BUITENLAND Marokko belooft eiland niet opnieuw te bezetten De roemloze ondergang van 'Genosse ScharfsiniT Top terreurgroep Grapo opgerold 'Twintigste kaper' bekent schuld Russisch ruimteschip verdwijnt spoorloos Duitse minister weg na zoveelste affaire ers oudheden ianje gepakt e vakbond it leider weg t LA ontkent d bij rechter tiehande! ten Israël zoo lijken In iter Oekraïne e, illen doden er (ongeluk itjes maken -ede op rails Israël: Familie van terroristen naar Gazastrook Staking metro legt Londen lam - De Spaanse Guardia eft een bende opgerold bezighield met het ste- archeologische schat- de operatie zijn onge- j.OOO stukken terugge- en 102 leden van de repakt. Volgens de Guar- maakt de onschatbare che en artistieke waarde teruggevonden stukken eratie tot de belangrijk- te ooit heeft uitgevoerd. 435 zilveren muntstuk- uit schatten uit de vier- v, en een Romeins beeld muze Calliope. Ken Jackson, een van ïtigste vakbondsleiders lOt-Brittannië, is giste- herkozen tot voorzitter vakbond Amicus. De le- ide op een na grootste dvoor fabrieksarbeiders |e 57-jarige Derek Simp- nieuwe voorzitter. Jack- al sinds 1966 in de :tief. De 66-jarige ex- er stond bekend als zeer jd en als een vertrouwe- premier Tony Blair. De nmunist Simpson zei: geen fanatieke aanhan- Blair, maar ik ben ook en hem." Hij werd tien den lid van Labour. eles De blanke politie- Los Angeles die in op- i geraakt door een vi- lame van de hardhan- houding van een 16-ja- rte jongen, zegt on- |te zijn aan mishande- deed dat bij zijn voor- g, Woensdag was de ngeklaagd wegens het gen van lichamelijk let- t, ij schuldig wordt be- kan hij drie jaar cel Zijn advocaat zei eerder cliënt goede redenen de 16-jarige Donovan zo hard aan te pakken, r r zou de agent in zijn iben gegrepen. m - Vier Israëlische mi- lit nederzettingen op lijke Jordaanoever zijn f9 uden omdat zij muni- in hebben verkocht itijnse militanten. De ingen volgden op tips. tie is veelal afkomstig tal uit Israëlische ka li wee van de arrestan- en er bovendien van Palestijnse vrachtwa- r de controleposten te eleid, door in uniform t stuur te gaan zitten. raïense monniken Ai i hun klooster een et 190 lichamen ge- 1 )e lijken zijn vermoe- tus slachtoffers van de i geheime dienst van unie en de voorloper iB. Kloosterbroeders et graf tijdens renova- amheden. De licha- ».5 n opgeslagen in drie n afgesloten ruimtes, s-orthodoxe klooster werd in de oorlog ge- Rn|or de nazi's. Na de rd de NKVD er tijde- gebracht. - In het westen van ijn gisteren een tank een bus op elkaar in- lin brand gevlogen, elen naar schatting zestig doden, onder N-blauwhelmen. Zij dt de Democratische Congo, waar ze toe- i naleving van een drag. De oorzaak van al lag bij de tankauto, eigerende remmen irts reed. Aanvankelijk ld dat de bus ook tien toeristen aan boord entiteit en de natio- i de meeste slachtof- :hter nog niet worden Pe Britse tv heeft gis- pmateurvideo uitge- karop te zien is hoe [jongetjes een blok- kl« rails bouwen om jch|i laten ontsporen. Bjganger legde op 27 n aoe de kinderen een jn (jentje' verkeerskegels, toetjes, autobanden jen tegels op de rails kar tien minuten later Berstrein langs zou B alarmeerde de poli- pBp het nippertje in L#J barricade te verwij- ■Hongetjes, tussen de 6 lid, worden niet ver lat ze te jong zijn. madrid-rabat/anp-afp - De Ma rokkaanse minister van buiten landse zaken Benaïssa heeft Spanje beloofd dat zijn land het eilandje Perejil niet opnieuw zal bezetten als Spanje zijn militairen terugtrekt. Dat meldden de Spaanse krant El Pais en El Mundo vanmorgen naar aanlei ding van een interview met Be naïssa door de Spaanse omroep Cadena Ser. De Spaanse minister van bui tenlandse zaken De Palacio had gisteren op dezelfde zender ver klaard dat haar regering bereid is de strijdmacht van 75 militai ren van een elite-eenheid van Perejil terug te trekken, als Ma rokko belooft het piepkleine ei landje voor de Marokkaanse kust niet opnieuw te bezetten. Madrid eist echter een schrifte lijke garantie van de regering in Rabat. In een interview met het Marok kaanse persbureau MAP riep Benaïssa de Spaanse regering echter op haar troepen ook van andere locaties aan de Marok kaanse kust weg te halen. Ma rokko maakt niet alleen aan spraak op Perejil, maar ook op de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla, die op Marokkaans grondgebied liggen. De Marokkaanse minister is vandaag in Parijs voor bespre kingen over Perejil. Hij zal daar het Marokkaanse standpunt over de crisis tussen de buurlan den uiteenzetten. Een woord voerder van de Marokkaanse re gering deelde verder mee dat de minister ook naar Brussel gaat, waar hij bestuurders van de Eu ropese Unie wil spreken. Het is niet bekend wanneer dat bezoek is. Marokko betreurt de steun van de EU aan Spanje. Benaïssa denkt dat de Unie niet over alle informatie beschikt. De regering van Marokko staat in eigen land onder toenemen de druk het in het conflict met Spanje niet bij woorden te laten. Een aantal politieke leiders eist actie. De oppositionele PJD riep alle politieke partijen op mee te doen aan een 'volksmars' naar de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla. De partij vindt dat de re gering in Rabat alle economi sche en politieke banden met Spanje moet verbreken, als dat land geen einde maakt aan de bezetting van Perejil. De liberale partij vindt dat het kabinet van de socialistische premier Youssoufi moet aftre den, omdat het er niet in ge slaagd is 'de waardigheid van de natie te beschermen'. De Ma rokkaanse mensenrechtenbe weging riep de Spaanse regering op een eind te maken aan de 'kolonisatie' van Melilla en Ceu ta en de eilanden ten noorden van Marokko. madrid-parus-athene/anp-afp - De Spaanse Guardia Civil en de Franse politie hebben gisteren in Spanje en in Parijs veertien mensen aangehouden die ervan worden verdacht de huidige lei ding te vormen van de extreem linkse Spaanse terreurgroep Grapo. De gezamenlijke actie wordt in de Spaanse pers omschreven als de ontmanteling van de nieuwe top van de Grapo, de Antifascis tische Verzetsgroep van de Eer ste Oktober. Die dook op in de jaren zeventig als gewapende tak van de in 1975 gevormde Hernieuwde Spaanse Commu nistische Partij (PCE-r). De Grapo wordt verantwoorde lijk gehouden voor de dood van 87 mensen van 1975 tot eind 2000. In dat laatste jaar werd de toenmalige Grapo-top vrijwel geheel opgerold. De arrestanten zouden bezig zijn geweest de Grapo te herstructureren. De splintergroep begon als radicale tegenstander van het bewind van de Spaanse 'caudillo' Fran co, maar die overleed minder dan twee maanden nadat de Grapo voor het eerst had toege slagen. Het is het tweede succes in en kele dagen bij de bestrijding van linkse terreurgroepen in Zuid- Europese landen. Een 30-jarige Griek heeft gisteren bekend te hebben deelgenomen aan de moord op de Britse diplomaat Saunders in 2000. De verant woordelijkheid voor die aanslag werd opgeëist door de beweging 17 November, een extremisti sche splintergroep die nationa listische en marxistische denk beelden koestert Tot dusverre tastte de politie voornamelijk in het duister over deze terreurgroep, die van 1997 tot en met de moord op Saun ders in het jaar 2000 zeker 23 moorden pleegde. De arrestaties deze week volgen op een serie van invallen en aanhoudingen in juli die de eerste successen van de Griekse politie zijn tegen de in 1975 opgedoken 17 No vember. Deze week zijn zes mensen aangehouden waarvan een aantal heeft bekend. Woensdag heeft de Griekse poli tie een 64-jarige man aangehou den die wordt gezien als een sleutelfiguur van 17 November. Het gaat om Alexander Giotop- oulos. Hij zou voor een belang rijk deel de terroristische activi teiten van de beweging hebben geleid, en mogelijk mede-op- richter zijn. De doorbraak volgde voor de politie op een mislukte bom aanslag begin deze maand in Pi raeus. Een 40-jarige man die de bom zou hebben geplaatst, raakte ernstig gewond door de voortijdige ontploffing. Een re volver die bij deze Sawas Xiros werd gevonden, blijkt in 1984 te zijn afgenomen van een agent die tijdens een bankoverval in Athene werd vermoord. De overval was het werk van 17 No vember. tel aviv/gpd - Het Israëlische le ger heeft de afgelopen dagen bij acties op de Westelijke Jordaan oever 21 Palestijnse mannen aangehouden. Het gaat volgens Israël om familieleden of nabe staanden van de terroristen die deze week aanslagen hebben uitgevoerd in Tel Aviv en bij de nederzetting ImmanueL Israël is van plan hen te deporteren naar de Gazastrook, al moeten daar voor nog een paar juridische obstakels worden opgeruimd. De legerleiding dringt al lang aan op zo'n vergaande maatre gel, met als argument dat het straffen van familieleden poten tiële zelfmoordterroristen zal af schrikken. In juridische kringen staat men nogal huiverig tegen over zo'n beleid. De Israëlische procureur-generaal heeft het voorstel in onderzoek genomen, maar naar verluidt voelt hij er weinig voor. De verwachting is dat het uit voeren van de omstreden straf zal leiden tot felle protesten in de westerse wereld. Familiele den van de arrestanten hebben al laten weten dat ze zich met hand en tand tegen deportatie zullen verzetten en desnoods naar het Israëlische Hoogge rechtshof zullen stappan. Onder de 21 aangehouden Pa- lestijnen zijn de vaders, broers en zonen van de drie militanten. Israël verdenkt hen ervan een aanslag te hebben uitgevoerd op een autobus bij de nederzetting Immanuel op de Westoever. Een van de verdachten is omge komen bij een schietpartij met het leger. De anderen zijn nog op vrije voeten. londen - Tientallen metrotreinen staan stil op een remise in de Britse hoofdstad Londen. Een 24-uursstaking van het metropersoneel zorgde gisteren voor chaotische taferelen in de metropool. Duizenden men sen waren extra vroeg opgestaan in verband met de te verwachten langere reistijden, maar velen kwamen desondanks te laat op hun werk. De staking had de voorgenomen gedeeltelijke privatisering van de metro als inzet. Bussen en taxi's zaten de hele dag overvol. Ook gingen veel mensen fietsen of wandelen. Op vrijwel alle wegen kwam het verkeer volkomen vast te staan. Het duurde tot vanmorgen voor de treinen weer normaal reden. De Tube', zoals de meeste Londena- ren de Underground noemen, vervoert dagelijk drie miljoen mensen. Foto: PA/Michael Stephens washington/anp-dpa-ap Zacarias Moussaoui, de enige persoon die is aangeklaagd in verband met de aanslagen van 11 september, heeft gisteren verklaard dat hij schuld wil be kennen. Maar rechter Leonie Brinkema weigerde die schuld bekentenis te aanvaarden. Zij wil dat de Fransman, die zich zelf verdedigt, een week de tijd neemt om erover na te denken. „U bent de afgelopen tijd al zo vaak van mening veranderd", zei zij. De 34-jarige Moussaoui, die vol gens het openbaar ministerie de twintigste kaper van 11 septem ber had moeten zijn, verklaarde tijdens de zitting dat hij lid was van het al-Qaeda-terreurnet- werk, en dat hij weet wie de aanslagen van 11 september hebben gepleegd. Hij was enke le dagen voor de aanslagen aan gehouden wegens overtreding van de visum wet. Moussaoui wordt beschuldigd van samenzwering tot en het voorbereiden van terreurdaden, vliegtuigkaping en het gebruik van massavernietigingswapens. Hij kan daarvoor de doodstraf krijgen. Schuldbekentenissen kunnen verdachten in Ameri kaanse rechtszaken soms voor deel brengen, in het bijzonder als de doodstraf hen boven het hoofd hangt. Moussaoui ontsloeg zijn advo caten omdat hij van mening was dat die met de overheid en de rechter deel uitmaakten van een complot om hem de doodstraf te bezorgen. Hij heeft al tiental len verzoeken ingediend sinds de rechtbank hem toestemming gaf zichzelf te verdedigen. De verdachte is inmiddels ook onderzocht door psychiater Xa- vier Amador van de Amerikaan se Columbia University. Volgens hem leeft Moussaoui op som mige momenten in een schijn wereld en is hij psychotisch. Volgens Amador heeft hij echter ook herhaaldelijk aangetoond goed op de hoogte te zijn van de recente Amerikaanse geschiede nis en de hedendaagse cultuur. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het was aangekondigd als een 'uniek experiment', en dat is het ook gewor den. Een week geleden werd het Russische ruimteschip Demonstrator-2 gelanceerd vanaf een nucleaire onderzeeër in de Be- ringzee. Een half uur later keerde het ruim teschip volgens plan terug naar de aarde om een nieuw, opblaasbaar landingsgestel te testen. Maar sindsdien is de Demonstrator- 2 spoorloos. Eén ding lijkt inmiddels vast te staan: op het schiereiland Kamtsjatka in het noordoosten van Siberië is het ruimteschip niet geland. Legerhelikopters hebben dagenlang gezocht om een spoor te vinden van de Demonstra- tor-2, maar tevergeefs. Het schiereiland was voorbestemd om te dienen als testgebied voor de eerste landing met een opblaasbaar landingsgestel. Een makkelijk te missen doel is het niet, want Kamtsjatka heeft een op pervlakte van 370.000 vierkante kilometer, ruim tien keer Nederland. Het mislukken van het 'unieke experiment' is pijnlijk voor de ruimtevaartindustrie. De Demonstrator-2, een ruimteschip met een diameter van slechts 80 centimeter, leek juist voorbestemd om Ruslands technologi sche vernuft te onderstrepen. Het mede door het Europese ruimtevaartagentschap ESA gefinancierde ruimteschip werd vorige week vrijdag vanaf de atoomonderzeeër 'Rjazan' de atmosfeer ingeschoten. Bij de daling, een klein half uur later, zou een enorme luchtballon de snelheid van het ruimteschip van 30.000 kilometer per uur terug moeten brengen tot 50 kilometer per uur. De luchtballon moest er vervolgens ook voor zorgen dat het ruimteschip een zachte landing zou maken. In de toekomst zou op deze manier vracht vanuit de ruimte naar de aarde kunnen worden gebracht. Ook leek het opblaasbare landingsgestel bij uitstek geschikt voor landingen op andere plane ten, zoals Mars. De mogelijkheid dat het ruimteschip alsnog wordt gevonden lijkt steeds kleiner te wor den. Anonieme bronnen verklaarden tegen het persbureau Interfax dat de Demonstra- tor-2 wellicht verbrand is in de atmosfeer. „Dat is de enige versie die ik niet voor mo gelijk hou", meende de leider van het expe riment, Sergej Aleksasjkin, in het dagblad Komsomolskaja Praida. „We hebben meer dere tests uitgevoerd. Het ruimteschip was betrouwbaar genoeg." De wetenschapper vermoedt dat het ruimteschip in zee is ge land. Een aangeslagen, maar naar eigen zeggen ongebroken Scharping spreekt de pers toe na zijn ontslag. Foto: Reuters/Fabrizio Bensch door Anselm Bengeser frankfurt/ap - Rudolf Schar- pings ster begon al te dalen voordat hij zijn hoge vlucht had ingezet. Zijn verkiezingsneder laag tegen Helmut Kohl in 1994 bevestigde de twijfel die bij veel collega's in de partijtop was ge rezen aan het doorzettingsver mogen van de man die nog maar zestien maanden daarvoor tot partijleider was gekozen. Na Oscar Lafontaine's 'konings moord' in het jaar daarop luid den slinkend gezag, tegenslag en gebrek aan politiek instinct de roemloze ondergang in van de voormalige 'Genosse Scharfs- inn', de Scherpzinnige Kame raad. En de carrière van Scharping, de schrandere zoon van een meu belmaker uit het Westwald, was nog wel zo mooi begonnen. Een bliksemcarrière in de SPD in Rijnland-Palts leverde hem op 44-jarige leeftijd het premier schap van deze deelstaat op. Hij ontpopte zich als een efficiënt bestuurder, die knopen kon doorhakken en graag werd ge zien. Veel mensen in Rijnland- Palts vinden het nu nog jammer dat hij niet in Mainz is gebleven. Maar Scharping zag een wijdere horizon. Toen de charismatische Björn Engholm als partijleider moest opstappen omdat hij gelogen had in de affaire-Barschel zag Scharping zijn kans schoon en trad hij in het strijdperk tegen Gerhard Schroder en Heidema- rie Wieczorek-Zeul. Hij won, maar vanaf dat moment begon het bergafwaarts te gaan met hem. In het verkiezingsjaar 1994 slaagde Scharping er niet in de partij als één man achter zich te krijgen, en na een bewust inge houden - om niet te zeggen slappe - campagne verspeelde hij de verkiezingswinst die een maand van tevoren nog zeker had geleken. Al snel bleek dat de eigenaardige verlamming die hem bij zijn intrede in de natio nale politiek bevangen had, ook in de oppositie aanhield. Er werd hem al gauw gebrek aan autoriteit, richting en eigen machtig optreden verweten. Na zware verkiezingsnederlagen in Bremen, Frankfurt en Noordrijn-Westfalen werd bin nenskamers gesproken over 'de zwaarste crisis in de SPD sinds de Tweede Wereldoorlog'. Scharping sloot zich intussen steeds meer van zijn partijgeno ten af. Ondanks alles hadden weinigen verwacht dat Schar ping op het partijcongres van 1995 van de troon zou worden gestoten door Oscar Lafontaine, die de rede van zijn leven hield. Opgezweept door rijn woorden gaf een meerderheid van de par tijleden lucht aan hun onvrede over het gebrek aan een bezie lende leider. Toen de mislukte partijchef in 1998 na Schröders verkiezings overwinning ook het fractielei derschap kwijtraakte en werd afgescheept met de weinig aan trekkelijke portefeuille van de fensie, moet hij gedacht hebben 'wat maakt het ook allemaal uit'. Anders rijn miskleunen als rijn opzichtig beleden liefde voor een gravin en het gebruik van militaire vliegtuigen om met haar op Mallorca in het zwem bad te duiken eigenlijk niet te verklaren. Als minister had hij bovendien de pech dat Schroder en minis ter van financiën Hans Eichel hem dringend noodzakelijke fi nanciële middelen onthielden. De onthullingen van Stem over bijverdiensten waren kennelijk slechts de beroemde druppel die voor Schroder de emmer deed overlopen. Ook al lijkt het erop dat Scharping in dit geval weinig te verwijten valt. berlun/anp-dpa - Ruim twee maanden voor de verkiezingen in Duitsland heeft bondskans- leier Gerhard Schroder minister van defensie Rudolf Scharping weggestuurd. De SPD-bewinds- man (54) raakte woensdag in opspraak omdat hij een honora rium van een PR-bureau voor het schrijven van rijn memoires heeft aangenomen. De opvolger van Scharping wordt de jurist Peter Struck (59). Schroder maakte rijn besluit gistermiddag na een buitenge wone ritting van het SPD-be- stuur in Berlijn bekend. De mi nister van defensie is de achtste bewindsman die vertrekt sinds het aantreden van de huidige coalitie eind 1998. Scharping verdedigde zich tot het laatst te gen de onthulling van het week blad Stem dat hij in 1998 en 1999 ongeveer 71.600 euro voor een nog te verschijnen boek over rijn leven had gekregen. Na het besluit verklaarde hij dat hij 'met opgeheven hoofd' ver trekt. Volgens Sharping was het voorschot voortiet boek opge geven bij de belastingen. Hij sprak tegen dat hij verkeerd zou hebben gehandeld. De afspra ken over rijn levensverhaal wa ren al vóór rijn aantreden als minister in oktober 1998 ge maakt, stelde hij. Een groot deel van het geld ging naar goede doelen, of werd besteed aan po litieke doeleinden. Het was niet de eerste keer dat Scharping negatief in de schijn werpers stond. Hij gold al enige tijd als het meest omstreden lid van de regering-Schröder. Hij raakte vorig jaar in opspraak na beschuldigingen dat hij een toe stel van de luchtmacht voor pri- vé-doeleinden had gebruikt. En uitgerekend op de dag dat het parlement moest besluiten over de inzet van troepen in Macedo nië, liet hij foto's van hem en rijn nieuwe adellijke liefde in een familieblad publiceren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5