GELOOF SAMENLEVING Scheiding en overspel, dat is de ware schande Massale aanval op CDA Rijnsburg Vreeburg's opvolger De Water is een blije conservatief DUIN BOLLENSTREEK Nieuw onderkomen voor strandredders NK kitesurfen in Noordwijk Twee jaar cel voor enorme verzameling kinderporno Leidsch Dagblad ART IIIEVIÏIV ANNO 1902 ANNO 1977 door Ilse Keuenhof leiden - Met pastoor Joop de Wa ter (67) haalt de Lodewijksparoch- ie een markante man in huis met uitgesproken ideeën. Vanaf zon dag volgt hij in de Lodewijkskerk pastoor Vreeburg op. Geheel in de lijn van zijn voorganger is hij wars van kritiek op de Rooms-Ka- tholieke Kerk. De media blazen het misbruikschandaal in de Kerk op. De remedie ligt niet in het af schaffen van het celibaat maar in een 'goed contact met parochia nen'. Volgens De Water zijn an dere misstanden 'even erg' als seksueel misbruik: overspel en echtscheiding bijvoorbeeld. Wat onwennig zit Joop de Water in zijn nieuwe pastorie aan de Steenschuur. Witte rechthoeken op het vergeelde behang herin neren aan de schilderijtjes die voorganger Vreeburg heeft mee genomen. Die duldde sinds zijn installatie in de monumentale pastorie duidelijk geen verande ring. Alleen de barsten in de muren mochten langzaam groeien. Dat pastoor Vreeburg tientallen jaren op dezelfde plek zat noemt De Water 'een abnor maliteit'. Als je zo lang op één plek zit loop je het risico dat je onbuigzaam wordt. Hij heeft veel goede dingen gedaan, maar hij was gezet in zijn wegen." Buiten het priesterhuis is de stad 'enorm veranderd', merkt de pastoor verwonderd op. „Stuur mij de Merenwijk in en ik verdwaal." Wandelend door de Haarlemmerstraat ergert hij zich dood. „Mijn God, er zijn wat 'goede winkels weggegaan. Het is heel triest, nu zit er allemaal rotzooi." In betere tijden had zijn vader een bontwinkel, De Water Co in Leiden. Even leek het erop dat Joop in de voetsporen van zijn vader zou treden. Als veer tienjarig jongetje werkte hij als leerlingetaleur bij de V&D en bij „De oorzaak van de problemen is vaak het gevecht om de macht met pastoraal werkers die graag priestertje willen spelen. Dat kan een priester echt bananas maken." Foto: Dick Hogewoning Piek op de Haarlemmerstraat. Het lot bepaalde anders. „Ik wil de altijd al priester worden, maar ik was geen held in het le ren. Toen ik het toch doorzette was ik al negentien jaar." Tot zijn verbazing pikte hij het La tijn heel snel op. Zijn broer nam de bontzaak over, totdat anti-bontactivisten daar een einde aan maakten. „Ze besmeurden de ramen met rode menie en bewerkten klan ten die met een nieuwe jas de winkel uitkwamen met een schaar. Toen moest hij de tent sluiten." Ondertussen zat De Water al hoog en droog in Amerika. Aan gemoedigd door een oproep van de Rooms-katholieke Kerk had hij de oversteek gewaagd naar het land van de onbegrens de mogelijkheden, waar een enorm tekort aan priesters heerste. New Orleans anno 1966: hete zomers, rondvliegen de kogels in de suburbs en de moeizame rassenverhoudingen. Het begon allemaal als een avontuur en mondde uit in een verblijf van 35 jaar. In zijn laatste parochie was zes tig procent van de kerkgangers was zwart. Waar in de rest van de regio zwart en blank elkaar nauwelijks een blik waardig gunden, kan De Water met trots melden dat 'blank en zwart in mijn parochie bijna natuurlijk met elkaar omgingen'. „In Ame rika heerst underneath toch nog steeds een gevoel van rassen scheiding." Amper was De Water terugge keerd of de Kerk in Amerika kwam in opspraak vanwege de vele seksschandalen. Veel verha len zijn volgens de priester 'aan gedikt door de mecfia' en veel beschuldigingen vals. „Het is nog geen half procent van de priesters die zich schuldig maakt aan misbruik. Bovendien zijn de meeste seksschandalen in het verleden gebeurd." Ook de overspannen swe-cultuur van de Amerikanen blaast de situatie op, meent hij. „In mijn omge ving werd een priester beschul digd van seksueel misbruik. Hij heeft gelijk terug gesued voor één miljoen dollar. Twee uur la ter was die aanklacht van de baan. Er was niets van waar." Uit angst voor een aanklacht houden veel priesters zich nu verre van elk persoonlijk contact met jonge parochianen.Als je in Amerika een jongen eens een gemoedelijke klap op de schou der geeft, wordt het seksueel ge noemd. Wat een onzin!" Hoewel seksueel misbruik 'na tuurlijk verkeerd is' zijn het niet de losse handjes van de geeste lijken die De Water zorgen ba ren. Het hoge scheidingspercen tage ('in Amerika is zeker 45 procent van de katholieken ge scheiden') en een leven in over spel: dét is de ware schande. „Dat is even erg als seksueel misbruik." Afschaffing van het celibaat wijst hij resoluut van de hand. „Dat is geen oplossing", zegt hij zonder twijfel terwijl hij nog een Belinda light opsteekt. „Tegen een ongetrouwd meisje dat zwanger raakt zeggen ze 'ge bruik een voorbehoedsmiddel'." Nee, onthouding moet het ant woord zijn. Hetzelfde geldt vol gens de pastoor voor het celi baat. Als iemand priester wordt, weet hij wat er van hem gevraagd wordt." Contact met parochianen, andere priesters en een gebedsleven zijn volgens de pastoor 'een hele goede re medie tegen seksueel misbruik'. Velen wijten het misbruik door priesters aan het eenzame leven dat velen van hen vandaag de dag leiden. Zo niet De Water: „De oorzaak is het gevecl de macht met pastorale en werksters die graag pi tje willen spelen. Dat is Leiden een heel groot pro Het kan een priester echt nanas maken. Dan zoeken een uitlaat en kan h'et tot d soort dingen komen." Traditie, essentie en officii R kerkleer, dat is de Lodewiji Bo het weekend bezoeken zo' aa vierhonderd mensen de p nd laire kerk aan de Steensch el Aan de succesformule wil ita Water dan ook niet tornen ge ga een paar kleine dinget]i kvv anderen. Vreeburg had ve is hulp met de diensten. Ma an mensen zijn nu allemaalitii dwenen. Toch wil ik geen 1 h sen afschaffen. Maar ik wil nl geen mismachine worden ook meer aan diaconie ga doen met andere Leidsel g Vreeburg deed dat niet, oi nee. Hij maakte soms zijn 3' regeltjes. Hij gebruikte he rookvat iedere zondag. D, helemaal geen voorschrift de kerk." Op andere fronten zitten i "1' twee mannen van God wt e° dezelfde lijn. Zo vindt De !a net als Vreeburg dat vrou; priesters uit den boze zijn „Vrouwen moeten absolu ÏL zichtbaar zijn in de kerk.i priester worden: nee. Heiv en dienstbaarheid hanger1 af van het priesterschap. I iaj had toch ook geen prieste nodig om heilig te wordei vrouw heeft haar prachtij liteiten, maar die kan ze 1M naar buiten brengen als v Neem de militaire dienst eens wilden vrouwen dat S Maar toen velen zagen w lemaal aan vast zat schroi een heleboel terug. Watü zeggen, laat een vrouw et vrouw zijn en een man et man." 1511 wa ede Pastoor Joop de Water wo zondag om 11.30 uur int aa dewijkskerk aan de Steen geïnstalleerd door deken Ammerlaan. NooRDWiJK - Ze zitten er al een paar maanden in, maar gisteren kreeg de Noordwijkse Reddings Brigade (NRB) dan eindelijk officieel de sleu tel van de gloednieuwe strandpost. De oude post 1, ter hoogte van de vuurtoren, was na tien jaar zo goed als op. NRB-bestuur, gemeente en de vrijwilligers werkten samen een nieuwbouwplan uit. In mei was de keet klaar. Om nog beter zicht te hebben op zee en strand is het ge bouwtje vier meter naar voren geschoven. De nieuwe keet heeft apar te kleedruimtes voor de 90 vrijwilligers, een ruime EHBO-kamer, een keukenunit en een uitkijkpost. Naast post 1 beschikt de NRB over strandposten aan de Duindamseslag en aan de Langevelderslag. Vol gend jaar hoopt de brigade opnieuw een feestelijke opening te kun nen organiseren. Het plan om met de KNRM nieuwbouw neer te zet ten aan de Bosweg is in een ver gevorderd stadium. Foto: Dick Hogewoning rijnsburg - Het CDA ligt zwaar onder vuur in de Rijnsburgse politiek. Tijdens de raads vergadering van gisteren uitten alle partijen, inclusief de coalitiegenoten, scherpe kritiek op de wijze waarop het CDA met de benoe ming van de nieuwe wethouder Binnendijk is omgegaan. Te laat geïnformeerd, geen overleg en eigen machtig denken, zo luidt het verwijt. Boven dien is het volgens de partijen niet de eerste keer dat de christen-democraten zich arro gant opstellen. Het CDA is zich van geen kwaad bewust. Binnendijk is de opvolger van H. de Mooij, die vanwege gezondheidsklachten eerder moest opstappen dan hij van plan was. De kritiek richt zich vooral op het late bekend maken door het CDA van de kandidatuur van Binnendijk. Ook de coalitiepartijen waren allesbehalve mild in hun oordeel. W. de Mooij van Ge- meenteBelangen Rijnsburg: „Wie de nieuwe wethouder wordt, moeten we zelfs uit de krant vernemen. Als dit zo doorgaat, moe ten we ons afvragen of de coalitie moet wor den voortgezet of dat we moeten uitkijken naar een andere partner. Het antwoord op de laatste vraag is nee. Maar toch." Ook J. de Mooij van de ChristenUnie was ongekend fel: „Eerlijk gezegd houden wij ons hart vast, wanneer we er aan denken dat het CDA op deze manier politiek zal blijven bedrijven." Binnendijk zelf vindt de reacties van de par tijen zwaar overdreven en daagt ze uit om met concrete voorbeelden op tafel te ko men. Wel kan hij zich voorstellen dat zijn collega-raadsleden eerder op de hoogte van zijn kandidatuur gebracht wilden worden. „Het was absoluut mogelijk om dit eerder te laten weten. Maar de opmerkingen over on ze arrogante houding vind ik echt overtrok ken. Voor mij was dit een belangrijke avond, een grote stap in mijn leven, die nu over schaduwd wordt door deze collectieve aan val op mijn partij." NooRDWiJK - Voor de kust van Noordwijk, ter hoogte van de Koningin Astridboujevard, wor den zaterdag en zondag de Ne derlandse kampioenschappen kitesurfen gehouden. Het afge lopen weekeinde werden de wedstrijden afgelast, omdat er te weinig wind was. „Nu zijn de weersverwachtingen uitstekend. Zaterdag windkracht vier a vijf, zondag vijf zes", aldus R. Hen- derickx van het organiserende Trendsportworld in Schevenin- gen. Het NK begint op beide da gen 's morgens om tien uur. den haag/katwijk - Een enorme verzameling kinder porno in zijn computer is een 36-jarige Katwijker gisteren bij de Haagse rechtbank op een celstraf van 24 maanden waarvan acht voorwaardelijk komen te staan. De man kan zich met onmid dellijke ingang melden bij de gevangenis. Na het uitzitten van zijn straf moet de man verplicht contact houden met de reclassering om aan zijn problemen te werken. De op gelegde gevangenisstraf is ge lijk aan de eis van officier van justitie. De man heeft jarenlang ge werkt aan zijn verzameling totdat hij na een tip van een internationaal meldpunt te gen de lamp liep. In de com puter vond de politie 176.000 pornografische afbeeldingen met kinderen en 1350 film pjes. De man downloadde de pomo via internet van een speciale site. Volgens de reclassering is de Katwijker een totaal vereen zaamde man, die zijn tijd grotendeels op zijn kamer in zijn ouderlijke woning door brengt. Zijn advocaat pleitte voor een therapeutische be handeling. De rechtbank wil hem echter eerst zijn gevan genisstraf laten uitzitten uit de n r ko nl nst dr Vliet. Van krachtige waterstralen sprekende bi et len we niet die van het kleine handspuitje; m< jaar wordt dit machinetje al meer en meer doe jeugd met minachting verlaten en slechts del onder de bloodaards nemen nog eenige notitie haar. VALKENBURG - Gisteren arriveerde de muzif strumenten voor ons pas opgericht Harmonie Jongelieden uit Katwijk-aan-Zee, leden van e gelijke vereeniging, zullen zoo vriendelijk zijn te blazen', gelijk de term luidt. Ons wacht dus den loop der volgende week een concert. Zaterdag 19 Juli RIJNSBURG - Het jaarlijksche groote waterballet, het beproeven van brandspuiten enz., heeft weer plaats gehad, waarschijnlijk tot tevredenheid van de autoriteiten, want alles was in goede orde, enkele geringe lekkages uitgezonderd; maar zeker tot groote tevredenheid van onze lieve dorpsjeugd. Deze toch speelt de eerste viool bij dit waterfeest. Enkele jon gens werden door den krachtigen waterstraal als aan den boom vastgenageld, een groot aantal petten werden van de hoofden afgespoten, soms tot in den Dinsdag 19 juli ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het ziet er somber uit. Met openbare werken hebben we alle door ons aan gebrachte mogelijkheden onderzocht, maar het blijkt niet mogelijk om in Alphen zelf aan een terrein van ongeveer vijfhonderd vierkante meter te komen voor de vestiging van een asiel. We zullen het nu moeten zoeken in het poldergebied rondom Al phen". Dit zegt de teleurgestelde voorzitter van de Alphense dierenbescherming Van Beers, die vorige week alle vertrouwen had dat een oplossing zeer dichtbij was, maar die na het gesprek met openbare werken heeft moeten constateren: "Er is niks in Al phen, dat voor ons geschikt is. En dat had ik echt niet verwacht. Zelfs voor tijdelijk was er niets voor handen". De dierenbescherming zoekt naar een stuk grond van ongeveer vijfhonderd vierkante meter met daar op een schuur, die geschikt is voor het verblijf van dieren. De boer die een dergelijk aanbod heeft zal met het beheer van het asiel niets te maken hebben, want beheerders-in-spé hebben zich al voldoende ZOETERWOUDE - Burgemeester Det- mers heeft gisteren wat vakantiewerk gedaan bij zijn eigen dienst gemeentewer ken. Dit om te voor komen dat een flinke stroom melk zijn huis zou binnenspoelen. Die melk was afkom stig uit een tankwa gen van de Coöpera tieve Melkcentrale uit Den Haag, die in de scherpe bocht aan het begin van de Miening kantelde. Foto: archief Leidsch Dagblad aangemeld. NOORDWIJKERHOUT - "Ik heb me altijd voli 5 in het verenigingsleven gestort. Vandaar dat ik w aak een pré had om ergens burgemeester te wordi iwii was al 'ingewijd' in het hele maatschappelijk hul ven". IIt Burgemeester Bosma (62) van Noordwijkerhc j heeft zich destijds niet alleen in dat leven ge:^ hij houdt het nu ook precies veertig jaar vol. een indrukwekkende lijst met allerhande funi st> die hij in dat maatschappelijk leven bekleedt greep hieruit: hij is voorzitter van het Samenw ede kingsorgaan Bollenstreek en de Schooltand-vi te gingsdienst; vice-voorzitter van de Vleeskeurii de dienst Katwijk/Bollenstreek; lid van het dagel Zv stuur van de regionale brandweer en van de B kring Zuid-Holland. Verder is Bosma voorzitte g de Bond Landelijke katholieke scholen voor t roepsonderwrjs. Bij elkaar een functie of twin hij naast het burgemeesterschap op zich heef men. Veertig jaar overheidsdienst. Voor het g< tebestuur aanleiding hun burgemeester eens zonnetje te zetten. tei eld brei Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na d 0 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!) Damiate b.v. Postbus 507,2003 PAl onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie v 61 Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. "thel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10