1 DUIN 8c BOLLENSTREEK Noordwijkers: ve moeite met betalt parkeerbelasting Broodje kroket, 't leukste aan de beschouwingen 'We krijgen een veel mooiere school terug Neem een proefabonnementWEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 V Kraanwagen geveld Kindercorso in Noordwijk Voorverkoop huttenbouw en Zeehospitium krijgt twe< nieuwe adjunct-directeu Leidsch DagbladAltC HIEVEN ANNO 1902 ANNO 1977 Lisse blij met visie Noordwijkerhout Directeur Bé Hendriks neemt afscheid van De Zeehonk in Noordwijk Foto: Hielco Kuipers rijnsburg - Een kraanwagen van de Sassenheimse firma Ver schoor zakte gisteren op de Vinkenweg in Rijnsburg aan een kant door de berm. De ma chinist kon de kraan niet meer houden, waardoor het gevaarte op z'n zij in het land kwam te liggen. De bestuurder schrok zich een hoedje, maar was on gedeerd toen hij uit zijn cabine kwam kruipen. Een woordvoer der van Verschoor zegt dat het pad eigenlijk te smal is voor de kranen met een breedte van 2,85 meter.Aan beide kanten heb je drie centimeter. Even niet uitkijken en je ligt in de sloot. Daarbij komt dat een kraanwagen in vergelijking met andere vrachtwagens een veel grotere wieldruk heeft." Van middag wordt de 'gevelde' kraan weggehaald uit de berm. noordwijk - Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen op zater dag 17 augustus op de fiets meedoen aan het Noordwijks kindercorso dat 's avonds in de badplaats vooraf gaat aan het Rijnsburgs bloemencorso, 's Ochtends worden de fietsen versierd met bloemen. Belang stellenden kunnen zich tot 13 augustus aanmelden bij de VW Noordwijk, die ook helpt met het optuigen van de fietsen. katwijk - Donderdag begint de voorverkoop voor de hutten- bouw in Katwijk. Die bestaat dit jaar tien jaar en heeft als thema '1001 nacht'. Op Ijsbaan De Goerie kunnen kinderen van 27 tot 29 augustus zagen, timme ren en spelen. Er kunnen maxi maal 250 kinderen meedoen. Aanmelden kan tijdens de voorverkoop morgenavond van 19.30 tot 21.30 uur in Huize Callao, Callaoweg 1. donderdag l8 JULI 2O02 door Sjaak Smakman noordwijk - Noordwijkers heb ben zoveel moeite met hun par keerbelasting, dat ze daardoor veruit de slechtste betalers zijn van gemeentelijke belastingen in de Duin- en Bollenstreek. Vo rig jaar kwam bij meer dan 900 Noordwijkers de deurwaarder langs. Volgens woordvoerder Amperse komt dat vooral door de parkeerbelasting, die naar verwachting dit jaar goed is voor 300 dwanginvorderingen. Vorig jaar kwamen de gezamen lijke deurwaarders van de Duin en Bollenstreekgemeenten ruim 3.400 keer in actie, vooral voor dwangbevelen (2.400) en be slagleggingen (1.000). De ver schillen tussen de gemeenten zijn groot. In Lisse kregen maar negen per duizend inwoners een deurwaarder langs, maar in Noordwijk vier keer zoveel: 36 per duizend. De andere uit schieters zijn Hillegom (27 per duizend) en in wat mindere ma te Katwijk en Noordwijkerhout met beide 17 per duizend inwo ners. De overige gemeenten zit ten tussen de tien en dertien huisbezoeken per duizend in woners. Al is Noordwijk een enorme uit schieter, daarbij past wel de kanttekening dat ze als toeris tengemeente meer belastingen int. Zo moeten inwoners van Noordwijk aan Zee betalen voor een parkeervergunning en veel inwoners wachten daarmee tot dat de deurwaarder Daarmee zijn ze overig twee keer zo duur uit, kosten van de deurwaai men bovenop de aanslag naast heft Noordwijk to belasting en forensenb en volgens SDB-woord (Samenwerkingsverband en Bollenstreek) Lamboj Noordwijk een paar wanbetalers' onder de schaffers. Verder innen i<DEI deurwaarders in Noord) f'31 achterstallige huurpen Daarentegen is Noordi ?rei enige gemeente die teru jn z ringen van bijstandsuiti luri' niet door de deurwaard doen. Volgens Lamboo wor|e grote verschillen r een deel verklaard i beleid van de gen Noordwijk voert een s1101 beleid: een aanslag, een j*.0 ning en daarna consequ deurwaarder. Andere g ®5( ten proberen wanbetale nog over te halen via een aanmaning of een teleftx De hoogte van de geme belastingen lijkt in elk g( iL nig invloed te hebbei mag dan een relatief gnf gemeente zijn, Katv Noordwijkerhout zijn i maar sturen toch twee vaak de deurwaarder hoewel Voorhout en de twee duurste gemeet i kr de streek zijn, scoren d tsst in de middenmoot. |aa 16 (in ian Vc katwijk - Het Rijnlands Zeehospitium krijgt na de zon ms nieuwe adjunct-directeuren. Frans van den Broek wordt n(j woordelijk voor het revalidatiecentrum, dat volgend vooij de nieuwbouw in Leiden verhuist. Peter Ouweling gaat aar ,ter met het wooncentrum voor de gehandicapte bewoners, grootscheepse metamorfose te wachten staat. Interim-directeur P. de Laat heeft met de invulling van dezeta res een flinke stap voorwaarts gemaakt met het wegnemei eg, onrust binnen het Zeehospitium. Hij werd begin dit jaar aa jei ken om de bestuurscrisis te bezweren die ontstond toen d jjfo werkers het vertrouwen opzegde in directeur E. van Cortei ,ei, Volgens voorzitter W. Speets van de Raad van Toezicht is ii ver de rust bij het Zeehospitium teruggekeerd. Het overleg tussi we recteur en de medische staf, het managementteam en de o n0( mingsraad is volgens hem weer op orde. Ook het overige p ats- heeft zijn draai weer gevonden. „Ik merk dat aan het aaif foontjes en afspraken dat ik heb. Sinds vorige maand is helft verminderd." uit de Vrijdag 18 Juli LEIDEN - In den ouderdom van ruim 82 jaar is al hier overleden de heer W.F. van Wijk, een man, die veel en velen op allerlei wijze steunde, een man dus, door wiens afsterven veel en velen, vooral in de stad onzer inwoning, een zwaar verlies zullen lijden. De heer Van Wijk, te Leiden geboren, bleef geves tigd in onze stad, ook nadat hij zich teruggetrokken had uit de steeds meer en meer in bloei en omvang toenemende industrieele onderneming, thans be kend onder de firma Gebrs. Van Wijk en Co. De wijkvereeniging, wier gebouw aan het Levfe staat, de oudste wijkvereeniging hier ter sted welke in verloop van jaren zulk een invloed te de voor een deel onzer gemeente is uitgegaanlnel onder haar besten vrienden den heer Van Wij deel van haar bestuur uitmaakte, terwijl zijn'i «ei ook verbonden is aan de afdeeling Leiden vat A Ned. Bijbelgenootschap, aan de Vereemging ipl; Christelijke Belangen en aan het Diakonesse tot wier oprichters hij behoorde. lisse - De toekomstvisie van Noordwijkerhout is die van Lisse. Op eigen benen blijven en waar mogelijk en noodza kelijk onderzoek doen naar sa menwerking met omliggende gemeentes. Dat zegt de Lissese wethouder Schuijt. „Noordwij kerhout laat de ruimte open om verder te gaan als federa tieve gemeente. Zo'n samen werkingsmodel zien wij ook zitten. Lisse had wat dat betreft als eerst optie Hillegom, maar daar is Noordwijkerhout bij ge komen. Ex aequo op de eerste plaats." Er is een aantal gebieden waar samenwerking voor de hand ligt, zet Schuijt uiteen. „Denk aan het bestemmingsplan voor het buitengebied of de evalua tie van het Pact van Teylingen, waar de drie gemeentes met dezelfde uitdagingen te maken hebben. Je hoeft dan niet drie keer het wiel opnieuw uit te vinden. Een andere toepassing van verregaande samenwer king zie je waar je als relatief kleine gemeente grote moeite moet doen om specialisten in huis te halen. Voor zulke ge kwalificeerde mensen heb je in eigen huis vaak niet voldoende werk op hun terrein. Die zou den in andere dorpen aan de slag kunnen met hetzelfde werk. Andere voordelen liggen op het vlak van kostenbespa ring als je samen inkoopt." Bij samenwerking staat de dienstverlening voor de bur gers voorop. „Dat spreekt voor zich, maar het is ook belangrijk dat je als zelfstandige gemeen te je eigen beleidsruimte be houdt. Je moet als Lisse, of Noordwijkerhout, of Hillegom, je eigen keuzes kunnen blijven maken." Politici raaskallen er maar wat op los, vindt Ferry Knop. Als er eentje een verhaal heeft afge stoken, zegt de ander: 'Ik sluit me bij de vorige spreker aan' om vervolgens weer lange tijd aan het woord te blijven. De man die in Voorhout het plaat selijke nieuws volgt, wordt stee vast moedeloos in de raadszaal. Soms is Knop die 'onbenullen', zoals hij het zelf uitdrukt, zó zat dat hij huiswaarts keert. „Weet je wat het leukste aan de alge mene beschouwingen? Dat broodje kroket dat je na afloop krijgt.'' Vorige week had Knop weer zo'n moment. Hij wilde naar huis, naar zijn nieuwe televisie die hij voor zijn 70ste verjaar dag had gekregen. Maar dat kwam de gemeente wel heel slecht uit. Voor hem was er om 22.00 uur een speciale bijeen komst georganiseerd. Knop zou uit handen van burgemeester De Ronde de eremedaille krij gen. Dat moest tot het moment su prème ge heim blij ven. Al thans, voor hemzelf. Familie en kennissen waren op de hoogte en waren even voor de huldi ging het ge meentehuis binnenge slopen. Ze gingen zit ten op de openbare tribune, maar Ferry Knop had niets in de gaten. Een week na de huldi ging zit zijn vrouw zich nog steeds te verbazen dat haar man niets in de gaten had. „We zaten opgedoft binnen, gingen er geen belletjes rinkelen?" Nee, het enige wat Ferry Knop wilde, was de raadszaal verla ten. Hij kwam op de gang de vrouw van de burgemeester nog tegen. Knop zei tegen haar dat de burgemeester van al dat gezwets in de raadszaal hart stikke moe moet worden. On dertussen sloeg de paniek toe. Knop wilde weg, maar mocht niet. Wat nu? De deur op slot draaien! Tot het moment dat hij de me daille kreeg omgehangen, ver moedde Knop niets. Nu is hij hartstikke trots, want hij ver keert in het gezelschap van twee wethouders, twee raadsle den en een dokter. Knop is van origine onderwij zer. Hij werkte als hoofd oplei dingen bij de Sancta Maria. De Voorhouter raakte werkloos toen er een fusie volgde met de BAVO. „Ik was een onderwijs man, maar had geen verstand van de verpleging. Dat werd toen verplicht en dus was er voor mij geen plaats meer." Vanwege een hartinfarct raakte Knop in de WAO. „Dat was nog in de periode dat je daar heel ge makkelijk inge duwd werd." Knop was nog wel in staat om papier en pen te hanteren en kwam via een andere plaatse lijke verslagge ver, Wil Goslin- ga, in aanraking met het schrij ven. Dat was in het begin best moeilijk. „Want ik had nergens verstand van." Knop kreeg bij zijn indiensttreding bij Verha gen in '88 een fototoestel en een computer. Hij veronder stelde dat het cadeautjes waren, X /J e>lt. Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 inmiddels wat beter met een fototoestel omgaan. Ferry Knop kan na jaren oefening Foto: Dick Hogewoning maar hij moest er wel degelijk mee aan de slag. Hij dacht met weemoed terug aan de tijd dat hij als medewerker van het Ka tholieke Schoolblad op een ty pemachine tikte met een car- bonnetje tussen twee blaadjes. En van fotograferen had hij ook geen verstand. „Ik was in De Gaasbak geweest en had daar een foto's gemaakt. Toen ik ze had ontwikkeld, wist ik niet meer wat ik had gefotografeerd. Toen heb ik maar naar De Gaasbak gebeld om er achter te komen bij welke sportwedstrijd ik zelfwas geweest." Een adres vinden is ook niet zijn sterkste punt. Soms gaat hij een dag eerder op zoek naar de plaats van bestemming, om de route te verkennen. Dat heeft dan weer tot gevolg dat hij de weg naar zijn eigen huis niet kan vinden. Knop kan beter overweg met het zogeheten kuipzwammen. Die typisch Voorhoutse traditie, waarin de bevolking in een kwartier mag vertellen wat hem al dan niet bevalt in het dorp, heeft Knop al negen keer ge wonnen. „Dan schroom ik niet om alles en iedereen op de hak te nemen." Het schrijven van columns vindt Knop dan ook vele malen leuker dan onpartij dig verslag doen van een raads vergadering. Gek wordt hij over de voortdurende discussies over de centrumplannen in zijn dorp. „De Voorhouters zijn al leen geïnteresseerd als er een dragline staat en er een paal de grond ingaat. De discussie kan ze volgens mij gestolen wor den." Hij geeft het toe: dat Ferry Knop vindt dat gemeenteraad saai is, ligt geheel aan Ferry Knop zelf. Hij snapt er af en toe de ballen van en het duurt allemaal te lang. De berichten uit de sa menleving vindt hij veel inte ressanter. Is er een brand, dan staat hij binnen een ommezien te fotograferen. Over de foto's is hij tegenwoordig tevreden. Be halve die ene keer, toen er in Voorhout een Miss-verkiezing werd georganiseerd. Daar had Knop niks van gebakken. „Toen heb ik er maar eentje bij een concurrent gekocht." Rob Onderwater Maandag 18 juli LEIDEN - Tot in het begin van de jaren zeventig is het steeds de bedoeling geweest om de Leidse regio op een grootscheepse wijze te ontsluiten voor het steeds toenemende autoverkeer. Daarbij ging het zo wel om wegen binnen de steden en dorpen voor het plaatselijke verkeer, als om wegen tussen de steden onderling voor het interlocale en nationale verkeer. Voor de stad Leiden waren die ideeën vorm gegeven door de toenmalige wethouder voor Stadsontwikke ling, Kret (nu burgemeester van Sassenheim). Via de aanleg van een zogenaamde 'cityring' moest de bin nenstad van alle kanten goed en snel bereikbaar worden gemaakt. Om de daarvoor noodzakelijke doorbraken tot stand te brengen moesten tientallen woningen aan de rand van het centrum worden ge sloopt en moesten bestaande wegen worden ver breed. Een deel van die binnenstadsroute is in de loop der jaren ook tot stand gekomen. Onderrjj de Langegracht en de Hooigracht maken er uit. Tot een afronding is het niet gekomen o dere gedachten over de ontsluiting van hist* binnensteden steeds meer veld wonnen. Vrijwel identiek waren de ontwikkelingen in ed geving van Leiden. Daar stond al enkele jarei i: aanleg van een nieuwe autosnelweg, de Leids lsc Baan, op de nominatie om te worden aangelf sen Leiden en Den Haag. Een weg, die er voo zou moeten bijdragen, dat de bestaande weg Voorschoten en Wassenaar (Veurseweg, Rijks weg) ontlast zouden worden. Dankzij de actif een aantal milieugroeperingen besloten de van Zuid-Holland de weg in de ijskast te stc. Een ander uitgangspunt dat in het streekplai gehanteerd, is de bevordering van het openb voer in samenhang met het stimuleren tot eejlS tief autogebruik. net F W( ;er e :S LEIDEN - U gangspunt Mp het vooron 3 streekplan ;nt dering van v openbaarv in samenh met stimu tot selectie gebruik. Foto: archi Leidsch Dal Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exempld bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PAl onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie I Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. door Jan Preenen noordwijk - De 5-jarige Tanya straalt van feestmuts tot teen als directeur Bé Hendriks van de Noordwijkse school De Zeehonk haar feliciteert. „Ik vier het drie keer meneer. Zaterdag ben ik echt jarig. Vanmiddag heb ik een kinderpartijtje en hier op school trakteer ik ook." Als Hen driks veel jonger zou zijn ge weest dan 52 zou hij waar schijnlijk ook zo enthousiast hebben gesproken over zijn driegangenfeest. Gisteren gaf hij zijn collega's gebak, vanmorgen was er ijs voor de leerlingen en vanmiddag neemt hij met een receptie afscheid van de protes tants-christelijke basisschool. Na 26 jaar, waarvan 23 jaar als directeur. „Zulke spontane reacties van die kleintjes, dat is toch heerlijk. Daar geniet ik van", stelt hij bij na even glunderend als Tanya vast. Daarom is hij destijds ook het onderwijs ingegaan, in plaats van in de WW. In Gronin gen, waar hij in het nietige On- nen woonde, zag hij geen toe komst. Wel in Noordwijk, waar hij na een zoektocht naar werk terechtkwam. „Het was wel even omschakelen. In het noor den waren we gewend om zo bij elkaar naar binnen te lopen. In Noordwijk kwam ik op een flat. Toen ik de eerste dag warm wa ter nodig had en bij de buren aanklopte, moest ik gewoon buiten blijven wachten. Maar goed, dat warm water heb ik ge kregen en het is daarna allemaal wat losser geworden." Die sfeer is ook terug te vinden in De Zeehonk. „Een school zonder drempels waar ouders en leerkrachten elkaar als gelij ken zien. Niet dat ik mezelf daarvoor op de borst klop. Met z'n allen hebben we daarvoor gezorgd, zonder dat we preten deren de wijsheid in pacht te hebben. Tegen de ouders zeg gen we steeds: denk en doe maar met ons mee. Die bood schap komt prima over. Hoe is Directeur Bé Hendriks tussen 'zijn' leerlingen van groep 6. „Lesgeven vind ik toch het mooiste." Foto: Dick Hogewoning het anders te verklaren dat we steeds kunnen rekenen op de steun van zo'n zestig ouders?" De 'nieuwe' Zeehonk straalt nog meer 'openheid, licht en luch tigheid' uit. Althans het ontwerp dat architect P. Zandbergen van AGS Architecten Planners Arnhem heeft gemaakt voor de school die moet verrijzen aan de Julianastraat. De gemeente be sloot vorige week om 1,4 mil joen euro beschikbaar te stellen voor herbouw na de brand van vorig jaar. Daardoor kan De Zeehonk na de zomervakantie volgend jaar eindelijk vertrekken uit het tijdelijke onderkomen aan de Duinweg. „Ik ben erg blij dat er nu duidelijkheid is. Ik be schouw dit zonder meer als het hoogtepunt tijdens mijn verblijf op deze school." Het dieptepunt was op 29 de cember 2000 toen het grootste gedeelte van De Zeehonk af brandde. „Het was allemaal heel emotioneel. Met z'n allen had den we iets opgebouwd en van het ene op het andere moment was dat vrijwel verdwenen. We stonden in eerste instantie met de mg tegen de muur. Gelukkig zijn we snel weer nuchter ge worden." De gemeente zorgde voor opvang. Zes groepen kon den naar de WiJlibrordmavo, drie naar de Duinweg. Juli vorig jaar zijn alle kinderen naar de Duinweg gegaan en is het Northgo College daar vertrok ken. „Het was improviseren, maar we hebben het gered." Een geluk bij een ongeluk is dat De Zeehonk in 2003 een 'veel mooiere school' terugkrijgt. 'Na tuurlijk' is het offer dat daarvoor is gebracht veel te groot ge weest, zo benadrukt Hendriks. Hij wijst daarbij niet alleen op het gebouw dat in vlammen is opgegaan, maar ook op het ver lies van kostbare kostuums, unieke foto's en oude kaarten. „Maar goed, het feit ligt er nu eenmaal. De realiteit is dat het een fantastisch gebouw wordt. Moderner, met meer glas. Met een golvend dak, dat de zee symboliseert, een ruimere en tree, een extra lokaal, een ge meenschappelijke ruimte en meer plekken om kinderen ook individueel te kunnen begelei den." Ondanks die lofzang is Hendriks in zekere zin blij dat hij volgend jaar aan de slag gaat op de Hof- fenne (eveneens pc) in Noord- wijk-Binnen en dat Hermine Verburg uit Zaanstad hem als directeur op De Zeehonk op volgt. „De werkdruk is te groot geworden voor me. Zeker na die brand. Het directeurschap is dermate een managementfunc tie geworden dat je het eigenlijk niet kan combineren met lesge ven. En dat ben ik hier wel blij ven doen. Dat wil ik ook het liefst. Aan de ene kant ben ik dus opgelucht dat ik straks al leen nog maar voor de klas sta. Daar staat tegenover dat ik hier heel lang met hetzelfde team heb gewerkt. Dat draadje wordt nu doorgeknipt Dat doet me wel wat."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12