Aanslagen schrikken Israël op MANGO Leidsch Dagblad Oud-minister Luns internationaal geroemd Quantum-computer komt stap dichterbij Minerva begint immense discotheek in kelderruimte I iv/.r.vni nje: Militairen eilandje af orescorte bij ite rit Fortuyn lachte van Kht opgepakt doodgereden route Tour brand in woning Roermond Palestijnen richten bloedbad aan Leids onderzoek zorgt voor doorbraak Zwevend minimuseum op Schiphol Leidsch Dagblad Groeten uit de vierdaagse Studentenvereniging wil aan Breestraat 'gematigd open beleid' voeren Leids crisisteam onderzoekt jke tijden fde Stelhandel ens tour gras var us aaien leologen trots ifcenning van enoeksschool fcwinkel aan thorst geeft cursussen ■tjes maken Idje Kaag igelijk serene tevan kerkhof unerset Maug- ►n middelmatige sen zijn altijd op best De Spaanse minister itenlandse zaken, Ana heeft vanochtend voor de Spaanse militairen e halen van Perejil (Pe- i-eüand), onder voor dat Marokko belooft het foonde eilandje niet op- te bezetten. „Spanje wil ihet Peterselie-eiland We willen terug naar de situatie, maar hebben lor garanties nodig", zei op de Spaanse radio. Buitenland Pijn Fortuyn krijgt n tijdens zijn laatste rit iehuis naar Rotterdam teen escorte van duizen- otorrijders. Motorfanaat an Garderen tracht al- 0 veel mogelijk motor iers bij elkaar te krijgen tuyn te begeleiden. Om ir morgenavond vertrekt vstoet met de opgegra- >t naar Rotterdam. 1 - Een 41-jarige Alphe- 'ordt verdacht van on net minderjarige jon- legin deze week is hij e politie in zijn woon- opgepakt en tijdelijk tet Tegen hem zijn tot twee officiële aanklach- iediend. DeAlphenaar rijn vermeende slachtof- de kerkgemeenschap ®n hij lid is. Het zevenjarige Frans e Meivin Popele is giste ndgereden langs de route Tour de France. Hij angereden door een wa de reclamekaravaan, td liep plotseling de weg i bestuurder van de wa- 'f'volgens de politie geen ®Tour de France donderdag l8 JULI 2002 Dagblad jfg Het Crisis Onderzoek Team (COT) uit Leiden gaat on derzoek doen naar de afwikke ling van de brand in een woning in Roermond, vrijdag een week geleden. Bij die brand kwamen zes kinderen om het leven. De gemeente Roermond heeft het COT om een offerte gevraagd. Verwacht wordt dat het onder zoek binnen enkele dagen be gint. De gemeente Roermond wil we ten of politie, brandweer, ambu lancediensten en crisisopvang goed hebben gefunctioneerd. Het COT was eerder betrokken bij onderzoeken naar de vuur werkramp in Enschede en de gijzeling in Helden. De van (poging tot) moord en brandstichting verdachte 34-ja- rige vader van de zes omgeko men kinderen wordt volgende week donderdag voorgeleid aan de Raadkamer. Dat meldt een woordvoerder van het Open baar Ministerie (OM) in Roer mond. Daarna wil justitie de man zo snel mogelijk plaatsen in een psychiatrisch centrum, waarbij gedacht wordt aan het Pieter Baan Centrum in Utrecht Daar gaat een onderzoeksteam bekijken in hoeverre de man toerekeningsvatbaar was tijdens de vermeende brandstichting. Dit psychiatrisch onderzoek neemt naar verwachting zeven weken in beslag. Omdat psychi atrische centra ook wachtlijsten hebben, zal de strafzitting zeker niet binnen drie maanden kun nen plaatshebben, zegt de woordvoerder. (advertentie) NOORDWIJK OPENS I AUGUST! HOOFDSTRAAT 83 www.mango.es (advertentie) NR. 42978 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 brussel-den haag/anp-gpd - De dood van oud-minister van bui tenlandse zaken Joseph Luns wordt in binnen- en buitenland alom betreurd. Allen zijn het er over eens dat Luns opviel door zijn onbetwiste gezag en door zijn humor. „Met Joseph Luns is een man van uitzonderlijke statuur van ons heengegaan", aldus premier Kok in een reactie. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) benadrukte zijn lef. „Hij trot seerde Kennedy, De Gaulle en Adenauer en dat beantwoordde aan het Nederlandse zelfbeeld." Kor'.ingin Beatrix en prins Claus hebben een telegram gestuurd aan de familie Luns om hun deelneming te betuigen. Luns was van 1971 tot 1984 se cretaris-generaal van de NAVO. Daarvoor al speelde hij als KVP- minister van buitenlandse zaken (1952-1971) een voorname rol binnen Europa. De NAVO noemt haar vroegere baas 'een groot dienaar, een van de groot ste persoonlijkheden uit de ge schiedenis van de organisatie'. Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie omschreef Luns als 'een groot Europeaan'. Het CDA treurt wegens het ver liep van een 'markante persoon- Jospph Luns. Foto: EPA lijkheid die een eigen stempel heeft gedrukt op de betrekkin gen van Nederland', zei de voor zitter van de Tweede-Kamer fractie Maxime Verhagen. Oud- premier Piet de Jong herinnert zich het enorme gezag van Luns onder zijn Europese collega's. Viktor Kaisiepo, lid van het Pa pua Presidium en vertegen woordiger van de Papoea's in Europa, vindt het jammer dat Luns is overleden nog voordat een historisch onderzoek over Nieuw-Guinea klaar is. „De be trokken bewindslieden hebben nooit toegegeven dat ze destijds foif*en hebben gemaakt." Nico- laas Jouwe, de voormalig advi seur van de regering, is milder. „Luns heeft alles gedaan om de Papoea's te beschermen." Luns woonde sinds de dood van zijn vrouw, tien jaar geleden, al leen in Brussel. Luns zelf had na een lichte beroerte de laatste vijf jaar veel verzorging nodig. Hij wordt dinsdag in besloten kring bijgezet in het familiegraf in Den Haag. Voorafgaand daar aan is er een uitvaartdienst in de abdij Ter Kameren in Brussel. Pagina Gesprek van de Dag: Joseph Luns, man van yele gezichten door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Na een periode van re latieve rust, is Israël voor de tweede opeenvolgende dag op geschrikt door aanslagen. Gister avond bliezen kort na elkaar twee Palestijnse zelfmoordterro risten zich op op dezelfde plek in Tel Aviv, waarbij drie omstanders om het leven kwamen. De acties gisteravond waren de eerste terreurdaden binnen Isra el sinds het Israëlische leger vier weken geleden een groot aantal Palestijnse steden herbezette en er uitgaansverboden afkondig de. De aanslagen kwam een dag nadat acht Israëlische burgers het leven verloren bij de be schieting van een bus bij een nederzetting op de Westelijke Jordaanoever door drie gewa pende Palestijnen. Twee van de drie doden van gis teravond zijn buitenlandse ar beiders en ook de meeste ge wonden zijn afkomstig uit onder meer Thailand, China en Roe menië. Vanochtend werden nog 32 gewonden in ziekenhuizen verpleegd; vier van hen zijn er ernstig aan toe. De Islamitische Jihad zegt de actie te hebben uitgevoerd. De dubbele aanslag werd uitge voerd in de omgeving van het voormalige centrale autobussta tion in het zuiden van Tel Aviv. Het is een armoedige wijk, waar veel legale en illegale buiten landse arbeiders uit Oost-Euro pa, Azië en Afrika wonen. Zij hebben in de afgelopen jaren de plaats ingenomen van de hon derdduizenden Palestijnen die vroeger in Israël werkten. De mogelijkheden voor Palestijnen om in Israël te gaan werken zijn vanochtend opnieuw drastisch beperkt. Voor religieuze Israëliërs stond gisteravond in het teken van Tisha be'Av, de herdenking van de verwoesting van de joodse tempels in Jeruzalem. Als gevolg van een nieuwe nationale veror dening waren in Tel Aviv de meeste cafés en restaurants ge sloten. Maar in de wijk rondom het oude busstation was alles open. De twee jonge Palestijnen, ieder met vijf kilo explosieven en spijkers in een rugzak, bewo gen zich ongestoord in de me nigte. Een van hen werd aange sproken door een prostituée, die hem seks aanbood. „Nee, we zijn hier niet voor ons plezier, we zijn hier om te sterven", kreeg ze te horen. Ze vertelde na de aanslag dat ze nog had ge probeerd de politie te bellen, maar geen gehoor had gekre gen. Tegen half elf blies één van de Palestijnen zich op bij een kiosk, naast een bioscoop. Enkele se conden later, toen de mensen die niet gewond waren weg vluchtten, detoneerde de ander zijn explosieven. In een eerste reactie zei een woordvoerder van premier Sha ron dat de aanslag laat zien hoe nodig het is dat het Palestijnse Bestuur van Yasser Arafat plaats maakt voor 'een Palestijns lei derschap waarmee valt te on derhandelen'. Op een aantal invalswegen rond Tel Aviv vormden zich vanoch tend lange files, omdat het ver keer werd gecontroleerd. door Peter Groenendijk leiden - Onderzoekers van de Universiteit Leiden hebben ge zorgd voor een doorbraak op weg naar de quantum-compu ter. Dit nieuwe type computer is vele malen sneÜer dan de be staande apparaten. Volgens de onderzoekers is de kans groot dat de quantumcomputer er nu werkelijk komt Han Woerdman, Martin van Exter en Erwin Alte- wischer publiceren hun resulta ten vandaag in het wetenschap pelijk tijdschrift Nature. Onderzoeksgroepen uit de hele wereld - tot aan het Amerikaan se leger toe - werken aan de ont wikkeling van de quantum computer. De bevindingen van de drie Leidse onderzoekers vormen een belangrijke door braak in die ontwikkeling. Zij zijn dan ook trots op hun resul taat. „Ik weet niet of al die ande re onderzoekers nu knarsentan- dend naar ons kijken", zegt Er- win Altewischer. „Maar een feit is dat we een mooie stap heb ben gezet op weg naar de wer kende quantumcomputer." De quantumcomputer werkt op basis van een principe uit de quantummechanica: de afzon derlijke eigenschappen van twee verschillende deeltjes kunnen tegelijk gemeten worden, ook al bevinden die deeltjes zich niet op dezelfde plek Dat opent de mogelijkheid voor het uitvoeren van een groot aantal berekenin gen tegelijkertijd. De Leidse on derzoekers hebben nu aange toond hoe de verstrengeling van bepaalde deeltjes op andersoor tige deeltjes kan worden overge bracht Volgens Altewischer duurt het nog wel even voor de razend snelle quantumcomputer er is. „Het is natte vingerwerk, maar laat ik het houden op tien tot twintig jaar." De drie onderzoe kers gaan verder met hun on derzoek, net als honderden col lega's uit de hele wereld. Altewi scher: „Er zijn sceptici die zeg gen dat de quantumcomputer er nooit komt. Maar we hebben nu echt een belangrijke stap ge zet. Het zou mooi zijn als mijn kinderen straks met een razend snelle computer werken en dat ik kan zeggen: ik heb aan dat ding bijgedragen." schiphol - Een zwevende, goudkleurige box waarin permanent twaalf schilderijen uit de Gouden Eeuw komen te hangen. Zo zal de dependance van het Rijksmuseum op Schiphol eruit gaan zien. Het Rijks is het eerste museum ter wereld dat een buitenpost opent op een luchthaven. Eind november moet het 'Rijksmuseum Amsterdam Schiphol' toegankelijk zijn voor publiek. Rijksmuseum Amsterdam Schip hol komt achter de paspoortcontrole op de Holland Boulevard, de verbindingsgang tussen de E- en de F- Pier. Onder de te bezichtigen i7de-eeuwse schilde rijen - allemaal achter glas om beschadiging of dief stal te voorkomen - bevinden zich een landschap van Jacob van Ruisdael, een herberginterieur van Jan Steen, een ijsgezicht van Barent Avercamp en een genretafereel van Pieter de Hoogh. De grote trekker wordt het portret dat Rembrandt in 1633 maakte van zijn vrouw Saskia van Uylenburgh. Langs de plek waar de museum-dependance komt, lopen jaarlijks miljoenen passagiers. „Het Rijksmu seum hoopt met dit cultureel visitekaartje reizigers warm te laten lopen om het Rijksmuseum en ande re Nederlandse musea te bezoeken", aldus directeur De Leeuw. Deze met de computer gemanipuleerde foto van het nieuwe Rijksmuseum Amsterdam Schiphol toont hoe bezoekers straks via een trap het zwevende minimuseum kunnen bereiken. Publiciteitsfoto Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V PostcodePlaats Telefoon (Lvm. controle nabemnjng) Straat Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj automatische betafcig is min Handtekening: Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl >ia"H m.y.vneiu'.TW nijmegen - De Groep-Sanders, een team vrouwen van oud-voetballers uit Leiden en omgeving, rust uit tijdens de Nijmeegse vierdaagse. De groep wordt geestelijk begeleid door Kees Vermeulen uit Leiderdorp. Met honderden andere wandelaars uit de Leidse regio bezocht het team gisteren de stand van het Leidsch Dagblad langs de route. Behalve hun per soonlijke relaas, konden de deelnemers op een bord ook boodschappen aan het thuisfront kwijt. Een impressie van de tweede dag van het wandelevenement staat op pagina R6 van het regiokatern. Foto: Hans van Weel door Wilfred Simons leiden - Sociëteit Minerva verbouwt de bestaande dansgelegenheid Hifi tot een immense discotheek. De nieuwe disco komt in de kelder van het pand aan de Breestraat en strekt zich uit over de hele breedte ervan. De ingang blijft aan de Vrouwensteeg. Bij het begin van de EL CED-week op 12 augustus, als de eerste jaars studenten aan hun kennismaking met Leiden en de universiteit beginnen, moet de disco open gaan. De disco is openbaar toegankelijk. Het initiatief van Minerva is een reactie op de verminderde belangstelling voor het traditionele sociëteitsleven. Het afge lopen decennium liep het ledenaantal van Minerva terug van ongeveer 3000 le den naar 1600 nu. De nieuwe disco moet Minerva aantrekkelijk maken voor huidi ge en aankomende leden die niet genoeg hebben aan een borrelavond volgens de 'mores' - de vastgestelde studentikoze normen en waarden die de vereniging hanteert. Voorzitter Julius Janssen zegt dat de ver eniging de afgelopen periode steeds meer is geconfronteerd met studenten die zijn opgegroeid met de 'partycultuur', die Nederland stormenderhand heeft veroverd. Zij zien de sociëteit aan de Breestraat op de eerste plaats als een gro te feesttent en begrijpen bijvoorbeeld niet dat er in de grote zaal van Minerva geen muziek wordt gedraaid. Volgens Janssen is de traditionele op Minerva echter niet in gevaar. „De vereniging wil iets toevoegen aan de mogelijkheden die zij haar leden biedt." Het openbare karakter van de nieuwe disco is een poging van Minerva om een betere band met de studentengemeen schap en de stad op te bouwen. In de stad bestaat nog altijd het beeld van de arrogante Minerva an die wel in Leiden leeft, maar die zich er tegelijkertijd zo min mogelijk mee bemoeit Dat beeld wil Janssen graag veranderen. Hij kondigt aan dat de vereniging 'een gematigd open beleid' gaat voeren. Toch is het niet de bedoeling dat stu dentsociëteit Minerva haar geheimen aan de openbaarheid gaat prijsgeven. „Het is een besloten vereniging en dat zal altijd zo blijven.' Pagina Rl: Waanzinnige' disco geeft Minerva nieuwe impuls

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1