WEG WIEL 2 Beesel haalt draak van stal Averkeerskrant Van Gogh VRIJDAG 19 JULI 2002 Als de draak is verslagen, maakt het opgeluchte volk een zegetocht door Beesel zoals hier zeven jaar geleden. BOEKEN&MAGAZINES Vooral het ultieme gevecht tussen Sint Joris en de draak wordt tijdens de repetities keer op keer doorgenomen. Foto's: Peter Bors Zo gaat dat in deze gecomputeri seerde tijd. Bestond de draak vroeger uit een rondspringende vent in een groen schubbenpak; nu is hij opgetrokken uit een ra diografisch bestuurde gazon- maaier waar omheen handige mannen zo'n verschrikkelijk eng monster hebben geboetseerd, dat zelfs Sint Joris zich best nog even achter z'n oren zal krabben voordat hij medio augustus te gen het beest ten strijde trekt In Beesel gebeurt dat, een dorpje aan de Maas, 15 kilometer ten zuiden van Venlo. En 15.000 mensen - zo wordt verwacht - zullen in zes verschillende sessies getuige zijn van het ruim twee uur durende gevecht op leven en dood. Er zijn in de loop der eeuwen wel meer draken gesneuveld in Beesel Maar nog nooit gebeur de dat op zo'n spectaculaire wij ze als dit jaar. Sinds het eerste fabeldier in 1736 rochelend ter aarde stortte, veranderde het aanvankelijk in de bestuurska mer van het midden-Limburgse schuttersgilde opgevoerde to neelstukje langzaam maar zeker in een bont openluchtspel waarmee niet alleen de inwo ners zich vermaakten, maar ook boeren, burgers en buitenlui uit de omtrek. Het zogeheten 'Draaksteken' op kermismaan- dag werd een instituut, een in stituut dat - wegens de steeds hoger wordende kosten - nu nog om de zeven jaar wordt op gepoetst en waaraan ditmaal wordt deelgenomen door een peloton van 530 dorpelingen. De arena achter kasteel Nieu- wenbroeck - een enorme burcht, een uit houten hutten bestaand dorp plus een maan vormige tribune waarop plaats is voor 2500 toeschouwers - is al zo goed als klaar. Net als de kos tuums, de hi-tech draak en alles wat meer nodig is om de uit de 11e eeuw stammende legende van Sint Joris op eigentijdse wij ze in beeld te brengen. Maar de repetities zijn nog steeds bezig. Avond aan avond bijna, wordt er onder leiding van regisseur Cees Rullens fanatiek geoefend met ruiters, vendeliers, tam boers, soldaten en - zo wordt het gemene volk in dit stuk nu eenmaal genoemd - het plebs. Met andere woorden: in Beesel gaat dit jaar niemand op vakan tie. Geen dorpeling echter die daar over klaagt Want wat het nabu rige Tegelen met de Passiespe len heeft gepresteerd (nationale bekendheid) moet nu ook Bee sel gaan lukken. Zeven jaar te rug al kwam men van heinde en ver kijken hoe de mysterieuze ridder er na talloze verwikkelin- genuiteindelijk toch in slaagde het dorp (èn de prinses) te ver lossen van het vuurspuwende monster, nu zullen - ook al om dat de reeks voorstellingen voor het eerst wordt opgeluisterd met een historische optocht - nog veel meer toeschouwers naar het strijdtoneel trekken. Mag trouwens ook wel, als in ogen schouw wordt genomen, dat voor het evenement bij elkaar een recordbedrag van 225.000 euro werd uitgetrokken. Rob van den Dobbelsteen 1 ligt aan de Rijksweg N271 (Venlo - Roermond) en is ook met het openbaar vervoer (NS-station Reuver en vandaar per bus) goed bereikbaar. Data van de voorstellingen: 9,10,11, 16,17 en 18 augustus. Aanvang 19.30 uur behalve op de laatste dag als er om 15 uur wordt begonnen. Aanslui tend wordt dan een zegetocht gehou den. Op zondag 11 augustus is er (vanaf 1430 uur) een historische op tocht Entreeprijs: 17 euro (houders 65+-pas 15 euro/ kinderen tot 12 jaar 13 euro). Kaartjes kunnen worden ge reserveerd bij de VVV-Venlo, telefoon 077 354 38 00 en/of e-maiL venlo@re- giovvv.nl. Meer informatie: www- .draaksteken-beesel.nl Pyreneeën Ton Joosten wandelt al sinds 1986 bijna jaarlijks door de Py reneeën. En schrijft daar boe ken over. Zojuist verscheen z'n vijfde: de Haute Randonnée Py- rénéenne, ofwel de de HRP. De tocht, verdeeld over 5 routes met in totaal 42 etappes, is ruim 800 km lang en is alleen geschikt voor lieden met 'ruime wandelervaring'. Temeer daar in het ongebaande terrein - meldt Joosten - nauwelijks markeringen zijn te bekennen. De HRP loopt van de Atlanti sche Oceaan naar de Middel landse Zee en volgt zo'n beetje de hoofdkam van het Spaans- /Franse gebergte. De auteur be spreekt niet alleen de hoofd route, maar neemt de lezer ook mee naar diverse zijwegen. Routekaartjes, inclusief hoogte en tijdsduurgrafieken illustre ren de beschrijvingen en uiter aard ontbreken de praktische tips niet Daaronder een check list voor de wandeluitrusting alsmede informatie over cam pings, berghutten en restau rants. Het grote Pyreneeënavontuur, de Haute Randonnée Pyrénéenne, in 5 routes en 42 etappes door Ton Joos ten. Uitgeverij: Elmar. Prijs: 19,95 euro Duiken De Malediven, een langwerpige strook eilanden op zo'n 750 km westelijk van de krist van India, is een duikers-walhalla. Voor uitgeverij Gottmer reden een 'Sportduikersgids Malediven' te laten maken. Auteurs zijn Ruud Paesie (duikinstructeur op de Malediven) en reisjournalist Guido Derksen die de talrijke HET GROTER REISBERICHTEN Engeland P&O North Sea Ferries heeft een speciale brochure samengt voor wandel- en fietstochten in Noord-Engeland en Walei staan zowel langeafstandsroutes in, als tochten die een pa# duren. Ze liggen in vier streken: de North York Moors, de Yorfe Dales, het Lake District en Noord-Wales. Bij boekingen tot zijn kortingen tot 50% mogelijk. De veerdienst heelt tegelijfe vier nieuwe websites ontwikkeld voor de actieve vakantiegai www.wandeleninengeland.nl,www.wandeleninwales.nl, .fietseninengeland.nl en www.fietseninwales.nl. Q Q Waterbus Ook deze zomer kan er met de 'Waterbus' weer een bezoek den gebracht aan de Drechtsteden Dordrecht, Zwijndrecht, P drecnt en Sliedrecht alsmede aan de Hollandse Biesbosd kaartje kost 3,30 euro. In de maanden juli en augustus is er donderdag ook een verbinding tussen Dordrecht en Schoonfi met een tussenstop in Kinderdijk. Informatie telefoon 09 00 46 36 888 en/of internet www.waterbus.nL duikplaatsen rondom de eilan den stuk voor stuk uitvoerig be schreven en in kaart brachten. Aardig is ook het hoofdstuk over de diverse scheepswrak ken, waaronder het in 1726 ge strande VOC-schip Ravesteyn dat door Paesie op 7 februari 1997 werd ontdekt. Aan de hand van kaders, tekeningen en foto's wordt een beeld ge schetst van deze voor duikers spannende plekken. Hoofd stukken over de ontstaansge schiedenis van de Maladiven, veiligheid en eerste hulp alsme de een uitgebreid serviceblok completeren de gids. 'Sportduikersgids Malediven' (Domi- nicus-reeks) door Ruud Paesie en Guido Derksen. Uitgeverij Gottmer. Prijs 24,95 euro. Rob van den Dobbelsteen en Gerard Chel De toerist wil bedrogen worden. En de journalist helpt In 1989 schreef ik een boekje over Vincent van Gogh.1 voor bezocht ik alle steden en dorpjes waar de schilda woonde. Het was een onvergetelijke zwerftocht langs quettes met opschriften als 'Painter Vincent van Gogh taught here in 1876' (Ramsgate, Engeland), langs zijnl ze huizen (zoals dat van Cuesmes, België) en natuui langs het krankzinnigengesticht 'Cloitre St. Paul' (Si my, Frankrijk) waarin de grote schilder in 1889 werdoMJ nomen. Die laatste plek leek me nog het meest authentiek. Oq twijfeld omdat er geen bezoekers toegelaten werden l niet tegen betaling. Dit in tegenstelling tot de 'Aubergi I voux' in Auvers-sur-Oise waar het genie zijn laatste da i j doorbracht. Een slimme Belg had het vervallen logem opgekocht en - zoals hij eerlijk toegaf - de kamer vanl Gogh 'zoveel mogelijk teruggebracht in de staat waaiii verkeerde toen de schilder er woonde'. rS3 Daar waren ze in Nieuw-Amsterdam (Drenthe), bij do café Valke helaas even niet opgekomen. Het hokje dal y cent in de herfst van 1883 huurde (de herberg was toe V( eigendom van Hendrik Scholte), verdween in 1968 bij jk~ grote verbouwing in het niets. Van twee kamers was mer gemaakt. En dat ga ik niet terugdraaien', verklaar baas 20 jaar later, 'dan zou ik de boel bedonderen.' Keurige man. Maar wat lees ik nu in de krant? 'Het ka van 3 bij 3,5 in Drenthe waar Van Gogh zich op gure h dagen verwarmde aan een eenvoudige turfkachel is da de inzet van Stichting Van Gogh Drenthe op het nipi G( van de ondergang gered. In juli wordt het opengesteld M het publiek.' De toerist wil bedrogen worden. En de journalist helpt mee. Rob van den DobbeM Ht Ge dai 1. Rioleringswerkzaamheden Van Beuningenlaan Leiden - Van maandag 12 tot en met vrijdag 30 augustus wordt gewerkt aan het vernieuwen van de riolering in de Van Beuningenlaan. Tijdens het werk is in het betreffende deel geen doorgaand verkeer mogelijk. 2. Herinrichting Zuiderstraat Sassenheim - De Zuiderstraat wordt opnieuw ingericht tussen de Hoofdstraat en de brug naar de Geestburg. Het herbestraten is begonnen aan de zijde van de Geestburg. Op de hoek met de Koningstraat wordt een drempel aangebracht. De werkzaamheden duren tot en met begin september 2002. 3. Reconstructie deel Rijksweg 11 Leiden/Zoeterwoude - In het weekeinde van 27 op 28 juli wordt begonnen met het ver nieuwen van de Rijksweg 11 tussen het kruispunt van de Burgemeester Smeetsweg en de A4. Om de beurt wordt één rijstrook afgesloten. De Rijks weg is in deze periode enkele uren geheel afgesloten voor het verkeer. In totaal duren de werkzaam heden drie weken en als alles volgens planning verloopt is het werk in het weekeinde van 17 op 18 augustus klaar. Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl Grote drukte op vakantiewegen Duitsland Niet alleen Nederlanders trekken vandaag massaal op vakantie, op gang... Wie via Duitsland naar het zuiden wil ofhet stuur wendt m de richting van Denemarken/Scandinavië of Oost- Europa moet beslist rekening houden met de mogelijkheid van (veel) oponthoud. In Duitsland beginnen vandaag in Nordrhein-Westfalen talloze vakanties en ook in andere deelstaten staan de auto's startklaar. Naar verwachting zullen terugkerende vakantiegangers voor nog meer verkeersdrukte zorgen. Aan de grensovergangen naar Polen, Tsjechië en zelfs die van Oostenrijk naar Hongarije zijn behoorlijke wachttijden telba; voorspelbaar. 5- Diverse straten afgesloten (Noordwijkerhout) Op maandagavond 22 juli van 21.00 tot uiterlijk 07.00 uur is gedeelte van de N44 tussen de Rozenweg en Den Deijl afgesli voor het verkeer richting Den Haag. De rijbaan wordt in deze periode voorzien van een nieuwe deklaag. Het verkeer richting Den Haag wordt via de volgende straten omgeleid: Vanaf de Rozenweg over de rotonde Rozenplein nai de Anemonenweg, linksaf Ter Weerlaan, rechtsaf Van Cranenburchlaan bij rotonde linksafVan Duivenvoordelaan, Wïegmanweg en Van Oldenbameveltweg, bij rotonde linsafLa Kerkdam en vervolgens weer naar de N44. Deze route wordt 1 door de bus gebruikt. Langs de route moet rekening gehouden worden met een verh» verkeersaanbod. Indien inwoners van Wassenaar zelf naar Dc j Haag willen, dienen zij ook van de aansluiting Lange Kerki' gebruik te maken. In de richting Leiden/Amsterdam blijft kruising Rozenweg normaal in gebruik. 4a/b. Werkzaamheden aan Lageweg en Horneslaan Het herbestraten van het fiets pad langs de Lageweg ('t Heen) en het herbestraten van de ventweg en parkeerplaatsen Hoomeslaan worden eind deze maand afgerond. Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e mail dan naar: info@verkeerskrant.nl Hieronder treft u de 'file-gevoelige wegen' bij de buren aan: o - Alle wegen naar de Oostzeekust o - A1 Keulen - Bremen - Hamburg - Lübeck o - A 24 Berlijn - Hamburg o - A 7 Flensburg - Hamburg - Hannover - WÜrzburg - Kempten o - A 3 Oberhausen - Frankfurt - Neurenberg o - A 2 Dortmund - Hannover - Berlijn o - A 4 Raum Keulen en Eisenach - Dresden - Görlitz o - A 5 Frankfurt - Karlsruhe - Basel o - A 9 Berlijn - Neurenberg - München o - A 8 Karlsruhe - Stuttgart - München - Salzburg (Op de A 8 van Stuttgart naar München worden tot november van dit jaar werkzaamheden uitgevoerd; tussen Adelzhausen en Augsburg;-Oost worden lange files verwacht Er bestaat de mogelijkheid om te rijden via de U46, U48 en U50, maar ook op die routes zal het druk zijn). o - A 99 Omleiding München o - A 95 B 2 München - Garmisch-Partenkirchen o - A 93 Inntaldreieck - Kufstein o -A7 B 310 Kempten - Füssen Op doorreis naar het zuiden wordt het zeker ook erg druk bij de tunnels in de Alpenlanden Oostenrijk en Zwitserland. In Zwitserland is de Gotthardtunnel (in de A2, Basel richting Chiasso) berucht. In Oostenrijk geldt dat voor deTauerntunnel (m de AIO, Salzburg richting Vïllacn) Op zaterdag 20 juli van 04.00 tot 20.00 uur worden de volgende weggedeelten afgesloten voor het verkeer, behalve voor voetgangers: Viaductweg tussen Kerkeland en de Hoogstraat, de Dorpsringweg, de Dorpsstraat vanaf Viaductweg tot Herenweg, de Havenstraat vanaf de Dorpsstraat tot de Koninginneweg, het Marktplein en de Zeestraat het gedeelte tussen de Dorpsstraat en de Victoriberg. De straten zijn afgesloten Lv.m. diverse activiteiten van de Noordwijkerhoutse Ondernemers Vereniging (NOV). Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20