GESPREK VAN DE DAG Joseph Luns, man van vele gezichten 'Bang voor een zootje door te weinig toiletten Provesano wacht op Pim-invasie Voormalig minister van buitenlandse zaken overleden Werkelijkheid van ee\ weduwe HOC 152 MENSELIJK Een REISLUSTIGE PAPE GAAI is gisteren op de trein van Goes naar Vlissingen gestapt. Hij kwam niet ver: de dienstdoende conduc trice merkte het dier op in een coupé en wist het te vangen. In een kartonnen doosje reisde de vogel ver der mee naar Vlissingen. Daar werd de papegaai (ringnummer 1996-226) overgeleverd aan de perro nopzichter die de dieren ambulance liet komen. „We hebben al enkele ma len gevraagd waar hij van daan komt, maar hij maakt bijna alleen kakelgeluiden. Hij moet dus in de buurt van kippen wonen. Ook de hond lijkt hij niet engte vinden", vertelt een mede werker. ,,Deze papegaai is erg mak. De eigenaar moet er veel tijd in gestoken hebben", vermoedt Van de Berg. Een 76-jarige vrouw die een CURSUS JODELEN volgde, heeft de politie van Offenbach, in het westen van Duits land, gisteren onbedoeld laten uitrukken. De schrille klanken die de vrouw voortbracht, hadden haar buren ge alarmeerd. De agenten kunnen niet beoordelen, of 'de buren de Beierse volksmuziek niet kenden of dat de vrouw nog veel oefening nodig heeft', zo neemt de politie de zaak nuchter op. Eerder was de politie van Aken uitge rukt nadat buren een man in een bos hadden horen schreeuwen. Het bleek dat hij op deze manier van zijn spanningen af wilde komen. Het Nederlands Bijbelge nootschap (NBG) komt met een nieuw BIJBELCOMPU TERSPEL, Arkventure Bi ble Xplorer. Het spel heeft als doel kinderen in de leeftijd van 9 tot 12 jaar op een spannende, interactie ve manier bekend te ma ken met de verhalen uit de bijbel. De NBG wil met het spel langs scholen trekken. Het genootschap borduurt hiermee voort op het suc ces van het interactieve kerstspel dat het vorig jaar uitbracht op internet (www. yearzero.com). Ruim zevenduizend kinde ren lieten zich registreren voor deelname aan dit spel. Uit een onderzoek bleek dat 18 procent van de spelers voor het eerst in aanraking kwam met het kerstverhaal. Het Amerikaanse Congres wil de Franse markies De La Fayette (1775-1834) EREBURGER VAN DE VERENIG DE STATEN maken. Generaal de La Fayette vocht in de Amerikaanse vrijheidsoorlog van 1776 tot 1783. ,,De markies heeft zijn hulp aan de Verenigde Staten aange boden toen het nodig was en is een symbool voor vrij heid", zo staat in het voorstel. De vier niet-Amerikanen die in de afgelopen tweehonderd jaar tot ereburger zijn benoemd, zijn de Britse oud-premier Winston Churchill, Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die in de Twee de Wereldoorlog zo'n 100.000 joden van uitroeiing door de nazi's behoedde, de stichter van de staat Pennsylva nia, William Penn, en Moeder Teresa. De graftombe van Pim Fortuyn was deze week tijdens schoonmaak- werkzaamheden al even zichtbaar. Foto: GPD/Hans Geleijnse „Mijn misdienaartjes zijn een beetje zenuwachtig. Ach, het zijn kinderen, die zijn geen tv- camera's gewend in de kerk. En dan al die journalisten. Het maakt ze een beetje bang." Als pastoor Piergiorgio Rigolo al zorgen heeft over de uitvaart dienst voor Pim Fortuyn die hij zaterdagmiddag in het prachtige kerkje van Provesano leidt, gaat het om 'zijn' kinderen. Verder is de 59-jarige priester de rust zel ve. Dat geldt voor velen van de vier honderd inwoners van dit ge hucht Enkele dagen voor 'Pim- dag' ligt Provesano er slaperig bij als altijd. Een signaal van na derend onheil zijn de caravans van Nederlandse Pim-pelgrims die van verre zichtbaar zijn bo ven de maïsvelden langs de pro vinciale weg die Provesano doorsnijdt. Wie niet oplet en de enige kruising met stoplichten passeert is het gehucht sneller uit dan het uitspreken van de officiële naam: Provesano di San Giorgio della Richinvelda duurt. Provesano is een van de vele frazioni (buurtschappen) van het hoofddorp San Giorgio in de regio FriulL De 'Friulianen' zijn nuchtere mensen, zegt burge meester Sergio Covre. Hij weet dat de inwoners van Provesano tamelijk onverstoorbaar blijven over Fortuyns herbegrafenis. Misschien zijn ze wat gespan nen omdat men niet precies weet wat te verwachten valt, denkt hij. Dat geldt ook voor de bestuurders. Deze dag spreekt hij met de provinciale top van carabinieri en politie. Er moet versterking komen, want in het gebied van San Giorgio zijn vier veldwachters actief van wie er ook nog eentje met vakantie is. Niemand weet hoeveel Neder landers er komen. Dat het de af gelopen weken niet heeft storm gelopen in Provesano hoeft niets te zeggen. Ook hier zijn de berichten uit Nederland over het Pim-spektakel met charter vliegtuigen vol belangstellenden doorgedrongen. De schattingen zijn al van vijfduizend naar tien- duizend pelgrims bijgesteld. Provesano zal zaterdag herme tisch zijn afgesloten voor door gaand verkeer. Honderd hon derdvijftig man politie zijn zo uit het provincie-arsenaal inzet baar, verzekert Covre. En als het moet, worden extra troepen uit Triëst aangevoerd. Gemeentewerkers hebben in tussen het gras langs de provin ciale weg en de afslag naar het kerkhof gemaaid. Alles ligt er piekfijn bij, voor parkeerplaat sen is gezorgd, al zal het voor de busreizigers een stuk lopen wor den. Enig probleem is de hygië ne: Covre zegt slechts te kunnen beschikken over zes mobiele chemische toiletten. Anders dan zijn wethouder Cor- da - die tegenover Nederlandse journalisten laat weten een beetje bang te zijn dat Provesa no een extreem-rechts bede vaartsoord voor skinheads wordt - denkt Covre dat na het hoogtepunt van zaterdag de Pim-gekte afneemt. Dat gevoel is er ook bij twee inwoonsters van het dorp die inmiddels niet meer met de naam in de krant willen. „Het enige waar we bang voor zijn is dat het een zootje wordt vanwege te weinig toilet ten", zegt een van hen. Terug naar het kerkje met de vijftiende-eeuwse fresco's die Fortuyn zo graag bewonderde. „Nee, ik ga nog niet zeggen wat ik ga zeggen", glimlacht pastoor Rigolo. Maar een tipje van de sluier wil hij wel oplichten. Hij heeft twee teksten uitgekozen: uit het nieuwe testament Mar cus, hoofdstuk 8 vers 27 tot 38 over de missie van Jezus, zijn lij den en wederopstanding. En uit het oude testament Deuterono- mium hoofdstuk 34: de dood van Mozes, de leider die zijn volk naar het beloofde land voerde maar stierf voor het uit eindelijk zover was. „Nee, dat slaat niet direct op Fortuyn", zegt Rigolo. „Wat ik daarmee wil zeggen is, de mens wikt, maar God beschikt" (fans Geleijnse Om die reden ben ik blij dat 'Dagen van na-bestaan, het dagboek van een rouwpro ces', geschreven door Joke Forceville-van Rossum door Ambo is herdrukt. Eenzaam heid, verdriet, onmacht, verslagenheid, zij beschrijft dat alles na de dood van haar man in 1976. Achterblijvend met vier jonge kinderen na zeventien jaar huwelijk. Me chanisch doorlevend. Het is een open, eerlijk, liefdevol boek. Ze vertelt met hoeveel ze in dat jaar na de dood van haar man in het reine moet ko men. Over het dubbele verdriet, haar eigen verdriet, maar ook de pijn over het verdriet van haar kinderen. De oudste die versneld volwassen wordt en zo gaat lijken op haar man. Met die man had ze een gelukkig huivelijk. Ze mist zijn warmte, zijn aanwezigheid, zijn steun. De ontdekking dat er opeens een dag komt dat ze even niet aan hem heeft gedacht, ervaart ze als een verraad. Later in het rouwproces is ze ongelukkig over het feit dat ze zijn lichamelijke aanwezigheid niet meer voelbaar kan maken. 'Hoe hij in tederheid bij mij was. Kan een mens dat nu zomaar vergeten, helemaal kwijt zijn En ze schrijft ook'Dood is: U chaam, kou, dodelijke stilte. En wat <J geest dan nog tevoorschijn haalt a nering is te etherisch, te theoretisch ei werkelijk om je er aan kunnen wa Dat is de ijskoude werkelijkheid u weduwe verder moet. 'Na-bestaan. Na bestaanden. Wat et schuwelijke woorden. Voor mij sta het rijtje van na-apen, na-doen, na-A na-praten. Het gaat allemaal om een\ functie zijn van iets anders. Het is n' oorspronkelijk maken, doen, prat een zelfstandig bestaan. Na-beste het bestaan van die ander zijn. Of jei niet meer existeert Het dagboek om vat ongeveer veert maanden. En eindigt op 12 april: dei dag van Joke Forceville. Ze herinn na negentien jaar, alles nog precies. hoe ze elkaar trouw beloofiJen. Zeg mooie bloemen kopen voor zijn gra doet hem opnieuw een belofte. De dfl igp|g van haar na-bestaan zullen dagen h B voort-bestaan worden. De gisteren op 90-jarige leeftijd overle den oud-minister van buitenlandse za ken Joseph Luns, was een van de weinige Nederlandse staatslieden die ons land een smoel gaf in de wereldpolitiek tij dens de Koude Oorlog. Zijn woorden, met hese, raspende stem uitgesproken, waren voor tijdgenoten een bron van ze kerheid of afkeer. Maar er omheen kon niemand. Joseph Luns bracht op achttienjarige leeftijd een verandering aan in de volg orde van zijn doopnamen. Een besluit dat kenmerkend was voor zowel zijn ei genzinnige en ijdele aard als voor zijn gevoel voor harmonie dat hij van huis uit (vader was kunstschilder) had mee gekregen. Op zijn geboortedag, 28 au gustus 1911, hadden zijn ouders hem Joseph Antoine Marie Hubert ge noemd, maar de lettercombinatie be viel hem niet Er zat in JAM.H. geen lekker ritme, vond hij. De middelste let ters werden omgedraaid. Als J.M AH. Luns zou de wereld hem leren kennen. Luns, Rotterdammer van geboorte, was ongetwijfeld de kleurrijkste politicus en diplomaat die Nederland in de twintig ste eeuw heeft voortgebracht. Niet al leen door zijn verschijning (1.95 meter) en zijn markante stemgeluid. Ook zijn intellect, charme en gevoel voor humor maakten hem tot een bijzonder mens. Naarmate zijn levensjaren verstreken, werd Luns een steeds controversiëler figuur. In 1970, aan het eind van zijn bijna 19-jarige loopbaan van 1952 tot 1971 als minister van buitenlandse za ken, scoorde hij nog de meeste stem men voor het presidentschap mocht Nederland een republiek worden. Die populariteit taande danig nadat Luns secretaris-generaal van de NAVO was geworden (1971-1984). Steeds meer mensen beschouwden hem als een 'havik', de personificatie van het Koude-Oorlogsdenken van de NAVO, naarmate de tijdgeest verander de en de invloed van de vredesbewe ging sterker werd. Zelfs zijn onuitputte lijk arsenaal aan kwinkslagen en anek dotes dreigde in zijn nadeel te werken: velen zagen in hem nog slechts een nar. Typerend voor de wijze waarop vrij al gemeen tegen de oude Luns werd aan gekeken, was ook de lauwe reactie op diens onthulling in juni 1992 dat enkele Nederlandse generaals in 1965 een staatsgreep hadden willen plegen. Luns zou door de betreffende legerleiders zijn benaderd om na de coup minister president te worden. Piet de Jong, oud minister van defensie en voormalig premier, deed de kwestie onmiddellijk af als 'indianenverhaal' en andere oud politici volgden diens voorbeeld. Eind jaren zeventig ontstonden de eerste deuken in het bijna heilige imago dat Luns in de ogen van de doorsnee burger bezat. Toen in 1979 werd onthuld dat hij van 1933 tot 1936 lid was geweest van de NSB, wierp Luns dit verre van zich. Hij beweerde dat hij in 1933 door zijn broer Huib als lid was aangemeld, maar dat hij nimmer een sprank je sympathie voor de NSB had gekoesterd. Pas in het vooijaar van 2000 onthulde de weduwe van Huib dat Joseph zich wel degelijk zelf als NSB-lid opgege ven. Uit vrees voor het verlies van zijn hoge positie bij de NAVO dwong hij z'n broer in 1979 een verklaring af te leggen dat deze het was geweest die de hand had gehad in het lid maatschap. In november 1990 leek Luns weer even iets van zijn vroe gere populari teit terug te krijgen. De Tweede Kamer vroeg hem toen een missie te ondernemen naar Irak om de vrijlating te bepleiten van circa dertig Nederlandse gijzelaars die vanwege de Golfoorlog dat land niet mochten verlaten. Vele Nederlan ders vestigden hun hoop op de oude diplomaat, maar enkele dagen voor zijn vertrek haakte hij af omdat hij niet zelf mocht beslissen wie hij naar Irak zou meenemen. Op jonge leeftijd voelde Luns een on stuitbare drang zijn vleugels uit te slaan tot over de grenzen. Toen hij zestien was en in Amsterdam op het gymnasi um zat, wist hij z'n ouders over te halen hem naar het jongensintemaat St. Louis in Brussel te sturen. Daar wilde hij zijn opleiding afmaken omdat hij dan tevens in de gelegenheid zou zijn de Franse taal goed onder de knie te krijgen. Vrijwel moeiteloos haalde Jo seph in de Belgische hoofdstad zijn gymnasiumdiploma, waarna hij zijn militaire dienst vervulde bij de Konink lijke Marine. Zijn liefde voor de vloot en met name voor oorlogsschepen bleef altijd be staan. Tot op hoge leeftijd verslond hij boeken over schepen en zeeslagen en bij talloze langdurige vergaderingen doodde hij de tijd door zijn aanteke ningen te illustreren met tekeningetjes van kruisers en fregatten. Na zijn diensttijd studeerde Joseph rechten in Leiden en Amsterdam. Als lid van het Amsterdamse studenten corps maakte hij furore als preses van de studententoneelvereniging. Toneel spelen, een hobby die in zijn Brusselse gymnasiumtijd tot ontwikkeling was gekomen, bleek Luns in het bloed te zitten. Hij heeft zelfs enige tijd met de gedachte gespeeld beroepsacteur te worden. Het immer aan Luns knagende gevoel dat Nederland te klein voor hem was en zijn belangstelling voor internatio nale politiek deden hem in 1937 beslui ten zich aan te melden bij de diploma tieke dienst van het ministerie van bui tenlandse zaken. Twee jaar later kreeg hij zijn eerste baan als diplomaat: hij werd secretaris van de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken J. Parijn. In hetzelfde jaar trad hij in het huwelijk met barones Elizabeth (Lia) van Heem stra. De Duitse bezetting heeft het echtpaar Luns niet op Nederlandse bodem mee gemaakt Tijdens de oorlog werkte Luns achtereenvolgens op de Neder landse ambassades in Bem, Lissabon en Londen. In 1949 werd hij plaatsver vangend Nederlands vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties in New York. Bij de kabinetsformatie van 1952 droeg de toenmalige KVP-leider Rom- me hem voor als kandidaat-minister van buitenlandse zaken. Formateur Drees had het daar moeilijk mee van wege het feit dat Luns rooms-katholiek was. Tal van Europese presidenten, Voor het eerst', dat klinkt altijd zo wer vend. Het heeft de klank van avontuur, van grensverlegging. Veel van wat je als kind en als mens voor het eerst doet is spannend. Voor het eerst naar school. De eerste ver liefdheid. Voor het eerst op kamers. Je eerste auto. Al die eerste keren herinner je je nog met een vertederde glimlach als heel bijzonder. Er is één grote, wrede uitzondering. Dat is het jaar na overlijden van je partner of een kind. Dan is er een heel jaar lang een 'voor het eerst" zonder hem of haar. De eerste kerst, de eerste vakantie, je eerste verjaardag. De diepste rouw, het verscheurende verdrieten het niet in woorden te vatten gemis openbaart zich dan meedogen loos bij iedere feestelijke ge beurtenis, ieder hoogtepunt in de jaarcyclus. Een vriendin heeft dat vreselij ke jaar nu bijna achter de rug. Ook de afschuwelijke week waar in het precies een jaar geleden was waarin zij de onheilstijding vernam dat haar man bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Dat was vlak voor hun vakantie. In plaats van vrolijk te vertrekken was er op die zaterdag de begrafenis. Bloei ende rozen, een hoge warme zon. Zwarte kleding. Rauwe rouw. Ze heeft dat eerste jaar overleefd. Vraag niet hoe. Ze heeft haar ogen uit haar hoofd ge huild in de eenzaamheid van haar huis. Wij, die het meemaakten, konden niet veel doen. Luisteren, knikken, begrijpen. Een ge broken hart. Een geknakt leven. Dat geeft je als vriend of kennis lege han den. Je troost bevat weinig meer dan holle, niets zeggende woorden. Ik ben geen ervarings deskundige. Ik heb makkelijk praten. De bom van het noodlot heeft niet mijn be staan geruïneerd. In die wetenschap beperk ik mij tot het geven van een boek waarin het proces van rouw na het verlies van een partner of kind, wordt beschreven vanuit de persoonlijke beleving van degene die dat overkomen is. Iedereen is anders, maar toch geeft de gedeelde ervaring troost. Luns aan het woord als secretaris-generaal van de NAVO (1980). Foto's: ANP/Archief Dick van Rietschoten Joseph Luns in 1961 als minister van buitenlandse zaken in overleg met de toenmalige Amerikaanse president Kennedy. afhankelijke status. J**®* Luns en het kabinet-De Quay ging r 1962 overstag na schermutseling! sen Nederlandse en Indonesische gereenheden en zware internatim 9K druk van vooral premiers en ministers van buitenlandse zaken waren eveneens het katholieke geloof toegedaan. Voor Drees' geestes oog doemde daarom het schrikbeeld op van een door katholieken gedomi neerd Europa. Vanuit Nederland moest enig tegenwicht worden geboden, vond hij. De oplossing was dat Nederland twee ministers van buitenlandse zaken kreeg. De partijloze J.W. Beyen deed of ficieel Europa, en Luns, als - minister zonder portefeuille' - de rest van de wereld. Tal van grappen zijn in die tijd over het duo 'Luns met z'n Beyen' ge maakt. Een klassieker werd de opmer king die Beyen eens maakte toen hij Luns uitgeleide deed naar Amerika: 'Gedraag mij goed, Joseph'. In het vierde kabinet-Drees dat in okto ber 1956 aantrad, werd de duobaan- constructie afgeschaft Beyen vertrok, maar Luns bleef. Als vertegenwoordiger van in totaal acht kabinetten verwierf hij buiten onze landsgrenzen faam als 'mister Holland'. Het zwaarste pro bleem waarmee Luns in zijn ministe riële loopbaan worstelde, was de kwes- tie-Nieuw-Guinea. Van 1952 tot 1962 verzette hij zich met hand en tand te gen de wens van de Indonesische pre sident Soekamo om het enig overge bleven Nederlandse koninkrijksdeel in Azië bij Indonesië in te lijven. Aanvan kelijk wilde Luns dat ons land Nieuw- Guinea zou behouden, later werd hij pleitbezorger voor het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's. Nieuw- Guinea zou onder Nederlandse leiding voorbereid moeten worden op een on- Wel kon Luns als minister een bebP^ rijke rol in het eenwordingsproces Europa spelen. Zijn inspanningen iet K' een verenigd Europa leverden ha waardering en aanzien op. In de j; v zestig dwarsboomde hij met suca plannen van de toenmalige F ram- sident De Gaulle om Groot-Brittai tligel F Dat koste wat kost uit de toenmalige! houden. Luns, zo werd in intemai le kringen met bewondering geflui 'Ul terd, was de enige Europese politk die De Gaulle - die ook een respa le lengte had - zonder schroom ra de ogen kon en durfde te kijken. Met zijn schier onuitputtelijke ais n- aan komische vertellingen wist L11 zowel tijdens informele bijeenkom als bij officiële gelegenheden, in re P cordtijd de lachers op zijn hand te gen. Volgens ingewijden schuurde Ut! schaafde hij lange tijd aan zijn mi en anekdotes en probeerde hij zei P" in kleine kring uit alvorens hij zet ~le'' tief opnam in zijn repertoire. De lingen over zijn vele belevenissen! ren dan ook vaak niet meer helen historisch juist, maar een kniesooi daarop lette. V. Toen Luns zich in 1971 in Brussel tigde als secretaris-generaal van di NAVO, bedankte hij voor het lidm schap van de KVP. Nadien is hij re meer tot een Nederlandse politie! partij toegetreden. Als chef van he lantisch Bondgenootschap heefth zich, zo zei hij bij z'n afscheid in 1 yQr gelukkiger en vrijer gevoeld dan al nister van buitenlandse zaken. De j langrijkste reden daarvoor was dal over zijn doen en laten geen vera woording meer hoefde af te legga genover een parlement. Het mini êf| schap was een mooie baan geweejp daar niet van, maar de voortduren controle van de Staten-Generaalh Luns vaak als een loden last ervarf n Toen Luns na dertien jaar zijn NA1 functie neerlegde, bleef hij met zij j|et j vrouw in Brussel wonen. In Nede*^ kon Luns niet meer aarden. Hij w schuwde de politieke, maatschapj ke en ook kerkelijke veranderinga zijn vaderland. Toch heeft hij Ned land nooit verloochend, al gaf hij1 jP tachtigjarige leeftijd toe dat hij ziel ,n eens voor z'n vaderland heeft ge- p schaamd. Hij stak echter altijd de ger op tegen iedereen die het w ons koninkrijk te kleineren. „N< is weliswaar gering in omvang ma zijn betekenis in de wereld is groo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2