BINNENLAND Grens weer open f voor varkenexport Het gras van Guus aaien FLORIADE WERELDMUZIEKWEEK Herfkens: 'De armen verliezen hun stem in de Trèveszaal' Balkenende ontvangt eerste nieuwe ministers Zakelijk voordeel Organisatie stapt al voor oprichting uit moslimorgaan Agressieve buizerd valt trimmers aan Corns Flnrïade How are you? itoverhuurder geld hebben hem - De vier Nederlan- die twee jaar geleden in oegoslavische cel beland- jmdat ze ervan werden acht de Servische leider sevic te willen ontvoeren, aog steeds niet van die ge- jdenis verlost. Een van hen, jtsen uit Beverwijk, moet 12.000 euro betalen aan edrijf waarvan hij destijds [Uto voor de reis huurde. Hito is, net als de inzitten- I mim drie maanden in Hen van de Serviërs ge- t Omdat Zeitsen niet wilde en, stapte verhuurder Diks de rechter. De Haarlemse ibank heeft de autover- der nu gelijk gegeven. nd ijvt donderdag l8 JULI 2002 klaagt over ndkrachten Wuk - Vakbondsbestuurder [esterhof heeft een klacht diend bij de Arbeidsinspec- yer vakantiekrachten die ^criminelen moeten bewa- Dat heeft Westerhof giste- i het televisieprogramma d. De uitzend- rijgen een opleiding rie dagen voordat ze aan ierk kunnen. FNV Bondge- ivindt dat te kort en is be over de arbeidsomstan- den in de gevangenissen. n probeert ex rand te steken Een 23-jarige inwoner heden is gistermiddag houden nadat hij zijn 36- ex-vriendin in brand pro- ete steken. De man over- ijn de vrouw met een lbare vloeistof. Ze wist ns de politie op tijd weg te :n. De man stak vervolgens uken in het huis van zijn id. Een buurman kon id blussen. ^akoe Award 3 ir Wijdenbosch dam - De organisatie Kwakoe Festival in Am- i wil er nog niets over maar oud-president Jules bosch van Suriname zelf niet moeilijk over. gt in augustus de Kwa- ward uitgereikt in Amster- Dat maakte hij bekend op aamse radio. Surina- ...grijpen er weinig van: j** rakoe Award valt jaarlijks peel aan iemand die veel .betekend voor Suriname. nbosch liet na vier jaar lentschap Suriname in praktisch bankroet achter. utzfeld-Jakob pierversterker iaag - De Inspectie voor zondheidszorg waar voor gebruik van het Somatropine in sport- Het product bevat oeihormoon en kan ïe ziekte van Creutz- j1" akob overbrengen. De in- ie trof het middel aan bij J wal. Het groeihormoon onder bodybuilders nog ondanks meer- rschuwingen de laatste Vorige week bleek dat het il in Rusland vervaardigde is gemaakt van mense- lormoon. u efproces tegen Z 'in de maak ioam - Het Clara Wlch- Instituut (CWI) bereidt t - roefproces voor tegen de =d« ^0t ins^tuut' dat ^eh tof r: 1 telt de rechtspositie van ren te verbeteren, wil op ier een uitspraak van :hter krijgen over de vraag Apolitieke partij vrouwen mag weigeren. „We wil- principieel antwoord vraag of godsdienst Jer mag wegen dan dis- ïtie van mensen, in dit m vrouwen", zegt 'oerder Karin Lakeman instituut. Op de foto met Guus. Weliswaar niet de echte, maar een kartonnen beeld voldoet ook. Foto: ANP/Vincent Jannink door Jeroen Schwartz varsseveld - Zuid-Korea is sinds het succes op het wereldkampi oenschap voetbal in de ban van Varsseveld. Duizenden Koreanen hebben zich aangemeld voor de hipste vakantiebestemming van het moment: de geboorteplek van trainer Guus. Een groep van ongeveer veertig Koreaanse toeristen begon gis teren hun Europese vakantie in Varsseveld. Minder illustere plaatsen als Parijs, Londen en Rome volgen. In Zuid-Korea hebben al meer dan twintigdui zend mensen zich ingeschreven voor een bezoek aan de geboor teplaats van de zo succesvolle Nederlandse trainer van het Zuid-Koreaanse voetbalelftal, Guus Hiddink. Binnenkort volgen er Hiddin- karrangementen met Hiddink- huifkar- en Hiddinkfietstochten. De gemeente hoopt haar be roemdste burger in september met een groot feest te huldigen. Volgende maand komen er Ko reaanse voetballertjes naar Vars seveld voor een trainingskamp. De Zuid-Koreaanse belangstel ling voor Varsseveld doet de meeste bewoners ondertussen vertrouwd aan, al laten sommi gen het niet na om foto's te ma ken van de stoet Koreanen en journalisten die door hun stra ten trekt. De eerste georganiseerde groep wordt woensdagmiddag - in het Koreaans - verwelkomd door onder meer Elly Dings, loco- burgemeester van Wisch, waar Varsseveld bij hoort. Ze felici teert de Koreanen met de pres taties van hun 'boys' en gaat en thousiast met de bezoekers aan de praat. „Guus Hiddink is onze nationa le held", vertrouwt een man Dings toe. Na haar toespraak moet ook zij keer op keer op de foto. Net als de van staatstelevi sie in Korea bekende cafés, de Varsseveldse molen, de Hid- dinkdijk ('Hiddinkttuk'), de ver dwenen lagere school van Guus, zijn geboortehuis (ook al gezien op Korea-TV). „Hoe veel Hid- dinks zijn er eigenlijk in Varsse veld?", wil een toerist weten.„A lot of Hiddinks", antwoordt ge meentesecretaris Toon Lamers. Twee jongens uit Halle hebben hun met voetbalsjaaltjes van De Graafschap - Guus' eerste prof club - uitgedoste auto op de Hiddinkdijk geparkeerd. Wel kom Zuid-Korea' hebben ze ge schreven. In de Spoorstraat drukken drie Zuid-Koreaanse jongetjes hun gezichten tegen een grote win kelruit aan. Hier moet het mu seum van Guus Hiddink, we reldburger uit Varsseveld, verrij zen. Ze vergapen zich aan de schamele verzameling Guus- stukken: een bronzen beeld, twee tekeningen en een poster uit de PSV-tijd van de voetbal trainer. De Koreaanse kinderen wijzen hem aan. Varsseveld is naarstig op zoek naar meer spullen van Guus. En naar slaapplaatsen. Elly Dings probeert een passant te overre den toeristen in huis te nemen. Maar mevrouw Jolink, die haar hond uitlaat, peinst er niet over. Zoveel werk wil ze zich niet op de hals halen. Bovendien vindt ze alle aandacht voor Guus maar overdreven. Later, als de groep met de toerbus naar sportpark Oberink van de plaat selijke voetbalclub is gereden, betreden de Koreaanse kinderen met eerbiedige stappen het hoofdveld van vereniging. Het gras wordt geaaid. Het gras van Guus. Hier heeft hij als jongen gevoetbald. Zoef, een jochie scheert over het gras. De groene vlekken gaan niet meer uit zijn broek. Kan hij mooi over op scheppen, thuis. den haag/anp - De eerste zes ministers van het nieuwe kabi net van CDA, LPF en WD zijn gisteren langs geweest bij for mateur en toekomstig premier Balkenende. Na de twee vice- premiers Bomhoff (LPF) en Remkes (WD) kwamen achter eenvolgens de ministers Donner (Justitie, CDA), De Hoop Schef- fer (Buitenlandse Zaken, CDA), Kamp (VROM, WD) en Van der Hoeven (Onderwijs, CDA) langs. Vandaag, morgen en zaterdag volgen de overige zeven minis ters en de veertien staatssecreta rissen. De gesprekken zijn het officiële moment dat de formateur kan didaten vraagt voor een bepaal de post in het kabinet. Pas na beëdiging door koningin Bea trix, naar verwachting begin vol gende week, zijn ze formeel mi nister. De kandidaat-ministers hielden zich na hun gesprek met Balke nende dan ook nog erg op de vlakte. Vragen over hun plannen bleven onbeantwoord. De nieu we vice-premier en LPF-minis- ter Bomhoff van volksgezond heid wilde alleen kwijt dat hij Balkenende begrip had ge vraagd voor het gebrek aan er varing in de Haagse politiek bij de vier aanstaande LPF-minis- ters. „Wat wij missen aan kennis van de politiek, hopen wij goed te maken met onze ervaring in het bedrijfsleven", zei Bomhoff. De andere vice-premier, WD'er Remkes, gaf aan dat hij zin heeft om aan de slag te gaan als mi nister van binnenlandse zaken. Volgens Remkes is het gebrek aan ervaring bij de LPF'ers geen probleem. „Het kan ook een verrijking zijn als mensen met een frisse blik in het kabinet ko men." Hij noemde het 'logisch' dat een kabinet met een nieuwe partij in het begin wat instabiel kan zijn. Ook CDA'er Donner heeft ver trouwen in het nieuwe kabinet. „Ik ben zelf als informateur be trokken geweest bij de opstelling van het strategisch akkoord. Weliswaar was ik niet verant woordelijk voor de inhoud, maar het is logisch dat ik niet al te grote twijfels over dit kabinet heb", zei Donner. den haag/gpd - Het nieuwe Contactorgaan Moslims en de Overheid (CMO) is nog niet ge ïnstalleerd of de eerste club is er al uitgestapt. Koepelorganisatie HAK.DER van de 80.000 Turkse alevitische moslims in Neder land wil niets meer met het CMO te maken hebben. „Het is een club van soennitische mos lims. Wij hadden daar geen in vloed, herkenden onszelf niet." Vooratter N. Altundal van HAK .DER had het ook liever anders gezien. „Dat er veel soennieten in zitten, daar is niets mis mee want daarvan zijn er ook meer in Nederland. Maar ze gingen ons dingen opleggen die niet bij ons passen. De alevieten heb ben een progressieve, humanis tische visie op de islam. Bij ons gelden geen geboden voor het gebed, het vasten, moskeebe- zoek of andere zaken. Plotseling gingen ze de vergaderingen met een gebed afsluiten. Ik heb ge vraagd of ze een religieuze of democratische instelling wa ren." Het CMO moet een gespreksge noot worden voor de overheid. Na de aanslagen van 11 septem- markelo/gpd - Het lijkt een scè ne uit de wereldberoemde film The Birds van Alfred Hitchcock, waarin meeuwen, mussen en kraaien mensen belagen. Alleen is het in de Markelose variant een agressieve buizerd die niets vermoedende voorbijgangers aanvalt De roofvogel heeft het vooral op trimmers gemunt. Vanuit boomtoppen laat de buizerd zich als een baksteen vallen op mensen die in de buurt van het nest komen. Met zijn scherpe klauwen brengt hij zijn slachtof fers bloedende hoofdwonden toe. Enkele mensen hebben zich onder doktersbehandeling moe ten stellen. Burgemeester en wethouders, die hun licht heb ben opgestoken bij een jachtop ziener, vinden maatregelen niet nodig. Het angstaanjagende ge drag van de buizerd zou niets meer dan een natuurlijke reactie zijn. „Tijdens het broedseizoen beschermt een vogel zijn territo rium, waarbij vreemde indrin gers worden belaagd", stellen de bestuurders, die zich gelukkig prijzen met de 'rijke flora en fauna' in de Hof. Trimmers wordt aangeraden tijdens dat seizoen met een grote boog om de Kattenberg heen te rennen. Sportieve dorpsbewoners tonen weinig begrip voor deze reactie. Binnen een straal van enkele ki lometers worden mensen aan gevallen. Volgens sommigen is er maar één goede oplossing: de buizerd afschieten. COMMENTAAR Het Brits-Nederlandse staalbedrijf Corns neemt door de fu- sie met het Braziliaanse CSN een sprong in het duister. Op papier lijkt het samengaan louter voordelen te bieden. De C Brazilianen beschikken over een eigen ijzerertsmijn waar- w door de kosten voor het staalmaken aanzienlijk dalen. Ver- der zijn de lonen er een fractie van de Europese. Bij die opti-: t: mistische geluiden zijn enkele kanttekeningen op haar 'b plaats. Zo moet Corns voor de fusie - gezien de machtsverhoudin gen in feite een overname - diep in de buidel tasten. Het be-'° drijf geeft nieuwe aandelen uit met een geschatte waarde van 1,5 miljard euro, ongeveer hetzelfde bedrag dat de ver- koop van de winstgevende aluminiumdivisie van Corns moet opleveren. Wat krijgt de onderneming daarvoor terug? 6| Een Braziliaanse firma met een forse schuldenlast van onge-1 veer twee miljard euro. En wat weet Corns van CSN? De kanSs is aanwezig dat bij nadere inspectie van het Braziliaanse be- Jd drijf nog enkele lijken uit de kast vallen. Hetzelfde overkwam het voormalige Hoogovens toen enige )t} tijd na de fusie met British Steel bleek dat veel vestigingen inu1 het Verenigd Koninkrijk hopeloos verouderd waren. 'Maar het is Corus vooral te doen om die ijzerertsmijn' wordt ge zegd. Die zou, na uitbreiding, ook grondstoffen kunnen leve ren aan de Corus-vestigingen in Groot-Brittannië en Neder- land. Maar wat wanneer blijkt dat de mijn niet zoveel oplevert als j- werd verwacht? De Corus-fabrieken lopen dan een belang- rijk deel van hun aanvoer mis. Om nog maar te zwijgen over |e een langdurige staking onder Braziliaanse mijnwerkers. Of andere vragen: hoe zijn de politieke machtsverhoudingen ine Brazilië na de verkiezingen dit najaar? Wat gebeurt er met de,v koers van de Braziliaanse munteenheid real? En misschien nog wel de belangrijkste: hoe probeert Corus de cultuurver- schillen op te vangen tussen de Braziliaanse en Europese topj^j van beide ondernemingen? Bij de fusie tussen Hoogovens en British Steel bleken deze verschillen binnen de leiding dermate groot dat twee be- r stuursvoorzitters al snel naar huis werden gestuurd. Het valt q te bezien of de Europese stijldansers overweg kunnen met de Braziliaanse samba. ir» den haag/anp - Nederlandse varkenshouders mogen weer ex porteren. Dat meldde het minis terie van landbouw gisteren. Het ministerie heeft met de Europese Unie nieuwe voorwaarden afge sproken, waardoor de uitvoer kan worden hervat. De export lag sinds zaterdag compleet stil wegens het MPA- hormoonschandaal. Volgens de nieuwe afspraak mogen bedrij ven die niks te maken hebben met het MPA-schandaal, weer varkens over de grens brengen. Sinds zaterdag was het voor 7000 varkenshouders ook verbo den te slachten. Als deze boeren echter kunnen aantonen dat ze hun beesten zeven dagen 'schoon' voer hebben gegeven, mogen ze de slacht hervatten. Deze maatregel geldt ook voor de 516 varkensboeren die onder toezicht zijn gesteld. Het ministerie verwacht dat de meeste boeren geen moeite zul len hebben om te bewijzen dat hun varkens onvervuild voer hebben gegeten. Het is een ad ministratieve maatregel, want de boeren hoeven alleen na te gaan waar het voedsel vandaan kwam, aldus een woordvoerder van het ministerie. De 51 varkenshouders die het ministerie als eerste blokkeerde, moeten proefslachtingen uit voeren. Zij hebben namelijk zwaarder vervuild voer gebruikt. Het ministerie wil zeker weten dat het varkensvlees geen MPA bevat, zei de woordvoerster. De grote boosdoener van het hormoonschandaal is het be drijf Bioland uit het Belgische Arendonk, vermoedt de Belgi sche justitie. Deze ondememin verwerkte farmaceutisch uit Ierland in glucosestroop. 1 Nederlandse melasse- of suikel stroop is dat via ruim zeven mengvoederbedrijven bij kensbedrijven beland. Mela komt amper voor in het voer van andere dieren. Het hor moonschandaal heeft zich dodr heel Europa verspreid. w ber in de Verenigde Staten en het controversiële optreden van de Rotterdamse imam El Moumni op de televisie is in Ne derland de discussie op gang gekomen over de islam en fana tieke groepen daarin. De over heid zal het CMO, dat na een jaar voorbereiding in september van start gaat, met 400.000 euro subsidiëren. Altundals HAK.DER zal nu weer zelf opkomen voor de eigen be langen. „Ik heb het CMO voor gesteld Islamitisch Contact Or gaan te heten, maar ze hebben het contactorgaan 'moslims en de overheid' genoemd. Er is zelfs overwogen het woord 'soennitisch' in de naam op te nemen. Dat zegt genoeg, toch?" Enkele jaren gelden strandde een poging om tot een centrale moslimorganisatie te komen door verdeeldheid. Volgens M. Sini, voorzitter van het dialoog- centrum Islam en Burgerschap, is het zover nog lang niet. Hij ziet de stap van HAK.DER niet als definitief. „Het heeft nu een maal tijd nodig om diverse ge loofsrichtingen bij elkaar te brengen." (advertentie) Van Australische didgeridoo tot Zuid-Amerikaanse percussie! MET OP: Zaterdag 20 juli (15.00 uur) The Rosenberg Trio Zondag 21 juli (15.00 uur) Circle Percussion ±2002: EXTRA! RECORDPOGING BLOEMARRANGEMENT Op zondag 21 juli recordpoging grootste arrangement met grootste assortiment feel the art of nature Kijk voor het complete programma op www.ftoriade.com Rabobank (advertentie) lo IMOKIA GSM 900/1800 Bluetooth WAP GPRS voorbereid Uitstekende carkit (optie) Bel 0800 -1258 of kijk op www vodafone.nl vodafone Brlem, Conradweg 32, telefoon 023 553 05 70 tl» nieuw 2-|arlfl Vodafone 1000 abonnement Deze actie geldt zolang de vo Wfl KvK-uittreksel. Informeer naar de tarieven bi| de overige bundelabonnen door Hans van Soest den haag - Eveline Herfkens houdt het voor gezien. In navol ging van haar partijgenoten Jan Pronk, Margo Vliegenthart en Willem Vermeend staat ook de demissionair minister van ont wikkelingssamenwerking haar zetel in de Tweede Kamer af. „De verkiezingsuitslag heeft alles op zijn kop gezet." Nog op de verkiezingsavond zelf stak in de Partij van de Arbeid de discussie de kop op om de kersverse Tweede-Kamerfractie te vernieuwen. De PvdA had dramatisch verloren. Oude ge zichten zouden plaats moeten maken voor nieuwe, die lager op de lijst stonden. „Een paar we ken geleden vroeg Jeltje van Nieuwenhoven ons allemaal of we het konden opbrengen vier j^jir lang aan te blijven in de Ka mer als lid van een oppositie partij. Zo niet, vertrek dan voor het nieuwe kabinet aantreedt. Na het nodige te hebben afge wogen, moet ik zo eerlijk zijn dat ik niet kan garanderen het vier jaar lang leuk te blijven vin den." Eveline Herfkens (50) heeft de knoop doorgehakt Na vier jaar minister van ontwikkelingssa menwerking te zijn geweest, geeft de nummer acht van de PvdA-lijst haar plek in de Kamer op. „Ik houd me mijn hele leven al bezig met ontwikkelingssa menwerking: negen jaar als Ka merlid, daarna bij de Wereld bank en de Verenigde Naties en nu als minister. Ik kan me vol gens de Haagse mores als oud- minister niet meer met deze portefeuille bemoeien. En we redden de wereld niet door mij woordvoerder verkeer en water staat te maken. Daar komt de vraag bij of ik dat überhaupt leuk zou vinden. Toen ik in ok- r. Eveline Herfkens. Foto: ANP tober besloot op de lijst te gaan staan voor de Tweede Kamer, stonden de zaken er anders voor. De PvdA leek een grote partij te blijven. Ik zag voor me zelf een rol weggelegd als men tor voor een nieuwe generatie fractieleden. Op de avond van de 15de mei zei ik tegen Jeltje: 'Iedereen die ik wilde coachen, is niet in de fractie gekomen'." Volgens Herfkens is er geen druk op haar uitgeoefend om deze beslissing te nemen. „Nie mand heeft mij recht in het ge zicht gezegd dat ik moest op stappen. Integendeel, er zijn juist mensen geweest die be zwoeren dat ik niet iemand was waaraan het imago van 'oude politiek' kleefde." Ze is niet bang voor de manier waarop het nieuwe kabinet om zal gaan met haar erfenis. „De laatste jaren is gebleken dat alle partijen in de Kamer het eens zijn over het ontwikkelingsbe leid dat Nederland voert. Ik ver trouw erop dat CDA en WD nu niet ineens iets heel anders gaan doen. Mijn beleid was niet al leen PvdA-beleid. Er is voldoen de politiek draagvlak voor wat ik heb gedaan. Wel vind ik het on begrijpelijk dat de minister voor ontwikkelingssamenwerking wordt vervangen door een staatssecretaris. Die kan niet op gelijkwaardige manier meepra ten in de ministerraad over be langrijke dossiers als de handel en het internationaal landbouw beleid. Een staatssecretaris heeft het moeilijker om het in zo'n discussie op te nemen voor de boeren in de Derde Wereld. Daarmee hebben de armen hun stem verloren in de Trèveszaal. Dat stemt me verdrietig." Niet alleen in de ministerraad, maar ook in het buitenland zal de positie van Agnes van Arden- ne zwakker zijn dan die van Herfkens, voorspelt ze. „Daar voelen ze precies aan of je wel of niet je eigen beleid kunt voeren en over je eigen centen gaat. Het is een schaamlap zo iemand in het buitenland toch minister te noemen. Alsof niemand dat door heeft. Ook mijn positie was door die rare constructie van minister zonder portefeuille al moeilijk. Geen land ter wereld e? heeft een mftister van ontwik- Jn kelingssamenwerking zonder eb gen ambtenarenapparaat en ;b staatssecretaris. Het gezag van e) Nederland in internationale yejto gaderingen wordt nu verder gei, schaad." m Een nieuwe baan heeft Herfkens nog niet op het oog. „Op de dag dat het kabinet viel, ging de tele foon al. In het buitenland denkt men dat als een regering valt, de ministers meteen vrij hebben, w Maar ik heb sinds 1990 zonder vakanties gewerkt Ik ben ver huisd van de ene naar de andere kant van de wereld zonder ooit mijn kisten uit te pakken. Het is nu tijd voor rust en reflectie. Mijn privéleven is de afgelopen. jaren uiterst verwaarloosd. Dit u1 najaar wil ik eens gaan kijken >r I welke onbeantwoorde aanbie- ui dingen er nog liggen. De men sen zullen nog van me horen, maar nu even niet"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3