ECONOMIE Prijzenslag in aantocht bij autoreparaties hypotheekgarantie Verbod sigarettenreclame nekt Belgische Grand Prix Hogere grens voor pinpassen gekraakt bij automaat Tabaksreclame in Nederland vanaf november verboden NVM: Kantorenmarkt herstelt pas in 2003 IF benoemt iwe topman ring ontregelt tverkeer Italië inse aanwinst rWanadoo tung boekt irische winst mepost via 3 net mag )'J lber- u en Wegener aen geding weg bij Compaq Tientallen Nederlanders gedupeerd in Antwerpen Kwik-Fit gaat strijd aan met dealers na vrijgeven van markt door Europese Unie Topman Heijmans vertrekt om gezondheidsproblemen BEURS IN ZICHT Het slechte sentiment ;5HAFEN - Het Duitse iet grootste chemiecon- I wereld, heeft gisteren arige Jürgen Hamb recht ^zen als nieuwe top- ambrecht, als bestuurs- ntwoordelijk voor de re en chemicaliënpoot, imei 2003 Jürgen Strube met pensioen gaat. echt werkt al sinds 1976 F. Sinds 1997 is hij lid raad van bestuur. Afge- aar kreeg hij de leiding n deel van de Aziatische ies van het concern. De Italiaanse luchtvaart- happij Alitalia heeft van- il vluchten geannuleerd ieen vier uur durende i van werknemers. Meer 000 passagiers onder- hinder van de staking, 12.30 uur begon. De sta- een protest tegen rege- annen zodat werkne- akkelijker kunnen wor- tslagen. Internetaanbieder Wa- eigendom van France n, koopt EresMas, het na grootste intemetbe- Spanje. De Franse on- ling wordt daardoor na tse T-Online de grootste ier van internetdiensten pa met 7,8 miljoen es. Het Italiaanse Tiscali irdoor naar plaats drie. do betaalt een overna- van 293 miljoen euro. s Werelds grootste pro- (i van geheugenchips, g Electronics, zag de het tweede kwartaal 1 stijgen van 880 miljard 1,92 biljoen won (1,6 dollar). Een toename li procent waarmee het j eaanse concern zijn 2, kwartaalwinst ooit be- 2. De omzet groeide ten 2 van het tweede kwar- 8 1 van 8,2 tot 9,94 biljoen i6 miljard dollar). am - Het versturen van 4, eveelheden commerci- •6 ronische post, spam ge- |g mag. Dat bepaalde het >5 amse hof gisteren in roep. Het hof laat wel 9 lijkheid open om 19, irs' te vervolgen als zij rlast zorgen. Intemet- 57 XS4ALL en vier klan- ?2 den een zaak aan tegen Jg nteractive Media 99 en dwangsom van 50 24 overtreding werd eer de rechter toegewe- rs steunen roducten ,69 •jj idam - Supermarkten rvoedingswinkels gaan .75 he landbouwproduc- loten. Daarvoor wordt ,55 iljoen euro uitgetrok- ■3j kels zullen ook kortin- 'u n op biologische pro- i'.i6 n meer schapruimte n. De bedoeling is dat i'37 he producten in 2004 1,4^ haandeel hebben van |'?j t, begin vorig jaar lag >',45 op 1,2 procent. Een >.l reclameoffensief start i',3 9 7,4 - De uitgevers PCM 3.8 ier hebben voor de 2j tin Groningen giste- 6!2$ijk gekregen in hun 7.8 n een internetbedrijf neelsadvertenües uit 2.2 ten op internet zet. Vegener willen berei- 4^91 website Nationale- 4,6 iank.nl stopt met het g''j ran samenvattingen 6,1 menaanbod dat in 2,? ten verschijnt. Tijdens 2[9 [eding bestempelde 5,0 caat de plaatsing op 5-3 diefstal. De uitgevers o*4 n hoger beroep. vrijdag 19 JULI 2002 '3,2 27.1- De fusie tussen de -3'j giganten Hewlett- j3'i n Compaq gaat in Ne ro!! 25 van de 3100 banen at maakte de onder- [2 steren bekend. Op 7 n beide computer- ;j iten samen. Wereld- is t het nieuwe HP een 1 bijna 82 miljard eu- tn 2,18 miljard in Ne- i,i Iet bedrijf verwacht imzet redelijk vast te ,jj r wordt uitgegaan nzetverlies van maxi- ocent als gevolg van ig. Er zijn tien HP n in Nederland. zoetermeer/anp - De Stichting Waarborgfonds Eigen Wonin gen (WEW) wil de ondergrens voor de Nationale Hypotheek Gar antie (NHG) optrekken van 200.000 euro tot 250.000 euro. Volgens de WEW is het voor huishoudens met lagere inko mens steeds moeilijker gewor den een huis te kopen en ne men de risico's voor die groep toe. Daarom zou het bereik van de NHG vergroot moeten wor den, aldus de WEW donderdag. De NHG is een garantie op hy pothecaire leningen voor de aankoop van een huis. Als een huis door omstandigheden plots verkocht moet worden en de opbrengst lager uitvalt dan het bedrag van de hypothecaire le ning, legt het Waarborgfonds de rest bij. Het WEW publiceerde gisteren conclusies over acht jaar NHG. Daar blijkt onder meer uit dat huishoudens steeds meer lenen voor een huis en dat steeds vaker gekozen wordt voor een aflossingvrije hypotheek. Ook concludeerde het WEW dat gedwongen verkopen vaker voorkomen, vooral bij de lagere inkomensgroepen en in de gro tere steden. In totaal konden vo rig jaar ruim 17.000 mensen niet aan hun hypothecaire verplich tingen voldoen. antwerpen/gpd/anp - Pinpassen blijken ook bij geldautomaten te kunnen worden gekraakt. Dat zou zijn gebeurd in het laatste weekeinde van juni bij vestigin gen van de BBL-bank (onderdeel van ING) en van Fortis in Antwer pen. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) zijn tientallen Nederlanders gedu peerd. Volgens NVB-directeur Blocks „zijn klanten in die zin gedu peerd dat hun pinpassen uit voorzorg geblokkeerd zijn". Hij voegt daar aan toe: „Maar bij ons is tot nu toe nog geen geval bekend dat er onrechtmatig geld van een rekening is gehaald. Om dat te voorkomen zijn de passen ongeldig gemaakt." Hoe de fraude aan het licht gekomen is, blijft voorlopig in nevelen ge huld omdat de daders nog niet gepakt zijn. „In het kader van het onderzoek is het niet verstandig alles aan de openbaarheid prijs te geven", aldus Blocks. De Antwerpse po litiewoordvoerder Bastiaensen zegt dat daar geen aangiftes zijn gedaan van pinpasfraude in het betrokken weekeinde. Inmid dels is de plaatselijke politie wel met een onderzoek begonnen. „Wij werden er op attent ge maakt via een bericht van het persbureau ANP. Vermoedelijk heeft een benadeelde aangifte gedaan in Nederland." De pinpassen met hun codes worden waarschijnlijk gekopi eerd met een minuscuul came raatje dat verborgen zit in een 'voorzetmondje' op de auto maat. „Maar er kan ook iemand simpel meegekeken hebben", zegt Blocks. „Of op het toetsen bord wordt een electronisch matje gelegd dat de code ont houdt. Er zijn verchillende me thodes in omloop." Het is niet de eerste keer dat de den hjlag/anp - De meeste vor men van tabaksreclame zijn vanaf 7 november verboden. Vanaf die datum geldt ook een verbod op sponsoring van eve nementen door de tabaksindu strie. In kranten en tijdschriften mag nog een paar maanden reclame worden gemaakt, maar vanaf ja nuari 2003 is ook dat verboden. Dit vloeit voort uit de nieuwe Tabakswet die in april is aange nomen en deze week in de Staatscourant is gepubliceerd. De wet bevat allerlei bepalingen die het roken moeten ontmoe digen en die stapsgewijs worden ingevoerd. Nu zijn ook de data bekend waarop de diverse on derdelen ingaan. Aan jongeren onder de 16 mo gen vanaf 1 januari 2003 geen si garetten of andere tabakswaren worden verkocht. Op die datum wordt ook de beperking van het aantal verkooppunten van kracht en mogen in overheids gebouwen geen tabaksartikelen meer worden verkocht. Voor rookwaar kunnen mensen dan alleen nog terecht in de ta baksspeciaalzaak of op speciale plekken in de supermarkt. Al leen in de tabakswinkel mag staks nog reclame worden ge maakt. De wet biedt mensen recht op een rookvrije werkplek en een rookvrij openbaar vervoer. Maar die bepalingen gaan pas in ja nuari 2004 in. Wie zich niet aan de regels houdt, kan een boete krijgen zodra de bepaling van kracht is geworden. Wat betreft het sponsorverbod, krijgen de TT in Assen en één autorace op het circuit in Zand- voort nog een halfjaar respijt. Zonder sigarettenreclame kan het Formule-i circus niet draaien. Bij handhaving van het verbod sneuvelt volgend jaar de Grote Prijs van België. Foto: Reuters/Ralph Orlowski door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - De Formule-1 van Francor- champs is volgende maand zo goed als zeker aan zijn laatste editie toe. Reden: de Belgische wet verbiedt met ingang van juli 2003 reclame voor rookwaren op sportevenementen. Een voorstel van twee Waalse politici om voor de Grote Prijs van België een uitzondering te ma ken, werd deze week door de Senaat weggestemd. Maar de Franstaligen geven niet op. Als het aan de Waalse minister-president Van Cauwenberghe ligt, komt het om streden reclameverbod voor tabakswaren op Francorchamps opnieuw op tafel tij dens de coalitie-onderhandelingen na de parlementsverkiezingen volgend jaar. Het verdwijnen van de Grand Prix van Francorchamps zou een aderlating bete kenen voor Wallonië. De Formule-1 is een belangrijke bron van inkomsten voor de streek rond Stavelot. Hotels zitten tot in een omtrek van 70 kilometer vol; de campings puilen uit. De Formule 1 is 'big business'. Uit een studie bleek enkele ja ren geleden dat de races de streek jaar lijks bijna dertig miljoen euro opleveren. Probleem is dat België in 1998 een wet goedkeurde die tabaksreclame met in gang van 2003 verbiedt. België loopt daarmee vooruit op het Europese verbod dat pas in 2005 van kracht wordt. De gro te baas van de Formule-1, Ecclestone, liet in het verleden herhaaldelijk weten uit te wijken naar een ander land - wellicht Rusland of China - als België geen uit zondering zou maken voor Francor champs. De Franstalige socialist Happart en de Waalse liberaal Monfils zwichtten voor de druk van Ecclestone en dienden een voorstel in om in 2003 en 2004 geduren de drie dagen per jaar tabaksreclame toe te staan op Francorchamps. Om ook de Vlamingen over de streep te trekken, wil den Happart en Monfils ook op het cir cuit van Zolder in de toekomst nog één keer per jaar tabaksreclame toelaten. Tevergeefs. Het voorstel werd met 35 te gen 31 stemmen en één onthouding ver worpen. De tegenstem van drie Vlaamse liberalen, onder wie de beruchte oud-ju- docoach Dedecker, die daarmee inging tegen de rest van de fractie, gaf de door slag. In hun ogen is het voorstel van Happart en Monfils in strijd met het ge lijkheidsbeginsel. Minister-president Van Cauwenberghe liet daarna weten dat de Formule-1 van Franchorchamps te belangrijk is om 'over te laten aan het toeval van een par lementaire stemming'. Als het aan hem ligt wordt de Grote Prijs van Wallonië in zet van de volgende regeringsonderhan delingen. door Achille Prick den hjlag - Garagehouders en autodealers die ook repara ties verrichten, maken zich op voor een ware concurren tieslag. Nieuwe Europese regelgeving maakt mogelijk dat iedere reparateur vanaf volgend jaar aan alle automerken mag sleutelen zonder dat de garantie van de fabrikant vervalt. Automobilisten kunnen straks op veel meer plek ken terecht voor reparaties, de wachttijden worden korter en mogelijk worden reparaties ook goedkoper. Na een bestaande situatie van vijftien jaar is Europees commissaris Monti (concurrentie) er deze week in ge slaagd om beperkende regels, die scherpe concurrentie in de autobranche in de weg stonden, te doorbreken. Daardoor neemt de macht van fabrikanten af en kun nen dealers beter concurreren. Hoewel Monti stelt dat de autoprijzen zullen dalen, zal dat naar verwachting in Nederland niet gebeuren omdat hier de 'kale' prijzen, zonder belastingen, al laag liggen in vergelijking met an dere EU-landen. Als het om autoreparaties gaat, lijken de nieuwe regels uit Brussel veel meer op te leveren voor de Nederlandse automobilist. Autofabrikanten worden verplicht om alle technische informatie over een auto vrij te geven. Ook moeten ze speciaal benodigd gereedschap beschikbaar stellen aan iedere reparateur die dat wil. Belangrijkste voor de automobilist is wellicht dat de garantie van de fabrikant blijft bestaan als de auto door een andere re parateur dan de dealer onder handen is genomen. „Champagne hebben we nog net niet op tafel staan, maar vrolijk zijn we wel", zegt directielid Jeroen van der Marei van Kwik-Fit Nederland en België. „Wij hebben dit zien aankomen en hebben hiervoor naast de stan daard Kwik-Fit een nieuwe formule ontwikkelt: Stop'n'Steer. Daar kunnen alle automerken voor alle re paraties terecht. We hebben er al zeventien geopend en willen in razend tempo naar zo'n tachtig vestigingen eind volgend jaar." Om de klanten te garanderen dat de garantie geldig blijft na een reparatie bij Stop'n'Steer, moet het bedrijf erkend worden door de betreffende autofabrikant. „Wij willen door alle merken worden gecertificeerd en dat zal geen probleem zijn. We werken met gekwalificeerd per soneel." Vooral leasemaatschappijen hopen dat ze snel zaken kunnen doen met Stop'n'Steer, stelt Van der Marei. „Die moeten nu met alle verschillende merken naar al lerlei verschillende garages, straks kunnen ze met ons één contract afsluiten." Kwik-Fit is van oorsprong Schots en zit inmiddels door heel Europa met vergelijk bare ketens waar in 3000 vestigingen 13.000 mensen werken. „In Duitsland heten we Pit-Stop, in Zuid-Euro pa Speedy. banken in België geconfronteerd worden met een pinpasfraude. Enkele jaren geleden werd in Brussel een Afrikaanse bende opgerold. Bastiaensen: „Die bende was ook actief in Antwer pen, maar gelukkig viel het aan tal gedupeerden mee. Ook nu hebben we goede hoop dat er weinig slachtoffers zijn." Volgens de NVB is een soortge lijk geval van pinpasfraude bij een geldautomaat al eerder ge beurd. „Waar kan ik niet zeggen, het blijkt uit onze internationale gegevens." Volgens een zegs vrouw van de Belgische Vereni ging van Banken heeft in Neder land een maand geleden 'een dergelijk probleem' gespeeld. Directeur Blocks van de NVB wil dit verhaal bevestigen noch ont kennen. Ongeveer een maand geleden maakte de NVB bekend dat politie en justitie in Neder land een grote fraude met pin passen op het spoor zijn. Het draait in totaal om drie plaatsen waar passen zijn gekopieerd. Een daarvan is de Total-pomp bij het Amsterdamse Okura-ho- tel, waar al een medewerker is aangehouden. Over de andere twee locaties zegt Blocks in het belang van het politieonderzoek niks te kunnen zeggen. „Wij denken heel Europees en juichen dit soort regelge ving uit Brussel van harte toe. Uiteindelijk willen we alle ketens eenzelfde uiterlijk en naam geven opdat we een echte Europese keten zijn. De Nederlandse klant komt binnen bij een vestiging elders in Europa en in de com puter weten ze meteen alles over de auto van de eige naar. Die gegevens zou je ook in een pasje kunnen op slaan waar onze klanten overal mee terecht kunnen." De Auto Bedrijven Associatie (ABA), onderdeel van branche-organisatie Bovag, onderschrijft de verwach ting dat het aantal reparateurs die meerdere merken on der handen nemen, sterk zal toenemen. „Van de 3000 bij ons aangesloten autobedrijven heeft bijna de helft al aangegeven dat ze straks erkend reparateur willen wor den van meer dan één automerk", zegt woordvoerder Rob Boon. Boon verwacht dat wachttijden zullen teruglopen. „On der meer omdat de reparateurs nu allemaal toegang krijgen tot allerlei technische informatie en speciaal ge reedschap van de fabrikanten, kunnen reparaties ook sneller verlopen. Ook zullen veel automobilisten, die nu nog gebonden zijn aan de dealer voor een reparatie, dichter bij huis terecht kunnen. Dat is ook beter voor de contacten tussen klant en reparateur,want dealers worden steeds groter en onpersoonlijker. Op plaatsen waar veel garagehouders straks meerdere merken onder handen kunnen nemen, zakken mogelijk zelfs de prij- Janssen moest een half jaar stoppen. Daama ging hij weer vol aan de bak Een paar weken geleden stak de ziekte weer de kop weer op, reden voor de Heijmans-topman om nu reeds te vertrekken. Janssen zit sinds 1988 in de Raad van Bestuur van Heijmans. Hij was eind 1994 het eerste niet-familielid aan de top van het bouwbedrijf. Onder zijn lei ding groeide Heijmans uit van een familiebedrijf tot een beurs genoteerde vennootschap. rosmalen/gpd - Bestuursvoor zitter J. Janssen van bouwcon cern Heijmans treedt per 1 sep tember terug. Janssen vertrekt om gezondheidsredenen. Hij wordt voorlopig opgevolgd door B. Bemelmans tot er een nieuwe voorzitter is aangetrokken. Eigenlijk zou Janssen eind dit jaar op 60-jarige leeftijd opstap pen vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, maar zijn ziekte noopt hem eer der te stoppen. Twee jaar gele den kreeg hij de ziekte van Kah- ler, een soort beenmergkanker. amsterdajm/anp - De make- laarsorganisatie NVM voorziet pas in de tweede helft van 2003 een herstel van de markt voor bedrijfsvastgoed. Dat heeft te maken met het feit dat de vast goedmarkt altijd met een vertra ging tot anderhalf jaar reageert op economische ontwikkelin gen. Daarom is ook nu pas de afvlak king van de economische groei in deze markt zichtbaar. De NVM bespeurt op dit moment echter de eerste tekenen dat het ergste achter de rug is. Het aantal transacties met be drijfsvastgoed van de NVM-ma- kelaars is in de eerste helft van dit jaar met 23 procent afgeno men ten opzichte van de tweede helft van 2001. Het aanbod aan kantoorruimte is sinds 2001 enorm gestegen, er dreigt leeg stand. Veel kantoren en ontwikkelaars zetten plannen in de ijskast en schuiven de uitvoering van pro jecten uit. Het aanbod van win kelruimte blijft redelijk stabiel. Ondanks de moeilijkere om standigheden bleven in het eer ste halfjaar de huren voor kan toor- en bedrijfsruimten stijgen. Amsterdam is voor bedrijfsma tig onroerend goed nogal altijd de duurste plaats. Gemiddeld kost kantoorruimte in de hoofd stad 180 euro per vierkante me ter. De prijzen voor winkelruimte stabiliseerden zich op gemid deld 148 euro per vierkante me ter, waarbij de toplocaties wel duurder werden. Ook hier loopt Amsterdam voorop. In het cen trum van de hoofdstad worden huren gevraagd van 1135 tot 1815 euro per vierkante meter. As oorzaak voor dramatisch snel dalende beurskoersen wordt vaak het 'slechte beurs- sentiment' genoemd. Een won derlijke verklaring, want wat maakt het sentiment slecht? De dalende koersen. Er wordt natuurlijk gedoeld op dat rare massapsychologi- sche effect dat er voor zorgt dat als een trend eenmaal een bepaalde kant opgaat, eraan mee doen winst ople vert en niet mee doen verlies. A- thans op korte ter mijn. In 1999 en 2000 ging de trend omhoog. Iedereen kocht en het gevolg was een hype. Nu gaat hij naar be neden; iedereen wil verkopen en we hebben een krach. Hoe kan het dat dit soort trends nog al tijd zo sterk kunnen zijn? Beleg gers, ook particulieren, zijn te genwoordig toch veel beter ge ïnformeerd dan vroeger? Wellicht. Maar een deel van die particuliere beleggers die zijn kapitaaltje voor z'n ogen ziet wegsmelten moet toch gedacht hebben: 'redden wat er te red den valt'. Particuliere beleggers vormen natuurlijk maar een deel van de markt. Het grootste deel van het in aandelen beleg de kapitaal, wordt door institu tionele partijen beheerd. Dat zijn met name pensioenfondsen en levensverzekeraars, maar ook banken die via beleggingsfond sen geld voor derden beheren. Professionals dus. Je zou ver wachten dat die over voldoende informatie, ervaring, maar ook koud bloed beschikken, om weerstand te bieden aan zo'n trend die per saldo toch irratio neel is. Maar op dit moment lijkt dat bepaald niet het geval. Wat maakt nu dat ook beleggers die meer dan wie ook in staat moeten zijn over zo'n dal in het beurssentiment heen te kijken, toch gaan verkopen? Om te beginnen: pensioenfond sen, de belangrijkste categorie Bert Bakker onafhankelijk publicist van institutionelen, staan mis schien niet te boek als nerveuze beleggers, maar zij besteden een steeds groter deel van hun ver mogen uit aan andere partijen die wel volop meedeinen op de golven van de beurs. Denk aan beleggingsfondsen die in het algemeen een bepaalde index moeten volgen, en daardoor nooit in staat zijn tegen de sentimentscyclus in te beleggen. Of aan hedgefondsen, die zelfs bestaan bij de gratie van eb en vloed op de beurs. Maar los daarvan hebben de fond sen nu een pro bleem dat beleg gen op lange ter mijn met het deel van de porte feuille dat men zelf beheert, erg moeilijk maakt. Pensioenfond sen hebben de verplichting om over tien, twintig of dertig jaar pensioen van werknemers uit te keren. Ze weten precies hoeveel vermogen er vandaag minimaal moet zijn om in de toekomst aan die verplichting te voldoen. Tot voor kort hadden veel fond sen ruime resems. Van koers- schommelingeiuiadden ze nau welijks last en van korte beurs- dips profiteerden ze door aan delen bij te kopen. Maar nu aandelen zó snel zijn gedaald, zijn de buffers verschrompeld en dreigt men onder de vereiste 'dekkingsgraad' te duiken. Aan delen kopen nu ze goedkoop zijn, is niet meer aan de orde. Fondsen staan onder steeds grotere druk om ook de overge bleven belangen in aandelen in te wisselen voor obligaties of vastgoed. Voor een keer in de trend is pre cies het omgekeerde nodig van wat in juli 2000 zorgde voor het eind van de tech-hype: een stuk of wat eigenwijze beleggers die niet meer geloven dat de koer sen de werkelijke waarde van aandelen weergeven. Misschien een paar particulieren die met harde verplichtingen niets te maken hebben.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7