de witte lijkwagen heeft getild, gaat Eveline de Weijer, een nicht van Pim, zitten op een bankje. „Een beetje duizelig, maar het gaat", zegt ze terwijl ze een sigaret opsteekt. „Ik woon vlakbij vliegveld Zestienhoven, maar de nachtwake daar leek me niks. Dit is een mooie afslui ting." Ze had meer familie ver wacht. „Maar niet iedereen wil zoiets, hé. Het is net hoe je ge voel erover is." Pagina Binnenland: Meer over Pim Fortuyn driehuis/anp - Het stoffelijk overschot van Pim Fortuyn is gisteravond tijdens een rechtstreeks televisieverslag uit zijn tijdelijke graf in Driehuis gehaald. De kist is naar Rotterdam Airport gebracht, waar de familie een nachtwake houdt, voordat Fortuyn zaterdag zijn laatste reis maakt naar Noord-Italië, waar hij wordt herbe graven. Het was voor het eerst in Nederland dat de opgraving van een dode onderwerp was van een rechtstreekse televisie-uit zending. Nadat een kleine graafmachine het zand van de grafkelder had gehaald, kon het deksel er vanaf. De kist werd uit de kelder gehaald en in een witte rouw- auto met zonnebloemen geplaatst. Vervolgens gingen zeven dozen met fo to's, afscheidsbrieven, knuffels en andere spullen die belangstellenden hadden achtergelaten, het graf in. „Wat er nog ligt aan bloemen en geschenken wordt overgebracht naar Italië", aldus begraaf plaats-directeur Leo van Eijk. „Dat past er simpelweg niet meer bij." De kelder is daarna afgedekt met een granieten gedenkplaat met twee dichtre gels van Adriaan Roland Holst. De regels luiden 'Ik zal de halmen niet meer zien, noch binden ooit de volle schoven'. Toen de lijkwagen de begraafplaats ver liet, applaudisseerde het publiek dat zich langs de route had verzameld. De be langstelling in Driehuis voor het vertrek van Fortuyn was echter minder groot dan de gemeente Velsen had verwacht. De toegangsweg naar de begraafplaats was met dranghekken afgesloten. Langs de route naar Fortuyns laatste woonplaats Rotterdam en op viaducten boven de snelweg hadden zich honder den mensen verzameld om de rouwstoet voorbij te zien komen. De Stichting Beeld van Pim deelde langs de route A4-tjes uit. Daarin doet zij een beroep op belangstel lenden om een financiële bijdrage te le veren voor het verwezenlijken van een standbeeld voor Fortuyn in Rotterdam. haag/anp - De nieuwe fcsecretaris van Verkeer en lerstaat Schultz van Haegen 'dt verantwoordelijk voor de lerlandse luchtvaart. Zij zal de r ring van de nieuwe geluids- milieunormen en de inge- lame van de vijfde baan ;roi Schiphol moeten begeleiden, 'zal zij met minister Hooger- st van Financiën de gedeelte lijke privatisering voorbereiden. De Leidse WD-wethouder, van wie de ontslagbrief maandag in het Leidse gemeentehuis op de mat zal ploffen, wordt staatsse cretaris van Luchtvaart en Water staat, zo maakte ze gisteren zelf bekend na haar gesprek met for mateur Balkenende. Haar voor gangster, partijgenote De Vries, ging naast Waterstaat over de hoofdpijndossiers van de veilin gen van UMTS- en radiofrequen ties. Die zijn naar Economische Zaken verhuisd. Schultz heeft inmiddels al ge luncht met 'haar' aanstaande mi nister De Boer. „Dat is een hele aardige man. Ik denk dat we goed kunnen samenwerken", voorspelde het 32-jarige WD-ta- lent. Foto: Henk Bouwman door Jan Preenen voorhout - Voorhout is boos op de GGD. De ge meente is het niet eens met de beslissing dat kin deren in de regio Leiden in de tweede fase van de intentingscampagne tegen de meningokokken- ziekte alleen terecht kunnen in Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn. De GGD is bereid om ook op andere plaatsen te vaccineren, maar daarvoor moet (ongeacht het aantal kinderen) 2.700 euro per gemeente worden betaald. Voorhout is daar verbaasd en 'ontstemd' over. In een boze brief aan de GGD zegt de gemeente bin nen het eigen dorp te zullen vaccineren. Voorhout weigert zich vooralsnog neer te leggen bij het ex tra geld dat de gezondheidsdienst vraagt. Daarin krijgt de gemeente bijval van Voorschoten, dat over de extra kosten later wel wil strijden. In de brief aan de GGD wijst Voorhout erop dat het rijk geld beschikbaar heeft gesteld om een 'kostendekkende vaccinatie uit te voeren op lokaal niveau' en dat die bijdrage ook is bedoeld voor 'priklocaties'. Door dit geld aan te wenden voor andere doeleinden wordt volgens Voorhout onei genlijk gebruik gemaakt van rijksgelden. „Mini maal negentig procent van de doelgroep moet worden gevaccineerd. Door nu te kiezen voor drie in plaats van achttien priklocaties wordt dat per centage naar onze indruk niet gehaald met als consequentie dat u opnieuw kosten moet ma ken." Tijdens de eerste fase van de campagne is onge- Het is inmiddels traditie dat het Leidsch Dagblad in de zomerva kantie zijn lezers trakteert op een speciale zomerpagina. Dit jaar gaan de journalisten 'over zomeren'. Vijf weken lang schrijven ze dagelijks verhalen, columns en wetenswaardighe den die u de zomer doorhelpen. Zo staan in de serie 'De Uitkijk' uitstapjes beschreven. Elke journalist doet dat op zijn of haar eigen manier. Dankzij 'De Gevoelige Plaat' krijgen lezers de kans het ultieme vakantiege voel te tonen en te beschrijven. Maandag staat de eerste 'Over zomeren' in de krant Veel mensen klapten toen de witte lijk wagen passeerde. Bij Rotterdam Airport waren bijna duizend mensen samenge komen. De toegangsweg naar de termi nal was afgesloten voor verkeer. Op het vliegveld is de kist in een tijdelijk mortua rium geplaatst, dat voor deze gelegen heid is ingericht in een hangar. De fami lie houdt er een nachtwake, voordat de vermoorde Rotterdammer met het vlieg tuig naar Noord-Italië wordt gebracht. Het toestel maakt zaterdag eerst nog op lage hoogte een afscheidsrondje boven de Maasstad. amsterdam/gpd - De Europese en Amerikaanse beurzen heb ben een week met dramatische verliezen achter de rug. De Dow Jones gaf meer dan 7 procent prijs, de technologie-index Nas daq verioor 3,9 procent. Ook voor de Europese beurzen ver liep de week rampzalig. Amster dam bereikte dinsdag het laag ste punt in vijf jaar. De belang rijkste Europese beurzen gaven gisteren allemaal meer dan vier procent prijs. Duitsland en Frankrijk verloren zeifis meer dan vijf procent. De verliezen zetten maandag in met een mini-krach. Beleggers verloren opnieuw vertrouwen, ditmaal door nieuwe boekhoud schandalen en de goedkoper wordende dollar. Koersherstel leek woensdag en donderdag in zicht, maar de verliezen werden niet meer goedgemaakt. Gisteren zette de Europese han del over een breed front negatief in. In Amsterdam stonden de technologiefondsen en de finan ciële waarden zwaar in het rood. Het negatieve beleggerssenti ment in Amerika werd gevoed door tegenvallende prognoses van Microsoft en Sun en slecht nieuws van de Europese tech nologiebedrijven Ericsson en In fineon. Volgende week komen in de VS nieuwe kwartaalcijfers. Beleg gers twijfelen of die informatie wel betrouwbaar is nu ook bij farmareus Johnson Johnson een onderzoek loopt noordwijk - Een schuur aan De Klei, in de punt Noordwijk-Kat- wijk-Rijnsburg, is gistermiddag totaal verwoest door brand. Acht paarden in naburige stal len konden op tijd in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade aan de schuur en het woonhuis dat eraan vastzit, loopt in de tonnen. De brand ontstond rond half vier in de schuur, die tegen het woonhuis van de boerderij is aangebouwd. Omdat binnen het hooi tot aan het plafond stond opgestapeld, breidde de vlam menzee zich snel uit uit. Binnen een mum van tijd stortten het dak en een paar zijmuren in. Normaal gesproken staan in de boerderij een kleine twintig paarden. De meeste daarvan stonden al in de wei toen de brand ontstond. De acht die nog binnenstonden en een hond konden door oplettende be zoeksters uit de buurt van de vlammenzee worden gebracht. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, kon de schuur niet meer gered worden. Het woon huis liep aanzienlijke brand-, rook- en waterschade op. De brandweer is nog uren aan het nablussen geweest. Bij de brand raakte niemand gewond. Monaco - Simon Vroemen heeft tijdens de Golden League wedstrijd in Monaco voor een wereldprestatie gezorgd. De 33- jarige atleet uit Delft liep een Europees record op de 3000 meter steeple chase (8.06,91). Vroemen verbeterde de 18 jaar oude toptijd van de Fransman Joseph Mahmoud (8.07,62) kwam. Vroemen stelt met de prestatie nadrukkelijk zijn kan didatuur voor een gouden me daille bij de Europese kampi oenschappen, 6-11 augustus in München. parijs - De rel rond het eilandje Perejil (Peterselie) lijkt definitief voorbij. Marokko heeft volgens verwachting aangekondigd dat het niet zal overgaan tot wa pengeweld. „Oorlog is voor ons uitgesloten", aldus de Marok kaanse minister van buiten landse zaken gisteravond, na dat Spanje had aangekondigd het eilandje te verlaten als Ma rokko zich koest houdt. Als Spanje het eiland heeft verla ten, is er ruimte voor onder handelingen, aldus de minister. brussel - De Europese Unie heeft gisteren besloten de staal- oorlog met de Verenigde Staten voorlopig niet op het spits te drijven. Met het uitstel doet de EU een duidelijke concessie in de strijd met de VS, die op 20 maart een extra heffing voor importstaai invoerden. Voor Corns betekende dit een strop van miljoenen euro's. Zie pagina Buitenland (advertenties) veer negentig procent van de kinderen in de leef tijd van 1 tot en met 5 jaar en 15 tot en met 18 jaar ingeënt. Bijna iedereen kon daarvoor in de eigen gemeente terecht. Alleen de kinderen uit Valken burg, Warmond, Ter Aar en Zoeterwoude moes ten naar een andere plaats. Eind september ko men de 6- tot en met 14-jarigen aan de beurt en de zogeheten 'inhalers' die de afgelopen maanden nog geen prik hebben gekregen. In het algemeen bestuur van de GGD Zuid-Holland Noord (waarin alle zorgwethouders zitten) is op 3 juli besloten dat het aantal priklocaties na de zomer beperkt blijft tot drie. Op zijn beurt verbaast de Leidse wethouder Buij- ing, voorzitter van het dagelijks bestuur van de GGD, zich over de houding van Voorhout: „Voor hout heeft zelf bij die vergadering op 3 juli geze ten. Toen heb ik van die kant niets gehoord. In het eerste deel van de campagne hebben we waar schijnlijk quitte gespeeld, maar om een tekort in de tweede fase te voorkomen is voor deze opzet gekozen." Voorhout wil dat het algemeen bestuur van de GGD zich opnieuw over deze kwestie buigt. De gemeente kiest inmiddels voor vaccineren 'bin nen de eigen grenzen, maar zonder ons te binden aan een prijs'. Pagina R3: Gemeente verzet zich tegen besluit van GGD kijk voor een baan van nu /^v op www.exactpi.nl \Zs Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMC Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52,50 (i.v.m controle nabezorging) w Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi| automatische betalng <s mjn rT _L 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl .lA 'ij m.w.vuiNTni

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1