BINNENLAND CPB: Kosten zorg stijgen eerst Ministerie wacht tweestrijd om politie FLORIADE WERELDMUZIEKWEEK Spitsstrook op vluchtstrook volgens TU illegaal tien jaar voor ord De Geus ree tieners vast wurgmcord delijk pakje sap am uit Curacao elen puilen uit ar vakantietijd ihang CDA en meest content itatie rijschool nenkort op tv houdingen na denten bij aic sterdam fout jrpering Urka Nieuw zorgstelsel pas op lange termijn doelmatiger Het circus is in de stad Plan De Vries: sollicitatieplicht voor ex-politici COMMENTAAR Tegeltjes Gehakketak over bestuur Lijst Fortuyn houdt aan Opschudding in ouderenwoning Flnrïade haag - De officier van justi- eeft gisteren tien jaar cel en met dwangverpleging geëist li de verdachte van de ird op de Goudse studente jélla de Geus. Zij meent dat j.jarige man uit Gouda De sheeft doodgeslagen met baksteen. Hij zou dat heb- gedaan omdat hij seks met wilde hebben. Het lijk van jeus werd begin november inden op een parkeerplaats t centrum van Gouda. Zij vermoord en verkracht. Uit onderzoek bleek dat de achte geen gemeenschap haar heeft gehad. fiuM - De politie heeft isdag een 16-jarige jongen jarige vrouw uit Rotter- aangehouden in verband Ie dood van een 28-jarige rdamse. Het slachtoffer |op 2 juni dood aangetrof- nhet Gelderse Heukelum. lichaam was verpakt in ic. Onderzoek wees uit dat rouw was gewurgd. De tie- worden verdacht van be renheid bij de moord. hug - Het pakje vruchten- net cocaïne dat begin juli •-jarig meisje uit Den Haag [werd, is hoogstwaar- ilijk vanaf Curasao ver- d, Het is nog onduidelijk iet pakket levensmiddelen under meer het pakje sap verzonden en voor wie recies was bedoeld. Dat het openbaar ministerie en bekendgemaakt. iug - De dierenasielen in rland zitten al aan het be an het vakantieseizoen levol met katten. De Die- Bcherming vreest voor udbare situaties. Van de sielen waarmee de organi- samenwerkt, is zeker 80 mt overvol. Vooral katten en problemen op. Sommi- ielen moeten dieren wei wachtlijsten hanteren en ile 'kijk-koopavonden' en. Volgens de Dierenbe- ming is het risico op in dekten groot. iug - De achterban van st Pirn Fortuyn en die van DA zijn het meest tevre- iver de inhoud van het re- kkoord. Respectievelijk 78 procent ziet het akkoord Van de WD'ers is 69 nt tevreden over de nieu- geringsplannen. Dat blijkt n peiling van het onder instituut NIPO. Opmerke- dat de LPF-stemmers hun partij wel zien als de ver als het gaat om de ver- ng van het partijprogram- ihet akkoord en bij de ver- ;van de ministersposten. hum - Het Centraal Bu- lijvaardigheidsbewijzen Imoet de slagingspercen- van rijscholen vrijgeven et consumentenprogram- assa'. De Raad van State te in het voordeel van het amma, dat al sinds 1997 èrs probeert op te vragen. BR vindt dat de cijfers openbare bestuurlijke tegenheid zijn. De eerste ere uitzending in septem- n Kassa staat meteen in ken van rijscholen en de linge vergelijking daar- De politie heeft gisteren 9-jarige mannen uit aangehouden die ervan !n verdacht een bewoner it asielzoekerscentrum oBudel een bijtende stof gezicht te hebben gespo- let 40-jarige slachtoffer i lichtgewond. Of de twee houden mannen even lij een schietpartij met chtbuks waren betrok- rardt nog onderzocht. tOAM - De gemeente Am- m moet in de Telegraaf ttificatie plaatsen over ie Urka. Dat heeft de >ank bepaald. De wallen- ger, een medewerker van öeente, had in oktober ijdens een symposium 0 binnenstad Urka ge- d als een type investeer - ior wie zwart en crimineel 1 de Wallen is geïnves- Volgens de rechtbank is Q bewijs dat Urka bij de oringen betrokken is. vrijdag 19 juli 2002 den haag/anp - Door de hervor ming van het zorgstelsel zouden op korte termijn de totale kosten wel eens harder kunnen stijgen dan in het huidige systeem. Pas op lange termijn zal een deel van de extra kosten kunnen worden terugverdiend als alle partijen in de zorg doelmatiger gaan wer ken. Dat stelt het Centraal Plan bureau (CPB) in een publicatie over de concurrentie in de zorg. Het is de bedoeling dat de ko mende jaren de zorgsector op een andere manier gaat werken en dat er één basisverzekering komt. De regie moet in handen komen van zorgverzekeraars die bij het inkopen van de zorg uit moeten gaan van wat hun cliën ten willen. Daarvoor is concur rentie nodig tussen zorgverzeke raars en tussen zorgaanbieders. Het CPB noemt het nieuwe zorgstelsel een kwestie van een lange adem, maar vindt het des ondanks kansrijk mits een aan tal maatregelen wordt genomen. Zo leidt concurrentie niet direct tot efficiënter werken. En het is nog maar de vraag of de concur rentie van de grond komt, dus is er een toezichthouder nodig die dat moet bevorderen. Het CPB waarschuwt ook voor neveneffecten en risico's die juist kunnen ontstaan door con currentie. Zo zouden zorgverze keraars en zorgaanbieders kun nen gaan beknibbelen op de kwaliteit en zou de solidariteit in het gedrang kunnen komen. Volgens het CPB moeten aan vullende beleidsmaatregelen de ze bijwerkingen voorkomen. Ook moet er meer transparantie komen, zodat patiënten beter kunnen zien waar ze aan toe zijn. De totale kosten stijgen, omdat er meer zorgaanbod moet wor den gerealiseerd om de patiën ten meer keuzemogelijkheden en meer kwaliteit te bieden. Bo vendien moeten de wachtlijsten Amsterdam - Het Groot Circus van Azië staat deze zomer op de planken van theater Carré in Amsterdam. Gisteren gaven de leden van het circus alvast een kleine demonstratie op straat. Foto: ANP/Koen Suyk door Cees van Hoore haarlem/den haag - Het gebruik van de vluchtstrook tijdens de spits op zogeheten Europese wegen is illegaal. Dergelijke spits- stroken zijn volgens de Delftse TU-jurist F. Hobma strijdig met een internationaal ver drag dat Nederland heeft ondertekend. Ook de plannen om de vluchtstrook tussen Hoofddorp en Burgerveen als spitsstrook te benutten zijn niet toegestaan. Rijkswater staat wijst de kritiek van Hobma van de hand. Een verdrag van de Verenigde Naties uit 1975, dat door Nederland in 1979 werd on dertekend, staat het gebruik van de vlucht strook voor de doorstroom van verkeer niet toe, aldus Hobma. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat: „Hobma ziet het bedoelde artikel in het verdrag als een verplichting. Onze juristen hebben de tekst bestudeerd en zijn tot een andere conclusie gekomen. Er staat bovendien in het artikel ook nog eens dat deze snelwegen 'onder normale omstandigheden' een vluchtstrook moeten hebben. De veiligheid is niet in het geding. Er zijn flankerende maatregelen." Hobma: „Die reactie had ik wel verwacht. Maar dit is niet alleen maar een aanbeve ling. De lidstaten hebben in het verdrag be loofd dat ze er alles aan zullen doen om de vastgelegde regels na te leven. En dan kun je van zo'n spitsstrook niet zomaar ineens een beleidsinstrument gaan maken.De veilig heidsredenen moeten dominant zijn, zodat altijd een vluchtstrook aanwezig is. Het zou me niet verbazen als de milieu-beweging straks in opstand komt." Johan Remkes. Foto: GPD den haag/gpd - De kabinetsformatie mag dan rond zijn, niemand weet met zekerheid wie op Binnenlandse Zaken de absolute zeggenschap krijgt over de politie. Een ver beten strijd tussen minister Johan Remkes (WD) en staatssecretaris Rob Hessing (LPF) ligt in het verschiet. De onderhandelingen over de portefeuilles tussen CDA, LPF en WD kregen eind vorige week een merkwaardig slot. De LPF sleepte nog een staatssecretaris voor openbare orde en veiligheid uit het vuur. Die bewindsper soon krijgt naar de mening van LPF-Kamer- lid Joost Eerdmans ook 'de politie' onder zijn hoede. „Op de manier zoals volkshuis vesting op VRÓM vooral een zaak is van staatssecretaris Remkes en niet van Pronk", aldus Eerdmans. Maar in de definitieve ver sie van het strategisch (regeer) akkoord staat doodleuk dat het beheer van de politie in handen komt van de minister. Hoe moet dat straks dan? Op het bewuste ministerie zit iedereen met een mond vol tanden. „Dat is kijken in een glazen bol." Bij de Raad van Hoofdcommissarissen weten ze evenmin het antwoord. „Tja, in de poli tiewet staat niets over bevoegdheden van een staatssecretaris." CDA-Kamerlid Theo Rietkerk is heel be nieuwd hoe Remkes en Hessing dat varken tje direct na de beëdiging van maandag sa men denken te gaan wassen. „Dat wordt vast en zeker heel spannend", voorspelt de politiewoordvoerder van de christen-demo craten. De stand van zaken is als volgt: Hessing krijgt openbare orde en veiligheid (waaron der rampenbestrijding) en koninkrijksrela ties. Remkes staat voor bestuurlijke vernieu wing en politiebeheer (strategie en aanstu ring). Aan die verdeling zal weinig wezen lijks veranderen, vermoeden Rietkerk en an dere insiders. En de vraag is dan of Hessing en de LPF daarmee genoegen zullen nemen. Hessing zou de politie-opleiding en de wer ving van personeel toegeschoven kunnen krijgen, of de aanpak van het voetbalvanda lisme. „Of stimuleren dat meer gemeenten haast maken met het maken van veilig heidsplannen. Ik kan me niet voorstellen dat de minister zijn bevoegdheden ten aan zien van de politie zo maar loslaat", zegt Rietkerk. „Temeer ook omdat er straks har de afspraken met de Deetmannen en Op- steltens moeten worden gemaakt over de prestaties van de politie en wat er staat te gebeuren als die ondermaats blijven. Dat lijkt me ook echt iets voor een minister." Maar Hessing zal zich dan afvragen: wat stelt de portefeuille openbare orde en veilig- den haag/gpd - Ministers, staatssecretarissen en Kamerle den moeten na hun politieke loopbaan een sollicitatieplicht krijgen, net zoals voor werkloze burgers geldt. Dat is een van de opvallendste voorstellen die de missionair minister De Vries (binnenlandse zaken) doet in een nota over de rechtspositie van politici en ambtenaren. De Vries pleit verder voor een groot onderzoek naar de beloning van politici en ambtenaren. Op de riante rechtspositie van ex-politici mag wel wat beknib beld worden, vindt De Vries. Een politicus die na zijn 50ste de politiek verlaat en meer dan tien jaar actief is geweest, krijgt nu wachtgeld tot zijn 65ste. Dat moet voortaan gelden vanaf het 55ste levensjaar, meent De Vries. Bovendien moet de ex- politicus ook gewoon sollicite ren, als het aan De Vries ligt. nog worden teruggebracht. Toch steekt het beoogde Neder landse zorgstelsel redelijk af bij de zorgsystemen in Duitsland en de Verenigde Staten. Vooral het uniforme basispakket en de acceptatieplicht van zorgverze keraars zijn volgens het CPB sterke punten. Wel is een verde re verbetering van de zorgplan nen mogelijk en wenselijk. Beoogd premier Balkenende staat voor een curieuze op dracht Hij moet vaststellen of aanstaand staatssecretaris voor cultuur, Cees van Leeuwen, al dan niet wederrechtelijk eigenaar is van een partij antieke tegeltjes. De kwestie wordt voor de premier op het hoogste niveau uitgezocht, want hier is niet minder dan het landsbelang in het geding. Hoe lossen we in Nederland ernstige kwesties op die de poli tiek niet in eigen beheer kan regelen? Daartoe vormen we naar aloude traditie een commissie van wijzen. Als een Com missie van Drie zware beschuldigingen tegen prins Bemhard (de Lockheed-zaak) kan neutraliseren, moet een Commissie van Drie toch ook in staat zijn de eigendomskwestie van een partij antieke tegeltjes te beheersen. En dus heeft formateur Balkenende de onderkoning van dit land, de oppercontro- leur van de rijksuitgaven en de bovenmeester van de recht spraak gevraagd zich over deze hoogst ernstige akkefiet te buigen. Wat is er in feite allemaal aan de hand? Van Leeuwen heeft tegeltjes in eigendom uit zijn eerder onteigende woonboer derij, die met een forse subsidie van de Staat straks weer wordt opgebouwd in het Openluchtmuseum. Verkeer en waterstaat zegt dat de tegeltjes uit de boerderij zijn ont vreemd en Van Leeuwen zegt dat hij uitdrukkelijk toestem ming had dezelfde tegeltjes weg te nemen. Natuurlijk moet deze zaak zijn geregeld alvorens Van Leeu wen toetreedt tot het kabinet Want een staatssecretaris kan nu eenmaal geen kwestie aan zijn broek hebben en al hele maal niet procederen tegen de Staat der Nederlanden. Maar had hier niet eenvoudig besloten kunnen worden dat Van Leeuwen de tegeltjes schenkt aan de Staat, waardoor ze tot in lengte van dagen te zien zullen zijn in het Openluchtmu seum? Soms kunnen zaken toch zo kinderlijk eenvoudig zijn, maar niet in Den Haag. den haag/anp - Binnen de LPF is opnieuw grote onenigheid over wie de organisatie van de partij op poten gaat zetten en de verkiezing van een nieuw partij bestuur zal voorbereiden. Het pas aangetreden interim- bestuur onder leiding van toe komstig LPF-staatssecretaris van cultuur en media Cees van Leeuwen en vastgoedonderne mer Ed Maas wil helemaal niets meer te maken hebben met de voorzitter van het oude interim- bestuur, Tjeerd Sleeswijk Visser. Ze hebben Sleeswijk Visser via hun advQcaat Oscar Hammer- stein laten weten naar de rech ter te zullen stappen als hij zich nog langer presenteert als de partijvoorzitter van de LPF. LPF-leider Herben kondigde op het congres in Rotterdam eerder deze maand nog aan dat naast Van Leeuwen en Maas ook Sleeswijk Visser betrokken zou worden bij het opzetten van de partijorganisatie. Maas heeft Sleeswijk Visser ech ter direct na het congres de wacht aangezegd. Ondernemer John Dost, LPF'er van het eerste uur, voormalig bestuurslid en nu adviseur van Maas en Van Leeuwen, laat weten dat de ver bolgen Sleeswijk Visser daarna een adviserende functie is aan geboden. Die nam daar geen ge noegen mee. Hij heeft gisteren via e-mail de regionale coördi natoren opgeroepen samen met het oude interim-bestuur onder zijn leiding de structuur van de partij vorm te geven. Volgens een schriftelijke verkla ring van Maas en Van Leeuwen mist de opstelling van Sleeswijk Visser 'elke wettelijke of statutai re grondslag en schaadt die de belangen van de vereniging LPF'. Ze willen dat Sleeswijk Vis ser elke bemoeienis met de LPF onmiddellijk staakt. Tweede-Kamerlid Van As, die eerder optrad als bemiddelaar in de bestuurscrisis: „Sleeswijk Visser probeerde zijn hele club weer binnen te halen. Dat kan niet Het geëtter moet afgelopen zijn. Zo kun je niet besturen. Maas en Van Leeuwen trekken de kar." rotterdam/gpd - Ogenschijnlijk vertoont het Dutilh Huis in Rot terdam de kenmerken van een alledaags verzorgingstehuis. Er wordt tv gekeken, een kaartje gelegd of wat gepuzzeld. Maar achter de ramen van het acht verdiepingen tellende tehuis voor 55-plussers is de rust danig verstoord sedert één van de be woners, de 67-jarige meneer Bax, zijn dagelijks bestaan op een in het oog springende wijze heeft opgevrolijkt. Bax heeft zich op gevorderde leeftijd verzekerd van het gezel schap van een jeugdige geliefde (23) uit Indonesië. Maar, zeggen sommige bewoners, tot over maat van ramp heeft hij bij z'n nieuwe vlam een nakomeling verwekt: de inmiddels 2-jarige Ricardo is bijna dagelijks te vin den op de gangen of in de ge meenschappelijke recreatiezaal van het tehuis. En dat vindt menige bewoner maar niets. Nel (87): „Een gezin met een jong kind, dat hoort hier gewoon niet. Niemand heeft een hekel aan die twee, hoor. Dat kind kan er ook niks aan doen. Maar het past ge woon niet, vind ik!" Een vriendin van Nel heeft moeite met het rondslingerende speelgoed. „Het is een troep, ja", beaamt Nel. En die rommel dreigt nog groter te worden. Im mers, het is de bedoeling van het jonge stel om een tweede kind te krijgen. Met z'n vieren in 'zo'n bejaardenkrotje' is onleef baar, stellen de dames. Willem Bax, de veroorzaker van al die grijze commotie, ziet geen problemen. „Misschien ben ik de enige Nederlander met AOW en kinderbijslag." Ook voorzitter Stolk van de be wonerscommissie zit met de si tuatie omhoog. „Nou ja, het is natuurlijk geen goeie gang van zaken. De meeste bewoners zijn oud en wonen hier voor hun rust. We willen gewoon geen toestanden." (advertentie) Rob Hessing. Foto: ANP heid voor als daar de politie niet onder valt? Op het ministerie van binnenlandse zaken staat nog wat te gebeuren als uitvloeisel van het regeerakkoord. De circa zestig mede werkers tellende afdeling Integratie (ooit on derdeel van Rogier van Boxtels Grote Steden en Integratie) wordt ondergebracht bij een nieuwe LPF-minister (Hilbrand Nawijn) van vreemdelingenbeleid en integratie. Op het ministerie van justitie. Dat wordt dus ver huizen, zou je denken? „Ook daarover be staat helaas nog geen enkele zekerheid. Simpelweg omdat we nog niet eens weten of de fysieke ruimte op Justitie dat wel toe laat" Van Australische didgeridoo tot Zuid-Amerikaanse percussie! MET OP: Zaterdag 20 juli (15.00 uur) The Rosenberg Trio Zondag 21 juli (15.00 uur) Circle Percussion EXTRA! RECORDPOGING BLOEMARRANGEMENT Op zondag 21 juli recordpoging grootste arrangement met grootste assortiment T20027 feel the art of nature Kijk voor het complete programma op www.floriade.com Rabobank

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3