KUNST CULTUUR 'Ik ben inderdaad een buitenbeentje' Voor de laatste keer theaterzwemmen Kurhaus wil Rolling Stones optreden laten afmaken Pleidooi prijsverlaging cd's krijgt weinig bijval Popsector Voorzichtig blij' met praktijkman Cees van Leeuwen R5 %se prijs Glider Jagt epos over Arthur elches ity Python - iniek onthult Rafaël J rr< rrock op Pop Carrack |etermeer in klaagt over sche film Kunstwerk achter kamerscherm 'Die man heeft zelf op het podium gestaan' Voorman Adam Duritz wil met Counting Crows alles tegelijk zijn donderdag l8 JULI 2002 acovan der Eb iag - De schrijver Marek fr jagt, ofwel Arnon Grun- heeft dit kwartaal met zijn jtroman 'Amour fou' de Oprijs van de Duitse tv- rZDF gewonnen. Het pu- rerkoos Van der Jagt bo- Portugese Nobelprijs- ar José Saramago. De U zender bespreekt elk et aal vier boeken. Na afloop nde kijkers een stem uit- ai :n. Van der Jagt kreeg 5 Duitse vertaling van 0, schiedenis van mijn kaal- jijna 63 procent van de hl Eerder dit jaar bleek fit pseudoniem Amon ierg schuil te gaan. De Amerikaanse film- iteven Spielberg wil een durende televisieserie rer de legendarische ling Arthur. De opna- !ten volgend jaar be- Spielberg doet dat mo- Nieuw-Zeeland. Toch voornamelijk Britse ac- eworven. Gabriel Byrne mogelijk de titelrol. De U luctie zal meer dan 77 ™euro kosten. ij Het komediegezel- ketch Qub speelt in au- jp het Edinburgh Fringe Idrie onbekende stuk- iMonthy Python. De voor de sketches zijn ge- m door het in 1989 over- d van Monty Python, n Chapman. De literaire ivan Chapman heeft de i in het archief van de in Los Angeles gevon- ii van de stukken is een jie van 'The Life of Bri- sketch handelt over een ir, die het zat is dat al- ensen zich door hem aten genezen. Met behulp van de [e infraroodtechnologie i kunstkenners in Rome n de Italiaanse renais- hilder Rafaël ondekt on- ieverfschilderij van de Het schilderij in de Borghese in de Itali- oofdstad heet 'Madon- 1 kind en Giovannino' en H «geschreven aan een iels meest getalenteerde letl an, Giullo Romano, s vermoedden echter al 3d dat de meester zelf de eeft gehad in het werk. wve inffaroodtechniek m gelijk bewezen. - Pepsi Pop krijgt na een nieuw jasje met indacht voor rockmu- t evenement wordt za- 9 oktober gehouden in otterdam. Tim van Ron- het organiserende bu- yipjo zegt daarover: „We eder programmeren ^fcen popmuziek. Om be- ■Be sluiten bij de muziek man dit moment, ver- het zwaartepunt naar live-acts." De naam van ival wordt vervangen psi Chart Live. irani |ER pauj Carrack n h ondag 18 augustus op in 11 S derij te Zoetermeer. De e' strumentalist en zanger erdijet verleden bandlid van en Mike The Mecha- hikl h°°l cent werkte hij samen ar u )n John, Eric Clapton en 'n, led. Ondertussen 1 hij ook diverse solo-al- 'P 1 i let concert begint om He w gan| v President Poetin n teren de noodklok ge- L. de Russische filmin- Er zijn de afgelopen ja- veel bioscopen bij ge- maar je moet goed zoe- er een te vinden die een film toont, zei de Vooral het verdwij- derfilms, waar de Sovjet-filmindustrie belangrijk deel op t Poetin aan het hart. door Coos Versteeg scheveningen - Het Kurhaus Hotel in Scheveningen stelt po gingen in het werk om de Rol ling Stones volgend jaar augus tus in de Kurzaal te laten optre den. Directeur C. Masselink probeert zowel via concertorga nisator Mojo als langs andere informele wegen de rockband te interesseren terug te keren naar de badplaats. De Rolling Stones gaan dit na jaar weer op tournee. Op dit moment is de groep aan het re peteren in Toronto. Op 3 sep tember begint hun War Horses Tour' in Boston (met in het voorprogramma The Preten ders), die vervolgens langs on der meer Chicago, Philadelphia, New York, Atlanta, Los Angeles, San Francisco en Las Vegas voert. De maand december houden de Stones vrij, om vanaf 8 januari hun tour voort te zet ten in Canada, de VS, Mexico en vermoedelijk Australië, China en Japan. Volgens de plannen zal na een pauze in april en mei de Euro pese tour half juni beginnen in Engeland en voorts voeren langs Griekenland, Italië, Spanje, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Finland, Zweden, Denemarken, België en Neder land. De doorgaans goed geïn formeerde Rolling Stones Fan Club of Europe meldt op de website www.iorr.org dat de groep - volgens nog niet beves tigde bronnen - op 2 en 3 au gustus in de Arena in Amster dam zal staan, op 11 augustus in Paradiso, op 14 en 15 augustus in de Kuip te Rotterdam en op 18 augustus op het Malieveld in Den Haag. Kurhaus-directeur Masselink hoopt dat de Stones, die tijdens deze wereldtour een flink aantal kleine zaal- en cluboptredens verzorgen, gecharmeerd raken van het idee om alsnog hun af gebroken optreden uit augustus 1964 te voltooien. Het destijds door de Haagse impresario Paul Acket verzorgde optreden in het Kurhaus, gepresenteerd door Jos Brink, duurde toen nauwe lijks een kwartier. De Rolling Stones konden met moeite vijf nummers vertolken, terwijl de fans massaal de Kurzaal sloop ten. Uiteindelijk werd het doek gesloten en voerde de politie met harde hand charges in en om het Kurhaus uit. De Rolling Stones lieten vele ja ren later in diverse interviews weten het Kurhaus-optreden als een van de mooiste shows uit hun bestaan te beschouwen. Masselink: „Het is mijn droom dat ze nu bijna veertig jaar later het concert in de Kurzaal kun nen afinaken, waar ze toen aan zijn begonnen. Daar wil ik best het hotel een paar dagen voor sluiten." De laatste keer dat de Stones in Den Haag te zien waren, was in 1998 op het Malieveld. groningen/gpd - De grote pla tenmaatschappijen in Neder land voelen weinig voor een ver laging van de cd-prijzen, zoals die is voorgesteld door het label V2. De meeste maatschappijen achten een rigoureuze prijsver laging niet haalbaar. „Ik zie wel in de categorie midp- rice-cd's oude albums tegen dumpprijzen weggaan, maar ik hoop niet dat zoiets ook gebeurt met actuele cd's", aldus direc teur Raymond Ligthart van Vir gin Nederland. Lighthart zegt wel een oplossing te zien voor de dalende verkopen. Hij wil zich meer gaan richten op veer tigplussers en kinderen tot zes jaar. „Die branden niet en wil len het originele cd'tje hebben." Marcel Mertens, marketingma nager van Play It Again Sam, staat ook niet te springen om stevige prijsverlagingen. „De prijzen die we hanteren zijn er niet voor niets." Toch bestem pelt hij het halveren van cd-prij zen niet als onmogelijk. „Het is te doen als een platenmaat schappij erin zou slagen twee of drie keer zoveel te verkopen als op dit moment. Een lagere prijs zal zeker helpen om het bran den tegen te gaan." V2 Records Nederland is van plan de verkoopprijs van haar cd's terug te dringen tot 13 euro. Nu is de gangbare prijs voor een cd nog zo'n 21 euro; voor al bums van zeer populaire arties ten moet soms nog meer be taald worden. Bij V2 staan onder anderen Frank Boeijen en Post men onder contract „Wij vra gen onze artiesten een deel van hun royalty's af te staan", laat managing-director Hans Eigen brood weten. Eigenbrood hoopt met de maatregelen de cd-ver- koop te stimuleren en het ille gaal kopiëren tegen te gaan. „Daarbij gaan wij er ook vanuit dat de winkeliers met een lagere marge genoegen zullen ne men." Dat een drastische prijsverlaging tot veel meer verkoop leidt, staat niet bij voorbaat vast. „Het is een experiment", stelt Eigen- brood. „Iemand moet een eerste stap zetten. En misschien zijn wij dat wel." Hij beseft dat als de prijsverlaging niet het beoogde effect heeft, er nauwelijks meer kan worden teruggeschakeld naar het oude prijsniveau. „Mis schien is het dan ook beter dit experiment te beperken tot de items die niet import- en ex- portgevoelig zijn." Sinds de lancering van de com pact disc in 1983 is de prijs er van altijd hoog geweest. De be langrijkste geluidsdrager op dat moment, de elpee, kostte rond de 25 gulden. Een cd met de zelfde muziek kostte destijds 42,95 gulden. In de ons omrin gende landen is de prijs van cd's lager. Dat gegeven, in combina tie met het feit dat vijf grote pla tenmaatschappijen tachtig pro cent van de markt beslaan, heeft de verhalen over kartelvorming in de hand gewerkt De Europe se Unie deed in 2001 onderzoek naar de praktijken van EMI, BMG, Wamer, Universal en So ny Music. Drie platenmaat schappijen bleken in Duitsland druk uit te oefenen op winke liers om zich te houden aan een minimumverkoopprijs. Nadat ze beloofden ermee te stoppen, werd het onderzoek stilgelegd. arnhem/gpd - In de Arnhemse Eusebiuskerk is commotie ontstaan rond het beeld 'Skullsuckin', een naakt vrouwenlichaam met als hoofd een schedel. Het beeld plast water vanuit een dwarsdoorsne de van het lichaam, dat tegen het vrouwenlichaam is geplakt Het stichtingsbestuur van de kerk vindt het beeld ongepast en heeft het daarom afgeschermd. De sculptuur van kunstenaar E. Pietersen vormt het grootste, meest opvallende stuk op de expositie over hedendaagse Gelderse kunst. De vrouw staat op het verhoogde gedeelte waar vroeger het altaar heeft gestaan. De Eusebius is niet meer als kerk in gebruik, maar wordt beheerd door de Stichting Eusibius Arnhem die ook de expo sitie organiseerde. Nadat het bestuur werd geconfronteerd met klachten, werd de kunstenaar gevraagd het werk te verplaatsen. Toen deze weigerde werd het beeld afgescheiden door een onge veer drie meter hoog rood velours kamerscherm. Kinderen spelen de zeven dwergen bij de laatste aflevering van theaterzwemmen. Foto: Dick Hogewoning noordwijkerhout - Theater Van Santen hield gisteren voor het laatst in De Schelft in Noordwijkerhout het theaterzwemmen. Na zes jaar komt er een einde aan een succes formule om kinderen in de Duin- en Bollen streek met theater in aanraking te brengen. In tegenstelling tot wat de naam doet ver moeden, is 'theaterzwemmen' gewoon the ater, met na afloop zwemmen. Desalniette min is een gecombineerd theater- en zwem- kaartje, of met een modem woord een thea- ter-zwemarrangement, blijkbaar een stimu lans voor het jonge publiek. Toch is ook deze formule na een voorstel ling of zestig wel uitgewerkt Een derde van de stoelen blijft onbezet en dat is voor John van Santen en zijn vier medewerkers reden om het concept op te doeken. Of de pro grammawijziging in verband met de ziekte van één van die vier mede debet is aan de tanende belangstelling valt te betwijfelen. De voorstelling is professioneel en de kinde ren vertonen nog steeds de klassieke betrok kenheid bij het gebeuren op het toneel. En thousiast roepen ze 'kijk uit, achter je!' en op het laatst mogen acht van hen zelfs op het toneel de zeven dwergen verbeelden. „Dat zijn er acht!" roept iemand uit de zaal. „Zeven plus", reageert Van Santen ad rem. Aanvankelijk was 'Peter en de wolf, een mi nimus ical' gepland. Deze voorstelling geeft de richting aan waarin Theater van Santen zich ontwikkelt, met een combinatie van li ve muziek, poppenspel, acteren, zingen en dansen. „We gaan een andere koers varen", licht Majanka Fröhlich, Van Santens tegen speelster in het nu gekozen, meer traditio nele stuk 'Stamppot, een sprookjesmix' toe. „Met de huidige populariteit van de musical gaan wij ook meer die kant op." Ook de doelgroep wordt ouden vanaf acht in plaats van vanaf vijf jaar. Door het hele land is Theater Van Santen te zien. De ac teurs hebben geen vakantie: van de zomer spelen ze in Brabant en Limburg. Zover zoekt Van Santen het, nu in de Duin- en Bollenstreek inmiddels zo'n beetje elk dorp zijn eigen kindertheater heeft. leiderdorp - De reacties zijn, daags na het aantrekken van ad vocaat Cees van Leeuwen uit Leiderdorp als LPF-staatssecre- taris van cultuur en media, 'na tuurlijk heel erg prematuur' en een 'voorzichtige eerste inschat ting'. Maar de Nederlandse pop wereld is blij dat met Van Leeu wen en zijn staat van dienst als oud-popmuzikant en specialist entertainmentrecht 'iemand op de stoel van staatssecretaris komt te zitten die de sector door en door kent'. „Die man heeft zelf op het podium gestaan", al dus adjunct-directeur Arjen Da- vidse van het Nationaal Pop In stituut. „Hij heeft zelf backstage met kisten lopen sjouwen en is 's nachts in busjes van jonge renhonk naar jongerenhonk ge reden." Van Leeuwen (51) - raadsman van zangeres Anouk, maar niet te verwarren met de Haagse popmanager Cees van Leeuwen van onder meer Shocking Blue, Dolly Dots, Caught in the Act en het nieuwe meidenbandproject van Golden Earring-zanger Bar ry Hay - was tot 1975 bassist van Kayak. Deze symfonische rock band scoorde met 'Ruthless queen' haar grootste hit. De Leiderdorpse advocaat, die in verband met de aanleg van de hogesnelheidslijn moest verhui zen uit Hoogmade, is gespeciali seerd in arbeidsrecht, entertain ment en media en medeauteur van de jaarlijks verschijnende Praktijkgids Artiest Recht. Vol gens Davidse scheelt het aan stellen van een man uit de prak tijk vooral heel veel uitleg. „De afgelopen 25 jaar waren we ne gentig procent van de tijd aan Cees van Leeuwen Foto: ANP het uitleggen wat de sector pop muziek zo heel anders maakt dan bijvoorbeeld klassieke mu ziek. Godzijdank hoeft dat dit keer niet" Jemey Kaagman van de Stich ting Conamus ter promotie van de Nederlandse popmuziek ver wacht dat ze bij de beoogde staatssecretaris meer begrip zal ontmoeten voor bepaalde situa ties in de popsector. „Hij heeft zelf op de bühne gestaan en heeft zelf ervaren hoe het is als je je boterham in de muziek moet verdienen. Hoe het is als de radio je plaatje niet draait, hoe afhankelijk je wel of niet bent van de steun van de radio. Dat stemt mij heel positief. Toen ik het nieuws hoorde, flitste door me heen dat ik voortaan als ik bij het ministerie van OC &W kom niet meer alles hoef uit te leggen. De combinatie van én muzikant geweest zijn én van de hoed en de rand weten qua au teursrecht maakt mij erg geluk- Martin van Ginkel, voorheen di recteur van de Tilburgse pop zaal 013, oud-kroonlid van de Raad voor Cultuur en nu direc teur van het Fonds voor Podi umprogrammering en Marke ting, is behoedzamer. „Van Leeuwen is iemand die in een bepaald segment van de podi umwereld behoorlijk wat erva ring heeft Dat is een goede ba sis voor een goed gesprek." Maar hij tekent aan dat het nu nog onduidelijk is wat het zwaartepunt van Van Lee uwen s dossier zal zijn. „Het zal toch een brede opdracht zijn. Het is goed voor de popsector dat er aandacht is van iemand die er bekendheid mee heeft. Maar ik weet niet of ée popmuziek het daarmee één op één makkelijker krijgt. Ik weet niet waar dat op voorhand op te baseren is." Arjen Davidse denkt evenmin dat de popsector het vanzelf sprekend makkelijker krijgt on der Van Leeuwen. „Daar wil ik helemaal niet van uitgaan. Zijn voorganger Rick van der Ploeg had ook zijn mond vol van de popmuziek als hét voorbeeld van vrij ondernemerschap. Maar van de technocratische ef ficiencyoperatie tijdens Van der Ploegs bewind zijn veel secto ren, zoals ook de popmuziek, zwaar de dupe geworden. De vraag bij Van Leeuwen is wat zijn mening is, wat zijn plannen zijn. Ik vermoed dat het een no- nonsense figuur is. Dat kan ver frissend zijn. Maar dat kan ook zwaar doorslaan natuurlijk." door Kees Groenenboom Amsterdam - Het onechte kind van Paul McCartney en Miles Da- vis, een achterneef van Luciano Pavarotti, en verder familie van Willie Nelson, George Jones en Johnny Rotten. Ziedaar de muzi kale stamboom die Adam Duritz van zichzelf uittekent. „Ik hou ge woon van muziek, ongeacht in welke categorie die valt. Ik wil ook niet dat Counting Crows een bepaald soort muziek maakt, ik wil dat we alles tegelijk zijn. En zeker geen American revival band." Toch zijn de namen die de voor man van Counting Crows noemt niet de eerste die opdoe men bij het beluisteren van de drie platen die tot nu toe zijn verschenen. Bob Dylan en Bru ce Springsteen zou je eerder verwachten onder de muzikale voorvaderen. Want voor alles past de groep in de folk-rocktra- ditie van de verhalenvertellers. Een oerdegelijke gitaarband die ambachtelijke songs maakt met een kop en een staart en met teksten die ertoe doen. Het verschil met de genoemde aartsvaders is evenwel dat die naast hun liefdesperikelen het wel en wee van Amerika bezon gen dan wel kritiseerden, terwijl de songs van Duritz alleen maar over Duritz gaan. Over een in nerlijke wereld waar de zon nooit lang en uitbundig schijnt. Ook op 'Hard candy", de vierde studio-cd, wemelt het weer van de botsingen met het leven in het algemeen en met de vrou wen in het bijzonder, al heeft de plaat een positievere toon dan de voorgaande. De personen die Duritz ten tonele voert zijn vaak gekweld, opgejaagd en zitten vol met twijfels. Het zijn buiten beentjes die het geluk niet kun nen omarmen. Duritz geeft toe dat de liedjes over hemzelf gaan. „Ja, maar er is ook altijd hoop in die liedjes. Ik ben inderdaad een buiten beentje. Ik ben anders dan de meeste mensen die ik ken, maar op den duur went dat wel. In deze wereld is ook plaats voor mensen die anders zijn, een plek die je zelf moet maken en waar de rest niet vaak komt. Maar ik heb daar geen moeite mee. Het enige wat ik niet wilde toen ik jong was, was net zo worden als de rest Ik wilde iets bijzonders doen. En dat is ge lukt." Het klinkt eerder berustend dan trots uit de mond van Duritz, die verrassend openhartig is voor iemand die niet direct be kend staat als een liefhebber van interviews. Vooral als het over muziek gaat, raakt hij vol vuur. Hij blijkt alle uithoeken van de popmuziek te kennen. Vanwege die muzikale voorkeu ren koos hij ook Steve Lilywhite als producer voor 'Hard candy. „Hij heeft ontelbaar veel platen geproduceerd die ik mooi vind. The Pogues, U2, XTC; van de ruim tachtig platen staan er veertig in mijn platenkast. Ik wilde gewoon met hem werken. De beste producers kun je ook niet vastpinnen op wat ze pre cies doen. Ze zorgen gewoon dat het loopt Je hebt iemand nodig die het geheel overziet en die de gemoederen tot bedaren kan brengen, want ik krijg altijd de neiging om mensen het hoofd af te rukken als we bezig zijn in de studio. En iemand moet je het gevoel geven dat je iets magisch aan het doen bent. Iedereen heeft wel een plaat in de kast die voor zijn gevoel per fect is. Voor mij zijn dat 'Blue' van Joni Mitchell, 'Astral Weeks' van Van Morrison en 'London Calling1 van The Clash. Een ma gische wereld die belangrijk en interessant genoeg is om veertig minuten in te verblijven. Om zoiets te kunnen scheppen moet je ervan overtuigd zijn dat je iets bijzonders aan het doen bent, en een goede producer kan je dat gevoel geven." Opvallend in de muziek van Counting Crows is dat de op zijn best melancholieke en op zijn treurigst depressieve teksten van Duritz gezet worden op opbeu rende muziek, die vaak een in gebouwde climax heeft Passie is ook weer het sleutelwoord op het uitstekende 'Hard candy". De term, zo legt Duritz uit, ver wijst naar herinneringen die zoet zijn en tegelijkertijd pijnlijk. „Het hele album gaat over de manier waarop je geheugen en je fantasie een vervanging kun- Adam Duritz: „In deze wereld is ook plaats voor mensen die anders zijn." Foto: GPD nen worden voor het echte le ven. Wat trouwens niet verkeerd is. Het is belangrijk om je din gen te herinneren. Liedjes schrijven, denk ik wel eens, is zoeken naar een manier om iets voor altijd vast te leggen." „Het titelnummer verwijst ook naar de geborgenheid van de jeugd. Als je volwassen wordt is het leven nooit meer veilig. Je staat er alleen voor, je kunt niet meer naar papa en mama. En zelfs als je dat wel doet: bij hen is het ook niet veilig meer. Dat is een van de dingen die je je gaat realiseren. Er is geen toevluchts oord meer. Alleen in de liefde. Maar in mijn leven is die tot nu toe ook erg vluchtig." In hoeverre is Counting Crows Adam Duritz? „Het is een goed aardige dictatuur", grapt Duritz. „Ik neem uiteindelijk de beslis singen, maar alleen in de eind fase. Voor die tijd levert ieder een zijn bijdrage. Als je dat niet doet, ben je zo goed als je bent, en ik kan nauwelijks spelen, net genoeg om een liedje op de pia no te componeren Daarom heb ik nooit de minste behoefte gehad om solo te gaan." Counting Crows, 26/8, Heine- ken Music Hall, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15