GESPREK VAN DE DAG Surrealistische discussies bij tombe 3Patiënten leren tegenwoordig ook wat ze zelf kunnen doen Italiaanse gezondheidsinspectie keurt graf Pim Fortuyn af, maar herbegrafenis gaat door ZWAAR WERK 'Wie als Rolls leeft, wor niet als Daihatsu begravfi VRI1DAG 19 JULI 2002 MENSELIJK Het Engelse Kettering is in de ban van een MYSTERIEU ZE SCHOONMAKER die 's nachts de straten in het cen trum van de stad schoonmaakt. Niemand weet wie het is, maar op videobeelden is te zien hoe de man getooid in zwarte regenjas en met bedekt gezicht zijn werk doet, ver telde een woordvoerster van Kettering gisteren. De nach telijke schoonmaakactie op Brambleside, een van de win- kelstaten, is al weken gaande. Afgelopen weekeinde liet hij op elke prullenbak een briefje achter met de tekst: 'Houd Brambleside schoon. De groeten, het spook'. Ook zwaaide hij even naar de camera die speciaal voor hem was opgehangen, maar hij zorgde er voor dat hij onherken baar bleef. Een van de winkeliers is erg blij met de schoonmaakactie. „Het is een goede schoonmaker. Ik denk erover om een emmer met sop buiten te zetten zodat hij ook mijn ramen kan doen." De Britse weduwe Diane Blood (35) is BEVALLEN van het tweede KIND van haar OVERLEDEN MAN. De vrouw schreef geschiedenis toen ze in 1998 zwanger raakte van haar in 1995 aan een hersenvliesontsteking gestorven echtgenoot. Diane Blood heeft na de dood van haar man meer dan twee jaar geprocedeerd om het ingevroren sper ma van haar man te mogen gebruiken om zwanger te ra ken. De rechtbank vond in eerste instantie dat dit zonder voorafgaande toestemming van de donor verboden was. De uitkomst van de rechtszaak was dat de vrouw in 1997 toestemming kreeg het sperma van haar man naar België uit te voeren. De woorden 'neger' en 'creool' hoeven niet te worden geschrapt uit de DIKKE VAN DALE, het Groot woorden boek der Nederlandse taal. Dat blijkt uit de uitspraak van de Commissie gelijke behandeling naar aanleiding van een klacht van de Stichting Eer en Herstel Betalin gen Slachtoffers in Suriname. Een woordvoerster van de Van Dale maakte de uitspraak gisteren bekend. De stichting vindt dat de betreffende woorden Afrikaans- Surinaamse Nederlanders aan de koloniale onderdruk king herinneren en zodoende pijn bij hen teweegbren gen. Maar de commissie oordeelde dat de Van Dale geen onderscheid maakt op grond van ras. „De functie van een woordenboek is niet meer dan het registreren van de betekenis van woorden in overeenstemming met het feitelijk woordgebruik", aldus de commissie. Het Australische televisie station Nine Network is te recht berispt wegens het uitzenden van een inter view met acteur RUSSELL CROWE waarin deze een si garet opstak. Dat heeft een Australische federale rech ter gisteren bepaald. De zender was in beroep ge gaan tegen een berisping door de Australische recla mecommissie. Het ging om een interview uit 2000 waarin Crowe een sigaret opstak uit een pakje Marl boro. Diverse kijkers klaag den daarover. „Door de roem van de heer Crowe zijn kijker mogelijk gaan geloven dat het wenselijk was om het gedrag van de heer Crowe, inclusief het roken van Marlboro-sigaret- ten, te imiteren", aldus de commissie. Nine Network was in beroep gegaan om dat aan Crowes rookgedrag werd gerefereerd als zijn 'zwakheid jegens de duivel se sigaret'. Tevergeefs. De zender hoeft geen boete te betalen. Foto: AP DUITSERS zijn als toerist het MEEST GELIEFD. Buiten landers moeten het minst hebben van Britse toeristen. Dat blijkt uit een onderzoek van het online reisbureau Expedia in zeventien landen, waaronder Cyprus en de Verenigde Staten. De Duitsers zijn vooral geliefd om hun hoffelijk ge drag en hun pogingen de taal van het gastland te spreken. Als het om beleefdheid gaat, hoeven zij alleen Amerika nen voor te laten gaan. Britten worden als ruw en onbe schaafd gezien. Zij doen bovendien geen enkele poging zich de taal van het gastland eigen te maken en slaan er snel op los. De VADER van de ZWEEDSE KONINGIN SILVIA, Walther Sommerlath, heeft zich al in 1934 bij de nazi's gevoegd. Dat blijkt uit een Duits register dat de Stockholmse krant Arbetaren gisteren heeft gepubliceerd. Het verhaal van de krant zou het eerste bewijs zijn dat Sommerlaths een nazi was. Volgens de krant woonde hij in 1934 in Brazilië. Hij keerde terug naar Duitsland in 1937, toen de nazi's daar de macht hadden overgenomen. Een woordvoerder van het paleis weigerde commentaar. Hij zei alleen dat Sommer lath nooit lid was geweest van de Zweedse koninklijke fa milie. Volgens de Arbetaren leverden de fabrieken van Sommerlath onderdelen voor tanks, gasmaskers en opti sche instrumenten in de Tweede Wereldoorlog. Silvia, de vrouw van de huidige koning Carl Gustaf, werd in 1943 in Duitsland geboren. Haar moeder was Braziliaanse. NOELLE BUSH, het nicht je van de Amerikaanse pre sident George Bush, is woensdag door een rechter in de staat Florida VER OORDEELD tot drie dagen gevangenisstraf. Zij werd in de ontwenningskliniek waar zij sinds februari ver blijft betrapt met pillen op zak. In een brief aan de rechter stelt de kliniek dat de pillen afkomstig waren uit het kantoor van een van de medewerkers. De 24-ja- rige Bush zegt ze ergens te hebben gevonden. Noelle Bush was in februari op last van de rechter begon nen aan een ontwennings kuur nadat zij had gepro beerd met een vals recept Xanax te kopen, een kalme rend middel dat alleen op doktersvoorschrift verkrijg baar is. Als zij de kuur zou afmaken, kon zij verdere rechtsvervolging ontlopen, maar rechter Reginald Whi tehead was van mening dat Bush zich niet aan het von nis heeft gehouden. Foto: AP Een Britse politieagent is maandag aangehouden omdat hij er van verdacht wordt STEEKPENNINGEN te hebben aangenomen van de rapper MARK MORRISON. Scotland Yard heeft dat gisteren bekendgemaakt. Morrison, die in 1996 een grote hit had met 'Return of the Mack', wordt verdacht van het ontvoeren van een jonge vrouw en het stelen van haar auto. De aangehouden agent zou Mack vo rige week in ruil voor geld een 'politieborgtocht' hebben verleend, waarbij een verdachte op voorspraak van de poli tie in afwachting van een voorgeleiding op vrije voeten wordt gesteld. Morrison heeft zich na zijn vrijlating niet zoals de bedoeling was bij de politie gemeld voor verhoor. De Britse justitie beschouwt hem als voortvluchtig. Het spande er gistermiddag op het begraafplaatsje van Provesa- no even om, maar de herbegrafe nis van Pim Fortuyn kan zaterdag doorgaan. Een kordate inspectri- ce van de gezondheidsdienst keurde de witmarmeren tombe van Fortuyn na een hygiënische inspectie goed. Maar de kelder onder het betonnen fundament, waarin plaats is voor negen lij ken, wordt ddhderdag opnieuw gekeurd. Arbeiders waren nog met metselwerk bezig en daarom kon 'tecnica della prevenzione' Manuela Auti nog geen definitie ve goedkeuring afgeven. De inspectie leverde typisch Ita liaanse, bijna surrealistische dis cussies bij het geopende graf op tussen Auti, de werkers van For- tuyns Italiaanse boezemvriend Bruno Ambrosio en ingenieur Truant, verantwoordelijk voor plaatsing en bouw van het praalgraf. De flink uit de kluiten gewassen Auti, getooid in t-shirt met de opdruk Australia, was duidelijk uit haar hum omdat de werkzaamheden nog niet waren afgerond. „Als ik hier m'n werk niet kan doen ga ik weg en kom ik morgen nog wel eens kijken", zei ze bits. De in Italië gebruikelijke ge zondheidsinspectie moet de laatste van een serie vergunnin gen voor gebruik van het graf opleveren. Truant probeerde de ambtenares van de gemeente San Giorgio della Richinvelda, waaronder de buurtschap Pro- vesano valt, nog te paaien met 'We zijn zo klaar, schrijf het pa piertje maar zovast uit'. Maar Auti liet zich niet ompraten. Ze constateerde dat er ruimte zat tussen het deksel en de bodem van de marmeren sarcofaag waarin Fortuyn komt te liggen. Truant stelde voor om dat te verhelpen met siliconenkit. Auti: „Het was een heel bekende man en die moet er soms wel eens uitgehaald worden. Je moet hem dus niet helemaal dicht lij men, want ik zou niet graag zien dat het deksel er niet meer af kan." Vervolgens ontspon zich een discussie over de gedeeltelijke goedkeuring, omdat ze nu niet kon vaststellen dat de kelder on der de sarcofaag werkelijk wa terdicht was. Auti hield vast aan volgende week. „Daarna ga ik met vakantie en ik wil dit project niet overdragen aan een ander." En tegen Roberto, eën van de werkers, die klaagde dat hij geen tijd meer had voor z'n middag maaltijd: „Ja, het spijt me dat je niet kan eten, maar het moet ge woon klaar." Met een zucht van opluchting zagen Truant en de intussen ge arriveerde Ambrosio dat Auti vervolgens de formulieren te kende en verdween. De met Ambrosio meegekomen Gro ningse tandarts Jan 't Hooft - zestien jaar kameraad van Pim, met wie hij een tijdlang in het zelfde flatgebouw in Groningen woonde - vond het praalgraf prachtig. „Goed werk Bruno, Pim zou dit ook geweldig heb ben gevonden." 't Hooft was ook bijzonder inge nomen met de manier waarop de tekst 'Loquendi libertatem custodiamus' aan de zijgevel van het monument was aange bracht. De door hem samen met Ambrosio bedachte Nederland se tekst 'Laten wij waken voor de vrijheid van het spreken' is door de Gronjngse classicus Gert Euwals vertaald, 't Hooft: „Prachtig hè, met ieder woord steeds een lettergreep meer." De Groninger spreekt morgen ochtend op een aan Fortuyn en de regio Friuli gewijd symposi um in provinciehoofdstad Por- denone over 'de mens Fortuyn'. De tekst op het graf was in de geest van Pim, zei hij. „Pim was een man van het woord, een man die met het woord de strijd aanging. Hij wei gerde te zwijgen over dingen die velen zagen maar waarover nie mand durfde te pra ten." Gisteravond was nog niet besloten of de even eens in Provesano te ver wachten zangeres Vanessa - een vriendin van de fami lie - op het symposium haar speciaal aan Pim opgedragen lied zingt. Organisator professor Silvano de Bortoli wil eerst de tekst van het lied weten om te zien of het wel past in het wetenschap pelijke karakter van zijn symposium. Bruno Am brosio sloot uit dat Va nessa zingt tijdens de uitvaartmis in het kerkje van Prove sano. Hans Geleijnse De laatste voorbereidingen bij het graf van Pim Fortuyn in Pro vesano. Morgen moet alles klaar zijn voor de herbegrafenis. Foto: ANP/Robin Utrecht Een engeltje op de begraafplaats in Provesano. Foto: GPD/Harmen de Jong Hans Koning fysiotherapeut Veel werknemers slijten hun dagen op kantoor. Maar niet iedereen. Deel 2 in een serie over fysiek zware beroepen Fysiotherapeut een zwaar beroep? Objectief bezien wel, vindt Hans Koning. Maar dan toch vooral als je niet de juiste technieken beheerst. „Bij het masseren of passief mo biliseren van bijvoorbeeld een schouder moetje je krachten goed doseren. Je moet je han den gebruiken om te voelen, de kracht komt van de rest van je lichaam. Wie als fysiotherapeut problemen heeft met de tech niek, krijgt geheid te maken met klachten aan pols, hand en of onderarm." De opleiding tot fysiotherapeut besteedt veel aandacht aan de juiste technieken om patiënten te behandelen, aldus Koning. Daarnaast wordt er tegenwoor dig veel meer gedaan om de pa tiënt te helpen zichzelf te gene zen. „Toen ik in 1980 afstudeer de, werden mensen vooral pas sief behandeld. Maar de tijd dat de patiënt alleen maar op de be- handeltafel hoefde te liggen en wij hem van zijn kwaal afhiel pen is voorbij." Iedereen kan in bepaalde mate belast worden zonder daar di rect schade van te ondervinden. Om (chronische) blessures te vermijden, moet je voorkomen voortdurend tot aan je maxi mum te worden belast. Wie klachtenvrij wil blijven, dient over een voldoende grote reser vecapaciteit te beschikken. Is die er niet, dan moet je door te trainen die alsnog zien te krij gen, aldus Koning. „Dat geldt voor iedereen, maar zeker voor mensen met een zwaar beroep. Want die lopen natuurlijk een groter risico te lang te zwaar te worden belast. Ik doe zelf ook aan belastbaarheidstraining door regelmatig te fietsen en hard te lopen." Behalve in zijn eigen praktijk werkt hij ook in een verpleegte huis, in de Scheveningse gevan genis en bij bedrijven, waar hij belastbaarheidstrainingen aan personeel geeft. Daarnaast gaat hij met geblesseerde sporters die hij onder handen heeft, re gelmatig naar bijvoorbeeld de atletiekbaan om hen verder te behandelen. „Zo'n afwisselende baan is ook goed om overbelas ting te voorkomen." Wat Koning met name de laatste vijf jaar ziet, is dat fysiothera peuten 'opgebrand' raken als gevolg van de veelheid aan re gels en bijbehorende admini stratieve rompslomp waarmee de overheid de beroepsgroep heeft opgezadeld. „Vorig jaar is er onderzoek naar gedaan. Zo'n dertig procent van de werktijd van een fysiotherapeut gaat op aan administratie, vergaderin gen en dergelijke. Dat betekent dat je zestig uur moet werken om aan een norminkomen van veertig uur te komen. Het advies bij dat onderzoek was de tarie ven te verhogen, zodat fysiothe rapeuten minder uren hoefden te maken, maar dat werd door minister Borst niet juichend ontvangen." Koning krijgt natuurlijk in zijn praktijk nog wel eens mensen met werkgerelateerde klachten. Zijn ervaring is dat die vaak niet alleen een gevolg zijn van een te grote fysieke belasting. „Zeker als ze die klachten al meer dan Fysiotherapeut Hans Koning: „Bij het masseren moet je je krachten goed doseren." Foto: GPD/Jacques Zorgman drie maanden hebben. Vaak speelt ook een te grote mentale druk een rol. Het is dan ook mijn overtuiging dat je dan als fysiotherapeut niet alleen aan de slag moet gaan, maar dat ook andere hulpverleners moeten worden ingeschakeld om men sen goed te kunnen helpen. Bij voorbeeld een psycholoog of een maatschappelijk werker." Aan nivellering had Pim Fortuyn bij leven een broertje dood. En dus maakte hij van onbeschei denheid zijn handelsmerk. En nu krijgt hij ook nog twee begra fenissen met groot ceremonieel vertoon. Buitenissig? Nee hoor, zegt de begrafenis-ondernemer. Dit past bij de persoon-Fortuyn. „Wie als een Rolls leeft, wordt niet als een Daihatsu begraven." Na de vraag valt er een lange stilte. Kent directeur R. Winge- laar van Monuta een ander praktijkvoorbeeld van een per soon die twee keer met veel ce remonieel is begraven? Pffft. Nee, niet dus, zegt het boeg beeld van veruit de grootste uit vaartorganisatie van Nederland. „Het geval Pim Fortuyn is bij mijn weten uniek. Maar ik vind dat de familie het goed doet. Ze respecteren zijn laatste wil. De begrafenissen passen bij zijn le vensstijl en zijn uitstraling." Begrafenisondernemers ver spreiden de boodschap tijdens open dagen en in hun folders. Een begrafenis hoort te passen bij je persoonlijkheid. Wie sober heeft geleefd, kan toe met een bescheiden kist en een kleine plechtigheid. En het omgekeer de geldt ook. Wingelaar: „Dit is de tijd van de grote bruiloftspar tijen. Dat mag het nodige kos ten. Wij verkondigen de bood schap dat je begrafenis de laat ste kans is om te laten zien wie je bent geweest." De kosten van een begrafenis vormen niet langer een taboe. Begrafenisondernemers raden aan een goede verzekering af te sluiten. Zelfs de begrafenis van een modale ziel kan een 'bijzon der kostbare zaak' zijn, rekent hij voor. De kist, de opbaring, de kerkdienst, het condoleancebe- zoek, de rouwkaarten, de adver tenties, de volgauto's, de bloe men, het moet allemaal betaald worden. Net als het grafmonu ment, de grafrechten en hi t derhoud. Wingelaar, wiens uitvaarto va satie de familie Fortuyn ai et seerde bij de begrafenis ini35 op Driehuis-Westerveld, dl te geen schatting te maken 311 kosten die de familie Forin 'er met de dubbele begrafenis maakt. Maar het blijft zeke °P' beperkt tot de 'factor twee' ®i vergelijking met een regnii;ler( uitvaartplechtigheid, zegt I j" Tot de meest in het oog sp j® gende kosten behoort heti teren van een vliegtuig, dal alleen het stoffelijk oversd maar ook 32 familieleden 1 vrienden naar Italië vervoe Het arrangement kost volg III kenners van de luchtvaart zeker 25.000 euro. Maar hf J' grafmonument slaat zondi twijfel het grootste gat in d 33 groting. Zeker is dat de erven Forti niet alle kosten hoeven tel 111 len. De gemeente Rotterda 8e het rijk nemen het bewake de openbare orde voor hui kening. Rotterdam Airport kent voor de ontvangst val pers. „Verder maken we n ch lijks kosten", zegt de woon '0r voerder van de luchthaven heer Fortuyn wordt opgeb in het Jetcenter en dat is p culier bezit. De inrichting verzorgd door de begrafen dememer." Autochtone Nederlanders een begrafeniswens a la Ft ctl1 zijn tot dusver uiterst scha le I Bijna dagelijks worden stö,an ke overschotten naar verre !er den getransporteerd, zegt gelaar. „Veel allochtonen1 'W in hun geboorteland wore 'e b begraven. Overledenen uild al kringen worden zo snel rt lc\r naar Turkije, Marokko ofS name gebracht." Carel van der Velden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2