LEIDE Gemeente koopt Stathuys van LWO askruis verziekt nachtrust Bezoekers Slaaphuis overnachten noodgedwongen in de openlucht 'Van de juf moeten we toch ons best doen' op uw \&C collega's? REGIO R1 Problemen bij verhuizing De Binnenvest ivisiestoring siden ke jongeren r Roemenië Schooltuin De Dolfijn maakt na twaalf jaar plaats voor huizen ige celstraf geëist tegen onverbeterlijke fietsendief Rwandees moet mogelijk jaren op proces wachten Bül^ge/ce/ren www.autoheemskerk.com vrijdag 19 JULI 2002 Gloednieuw fkomen voor Iredders tgeest kan en Haaswijk lis kwijt door Eric-Jan Berendsen leiden - Twee dakloze bezoekers van het Slaaphuis hebben deze week noodgedwongen twee nachten in de openlucht moeten door brengen vanwege problemen rond de verhui zing van het opvanghuis. Omdat het oude Slaaphuis aan de Nieuwsteeg dinsdagochtend werd gesloten, maar het nieuwe onderkomen aan de Breestraat nog niet klaar was, kwam er dinsdagavond een groep thuislozen in de pro blemen. Een aantal is opgevangen bij de Cri sisopvang in de Rembrandtstraat, anderen werden ondergebracht bij vrienden of beken den. Twee moesten noodgedwongen de nacht buiten doorbrengen. Een medewerker van Stichting De Binnenvest, die het Slaaphuis beheert, spreekt van over macht. „De verbouwing van het pand was door ons uitbesteed aan een woningcorpora- tie. Tot maandagavond werd ons verzekerd dat alles in orde was. Dinsdag bleek echter dat er geen sleutels van de in- en uitgang aan de Boommarkt beschikbaar waren, dat de beveili gingscamera's niet werkten en dat de vloerbe dekking nog niet overal was gelegd. Een moge lijkheid om de bedden terug te brengen naar de Nieuwstraat was er niet meer. We hebben toen van alles geprobeerd om toch iedereen onder te brengen voor de nacht Helaas is dat in twee gevallen niet gelukt" De Binnenvest heeft de gedupeerden excuses aangeboden. Wethouder H. Buijing (PvdA/Welzijn) vindt het Vervelend' dat de verhuizing problematisch is verlopen, maar legt de verantwoordelijkheid bij De Binnen vest Gisteravond hebben de thuislozen voor het eerst de nacht aan de Breestraat doorgebracht In het Slaaphuis kunnen maximaal 12 daklo zen overnachten. Vanaf 20.00 uur zijn zij wel kom. De volgende ochtend na het ontbijt moeten zij voor 09.00 uur het onderkomen weer verlaten. -Veel televisies in Lei- jn gisteren tijdelijk op gegaan. Dit was het ge in werkzaamheden aan ofdnet in Leiden. Heel lis gedurende de dag pijnlijk geplaagd door ortdurende storingen, een woordvoerder van uaatschappij Casema. guliere onderhoud aan I vergt echter maar een cnadrukt hij. I- Een groep van 20 jon- jiit Leiden en omgeving tt zondag met de trein estad Targu Mures in pnië voor een werkvakan- jworden betrokken bij di- lulpverleningsprojecten Sopgezet vanuit een dia- [centrum, vergelijkbaar k Bakkerij aan de Oude [Leiden. Het gaat om heen bejaardenhuis, op en straatkinderen, hulp pte, arme gezinnen, ^verdeling en beperkte bleging. De groep be ft scholieren, studenten tkende jongeren die rea- op een oproep van het ndiaconaat van de Her- Gemeente en Gerefor- Kerk in Leiden. Zij be un reis zelf. De jongeren ,7 augustus weer terug in door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) verkoopt het voor malige jongerencentrum 't Stat huys aan de gemeente. Leiden bekijkt of het pand aan de Bree straat past in de plannen voor het Aalmarktgebied. De LWO ge bruikt de opbrengst om het (ne gatieve) eigen vermogen aan te Leiden betaalt 613.000 euro aan de LWO. Dat is een fors bedrag, omdat het pand in slechte staat verkeert Bovendien zit er asbest in het gebouw. Een noodzakelij ke renovatie en verbouwing kost miljoenen euro's. In 1997 wer den die kosten geschat op vier miljoen gulden. Als jongeren centrum had 't Stathuys geen toekomst meer, omdat de LWO de renovatie in 2000 al niet kon betalen. Wethouder H. Buijing (PvdA- /welzijn) zegt dat het jongeren werk in de stad weer een vaste uitvalsbasis moet krijgen. Sinds de sluiting van 't Stathuys (na de ontdekking van asbest) staat dat op een laag pitje. De wethouder denkt aan onderdak bij het LVC, maar dat hangt onder meer af van de plaats die het uitgaans centrum krijgt in het definitieve plan voor de Aalmarkt Behalve 't Stathuys stoot de LWO het vroegere buurthuis het Mierennest aan de Morsweg af. Het gebouw wordt op de markt te koop aangeboden. Buijing heeft overwogen om ook dat pand over te nemen. Maar voor de bestemmingen die de wet houder in gedachten had, een kinderdagverblijf of een thuis basis voor verschillende vereni gingen, is het gebouw onge schikt Voor de verkoop van de twee onderkomens had de LWO toe stemming van de gemeente no dig. Die heeft de instelling deze week gekregen. Buijing vindt dat hij nu met een gerust hart 'het dossier LWO' kan sluiten: „De LWO gaat nu een zonniger toe komst tegemoet Dit betekent een doorbraak." Voor LWO-personeel dreigden ontslagen, omdat de welzijnsin- stelling in geldnood zat. De LWO heeft een negatief eigen vermogen. Bezuinigingen waren niet genoeg. Uiteindelijk is de gemeente een paar keer bijge sprongen, onlangs nog met een bijdrage van 240.000 euro. „Dat geld is bedoeld om de LWO te helpen een zelfstandiger toe komst tegemoet te gaan", aldus Buijing. In het kielzog van de onderhan delingen over 't Stathuys, het Mierennest en de extra financië le bijdrage zijn ook afspraken gemaakt over de nieuwe ver houding tussen het stadsbe stuur en de welzijnsinstelling. Die moet helder en zakelijk wor den. „Ik heb inzage in de huishou ding geëist", zegt Buijing. „Een instelling als de LWO mag na tuurlijk geen negatief eigen ver mogen hebben. De gemeente heeft nu een groot deel van de financiële problemen weggeno men bij de LWO. Ze moet haar rol nu ook naar behoren kun nen vervullen." Directeur G.J. Comel van de in stelling is opgelucht. „We heb ben onze organisatie nu op or de. Wel hebben we zelf sowieso al drie ton aan bezuinigingen opgehoest Dat betekent dat er volgend jaar minder welzijns werk is. We mogen dat niet ver geten." De leerlingen van basisschool De Dolfijn werkten gisteren voor de laatste keer in hun tuintje. Foto: Hielco Kuipers lg/leiden - Tegen een 26-jarige Lei- bij de Haagse rechtbank een cel tien maanden geëist, omdat hij in en maart van dit jaar meer dan fietsen heeft gestolen in Leiden en orp. '5 verslaafd aan cocaïne. Hij is tallo- veroordeeld voor diefstal van fiet- andere zaken. De onverbeterlijke lief was net drie maanden uit de ge- 1, toen hij weer werd opgepakt De itelde openhartig hoe hij te werk ij klom over schuttingen van tuinen, a de tuin een mooie fiets zag staan of chuur niet op slot stond, ging hij op renpad. De Leidenaar beweerde dat deuren of sloten van fietsen open brak en dat hij alleen maar nieuwe tweewie- Iers stal. „Voor oude rotzooi kreeg ik hoog stens drie euro", zei hij. Officier van justitie Schuijer wist niet goed wat voor straf ze moest eisen. Het liefst had ze de man een verplicht afkickprogramma opgelegd, maar dat mag ze niet eisen in Den Haag. De Leidenaar is zijn criminele loop baan zelf ook meer dan zat Hij wil graag af kicken, zodat het niet steeds nodig zou zijn om op criminele wijze aan zijn geld te ko men. De man heeft de neurologische aan doening MS (multiple sclerose) en lijdt aan hevige pijnen. Op advies en recept van de huisarts rookt hij jointjes om de pijn te ver lichten. In een afkickcentrum zou hij dat ab soluut niet meer mogen. Hij zou dan andere zware pijnstillers moeten slikken. „Ik wil die rommel niet slikken. Mijn lichaam gaat al zo hard achteruit door mijn ziekte", zei de man. Hij begreep niet waarom verslaafden in een kliniek wel methadon krijgen en waarom hij geen joints zou mogen roken om van zijn pijn af te komen. De aanklaagster begreep op haar beurt niet waarom hij geen pijnstil lers wilde slikken, terwijl hij zijn lichaam wel verziekte met cocaïne. £e zag geen reden meer om een deels voorwaardelijke straf op te leggen, omdat de man bleef weigeren om de wiet af te zweren. De verdachte schrok van de hoge eis van tien maanden ceL De rechtbank doet over twee weken uit spraak. door René van Zoen leiden - De schooltuin van ba sisschool De Dolfijn in de Zee heldenbuurt moet van de ge meente Leiden verdwijnen, want er komen woningen. Al twaalf jaar gebruiken leerlingen de tuin, die verscholen ligt ach ter een huizenblok in de Ooster dwarsstraat Ze leren daar om te gaan met de natuur, die verder nauwelijks aanwezig is in de buurt Elke donderdagmiddag werken de leerlingen uit groep vijf van De Dolfijn in hun schooltuin. Ze wieden het onkruid, schoffelen de grond, graven een vijvertje of spelen op het grasveldje. Elke leerling heeft zijn eigen perkje van één meter breed en vijf me ter lang. „Sommige kinderen zijn liren achter elkaar op hun knieën aan het werk", vertelt vrijwilligster Inge Stallinga (53), die de jonge tuiniers begeleidt. .Andere kinderen zijn minder enthousiast Je kunt het verschil in de tuintjes goed zien." Op het perkje van de negenjari ge Tiffany Knol ligt een openge vouwen vuilniszak in een kuil. Haar zelfgegraven vijvertje is drooggevallen. Ze is bezig sla uit de grond te halen. Nu de vakan tie voor de deur staat, is het oogsttijd. De sla en andijvie zijn al rijp, de aardappelen nog niet De scholiere heeft plezier aan het werken in de tuin. „Het planten is heel leuk. En ook dat je de oogst mee naar huis kunt nemen." Klasgenootje Amanda Sloos haalt onkruid weg. „Dit is de laatste keer, maar de juf zei dat we toch ons best moeten doen." De kinderen krijgen van Stallinga een diploma voor hun werk in de schooltuin. Stallinga is hovenier van beroep. Twaalf jaar geleden is ze begon nen met de tuin op een deel van het terrein van een oude potten bakkerij. „De gemeente had het terrein gekocht, maar deed er niets mee. Ik wilde kinderen kennis laten maken met de na tuur. Hier in de buurt staat geen enkele boom. De leerlingen zijn verantwoordelijk voor hun eigen tuintje. Ze zitten met hun han den in de grond en leren hoe moeilijk het is iets te laten groei en. Daardoor hoop ik dat ze meer respect krijgen voor de na tuur en leren dat natuur niet vies is." Stallinga vindt het jammer dat de tuin moet verdwijnen. Haar werk heeft inmiddels zijn vruch ten afgeworpen, want een aantal oud-leerlingen is hovenier ge worden. De school heeft een brief gekre gen van de gemeente, waarin staat dat de kinderen de tuin vanaf 1 juli niet meer mochten gebruikt. Volgens Stallinga heeft de gemeente de grond verkocht aan bouwbedrijf Jobo. „Muse um De Lakenhal, dat van de ge meente is, wilde uitbreiden in panden die Jobo in bezit had. In ruil voor de verkoop van die panden, mocht Jobo stukken gemeentegrond kopen. Waaron der onze tuin. Ik weet niet wat de plannen van Jobo zijn, maar de gemeente wilde hier zestien huizen bouwen." Stallinga weet niet of de school een nieuwe tuin krijgt De kans daarop lijkt klein: „De gemeente zegt dat ze heeft gezocht, maar niets kon vinden in de buurt" rden er compleet ge- van, de farrulie Hu Elke [avond tussen 20.00 en uur wordt er namelijk s voor hun winkel en bo oing aan de Pieterskerk- iteeg door de gemeente iskruis geplaatst Het uri- ordt de volgende morgen cht uur weer weggehaald, terdag op zondag her iet ritueel zich. Geduren- weekeinde is het kunst- ssoir echter het doelwit Ie nachtelijke stappers openbare wc zo'n beetje illes gebruiken, behalve in te plassen. Het gevolg? De familie Hu doet 's nachts geen oog dicht door de herrie rond de pisbakken en vanwege de agressie van dronken feest vierders. In de Pieterskerkchoorsteeg op de hoek met de Langebrug runt de familie Toko Asia. Pal tegen over de winkeldeur wordt op vrijdag het plaskruis neergezet. Nou heeft de familie Hu in de Diefsteeg ook nog het bekende restaurant Woo Ping. Zij maken dus lange werkdagen, maar doen dat met plezier. Dat ple zier wordt echter in het week einde danig vergald door dat plaskruis. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waaisenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 „Het plaskruis wordt niet ge bruikt waar het voor bedoeld is", vertelt Sandra Hu. Zij woont samen met haar ouders en an dere familieleden boven Toko Asia en is bedrijfsleidster van Woo Ping. „In plaats van er in te plassen, schoppen voorbij gangers er tegenaan. Het plas kruis wordt regelmatig omge gooid of-getrapt en vervolgens tegen de muur gesmeten. Dat heeft als resultaat dat wij in het weekeinde bijna geen oog meer dicht doen. Mijn ouders niet, onze kinderen niet en ik ook niet." „De kleintjes zijn inmiddels bang voor de herrie op straat", aldus Hu. „Ze schrikken zich een hoedje als dat plaskruis weer eens tegen de muur wordt geschopt en beginnen te huilen. De volwassenen gaan na hun werk rond één uur 's nachts sla pen, maar worden tegen drie of vier uur steevast wakker door de ellende op straat Dan is het gedaan met de nachtrust." Als de familie de volgende och tend slaperig beneden komt om in de toko te werken of naar het restaurant te gaan, dan stinkt het in de steeg verschrikkelijk naar de urine. „Dat betekent dus schrobben met water en chloor'', weet Hu. „Elke zater dag- en zondagmorgen staan we hier de straat schoon tema ken. Plaats dat plaskruis op de hoek van de Pieterskerkchoor steeg en de Breestraat Daar is in ieder geval meer sociale con trole, want daar staat die wc meer in het zicht van voorbij gangers." Het plaskruis in de Pieterskerchoorsteeg voor Toko Asia is voor de bewoners van de boven de winkel gelegen woning, de familie Hu, een bron van ellende. Foto: Eric Taal Telefoontjes van de familie Hu naar het stadhuis hebben tot op heden geen resultaat gehad. „De ene keer word je eindeloos doorverbonden, de andere keer krijg je mensen aan de lijn die van niets weten en weer een andere keer wordt er gezegd dat de gemeente actie gaat onder nemen en het plaskruis gaat verplaatsen. Maar het staat nog steeds bij ons voor de deur, met alle nare gevolgen van dien." Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt er momen teel dnik aan een oplossing ge werkt. „Eén ding is zeken dat plaskruis gaat daar weg. Wij kij ken of we het kunnen verplaat sen en langs een doorgaande route neerzetten. Daarbij wordt inderdaad aan de Breestraat ge dacht Bovendien bekijken we hoe we zo'n plaskruis het beste kunnen vastzetten, zodat die niet meer kan worden omge trapt" Eric-Jan Berendsen leiden - De Rwandese compo nist Simon Bikindi, die deze week precies een jaar geleden in Leiden werd gearresteerd, moet waarschijnlijk tot 2004 wachten tot het Rwanda-tribunaal zijn zaak behandelt Tot die tijd zit hij vast in Arusha, in Tanzania. Bikindi's advocaat, Roelien Kamphuis-Jansen van Rosen- daal uit Katwijk, is boos en wil actie ondernemen tegen de lan ge wachttijd. Bikindi wordt door het Rwanda- tribunaal beschuldigd van oor logsmisdaden tijdens de Rwan dese burgeroorlog in 1994, waarbij ruim een miljoen men sen omkwamen. Hij zou met zijn liedteksten hebben aange zet tot massale moordpartijen, maar ontkent dat zelf ten stellig ste. In 2000 vluchtte hij naar Ne derland, waar hij bijna een jaar verbleef in het asielzoekerscen trum in Leiderdorp. In juli 2001 werd hij in het centrum van Lei den gearresteerd, waarna justitie hem overleverde aan het tribu naal. Het Rwanda-tribunaal kampt met een grote werkdruk en een tekort aan rechters. Daardoor komt de zaak van Bikindi in elk geval niet voor het najaar van 2003 aan de orde. Mogelijk duurt het zelfs tot medio 2004 voordat de componist wordt voorgeleid. Bikindi's advocaat is boos over de enorme vertraging. ,Als het nog zo lang gaat duren, en daar lijkt het op, dan vind ik dat meer dan treurig. Bikindi zit dan drie jaar in de gevangenis voordat zijn zaak aan de orde komt. En dat allemaal door de chaos bij het Rwanda-tribu- naal." De Katwijkse advocaat wil onderzoeken of de vertraging in strijd is met de universele rech ten van de mens. „Wij overwe gen naar het Europees Hof te gaan om de vertraging aan te vechten. Dit kan niet" (advertentie) (advertentie) Morgen vindt u de jZilBi baan die bij u past in OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T E R K L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9