Artsen LUMC dreigen met harde acties Leidsch Dagblad Grote brand richt forse schade aan bij golfclub Minder kanker door langer borstvoeding Waardevolle tegeltjes uit boerderij Van Leeuwen 'zaak van landsbelang' Doorlopend toezicht familie en vrienden op lichaam Fortuyn dGEMEEN Impasse over betalingsregeling lilie Fortuyn rweegt claim tandalen in K opgeblazen' Ongewone opruiming bij Co 10% extra korting mstrong op weg naar vierde Tourzege Katwijkers en Rijnsburger gepakt na molesteren homo's Mishandeling bij Provincialeweg N206 Leidsch Dagblad NR. 42979 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 vrijdag 19 JULI 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad roemloze idergang van idolf Scharping ischudding een derenwoning jjzenslag in mtocht bij doreparaties inleg woonwijk Alphen aan den n gaat door n is de hand van minnaar fijn genoeg de ziel van zijn nnares af te tasten 4ET WEER Buien {18/21° |anH)j n Z 2/3 door Wilfred Simons/ANP leiden/utrecht - De medisch specialisten in het LUMC en ze ven andere Nederlandse acade mische ziekenhuizen dreigen met acties. Aanleiding is de impasse in het overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties over een nieuwe betalingsregeling. Patiënten zullen voorlopig niets van de acties merken. De specialisten in de academi sche ziekenhuizen verdienen eenderde minder dan hun colle ga's in de algemene ziekenhui zen. De academische specialis ten zijn in loondienst, terwijl hun collega's in algemene zie kenhuizen in maatschappen werken. Daardoor vertrekken veel artsen naar deze gewone ziekenhuizen. Om die tendens te keren, onderhandelt een werkgroep van de Orde van Me disch Specialisten (OMS) en de Landelijke Vereniging van Art sen in Dienstverband (LAD) over een betere betaling voor academische specialisten. De werknemersorganisaties zijn het met de werkgevers, de Ver eniging van Academische Zie- ik - De familie Fortuyn een schadeclaim in tegen it van der G., indien de lank hem schuldig be- voor de moord op Pim Ti. Dat heeft Pim's broer, i Fortuyn, bevestigd. Bo ft overweegt de familie in claim neer te leggen bij soverheid en de beveili- ienst van het Mediapark mum, waar Fortuyn lord werd. I Het schandaal rond misbruik in de Ameri- 'Rooms-Katholieke Kerk opgeblazen door de me- vertekend door de claim dat land. Veel be- ligingen zijn vals. Dat istoor loop de Water, die g de Leidse pastoor Vree- pvolgt in de Lodewijkpa- Meer dan over de seks- dalen die de RK-Kerk teis- maakt De Water zich zor- erhet hoge scheidings- itage onder katholieken aantal van hen dat 'in el' leeft „Dat is even erg sueel misbruik." iKerk en Samenleving amsterdam/anp - Vrouwen uit westerse landen die langdurig borstvoeding geven, verkleinen daarmee het risico dat ze borst kanker krijgen. Dat blijkt uit een studie waarvan het medische tijdschrift The Lancet morgen de resultaten publiceert Als alle westerse vrouwen een hall]aar langer doorgaan met borstvoeding dan nu het geval is, scheelt dat per jaar 25.000 ge vallen van borstkanker, zegt on derzoekster V. Beral van het Imperial Cancer Research Fund in Oxford. De re sultaten worden gepubliceerd door een internationale werk groep, waarvan het Nederlands Kanker Instituut/Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis (NK3- /AvL) deel uitmaakt. In totaal zijn de gegevens van 50.000 patiëntes met borstkan ker en 97.000 vrouwen zonder deze ziekte in het onderzoek verwerkt. Daaruit kwam naar voren dat borstkanker minder vaak voor kwam onder vrouwen die hun kinderen zelf hadden gevoed. Ook bleek dat borstkankerpati- entes die borstvoeding hadden gegeven, dat gemiddeld tien maanden hadden gedaan. De genen die geen borstkanker hadden, gaven hun kind gemid deld zestien maanden de borst. De onderzoekers hebben uitge rekend dat als westerse vrouwen net zo veel kinderen zouden krijgen als Aziatische en Afri kaanse vrouwen en net zo vaak als zij borstvoeding zouden ge ven, het aantal gevallen van borstkanker ruimschoots zou halveren. Voor de Nederlandse situatie zou die afname nog sterker zijn, omdat hier relatief gezien meer borstkanker voorkomt en nog minder borstvoeding wordt ge geven dan in andere westerse landen, zegt epidemioloog M. Rookus van het NKI/AvL Zij be nadrukt dat nog niet geheel dui delijk is hoe het komt dat het ri sico op borstkanker daalt als langdurig borstvoeding wordt gegeven. Mogelijk heeft het iets te maken met de hormoonspie- (advertentie) De ongewone opruiming is begonnen! Nu enorme korting op Cappellim. Gelderland. B&B Italia Leolux. Cassina. Hüista. Giorgetti. Minotti en vele andere topmerken. Maar ook ongewone korting op bedden, accessoires en verlichting. Profiteer van I00o extra korting op de reeds afgeprijsde artikelen tot en met zaterdag a.s.! Binderij 2. Amstelveen 020-6412505 www.vanderhorst nl Maandag vanaf 13.00 uur geopend. Donderdag koopavond. co van der horst igii - Zijn vierde Tourzege lijkt Lance Arm- niet meer te kunnen ontgaan. In de eerste tergetappe zette de Amerikaan gisteren in eneeën met behulp van zijn ploeg- oberto [eras de concurrentie te kijk. >ng nam de gele trui over van de ltd Igor Gonzales de Galdeano, die dan een minuut moest toegeven, land- en ploeggenoot Beloki was de He het wiel van Armstrong kon hou- eloki lijkt de komende dagen de be ste concurrent voor de Amerikaan, derlanders beleefden gisteren een zware de Tour. Karsten Kroon, de enige Neder- etappewinnaar in deze Ronde van Frank- i in de afdaling van de Aubisque en werd ttknog door een volgwagen aangereden. Hij kenhuizen (VAZ), eens over de te nemen maatregelen. De VAZ wil echter geen datum van in voering geven. „Zonder datum is er natuurlijk geen akkoord", zegt een woordvoerster van de OMS. De woordvoerster zegt dat de specialisten eerst naar admini stratieve actiemiddelen zullen grijpen om de raden van be stuur dwars te zitten. Het gaat bijvoorbeeld om het niet deel nemen aan commissies en het niet invullen van formulieren. „Dat zal per ziekenhuis verschil len." Hardere acties zoals zon dagsdiensten komen pas in zicht als er geen resultaat wordt geboekt. Woordvoerder D. Ketting van het LUMC zegt dat de Raad van Bestuur van het LUMC begrip heeft voor de acties. „De salaris sen lopen behoorlijk achter bij de vrij gevestigde specialisten." Maar ook het LUMC heeft niet genoeg geld om de salarissen op te trekken, zegt Ketting. Een op lossing moet volgens hem ko men van het nieuwe kabinet en dan vooral van de nieuwe mi nister van OC&W, Maria van der Hoeven (CDA). De aanwezigheid van het rieten dak bemoeilijkte de bluswerkzaamheden van de brandweer. Foto: Hielco Kuipers Vooral aan de achterzijde raakte het ohderkomen van de golfclub zwaar beschadigd. Foto.- ANP/Govert Coebergh door Bas Pronk wassenaar - Een grote brand heeft gistermiddag forse schade veroorzaakt aan het clubhuis van de Koninklijke Haagsche Golf Country Club aan de Groot Haese- broekseweg in Wassenaar. Er vielen geen gewonden. De oorzaak is nog onbekend. De schade wordt geschat op één miljoen euro. Woordvoerder F. Lek van de brandweer Haaglanden zegt dat het rieten dak van het clubgebouw als verloren moet worden beschouwd. De complete tweede etage en een woonhuis dat zondag betrokken zou worden, wer den ernstig beschadigd. De twee aangrenzende kleedka mers met rieten daken werden door de brandweer nat- gehouden en daarmee van het vuur gered. Even voor half drie zag een lid van de golfclub dat er vlammen onder het rieten dak van het clubhuis uitkwa men. Hij sloeg alarm. Met groot materieel rukte de Was- senaarse brandweer uit, later bijgestaan door Haagse collega's. Het blussen werd bemoeilijkt door de aanwezigheid van het rieten dak. Om controle over het vuur te krijgen, trok de brandweer het riet uit elkaar. Om kwart voor vier werd het sein brand meester gegeven. Het nablussen nam nog enkele uren in beslag. Voor de leden was de aantasting van de bibliotheek door rook- en waterschade een harde klap. De club, die sinds 1893 bestaat en in 1930 het clubhuis betrok, had een verzameling boeken over de geschiedenis van de vereniging op de eerste etage staan. „Vreselijk", treurt bestuurslid De Roos. „De boeken zijn voor de club van grote historische waarde. Dit is een drama." De Koninklijke Haagsche Golf Country Club is de oudste van Nederland. Sinds het 100-jarig jubileum in 1993 mag de club zich koninklijk noemen. Diverse le den van het koninklijk huis maken gebruik van de fraai gelegen achttien holes baan. Prins Willem Alexander en Maxima waren toevallig vlak voor de brand vertrokken na een golfpartijtje. Pagina R3: Een zwarte dag voor Wassenaar door Tim Brouwer de Koning leiderdorp - De voormalige boerderij in Hoogmade van be oogd staatssecretaris Cees van Leeuwen wordt een 'zaak van landsbelang'. Formateur Jan Pe ter Balkenende benoemt een commissie van drie wijze men sen om de ruzie tussen Van Leeuwen en minister Netelen bos over het ontvreemden van oude tegeltjes uit de wereld te helpen voordat Van Leeuwen toetreedt tot het kabinet Voor de topzware commissie zijn S. Stuiveling (president Al gemene Rekenkamer), H. Tjeenk Willink (vice-voorzitter Raad van State) en A. van Delden (voorzit ter Raad van de Rechtspraak) kandidaat. Zij moeten bepalen wie de rechtmatige eigenaar is van de plavuizen uit de monu mentale boerderij van Van Leeuwen aan de Boskade in Hoogmade. Het zeventiende- eeuwse pand moest onlangs wijken voor de hogesnelheids lijn HSL en bevatte waardevolle plavuizen, die de jurist uit Hoogmade uit zijn afgebroken woning wil meenemen naar een nieuw huis. Omdat het Neder lands Openluchtmuseum in Arnhem met medewerking van minister Netelenbos de oude boerderij herbouwt, wil de de missionaire minister alle tegel tjes naar Arnhem overbrengen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft drie miljoen eu ro uitgetrokken voor de ver plaatsing van de boerderij naar het museum. Van Leeuwen bevestigde van morgen vanuit het Spaanse Marbella, waar hij voor zaken is, dat Balkenende een commissie van wijzen wil instellen om de zaak van de tegeltjes uit de we reld te helpen. Morgen spreekt de aanstaande staatssecretaris voor cultuur met de formateur. katwuk/runsburg - Twee Kat wijkers van 16 en 17 jaar zijn op gepakt op verdenking van open lijke geweldpleging tegen homo seksuelen. Dat zou zijn gebeurd op parkeerplaatsen langs Pro vincialeweg N206 (Katwijk-De Zilk), die bekend staan als ont moetingsplekken voor homo seksuele mannen. Twee ande ren, een Rijnsburger van 18 en een 16-jarige Katwijker, zijn vanwege hun geringere aandeel in de mishandelingen uit voor lopige hechtenis vrijgelaten. Alle vier de verdachten zijn afgelo pen week voorgeleid aan de offi cier van justitie. In de periode tussen september 2001 en mei van dit jaar zouden de vier jongens mannen hebben geschopt en geslagen en auto's hebben beschadigd. Twee van hen worden er daarnaast van verdacht dat ze hun slachtoffers hebben geprobeerd af te persen. In september begon het onder zoek van de politie, nadat aan gifte van vernieling was gedaan. Tijdens het onderzoek bleek dat ook sprake was van geweld, ver nieling en afpersing. In totaal zijn tot nu toe acht aangiften binnengekomen, maar het onderzoek van de poli tie wijst uit dat veel meer men sen op de parkeerplaats slacht offer van geweld zijn geworden. De jongens kunnen twee jaar gevangenisstraf krijgen, dat is het maximum voor minderjari gen. Het openbaar ministerie verwacht dat de straffen veel la ger zullen uitvallen. Of de 18-ja rige als volwassene wordt be recht, is nog niet bekend. haalde wel de finish in La Mongie, maar hield aan zijn valpartijen verwondingen over aan pols, elle boog, heup en biL De vrees bestond zeifis dat hij zijn pols had gebroken. In een zieken huis wezen röntgenfoto's gisteravond uit dat dat niet het geval was. Karsten Kroon is vandaag gewoon van start ge gaan in de twaalfde etappe, een zware bergrit van Lannemezan naar Plateau de Beille. Michael Boogerd had gisteren een off day en verloor ruim zes minuten op Armstrong. Rabo-kopman Levi Leipheimer kon evenmin met de besten mee omhoog. Pagina Tour de France: Blauwe ploeg dendert door de bergen door Ed Blaauw driehuis - Het stoffelijk over schot van Pim Fortuyn staat, vanaf de opgraving vanavond op begraafplaats Westerveld in Driehuis tot en met de herbe grafenis morgen in het Italiaan se dorp Provesano, doorlopend onder toezicht Het zijn vooral familieleden en naaste vrienden die bij het li chaam waken, onder meer op het vliegveld Rotterdam Airport, waar Fortuyn in een speciale ruimte wordt opgebaard. Volgens de Haarlemse uitvaart verzorger Martin Uitendaal, die Fortuyn op zijn allerlaatste reis begeleidt, wordt 'zeker geen be- veiïigspersoneel ingehuurd om het üjk te bewaken'. „De familie is daarin trouwens vrij. De Wet op de Lijkbezorging zegt dat de familie de uitvaart geheel naar eigen inzicht zelf mag regelen." Ze mogen, als ze zouden willen, de overledene zelf afleggen en thuis opbaren." In mei was Ui tendaal al betrokken bij de uit vaartplechtigheden voor For tuyn in Rotterdam en Driehuis. Fortuyns gebalsemde lichaam (verplicht vanwege het vervoer naar het buitenland) wordt morgenochtend onder trompet geschal aan boord gebracht van het vliegtuig. Bijna veertig mensen vliegen mee naar Italië. „De kist, die overigens gedurende de reis ge sloten blijft, komt vlakbij de cockpit. Zodat weer iedereen er zicht op heeft", aldus UitendaaL Na het opstijgen maakt het vliegtuig op 400 meter hoogte een ereronde boven Rotterdam. Het spande er gistermiddag even om of de herbegrafenis van Pim Fortuyn zou kunnen door gaan. De Italiaanse gezond heidsinspectie keurde de kelder onder het fundament niet goed. De witmarmeren graftombe kwam zonder problemen door de hygiënische inspectie. Maar de kelder, met plaats voor negen lijken, was nog niet klaar met het metselwerk. De inspectie constateerde dat er nog ruimte zat tussen het deksel en de bo dem van de marmeren sarco faag waarin de in mei vermoor de LPF-leider komt te liggen. Daardoor waren er vragen over de waterdichtheid van de kel der, een voorwaarde voor goed keuring. In Italië zijn dergelijke grafinspecties van hygiëne en ri sico's voor de volksgezondheid gebruikelijk. De inspectie van gistermiddag moest de laatste vergunning voor gebruik van het graf opleveren.Naar verwachting keurt de inspectiedienst de kel der volgende week donderdag alsnog goed. De begrafenisstoet in Italië, met aan hoofd de Daimler van For tuyn, rijdt morgenmiddag vanaf een uur of twee richting Prove sano. Rond half zes begint de Latijnse mis voor ruim honderd genodigden met aansluitend de begrafenis. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over herbegrafenis Fortuyn Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Ni»m□MDVA Ofr Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi autonatectie betting is mfri 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1