BUITENLAND België wijzigt; omstreden genocidewet J1 'Indonesische militairen hebben wat uit te leggen' Forse kritiek op ontwerpen voor Ground Zero Peterselie-operette in de Middellandse Zee Marokko woedend na actie Spanje op eiland jpende agent et voorkomen ekenland pakt Ier '17 Nov.' lukte aanslag loord-lerland Kevie-zaak stil om ziekte I vermisten na nverschuiving oa av Havel voor zoek terug de verdachte leda gepakt Congres: Spionagediensten VS hadden gebrek aan geld Op de valreep nieuw materiaal in zaak rond vermoorde journalist Thoenes icELES - De blanke Ameri- agent die bij de arresta- ,een zwarte tiener grof gebruikte, moet van- joorkomen. Hij arresteer- t enkele collega's op 6 juli j-an Jackson en diens va- Los Angeles. De agent de jongen op de motor- j sloeg hem met zijn vuist gezicht. Een toerist film- voorval. Volgens de ad- van de agent handelde [zelfverdediging. Jackson agent in zijn kruis heb- egrepen. De Griekse politie rjsteren een 63-jarige earresteerd, die vermoe de leider is van de links- listische terreurbeweging vember. Volgens berich- de Griekse media gaat n de medeoprichter en van de beweging De poli- ssteerde de man en zijn nkrijk geboren vrouw op land Lipsi, toen zij pro- |en met een draagvleugel- laar Turkije te vluchten, leemlinkse terreurbewe- ervvijst met de naam 17 nber naar de datum pin 1973 een bloedige itenopstand uitbrak te- toenmalige junta in »nland. Zeker 23 moorden n sinds 1975 toegeschre- n de radicale beweging. - Twee politieagenten steren in Belfast aan de intsnapt toen hun pa- ewagen werd bestookt ■n granaat, die het voer- hter mistte. De politie Ie buurt waar de aanslag •epleegd meteen af en be- n onderzoek. Het is niet dwie de mislukte aanslag epleegd. De aanslag en dag na de excuses van voor het doden van on- 650 burgers bij de dertig irende strijd tegen de aanwezigheid in Noord- Er worden deze pen zittingen meer ge il in het Milosevic-pro- tden zijn opnieuw ge- Bidsklachten van de ver- Milosevic heeft proble- net zijn bloeddruk. Die worden behandeld met medicatie. Het proces de 60-jarige Milosevic, februari begon, is eerder keer wekenlang onder- geweest wegens griep verdachte. De rechters 1 daarom een grondig rth onderzoek van de ver- gelast. De resultaten in worden mogelijk vol- week bekend. ■MALE lidor nens donderdag l8 JULI 2002 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het publieke de bat over de herinrichting van 'Ground Zero' moet nog begin nen, maar tot dusverre valt er weinig enthousiasme over de zes alternatieve ontwerpen te bespeuren. Weinig geïnspireerd, timide, te veel kantoren en ziel loos, zo klonk het in New York na de presentatie van Memorial Plaza, Memorial Square, Memo rial Triangle, Memorial Park, Memorial Promenade en Me morial Garden. Dit is een begin, de uitkomst kan ook Memorial nummer 7 zijn, klonk het gehaast uit de mond van John Whitehead, de voorzitter van de Lower Man hattan Development Corpora tion. Ook de burgemeester van New York, Mike Bloomberg, noemde de onthulde modellen 'een startpunt'. „Het zijn aardi ge, competente ideeën. Maar we hoopten op iets dat echt prach tig zou zijn, en dat zien we niet terug", zei voorzitster Willis van de vereniging van omwonenden tegen de krant Daily News. Uitgangspunt bij het maken van de 'blauwdrukken' voor het bij na 8 hectare grote gebied rond de plek waar de torens van het World Trade Center stonden, was dat er straks evenveel kan toor-, hotel- en winkelruimte beschikbaar komt als vóór 11 september. Maar daaraan valt de komende maanden te tor nen, zo was uit de reactie van Whitehead af te leiden. Middelpunt van de plannen is de herdenkingsplek voor de slachtoffers die vielen bij de aanslag op de Twin Towers, en een groot hotel. De ruimte voor het herden kingspark met het nog te ont werpen gedenkteken varieert van net geen twee hectare tot bijna vijf. De nieuwe wolken krabbers worden een stuk lager dan de 110 verdiepingen tellen de torens van het WTC, waar door er met de ruimte gewoe kerd moet worden. De zes alter natieven kennen elk vier tot zes torens. De hoogste - in het ont werp Memorial Triangle - telt 85 etages. Er is wel een ontwerp met een naald op een van de to rens, om de skyline het gevoel van hoogte te geven. Teleurgestelde nabestaanden menen dat in de ontwerpen meer aandacht is besteed aan de commerciële exploitatie van het gebied dan aan de noodzaak om te gedenken. Veel families vinden dat onder geen beding mag worden gebouwd op de fundamenten van de vroegere torens, iets waarmee in vier voorstellen rekening wordt ge houden. Volgens architecten heeft het gebrek aan creatieve vrijheid ervoor gezorgd dat alle ontwerpen op elkaar lijken. „Een herdenkingspark inge klemd door hoge kantoorgebou wen, dit is de binnenstad die we niet willen", sneerde de com mentator van The New York Ti mes. Zeker is dat er in december een definitief ontwerp moet zijn, na uitgebreide inspraakrondes. Het is de bedoeling het aantal alter natieven in september terug te brengen tot drie. De modellen zijn op internet (www.renewny- c.org) te bezichtigen. Zaterdag is de eerste inspraakbijeenkomst. De kans dat een van de alterna tieven het in de huidige vorm haalt, wordt bijzonder klein ge acht. „Ik denk dat we uiteinde lijk op iets uitkomen dat nie mand zich vandaag kan voor stellen", aldus burgemeester Bloomberg. Marrokanen maken het overwinningsteken en zwaaien met de nationale vlag vlakbij het eilandje Perejil, dat op de achtergrond zichtbaar is. De omstreden rotspartij voor de Noord-Afrikaanse kust is niet groter dan een paar voetbalvelden. Op een paar geiten na is het eilandje onbewoond. Foto: Reuters/Desmond Boylan iles - De autoriteiten lor vrezen dat ongeveer ïensen zijn bedolven modderstromen als ge il een aardverschuiving zuiden van het land. De iffers zouden dinsdag - trast toen zij in hun voer- ten. Ook twee bussen dolven. De aardverschui- eed zich op ongeveer 270 iter ten zuiden van de itad Quito voor. Stortre- dichte mist bemoeilijk- reddingswerkzaamhe- De Tsjechische presi- 'Jav Havel heeft op- :ondheidsproblemen. gisteren een driedaags aan Frankrijk af en is te- logen naar Praag voor oek. Volgens een woord- r heeft de president last n linkerlong, waarvan in mi deel is verwijderd. Ha- pgenomen in een mili- kenhuis in Praag, en zal ree a drie dagen blijven antibioticakuur. De oud-dissident en wordt al jaren ge- door ademhalingspro- Havels tweede en laat- ijn als president loopt 03. De Spaanse politie (teren opnieuw een ver lid van de terroristische 1-Qaeda van Osama bin 'gepakt. Dinsdag had al drie arrestaties ver arrestant, een Span- 1 Syrische komaf, is een artner van de verdach- j werden opge- i die arrestaties zijn vi lden in beslag genomen Mop gebouwen en mo ten in de VS. door Arnout Heemskerk De 'Peterselie-oorlog' lijkt al weer voorbij voordat 'ie goed en wel was begonnen. Spaanse militai ren verwijderden gisteren met groots machtvertoon de twaalf Marokkaanse soldaten die het ei landje voor de kust bij Ceuta sinds vorige week bezet hielden. Waar gaat het eigenlijk om? Waarom bezette Marokko Pere jil? We willen drugs- en mensen smokkelaars beter bestrijden, zeggen Marokkaanse diploma ten. In Madrid wordt om deze officiële verklaring smakelijk ge lachen, evenals om de minder serieuze verklaring dat het Ma rokkaanse volk koning Moham med VI een uniek huwelijksca deau wilde geven. De Marok kaanse bezetting viel namelijk anp/afp precies samen met de feestelijk heden rond het huwelijk van de jonge koning. De ware reden voor de bezetting ligt in de ver stoorde verhoudingen tussen beide landen over andere kwes ties. Rabat en Madrid ruziën al een ruim een jaar over visserijbeleid, drugshandel en illegale immi gratie. De bezetting was blijk baar niet meer dan een provo catieve uiting hiervan. Mogelijk speelt de kwestie-Gibraltar op de achtergrond. Er komt moge lijk een akkoord tussen Spanje en Groot-Brittannië om de macht over 'De Rots' te gaan de len. Marokko zou wellicht ge bruik willen maken van dit mo ment om 'de anachronismen uit de koloniale tijd', zoals Rabat Perejil en enkele andere kleine eilandjes voor de Noord-Afri kaanse kust noemt, ook be spreekbaar te maken. Van wie is het eiland dan? Dat is nu juist niet duidelijk, omdat beide landen er verschil lend over denken. Sinds 1956, toen er een eind kwam aan het Spaanse protectoraat in Noord- Marokko, hoort het bij ons, zeg gen de Marokkanen. In hun ogen is er dus geen sprake van een bezetting. Historisch gezien hoort het eilandje bij het vlakbij gelegen Ceuta. Dit stukje grond in Marokko is sinds 1668 Spaans. Daarna zijn er nog vele verdragen geweest, maar daarin wordt Perejil niet met name ge noemd, omdat het niet belang rijk genoeg was. Zolang Marokko geen aanspraak maakt op Ceuta - en dat doet het niet, althans niet officieel - lijkt Spanje het gelijk aan zijn kant te hebben. Overigens had den de meeste Spanjaarden tot vorige week nog nooit van het eilandje gehoord. Is er sprake van een groot con flict? Nee, al leek het daar gisteren wel even op. Marineschepen, gevechtshelikopters, onderzee- ers en F-18's ondersteunden de Spaanse commando's toen die de Marokkanen terug de Mid dellandse Zee instuurden. Hét was een staaltje machtsvertoon: Spanje liet zijn spierballen zien. Misschien niet zonder reden: Marokkanen heten in de Spaan se geschiedenisboekjes nog al tijd Moren. Die hebben het een kleine acht eeuwen voor het zeggen gehad op het Ibirische schiereiland. Oude wonden zijn opengereten. Kan het conflict escaleren? Aan het Peterselie-front zal het weer jaren stil zijn, ondanks de oorlogszuchtige taal van Marok ko. Het land zal zich simpelweg militair niet willen meten met het veel machtigere Spanje. Wel maken diplomaten van beide landen de komende dagen over uren. Niet zozeer om Perejil, maar om de andere geschilpun ten op te lossen. Nee, het wordt dus geen nieuwe Falklandoor- log. Marokko zal niet dezelfde overmoedige stap zetten als de Argentijnen in 1982. Dat neemt niet weg dat dit soort kwesties bilaterale verhoudingen langdu rig kunnen verzieken. brussel/anp - België gaat sleute len aan de genocidewet, die het mogelijk maakt om in het bui tenland gepleegde schendingen van mensenrechten in Brussel te berechten. Zo kan in de toekomst geen vervolging plaatsvinden van zittende staatshoofden, pre miers of ministers van buiten landse zaken. Aan de andere kant zal er wel sprake zijn van een verruiming, doordat de wet ook van toepas sing wordt op personen die bui ten België verblijven. De recht bank van Brussel gebruikte dit argument vorige maand juist om een klacht van Palestijnse zijde tegen de Israëlische pre mier Sharon ongegrond te ver klaren. Daardoor kon België een verstoring van de diplomatieke relaties met Israël ternauwer nood voorkomen. Door de voorgestelde wetswij- zing kan Sharon hoe dan ook niet meer vervolgd worden. De wijziging is ingegeven door het grote aantal klachten dat vanuit het buitenland in België is inge diend. Anderhalf jaar terug zijn voor het eerst vier buitenlandse verdachten in België veroor deeld, voor in eigen land ge pleegde schendingen van men senrechten. Het ging om vier Rwandezen, onder wie twee nonnen, die zouden hebben aangezet tot massaslachtingen. Binnen de regeringspartijen be staat overeenstemming over de? voorgestelde wetswijzigingen.^ Een zestal senatoren van de.' paars- groene regeringspartijen zal ze na de zomer indienen. D§> liberale senator Van Quicken-,, bome wil daar bovendien de be paling aan toevoegen dat klager» x uit landen die het Internationale' Strafhof van de VN in Den Haag erkennen pas een klacht kun nen indienen als zij minstens een jaar in België wonen. Bovendien stelt Van Quicken- bome dat verdachten die door het Internationaal Strafhof zijn vrijgesproken, niet opnieuw voor vervolging in België in aan merking kunnen komen. Vol gens Van Quickenbome zou zijn land anders volledig uit de pas lopen met internationale juridi sche verdragen. vesteringen herhaaldelijk ver keerde prioriteiten stelden. Verder vermeldt het rapport dat de CIA, de FBI en de Nationale Veiligheidsdienst onvoldoende medewerkers in dienst hebben, die de talen beheersen waarvan leden van terreurbewegingen i vaak gebruik maken. De com: missie komt echter niet tot de conclusie dat de inlichtingen- t diensten de aanslagen van 11 september hadden kunnen voorkomen. De Congrescommissie raadt de instanties aan nauwer samen te werken in de strijd tegen het ter rorisme. Verder adviseren de commissieleden de diensten maatregelen te nemen om te voorkomen dat geheime infor matie weglekt. washington/afp - De Ameri kaanse inlichtingen- en recher chediensten kampten tot 11 september met een tekort aan financiële middelen en kennis. Tot deze conclusie komt een Amerikaanse Congrescommissie die onderzoek heeft gedaan naar het functioneren van de diensten. De commissie heeft een notitie met haar bevindingen opge steld, waarvan een samenvat ting gisteren is vrijgegeven. In een toelichting op het rapport stelde commissievoorzitter Sax- by Chambliss dat de CIA en FBI mede door geldgebrek moesten werken met verouderde techno logie. Verder meldde Chambliss dat de inlichtingendiensten bij in- barcelona/dpa-afp-gpd - Ma rokko heeft woedend gerea geerd op de actie van Spaanse militairen op Perejil (Peterselie- eiland) van gisteren, en eist dat de Spanjaarden zich onmiddel lijk en onvoorwaardelijk terug trekken. Het diplomatieke over leg over het eilandje gaat intus sen wel door. Marokkaanse troepen namen een week geleden bezit van het eiland, dat in him ogen aan Ma rokko toebehoort. Spanje rea geerde direct door enkele mari neschepen naar het gebied te sturen. De Spaanse actie duurde niet langer dan een uur. Kort na de inname werd de Marokkaan se vlag, die sinds een week op het eiland wapperde, gestreken. Nu hangt er een Spaanse vlag. De zes Marokkaanse militairen die zich op het eiland bevon den, werden gearresteerd en korte tijd later overgedragen aan de Marokkaanse autoriteiten. Marokko spreekt van een daad van agressie. Het steekt de Ma rokkanen vooral dat Spanje de uitkomst van diplomatiek over leg niet heeft afgewacht. De Marokkaanse minster van bui tenlandse zaken Benaïssa vond dat de Spaanse actie veel weg heeft van een oorlogsverklaring. Spanje krijgt in het conflict met zijn zuiderbuur steun van de NAVO en de Europese Unie. VN-secretaris-generaal Kofi An nan heeft zich gisteren opge worpen als bemiddelaar tussen Spanje en Marokko. Annan zei erg bezorgd te zijn over het con flict. Hij heeft met beide partijen contact gelegd en de hoop uit gesproken dat Spanje en Marok ko het conflict om Perejil langs vreedzame weg oplossen. De Arabische Liga heeft het voor Marokko opgenomen en vindt dat Spanje uit Perejil moet ver trekken. De crisis was gisteren duidelijk merkbaar in de drukke zeestraat van Gibraltar. Het vliegverkeer met Melilla, ook een Spaanse enclave op de Marokkaanse kust, werd tijdelijk stopgezet. Sommige vluchten op Malaga en Jerez de la Frontera werden afgezegd. De veerboten vanuit de Zuid-Spaanse havensteden naar Ceuta en Tanger bleven ge woon varen. Duizenden Marok kanen uit heel Europa wachten daar op de oversteek voor een vakantie in hun geboorteland'. De Marokkaanse gemeenschap? j in Spanje onthield zich gisteren angstvallig van commentaar. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De Nederlandse rechercheur Gerrit Thiry, die de moord cab september 1999 op de Nederland sejournalist Sander Thoenes in Oost-Timor onder zocht, informeerde gisteren de procureur-generaal in Jakarta opnieuw over zijn bevindingen. Op de val reep droeg hij nieuw materiaal aan, in de hoop daarmee het onderzoek nieuw leven in te blazen. In een brief aan de Nederlandse ambassade in Ja karta liet procureur-generaal Muhammad Abdul Rachman een maand geleden weten geen reden te zien voor verder onderzoek naar de moord op Thoenes. Dit ondanks sterke aanwijzingen van de Nederlandse recherche dat het Indonesische leger verantwoordelijk was voor de moord. Debrief van Rachman leidde tot grote verwarring. Gisterochtend sprak rechercheur Thiry twintig minuten met hem. Daarna gaf hij een presentatie met zijn bevindingen, maar Rachman woonde die niet bij wegens 'andere bezigheden'. Op de val reep kon Thiry wijzen op het bestaan van tot nog toe onbekende video-opnamen. Volgens Thiry gaat de procureur-generaal bekij ken of het aanvullend materiaal bruikbaar is. Rachmans woordvoerder bevestigde later dat het wordt vergeleken met materiaal dat eerder be schikbaar was. Het nieuwe materiaal toont hoe een zwarte mo torfiets met een lekke achterband op een leger truck wordt gehesen. De rechercheur meent dat dit de motor is waai Thoenes op zat toen hij door mannen in legeruniform werd beschoten. „Tot nog toe ontkent het leger er iets van te weten. Als blijkt dat dit de motor is waai' Thoenes op zat, dan heeft het leger toch iets uit te leggen", meent Thiry, die de band beschouwt als ondersteunend bewijs. Thiry wil dat Rachman het materiaal voorlegt aan de rechter, die vervolgens over voortzetting van het onderzoek moet oordelen. „De familie zal zich bij zo'n uitspraak neerleggen." Nederland meent dat serieus onderzoek naar de moord de geloof waardigheid van het uiterst wankele juridisch sys teem in Indonesië sterk verbetert. Amper een week na de moord op de 30-jarige journalist in Dili, sprak Thiry met diens chauffeur en andere getuigen. In zijn rapportage noemt hij de hoofdverdachten, leden van het bataljon 745, met naam en toenaam. Op de procureur-generaal in Jakarta maakte dat geen enkele indruk, en de zaak Thoenes, die aan vankelijk deel zou uitmaken van het Timor-tribu naal, verdween in de onderste bureaulade. Dit tot grote teleurstelling van de familie van de journa list, die onder meer werkte voor Vrij Nederland en de Christian Science Monitor in de VS. Een reden die Jakarta noemt om niet verder te ga^un met de zaak is dat verklaringen vaja de getui gen die de Indonesiërs maanden na het drama hoorden op details afweken van eerdere uitspra ken. Volgens Thiry is dat juist heel normaal. „Het geheugen vertekent na zo'n lange tijd." De Neder landse rechercheur kan zelf nu niet veel meer doen. „Wat op Oost-Timor gedaan kon worden, is gedaan. Ik heb geen jurisdictie om verder te gaan." Samen met tal van andere journalisten reisde Thoenes op 21 september 1999 naar Dili, toen de eerste troepen van de Verenigde Naties daar voet aan wal zetten. Dat gebeurde na een orgie van ge weld die volgde op de volksraadpleging van 30 au gustus over de toekomst van Oost-Timor. Toen bleek dat de Oost-Timorezen massaal kozen voor onafhankelijkheid, ontketenden het Indonesische leger en pro-Indonesische milities een ware ter- reuicampagne. In drie weken werden zo'n dui zend mensen vermoord, en werd een derde van de bevolking gedeporteerd en negentig procent van de bebouwing inbrand gestoken. Hoofdinspecteur Gerrit Thiry. F to: GPD/Theo Haerkens

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5