DUIN 8f BOLLENSTREEK )ok huisartsen en enioren op Zeehos i es bibliotheken gaan nauwer samenwerken Dui"PiePer wU duidelijkheid over toekomst springtij Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR €22,00 R5 terim-directeur schetst ideeën voor nieuwe wijk Leidsch DagbladAllCHIEVEN ANNO 1977 ANNO 1902 ZATERDAG 20 JULI 2002 Saskia Buitelaar vuk Op het terrein van het jnds Zeehospitium komen in ekomst mogelijk luxe senio- loningen en een gezond- gentrum. Interim-directeur Laat van het Zeehos voert over verkennende gesprek- met betrokkenen. aat is volop aan het werk wat hij noemt een 'vlekken- De 'vlekken' zijn de idee- lie het Zeehospitium heeft haar terrein. Dat krijgt vol- jaar een andere inrichting, iet revalidatiecentrum naar Leiden is verhuisd en alleen de vaste bewoners achterblijven. „Voor ons draait het om de be woners, maar als de gemeen schap aanvullende wensen heeft, staan wij daarvoor open." In elk geval bouwt het Zeehos een onderkomen voor een groep gehandicapten die beade mingsapparatuur gebruiken en twee wooneenheden waar tijde lijk twaalf mensen kunnen wo nen, in afwachting van de nieuwbouwplannen voor alle 130 bewoners. Onlangs werd duidelijk dat zowel de gemeente als omwonenden daarmee in stemmen. ehoefte aan luxere huisvesting ouderen' TWUK - In Katwijk, Rijns- ïrg en Valkenburg bestaat hoefte aan luxere ouderen- isvesting. Daarvan zijn acht nioren uit die dorpen over zij hebben zich ver- ligd in de stichting Woon- irgvoorzieningen voor seni- en. Onder hen is onder an- ire oud-burgemeester Bos n Katwijk, voormalig wet- mder De Haas-Kromhout t Rijnsburg en de Katwijkse pensioneerde huisarts H. honenberg. „Het is een int gezelschap van 55-pIus- sers", zegt de huisarts in nis- te, „dat senioren wil mobilise ren om vorm te geven aan de woonwensen die hier leven. Die wensen gaan verder dan de sociale woningbouw die er nu vooral voor ouderen is." De stichting heeft daarom on der andere contact gelegd met het Zeehospitium. De senio ren zoeken ook steun in de politiek. „We hopen dat dat balletje gaat rollen, zodat we als gesprekspartner kunnen meepraten over ontwikkelin gen rond ouderen." Als op termijn de twaalf gehan dicapten naar een andere plek op het terrein verhuizen, kun nen de gebouwen eenvoudig worden verbouwd tot senioren appartementen. Het Zeehospiti um heeft contact met een nieu we stichting voor seniorenhuis vesting in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. Het ontwerp voor de plannen, door Groosman en Partners, ligt al klaar. De Laat wil graag dat die twee gebouwen aan de Sportlaan kunnen worden gebouwd. Want dat houdt de mogelijkheden open om de rest van het terrein in te richten. „Als de woonunits midden op het terrein aan de Drieplassenweg komen, ligt er meteen heel veel vast." En dat is niet de bedoeling. Voor het Zeehospitium staat namelijk het belang van goede huisves ting voor de gehandicapte be woners voorop. In gedachten ziet De Laat hen straks in rijtjes woningen langs en haaks op de Drieplassenweg wonen. „De mensen willen zo gewoon mo gelijk wonen. Een eigen voor deur, het idee dat ze bewoner zijn van een buurt waar ze zelf hun weg moeten vinden, dat is heel belangrijk voor ze." Wat winkeltjes, voorzieningen en een gezondheidscentrum - waar Katwijkse artsen en therapeuten ook hun 'gewone' patiënten ontvangen - maken het plaatje compleet. Het Zeehospitium zoals dat er nu nog uitziet. Maar de directie heeft grote plannen. Foto: Frans Roomer Wat De Laat betreft gaat daarom alles wat er nu staat plat, inclu sief het oude hoofdgebouw, dat voor het Zeehospitium straks geen functie meer heeft. Daar over verschilt hij nog van me ning met de gemeente. Die wil het hoofdgebouw juist, op ad vies van de monumentencom missie, op de lijst van karakteris tieke panden zetten. Dan laat je een kans liggen, denkt de directeur. „Dit is een van de laatste plekken van Kat wijk waar nog iets kan." Een ho tel, een disco, een gemengde woonwijk, De Laat staat open voor suggesties, zolang het de belangen van zijn bewoners niet schaadt en geen oponthoud ver oorzaakt voor de nieuwe huis vesting. Zelf gaat het Zeehospiti um niets exploiteren. „We zijn geen projectontwikkelaar." Wel denkt hij aan een tijdelijke op- vanggelegenheid voor gehandi capten die elders wonen en er een tijdje tussenuit willen. „Het hoeft hier geen vakantiepark te worden, maar we willen het ook niet te eenzijdig bevolken." Na de zomer, als De Laat al zijn ideeën op een rijtje heeft, wil hij gaan praten met de gemeente. Want de wensen van de ge meente bepalen de omvang van zijn plannen. Vervolgens neemt hij de tijd om ook de buren van het Zeehospitium te betrekken bij de invulling van het terrein. Dorine van Kesteren x - Zes bibliotheken uit de en Bollenstreek gaan nau- samenwerken. Dat is vast- d in een intentieverklaring, de onderlinge banden te evigen hopen de bibliothe- le kwaliteit van hun dienst- ning te verhogen. Ook wil- ij op die manier tegemoet- in aan de eis van de rijks- leid dat een bibliotheek be- aar moet zijn voor mini- 35.000 mensen. bibliotheken van Lisse, dwijk, Noordwijkerhout, burg, Sassenheim en Voor- ondertekenen de intentie- iring. Hillegom doet dat niet omdat die bibliotheek meer ziet in samenwerking met Haar lem. Ook de grootste bibliotheek van de regio, die van Katwijk, doet vooralsnog niet mee. De Katwijkse voorzitter T. Ba- rendsz noemt de tekst van de verklaring 'te vrijblijvend en te vaag'. „De plannen moeten wat concreter worden. Wij willen meer zicht op de manier waarop de taken tussen de bibliotheken verdeeld worden en de financië le consequenties. Maar het is goed mogelijk dat Katwijk zich op de langere termijn wel bij het verband aansluit. We zijn in ie der geval wel aanwezig bij de vergaderingen." Voortaan stemmen de zes bi bliotheken hun beleidsplannen op elkaar af. Ook gaan zij een gezamenlijk onderzoek verrich ten naar de mate van tevreden heid onder de leden. „Dat zijn de eerste stappen", zegt W. Bosch, voorzitter van de biblio theek in Lisse. „Daarna denken we aan de uitwisseling van per soneel en het opzetten van een regionale website. Uiteindelijk is het de bedoeling om de taken te verdelen over de bibliotheken. Iedere bieb kan zich dan toeleg gen op een specifieke taak, ze hoeven niet meer alle functies in hun eentje te vervullen." De verschillende gemeenten moeten de samenwerkingsplan nen nog goedkeuren. De ko mende weken gaan alle biblio- theekbesturen op bezoek bij hun eigen gemeente. „Het kost geld om de ideeën uit te voeren. Toestemming van de gemeen ten is noodzakelijk, want zij zijn onze financiers." Bosch bena drukt dat de afspraken in een prematuur stadium zijn. Van de termen 'fusie' en 'duin-en bol- lenbestuur' wil hij niets weten. „Nee, dat gaat absoluut veel te ver. We hebben het over samen werking, niet over een fusie." Los van het samenwerkingsver band in de Duin- en Bollen streek gaan de bibliotheken van Katwijk en Rijnsburg meer taken gezamenlijk verrichten. Om te kunnen voldoen aan de eis van 35.000 inwoners, zoekt de bieb van Rijnsburg aansluiting bij de grote broer in Katwijk. „Katwijk gaat Rijnsburg ondersteuning bij het management geven", vertelt directeur M. Buwalda van de Katwijkse bibliotheek. „Dat is het begin. Op den duur zullen we steeds meer samen gaan doen." Volgens Buwalda hoeven de mensen in Rijnsburg niet bang te zijn dat de bibliotheek in hun dorp verdwijnt. „Die vestiging blijft gewoon bestaan. Ik denk zelfs dat de Rijnsburgse leden alleen maar baat hebben bij de samenwerking. De dienstverle ning in Rijnsburg wordt beter. Zo zal het mogelijk worden om schoolklassen te ontvangen in de bibliotheek en om boeken aan huis te bezorgen bij oude ren en gehandicapten." NOORDWUK - De Duinpieper is voorlopig uit de problemen. De school voor speciaal onderwijs in Noordwijk mag vanaf augustus een leegstaand lo kaal in basisschool Klaverweide gebruiken. Beide gebouwen staan aan de Stakman Bossestraat in de wijk Boerenburg. Daarmee is het aantal loca ties waar De Duinpieper les geeft op drie geko men. Twee jaar geleden kreeg de snel groeiende school al twee lokalen in Wakersduin aan de Hoogwakersbosstraat in Noordwijk aan Zee. ,Aan de ene kant zijn we blij met deze uitbrei ding, maar het is natuurlijk verre van ideaal dat we zo verspreid zitten", zegt Duinpieperdirecteur W. Pera. „Organisatorisch is het veel moeilijker dan wanneer je iedereen in één gebouw hebt. Daar komt nog eens bij dat we rond deze tijd dui delijkheid hadden willen hebben over onze toe komst. De collegepartijen hadden hoog in het vaandel staan dat al onze leerlingen zo snel moge lijk op één plek zouden worden ondergebracht, maar daarvan is nog niets terechtgekomen. Directie en bestuur van De Duinpieper hadden gehoopt dat ze vóór de zomervakantie zouden weten welke school op termijn van de Stakman Bossestraat zou verhuizen naar een nieuw ge bouw in Boechorst: de openbare Klaverweide, de rooms-katholieke De Schapendel of de protes tants-christelijke De Vierboet (onderdeel van Hof- fenne). Eerder is afgezien van een samenwerkingsschool met alle stromingen. Pera; „Als een van die scho len hier weg gaat, krijgen wij er lokalen erbij en zijn onze ruimtelijke problemen in één keer opge lost. Op een goede manier." jk is eerlijk, we hebben er niet over nagedacht. Maar :1 dat na de fusie van de «nten Katwijk, Rijnsburg 'alkenburg de voetballers van Rijnsburgse Boys ipioen worden, waar gaat dan de huldiging plaatsvinden? emeentehuis van de KRV- in komt ongetwijfeld te op het grondgebied dat itwijk en straks Rijndor- leet (zo gaat de nieuwe ge- ite heten, stellen we ons Daar zullen die Katwij- vel héél blij mee zijn, dat ien' uit Rijnsburg komen fin de prachtige tuin en t statige bordes, an dus niet, zeggen de ijkers - de 'haringkoppen'; is eerlijk - op voorhand, wat dan? Die Rijnsburgse moeten toch ergens feest- i als ze kampioen worden, dan geen burgerheester is (Van der Lee is dan ge- ideerd tot bode) en geen' entehuis, dan blijft toch alleen het bordes aan de ijkse Zeeweg over. en die ouderwetse rivali seer oplaaien. Als Rijnsbur- uiassaal komen feestvieren wijk gaat dat gegaran- fout en levert dat ouder knokpartijen op. allemaal te voorkomen, ion zorgen dat je de beste rs bij Rijnsburgse Boys aalt, zodat ze nooit kampi- sorden. Die Rijnsburgers en vroeger tenslotte ook ste voetballers uit Katwijk Yoem de naam van Huug ewiel en de Quick Boys- ingers beginnen weer te etanden. wijzer linnen mensen toch on- )aar zijn. Doet het nieuwe e in Noordwijk zijn uiter st om de hele raad over Bkomst te laten meeden- Burgemeester Cor de Ronde hangt het eerste label aan een verkeerd geparkeerde fiets bij station Voor hout. Voor de Openbare Ruimte is het beter als Voorhouters voortaan met de auto gaan. Foto: Dick Hogewoning ken en wat gebeurt? De opposi tie komt met forse kritiek. Er deugt in de ogen van de Pro gressieve Combinatie, de WD en de Christenunie vrijwel niets. Zij vinden dat Noordwijk Totaal en het CDA hun eigen puin moeten ruimen en al lang als enthousiaste wegwijzers met kant en klare oplossingen hadden moeten komen. Ongetwijfeld heeft die agressie ve houding te maken met de opstelling van de collegepartij en CDA en vooral Noordwijk Totaal. Die partij kondigde vóór, tijdens en na de verkiezin gen aan dat alles beter zou wor den. Besluiteloosheid zou met dit duo plaatsmaken voor daad kracht. Dat had, werd gezegd, niets te maken met machtswel lust en het lonken van het plu che, maar alles met aanpakken. In werkelijkheid is Noordwijk vier maanden na de verkiezin gen niets veranderd. Geen huis erbij, dezelfde boulevard, onge wijzigde kaalslag rond de Kerk straat en de Morgenster in het gebied met onder andere de Witte School straalt nog altijd niet. Wel is er een blauw boekje met veel vage beleidsvoornemens, maar dat werkt allleen maar als een rode lap op de oppositie. Die moet er nog aan wennen om dankbaar te zijn voor het feit dat zij nu om praktische re denen weer serieus wordt ge nomen en mee mag zoeken naar de juiste weg. Zoveel wij zer wordt Noordwijk er alleen niet van. Ruimte Voorhout heeft tegenwoordig een 'inspecteur openbare ruim te'. Hartstikke handig, zo ie mand. Iemand die oplet of mensen geen bende maken van hun eigen dorp. Nu kennen wij de Voorhouters niet als lui die hun eigen nest bevuilen. De meesten zijn blij dat ze in zo'n fijn, gezellig dorp wonen, de rest is forens en bij na nooit buiten te vinden. Be halve op weg van en naar hun werk. En dat levert nu juist een vreemd spanningsveld op. Bij 'openbare ruimte' hoort ook het milieu. Nu hebben ze daar in Voorhout weinig over te kla gen, midden tussen de velden (al dan niet bollen-). Het wordt landelijk aangemoedigd om met de fiets naar het werk te gaan. En braaf forensendorp Voorhout heeft daarvoor een uiterst geschikt station. Op de fiets naar de trein, kan het mi lieuvriendelijker? Daggetniet. En toch wil Voorhout wat doen aan al die fietsen bij het station. In het kader van de 'openbare ruimte'. De fietsenstallingen zijn altijd overvol, maar brave milieuvriendelijke Voorhouters die hun rijwiel dan maar aan een paal vastzetten, vinden vanaf deze week een label er aan of ze alsjeblieft iets anders willen verzinnen. Er is, zo blijkt, maar één oplos sing. Niet meer met de fiets, maar met de auto naar de trein. Voor korte eindjes de auto pak ken, dat ziet de overheid liever niet. Toch kun je in Voorhout weinig anders. Ga maar eens kijken. Fietsen stallingen te weinig, parkeer plaatsen genoeg. Is de inspecteur openbare ruimte ook weer tevreden. Rob Onderwater, Jan Preenen en Anton Diedrich uit de Woensdag 20 juli WARMOND - De toekomst van het gebouw 'De Burcht' aan de Herenweg is onzeker. Verenigingen die er de laatste jaren onderdak vonden, hebben te horen gekregen dat de huur beëindigd zal worden. De eigenaresse van het gebouw, de rooms katholieke kerk, wil het namelijk verkopen. De voorzitter van het historisch genootschap 'War- melda', de heer A.G. van der Steur, volgt de ontwik kelingen rond 'De Burcht' met zorg. Hij herinnert er aan dat het hier gaat om een gebouw dat op de mo numentenlijst staat. Die vermelding is echter niet zonder moeilijkheden verlopen. In 1968 nam het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk (CRM) het initiatief om het Jan Steenhuisje en 'De Burcht' op te nemen op de monumentenlijst. Het toenmalige college van B en W was het hiermee wat betreft 'De Burcht' oneens. Men voerde aan, dat de verkeerssituatie ter plaatse in de toekomst aanlei ding zou kunnen geven voor afbraak. CRM hield ech ter de poot stijf en tot genoegen van Van der Steur werd 'De Burcht' een monument Toch bleven de ge ruchten over afbraak de ronde doen. Zo zou 'De Burcht' bijvoorbeeld plaats moeten maken voor een parkeerterrein. De rooms katholieke parochie is ech ter tegenstander van afbraak. Ook het gemeentebe stuur voelt daar, volgens gemeentesecretaris C. Zoe temelk, niet voor. Het is echter niet van plan 'De Burcht' aan te kopen. Binnen het college van B en W bestaan wel ideeën over de toekomst van 'De Burcht'. Die zullen binnen afzienbare tijd worden meegedeeld aan het kerkbestuur. LEIDEN - Hoewel de provincie en de gemeenten Voorschoten en Leiden aandringen op spoedige aan leg van een nieuw station De Vink, zien de NS en de NZH pas een mogelijkheid daartoe als de Stevens hof bebouwd wordt. Alleen wanneer er woningen ko men in de Stevenshof (gebied langs de Rijndijk) zal een nieuw spoorwegstation ter hoogte van de Ste venshof en de Voorschotense wijk Noord-Hofland rendabel kunnen zijn, zo blijkt uit een rapport, opge steld door een commissie, waarin rijk, provincie, NZH, NS en genoemde twee gemeenten zitting had den. Maandag 19 Juli VACANTIE - De vacanties ?ijn daar, om zich geheel te wijden aan ontwikkeling'van het lichaam langs dien weg. Niet om 'eens lekker rustig te kunnen wer ken', maar om den geest uit te rusten en om het li chaam weer te prepareeren voor nieuwe inspanning. Rust voorden onvermoeiden hersenarbeider. Li chaamsoefeningen buiten zijn niet alleen nuttig, maar ook noodig. Niet iedereen is zoo gelukkig, dat hij de overmaat tot zich genomen voeding kan ver- LEIDEN - Het botulis- me lijkt dit jaar aan de Leidse regio voor bij te gaan, terwijl Rotterdam zo'n hon derd gevallen en Waddinxveen er ruim veertig heeft. Het feit dat.het met de zomer dit jaar wat tegenvalt speelt daarbij een grote rol. Foto: archief Leidsch Dagblad werken of uitscheiden. Bij velen is dit de bron voor een aantal ziekten der stofwisseling, vetzucht, jicht, rheumatisme, hartzieken. Maar men late de jeugd de vacantie ook uitvieren. Te angstige ouders bederven het kind. En dan een andere eisch: men late de kinderen gedurende de vacanties goed uitslapen. Vele van hen slapen gedu rende den schooltijd niet voldoende en worden ner veus, prikkelbaar dientengevolge. Men geven hun 10 a 11 uur slaap. Vroeg naar bed en direct na 't ontwaken opstaan zij de leus. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dogen na plaatsing 2,50 (voor e bij 16 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 È»A Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsel» Dagblad, Rooseveltatraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17