LEIDEN REGIO Bouw woonwijk Alphen gaat door 'Een zwarte dag voor Wassenaar Leiderdorpers halen kinderen van school vanwege ongezonde lucht 1» nnibuild mag hotel bouwen op bedrijventerrein De Schans stgeest kan ganzen nergens meer kwijt sen betalen luratie molen gewonden inrijding in kop sloot Raadzaal tjokvol met voor- en tegenstanders udweteringpop groter Alkemade ongelukkig met belofte aan tuincentrum Alkemade vindt nieuwe plek voor medisch centrum vrijdag 19 JULI 2002 nd - Aan de restauratie Boterhuismolen is niet laald door de gemeente nd, zoals deze krant gis- leldde. Van de 500.000 itauratiekosten wordt de gebracht door het Rijk hvart door de provincie, is bijeengebracht door andse Molenstichting, iting kreeg onder meer ihet Prins Bernhard- nhet Fonds 1818. 51 lar - Een 27-jarige au- ist heeft gisterochtend rijding veroorzaakt op ing Rijksstraatweg en 11 eg in Wassenaar. Drie V1 raakten gewond. Ver- e ijk reed de man door it. Hij botste tegen een Jn met oplegger. Door de 11 ste zijn auto ook met 'J foertuigen. Een 42-jari- e vrouw en een bejaard e! rars echtpaar werden ziekenhuis gebracht, irige man kwam met de ü|n»- ing - Een 29-jarige ioogmade is gisteren i 11.45 uur door nog pj ide oorzaak met zijn in de sloot langs de warsweg in Rijpwete- eden. Hij kwam op zijn tilstand. De bestuurder de kant te komen. door Jelle Settels leiderdorp - Vijf ouders zijn boos weggelopen uit een commissievergadering in Leiderdorp waarin de verplaatsing van de Kastanjelaan- school naar de Ericalaan werd besproken. De school heeft een tijdelijk bijgebouw nabij de rotonde bij de Hoogmadeseweg, omdat de verouderde school aan de Kastanjelaan uit zijn voegen barst. Een groep ouders maakt zich zorgen over de verontreinigde lucht en de ge luidsoverlast die de nabijgelegen snelweg A4 veroorzaakt. Omdat zij bang zijn dat hun kin deren op die plek ziek worden zoeken sommi ge ouders een andere school. De ouders zagen hun zorgen bevestigd toen zij navraag deden bij de GGD. De gemeentelijke gezondheidsdienst constateerde dat de lucht vervuiling rondom de school, die daar tijdelijk zit tot er in 2004 of 2005 een nieuwe brede school is, de norm overschreed. De ouders ei sen dat de gemeente hun kinderen in een ge zonde omgeving huisvest. „De huidige plek is ongezond en daarom willen wij nu maatrege len", zegt Wim Sangster, woordvoerder van de groep bezorgde ouders. Zij pleiten voor een onderkomen elders voor de school tot de lucht is opgeklaard. Volgens wethouder Victor Molkenboer is de wens van de ouders niet reëel. „Het is bekend dat de luchtkwaliteit in de gehele wijk al tien tallen jaren niet goed is. Maar we zitten niet in de problemen nu we de norm overschrijden. In 2010 voldoen we aan de hoogste Europese normen. De aanpassingen zoals de tunnelbak op de A4 zijn dan klaar." Molkenboer is verbolgen over de handelwijze van de GGD. Die dienst stuurde zonder de ge meente te informeren de brief waarin een ad vies over de luchtkwaliteit stond naar de ou ders. „Dat is toch te dol om los te lopen. Me dewerkers hebben op eigen houtje gehandeld zonder daarover de gemeente in te lichten." Molkenboer tikte de GGD op de vingers. De dienst betreurt dat de brief voor opschudding heeft gezorgd. „Het schrijven is geen onder zoeksrapport", schrijft de organisatie in een brief aan de wethouder. De GGD wilde alleen de ouders informeren over de situatie aan de Ericalaan. De leiding van de school en de gemeente de len de zorgen van de ouders. „Maar toch zie ik geen enkele reden om te denken dat de ge meente ons iets wil opdringen", zegt directeur huisvesting van de Leiderdorpse protestantse basisscholen Langelaar. „We zijn nog volop met alle betrokkenen in overleg over de nieu we school. De gemeente heeft met een extra TNO-onderzoek, de aanleg van een tunnelbak van de A4 en de omleiding van het vrachtver keer buiten Leiderdorp om bewezen dat zij zorgvuldig met deze zaak omgaat. Het grootste deel van de ouders is bezorgd, maar ook dol gelukkig dat de nieuwe school er komt. Dat een klein deel naar een individuele GGD-amb- tenaar is gestapt om, via een rapport, zijn ge lijk te krijgen, vind ik jammer. Over alles wordt intensief overlegd, ik ben blij dat we in zulke perfecte omstandigheden kunnen verhuizen. Sangster namens de bezorgde ouders: „Mol kenboer en Langelaar praten alsmaar over de situatie vanaf 2010. Dan staat de school er en is de A4 overkapt en worden de normen waarschijnlijk niet meer overschreden. Wij maken ons juist zorgen over de komende ja ren. De GGD is duidelijk over de plek aan de Ericalaan: die deugt niet en doet dat ook de komende jaren niet. Er is laatste een rapport verschenen over de luchtkwaliteit in 2001 van de Milieudienst West-Holland. Daarin staat dat slechts op één plek in Leiderdorp de nor men van de luchtkwaliteit worden overschre den, namelijk op de Ericalaan. Vandaar dat we blijven vechten voor een veilige plek op de korte termijn." Drieduizend gegadigden hopen op een van de honderd woningen op het voormalige waterwingebied in Alphen. Foto: Wim Dijkman door Engel Lameijer alphen aan den rijn - De om streden bouw van een nieuwe woonwijk op het voormalige wa terwingebied aan De Hoorn in Al phen aan den Rijn mag door gaan. Voor- en tegenstanders waren gisteravond massaal naar de raadsvergadering gekomen om hun standpunten kenbaar te maken. Teksten als 'Mag ik nu uit die rotflat', 'Ik heb 26 jaar op een huis gewacht' en 'Geen gezeik, geen nieuwe wijk' lieten aan duidelijkheid niets over. Met al leen de stemmen van de SP, Groenlinks en D66 tegen beslis te de gemeenteraad, dat er 107 huizen komen en dat de hang jongeren moeten verkassen naar een kleiner trapveldje. Vooraf kregen vijf insprekers de gelegenheid hun grieven tegen het plan duidelijk te maken. Ju- meester en wethouders willen geen kantoren in complex =jel lameijer aan den rijn - Alphen een hotel bij. Over en- a moet er een accom- komen op het bedrij- n De Schans. Het hotel .jistens honderd kamers drie- tot viersterrenni- txlet gemeentebestuur is tii 00 akkoord. Burgemeester en wet houders stemmen niet in met het verzoek van de ontwikkelaar om een deel als kantoorruimte te benutten. De ontwikkelaar van het com plex, Omnibuild Woon/Werkprojecten, wil naar aanleiding van het haalbaar heidsonderzoek dat Horwath Consulting heeft uitgevoerd, een hotel met 124 kamers bouwen. Een kwart zou ook als kantoor ruimte verhuurd moeten wor den. Als voorbeeld noemt de projectontwikkelaar het Golden Tuliphotel in Den Haag. Alphen wil dat niet, omdat kantoren verkeer aantrekken. „We willen juist de mobiliteit terugdrin gen", zegt burgemeester Nico Schoof. En hebben daarom de stationsomgeving als ontwikke lingslocatie voor kantoren aan gewezen." De gemeente voelt zich ook gesteund door het pro vinciaal bestuur. Dat staat ook geen zelfstandige kantoren toe op bedrijfsterreinen. Lange tijd kon Alphen niet in stemmen met een hotel annex zalencomplex op de Schans, na bij de Nil. Het gebied was al ge reserveerd voor de asfaltcentrale van Heijmans. Uit milieutech nisch oogpunt was de bouw van een hotel daar niet mogelijk. Nu Heijmans de asfaltcentrale naar een plek buiten Alphen ver plaatst, staat niets de vestiging van een hotel nog in de weg. Volgens een woordvoerster van de gemeente duurt het nog wel even voordat de bouw van het hotel kan beginnen. Eerst moeten onderhandelingen over de grondprijs worden gestart en moet er een bouwplan worden ingediend. Dan gaan de proce dures lopen." IT - De ganzen in Haas- en voorlopig in Oegst- thouder Meester zet ze op transport naar Sas- st kreeg de toom van ver zich heen, nadat de /olie in deze krant bekend vi aakt dat zij de ganzen rd< iwijk naar Sassenheim jk luizen. Volgens Wim )rt, secretaris van de e Land- en Tuinbouw- - f tie (WLTO) afdeling |n) »t, Warmond en Sas- dt is dat vragen om nv eden. Binnen de kort- i-v Jr'lde boeren van de Ka- ge zegt hij. „Oegstgeest ganzenprobleem op e manier oplossen, eld door ze naar de eef >rengen." t gej gemeente Warmond heeft Oegstgeest laten weten, dat het geen goed idee is om de dieren te verplaatsen en dat Oegstgeest beter zijn eigen boontjes kan doppen. Sassen heim, dat eerst bereid was de Oegstgeestse ganzen te adopte ren, heeft zijn aanbod ingetrok ken. Meester is weer temg bij af, ver zucht ze. De wethouder dacht eindelijk een oplossing gevon den te hebben voor het ganzen- probleem dat Oegstgeest al ja ren in zijn greep houdt. „Wat ik nu ga doen? Afwachten. Ik kan zo één, twee, drie geen nieuwe oplossing bedenken." „Het is eigenlijk een onmogelij ke situatie", zegt gemeentevoor- lichter Anholts. „De ene helft van de bewoners wil die ganzen weg hebben omdat ze de boel onder schijten en de andere helft voedt die beesten." Woudwetering- popfestival in Wou- een blijvertje. Ja- staat de organisatie :d gedrag vorig jaar editie toe. Er komt Woudwetering op 31 ïlfs een podium bij. was het een experi- ze hebben het toen 1", zegt Chris Vink, lemend burgemeester it de openbare orde. edoelt hij de twee ini- lers, de Woubruggena- Duyvelaar en John d, die er dit jaar met- chepje bovenop doen tweede podium. De de en de Kerkstraat et van de Nederlandse e kerk dienen als klein ein met een podium ie v g en één voor de deur idelbouwvereniging. 'ïelaas geen waterpo- pontön is niet meer beschikbaar - maar het terrein wordt wel groter", zegt Duy- velaar, die nog volop onderhan delt met muziekgroepen. „We willen ook een band met een re gionale of landelijke bekend heid." Duyvelaar treedt op met zijn eigen band The Unies en John Slingerland met een nieu we formatie die nog geen naam heeft. Het festival begint al om drie uur 's middags, eerst met een jazzorkestje en daarna met hardere muziek. De kade wordt gezellig gemaakt met parasols en een terrasje. De vergunning dreigde nog af te ketsen op bezwaren van restau rant Het Oude Raedthuys, dat vorig jaar achteraf klachten bij de gemeente indiende. „We hebben het goed doorgesproken met het restaurant", aldus Vink. De wethouder eist van de orga nisatoren dat zij zorgen voor voldoende toiletten en extra be veiliging langs de waterkant. Golfers zijn er getuige van dat aan de achterzijde van het clubhuis het dak compleet is verwoest. Foto: Hielco Kuipers door Bas Pronk vervolg van de voorpagina wassenaar - Met trillende han den kijkt bestuurslid De Roos naar de uitslaande brand in het clubgebouw van de Koninklijke Haagse Golf Country Club. Ze kan een traan niet onderdruk ken. „Dit is een deel van mijn le ven dat vergaat", zegt ze treu rend. „Ik kom hier al dertig jaar. Het gebouw heeft een plaats in mijn leven ingenomen. Ik zag opeens een vlammetje onder het rieten dak uitkomen. Dan schrik je. Maar dat het zo erg is, doet h°el veel pijn." Als rond kwart voor vier het vuur onder controle is, blijkt hoe groot de schade is. Het rie ten dak is verwoest. Aan de ach terzijde van het clubhuis is de schade voor het oog nog groter. Het hele dak is daar weggesla gen. De dertig omstanders vre zen dat ook de historische boek verzameling op de eerste verdie ping door rook- en waterschade zwaar is aangetast. „De boeken stonden in kasten", zegt De Roos. „Maar dat biedt weinig bescherming. Voor de club zijn ze van grote waarde, want ze behandelen de unieke geschie denis van de vereniging." Voor het lint staat Van Dijk naar het vuur te kijken. Hij werkt in het restaurant en was op de golfbaan toen hij vlammen zag onder het rieten dak. „Een ramp", zegt hij. „Ik zag het ge beuren toen ik op de laatste ho le stond. Ik rende naar het club huis en wachtte met anderen op de brandweer. Dat leek een eeu wigheid te duren. Nu overheerst een naar gevoel. We hebben dit jaar al veel tegenvallers gehad met inbraken. En dan komt dit er ook nog bij. We zitten in de hoek waar de klappen vallen. Ik ben hier kapot van." Naast Van Dijk staat mevrouw Van Ockenburg. Haar zoon werkt sinds een jaar samen met Van Dijk in het restaurant. „Na de tegenslag van de laatste maanden met de inbraken moet hij hier ook weer overheen ko men", verzucht ze. „Dat wordt erg zwaar. Hij belde me over stuur op en toen ben ik gaan kij ken. Wat is dit treurig zeg." Achter het lint staat een man met zijn fiets aan hand te kijken naar het nablussen. .Allemach tig! Ik ben geen lid van de ver eniging, maar dit is een zwarte dag voor Wassenaar. Dat zoiets moois voor een groot deel af brandt, gaat mij aan het hart." riste Van Rijn verweet namens de bezitter van een hondenken nel aan De Hoom de gemeente onzorgvuldigheid bij het maken van het plan. Ze vreest dat er binnenkort zonder fatsoenlijke aankondiging een bulldozer in de tuin staat bij de huurder van het perceel. Marcel Minnee vindt dat de ontwikkelaar van het plan voor zeventien wonin gen een andere plek moet zoe ken, zodat het trapveldje be waard kan blijven. „Douwe, douwe, douwe dat gaat er gebeuren", smaalde be woner Wijfje van de Zeehelden buurt. Hij verwacht een ver schrikkelijke stroom verkeer in zijn buurt. „Waarbij die ouderen met van die hulpkrukken niet meer veilig de straat overkun- nen", aldus Wijfje. Hij pleitte er voor om de nieuwe wijk maar in de Gnephoek te bouwen. Mede bewoner Slappendel is bang voor het bouwverkeer en de ge volgen voor de woningen. „Als het er toch van komt wil ik graag dat de verkeersdrempels tijdelijk worden weggehaald." Doortrekken van bestaande we gen in de Zeeheldenbuurt om toenemende verkeersdrukte te gen te gaan, vindt verantwoor delijk verkeerswethouder Groen in 't Wout geen goed plan. „Ver keer is als water op rul zand, we krijgen op die manier op veel andere plekken sluipverkeer." De SP'er Blaauw die met een oproep aan de burgers tal van tegenstanders in de raadszaal kreeg, is teleurgesteld dat de jongeren naar een andere, klei nere plek moeten. Wethouder Wenbelt die het plan in de on langs gehouden commissiever gadering zag tegengehouden, toonde zich na afloop tevreden. Voor de ruim honderd wonin gen hebben zich inmiddels ruim drieduizend gegadigden inge schreven. door Janneke Dijke oud ade/leiderdorp - De ge meenteraad van Alkemade zit in zijn maag met een oude toezeg ging aan hoveniersbedrijf Rasser en Van Wijck. Het Leiderdorpse bedrijf dat zich pal naast de A4 bevindt, moet daar weg in ver band met de verbreding van de snelweg. De Alkemadese raad ging jaren geleden akkoord met verhuizing van het bedrijf naar de Hofdijklaan in Oud Ade. Maar de huidige raadsleden be treuren die toezegging. De gemeenteraadsleden eisen dat ze greep houden op de in vulling van de zuid-westhoek van de gemeente. Ze deden dat deze week tijdens een raadsver gadering, waarin het nieuwe be stemmingsplan Landelijk Ge bied West werd vastgesteld. Burgemeester en wethouders willen in dat bestemmingsplan al rekening houden met de komst van het tuincentrum, in de westhoek van het Ghoybos. Dit populierenbos bevindt zich in de hoek tussen provinciale weg N446 en de A4, in het Al kemadese deel van de Bospol der. De gemeenteraad wil voor komen dat Rasser en Van Wijck zomaar een vergunning krijgt, en heeft bij het college afge dwongen dat het de bouwaan- vraag eerst aan de raad voorlegt. Burgemeester Meerburg waar schuwt de raad voor hoge ver wachtingen. „U moet wel reke ning houden met de historie van het verhaal. We hebben als raad destijds gezegd: 'eigenlijk liever geen tuincentrum hier, maar we hebben convenanten gesloten met andere gemeen ten, we moeten meewerken'. Als er een bouwaanvraag komt leg gen we het aan u voor, maar u bent niet zo vrij als u denkt." In het nieuwe bestemmingsplan dat inmiddels is vastgesteld, wordt rekening gehouden met inkrimping van het Ghoybos. Alkemade komt hiermee tege moet aan de landinrichtings commissie Ade. Deze commis sie bedenkt een nieuwe inrich ting voor het Adegebied, het ge bied tussen Leiden, Kaag, Wijde Aa en Roelofarendsveen, dat last heeft van de hogesnelheidslijn HSL De Ade-commissie over weegt een deel van het Ghoybos op te offeren voor weidegrond. Enige omwonenden hebben de gemeenteraad laten weten dat ze dat niet willen. „Er zouden juist meer bomen moeten ko men. Het is het enige bos van Alkemade, maar het is er zo drassig dat je een polsstok en lieslaarzen nodig hebt als je er wilt wandelen", aldus A. van Duijn, bewoner van het Bospad. Wanneer een besluit valt over de toekomst van het provinciale bos, is niet bekend. J. van Wijck van het hoveniers bedrijf is vooralsnog niet van plan op zoek te gaan naar een andere plek. Hij zetelt nu onder de rook van de Pannenkoeken- boerderij in Leiderdorp. „Voor lopig zit ik hier nog één tot an derhalf jaar. Daarna wil ik naar het Ghoybos, want wij hebben die toezegging." Hij heeft daar een terrein nodig van 5.000 vier kante meter. Artsen willen snel bouwen alkemade - De gemeente Al kemade heeft een nieuwe plek gevonden voor een medisch centrum. Het gaat om het par keerterrein schuin tegenover de apotheek in Oude Wetering. De groep van artsen en andere me dici heeft nog niet besloten of ze zich inderdaad op die plaats wil vestigen. Woordvoerder Muller vindt het vooral belangrijk dat de nieuwe plek snel beschikbaar is. „De artsengroep is voor de plaats die zo snel mogelijk te realiseren is. We willen binnen een jaar dui delijkheid hebben." Na de zo mer praten gemeente en artsen met elkaar. De artsengroep ver wacht dan te horen hoe snel ze op het parkeerterrein naast be jaardencentrum Gogherweide terecht kan. Behalve deze plek zijn er nog zes alternatieven in beeld, maar de gemeente geeft daar niet de voorkeur aan. Alkemade en de medici moeten nog onderzoeken of de bouw van een medisch centrum op het parkeerterrein financieel haalbaar is, en of er voldoende parkeerruimte overblijft. Vol gens wethouder Kees Uit den Boogaard is het de geschiktste plek. Het medisch centrum is bedoeld voor diverse artsen, een psychologenpraktijk, een schoolarts, een coördinator van ouderenzorg, de trombose- dienst, het diabetesoverleg, de zwangerschapsgymnastiek en een diëtiste. Daarnaast doen een praktijk voor fysiotherapie en wellicht een tandarts mee.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11