Vervuiling bedreigt drinkwater centrum De Stemming 'De hele stad vol plastic!' dessa strijdt door voor eropening cafégedeelte Passagiers lijn 15 willen halte op Breestraat terug DE STELLINGI )g plek bij imer 50 plus REGIO Critici hekelen wildgroei van bootjes in de Leidse singels Groenlinks: minima dupe van afschaffen OZB )olle Daan niet -Doie Melanie wel AC en - Odessa blijft strijden de heropening van het erste deel van het etablisse- il aan de Hogewoerd. Dat is g s Leidens Ontzet vorig jaar t w ast van de brandweer geslo- 'l omdat de zaak te brandon- 1 g is. Gisteren maakte café- naar B. Jansen de afwijzing de aanleg van een lk|( atsteiger aanhangig bij de ne missie beroep- en bezwaar- ma iften. Jansen is dit de zoveelste igrijpelijke beslissing van de Sente. Hij tast naar eigen ;en al sinds de gedeeltelijke ■m ing van zijn café annex j arestaurant in het duister rent de aanpassingen die hij t doen om heropening voor ka ir te krijgen. Een tweede ïtdeur aan de achterkant zijn zaak, is tot nu toe bui beschouwing gebleven bij eoordeling van de brandvei- id in zijn zaak. Waarom dat pal was, kon hij de com- 1 ieleden niet vertellen. Een steiger op de Nieuwe Rijn die de achterzijde van zijn café met de brug even verderop ver bindt lijkt hem een uitstekende vluchtweg in geval van nood. Maar de gemeente heeft een vergunningaanvraag voor dit bouwplan geweigerd. Volgens de woordvoerster van de ge meente is zo'n steiger juridisch niet mogelijk omdat daardoor onder andere de buren in hun privacy worden aangetast. Ook kan het niet omdat het een be schermd stadsgezicht betreft en een monumentaal pand. Wel heeft Jansen ondertussen toestemming van de gemeente gekregen om de brandveiligheid van zijn zaak op een andere wij ze te verbeteren. Maar tot nu is deze vergunningverlening een wassen neus. De brandveilig heidsfunctionaris wil Jansen niet vertellen hoeveel mensen na deze aanpassing in Odessa mogen worden toelaten. De woordvoerster van de gemeente beloofde dit uit te zoeken. (advertenties) BROMMOBILE NOVA door Annet van Aarsen leiden - NUON gaat alle waterlei dingen in het huizenblok tussen de Breestraat, de Choorlammer- steeg, de Botermarkt en de Mos- terdsteeg vervangen. Dat is no dig vanwege een oude bodem verontreiniging met het oplos middel tetrachlooretheen (ook wel Per genoemd), afkomstig van één van de voorgangers van de stomerij Palthe aan de Bree straat. Door de leidingen die er nu lig gen lekt het oplosmiddel het drinkwater in. Volgens de Mi lieudienst West-Holland zijn kleine - overigens ongevaarlijke - concentraties Per in het lei dingwater aangetroffen. Bij de bewoners en winkeliers in het gebied is de verontreiniging al enige tijd bekend. Zij kregen in mei het advies om telkens als ze langer dan acht uur geen wa ter hadden gebruikt de kraan vijf minuten open te draaien. „In één pand is Per in het drinkwa ter aangetroffen. Een concentra tie die onder de norm zit, maar het blijft een uiterst ongewenste situatie", zegt een woordvoer ster van de milieudienst. „De waterleidingen worden nu ver vangen door leidingen die de verontreiniging niet doorlaten, waarschijnlijk van metaal." Ook studeert de milieudienst op mogelijkheden om de verontrei nigde grond onder het huizen blok te saneren. Dat is een lasti ge operatie. „De grond kan niet zomaar worden afgegraven, want dan storten de huizen in", zegt de woordvoerster. „De ver ontreiniging staat bij ons te boek als een redelijk ernstige vervuiling die het predikaat ur gent heeft meegekregen. Op zich breekt tetrachlooretheen vanzelf af, maar daarbij kunnen weer andere stofjes vrijkomen die ook weer gevaarlijk kunnen zijn." De vervanging van de waterlei dingen, de eerste stap van de sa nering, is omkleed met veilig heidsmaatregelen, omdat tetra chlooretheen in de lucht kan vrijkomen als er in de grond ge graven wordt. De mannen van NUON doen straks hun werk in beschermende pakken en gra ven de leidingen stukje bij beet je uit om te voorkomen dat gro te concentraties ineens vrijko men. Tijdens het werk worden constant luchtmetingen verricht en ook de GGD is bij de sane ringswerkzaamheden betrok ken. NUON begint in september met de vervanging van de wa terleidingen. HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 Boeren moeten niet langer gesubsidieerd worden. Geel uw mening www. leidschdagblad .nl leiden - Inwoners van Leider dorp en de Stevenshof willen 'hun' bushalte op de Breestraat terug. Twee bewoners maakten om die reden gisteren bezwaar tegen de nieuwe dienstregeling die een half jaar geleden werd ingevoerd. Sinds die tijd rijdt de bus tussen Leiderdorp en de Stevenshof, lijn 15, niet meer over de Breestraat maar over de Langegracht. Ook duurt de rit vanaf de Span- jaardsbrug, waar bezwaarmaker Noach woont, een stuk langer via de nieuwe route. In het klei ne half uur dat de bus er nu over doet kan de 80-jarige be woner deze twee kilometer ook lopen. Maar, tekende hij daarbij aan, voor veel leeftijdgenoten is die 400 meter van de nieuwe haltes aan de Pelikaanstraat en de Prinsessekade naar het stad huis al veel te ver. Ook moeders met kinderen zijn gedupeerd door de nieuwe dienstregeling. Stevenshofbewoner Osinga be treurt de omlegging van de rou te eveneens. Bij de bouw van de wijk is afgesproken dat het openbaar vervoer goed geregeld zou worden en daar getuigt deze verandering volgens hem niet van. Hij vindt dat de Stevenhof achtergesteld wordt, aangezien veel andere wijken wel een halte voor het stadhuis hebben. Dat de gemeente minder bussen door de Breestraat wil is bij hem bekend. Maar hij begrijpt niet dat dit beleid ten koste gaat van de bewoners uit de Stevenshof. „Zelfs de bus uit Voorschoten stopt vier keer per uur voor hét Leidse stadhuis." Een woordvoerder van de ge meente benadrukte voor de commissie beroep- en bezwaar schriften dat dit de beste uit komst was van de herschikking en omlegging van de busroutes. Een fijnmaziger vervoersnet, met meer haltes, kost volgens hem veel meer geld en dat heeft Leiden niet. Het alternatief is minder bussen per uur. Meneer Noach wilde daar wel voor teke nen. De commissie beroep- en bezwaarschriften buigt zich de komende weken over deze be zwaarschriften. Ook huisartsen en senioren op Zeehos ien - Bij een aantal activitei- voor 50-plussers 'Zomer 50 V is nog plaats. In het buurt - in de Kooi worden maan- [29 juli van 10.00 tot 11.30 de fijne kneepjes verteld het bloemschikken. Vrou- idie willen leren hoe be lde klussen in huis moeten 115 den gedaan, kunnen 's mid- N sin het Leidse Volkshuis 14.00 tot 16.00 uur boren, acfcn of timmeren. Voor wie dj; er wil zingen of dansen is er lag 2 augustus in buurthuis jlo aan de Zaanstraat van 10 tot 16.00 uur Countryline is en van 14.00 tot 16.30 uur er gezongen worden. Dins- (30 juli wordt er een excur- laar Noord Holland ge- met onder meer een be an de Zaanse Schans, iderdag 1 augustus staat er Molentocht op het pro- nma. Wie aan deze activi- :n of excursies wil meedoen zich inschrijven in het wijk- n.rfccecentrum Vogelvlucht T] de Boshuizerlaan, dagelijks J 9.30 tot 12.30 uur. P* LEIDEN door Wijnand Noot leiden - Aanlegsteigers en ple ziervaartuigen ontsieren de Wit te Singel en Zoeterwoudsesingel steeds meer. Zo oordeelt een groeiend aantal Leidenaars, dat zich zorgen maakt om een uniek stedelijk landschap. Tussen 1994 en 2001 is het aan tal gehonoreerde aanvragen voor een ligplaats in heel Leiden toegenomen van 349 naar 1394. De raadscommissie Vervoer en Economie stuurde een gemeen telijke nota onlangs terug, nadat insprekers die als 'te vaag' had den afgewezen. Een nieuw plan ligt inmiddels klaar, maar komt pas na het zomerreces aan de orde. In het hoogseizoen van de pleziervaart komt dit uitstel de betrokkenen slecht uit. Tot de verschijning van het nieuwe lig plaatsenplan ligt de uitgifte van vergunningen stil. Tot nog toe was het mogelijk om waar ook in Leiden een aan legplaats te verkrijgen. Het lig plaatsenplan moet daar veran dering in brengen. De nota stelt richtlijnen voor de afmetingen en staat van onderhoud van bo ten en steigers. De stadskanten van de singels moeten vrij blij ven. Dat is echter volgens som migen niet genoeg. Koen Par- mentier bijvoorbeeld, die met zijn bedrijf Schuitje Vaart sinds 1984 rondvaarten door de Leid se grachten verzorgt, roept al ja ren dat het stadsbestuur hele maal geen ligplaatsen in de sin gels moet toestaan. Uniforme steigers Parmentier schreef een in spraakreactie aan de gemeente raad, waarin hij zijn ongerust heid toelicht. „Wethouder Van der Sande stelt als richtlijn dat je over de boten heen moet kun nen kijken. Maar als daar een knalgeel ding ligt in het riet, maakt het niet veel meer uit of ik er overheen kijk of niet. Ook moeten er uniforme steigers ko men. Maar uniform of niet: stei gers aan zachte oevers leveren schade op. En zijn die steigers aan bepaalde boten gebonden? Het plan is onduidelijk." Van de tegenwerping dat de Leidse wa teren gemaakt zijn voor gebruik, is Parmentier niet onder de in druk. „Vanouds is de singel een verdedigingswerk. De raadsle den weten niet waar ze het over hebben. Ik heb hun een rond vaart aangeboden, maar dat ging natuurlijk niet door." Paul Groenen van sleepvaartbe- drijf Groenen maakt zich ook zorgen. Als leverancier van ter- rasboten ergert hij zich vooral aan het plan om ligplaatsver gunningen uit te delen op plek ken die voor bedrijfsvaartuigen zijn gereserveerd.Als die er een keer niet liggen, betekent het niet dat de plaats vrij is." Het voornaamste wat hij in de terug verwezen nota mist, is een sanc tiebeleid. De meest gehoorde kritiek op de wildgroei blijft de aantasting van het landschap. Architect Reinier Verbeek gruwt ervan. „De hele stad vol met plastic! Het estheti sche aspect komt in de gemeen telijke overwegingen niet voor. Er zijn beschoeiingen geslagen aan de singels: dan is het dus niet de bedoeling dat er steigers worden geplaatst. De beroeps vaartnota van een paar jaar ge leden ging ervan uit dat Leiden 'vol' is. En nu?" Het Galgewater en de Zijlsingel bij de Meelfabriek zijn volgens Verbeek bij uitstek geschikt als ligplaatsen voor klassieke vrachtschepen die nu voor de recreatie worden gebruikt. „Je zou moeten kijken naar wat er Een pleziervaartuig in het riet aan de Zoeterwoudsesingel. Foto: Mark Lamers vroeger lag", meent hij. De Apo- en kleine snelle motorboten, redelijk positief over de kansen concept 'Leiden waterstad' is, thekersdijk is naar zijn mening „Van der Sande is een daad- dat er een min of meer bevredi- denk ik, niet strijdig met de be- heel geschikt voor roeibootjes krachtig wethouder, dus ik ben gende regelgeving komt. Het scherming van de singels." maar op het idee was gekomen om dat te doen. En zonder dat iemand het ooit in de gaten had gehad. Dat de OZB in Leiden alleen in naam nog bestaat waren wij ook nooit te we ten gekomen als CDA, LPF en WD niet in hun regeerakkoord hadden vastge legd, dat die belasting over een paar jaar wordt afgeschaft. Dat leidde tot enige paniek bij gemeenten die hun in komsten drastisch zagen afnemen. En die paniek was weer aanleiding voor een studie van het Erasmus Studiecen trum voor Belastingen van Lokale Overheden, het EBSL. Het studiecentrum kwam tot de con clusie, dat vooral Leiden het slachtoffer wordt van het afschaffen van de OZB. De gemeente zou zomaar 16 miljoen euro per jaar mislopen. Rampspoed en narigheid. Als er zoveel moet worden bezuinigd zou de buikriem tot stikkens toe moeten wor den aangehaald. Maar het verwachte geween en gekners van tanden op het Leidse stadhuis bleef uit. Wethouder Van der Sande, de man die op de centen moet letten, reageerde opmerkelijk luchtig. En toen kwam er een hele rare aap uit de mouw. Als de OZB wordt afgeschaft voert Leiden gewoon de afvalstoffen heffing en het rioolrecht weer in, zei Van der Sande. En dan haalt de ge meente niet minder, maar juist meer geld binnen. Niet veel, weliswaar, maar toch... Leiden stopte een paar jaar geleden de afvalstoffenheffing, het rioolrecht en de OZB in een grote pan, roerde er wat in en zo ontstond de 'Leidse belasting mix'. Naar nu blijkt is in die soep de OZB gewoon verdwenen. Want als je dat ingrediënt uit de soep haalt heb je niet minder, zegt Van der Sande. We leven in een wonderlijke wereld. Eén zekerheidje is er nog. Als een over heid je een voordeeltje belooft, dan krijg je dat voordeeltje niet. Als Leiden 16 miljoen nodig heeft dan haalt de ge meente dat binnen. Met of zonder OZB. Linksom of rechtsom. Tekst: Robbert Minkhorst en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Robbert Minkhorst leiden - Groenlinks vreest de nadelige gevolgen voor de mini ma als over een paar jaar de on- roerendezaakbelasting (OZB) wordt afgeschaft. Het CDA denkt dat het wel meevalt en vindt dat met een herinvoering van de afvalstoffenheffing en het rioolrecht het Leidse belasting stelsel 'groener wordt'. Groenlinks heeft het OZB-on- derzoek van de Erasmus Uni versiteit direct aangegrepen om schriftelijke vragen te stellen. De collegepartij wil van burgemees ter en wethouders weten wat hun standpunt is over het af schaffen van de OZB. Ook wil de partij weten wat de precieze ge volgen van de afschaffing zijn voor de minima, en de groep met een inkomen daar net bo ven. Het Erasmus Studiecentrum voor Belastingen van Lokale Overheden (EBSL) bestudeerde de effecten van het afschaffen van de huizenbelasting voor ge meenten. Leiden komt er van al le onderzochte steden het slechtst vanaf. De gemeente moet het volgens het onder zoeksinstituut jaarlijks met 16 miljoen euro minder doen. In een eerste reactie bestreed de Leidse wethouder van financiën, WD'er R. van der Sande, die uitkomst. Als de OZB vanaf 2005 verdwijnt, voert de gemeente opnieuw reinigingsheffingen in, die nu in de huizenbelasting zijn verrekend. Van der Sande zegt dat dat ieder jaar zo'n 16,5 tot 17 miljoen euro oplevert. Het ESBL houdt echter vol dat Leiden financieel nadeel onder vindt. De opbrengsten van het rioolrecht en de afvalstoffenhef fing maken het verlies maar voor een deel goed. Dat denkt ook CDA'er J.J. de Haan. Omdat hij wel denkt dat de gevolgen voor Leiden niet zo ernstig zijn als het studiecentrum voorspelt, zocht hij na publicatie van het onderzoek contact met het insti tuut. Het ESBL antwoordde dat 'het nadeel in Leiden iets lager zal zijn' als de stad andere be lastingen herinvoert. Het is een verfijning die het ESBL niet wil de aanbrengen, omdat het voor al om de boodschap ging: af schaffing van de OZB kon nog wel eens een kat in de zak blij ken. „Verfijning", reageert De Haan, „ik vind dat nogal essentieel. Ei genlijk zegt het ESBL het cijfer voor Leiden is niet betrouwbaar. Volgens mij valt het met de schade wel mee." Van der San de gelooft hij overigens ook niet. „De afvalstoffenheffing zal het verlies niet helemaal goedma ken." Met het opdoeken van de hui zenbelasting spekt het rijk straks vooral de Épgere inkomens, vindt GroenHnks. Minima gaan er op achteruit, vreest fractielei der D. van den Bosch. De belas tingmix heeft als doel om 'de zwaarste schouders de zwaarste lasten te laten dragen'. Deze vorm van inkomenspolitiek ver dwijnt. Van der Sande en De Haan wij zen erop dat de herinvoering van reinigingsrechten het Leidse belastingstelsel groener maakt. Het principe van 'de vervuiler betaalt' gaat tellen. „Hoe groen wil Groenlinks eigenlijk zijn? Het is een milieubelasting", zegt De Haan. Van den Bosch weerspreekt dat zijn partij niet groen zou zijn. „De afvalstoffenheffing en het rioolrecht worden een nominale premie. Als je in percentages van het inkomen heft, krijg je een eerlijkere premieverdeling. Anders is die heffing voor de één een gigantisch bedrag, en voor de ander een schijntje." met haar weg? Ging de samenwerking met VW-coryfeeën Kees Klerks en Tjeerd Scheffer nou zo fantastisch? Misschien wel, misschien niet, maar dat zeiden de politici niet die reageer den op de aanstaande benoeming van Schultz tot staatssecretaris. Ze verdron ken stuk voor stuk in Melanie's ogen. Liefde maakt blind, zeggen ze weieens. Soep We leven in een wonderlijke wereld. Landen die worden geregeerd door vol wassen mensen voeren oorlog om een steenklomp in de Middellandse Zee, doden verschijnen op hun eigen begra fenis, er woeden sneeuwstormen in Zuid-Afrika en boswachters steken bos sen in brand. Maar het kan altijd gekker. In Leiden bij voorbeeld, waar, naar nu blijkt, de onroerendezaakbelasting al was afgeschaft voordat de WD zelfs ner voor Daan Sloos dat hem niet vraagd om minister of staatssecre- te worden voor de LPF. Hij had ngetwijfeld gedaan, as het maar om zo in de buurt te ien zijn van zijn grote idool: Mela- ichultz van Haegen-Maas Gees- lus. Tranen rolden over zijn wan- toen Sloos' favoriete wethouder is op het namenlijstje van WD- rGerrit Zalm prijkte. Mooie Mela- us wel, en dolle Daan niet. •aans gemoed paste in die dagen réén plaat. Hij had hem kort na 6 gekocht. Een gouwe ouwe van Dol- iton, het prachtige You are (my ration)'. En droevige Daan zong levende stem mee. krant had hij laten optekenen dat VD-politica toch echt fantastisch en dat ze voor het hogere Haagse in de wieg was gelegd. „Ik ben naai weg van d'r", bekende de oerder van Leefbaar Leiden, i euforie is Sloos nooit vreemd, voor een lid van de oppositie is lakkeloos meehelpen aan het op- elen van een liberale wethouder wel een rare figuur. Hij was overi- riiet de enige. De kritische bijdra- nCDA-leider Wim Bleijie bestond e constatering dat de jonge Mela- el een beetje snel de Leidse poli- Bdiet roord bedrog wilde Bleijie niet horen. Maar hoe noem je het dan, elanie in een tv-documentaire ;en dat ze 'nog lang niet klaar is' in van n, net nadat tante Annemarie Jor- e* a had verklapt dat Melanie wel von 'naar Den Haag zou worden ge- Overmacht? is dat toch? Niet eens een zure op ing ('ze konden vast geen betere in'), laat staan de suggestie dat de 'zeker niet genoeg vrouwen' onder ididaten kon vinden. Nu zijn opmerkingen onder de gordel, en L mden ze in de Leidse politiek r parkeerbeleid dan zo gewel f-ópen alle ondernemers in de stad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13